Emil Boc: Vom sesiza Curtea Constitutionala daca senatorii schimba modalitatea de numire a sefului DNA

de D.T.     HotNews.ro
Joi, 4 septembrie 2008, 13:42 Actualitate | Politic


Liderul PD-L, Emil Boc, a declarat pentru HotNews.ro ca partidul sau analizeaza “oportunitatea sesizarii Curtii Constitutionale” daca senatorii vor vota in plen modificarea legii astfel incat procurorii sefi sa fie numiti de catre CSM si nu de catre seful statului, cum se intampla acum. PSD, PNL, PC si PRM au votat joi un amendament care schimba modalitatea de numire, singurii care s-au impotrivit fiind Gheorghe Constantin de la PD-L si Peter Eckstein Kovacs de la UDMR. Ca sa intre in vigoare, amendamentul trebuie votat si de plenul Senatului, care este camera decizionala.

Nu vom ezita sa sesizam Curtea Constitutionala daca senatorii vor ignora aprecierile Comisiei Europene”, a declarat liderul PD-L pentru Hotnews.ro. Nu e clar insa care vor fi elementele de neconstitutionalitate pe care le vor invoca parlamentarii PD-L, insa Emil Boc afirma ca partidul va face o analiza in aceste zile.

Pentru ca modificarile votate astazi in Comisia Juridica sa intre in vigoare mai este nevoie de votul in plen, dupa care proiectul de lege merge la promulgare. Intrarea in vigoare poate fi amanata fie prin sesizarea Curtii Constitutionale, fie prin intoarcerea legii in Parlament. Potrivit Constitutiei, seful statului poate intoarce o singura data un proiect de lege pentru revizuire. Curtea Constitutionala poate fi sesizata de 50 de deputati sau 25 de senatori. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















845 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Cum, si PRM? Nu se poate, este o greseala... (Joi, 4 septembrie 2008, 14:20)

    Mortadella si Mozarella [anonim]

    .,,sau poate nu! Cand s-au vorbit domnul Boc cu dl Vadim Tudor probabil ca s-au inteles: ca sa nu se zica ca a fost intelegere politica, PRM va vota in continuare cu PSD, PC, PNL si i-o va trage PD-L-ului si dlui. Basescu si mai tare decat pana acum ! Chestie desteapta dom'le, fooooarte subtila, te pui cu politicieni ca d-alde Boc, Nutzi Udrea, Canacheu, Preda si compania?
  • -2 (4 voturi)    
    Penibil ! (Joi, 4 septembrie 2008, 14:28)

    constantin [anonim]

    Curtea se sesiseaza pe motive de neconstitutionalitate nu pe paraciuni , parca ziceai ca ai facultate , trezeste-te !
  • +1 (5 voturi)    
    Bravo Emil Boc ! (Joi, 4 septembrie 2008, 14:45)

    Corolla [anonim]

    De data asta imi place, PDL a reactionat cu promptitudine.
    Nu stiu daca ne-constitutionalitatea se sustine, dar stiu ca in Constitutie se pun in sarcina CSM doar atributii disciplinare si de atestare in profesie, nu si de numire IN FUNCTIE.
    • -2 (4 voturi)    
      prea multi urechisti ! (Joi, 4 septembrie 2008, 15:04)

      constantin [anonim] i-a raspuns lui Corolla

      promovarea in functii si transferul , le face numai CSM -ul .art.125,(2) din constitutie.
      • +4 (4 voturi)    
        Urechisti. Da. Multi! (Joi, 4 septembrie 2008, 15:49)

        CFG [utilizator] i-a raspuns lui constantin

        Este o diferenta intre procurori si judecatori.
        In alte state cum este? Nu cred ca procurorii au identic acelasi statut cu judecatorii.

        Nu de alta dar, articolul din Constitutie (125, (2)) face referire la judecatori!

        "ARTICOLUL 125 - Statutul judecatorilor
        (1) Judecatorii numiti de Presedintele Romaniei sunt inamovibili, in conditiile legii.
        (2) Propunerile de numire, precum si promovarea, transferarea si sanctionarea judecatorilor sunt de competenta Consiliului Superior al Magistraturii, in conditiile legii sale organice.
        (3) Functia de judecator este incompatibila cu orice alta functie publica sau privata, cu exceptia functiilor didactice din invatamantul superior."


        Articolele din Constitutie in care se face referitoare la procurori sunt: 131, 132, 133,134.
        Un simplu search dupa cuvantul procuror ...


        Cat despre constitutionalitate, oare ce insemna art. 134 (1) din Constitutie?
        "ARTICOLUL 134 - Atributii
        (1) Consiliul Superior al Magistraturii propune Presedintelui Romaniei numirea in functie a judecatorilor si a procurorilor, cu exceptia celor stagiari, in conditiile legii."

        Este foarte clar: " ... propune Presedintelui Romaniei .."


        Ce atat pierdere de timp, constantin [anonim] cu trimitere la art. 125?

        Ca toata lumea o fi compusa din prosti ... dupa unii.
        • 0 (0 voturi)    
          functii pe viata ? (Vineri, 5 septembrie 2008, 7:19)

          constantin [anonim] i-a raspuns lui CFG

          numirea in functia de judecator , procuror, o face presedintele pentru absolventii de la drept care si- au terminat stagiatura si sunt propusi de CSM . promovarile le face CSM, administratorul justitiei . intreaba-i pe cei ce stiu carte !
      • +4 (4 voturi)    
        art. 125 se refera la judecatori, "simpaticule" (Joi, 4 septembrie 2008, 15:50)

        Corolla [anonim] i-a raspuns lui constantin

        nu e suficient sa injuri ca sa ai dreptate


        ARTICOLUL 132
        Statutul procurorilor

        (1) Procurorii îsi desfasoara activitatea potrivit principiului legalitatii, al impartialitatii si al controlului ierarhic, sub autoritatea ministrului justitiei.
        (2) Functia de procuror este incompatibila cu orice alta functie publica sau privata, cu exceptia functiilor didactice din învatamântul superior.


        ARTICOLUL 125
        Statutul judecatorilor

        (1) Judecatorii numiti de Presedintele României sunt inamovibili, în conditiile legii.
        (2) Propunerile de numire, precum si promovarea, transferarea si sanctionarea judecatorilor sunt de competenta Consiliului Superior al Magistraturii, în conditiile legii sale organice.
        (3) Functia de judecator este incompatibila cu orice alta functie publica sau privata, cu exceptia functiilor didactice din învatamântul superior.
    • +3 (3 voturi)    
      Vezi art. 134 (1) din Constituie (Joi, 4 septembrie 2008, 15:51)

      CFG [utilizator] i-a raspuns lui Corolla

      Se sustine ne-constitutionalitatea.

      "ARTICOLUL 134 - Atributii
      (1) Consiliul Superior al Magistraturii propune Presedintelui Romaniei numirea in functie a judecatorilor si a procurorilor, cu exceptia celor stagiari, in conditiile legii."
  • +3 (3 voturi)    
    Pe drumul cel bun (Joi, 4 septembrie 2008, 15:14)

    Mihai [anonim]

    "Romania s-a angajat in cadrul mecanismului de cooperare si verificare al Comisiei Europene sa nu modifice procedura de numire si revocare a procurilor-sefi DNA si DIICOT, autoritatile romane fiind "perfect constiente" de aceasta cerinta, a declarat - pentru NewsIn - Mark Gray, purtator de cuvant al CE"
  • +1 (1 vot)    
    neconstitutionalitatea se vede din avion! (Joi, 4 septembrie 2008, 16:47)

    mihneavoda [anonim]

    Articolul 134 este foarte clar: "Consiliul Superior al Magistraturii propune Presedintelui Romaniei numirea in functie a judecatorilor si a procurorilor "!

    Modificarea adoptata astazi de senatori prevede ca numirea la sefia DNA, DIICOT si Parchetul ICCJ sa fie facuta de catre CSM, la propunerea Ministerului Justitiei.

    Scrie foarte clar in Constitutie cine propune si cine numeste. Senatorii juristi s-au dovedit a fi niste analfabeti!
    • +1 (1 vot)    
      Analfabeti? Nu cred ... (Joi, 4 septembrie 2008, 17:29)

      CFG [anonim] i-a raspuns lui mihneavoda

      Analfabet inseamna ca nu stiu sa scrie si citeasca, nu cred ca este adevarat.

      Mai degraba are de a face cu respectul pentru Lege si pentru altii.
      Mai cred ca are de a face cu interesul propriu si de grup restrins.
      Si cu obisnuinta de a face ce vor cu Legea, cu Constitutia. De a-si impune vrerea asupra altora, prin Lege, dupa bunul plac, in interes propriu (si de grup retrins, ma repet).