Tariceanu: Fostii primari sunt de vina pentru faptul ca Bucurestiul nu are o statie de epurare

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 septembrie 2008, 12:18 Actualitate | Politic


Premierul Calin Popescu Tariceanu i-a acuzat vineri pe fostii primari ai Bucurestiului ca au intarziat lucrarile la statia de epurare de la Glina. "Intarzierea este condamnabila (...) Este vina celor care au condus Bucurestiul in toti acesti ani", a declarat primul-ministru, care a inspectat santierul unde va fi construita statia de epurare a Capitalei.

Intrebat daca se refera la Traian Basescu, Tariceanu a afirmat: "Cred ca stiti foarte bine cine a condus Bucurestiul".

Premierul a constatat ca lucrarile, care au inceput la sfarsitul anului 2006 si ar trebui finalizate in 2010, sunt intarziate cu aproape sase luni, in conditiile in care constructorii invoca anumite elemente legate de forma contractului si intarzierea platilor.

"Este evident pentru interesul Romaniei ca aceasta statie de epurare sa fie cat mai rapid pusa in functiune", a afirmat premierul, adaugand ca impactul ecologic actual afecteaza inclusiv Dunarea si Marea Neagra.

Bucurestiul este singura capitala europeana care nu are o statie de epurare a apelor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















808 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    hmm (Vineri, 5 septembrie 2008, 12:38)

    dan [anonim]

    si nici nu va avea prea curand...
  • +2 (6 voturi)    
    taratze. (Vineri, 5 septembrie 2008, 13:05)

    manechinul [anonim]

    Dar cei care au condus Guvernul Romaniei ce au pazit? Mai,sa fie....iara te-a invatat Patri sau bunicutza ce sa declari? Chiar nu ai nici o opinie proprie?
  • +2 (6 voturi)    
    mdaa... (Vineri, 5 septembrie 2008, 13:12)

    johny [anonim]

    ce sa-ti povestesc... dar dvs. 4 ani ca prim-ministru de ce nu ati facut nimic?
  • +4 (6 voturi)    
    O mica intrebare ! (Vineri, 5 septembrie 2008, 13:24)

    martin [anonim]

    Domnule Prim Ministru, poate ne puteti spune ce intarzieri exista la autostrazile Romaniei ?
    Va putem usura sarcina raspunsului cu numele ministrilor transporturilor ai PD, dar pentru binele dvs. sa nu spuneti nimic de PDSR, ca se enerveaza aliatul Prostanacul si va castiga alegerile,fiindca ei stiu sa mituiasca alegatorii mult mai bine.
    In rest va uram sanatate acceptabila si succesuri la motoare si la gagici, ca e deja momentul sa progresati si sa schimbati cifra 4. !
  • +2 (6 voturi)    
    amintiri (Vineri, 5 septembrie 2008, 13:39)

    ion [anonim]

    Imi amintesc de momentul cand Basescu-primarul a deplasat televiziunile la locul unde trebuie construita aceasta statie. Imi amintesc si explicatiile lui legate de necesitatea realizarii acestui obiectiv . Consiliul general (majoritar PSD) "a facut totul" pentru a impiedica realizarea obiectivului. Tariceacu=TRADICEANU!
    • +1 (3 voturi)    
      si imi amintesc (Vineri, 5 septembrie 2008, 15:44)

      anton [anonim] i-a raspuns lui ion

      bine pus punctul pe i
    • +1 (1 vot)    
      felicitari (Vineri, 5 septembrie 2008, 23:37)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui ion

      Daca televiziunile nu ar fi corupte,ar arata filmul acesta.Dar ele se uita de unde vine banu si.....
      Bravo,Ioane ca ti-ai amintit.
  • +1 (3 voturi)    
    Completare... (Vineri, 5 septembrie 2008, 14:46)

    Pepi [utilizator]

    De pe site-ul realitatea:
    "Firma constructoare susţine că forma contractului semnat cu Primăria Municipiului Bucureşti este defectuoasă, prin urmare plăţile se fac cu întârziere. Premierul a dat asigurări că Ministerul de Finanţe (MEF), instituţia care coordonează finanţările din Fonduri Europene, majoritare în finanţarea acestui proiect, va analiza această problemă."
    Asadar intarzierile sunt cauzate si de neplata la timp... Cine e responsabil in principal cu platile? Subalternul lui Tariceanu.. Dar de vina sunt fostii primari, nu-i asa?
  • +1 (1 vot)    
    Ce spun alti cititori (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 9:42)

    pe mediafax.ro [anonim]

    iliescu
    "statia glina a inceput odata cu tronsonul de metrou spre policolor si cu canalele de irigatii, toate aceste lucrari au fost sistate de ion iliescu si petre roman, iar acum toti incearca sa se mandreasca cu lucrari incepute pe vremea lui ceausescu, ce au realizat guvernantii singuri? centrala de la cernavoda? inceputa sub guvernarea ceausescu autostrada a2? la fel. niste nulitati."


    daniela, bucuresti
    "pentru lansarea, evaluarea si atribuirea contractului de lucrari era raspunzator ministerul de finante prin opcp. toate programele ispa au fost derulate prin acest departament care era pe deplin raspunzator de organizarea licitatiei si de pregatirea contractului de lucrari. primaria (consiliul local) a avut numai rolul de a aproba proiectul si in final de a semna contractul fiind cofinantator. toate intarzierile ar trebui analizate prin prizma eficientei ministerului de finante, intarzieri care se manifesta in toate orasele in care programul ispa a fost implementat cu granturi intre 50 si 75%. de exemplu statia de epurare de la timisoara avea caietele de sarcini pentru contractul de lucrari gata in 2000 dar contractul a fost semnat in 2004. la fel se pot vedea si alte orase: braila, craiova, etc"

    MM
    "demagogie electorala, pe tarii doar masinile il intereseaza, restul e praf in ochi"

    nume autor
    "la statia aia se lucreaza din 1987 asa ca sase luni in plus sau in minus chiar nu mai conteaza"

    nume autor
    "spanac, lucrarile sunt intarziate cu 6 luni. pai la noi numai asa se lcureaza. parca la ce face guvernul actual nu sunt intarzieri. si tariceanu stie foarte bine care au fost atunci problemele dintre basesescu si psd si ca au fost intarziate multe proiecte din cauza acestuia. a iesit tot ca sa-si faca imagine. in patru ani n-a trecut deloc pe acolo si s-a gasit acum."
  • 0 (0 voturi)    
    habar nu are... (Luni, 8 septembrie 2008, 18:19)

    Dedalus [anonim]

    Nu e singura capitala europeana! Nici Atena nu are.

    Proeictul ala cu statia de epurare e inceput de prin 2000, cu tot felul de studii contractate de ministerul mediului. Firmele respective nu au fost in staqre de mare lucru. A urmat o intreaga poveste cu constructia, statia fiind uriasa, dimensionarea ei fiind defectuoasa iar reteua de canalizare a orasului fiind o adevarata enigma...

    in sfarsit, primria nu s-a ocupat, ca toate firmele au fost alese de minister, nu de ea, firma nu a cosntruit pentru ca nimeni nu a paltit-o, contractele au fost aiurea facute, castigoatorii au angajat "pentru obligatii" tot felul de oameni samd.

    Cu ocazia asta au fost private de finantari alte cateva roase ale Romaniei in care lucrarile ar fi putut avea mai multe sanse.

    Domnul Prim-Ministru (nu stiu daca mai are rost sa o spun) nu are nici cea mai mica idee despre ce vorbeste.

    E un caraghios.