Traian Basescu: Niciodata nu voi indrazni sa ma consider un anticomunist, dar lupt pentru ca adevarul despre comunism sa fie stiut

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 27 mai 2008, 11:38 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: AGERPRES
Presedintele Traian Basescu a fost prezent, astazi, la lansarea cartii lui Constantin Ticu Dumitrescu, "Marturie si document", o istorie a gulagului romanesc, la Institutul Cultural Roman. Seful statului a afirmat, cu aceasta ocazie, ca "Niciodata  nu voi indrazni sa ma consider un anticomunist", dar a afirmat ca va lupta pentru ca "adevarul despre comunism sa fie stiut", si a tinut sa il felicite pe Constantin Ticu Dumitrescu pentru ca aduce la lumina o parte din faptele petrecute in acei ani.

Traian Basescu a tinut sa sublinieze ca, in acest moment, structurile fostului regim comunist nu mai functioneaza in Romania, dar a adaugat ca este foarte important ca mai ales tanara generatie sa cunoasca trecutul comunist al tarii: "Nu voi accepta ca cei 50 de ani de comunism sa ramana ascunsi. Ne vindecam pe masura ce adevarurile sunt scoase la lumina", a mai spus seful statului.

"Condamnarea regimului comunist in Parlamentul Romanei a fost un succes pentru cei care vor ca adevarul sa fie stiut", a aratat seful statului, care a tinut sa sublinieze ca, in calitate de presedinte, "a raspuns unui comandament social prin deschiderea arhivelor Securitatii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4120 vizualizari

  • -21 (31 voturi)    
    Gura (Marţi, 27 mai 2008, 11:49)

    Trinca [anonim]

    bishnitzarului,adevar graieste.DEX.:BISNITAR : persoana care practica afacerismul, realizând profituri personale pe cai necinstite, meschine.
    BISNITA : afacere necinstita, marunta; gainarie
    Lucratorii din marina comercială romana (de la simplu marinar la comandant navă) erau numiti "bisnitari".
    Analizati modul de comportare al primului "bisnitar al tarii"-naravul nu se schimba,doar parul
    • +17 (27 voturi)    
      Nesimtire cum vezi numai Romania (Marţi, 27 mai 2008, 12:51)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Trinca

      Asta este esenta mesajului de mai sus.

      Eu sunt membru pe multe situri din Anglia si Franta si nicaieri nu vad o calitate a discutiilor atat de slaba ca pe forumurile romanesti, iar in cazul de fata este vorba de hotnews - care este un site "premium".

      Pe aceste situri nu intalnesc asa ceva: un politician de calibru sa vorbeasca despre unele subiecte serioase, iar din senin sa apara indivizi care sa arunce cu dejectii fara nici o legatura cu subiectul in cauza.
      • -15 (21 voturi)    
        Raspuns (Marţi, 27 mai 2008, 13:25)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        Despre ce politician de calibru vorbesti ?
        Ce inseamna pentru tine calibru, stimate forumist de site-uri din Anglia si Franta ?
        • +15 (19 voturi)    
          Calibru (Marţi, 27 mai 2008, 14:11)

          Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          Un politician de calibru este ceva ce dv nu puteti evalua doarece sunteti mult mai concentrat sa vedeti copacii in detrimentul padurii.
          • -10 (16 voturi)    
            Multumesc, Sinoda, pacat de nume ! (Marţi, 27 mai 2008, 14:38)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

            M-as bucura sa realizezi lumea reala in care traiesti.
            Este mare diferenta intre viata traita intre oameni si cea din fata calculatorului.
            Apropo, si Le Pen si Berlusconi sint considerati politicieni de calibru, dar depinde cine ii considera.
            Ceva vreme in urma un venerabil forumist proPDL ma anunta ca si el este intelectual. I-am spus ce consider eu ca inseamna un intelectual si s-a cam dezumflat.
            • +7 (9 voturi)    
              pt Alex (Marţi, 27 mai 2008, 15:11)

              euforia [anonim] i-a raspuns lui Alex

              Politian de calibru= politician care prin deciziile/actiunile/discursurile sale poate influenta mase largi de oameni!
              In acest context, strict d.p.d.v. al definitiei si Le Pen si Berlusconi si Vadim sunt toti politicieni de calibru chiar daca d-vs nu ii considerati ca atare... opinia d-vs poate conta pentru d-vs, pentru prietenii d-vs, pentru noi ca forumisti... dar opinia lor e mult mai influenta in zona lor de origine(ca dovada ca Berlusconi a castigat alegerile)
              respecte
              • -2 (6 voturi)    
                Raspuns (Marţi, 27 mai 2008, 15:21)

                Alex [anonim] i-a raspuns lui euforia

                Multumesc pentru raspuns, intrutotul de acord.
            • +9 (11 voturi)    
              Simplitudine (Marţi, 27 mai 2008, 15:25)

              Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui Alex

              Realizez ca nu sunt o persoana care se vinde ca dv pe bani ca sa-si ia masina si sa-si umple rezervorul cu benzina. Oare care este diferenta intre dv si fetele de pe centura.?
              Atat dv cat si fetele va vindeti trupul deoarece mai mult nu aveti. De intelingenta nu poate fi vorba.
              Eu nu sunt mic si meschin sa imi doresc masina si rezervorul plin.
              Imi doresc mai mult decat atat.
              Nu am inteles care e treaba cu numele?
              Si judex nu a murit, el este mult prea fin sa-ti raspunda
              • -8 (10 voturi)    
                Mike Sinoda imi place (Marţi, 27 mai 2008, 15:58)

                Alex [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

                De ce faci presupuneri despre mine ?
                Nu stii cine sint si de unde sint.
                M-ai vazut sa fac presupuneri despre basescu, sau punctez doar la obiect ?
                Ma deranjeaza emanatii, indiferent cum se numesc - iliescu, basescu.
                S-a dus vremea consensului lui iliescu si preluat de basescu. Nu iti trebuie ochelari mari si puternici sa vezi acest lucru.
                Viitorul este al unei puteri / conduceri minoritare supravegheata de o opozitie puternica.
                • +6 (8 voturi)    
                  Slava domnului (Marţi, 27 mai 2008, 16:11)

                  Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

                  Slava domnului ca s-a dus vremea "consensului" lui Iliescu. Negre au mai fost zilele Romaniei in acea perioada.
                • +6 (8 voturi)    
                  Adevar (Marţi, 27 mai 2008, 16:27)

                  Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui Alex

                  Cu gura mare ai afirmat ca tie iti convine de pnl si guvernarea ca astfel conduci o masina adevarata si ca noi toti ceilalti suntem niste prosti ca nu conducem o masina similara cu a ta.
                  Dc tu nu vezi restul uscaturilor din tara asta inseamna ca esti doar una din ele cu o masina mai smechera.
                  Iliescu a fost un om impus de cei ce au dat lovitura de stat, Basescu s-a cam ridicat prin propiile forte. si hu e vinovat de fapte penale precum uciderea a catorva mii de oameni.

                  Nu am auzit de Mike Sinoda
                  • -6 (8 voturi)    
                    Confuzie (Marţi, 27 mai 2008, 17:04)

                    Alex [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

                    Chestia cu condusul masinii - ma confunzi. Inclusiv cu convenitul guvernarii PNL faci o confuzie
                    Iliescu nu a fost impus de nimeni, a fost un emanat care servea perfect interesele securitatii, deoarece nu era santajabil, neavind mostenitori directi si nici vise de marire.
                    Poti sa consideri, daca vrei, ca basescu s-a ridicat prin fortele proprii. Insa scopul dorintei lui de marire este murdar. Ca si mijloacele prin care s-a ridicat.
                    Ca si modul de comportament care il are in functia pe care vremelnic o ocupa.
                    • +4 (4 voturi)    
                      Minti (Marţi, 27 mai 2008, 19:02)

                      Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui Alex

                      Din pacate si minciuna e o vorba, mai ales cand stilul tau imi este asa de usor de recunoscut
                      • -4 (4 voturi)    
                        Minciuna (Marţi, 27 mai 2008, 20:41)

                        Alex [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

                        Ar trebuie sa mai si gindesti, inainte de a vorbi.
                        Vezi ca minciuna are picioare scurte. In schimb prostia nu are.
                        • -4 (6 voturi)    
                          ce zgomot (Marţi, 27 mai 2008, 22:04)

                          x [anonim] i-a raspuns lui Alex

                          ce batalie, huruit de care.. toata lumea depuncteaza comentariile acestui "Alex" desi are o logica ce poate fi urmarita chiar si de mine neintelectualul si e singurul punct nebiasat (a se citi "de bun simt") pe threadul cu pricina.
                          pe rug cu el! ajunge! ne-am saturat de devianti! puneti-l la punct osteni! (da, voi cei ale caror comentarii identice le citesc la fiecare stire politica. da, stiu ca nu sunteti platiti si nu sunteti in partid, dar ochelarii de cal nu vin cu pliantul, poti sa-i ai si din familie).
                          acum ma retrag invins si in rusine.. putem sa facem o simulare la ce va fi si dupa vot: batalia s-a sfarsit. taranii ca mine-si scot banul cu care-au fugit in padure sa ia un pic de salam pentru gurile de-acasa, iar invingatorii sa mearga la han sa bea ceva si-apoi acasa la neveste.
                • +9 (11 voturi)    
                  Comentariu sters de utilizator (Marţi, 27 mai 2008, 17:01)

                  [anonim] i-a raspuns lui Alex

                  • +3 (3 voturi)    
                    ai dreptate 100% (Marţi, 27 mai 2008, 21:07)

                    Hubertus [anonim] i-a raspuns lui

                    KGB a hotarat inca de la Andropov- fostul sef KGB ajuns secretar general PCUS ca partidul Comunist -singura forta care le putea tempera setea de imbogatire a KGBistilor trebuie sa dispara cu asentimentul pulimii si cretinilor din nastere .In rol de primadona a fost ales Gorbaciov -dovada ca a avut acest rol -desi Rusia este data inapoi teritorial vorbind cu 300 de ani ,nimeni nu se atinge de vreun fir de par din capul tradatorului.Revolutiile simultane nu sunt revolutii -si astfel ,in uralele pulimii care nu stia ce plasa ia clasa muncitoare -a fost 'doborat "comunismul in tot estul sovietic !
                    La masa festiva -economia Romaniei -s-au asezat invingatorii - securisti obedienti fata de KGB -unul nu a fost uita ,unul nu a fost omis -care era bun de gura sau mai prost -la politica cu el ,care partid nu conta ,care mai smenar, in economie ,tu tine intreprinderea cutare ,tu ia la tata intreprinderea cutare -care erau prea grele pentru capul lor mic,dar esentiale pt economie, da cu ele la straini -si uite asa ne-am privatizat rupere !
                    Justitia nu ii condamna ca e in mana lor -dar Basescu are un rol cheie -daca puntea intre el si popor -ca e popular tipul -se mentine- cred ca ar putea arunca cativa excroci in puscarie -nu multi dar un inceput tot ar fi -mai are inca 5 ani sa ne dovedeasca ca DNA chiar trimite in judecata si nu trimite la gradina zoologica !
                    • +1 (3 voturi)    
                      daca stii atat de multe.... (Miercuri, 28 mai 2008, 9:03)

                      judex [anonim] i-a raspuns lui Hubertus

                      ..despre complotul KGB si evolutia comunismului si constat ca da, ar trebui sa mai cunosti si faptul ca securitatea romana a fost formata din doua factiuni: securistii bolsevici care au distrus traditiile si intelectualitatea romaneasca pana prin 1965, sub influenta cominternistilor si comunistilor adusi la putere de tancurile sovietice, si securistii nationalisti, care au crezut, dupa 1968, ca Romania a luat-o pe drumul cel bun. Din pacate, nu a fost asa. Dupa parerea ta, Basescu din ce categorie face parte, ca nu prea l-am vazut apropiat de Iliescu, Brucan, Roman, sau Gizela Vass, si acolitii acestora care bantuie Romania in prezent?
                      • 0 (0 voturi)    
                        Revansa cominformistilor s-a consumat ! (Miercuri, 28 mai 2008, 18:45)

                        Hubertus [anonim] i-a raspuns lui judex

                        Prin asasinarea lui Ceausescu Brucan s-a mutat din Damaroaia (unde era "exilat " ) inapoi in vilisoara din Primaverii,Petre Roman s-a aruncat pe o vila tot pe acolo ,cominformistii nu concep sa stea la bloc ,cu vecini dubiosi - Oculta a pus in fruntea Romaniei un papagal ca Iliescu ,pulimea jubila , au aruncat cu ceva drepturi si libertati dupa ea ,si s-au pus pe rapt economia !Iuteala de mana si nebagarea de seama si Romania a juns vaca de muls a nepotilor,gotilor si ostrogotilor cominformisti !
                        dar cum fiecare are un sef -oricat ar fi de mare , a aparut acest Basescu care a inteles pericolul ca Romania sa fie impartita intre familia Nastase, familia Popescu, familia Mitrea si alte clanuri si familii ca in Kazahstan si Turkmenistan ,
                        cand spun familii nu intelege sot sotie si 2-3 loaze -intelege gasti sudate si cu legaturi in absolut toata stratosfera -la noi nu merge sa pui tunurile pe ei cum au facut Kemal Ataturk sau Eltin ,cei 322 erau "jenati " in hotii de presedinte si au incercat sa il inlature -faptul ca nu au reusit arata ca principiul binelui invinge pana la urma -dar cu ce costuri ??!!
                  • +1 (1 vot)    
                    ai mare dreptate Razvan (Marţi, 27 mai 2008, 21:43)

                    FG [anonim] i-a raspuns lui

                    subscriu.
                  • 0 (0 voturi)    
                    unii indivizi... (Miercuri, 28 mai 2008, 6:33)

                    judex [anonim] i-a raspuns lui

                    care provin din zonele amintite de tine, sau au capul ametit de petrol, se agata de cate un forumist care incerca sa arate adevarul si-l tot ataca, ca un vampir energetic, poate-poate il va dtermina sa-si schimbe convingerile, Urate caractere !
                    • 0 (0 voturi)    
                      hmmm (Miercuri, 28 mai 2008, 16:04)

                      x [anonim] i-a raspuns lui judex

                      oameni manipulati, care sunt de partea adevarului, care, mai mult, se afla in posesia adevarului si ca urmare pot sa-i calauzeasca si sa le dea lectii celorlati.

                      nu, nu e vorba de cum sunteti ci de cum aveti impresia ca sunteti.

                      din pacate nici daca ne-am vedea fata in fata n-am putea avea o discutie, ci doar urlete, care se aude mai tare, ca intr-o crasma.

                      e (in continuare) de ras..
                • +3 (3 voturi)    
                  putere (Marţi, 27 mai 2008, 17:07)

                  Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui Alex

                  Deci e vremea puteri slabe?
                  Si cum se formeaza acea putere dc nu prin majoritate?
                  Sau e vremea sa nu mai stim cine e la putere si cine e in opozitie?
                  Ca acum cu Ilici Patriciiu & company?
                  Wow, admirabil !!!!
                  Daca esti ca esti impotriva lui Basescu doar din motive de fronda mi se pare cam slabut argumentul.
                  In general oamenii mari creeaza ceva prin munca lor, nu fac spirit de fronda la ceva creeat de altii.
                  • -7 (7 voturi)    
                    Putere (Marţi, 27 mai 2008, 17:48)

                    Alex [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

                    Majoritatea este vremelnica. Puterea se face prin aliante. Care si ele vor fi rupte.
                    Cum vei reactiona daca vei vedea o alianta locala intre PDL si PSD ? Vei spune ca este oportuna ? Sau te vei dezice de PDL ?
                    Oameni mari nu exista in politica romaneasca.
                    Sint impotriva lui basescu pentru ca este prost. Si nu imi place sa fiu reprezentat de un prost.
                    Datorita lui si comportamentului sau josnic a facut ca multi nenorociti sa-l regrete pe Iliescu si PSD-ul. Si acesti nenorociti o sa voteze cu PSD-ul. Iti convine un Oprescu primar ? Altceva mai bun de Blaga nu exista in PDL ?
                    Daca tu crezi ca asta este fronda, atunci vino cu argumente.
                    • +5 (5 voturi)    
                      Calpa (Marţi, 27 mai 2008, 19:11)

                      Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui Alex

                      De atata timp citesc injurii din partea ta la adresa lui Basescu. Din pacate nu am citit nici un argument in afara de "modul de comportament", "betiv", din astea fara nici o substanta.
                      Ceva serios, palpabil,relevant pentru activitatea sa si de necontestat nu am citit.
                      Numai superficialitati pentru ca asta te caracterizeaza.
                      Esti extrem de interesat in a-l denigra pe Basescu pentru ca asa iti va fi tie mai bine, si pentru asta faci cele mai josnice postari pe acest forum pentru care obtii numeroase "aprecieri" .
                      Nu sunt bucurestean si tot ce am vazut ca pana si lautarul de la PNL e mai serios in abordare decat Oprescu.
                      • -4 (4 voturi)    
                        Intrebare (Marţi, 27 mai 2008, 20:38)

                        Alex [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

                        Pentru mine basescu reprezinta omul nou pe care s-a chinuit ceausescu sa il realizeze. Plecat de jos, cu origine "sanatoasa" si invatat sa se "descurce" prin orice mijloace. Care calca totul in picioare pentru parvenirea lui. Din cind in cind, mai rabufnesc vechile obiceiuri, prea profund fixate in gena lui. Genul de individ care nu a construit nimic in viata, sa inceapa un lucru si sa-l si termine.
                        Nimic personal cu el ca individ, insa strict personal cu aceasta specie tipic romaneasca de smecheras care mi-a terorizat familia in timpul odiosului.
                        Nu cred ca este moral sa spui una si sa faci alta, eu nu am fost educat asa. Prefer o "apreciere" profesionala, palpabila si clar masurabila. Ia-o din partea unuia care a lucrat numai in mediul privat si are o alta scara de valori.
                      • +4 (4 voturi)    
                        Sinoda, iti pierzi timpul... (Miercuri, 28 mai 2008, 6:38)

                        judex [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

                        Acest individ nu-ti va asculta niciodata argumentele. El este set-at sa injure pe Basescu si altceva nu stie. Recte Ciuvica si Pavelescu.Nu are argumente si este plin de venin. Este un frustrat. Astfel de indivizi vor fi foarte socati sa vada ca nu au nici un succes, pe nici un plan. Basescu va fi in continuare presedinte, PDL va fi majoritar in parlament si noul guverm, iar, la primarie, chiar daca nu va iesi Blaga (ceea ce ar fi fatal pentru bucuresteni, pentru ca numai un ardelean gospodar ca Blaga mai poate face ceva bun aicI), PDL va avea majoritatea consilierilor...si sa vezi atunci circ.
                        • -2 (2 voturi)    
                          haha (Miercuri, 28 mai 2008, 10:57)

                          x [anonim] i-a raspuns lui judex

                          imi pare rau dar trebuie sa spun ca va proiectati.
                          "nu are argumente si este plin de venin"?? am citit toate argumentele lui alex, si stau in picioare. am impresia ca e tocmai invers.
                          este un frustrat? posibil. dar nu se vede.
                          crezi ca va fi socat? dimpotriva, din ce comenteaza am impresia ca e resemnat.
                          trist, foarte trist.. nu faptul ca exista o disputa, ci ca se foloseste exact infierarea gen "chiaburi" si impartirea in buni si rai.. tehnici de manipulare nu comuniste, ci universale.. la care fie ati cazut prada, fie sunteti in promotori.
                          sa traiti bine!
                    • +6 (6 voturi)    
                      Aici te inseli (Marţi, 27 mai 2008, 19:54)

                      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

                      Basescu este unul dintre cei mai inteligenti politicieni. Poti sa spui ca Basescu nu este manierat, dar in nici un caz ca este prost.

                      Comportamentul "josnic" de care vorbesti tu este exact comportamentul pe care mi-l doresc eu la un presedinte - adica un presedinte care vorbeste despre problemele din tara. Nici nu ai idee cat de mult valoreaza acest lucru pentru Romania.

                      Daca tu mai vrei cadavre politice la Cotroceni - adica Iliescu sau Constantinescu atunci voteaza in consecinta. Acestia erau genul de presedinti maleabili care erau prieteni cu toata lumea - genul de oameni sub care coruptia se dezvolta ca un cancer la un om batran.
                      • -7 (7 voturi)    
                        Raspuns (Marţi, 27 mai 2008, 20:56)

                        Alex [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

                        Eu vreau un presedinte care sa faca concret ceva, nu sa vorbeasca si sa faca trafic de influenta.
                        • +4 (4 voturi)    
                          Constitutie (Marţi, 27 mai 2008, 21:53)

                          Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui Alex

                          Basescu a propus modificarea constitutiei. Te astept la dezbateri stimate domn.
                          Apropos si eu am lucrat tot numai in sectorul privat si crede-ma ca nu m-a cocolosit nimeni. Daca si la serviciul dumneavoastra luati tot atatea aprecieri cate luati pe acest forum imi dau seama in ce fel de firme ati lucrat si lucrati sau pe ce functii
                          • -3 (3 voturi)    
                            Cind si unde ? (Miercuri, 28 mai 2008, 0:12)

                            Alex [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

                            Inseamna ca in urma acestei discutii, ne-am lamurit amindoi ca basescu este curat, bine intentionat si merita sustinut ?
                            Constitutia are multe articole. Ce anume a propus basescu ? Puteri sporite pentru el ? Republica parlamentara pura ?
                            Confuzia si lipsa de finalitate vad ca este caracteristica membrilor si simpatizantilor PDL.
                        • +2 (2 voturi)    
                          Ai grija de iti doresti ! (Marţi, 27 mai 2008, 23:05)

                          Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

                          Un presedinte care face "cu adevarat ceva" este un dictator. In mai toate democratiile - cum este si democratia noastra - presedintel nu are puteri executive, presedintele nu da legi.

                          Fisa de post a presedintelui Romaniei include vorbitul si politica externa. Atat si nimic altceva.

                          La functia de presedinte nu exista nimic "mai concret" decat a vorbi si a lua decizii.
                      • 0 (0 voturi)    
                        iar subscriu (Marţi, 27 mai 2008, 21:46)

                        FG [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

                        Felicitari Razvan pentru modul clar si succint de a pune punctul pe i.
                    • +2 (2 voturi)    
                      Pentru Alex (Miercuri, 28 mai 2008, 11:06)

                      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Alex

                      Cand ii numei pe prosti, intotdeauna gresesti cu unul...
                • +1 (1 vot)    
                  Adica PNL? (Miercuri, 28 mai 2008, 9:05)

                  gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Alex

                  Este ceea ce se intampla acum, nu-i asa? Ma refer la ultima fraza a ta. Este STRICT un citat din PATRICIU!
                  Te intrebi de unde cei dupa forum isi dau seama CE esti si CUM esti. Simplu. Din ceea ce scrii. Asa cum si eu am dedus ce "culoare" ai din acest mesaj.
              • +3 (3 voturi)    
                corect, sinoda (Miercuri, 28 mai 2008, 6:30)

                judex [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

                Nu ma pot cobori sa raspund unor persoane care sunt apreciate doar cu "0" sau "minusuri", datorita comentariilor lor pline de ura si de minciuni. Forumistii nostri stiu sa duscearna si sa dea fiecaruia ceea ce i se cuvine, dupa inteligenta si argumentatia comentariilor facute de acestia. Acest site si forum nu este un loc pentru deversarea urii si frustarilor.
                • -2 (2 voturi)    
                  rad din nou. (Miercuri, 28 mai 2008, 12:51)

                  x [anonim] i-a raspuns lui judex

                  self-fulfilling prophecy.
                  minusurile si zerourile is tocmai de la voi.
                  pe bune ca rad... ia mai citeste o data toate comentariile aici si vezi te rog frumos cine are raspunsuri pline de ura si cine nu. rogu-te deschide ochii...
        • +8 (10 voturi)    
          DOBI lasa-ne ca iti suna trompeta la Baneasa (Marţi, 27 mai 2008, 14:57)

          gabriel anastasescu [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Da tu dobi! Basescu este la ora actuala un politician de calibru in Romania...daca ma uit la pleava de lichele care ne reprezinta. Iar pt. HOTNEWS...Nu mai rastalmaciti ce spune Basescu. Omul recunoaste ca cineva care a fost membru al PCR, nu poate spune ca a fost anticomunist..! ..Cum fac unii cu state vechi de oportunisti , profitori si criminali ai vechiului regim.
          Si inca odata DOBI1...Sterge-ti cashul de la gura, cind vorbesti despre ce nu cunosti. Pe vremea cind fluierau gloantele oamenilor lui Iliescu si Nastase, iti trageai spielhossen-ul in jos sa nu se vada urmrle de kk pe picior. Acum ca tactu' e imbogatit de "lovilutzie" ai capatat pipota.
        • 0 (0 voturi)    
          Calibru in politica de azi, (Miercuri, 28 mai 2008, 9:01)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          in opinia mea, inseamna Basescu si Iliescu. Sunt oamenii cu cel mai bun simt politic (uita-te la Iliescu cum l-a scos pe Oprescu din PSD si l-a propulsat la primaria capitalei stiut fiind ca PSD-ul este un outsider in Bucuresti), cu cea mai mare priza la public, cu charisma (Coposu mai era asa). Daca ai alta opinie eu consider ca trebuie sa ti-o prezinti, sa o sustii, nu sa fii ironic cu cei care nu gandesc ca tine.
      • -3 (5 voturi)    
        ai dreptate , trebuie sa ii intelegem ca pierd (Marţi, 27 mai 2008, 13:54)

        Hubertus [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        Comunismul a fost un experiment la o scara istorica cand miscarile nihiliste evreiesti anti tariste au trecut de la atentatele cu bombe la propavaduirea raiului pe pamant -promisiune in in care prostimea rusa (mujicii) a crezut pe deplin! Revolutiile -spunea un mare ganditor german-sunt expresia luptei evreilor saraci impotriva evreilor bogati ! Experimentul a datorita lipsei de imaginatie si organizare a conducatorilor comunisti locali -dupa emigrarea in Tara fagduintei a mai tuturor ideologilor comunisti evrei !
        Deci Basescu nu cred ca va incerca sa afle adevarul atat si datorita faptului ca nu putem construi Catedrala Neamului in parcul Carol din cauza monumentului eroilor comunisti ! Daca era vorba de o sinagoga era altceva ! Atat timp cat detasamente de tineri buni de gura dar nededicati muncii vor ingrosa randurile partidelor actuale -comunismul va trai in noi -munca ,ca si apa ,e pentru boi ;smecherii se fofileaza : sanchi ideologie,sanchi anticoruptie ,sanchi justitie sociala !
        • +2 (4 voturi)    
          Tot evreii? (Marţi, 27 mai 2008, 14:27)

          Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui Hubertus

          Ma, unii dintre voi chiar nu au imaginatie. Serios.
          • -3 (3 voturi)    
            fericiti cei saraci cu duhul ! (Marţi, 27 mai 2008, 17:23)

            Hubertus [anonim] i-a raspuns lui Imperialistu'

            tataita ,daca ai citi mai mult ai avea ceva de spus ,dar cu chestii ieftine nu poti fi credibil
            • 0 (2 voturi)    
              Prostii (Marţi, 27 mai 2008, 17:40)

              Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui Hubertus

              d'astea pot sa zic si eu. Diferenta e ca la tine chiar se aplica.

              Ai grija cand mergi pe strada, ba. Poate te calca vreun evreu.
              • -4 (4 voturi)    
                ma pupi in tuhas ! (Marţi, 27 mai 2008, 19:05)

                Hubertus [anonim] i-a raspuns lui Imperialistu'

                ba ,sa ii spui lui tactu , tzutzare ! ce zici daca chiar pun mana pe tine ?
                • +1 (3 voturi)    
                  Make my day (Marţi, 27 mai 2008, 20:15)

                  Imperialistu [anonim] i-a raspuns lui Hubertus

                  Mai poti si altceva? Sau urmeaza sa ma provoci la duel, dupa blocuri, in stilul tiganesc?
              • -4 (4 voturi)    
                ma pupi in tuhas ! (Marţi, 27 mai 2008, 19:05)

                Hubertus [anonim] i-a raspuns lui Imperialistu'

                ba ,sa ii spui lui tactu , tzutzare ! ce zici daca chiar pun mana pe tine ?
              • -1 (1 vot)    
                evrei in Romania ? nu cred (Marţi, 27 mai 2008, 19:07)

                gaudeamus [anonim] i-a raspuns lui Imperialistu'

                ma mir ce curaj ai draga Imperialistu sa minti in halul asta -daca nu stiai evreii traiesc in Israel !
                • +1 (3 voturi)    
                  Stimate (Marţi, 27 mai 2008, 20:17)

                  Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui gaudeamus

                  domn, n-ai inteles nimic. Eu l-am luat peste picior pe mult stimatul Hubertus "ma pupi in tuhas", tare ingrozit de ce conspiratie evreiasca ne ataca.

                  Nu te mai baga daca esti pe langa subiect.
        • 0 (0 voturi)    
          Mai Vadime! (Miercuri, 28 mai 2008, 9:13)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Hubertus

          Tu citesti ce scii sau, mai bine spus, tu gandesti ce scrii?
    • +16 (16 voturi)    
      Basescu, dec. 2004 (Marţi, 27 mai 2008, 12:52)

      sempere [anonim] i-a raspuns lui Trinca

      Sa ne amintim de confruntarea Basescu - Nastase in turul doi al alegerilor prezidentiale din 2004.

      Momentul cheie al dezbaterii televizate a fost cel in care Basescu, cu presupusa sinceritate, recunoastea urmatoare:


      "Mai , ce blestem o fi pe poporul asta de a ajuns pina la urma sa alega intre doi fosti comunisti? Intre Adrian Nastase si Traian Basescu. In 15 ani, nu a aparut unul sa vina din lumea asta, sa nu fi fost tarat de naravurile comunismului, sa nu fi fost afectat de nimic. Ce blestem o fi? Pe cuvintul meu, imi parea rau. Pe urma ma tot uitam asa, uneori, in oglinda, ma uitam la mine, zic " Ma, tu ai respect pentru poporul roman, Basescule". Zic " Am"(...) Poate ca era momentul ca in fata romanilor sa vina un alt tip de candidat decit noi doi. E adevarat, eu n-am trait din munca politica, dar am fost membru de partid. Marea drama insa nu este ca am fost membru de partid (...) Drama este ca nu avem voie sa raminem tot cu mentalitatea aia si dupa 15 ani de cind nu mai e comunism in Romania. Iar tu ma convingi in fiecare zi ca nu esti capabil sa intelegi ca institutiile astea trebuie sa functioneze singure".

      (Traian BASESCU, 9 decembrie 2004)
  • -19 (25 voturi)    
    ha ha ha (Marţi, 27 mai 2008, 11:49)

    ha ha ha [anonim]

    fost membru PCR, FSN, de stanga, apoi de drepta, adica jucator de alba-neagra
    • +19 (19 voturi)    
      Te pomenesti (Marţi, 27 mai 2008, 12:14)

      Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui ha ha ha

      ca nu nu a mai vazut lumea membri ai partidelor comuniste care au tinut ca adevarul sa fie aflat, indiferent de motivele pe care le-au avut.

      Prea va prosteste ura.
      • -14 (18 voturi)    
        Adevarul la PDL (Marţi, 27 mai 2008, 13:31)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Imperialistu'

        Adevarul poate avea multe aspecte, depinde din ce parte privesti.
        Adevarul istoric - unic - se bazeaza pe date scrise. Fiecare cititor il interpreteaza cum vrea.
        Insa sa vorbesti despre basescu si adevar, crede-ma, este o erezie. Mai ramine sa apara un comunicat de presa, semnat de PDL, care sa ne informeze ca nu a fost pusa nici o bordura in Bucuresti.
        • +11 (11 voturi)    
          Nu (Marţi, 27 mai 2008, 14:07)

          Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Adevarul nu are mai multe aspecte, este unul singur asa ca n-ar strica sa lasi deoparte relativismul ala. In ceea ce il priveste pe Basescu, problema este mult mai simpla: indiferent de ce, a spus adevarul despre comunism si a facut ceea ce toti aia care il injura astazi nu au fost in stare. Asta conteaza.

          Cei nemultumiti n-au decat sa isi verse frustrarile in alta parte.
          • -8 (8 voturi)    
            Repet (Marţi, 27 mai 2008, 14:42)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui Imperialistu'

            Este acelasi lucru cu hotul care striga hotii - nimeni nu il crede.
            Eu sint multumit ca vedem cine este cel care m-a mintit in 2004 si mi-a luat votul.
            Si sint multumit ca cel mai mare dusman al lui este el insusi.
            • +9 (9 voturi)    
              Bravo tie (Marţi, 27 mai 2008, 15:06)

              Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui Alex

              Ii admir pe cei care cu atata nonsalanta pot sa spuna ca le-a fost furat votul in 2004. Stiti ce? Voi il meritati pe Nastase, ma. In Romania lui Adrian Nastase ar trebui sa traiti voi, citind ce vrea Adrian nastase, afland ce vrea Adrian Nastase, numarandu-i ouale.

              E incredibil cum uita oamenii.
              • +1 (1 vot)    
                pai, asta si vrea.... (Miercuri, 28 mai 2008, 6:41)

                judex [anonim] i-a raspuns lui Imperialistu'

                vrea sa traiasca in lumea hotilor si coruptilor, acolo unde nu ar mai fia sa de frustrat.
            • +4 (4 voturi)    
              votul... (Marţi, 27 mai 2008, 15:14)

              gogu_demagogu [anonim] i-a raspuns lui Alex

              votul l-ati dat de bunavoie! Ca acum regretati cui l-ati dat, e problema dvs, dar nu strigati ca cineva v-a furat votul!
              REGRETELE sunt o chestiune strict personala!
              • -8 (8 voturi)    
                Minciuna, nu regrete (Marţi, 27 mai 2008, 15:25)

                Alex [anonim] i-a raspuns lui gogu_demagogu

                Ai perfecta dreptate, poti sa minti o singura data, apoi cei din jur stiu cine esti.
                Cu referire directa la Basescu.
                • +3 (3 voturi)    
                  Doua cuvinte (Marţi, 27 mai 2008, 16:20)

                  Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui Alex

                  Adrian Nastase.
                  • -1 (1 vot)    
                    Raspuns (Marţi, 27 mai 2008, 16:54)

                    Alex [anonim] i-a raspuns lui Imperialistu'

                    A avut si el momentul lui de glorie.
                    Norocul nostru ca a trecut.
            • +1 (1 vot)    
              Nu cred (Miercuri, 28 mai 2008, 9:21)

              gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Alex

              ca l-ai votat! Nu aveai cum.
  • +15 (15 voturi)    
    nimic mai bun ca exemplul personal ! (Marţi, 27 mai 2008, 12:01)

    un interesat [anonim]

    sa spuna , cinstit , tot ce stie . Presedintele sa dea un semnal si va fi urmat de multi ! nu exista decit istorii personale adevarate ,restul sunt intrepretari subiective ,care s-au mai facut ,se vor mai face ,noi vrem fapte , facute de oameni ,supusi greseli ,poate !
  • +16 (28 voturi)    
    o afirmatie de bun simt (Marţi, 27 mai 2008, 12:01)

    judex [anonim]

    presedintele este macar sincer.
    • -6 (10 voturi)    
      Sinceritate si lacrimi de alcoolic! (Marţi, 27 mai 2008, 15:32)

      Vicu22 [anonim] i-a raspuns lui judex

      Un alcoolic care joaca "dramolete" de 2 bani! Cand oare se va termina telenovela?
      • +7 (7 voturi)    
        nu am vazut lacrimi si regrete.... (Marţi, 27 mai 2008, 16:36)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Vicu22

        la Iliescu, Constantinescu, Patriciu, Vadim si Voiculescu pentru tot raul pe care l-au facut acestei tari in 18 ani.
  • -12 (18 voturi)    
    Sa ne intrebam despre Murgeanu (Marţi, 27 mai 2008, 12:03)

    Sorin [anonim]

    D-le Basescu, atot informator, spuneti-ne cum e cu Murgeanu care l-a inregistrat pe Boza pe ascuns.
    • +9 (11 voturi)    
      Cum pe ascuns? (Marţi, 27 mai 2008, 12:33)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Trebuia sa-i ceara lui Boza aprobare pt. inregistrare?
      Dar este interzis sa inregistrezi o convorbire care la urma urmei te face pe tine mincinos?Nu stiu ce vei face tu in asemenea momente,d-le Boza!
      Ceeace a facut Boza a fost incercare de manipulare si Murgeanu a facut bine ca a avut cum sa documenteze discutiile purtate!
  • -16 (20 voturi)    
    Dle Presedinte (Marţi, 27 mai 2008, 12:05)

    666 [utilizator]

    Fac eforturi extraordinar de mari pt. a va place.
    Nu reusesc.

    Duhneste a ipocrizie de la o posta, ori de cate ori va vad/aud/citesc.

    Iertati-ma.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu te mai forta! (Miercuri, 28 mai 2008, 9:25)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui 666

      Cine stie ce poti pati! Ramai in curtea PNL-ului unde deja esti.
  • -11 (17 voturi)    
    Cat tupeu! (Marţi, 27 mai 2008, 12:12)

    Fritz [utilizator]

    El, cu manutza lui, numeste ambasadori din vechea garda, si tot el, cu guritza lui, vine si spune ca structurile comuniste nu mai functioneaza in Romania. SRI-ul ce-o fi atunci????
    • +6 (8 voturi)    
      SRI (Marţi, 27 mai 2008, 12:22)

      echos [utilizator] i-a raspuns lui Fritz

      SRI e ceva de ce avem nevoie... nu se poate fara SRI!
      ca trebuie curatat SRI ceva mai serios asta e alta poveste!
      • -6 (8 voturi)    
        SRI (Marţi, 27 mai 2008, 13:28)

        Fritz [utilizator] i-a raspuns lui echos

        Dupa ce "structuri" functioneaza SRI? Ia zi!!!
    • +5 (5 voturi)    
      cat tupeu ? (Marţi, 27 mai 2008, 14:55)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Fritz

      Basescu a dorit numirea D Sever Voinescu ambasador in SUA si pe T R Ungureanu ambasador la Londra ,guvernul si parlamentul s au opus, si atunci ce poate impune Basescu cu 'manutza' lui? Tariceanu in schimb cu 'manutza' lui Cioroianu putea sa i l recheme din post pe ambasadorul din Warsovia,dar nu a facut o , cu toate ca Cioroianu a demisionat pentru cazul 'Ciulic' ambasadorul a fost chemat in tara de pres.,credeti ca este normal ca ministru sa demisioneze si ambasadorul sa ramana in post?
      • -8 (8 voturi)    
        Raspuns (Marţi, 27 mai 2008, 15:28)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        Dupa ce ca in tara ma reprezinta basescu, voiai ca in USA si UK sa ma reprezinte mamelucii aia doi.
        Mai are PDL-ul multi votanti ca tine ?
        Uitasem, sefa ta plina de succesuri este Elena Basescu.
        • +1 (1 vot)    
          Scuze! (Miercuri, 28 mai 2008, 9:27)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          Pe tine te poate reprezenta NUMAI Adi Copilu' Minune.
  • -10 (20 voturi)    
    N-ai fost anticomunist, ai fost mare SECURIST! (Marţi, 27 mai 2008, 12:12)

    AlinM [anonim]

    Citat din gandirea prezidentiala despre Ticu Dumitrescu: <<... m-am intrebat si cum pozam ca sfinti ai luptei anticomuniste, dar am construit (Ticu Dumitrescu � n.red.), cu Ordinul Muncii Clasa a III-a, socialismul. Eu n-am dobandit o asemenea medalie, desi am comandat nava-amiral a republicii. Ma rog, chestiune de performanta...>>.
    Eram la televizor in 2005 cand l-am auzit pe basescu spunand asta... Din acea clipa nu-l mai suport, desi in 2004 l-am votat cu ambele maini!
    • -5 (9 voturi)    
      .... (Marţi, 27 mai 2008, 12:24)

      echos [utilizator] i-a raspuns lui AlinM

      hai las-o d-le! eu de la gradinita stiam ca un marinar o sa fie dupa ceausescu! si de atunci nu suportam apa si vapoarele!
  • -9 (17 voturi)    
    Ha ha! (Marţi, 27 mai 2008, 12:13)

    Fritz [utilizator]

    "Anticomunistul" asta a condamnat comunismul in Parlament?????
  • -9 (19 voturi)    
    impostorul (Marţi, 27 mai 2008, 12:15)

    gegea [anonim]

    Daca iti vei publica dosarul de la Securitate pe care l-ai facut "pierdut" te voi crede.Pana atunci ptr mine nu ramai decat un mincinos si un hot.
    • +4 (12 voturi)    
      mincinos si hot (Marţi, 27 mai 2008, 12:32)

      echos [utilizator] i-a raspuns lui gegea

      si ce te va lamuri dosarul? ca a furat 50kg de vopsea azur din rezerva santierului naval - atunci e hot!
      ca a declarat ca n-a furat-o atunci e mincinos...
      pentru restul lucrurilor din dosar... pe masura ce trece timpul devin din ce in ce mai mici si neimportante...
      din moment ce Felix a reusit sa izoleze/blocheze CNSAS-ul... toti au devenit ingerasi!
    • 0 (10 voturi)    
      "F.corect" (Marţi, 27 mai 2008, 12:43)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui gegea

      Dupa cate vezi sunt alti politicieni de genul baron,care au colaborat cu securitatea,dar nu au turnat,iar astazi sunt multimilionarii Romaniei!
      Sa traiesti tu bine cu politicienii tai curati-murdari si baga-l in groapa de gunoi pe Basescu!
      Este singurul politicean din Ro.corupt,mincinos,
      hot,nesimtit,comunist ,betiv,afemeiat,ma rog toate caracterele meschine ce le poate avea o fiinta umana
  • -2 (16 voturi)    
    fa un pic de lumina (Marţi, 27 mai 2008, 12:16)

    taranistu [anonim]

    Daca Basescu e sincer, de ce s-a opus legilor CNSAS in timpul legislaturii CDR-PD-UDMR? S-apoi daca vrea sa stim (noi, generatia tanara) ce s-a intamplat in perioada comunista sa inceapa cu el: unde este dosarul lui, ce s-a intamplat la Anvers etc. Caci este absurd sa ne vanda la infinit gogoasa cum ca el n-are dosar: ”Aratati-mi dosarul!”!NU CUMVA CAND ERAU TARANISTII LA GUVERNARE (NU LA PUTERE) SE OPUNEA LEGII TICU, IAR ACUM DE CAND E PRESEDINTE SI A PUS LA ADAPOST DOSARUL PERSONAL SE DA FOARTE DESCHIS FATA DE TICU?
    Iar prin faptul ca nu se declara anticomunist se pune bine cu electoratul mostenit din PD, care la randul lui l-a mostenit din FSN, care FSN l-a mostenit din PCR, duca-se cu totii pe pustii! Nu de alta dar dupa ce a trambitat ani intregi ca taranistii anticomunisti sunt anacronici acum el s-ar umplea de ridicol declarandu-se astfel. Romani! De ce aveti , ca popor, memoria scurta? Prima interventie in Parlament de dupa alegerile din 1996 a lui Ticu il viza, printre altele si pe Basescu! Verificati arhivele, nu va mai lasati mintiti de comunisti si de odraslele lor! Traiasca Romania!
    • +3 (11 voturi)    
      de ce??? (Marţi, 27 mai 2008, 12:33)

      echos [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      Uitate la ultimele legi PNL-PSD si vei intelege...
      • -1 (1 vot)    
        aha, deci de-aia... (Miercuri, 28 mai 2008, 2:50)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui echos

        ai tu mintea (memoria scurta), acum am inteles, din cauza legilor care se dau...
    • +10 (16 voturi)    
      De ce arunci cu piatra? (Marţi, 27 mai 2008, 13:17)

      MIHAI [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      In contextul in care spui, el nu era "in fata" ca Iliescu si ai sai....
      Una e sa spui curat ca te dezici de comunism si alta e sa practici in continuare ideile staliniste ( e vorba tot de Iliescu) ....
      Cunosti alt sef de stat roman care a condamnat comunismul ?
      PD nu a mostenit nimic de la FSN. Ei s-au desprins tocmai ca era aripa reformatoare, cu alte idei decat Iliescu....
      Dar cam atat, ca oricum iti curge sange rosu PSD si nu ai intelege mare lucru .....
    • +13 (15 voturi)    
      realism (Marţi, 27 mai 2008, 13:19)

      *** [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      fiti cu picioarele pe pamant domnule

      traian basescu nu se "da bine" pe langa nimeni, pentru ca n-are de ce
      PNL se da bine pe langa electoratul PSD-ist si rural caruia-i da pomeni in loc sa ridice tara la nivelul la care sa-si permita sa-i imbogateasca si pe cei care doar asteapta pomeni
      daca ganditi mereu in termeni de castig electoral uitati lucrurile esentiale: PNl ar putea sa dea legea lustratiei chiar si in acest moemnt, si astfel ILIESCU sa nu mai intre in veci in parlament.

      in schimb, PNL LA PUTERE are probleme sa-l disctruga pe Traian basescu, nu pe Iliescu.

      In locul dumneavostra as cere PUTERII aceste lucruri - caci PUTEREA e detinuta de PNL deci de-acum PNL nu mai are nicio scuza cum ca "n-a putut".
      niic PNL nici constantinescu nu mai pot sa invoce astfel de "scuze".
      • -4 (12 voturi)    
        fiti mai atent (Marţi, 27 mai 2008, 13:49)

        taranistu [anonim] i-a raspuns lui ***

        domnule, eu sunt taranist nu liberal, nu ma puneti in situatia de a apara pe altii! Iar despre legile anti comuniste de la proprietate pana la lustratie partidul care a incercat cel mai mult am fost noi taranistii, cine e obiectiv si priveste in urma , o sa recunoasca. ceea ce ma umple de scarba este ambitia lui Basescu de a defila cu idei imptriva carora lupta cu nici 10 ani in urma! Si ma mira scurta memorie a romanilor, care ii scuipa pe taranisti si acum desi datorita reformelor lor suntem unde suntem.
        • +8 (10 voturi)    
          realism (Marţi, 27 mai 2008, 14:03)

          *** [anonim] i-a raspuns lui taranistu

          e corect ca taranistii au militat pt. legea lustratiei, tot ei insa au si ingropat-o impreuna cu liberalii (amintiti-va de ionescu-galbeni si de quintus).

          dar important acum nu este tiganeala asta pentru cine e mai primul, ci, impotranta este : de ce nu le cereti aliatilor dvs. politici sa scoata din sertat legea lustratiei ?

          In loc sa va preocupe traian basescu, luptati alaturi de aliatii dvs. sa faca o legea lustratiei - altfel veti fi considerati COMPLICI alaturi de ei, la ingroparea legii si la PROTEJAREA LUI ILIESCU.

          degeaba va preocupa atat de mult trecutul, cat timp pt. prezent nu faceti nimic.
          REZULTATUL : este ca ajungeti sa fiti condusi de trecut, adica de ILIESCU.
        • +5 (11 voturi)    
          Sunteti ALIATI POLITICI ai PNL LA PUTERE (Marţi, 27 mai 2008, 14:34)

          *** [anonim] i-a raspuns lui taranistu

          abia acum mi-am amintit ca PNTCD a facut o alianta POLITICA cu PNL adica este responsabil solidar si complice pentru ne-adoptarea legii lustratiei de catre Aliatii Politici de LA PUTERE.

          Acum aveti deci si PUTERE, asa ca nu ramane in picioare decat explicatia ca NU VRETI, adica ati devenit complicii lui ILIESCU.
          • +2 (8 voturi)    
            Adica (Marţi, 27 mai 2008, 15:09)

            Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui ***

            domnilor anticomunisti taranisti, v-ati compromis total, impreuna cu impostorii care cu atata tupeu se considera urmasii Bratienilor.

            Hahaha, Olteanu - Gizela Vass e liberalul roman!
          • -3 (3 voturi)    
            20% (Miercuri, 28 mai 2008, 2:53)

            taranistul [anonim] i-a raspuns lui ***

            are PNL in Parlament.
        • 0 (0 voturi)    
          Tu (Miercuri, 28 mai 2008, 9:33)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

          nu mai ai pe cine apara. Poate doar minerii de la Sala Palatului (iti mai aduci minte?).
      • -4 (10 voturi)    
        Raspuns non PNL, antiBasescu (Marţi, 27 mai 2008, 14:16)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui ***

        Ai vazut vreodata un om mic capabil de lucruri mari ?
        Eu nu am vazut.
        Te rog sa nu mi-l dai exemplu pe Boc.
      • +3 (7 voturi)    
        PNL la putere? (Marţi, 27 mai 2008, 15:32)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui ***

        azi la putere sunt Patriciu,Voiculesu,Mitrea,Fenechiu,Nastase supervizati de Iliescu. Penelistii,ca liberali nu sunt cum bine a observat TRU, trebuie sa negocieze totul cu Hrebe ,reprezentantul oligarhiei, de la buget pana la ultima HG. si asta pentru ca au refuzat alegerile anticipate din 2005 si au preferat alianta cu PSD. Acest partid,PNL, care geme de informatori,securisti cu 'joc de glezne',copii si nepoti de cominternisti nu vor adopta nici odata legea lustratiei Si eu sunt taranist,dar spre deosebire de 'taranistu' eu nu pot uita cand Dejeu 'salta' conducerea Bancorex si Quintus, ministru justitiei ,si atunci ministru avea puteri nu ca acum cand avem CSM, critica la tv actiunile lui dejeu cu dejea cunoscuta '" justitia nu se face la tv'" iar atacurile PNT la adresa M Macovei nu are nimic in comun cu principile democratiei si justitiei sociale a d Coposu
        • -4 (4 voturi)    
          Asta era pe vremuri (Marţi, 27 mai 2008, 16:04)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui directia 5

          Acum clasa politica a evoluat.
          Inteleg ca PSD si PNL au puterea absoluta in Romania ?
          Nu are rost sa mentionez o lunga lista de membrii PDL care face si desface in diferite domenii.
          • +11 (11 voturi)    
            "absoluta" (Marţi, 27 mai 2008, 16:45)

            PSDPNL [anonim] i-a raspuns lui Alex

            SRI = PSD,
            SIE = PNL,

            GUVERN = PNL+UDMR,
            PARLAMENT = PSD+PNL
            RAAPPS = PNL
            MINISTERUL DE JUSTITIE = PNL
            MINISTERUL ECONOMIEI = PNL
            MINISTERUL TRANSPORTURILOR = PNL
            Curtea de conturi = PNL
            Corpul de control al Primului Ministru = PNL
            Corpul de control al fiecarui minister = PNL+UDMR
            CSM = PSD
            PRESEDINTELE Inaltei Curti de Justitie si Casatie = PSD (numit de Iliescu)
            CCR = PSD+PNL+PD (majoritate = PSD+PNL)
            AVOCATUL POPORULUI = PSD

            AVAS = PSD
            FONDUL PROPRIETATEA = PNL
            CNVM = PNL + PSD
            CNSAS = PSD+PNL+UDMR

            CNA = PSD,
            TELEVIZIUNI PUBLICE :
            TVR 1 = PSD,
            TVR 2 = PSD
            TVR I = PSD
            TVR C = PSD
            TVR 3 = PSD
            TVR INFO = PSD
            TVR BUCURESTI = PSD
            TVR MINISTERUL COMUNICATIILOR = UDMR
            TELEVIZIUNI PRIVATE :
            Antena 1, Antena 2, Antena 3, Antena 4, Antena 5, Antena 6, Realitatea TV, OTV, Prima TV

            JUDECATORII SI PROCURORII SECURISTI = aparati incepand cu Februarie 2008 de CNSAS si PUTEREA PSD-PNL (Ordonanta Tariceanu), prin care magistratii si candidatii in alegeri NU VOR MAI FI VERIFICATI DIN OFICIU
        • -3 (3 voturi)    
          aduti aminte si de basescu ministru (Miercuri, 28 mai 2008, 1:52)

          taranistu [anonim] i-a raspuns lui directia 5

          nu-l critica numai pe Quintus, adu-ti aminte si de Basescu ministrul care, controlat de Valerian Stan a preferat sa distruga un Guvern reformator decat sa ne spuna mai multe despre case, flote etc. acum, are imunitate. .. In ceea ce o priveste pe dna macovei sunt de acord ca criticile la adresa ei ar trebui sa fie mult mai putine. ceea ce ma mira la ea este apropierea excesiva de basescu, pe care il consider cel putin la fel de moral ca pe patriciu. Ma bucur sa va salut domnule taranist!
          • +1 (1 vot)    
            si Basescu (Miercuri, 28 mai 2008, 12:08)

            directia 5 [anonim] i-a raspuns lui taranistu

            se face vinovat de opozitia fata de retrocedarea caselor nationalizate,dar asa cum a demisionat din parlamenta asa a avut puterea de a recunoaste ca a gresit , iar cat a fost primar s au facut cele mai multe restituiri in baza legii 10. Dar tot Base a fost primul care a denuntat coruptia de la masa guvernului ,si a argumentat cu ordonanta de urgenta a guv. care scutea de taxe vamale pe o perioada de 30 de zile importurile de materiale in vedera infiintarii unor ststii tv,si cand toti asteptam aparitia unor televiziuni libere ,ne am procopsit cu Antenele lui Felix.Va salut cu respect domnule taranist.
      • -4 (4 voturi)    
        intotdeauna (Miercuri, 28 mai 2008, 3:01)

        taranistul [anonim] i-a raspuns lui ***

        un om politic are de ce sa se dea bine, daca nu stiai ai lipsuri in pregatire. Nu ma dau in vant dupa Constantinescu, sunt fumator de Marlboro rosu (atunci cand fumez), deci nu Kent lung ca si Coposu (dupa care ma dau in vant dar nu am avut onoarea de a-l intalni), dar mandatul lui Constantinescu a fost piatra de hotar spre UE si NATO, in urma cu 10 ani (io am memorie) doar le visam, astazi sunt lucruri de la sine intelese (prin meritul cui?). Istoric vorbind, e greu pentru voi sa vedeti, dar eu stiu...
        Imi aduc aminte si acum, in jurul meu lumea il injura de mama focului pe Constantinescu iar el declara : ”De azi suntem condamnati la fericire!” , se incepusera negocierile cu UE!
        • +3 (3 voturi)    
          Constantinescu (Miercuri, 28 mai 2008, 9:38)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui taranistul

          A FOST PRESEDINTELE CARE A DISTRUS SPERANTA.
          Adu-ti aminte sloganul lui "Sa recladim impreuna speranta! Ce a iesit din mandatul lui? O reactie adversa a poporului care l-a adus in turul doi pe Vadim Tudor!!! Pana si eu l-am votat pe Iliescu in acel an. Ei bine asta mi-a facut-o DOAR Constantinescu.
    • +3 (3 voturi)    
      NU (Miercuri, 28 mai 2008, 9:30)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      Atunci Basescu isi daduse demisia din parlament, PRIMUL POLITICIAN CARE A FACUT ACEST LUCRU. Tu ai memoria scurta si incurci anii. Legea Ticu se discuta din anii '92-'96.
      • -1 (1 vot)    
        ii fi avand tu memoria mai buna... (Miercuri, 28 mai 2008, 13:19)

        taranistul [anonim] i-a raspuns lui gabifm

        asa ca , atentie, forteaza-te: daca Legea Lustratiei se discuta din anii 92-96, ce partide erau cele care o sustineau, din ce partid facea parte Ticu si din ce partid facea parte Basescu? Si ce sustineau partidele lor vis-a-vis de aceasta Lege. Si inca o intrebare, traia Coposu pe vremea aia? Era pe aceeasi lungime de unda Coposu cu Basescu sau cu Ticu? Si inca una : o buna lege a lustratiei era mai folositoare in 92 sau acum?
  • +10 (18 voturi)    
    Onest (Marţi, 27 mai 2008, 12:23)

    ionion [anonim]

    Il consider onest si bine intentionat, iar comunismul este condamnabil nu numai de cei care se declara anticomunisti ci mai ales de marea masa de manevra a ideologiei comuniste cei multi, saraci si fara sperante, cei care doresc pestele si nu undita..
    • 0 (4 voturi)    
      degeaba (Marţi, 27 mai 2008, 12:40)

      totio [anonim] i-a raspuns lui ionion

      d-le ionion
      degeaba va agitati... pana la alegeri nu avti sanse ca cineva sa va aprecieze opinia... ACUM conteaza doar sentimentul ANTI-BASESCU
      ca doar cu el se va castiga primariile!
      de asta a-ti si primit note negative
      • +7 (9 voturi)    
        "sentimentul anti-basescu" (Marţi, 27 mai 2008, 13:50)

        DATI-I PSD-ULUI PE OPRESCU ! [anonim] i-a raspuns lui totio

        e generat de "sentimentu" pro-iliescu"

        iar sentimentul pro-iliescu este generat de frica de dosare a comunistului, pentru ca el a patronat Jaful PSD-ist.

        ILIESCU confirma ca a patronat jaful

        "Alexandru Mironov, expert SF, fost consilier prezidential al lui Iliescu si actual candidat la Primaria Bucuresti din partea Partidului Socialist Roman, face pentru Ziare.com ceva dezvaluiri usor ignorate de media traditionale:
        Dupa 2000, Nastase a plecat pe drumul unui turbocapitalism, el stia foarte bine ce face. Au avut loc privatizari frauduloase, spolierea romanilor.

        I-am reprosat lui Iliescu si atunci el mi-a spus: "Capitalismul se construieste cu hotie".
        Partidul Socialist a aparut ca partid in care Iliescu ar fi urmat sa faca pasul lateral din PSD ...

        Daca Oprescu se va declara om de stanga, se pregateste acest partid pentru el. (Partidul Socialist Roman, n.m)"

        Sursa: http://www.ziare.com/Mironov__Oprescu_vede_viata_altfel_decat_un_ginere_de_profesie-305943.html
    • +5 (7 voturi)    
      Mai! (Marţi, 27 mai 2008, 13:26)

      eu [anonim] i-a raspuns lui ionion

      Daca era onest, cum crezi ca ajungea unde e acuma? E clar ca nu e ceara curata Basescu, ca altfel il mancau ailalti cu pene cu tot pana acuma.

      Da' pe de alta parte, pana acuma eu cred ca nimeni, nici ai de dau cu pietre in el din stanga, nici ai de dau cu pietre in el din dreapta, n-a facut cat a facut el pt. a ajunge la o guvernare transparenta si deschisa.

      Ca s-o putea si mai mult, o fi. Da' care e ala care sa si vrea dar sa si poata sa faca mai mult? Eu nu-l vad.
  • -4 (14 voturi)    
    Mai lasa-ne SECURISTULE!! (Marţi, 27 mai 2008, 12:33)

    fsn [anonim]

    Cat tupeu, cata ipocrizie, cata mizerie...publica-ti tu dosarul de SECURIST (un comandant de nava amiral, cum spui,cu state pe la Anvers nu putea fi altceva decat ofiter de securitate - nimic rau daca nu ai fi fost shi un mic informator inainte). Abia dupa aceea poti avea caderea morala sa vorbesti despre adevar.
  • -3 (13 voturi)    
    Basescu a asigurat continuitatea vechilorstructuri (Marţi, 27 mai 2008, 12:38)

    zugravu [anonim]

    Basescu aa sigurat continuitatea vechilor structuri.
    A lucrat in spiritul si pentru binele lor.
    Basescu s-a impotrivit reformelor majore atunci cind trebuiau efectuate si a promovat paleative si a perpetuat minciuna din anii comunisti.
    O demisie prezidential a se impune
    • -4 (12 voturi)    
      Raspuns (Marţi, 27 mai 2008, 13:34)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui zugravu

      Nu o sa vezi onoare la un derbedeu. Si nici la partidul prezidential.
      O tara intreaga l-a vazut la TV cum minte si pedeleii spun ca nu este adevarat.
  • +2 (6 voturi)    
    Lansare de carte, lansare de vas (Marţi, 27 mai 2008, 12:50)

    Florin [anonim]

    Macar bine ca acolo nu s-a infiintat un alt dement precum Vadim, sa faca garagatza.
    Ma mir de Iliescu, oare ce-o fi fost cu el, a preferat sa-si citeasca presa rusa de dimineata in liniste in loc sa incerce sa-l suspende din nou, pentru delict de opinie si atitudine?
  • -3 (11 voturi)    
    impresionant (Marţi, 27 mai 2008, 12:55)

    maria [anonim]

    traian basescu este un om exemplar.dupa ce mai acum cateva zile sustinea sus si tare k mai multi politicieni s-au perindat pe la el pe aksa in speranta de a fi ajutati,acum este un om ke nu este anticomunist.se pare k este un sindrom care afecteaza tot pdl-el:toti membri fac dupa cum baate vantul.
  • +9 (13 voturi)    
    Este bine stiut (Marţi, 27 mai 2008, 13:04)

    gi [anonim]

    ca Base a falimentat Bancorex-ul, a desfiintat semanatoarea, a ruinat FNI, a vandut Aro, Petrom, a dat tunuri la rafo si Petromidia, si stiu din surse sigure ca are nave comerciale si nu numai acasa, pentru el. So pa el!!
  • +3 (9 voturi)    
    sugestii de lectura pt presedinte (Marţi, 27 mai 2008, 13:07)

    taranistul [anonim]

    ”Subsemnatul Iuliu Maniu, locuitor in Badacin, de prezent domiciliat in Bucuresti,...., cu mintea limpede si nesilit de nimeni, dispun pentru cazul mortii mele prin prezentul testament urmatoarele: Sufetul mi-l inchin Atotputernicului Dumnezeu, tot devotamentul meu si dincolo de mormant mult incercatului meu neam romanesc...”
    Acest om era intr-adevar om de stat, era un anticomunist (a se citi antirus, in acea perioada). Iar amintirea lui tine mintea treaza, lupta anticomunista vie! Iar presedintele Basescu - in biblioteca!
    • +1 (3 voturi)    
      esti foarte spiritual... (Miercuri, 28 mai 2008, 6:52)

      judex [anonim] i-a raspuns lui taranistul

      dar nu-i suficient. Roamanii v-au dat sansa guvernarii si majoritatii in parlament in 1996 ca sa faceti schimbarea, asa cum trambitati peste tot. A murit Seniorul si, nici nu s-aracit bine, si ati si uitat ce trebuia sa faceti. Ce ati facut? Ati inceput sa furati la fel ca si PDSR-istii (ati uitat privatizarile facute de voi? ati uitat darea economiei Romanie pe mana rachetilor KGB-isti?), ati distrus econimia si finantele si ati produs...un mare fasss. Romanii v-au trimis acolo unde va este locul. Acum, in loc sa va cereti scuze romanilor, perseverati. Nu am auzit si nu am vazut pe reprezentantii vostri din parlament si de aiurea aparandu-l pe presedinte cand a condamnat comunismul; din contra, v-ati aliat cu cei 322 impotriva intereselor romanilor. Nu-i nimic, veti sta mult si bine acolo unde va este locul.
  • +9 (13 voturi)    
    Comunisti sunt cei care dau azi mana cu ILIESCU (Marţi, 27 mai 2008, 13:13)

    R.A. [anonim]

    astazi, la 18 ani de la mineriade si de la Marele jaf national PSD-ist

    comunisti sunt cei care au huiduit in parlament la Condamnarea comunismului

    comuniti sunt cei care dau in Parlament LEGI PENTRU HOTI
    • -2 (10 voturi)    
      adica (Marţi, 27 mai 2008, 13:32)

      taranistul [anonim] i-a raspuns lui R.A.

      care va sa zica anticomunistii se schimba in functie de ceea ce crezi tu ca-i mai important? Anticomunistii sunt legati in activitatea lor de un fir rosu care vine de la Maniu, Regele Mihai, Elisabeta Rizea, Coposu, Ticu Dumitrescu! Iar firul rosu (da rosu de tot) al lui Basesu incepe la scoala de partid, Secu, Constanta, iar Secu, Anvers, sau Antwerpen, iar Secu, nave vandute, inghetata, iar Secu (intre timp fusese rebotezata), ministru care ii ura pe taranisti cu Ticu cu tot, iar Secu, primar, casa Mihaileanu, imunitate in dosarul ”Flota”, Cotroceni!
      Compara cele 2 trasee si trage concluzii!
      • +7 (7 voturi)    
        Comunisti sunt cei care dau azi mana cu ILIESCU (Marţi, 27 mai 2008, 13:54)

        R.A. [anonim] i-a raspuns lui taranistul

        Asadar, revenirea comunistului Ioiescu la PUTERE astazi, dupa 18 ani de la revolutie, de la mineriade si de la Jaful national PSD-ist, nu e deloc important ?

        Atunci acesti "anti-comunisti" iubitori de ILIESCU trebuie sa souna asta pe fatza si sa clarificam lucrurile, ca sa vedem spre ce ne indreptam - CU AJUTORUL LOR
    • -7 (9 voturi)    
      Lachei, treceti la munca ! (Marţi, 27 mai 2008, 13:36)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui R.A.

      Bravo !
      Sunati chemarea la arme a lacheilor !
      • +6 (8 voturi)    
        Lacheii lui Iliescu, PNL-istii, ei nu gandesc (Marţi, 27 mai 2008, 14:07)

        R.A. [anonim] i-a raspuns lui Alex

        ei doar muncesc.
        oamenii normali insa : gandesc :)
  • -4 (10 voturi)    
    Informare (Marţi, 27 mai 2008, 13:21)

    Alex [anonim]

    1. Cine il cunoaste pe Ticu, din perioada detentiei, stie ca are de justificat aproape doi ani din existenta lui. Mai traiesc citiva zeci de fosti detinuti politici anticomunisti care au indoieli in privinta lui, insa neconfirmate cu acte.
    2. Este inca certa o ciudata apropiere intre Ticu si Mona Musca, se poate verifica usor.
    3. Lipsa celor mai importante date din arhiva securitatii din perioada 1947 - 1989, atirna foarte greu si complica viata detinutilor anticomunisti, citi mai traiesc dintre ei.
    • +5 (11 voturi)    
      Lasa-ma mai in pace ! (Marţi, 27 mai 2008, 13:29)

      Arte [anonim] i-a raspuns lui Alex

      daca asta e lucrule care te intereseaza pe tine: "sapaturile" in dosare,

      si nu ce au facut acesti oameni dupa 1989, cand au fost LIBERI !

      cati dintre cei care au fost LIBERI au luptat impotriva lui ILIESCU, au facut o lege CNSAS sau o lege a Lustratiei ca Mona Musca ?

      iti spun eu, cei care NU LE-AU FACUT sunt astazi ALATURI DE ILIESCU !
      • -1 (11 voturi)    
        Visezi, prietene ! (Marţi, 27 mai 2008, 14:26)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Arte

        Sint oameni care au infundat puscariile si nu au cum sa dovedeasca acest lucru. Au facut memorii la Basescu si el ii trimite la CNSAS.
        In schimb, problema lui Umbrarescu a rezolvat-o imediat.
        Acestor oameni le lipsesc 10 - 16 ani din viata - ei nu au existat in aceasta perioada, nu au lucrat, nu au fost casatoriti, nu au facut copii care intimplator le traiesc, nu au scris la Europa Libera. Exemplele pot continua.
        In schimb ne pare rau de Mona Musca, mare doamna si vestita informatoare, delatoare etc., care nu mai stia ce sa scrie despre colegii de serviciu pentru a fi bagata in seama.
        Cam asta se intimpla cind se stie jumatate de adevar - manipulare.
        • +5 (9 voturi)    
          Legea lustratiei (Marţi, 27 mai 2008, 14:54)

          Arte [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Nu te cred, eu n-am auzit si n-am citit niciodata ca oamenii obisnuiti nu-si gasesc dosarele.
          In realitate, e ciudat cat de putini romani sunt interesati sas- vada dosarele; in 2006 au fost depuse 1568 de cereri - din 22.000.000 de romani.
          Dosarele oamenilor obisnuiti se gasesc totdeauna, dosarele politicienilor sunt cele care au fost distruse si au fost facute sa dispara in 15 ani pana in 2005, cand le-a predat basescu.

          Despre Mona Musca nu pot sa spun decat ca cei care vorbesc astfel despre ea, vorbesc tocmai pentru ca sa NU VORBEASCA despre legea ei, legea Lustratiei care i-ar scoate din parlament pe Iliescu, Merce, Plesita, Hrebenciuc, Cozmanca, Miki Spaga si toti ca ei.

          Legea Monei Musca e ascunsa in sertar de Bogdan Olteanu prietenul lui ILIESCU.
          • -1 (7 voturi)    
            Legea lustratiei pentru aprox 200 persoane (Marţi, 27 mai 2008, 15:35)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui Arte

            Cam asta este numarul fostilor detinuti politici anticomunisti care nu au facut compromisuri, la nivelul anului 1990.
            Nu este nevoie sa ma crezi.
            Tocmai asta este, nu erau oameni obisnuiti, au contrat sistemul pina in 1989.
            • +5 (7 voturi)    
              Nu stii ce inseamna Legea Lustratiei ?? (Marţi, 27 mai 2008, 16:36)

              Arte [anonim] i-a raspuns lui Alex

              Legea lustratiei inseamna eliminarea DIN POLITICA a celor care au fost ACTIVISTI P.C.R. (nu a simplilor membri de partid).

              Adica moluste si dinozauri comunsiti ca Plesita, merce, Iliescu, Cozmanca, Hrebenciuc si altii.

              In parlament numai exista mai mult de 100 de astfel de specimene care ar putea fi eliminate din politica.

              Primii 100 de lustrabili apartin insa toti PUTERIi lui Iliescu adica PSD-PNL-PRM-PC.
              Printre aparatorii directi ai lui ILIESCU in comisia juridica (care a modificat forma legii astfel incat ILIESCU sa nu intre in categoria "activistilor !) este NORICA NICOLAI - o anti-comunista "autentica".
          • 0 (0 voturi)    
            apropos (Miercuri, 28 mai 2008, 1:59)

            taranistul [anonim] i-a raspuns lui Arte

            eu m-as duce sa-mi vad dosarul dar am numai 29 de anisori, dupa parerea ta mi-au facut?...
        • +5 (9 voturi)    
          Cei care NU LE-AU FACUT (Marţi, 27 mai 2008, 15:09)

          Arte [anonim] i-a raspuns lui Alex

          N-am auzit/citit de cazuri de oameni care nu-si gasesc dosarul din puscarii, niciodata.

          Am auzit ca au fost dustruse/arse dosare de oameni important timp de 15 ani de zile.

          Si am mai auzit de bogdan olteanu CARE NU A FACUT nimic pentru legea lustratiei a monei musca .
          Asta este motivul pentru care au susps-o pe Mona la acest linsaj mediatic, ca sa nu mai vorbeasca nimeni de legea lustratiei care i-ar scoate din parlament pe ILIESCU, Plesita, merce, Cozmanca, Hrebenciuc Priboi, miki spaga si alti prieteni de-ai PNL-ului.
          • -2 (6 voturi)    
            Raspuns (Marţi, 27 mai 2008, 15:45)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui Arte

            Este vorba despre dosare incomplete.
            Este vorba despre momente din viata lor, pe care le-au trait impreuna cu alti indivizi, care nu se regasesc niciunde.
            Familii carora le-a fost sigilata casa, facute bagajele, pasapoartele eliberate si nu au vrut sa plece din tara. Ofiterii si subofiterii care i-au evacuat traiesc, maninca pensii de zeci de milioane de lei pe luna si spun ca nu este adevarat, ei nu stiu si nu cunosc nimic.
            Indivizi care au suportat procese pentru ca le-a fost interceptata o scrisoare catre Gorbaciov in 1986 - conform arhivelor, acele procese nu exista, ei nu au dat nici o declaratie procurorilor, nimeni nu stie nimic si nu exista nici un act care sa ateste mizeriile la care au fost supusi niste oameni de peste 60 ani, la vremea respectiva.
            Daca tu nu stii, inseamna ca nu este adevarat.
            Ai si tu dreptatea ta.
            • +6 (8 voturi)    
              Cei care NU LE-AU FACUT: PSD-PNL (Marţi, 27 mai 2008, 16:04)

              Arte [anonim] i-a raspuns lui Alex

              Dosarele despre toate procesele dinainte de 1989 se afla in arhiva MINISTERULUI DE JUSTITIE, CONDUS DE PNL.

              CNSAS este condus de majoritate PSD-PNL-PRM.

              Curtea constitutionala care a distrus legea CNSAS are tot majoritate PSD-PNL.

              Deci, PSD-PNL sunt RESPONSABILI si VINOVATI totodata, pentru ca au toata puterea si toate instrumentele sa cedeze arhiva ministerului de justitie la CNSAS.

              NU O FAC.

              Asa cum nu adopta nici legea publicarii ARHIVELOR P.C.R. - o lege pe care Traian basescu a cerut-o in raportul pentru Condamnarea Crimelor comunismului.

              Asa cum nu adopta niic legea Lustratiei, care ar scapa generatii Viitoare de moluste si dinozauri comunsiti ca Plesita, merce, Iliescu, Cozmanca, Hrebenciuc si altii.

              CEI CARE NU FAC TOATE ASTEA - desi au Puterea - sunt complici cu ILIESCU.
              • -2 (6 voturi)    
                Raspuns (Marţi, 27 mai 2008, 16:52)

                Alex [anonim] i-a raspuns lui Arte

                Dosarele anchetelor si proceselor cu caracter politic erau in grija securitatii.
                Nu mai are rost sa dau exemple.
                Te intreb urmatoarele:
                Stimatii domni Stolojan, Blaga, Frunzaverde, Marian Jean Marinescu, etc. puteau sa initieze o lege, bazata pe raportul Tismaneanu de condamnare a comunismului ?
                De ce nu au facut-o ?
                Nu trebuie trasi la raspundere angajatii securitatii, militiei, procuraturii care si-au vazut de serviciu, ci doar cei care au facut exces de zel si au cauzat prejudiciu moral si material identificabil.
                Incearca si afla, de curiozitate, citi pensionari din Romania au pensie de la locul de munca cumulata cu sume de la alte ministere, adica citi au fost retribuiti de fosta securitate.
                Vei fi uimit !
                • +6 (8 voturi)    
                  Nu e asa (Marţi, 27 mai 2008, 17:11)

                  Arte [anonim] i-a raspuns lui Alex

                  Arhiva ministerului de justitie contine dosarele tuturor proceselor dinainte de 1989.
                  daca vrei sa ma mai contrazici, te rog sa nu mai vii cu vorbe, ci cu date si link-uri din 3 surse independente.
                  Raportul de condamnare a comunsimului a recomandat aceste legi pentru parlamentul romaniei, iar la 3 luni dupa aceste recomandari, PNL a eliminat PDL de la guvernare, si a facut majoritate in parlament cu PSD.
                  Nicio lege a PDL nu poate trece singura, iar PNl nu sustine decat initiativele PSD.
                  Deci RESPONSABILII sunt cei care au majoritatea in parlament adica PSD si PNL.

                  Deci, PNL este principalul VINOVAT pentru ca Generatiile Viitoare nu au o lege a lustratiei, o lege CNSAS, o lege a deconspirarii Arhivelor PCR, legi ale justitiei asa cum cere Comisia europeana, o LEGE ANI functionala, etc.
                  PNL a facut cadou Romaniei dupa 18 ani din nou pe Iliescu si PSD, adica: TRECUTUL.
                  • -2 (2 voturi)    
                    Manipulare ordinara (Marţi, 27 mai 2008, 18:04)

                    Alex [anonim] i-a raspuns lui Arte

                    Daca ti-ai facut educatia pe net, vrei link-uri. Cheltuieste niste bani si intra intr-o arhiva. Nu cred ca ai fost vreodata. Sint doua motive - nu ti-ai permis, material vorbind si nu ai avut de ce.
                    Nu vreau sa te contrazic, pentru ca esti slab pregatit.
                    Raportul Tismaneanu, ca sa faca niste recomandari demne de luat in seama, trebuie sa fie un document adoptat de un for. El este doar o modalitate prin care derbedeul de basescu si-a platit niste lingai.
                    Prietenii tai din PDL si-au insusit documentul ? Au luat ceva masuri in acest sens ? Nu.
                    • +4 (4 voturi)    
                      Condamnarea Comunismului - 1 (Marţi, 27 mai 2008, 18:17)

                      Arte [anonim] i-a raspuns lui Alex

                      In ianuarie 2006 APCE a dezbatut Raportul Linden despre condamnarea comunismului si a crimelor lui. Datorita opozitiei socialistilor de toate culorile, din raport nu au fost adoptate decat Rezolutia si Recomandarea. Recomandarea prevede crearea
                      "unui comitet format din experti independenti care sa culeaga si sa analizeze crimele comunismului, sa ceara guvernelor din tarile foste comuniste sa permita comunicarea arhivelor" -
                      Sursa : Ziua, 27 ianuarie 2006

                      In urma acestei recomandari, Traian basescu a format Comisia de la Cotroceni care a intocmit Raportul asupra crimelor comunismului, si pe baza lui, a condamnat comunismul, oficial, din partea Statului Roman. AM DEVENIT ASTFEL PRIMUL STAT DIN LUME CARE A CONDAMNAT COMUNISMUL.
                      Condamnarea oficiala - facuta pe baza acestui raport - are un scop foarte precis, asa cum cere Rap. Linden, si anume :

                      ● Daca in viitor, vreun viitor presedinte comunist ar vrea sa anuleze condamnarea comunismului (ganditi-va ca e posibil ca Nastase sau alt PSD-ist sa ajunga candva presedinte), atunci, pentru asta va trebui sa NEGE si sa anuleze si acest Raport pt. Condamnarea crimelor Comunismului, in totalitatea sa, ceea ce este imposibil datorita Raportului crimele nu mai pot fi negate, iar raportul atesta aceste marturii istorice.

                      ● Cine ar dori sa NEGE Raportul comisiei pentru cercetarea crimelor comunismului, ar trebui sa nege fapte atestate istoric.

                      ● De aici ireversibilitatea Condamnarii comunismului, de aici aceasta metoda recomandata de raportul Linden, si de aici furia PSD-PRM-PC.

                      Acelasi rationament a stat si la baza condamnarii holocaustului, si de aceea evreii au toata demnitatea din lume sa se prezinte victime - dar "cu fruntea sus" !
                      • -3 (3 voturi)    
                        Intrebare (Marţi, 27 mai 2008, 20:47)

                        Alex [anonim] i-a raspuns lui Arte

                        Si atunci cum, stimate destept copy-paste, Romania este singura tara din Europa care nu a casat sentintele politice ?

                        Destept mai esti !
                    • +4 (4 voturi)    
                      Condamnarea comunismului - 2 (Marţi, 27 mai 2008, 18:18)

                      Arte [anonim] i-a raspuns lui Alex

                      Condamnarea Comunismului si EFECTELE EI PREZENT SI VIITOR

                      Un (mic) fapt de mandrie nationala :
                      ● Presedintele Romaniei, ales prin vot direct, a cerut iertare, in numele generatiilor trecute, prezente si viitoare de romani, pentru crimele comise de fratii lor in numele unei ideologii cu numele "comunism".
                      ● Romania este prima tara din lume care a condamnat crimele comunismului
                      ● Condamnarea crimelor comunismului este ireversibila, nu mai poate fi negata sau anulata de nimeni.
                      ● Suntem, alaturi de evrei - care au condamnat Holocaustul - prima tara si singurele victime ale comunismului din Lume, care ne putem prezenta astfel – CU FRUNTEA SUS !
                      ● Recomandarile din raportul pt. Condamnarea comunismului mentionau adoptarea de catre Parlament a legii Lustratiei, a deschiderii arhivelor PCR, a crearii unui Muzeu al comunismului.
                      PUTEREA, detinuta in parlament de PSDPNL, a refuzat sa initieze aceste legi, pentru ca astfel, iertarea si scuzele sa capete un sens social de vindecare a ranilor lasate de comunisti.

                      Concluzie: Condamnarea crimelor comunismului a fost facuta intr-o tara in care PUTEREA apartine inca comunistilor.
                      • -4 (4 voturi)    
                        Raspuns (Marţi, 27 mai 2008, 20:52)

                        Alex [anonim] i-a raspuns lui Arte

                        - tu personal cunosti vreun caz de casare a unei sentinte politice ?
                        - cred ca nu ai citit ce ti-am scris mai sus
                        Ceea ce copiezi tu se cheama gargara.
                        Ceva fapte nu ai ?
                        Initierea unei legi o putea face PDL ?
                        Mai treci la scoala, ca iti lipseste cu desavirsire.
                        • +3 (3 voturi)    
                          - (Marţi, 27 mai 2008, 21:37)

                          - [anonim] i-a raspuns lui Alex

                          Nu ar fi trebuit ca asta sa fie preocuparea PNL care conduce ministerul de justitie si a celor care detin majoritatea in parlament ?

                          Vorbeam totusi despre arhvivele de la Ministerul de justitie condus de PNL.
                          nu ai revenit cu datele pe care trebuia sa le produci.
                          ================
                          Insulti, in loc sa discuti cu argumente.
                          Calmeaza-te si discutam poate altadata cand iti revii. Ramai sanatos.
                          • -3 (3 voturi)    
                            Raspuns (Miercuri, 28 mai 2008, 0:16)

                            Alex [anonim] i-a raspuns lui -

                            Concret inseamna insulta. Confuzie inseamna certitudine.
                            Tipic PDL.
                            Stai linistit, sint calm, timpul lucreaza in favoarea mea.
                      • +2 (2 voturi)    
                        Trebuie adaugat meritul ADEVARATILOR anti-comunist (Miercuri, 28 mai 2008, 12:00)

                        Arte [anonim] i-a raspuns lui Arte

                        care au militat timp de 16 ani pentru ca aceasta condamnare sa aiba loc.

                        SORIN ILIESIU este cel care a cerut in octombrie 2006 Presedintelui, in numele tuturor celor de mai sus, sa faca aceasta condamnare in mod oficial si astfel incat sa fie ireversibila in viitor.
                        Adevaratul merit este AL LOR, si trebuie sa le fim toti recunoscatori pentru asta.

                        APEL CATRE PRESEDINTELE ROMÂNIEI TRAIAN BASESCU
                        10 martie 2006
                        Apel initiat de Sorin Iliesiu
                        http://www.gds.ong.ro/apel.htm
      • 0 (0 voturi)    
        acest individ bazaie ca o musca.... (Miercuri, 28 mai 2008, 6:54)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Arte

        Trebuie ignorat de toti forumistii inteligenti. Este singura modalitate de a-i arata rautatea si inutilitatea. Asta fac si voi face si eu, indiferent de atacurile sale de mahala.
  • -4 (12 voturi)    
    la puscarieee (Marţi, 27 mai 2008, 13:25)

    bianc [anonim]

    eu zic mai bine sa o lase balta.imaginea lui Basescu este la pamant.ne-am lamurit despre dorintele sale de binefacere.din pacate alegerea Basescu si alegerea PDL a fost una dintre cele mai proaste pe care le-a facut Romania.pentru a scapa de falsi , mediocrii si ipocriti vom vota cu dreptatea si nu cu coruptia.
  • +8 (14 voturi)    
    parca am fi niste babe la colt de strada.... (Marţi, 27 mai 2008, 13:28)

    judex [anonim]

    tot carcotim si clevetim. Daca Basescu este comunist si securist si nu a condamnat comunismul in parlament si nu trimis dosarele la CNSAS si nu a atacat pe hotii si tradatorii natiei, atunci Iliescu, constantinescu, Vadim, Voiculescu si cei 322 ce sunt? Voi, in ura voastra stupida, chiar nu mai vreti sa vedeti adevarul? Sau, va bateti joc de oamenii cinstiti ai acestei tari, cum ma pretind si eu ? Stiti vreun presedinte mai bun? Dati-i numele si poate va credem.
    • -6 (10 voturi)    
      oricine... (Marţi, 27 mai 2008, 13:43)

      oricine [anonim] i-a raspuns lui judex

      si tu! Oricine...
      • +8 (10 voturi)    
        oricine? (Marţi, 27 mai 2008, 14:01)

        ioio [anonim] i-a raspuns lui oricine

        Cine ORICINE? asta e replica PeSeDeilor!
        Auzi oricine e mai bun ca base! Adica d-l Bombonel Termopan, Vadim Diazepam sunt mai buni?
        D-lor haide-ti cu propuneri concrete si cu oameni credibili...
        Daca a-ti fi spus Diaconescu va credeam! Omul are clasa, scoala, etc.. el poate fii un prezidentiabil alternativa la Base... Astept nominalizari noi! Dar chestia asta cu "ORICINE" e o prostie!
      • +1 (7 voturi)    
        nu te supara... (Marţi, 27 mai 2008, 14:17)

        judex [anonim] i-a raspuns lui oricine

        dar ce crezi ca ar trebui sa raspund la comentariul tau? Chiar tii mortis sa ne jignesti inteligenta si decenta?
        • +2 (6 voturi)    
          pt judex (Marţi, 27 mai 2008, 14:47)

          ioio [anonim] i-a raspuns lui judex

          vad ca d-vs va situati in tabara "ORICINE"... altfel nu va inteleg reactia! O cerere de a(a-mi) propune un om/politician PREZIDENTIABIL nu cred ca poate intra in categoria "ignire de inteligenta"
          Nu ma intereseaza coloratura politica cat performantele omului prezentat. L-am pomenit pe d-l Diaconescu pentru ca in momentul de fata e singurul din PSD cu o astfel de imagine(cel putin de care stiu eu - d-l Ponta e inca "necopt"). PDL nu are nici o grija in a-si pregati un astfel de candidat, PNL are o problema grava de imagine dupa tandemul cu PSD(el fiind partid de dreapta) si inca n-a cautat nici un potential candidat... Cat despre celelalte partide conteaza acum mai putin...
          Ideea era ca un astfel de om trebuie pregatit cu mult timp inainte si si sustinut...
          nu poti sa apari pe sticla si sa zici "ORICINE"!
          NU SUNA CREDIBIL!
          • +3 (5 voturi)    
            multumesc, m-ati lamurit (Marţi, 27 mai 2008, 16:10)

            judex [anonim] i-a raspuns lui ioio

            Un presedinte bun nu poate fi decat de la PSD, adice de la partidul care conduce de 18 ani Romania (11 direct si 7 indirect) si care este vinovat de starea actuala a tarii, lipsa de dezvoltare si civilizatie, saracie, mizerie si prostie. Daca asta doriti dvs, este traba dvs. Eu, totusi, vreau ceva mai bun pentru Romania si acel bun nu poate fi gasit la PSD, imi pare rau. Oricum, va multumesc ca ati fost sincer.
            • 0 (0 voturi)    
              nu neaparat... (Marţi, 27 mai 2008, 18:42)

              ioio [anonim] i-a raspuns lui judex

              Nu am intentionat sa afisez o pozitie pro-PSD!
              Si nici nu sunt fan PSD din aceleasi motive argumentate de d-vs!
              Am incercat doar sa exemplific ce trebuie pus in locul conceptului "ORICINE"!
              • +1 (1 vot)    
                NU "imaginea" trebuie sa fie credibila (Marţi, 27 mai 2008, 21:22)

                ordinary [anonim] i-a raspuns lui ioio

                ci "faptele"
                mai mult decat atat, coerenta lor.

                Dovada: esecul "imaginii" oprescu.
        • -2 (2 voturi)    
          pt Alex si Judex (Miercuri, 28 mai 2008, 2:27)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui judex

          tot respectul pt ei 2. am citit toate cele 138 de comentarii, eu fiind unul dintre forumisti, sub un alt nume. folosesc acest pseudonim la pseudonim tocmai pt a va arata buna mea vointa si sincera apreciere. Din cele 2 paliere, excluzandu-ma evident pe mine, din motive obiective, voi imi pareti cei mai breji. Paliere, adica pro sau contra Basescu. Eu unul sunt contra Basescu, dar argumentele aduse de judex mi se par de bun simt. Vreau sa va aduc in atentie un caz dintre multe altele, in Salaj, un fost ofiter de Secu, Viorel stanca, sef la PD, intre timp devenit minus L, este mare amic de afaceri cu Patriciu. Basescu il decoreaza pe fostul securist, intre timp detinatorul a cel putin 50% din bunurile importante ale judetului si a cel putin 90% din constiintele judetului (ca asa-i la noi), cu ceva medalie foarte importanta. Societatea civila ia pozitie impotriva acestui fapt dar Basescu se face ca ploua. (Vara nu-i ca iarna!) Acuma oamenii simpli ce sa inteleaga: ca e bine sa faci afaceri cu Patriciu ca asa ai bani? ca e bine sa fii ofiter Secu, ca asa ai si bani si te si decoreaza Basescu? ca e bine pt Basescu sa dea in Patriciu ca asa castiga voturi, dar e bine sa faci afaceri cu el (Patriciu) ca asa ai bani? ca nu exista -n lumea asta presedinte caa-l meu, si la bine (secu, bani,stanca) si la rele (secu, bani,Patriciu) e fratele meu? ca e bine sa fii coleg de secu cu Stanca si Patriciu? ca a decora pe un fost ofiter de Secu nu-i altceva decat a da contributia personala la aducerea luminii asupra perioadei comuniste in Romania? ca Patriciu pe de o parte si Stnca pe de alta nu-s decat doua fete ale aceleiasi monede? SEKU?
          • +2 (2 voturi)    
            cam cusuta cu ata alba (Miercuri, 28 mai 2008, 9:09)

            Andra [anonim] i-a raspuns lui gigi

            n-am gasit nicio legatura cu patriciu
            omul era trecut in rezerva
            contrainformatii nu inseamna securitate interna - adica politie politica
            nicio tara nu poate exista fara contrainformatii,

            dar apropierea pe care o faci cu patriciu nu e doar jenanta, e si neadevarata (n-am gasit nicio astfel de legatura in presa)
            lumea stie ca si patriciu e ofiter de securitate

            numai ca in timp ce stanca asta e un ilustru necunoscut, patriciu (sau voiculescu, vantu) au cumparat toata presa si
            au devenit CUMPARATOR DE OAMENI

            Ticu Dumitrescu : "Acum se adaptează şi ei. ÎI CONSIDER MAI PUTERNICI DECÂT ÎN SISTEMUL FOSTEI SECURITĂŢI, CÂND SE TEMEAU DE ANUMITE MĂSURI",

            a adăugat Ticu Dumitrescu, la care şeful statului a râs.

            Băsescu a răspuns că instituţiile democratice funcţionează. El a amintit că preşedintele Comisiei parlamentare care s-a ocupat cu suspendarera preşedintelui a fost "domnul Voiculescu" (alt securist cu avere uriasa facuta in ultimii 18 ani).

            "Şi uite că nu s-a reuşit", a completat Băsescu.
            • -2 (2 voturi)    
              mai informeaza-te (Miercuri, 28 mai 2008, 13:40)

              gigi [anonim] i-a raspuns lui Andra

              esti foarte departe de subiect dar iti multumesc pt atentia data discutiei lansate, Stanca nu-i un ilustru necunoscut, e in top 300 milionari in dolari, daca nu gresesc, e sef la PDminus L, acum isi pregateste oameni tineri care sa-l reprezinte in Parlament, ma intreb cui vor fi acestia fideli, el neputand candida fiind in atentia Coalitiei pentru un parlament curat. Mai informeaza-te. Multumesc pt atentia acordata.
          • +2 (2 voturi)    
            daca asa s-a intamplat, este grav.... (Miercuri, 28 mai 2008, 9:14)

            judex [anonim] i-a raspuns lui gigi

            este imoral si pagubos pentru PDL. Dar, este vreun partid in Romania de astazi, imaculat? Daca am pune in balanta PDL, intr-un talger, si PSD, sau PNL, PC, in altul, care ar atarna mai greu? Apoi, imi vine greu sa nu dau credit singurului presedinte roman care a indraznit sa se ia la tranta cu hotia nationala si coruptia, care a condamnat comunismul si a dat drumul dosarelor de securitate catre CNSAS. In schimb, ce am constatat? Cei 322, inter care intra multi dintre asa-zisii "anticomunisti", s-au napustit sa il suspende, guvernul PSD/Iliescu - Tariceanu si majoritatea parlamentara au ingropat legea lustratiei si, in privinta CNSAS, vin cu paleative hilare.
          • -1 (1 vot)    
            nea gigi (Miercuri, 28 mai 2008, 12:15)

            directia 5 [anonim] i-a raspuns lui gigi

            daca eu [un taranist] cumpar benzina de la Rompetrol, se cheama ca fac afaceri cu Patriciu?
  • -4 (8 voturi)    
    S-a sters din greseala ! (Marţi, 27 mai 2008, 13:33)

    Trinca-caterinca [anonim]

    DEX. : BISNITAR : persoana care practica afacerismul, realizând profituri personale pe cai necinstite, meschine.
    BISNITA : afacere necinstita, marunta; gainarie
    Lucratorii din marina comercială romana (de la simplu marinar la comandant navă) erau numiti "bisnitari".
    Analizati modul de comportare al primului "bisnitar al tarii"-naravul nu se schimba,doar parul
    • +5 (5 voturi)    
      conform logicii tale... (Marţi, 27 mai 2008, 14:37)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Trinca-caterinca

      sa inteleg ca marii hoti si corupti de la PSD, PNL si PC, daca nu sunt bijnitari, sunt buni?
  • +8 (10 voturi)    
    Comunisti sunt cei care : (Marţi, 27 mai 2008, 13:33)

    *** [anonim]

    sunt interesati de distrugerea oamenilor, chiar si acum, in LIBERTATE

    si nu sunt interesati de ce au facut acesti oameni impotriva lui ILIESCU, dupa 1989, cand au fost LIBERI !

    cati dintre cei care au fost LIBERI dupa 1989 au luptat impotriva lui ILIESCU, au facut o lege CNSAS sau o lege a Lustratiei ca Mona Musca ?

    Va spun eu, cei care NU LE-AU FACUT sunt astazi ALATURI DE ILIESCU !

    Cei care nu le-au facut vor astazi sa ne intoarcem alaturi de ILIESCU !
  • +8 (14 voturi)    
    Bogdan Olteanu primeste "Secera si Ciocanul" (Marţi, 27 mai 2008, 13:36)

    *** [anonim]

    Bogdan Olteanu primeste "Secera si Ciocanul"

    15/12/2007
    Societatea Timisoara ii acorda premiul „Secera si Ciocanul” presedintelui Camerei Deputatilor Bogdan Olteanu, pentru ca a promis ca va pune in dezbaterea de la Camera, proiectul legii lustratiei si nu s-a tinut de cuvant, transmite NewsIn.

    "O mare dezamagire pentru Societatea Timisoara, pentru toti care se pronunta pentru democratie si impotriva reziduurilor comunismului, este chiar presedintele Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu, care a promis ca va pune in dezbatere in Camera Deputatilor proiectul legii lustratiei. Ba mai mult, se pare ca se opune chiar aprobarii proiectului. Sunt mai multe forte, actori politici, care se opun adoptarii legii lustratiei. Ea a fost adoptata in Senat, e blocata la Camera, desi in vara acestui an, Societatea Timisoara a facut o dezbatere la care au participat mai multi actori politici, care s-au pronuntat in favoarea adoptarii ei", a declarat pentru NewsIn, Vasile Docea, membru in Societatea Timisoara.

    Tot in semn de protest fata de blocarea legii lustratiei, membri Societatii Timisoara sunt in greva japoneza, pana in 22 decembrie.

    Societatea Timisoara sustine aceasta lege inca din 11 martie 1990, de cand George Serban a lansat „Proclamatia...” cu punctul 8. Senatul Romaniei a adoptat proiectul de lege a lustratiei in 10 aprilie 2006.
  • +7 (9 voturi)    
    foarte laudabil (Marţi, 27 mai 2008, 13:41)

    MB [anonim]

    probabil asa vor intelege si altii cu alte perspective asupra regimului comunism si a efectelor acestuia ca e mai bine sa scrie carti, cu documentatie .... in loc sa comenteze furibund / sarcastic / deznadajduit pe la show-uri de televiziune sau pe blog-uri, sau pe forumuri ... sau, mai rau, sa taca
  • +7 (11 voturi)    
    Pt. "anti-comunistii" iubitori de ILIESCU : (Marţi, 27 mai 2008, 13:56)

    *** [anonim]

    ILIESCU confirma ca a patronat jaful

    "Alexandru Mironov, expert SF, fost consilier prezidential al lui Iliescu si actual candidat la Primaria Bucuresti din partea Partidului Socialist Roman, face pentru Ziare.com ceva dezvaluiri usor ignorate de media traditionale:

    Dupa 2000, Nastase a plecat pe drumul unui turbocapitalism, el stia foarte bine ce face. Au avut loc privatizari frauduloase, spolierea romanilor.
    I-am reprosat lui Iliescu si atunci el mi-a spus: "Capitalismul se construieste cu hotie".
    Partidul Socialist a aparut ca partid in care Iliescu ar fi urmat sa faca pasul lateral din PSD ...

    Daca Oprescu se va declara om de stanga, se pregateste acest partid pentru el. (Partidul Socialist Roman, n.m)"

    Sursa: http://www.ziare.com/Mironov__Oprescu_vede_viata_altfel_decat_un_ginere_de_profesie-305943.html
  • -5 (9 voturi)    
    un parsiv si-un prefacut (Marţi, 27 mai 2008, 14:31)

    baby_lyv [anonim]

    dar ce-i mai place lui Basescu sa se mai bage pe sub pielea oamenilor...acum isi aduce aminte de vremurile bune... stim si noi ca i-ar place sa fie un dictator...numai ca vremea lui a cam apus
    • +3 (7 voturi)    
      http://vacalapascut.mu (Marţi, 27 mai 2008, 15:28)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui baby_lyv

      "... stim si noi ... ". Brava! Am priceput. M-ai convins. Ai dat cu bita si-ai fugit. Intr-o zi o sa blocati scurgerea, clica a lichelelor.
      Da' cine v-a-nvatat sa stiti asa frumos? Nu cumva v-a platit dupa aia ca sa si spuneti mai departe, lichelute cu cirlionti?

      Invatatii lu' peshte!
  • +8 (10 voturi)    
    Pt. "anti-comunistii" complici cu ILIESCU : (Marţi, 27 mai 2008, 15:03)

    *** [anonim]

    dupa 15 ani de patronaj asupra jefuirii romaniei , sub directa lui supraveghere,
    abia in 2005 - cand nu mai are nicio raspundere fata de cetateni - iliescu descrie psd-ul :

    "exista, intr-adevar, grupuri de interese in interiorul partidului (psd), dar ma abtin sa le numesc.

    este vorba despre grupuri de interese economice, care sunt mai puternice decat politica si care sunt capabile sa dirijeze legislatia economica fara probleme potrivit scopurilor lor.

    asa s-a putut intampla ca geoana si nastase, care erau oponenti, sa se coalizeze impotriva mea si asa s-a reusit numirea lui geoana la congres, prin masinatii subversive, in functia de presedinte.

    http://stiri.acasa.ro/stiri/iliescu-il-face-din-nou-arogant-pe-nastase_--s6701.html
  • +8 (8 voturi)    
    Respect, domnule Presedinte ! (Marţi, 27 mai 2008, 16:03)

    DM [anonim]

    Jos palaria ! Meritati increderea nostra.
  • -7 (7 voturi)    
    ipocrizie (Marţi, 27 mai 2008, 16:52)

    ion14 [utilizator]

    salutare.unde este dosarul presedintelui ? ce s-a intamplat cu flota ? si mai vorbim despre avedar.este penibil si ridicol.
  • -5 (5 voturi)    
    cine sunt comentatorii? (Marţi, 27 mai 2008, 17:45)

    nita cu oile [anonim]

    Cele peste o suta de comentarii pro si contra de la acest articol, arata nivelul intelectual al majoritatii romanilor, cititori infocati ai hotnews, gata oricand sa se amestece in chestiuni care nu-i privesc, in barfe ordinare sau in polemici fara nici o importanta.
    De cele mai multe ori, sfarsesc prin a se injura unul pe altul, pentru ca in mod natural nu imparatsesc aceleasi convingeri, dar nici nu-i accepta pe cei care au pareri diferite. Manifestarile sunt caracteristice populatiilor inapoiate, care cred in minuni, asteapta ca strainii sa le rezolve problemele si cei mari sa-i protejeze, in timp ce ei stau pe margine si chibiteaza. Majoritatea il compatimeste pe Ceausescu pentru ca a fost asasinat banditeste, dar aproape toti se dau victime ale dictaturii comuniste. Atitudine de cameleoni sau de amarati, invatati sa se dea dupa cum bate vantul ca sa-si scape si ei pielea. Desi aproape toti sunt convinsi ca tara a fost vanduta strainilor pe daiboj, din lasitate si prostie foarte multi fac haz de sloganu"nu ne vindem tara". astia sunt comentatorii care-si dau cu parerea despre evenimentele zilei.
  • -6 (6 voturi)    
    deci (Marţi, 27 mai 2008, 17:55)

    lolita [anonim]

    ce inteleg eu pana acum este ca..daca blaga este ales primar..atunci automat basescu va conduce de fapt si de drept primaria. basescu sustine comunismul. deci d aici trag concluzia ca va fi cam foarte naspa daca ajunge blaga la primarie..deci mai bine nu il mai votam.
    • +5 (5 voturi)    
      chiar ne crezi tampiti? (Marţi, 27 mai 2008, 18:27)

      judex [anonim] i-a raspuns lui lolita

      cum naiba sustine comunismul cel care a condamnat comunismul in parlament si a fost huiduit de cei 322 care au mai vrut sa-l si suspende. Multa ticalosie mai e pe lumea asta !!!
  • +6 (6 voturi)    
    va e frica comunistilor. (Marţi, 27 mai 2008, 18:47)

    newyorkezul [anonim]

    Foarte multi "comentatori" scriu la orice subiect pe toate blog-urile sau aici la hotnews- anti marinar. Nu conteaza subiectul, conteaza sa traga in marinar din orice pozitie. Asta demonstreaza ca le e frica de SINGURUL PRESEDINTE CARE A FACUT CEVA PT. TARA.
    • +8 (8 voturi)    
      credeti ca.... (Marţi, 27 mai 2008, 20:32)

      judex [anonim] i-a raspuns lui newyorkezul

      degeaba s-au napustit ca hienele sa-l suspende pe presedinte? Se pare ca cel mai mult i-a deranjat ca a incalcat OMERTA. De aceea afirm ca presedintele este sincer si merita tot respectul. Citesc ce a postat Arte si imi amintesc totul. Cum au sprijinit toti acesti "anticomunisti" si neamurile lor, multe prezente pe acest forum, condamnarea comunismului? va mai amintiti? Il scalambaiau pe presedinte, il amenintau si...apoi, imediat s-au grabit sa-l suspende, dand mana cu mana...ca la hora uniriii...unirea nemerniciei si tradarii Romaniei, evident.
    • +6 (6 voturi)    
      nu trebuie bagati in seama (Marţi, 27 mai 2008, 22:00)

      Fil [anonim] i-a raspuns lui newyorkezul

      scopul lor e sa umple spatiul si sa dilueaze adevaratul dialog, sa-l rupa in asa fel incat lectura si intervantia sa devina penibile. Cred ca cel mai bine e sa nu fie luati in seama, sa vorbeasca singuri pana ce minusurile ii scot de pe ecran. Raspunzandu-le le faceti jocul.
      E valabil si pentru excelena argumentatie a lui ARTE care nu are nici un ecou sau nu leaga nici un adevarat schimb de idei cu ALEX. Alex are alta misiune.
      Cu toata sinceritatea : va rog mult sa-i ignorati.
  • +5 (5 voturi)    
    Condamnarea comunismului - 2 (Marţi, 27 mai 2008, 18:52)

    Arte [anonim]

    Condamnarea Comunismului si
    EFECTELE EI IN PREZENT SI VIITOR

    Un (mic) fapt de mandrie nationala :
    ● Presedintele Romaniei, ales prin vot direct, a cerut iertare, in numele generatiilor trecute, prezente si viitoare de romani, pentru crimele comise de fratii lor in numele unei ideologii cu numele "comunism".
    ● Romania este prima tara din lume care a condamnat crimele comunismului
    ● Condamnarea crimelor comunismului este ireversibila, nu mai poate fi negata sau anulata de nimeni.
    ● Suntem, alaturi de evrei - care au condamnat Holocaustul - prima tara si singurele victime ale comunismului din Lume, care ne putem prezenta astfel – CU FRUNTEA SUS !
    ● Recomandarile din raportul pt. Condamnarea comunismului mentionau adoptarea de catre Parlament a legii Lustratiei, a deschiderii arhivelor PCR, a crearii unui Muzeu al comunismului.
    PUTEREA, detinuta in parlament de PSDPNL, a refuzat sa initieze aceste legi, pentru ca astfel, iertarea si scuzele sa capete un sens social de vindecare a ranilor lasate de comunisti.

    Concluzie: Condamnarea crimelor comunismului a fost facuta intr-o tara in care PUTEREA apartine inca comunistilor.
    • +3 (3 voturi)    
      Trebui adaugat meritul adevaratilor anti-comunisti (Miercuri, 28 mai 2008, 10:30)

      Arte [anonim] i-a raspuns lui Arte

      care au militat timp de 16 ani pentru ca aceasta condamnare sa aiba loc.

      SORIN ILIESIU este cel care a cerut in octombrie 2005 Presedintelui, in numele tuturor celor de mai sus, sa faca aceasta condamnare in mod oficial si astfel incat sa fie ireversibila in viitor.
      Adevaratul merit este AL LOR, si trebuie sa le fim toti recunoscatori pentru asta.

      APEL CATRE PRESEDINTELE ROMÂNIEI TRAIAN BASESCU
      10 martie 2006
      Apel initiat de Sorin Iliesiu
      http://www.gds.ong.ro/apel.htm
  • +5 (5 voturi)    
    Condamnarea Comunismului - 1 (Marţi, 27 mai 2008, 19:44)

    Arte [anonim]

    In ianuarie 2006 APCE a dezbatut Raportul Linden despre condamnarea comunismului si a crimelor lui. Datorita opozitiei socialistilor de toate culorile, din raport nu au fost adoptate decat Rezolutia si Recomandarea. Recomandarea prevede crearea
    "unui comitet format din experti independenti care sa culeaga si sa analizeze crimele comunismului, sa ceara guvernelor din tarile foste comuniste sa permita comunicarea arhivelor" -
    Sursa : Ziua, 27 ianuarie 2006

    In urma acestei recomandari, Traian basescu a format Comisia de la Cotroceni care a intocmit Raportul asupra crimelor comunismului, si pe baza lui, a condamnat comunismul, oficial, din partea Statului Roman. AM DEVENIT ASTFEL PRIMUL STAT DIN LUME CARE A CONDAMNAT COMUNISMUL.
    Condamnarea oficiala - facuta pe baza acestui raport - are un scop foarte precis, asa cum cere Rap. Linden, si anume :

    ● Daca in viitor, vreun viitor presedinte comunist ar vrea sa anuleze condamnarea comunismului (ganditi-va ca e posibil ca Nastase sau alt PSD-ist sa ajunga candva presedinte), atunci, pentru asta va trebui sa NEGE si sa anuleze si acest Raport pt. Condamnarea crimelor Comunismului, in totalitatea sa, ceea ce este imposibil datorita Raportului crimele nu mai pot fi negate, iar raportul atesta aceste marturii istorice.

    ● Cine ar dori sa NEGE Raportul comisiei pentru cercetarea crimelor comunismului, ar trebui sa nege fapte atestate istoric.

    ● De aici ireversibilitatea Condamnarii comunismului, de aici aceasta metoda recomandata de raportul Linden, si de aici furia PSD-PRM-PC.

    Acelasi rationament a stat si la baza condamnarii holocaustului, si de aceea evreii au toata demnitatea din lume sa se prezinte victime, dar : "cu fruntea sus" !
  • -5 (5 voturi)    
    Hotul ! (Marţi, 27 mai 2008, 21:43)

    Nicolae [anonim]

    Hotul striga HotuuuuL !
  • -5 (5 voturi)    
    Jigodia (Marţi, 27 mai 2008, 23:07)

    x [anonim]

    In 90 pe mine ma bateau jandarmii in piata universitatii si el era secretar de stat fsn-ist.
    Si are tupeul sa se declare anticomunist.
    Never, n-o sa ma convinga el pe mine ca si-a schimbat naravul. Prosti sa-l creada.....eu nu.
    • +4 (4 voturi)    
      faci confuzii grave.... (Miercuri, 28 mai 2008, 9:16)

      judex [anonim] i-a raspuns lui x

      daca esti de buna credinta (ceea ce imi vine greu sa cred), cauta jigodiile le PSD, PNL, PRM si PC. le vei gasi cu siguranta.
      • -1 (1 vot)    
        auzi acolo (Miercuri, 28 mai 2008, 16:53)

        fa [anonim] i-a raspuns lui judex

        fratica, de ce nu zici si FSN?
        si daca esti de-acord ca si FSN ar trebui sa fie pe lista, PD-L e tare diferit si nu-ncape? desi se dezic in vorbe, naravul tot acolo-i.. chiar si trandafiru' le-a ramas in sigla.
        mai lasa-ne domnule judex.. nu te-acuz ca esti platit ca altii, dar lasa-ma sa-ti zic ca esti fix in idei. poate nu rau intentionat, da' clar manipulat.
  • -2 (4 voturi)    
    psd (Miercuri, 28 mai 2008, 1:57)

    radu [anonim]

    NU mai atacati psd acest partid se identifica cu istoria romaniei post decembrista cu bune cu rele...relele facute de acest partid se datoreaza caracterului oprescian al unora din partid ,,,oameni lipsiti de scrupule si manipulatori de opinie publica..chiar daca aceste sondaje nu o confirma ,psd se afla pe o panta ascendenta iara propunerea lui cristian diaconescu la capitala este un lucru benefic chiar daca v a pierde alegerile arata la schibare
    • +2 (2 voturi)    
      PSD mai are mult de lucrat (Miercuri, 28 mai 2008, 9:32)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui radu

      la capitolul credibilitate. Sa scape prima data de dinozauri, sa-si faca curat prin batatura si dupa aia mai stam de vorba despre programe, alegeri, voturi etc.
      Deocamdata "ciocu' foarte mic" iar Diaconescu putea sa se inscrie in orice alt partid nu sa legitimeze coruptia, comunistii si securistii din PSD.
  • -2 (2 voturi)    
    teatru circ (Miercuri, 28 mai 2008, 12:32)

    gelu [anonim]

    un alt discurs fantasmagoric al tovarasului Basescu, Cartea aceea e o rusine , au atacat doar oameni neserviti puterii si pe multi fara dovezi...ce pot spune asta e politica ...
    s-a inoculat ideea ca securistii nu stiu ce fac ... pentru cultura generala Securitatea nu mai exista de 20 de ani oamenii s-au schimbat si au iesit din sistem peste 50 de ani or sa fie tot ei de vina pentru ca oameni ca tovarasul presedinte si aliantele nenaturale gen PNL-PD , CD nu sunt in stare de nimic constructiv fapt dovedit.

    Nu cunosc oameni care sa fi lucrat la Securitate pentru ca sunt mult prea tanar dar sincer acesti oameni sunt eroi sunt oamenii care au aparat tara asta de multe interese... nu ma refer la politia politica ... si mai intreb cat se vor mai lasa mintiti si manipulati romanii iubitori de neam si tara de astfel de oameni gen Traian Basescu sau PDL care nu au facut nimic bun in Bucuresti sau in tara...ma intreb cat timp se va mai valoriza marlania,prostul gust si cei 2 lei pentru care o gramada de josnici si-ar vine si sufletele, pentru ca ar fi niste bani nemunciti,primiti.
    • +1 (1 vot)    
      Felicitari, esti o victima a intoxicarii ! (Miercuri, 28 mai 2008, 13:35)

      Carcotasu [anonim] i-a raspuns lui gelu

      Daca ai fi fost adult in acele timpuri, ai sti ca o mare parte din ofiterii de securitate de atunci au devenit marii si onestii oameni de afaceri de acum. Nu dau exemple, dar nu-ti imagina ca dupa 1990 ei au stat cu mainile in san... Muritorul de rand nu calatorise in strainatate, nu avea relatii, cunostinte, conexiuni, cultura afacerilor din capitalism, asa ca ei au fost primii intreprinzatori, apoi cu ajutorul fostilor colegi ancorati in politica au dat tun dupa tun, pozand in acelasi timp in domnisoare de pension:"...noi nu mai avem nicio treaba cu Securitatea, gata, ce-a fost a fost !"
      Iar generatia tinara asculta si se lasa mintita cu o incredere imensa, consumata intr-o directie gresita.
      Pentru modul in care gandesti despre un aparat de stat pe care nu l-ai cunoscut indeaproape, pentru faptul ca ii consideri la gramada "eroi", poti fi declarat "cea mai noua victima a Securitatii" !
      A propos, eroii adevarati sunt la 2 m sub pamant, nu devin milionari in euro...
      • 0 (0 voturi)    
        fals, carcotasule.... (Miercuri, 28 mai 2008, 14:00)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Carcotasu

        gelu nu este victima, ci componenta a mecanismului de intoxicare.
  • -2 (2 voturi)    
    de ce oare? (Miercuri, 28 mai 2008, 13:27)

    buburuz [anonim]

    logic ca nu se poate caracteriza ca un anticomunist pentru ca el insusi este un comunist prin ceea ce face si ceea ce zice.Ceausescu adora baile de multime,unipartidismul si dorea sa conduca totul de unul singur.nu vi se pare ca cei doi se aseamana?