Primaria Sectorului 5 trimisa la Tribunal

Curtea de Conturi descopera haosul din primaria lui Vanghelie

de A.P.     HotNews.ro
Miercuri, 28 mai 2008, 18:52 Actualitate | Politic


Tribunalul Bucuresti a fost sesizat de Curtea de Conturi pentru grave deficiente in administratia Primariei Sectorului 5: datorii, ore suplimentare si sporuri platite ilegal, cursuri de perfectionare fictive, neachitarea asigurarilor sociale. Potrivit NewsIn, instanta va decide daca Marian Vanghelie va raspunde juridic. Procesul incepe pe 19 iunie.

Inspectorii Curtii de Conturi au stabilit ca in Primaria Sectorului 5 nu au fost respectate prevederile legale referitoare la incasarea veniturilor bugetului, 225 de angajati datorind impozite in valoare de peste 183 milioane, unele restante din 2001 si 2002.

Curtea de Conturi mai acuza conducerea Primariei Sectorului 5 de plati nejustificate ale unor ore suplimentare, "doar in anul 2007 acestea ridicindu-se la peste 1 miliard lei", se spune in raportul cu care a fost sesizat Tribunalul Bucuresti. De asemenea s-au mai constatat cheltuieli fara documente justificative pentru "cursuri de formare" si lipsa procedurilor pentru incasarea impozitelor pe cladiri, neurmarirea incasarii veniturilor din activitati notariale.

Camera de Comert cere Tribunalului Bucuresti sa oblige Primaria la plata catre bugetului asigurarilor sociale a unor sume datorate de diferiti consilieri locali. Instanta va fi cea care va decide daca  va atrage raspunderea juridica a primarului Marian Vanghelie si a altor fucnctionari din primarie. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1520 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Vrajeala electorala (Miercuri, 28 mai 2008, 19:17)

    oare [anonim]

    Ce sa zicem parca nu se stia treaba asta de ani de zile , am sotia care lucreaza la curtea de conturi si ce manevre se fac acolo e JALE MARE !!! Anchetele se fac numai la comanda !!! Intrebati-l pe domnul director de la Curtea de Conturi cum de are cu un salariu de bugetar de doar 2000 eur , vila in Eforie Nord si Vila la Predeal ?? A si uitasem de masina de lux care face cam 80.000 euro
  • 0 (0 voturi)    
    Camera de Comert?? (Miercuri, 28 mai 2008, 19:35)

    irina [anonim]

    Nu am inteles faza cu Camera de Comert din ultimul aliniat. Probabil face parte din alta stire.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 29 mai 2008, 9:20)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui irina

      Cred ca e o gresala. Probabil ca e vorba tot de curtea de conturi.
  • 0 (0 voturi)    
    lipsa de fair play (Miercuri, 28 mai 2008, 20:58)

    Nicolae [anonim]

    Corect ca fiecare sa plateasca pentru faptele sale. Dar sa te apuci sa publici o astfel de stire cu trei zile inainte de prezentarea la urne a celor pusi sa aleaga intre Marian Vanghelie si contracandidatii sai, ma iertati, dar nu cred ca este fair play !
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Miercuri, 28 mai 2008, 21:05)

    suspina, lovita de gandirea lu irina [anonim]

    n-ai inteles pentru ca de cand ai avut rosu in gat ti s-a in rosit si scoarta cerebrala! din cauza unora cu meningita ca tine, ne aflam azi unde ne aflam condusi de partidul rosu si omniprezent. camera de comert organizeaza cursurile profesionale, care se mai tin si prin strainatate, pe bani publici bien sur. ca doar meningistii ca tine cu neuronii inrositi de discursurile psd-iste nu vad...
    • 0 (0 voturi)    
      nu suspina ci plinge in hohote (Joi, 29 mai 2008, 9:09)

      irina [anonim] i-a raspuns lui suspina, lovita de gandirea lu irina

      mi se pare mie sau viata este tot mai grea, stresul tot mai mare si unii tot mai frustrati de ce li se intimpla la serviciu si acasa. La doctor ati incercat?
  • 0 (0 voturi)    
    sectorul lu ,, care a fost ,, (Miercuri, 28 mai 2008, 22:34)

    ion14 [utilizator]

    stimati cetateni pe 1 iunie votati schimbarea.nu va mai lasati pacaliti de vanghelie si psd la sectroul 5.schimbati fata sectorului incepand cu votul dvs.
  • 0 (0 voturi)    
    Se va face in sfarsit dreptate? (Joi, 29 mai 2008, 7:56)

    Un roman anonim [anonim]

    Stiu ca ncheta s-a dsfasurat inaintea alegerilor precedente si ramasese "in coada de peste", adica nici vinivat nici nrvinovat. Era doar guvrn pdsr. Si Vanghelie a trebuit sa candideze "independent" (de adevar) pentru a nu aduce deservicii partidului. Oricum, mai bine mai tarziu decat niciodata. Si sper ca justitis sa-si faca treaba cinstit. Poate asa sacapam de semianalfabetul populist si demagog care acum devine si penal. Si am o nedumerire. De unde sunt banii pentru telefoanele mobile electorale?
    • 0 (0 voturi)    
      Scuze pentru greselile de dactilografiere (Joi, 29 mai 2008, 9:24)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

      Am avut probleme cu tastatura pe care nu le-am sesizat. Este vorba de "ancheta", "vinovat" , "nevinovat", "justitia",
      "scapam". Va rogsa binevoiti sa faceti corecturile cuvenite atunci cand cititi