UPDATE: PSD are 17 presedinti de Consilii Judetene, PDL are 14 presedinti,  PNL - cinci, UDMR - patru, FDGR - unul

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 4 iunie 2008, 10:32 Actualitate | Politic

Noii presedinti de CJ in 40 de judete
Foto: Hotnews
HotNews.ro va prezinta numele celor 41 de presedinti alesi prin vot uninominal la Consiliile Judetene, dupa ce Biroul Electoral Central a finalizat numaratoarea voturilor in toate judetele. Situatia se mai poate schimba doar in urma judecarii contestatiilor. Potrivit ultimelor date, PSD are cei mai multi presedinti de Consilii Judetene - 17, in timp ce PDL are 14, PNL are cinci, UDMR are patru, iar Forumul Democrat German din Romania (FDGR) are unul.

Purtatorul de cuvant al BEC, Marian Muhulet, a declarat pentru HotNews.ro ca presedintia Consiliului Judetean Constanta a fost castigata de Nicusor Constantinescu de la PSD. Potrivit lui Muhulet, la Constanta ultima numaratoare a voturilor il dadeau drept candidat castigator pe social-democratul Nicusor Constantinescu.


Ultimele nume anuntate de BEC:

* Alba: Ion Dumitrel (PDL)
* Arges: Constantin Nicolescu (PSD)
* Bacau: Dragos Adrian Benea (PSD)
* Botosani: Mihai Tabuleac (PDL)
* Constanta: Nicusor Constantinescu (PSD)
* Harghita: Csaba Borboly (UDMR)
* Iasi: Constantin Simirad (PSD)
* Ilfov: Cristache Radulescu (PD-L)
* Timis: Constantin Ostaficiuc (PD-L)
* Vaslui: Vasile Mihalachi (PSD)

Cei 31 de cistigatori anuntati inca de marti:

1. Arad: Nicolae Iotcu (PDL)
2. Bihor: Radu Tirle (PNL)
3. Bistrita Nasaud: Liviu Mihai Rusu (PDL)
4. Brasov: Aristotel Cancescu (PNL)
5. Braila: Bunea Stancu Gheorghe (PSD)
6. Buzau: Victor Mocanu (PSD)
7. Caras-Severin: Sorin Frunzaverde (PDL)
8. Calarasi: George Raducu Filipescu (PNL)
9. Cluj: Alin Tise (PDL)
10. Covasna: Sandor Tamas (UDMR)
11. Dimbovita: Florin Aurelian Popescu (PDL)
12. Dolj: Ion Prioteasa (PSD)
13. Galati: Eugen Chebac (PSD)
14. Giurgiu: Dumitru Beianu (PNL)
15. Gorj: Ion Calinoiu (PSD)
16. Hunedoara: Ioan Mircea Molot (PNL)
17. Ialomita: Silvian Ciuperca (PSD)
18. Maramures: Mircea Man (PDL)
19. Mehedinti: Marius Balu (PDL)
20. Mures: Edita Emoke Lokodi (UDMR)
21. Neamt: Vasile Pruteanu (PDL)
22. Olt: Paul Stanescu (PSD)
23. Prahova: Mircea Cosma (PSD)
24. Satu Mare: Arpad Szabolcs Csehi (UDMR)
25. Salaj: Tiberiu Marc (PSD)
26: Sibiu: Martin Bottesch (FDGR)
27: Suceava: Gheorghe Flutur (PDL)
28: Teleorman: Liviu Dragnea (PSD)
29. Tulcea: Victor Tarhon (PDL)
30. Vilcea: Ion Cilea (PSD)
31. Vrancea: Marian Oprisan (PSD)




















8224 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Echilibru (Miercuri, 4 iunie 2008, 10:49)

    Justin [anonim]

    Practic, fata de 2004, la sefii de Consilii Judetene, PSD-ul si-a pastrat pozitia (16), PDL a trecut de la 4 la 14 si a devenit principalul adversar, PNL a facut si el mai bine, cu 5 sefi CJ, Sibiul e caz special iar separatistii maghiari au castigat normal cele 2 CJ unde sunt majoritari si inca 2, unul la Satu Mare (un tip popular pe acolo) si mai ales la Mures (minoritarii sunt cam 35% in totalul muresenilor), unde doar cu 1%, romanii dezuniti au fost intrecuti de o unguroaica.
    Sefii de CJ vor avea rol important si la stabilirea colegiilor uninominale, vor si scandaluri. Deja la Mures ungurii vor face maximul pt. a-si asigura niste mandate, dar nu vor reusi, va iesi un circ.
    In rest e clar ca dreapta domina Romania, chiar si la sefia CJ.
    Si e la fel de clar ca fara baronii locali, PSD-ul e condamnat disparitiei, procentul sau natural e pe la 20% maximum, cu bunavointa pensionarilor:))
    • +2 (2 voturi)    
      intrebare (Miercuri, 4 iunie 2008, 12:37)

      io [anonim] i-a raspuns lui Justin

      Pe langa faptul tragic ca PSD e la fel ca in 2004 (ceea ce mi se pare de toata jena, pt ca totusi lucrurile merg mult mai bine acum decat in guvernarea Nastase), nu inteleg ceva: daca PSD e la fel si PDL, PNL, UDMR si partidul germanilor au obtinut mai mult, cine a scazut? Ca doar suma judetelor e aceeasi?
        () ()
  • +1 (5 voturi)    
    pnl 5 mandate (Miercuri, 4 iunie 2008, 11:00)

    nu conteaza [anonim]

    Bogdan Olteanu se lauda luni ca PNL a luat 8 presedintii de cj....

    ... ma bucur ca bucurestiul, cel mai progresist electorat din ro, a sanctionat rau pnl. si istoria spune ca restul tarii preia comportamentul electoral din capitala. asa incit, pnl nu va salta peste 15 procente la parlamentare... daca merge bine, pica pe la 11.
    • +2 (4 voturi)    
      si eu ma bucur (Miercuri, 4 iunie 2008, 11:41)

      johny [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      din pacate i-am votat si acum imi pare rau... Oricum, pana nu dispar Crin Antonescu, Bogdan Olteanu, Dinu Patriciu, Tariceanu, Norica Nicolai eu nu-i mai votez...

      L-as fi inclus si pe Orban da' mi-a placut cum s-a prezentat bucuresti...
    • 0 (0 voturi)    
      hai s-o lasam (Miercuri, 4 iunie 2008, 12:42)

      me [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      Bai, "cel mai progresist electorat din ro" a votat la greu PSD. Cum naiba are PSD aproape 30% in asa un electorat "progresist" n-am sa inteleg in ruptul capului. Sau acum ai sa-mi zici ca PSD e chiar mai bun ca PNL ca ar fi ceva. Nu sunt deloc mandru de electoratul bucurestean, si sunt bucurestean. Daca era PSD la 5-10% si vreo 80% impartiti intre PNL si PDL atunci da, ziceam si eu ca e un electorat progresist. Asa, hai sa nu ne imbatam cu apa rece.
        ()
  • 0 (2 voturi)    
    Apropo de Bucuresti, (Miercuri, 4 iunie 2008, 11:24)

    Matrozul inca mahmur [anonim]

    "cel mai progresist electorat din ro". TOTAL GRESIT; CEA MAI MARE CLOACA DIN RO.
  • -3 (5 voturi)    
    tu nu contezi (Miercuri, 4 iunie 2008, 11:34)

    ba conteaza [anonim]

    ti-ai ales bine nick-ul chiar nu contezi cu asemenea idee inteligente.electoratul din Bucuresti este cel mai slab din tara vrei sa spui,au ales politic la locale ceea ce ma face sa cred ca habar nu aveti pe ce lume sunteti.Ce legatura are blaga cu Bucurestiul sau bodu cu primaria ?Mai vorbim peste vreo doi ani dupa ce mai dispare ciuma portocalie.Eu personal sunt mandru ca orasul si judetul meu sunt galbene pentru ca in toata istoria orasului meu drag nu s-au schimbat atatea borduri cate s-au schimbat in ultimii 4 ani,zone ale orasului unde s-au schimbat si de 3 ori pe an!Motivul?Sau poate imi explici cum a pus mana fostul primar devenit intre timp europarlamentar(de ce oare?s-a gandit ca vine scadenta si a tulit-o in deja cunoscutul stil portocaliu)pe centrul vechi al orasului!Mai scutiti-ne cu Bucurestiul vostru,e cunoscut cat de mult va iubim.Ma mir de clujeni ca au devenit miticii Ardealului,dar sa nu uitam ca Arpi e prieten cu zeus,asta explica multe.
    • +3 (3 voturi)    
      @ba conteaza (Miercuri, 4 iunie 2008, 12:03)

      wow [anonim] i-a raspuns lui ba conteaza

      clujenii au fost asa uimiti ca boc nu a facut nimic, incat l-au votat in corpore. saracii de noi am fost invatati cu cretinitatile lui funar. a venit un idiot care a avut ideea mareata sa lase orasul in pace si a castigat detasat.
      plus ca pnl practic este desfintat in cluj, au ramas maharii, trepadusii au trecut cu arme si bagaje la pdl.
        () ()
  • +1 (5 voturi)    
    Cresterea (Miercuri, 4 iunie 2008, 11:42)

    gabifm [utilizator]

    evidenta mi se pare a PD-L-ului. Comparati-l cu alegeri reale nu, cum face deja celebrul analist Bogdan Olteanu, cu sondaje de opinie. PSD-ul mi se pare un perdant iar PNL-ul este ceea ce isi doreste Patriciu. Un partid gen UDMR - sta la oricine!
  • +1 (1 vot)    
    Constanta? (Miercuri, 4 iunie 2008, 11:57)

    emman01 [utilizator]

    Ieri l-ati dat pe betivanul ala de Constantinescu la CJ Constanta iesit din primul tur, cu peste 50%. Acum?
  • 0 (4 voturi)    
    Va fi scandal? (Miercuri, 4 iunie 2008, 12:09)

    ion [anonim]

    Sa fie scandal. Imi place sa-i vad cum se sfisie in fata noastra. Este clar ca teama de scandal ii face mai atenti , mai cuminti, mai rezonabili. Deci cred ca politica fara scandal nu este alceva decat intelegeri in spatele usilor inchise pe banii contribuabililor! Nu vreau numai PSD nici numai PDL sau PNL, vreau scandal si am bucuria de a fi servit. Asa mai inteleg si eu ceva din ceea ce se intampla intara asta. Traiasca Romania, adica noi cei multi!
    • +2 (2 voturi)    
      LoL (Miercuri, 4 iunie 2008, 14:32)

      scharke [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Ce ma distreaza toti analistii lui peste care dau PDL ca fiind in scadere. Eu le spun un singur lucru de la mine din zona: in Botosani de la Revolutie si pana acum conducea numai PSD-ul. Acum si la judet si la resedinta de judet au castigat cei de la PDL.
        ()
  • -1 (3 voturi)    
    Si din nou Ardealul a dat clase Regatului (Miercuri, 4 iunie 2008, 14:25)

    ovidiu [anonim]

    Si din nou Ardealul a dat clase Regatului la vot. Totusi vazand rezultatele trag ca exista speranta si pentru Regat. Bucurestiul are un electorat progresist de vreme ce dreapta a obtinut aproape 50% din voturi. Desi sunt ardelean si stau in Bucuresti as dori sa vad PSD-ul luand ceva mai mult si in Ardeal. Ar arata ca intr-adevar
    s-au reformat. Doar competitia adevarata genereaza progres.
    • +2 (2 voturi)    
      ardealul da clasa! (Miercuri, 4 iunie 2008, 14:54)

      uribe [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      asta e adevarul!ardealul si banatul e galben-portocaliu!degeaba se imbata cu apa psd-istii.Coloana vertebrala a Romaniei a fost si va ramane totdeauna de dreapta!Si asa trebuie sa fie!Vivat!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    LA VOT!!! (Miercuri, 4 iunie 2008, 17:25)

    strange [anonim]

    Ce ne facem mah daca ajunge nastase presedinte? Asta e intrebarea pe care ne-o punem! Se reinfiinteaza cei 322 si castiga parlamentarele si apoi presedentia si apoi sa vezi ce joaca pe masa astia 322. Pana acum situatia e "rosie", ca PSD se aliaza cu PNL (de toata jena) si cu PRM si UDMR si scot lejer majoritatea. O sa fie cum a prezis oracolul din delfi alias Iliescu. Ne intoarcem la guvernare de stanga, cu spagi si plocoane si cu crestere economica prin vandut cornuri cu lapte si morcovi la gradinari. LA VOT!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Cam incoerent (Joi, 5 iunie 2008, 10:47)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui strange

      Ce sa-i faci asa-i in democratie: majoritatea conduce minoritate. Si raportul din aceste alegeri de cca.64% luat de partidele celor 322 a confirmat ca asta e alegerea majoritara! Sigur ca daca basescienii considera ca trebuie sa ia mai mult sau ca electoratul nu-i merita pot ori sa dea o lovitura de stat (sa incerce!) ori sa emigreze la capsuni!
      Altfel nu prea inteleg de ce alianta PNL cu PD membru in IS a fost de lauda si cea cu PSD nu.Macar PSD a dovedit in timp ca stie sa-si respecte angajamentele intr-o alianta si ca nu incearca sa duca o politica de strivire si anihilare a aliatului cum a facut PD-ul lui Basescu tot timpul!
        ()
  • -1 (1 vot)    
    titlul hartii (Miercuri, 4 iunie 2008, 17:46)

    io [anonim]

    Eu uitandu-ma la harta aia si cum e colorata, imi vine un singur titlu potrivit in minte (mare adevar, apropo): "Prosti, da multi!"

    PS: (vreo 80% asa, cat procentul FSN-ului ;) )
  • +2 (2 voturi)    
    turul 2 ??? (Miercuri, 4 iunie 2008, 18:44)

    mihaela [anonim]

    bine ca sunt alegeri in turul 2 la niste prapadite de comune si pt. presedinti e suficient un singur tur.... nu mai pupau psd-istii 16 consilii...cel putin la bacau sigur nu...