Dezbatere HotNews.ro

Il va ajunge Blaga pe Oprescu?

de D.T.     HotNews.ro
Luni, 26 mai 2008, 18:19 Actualitate | Politic


Oprescu si Blaga
Foto: Rompres
Distanta dintre candidatul PD-L la Primaria Capitalei, Vasile Blaga, si Sorin Oprescu scade constant. In sondajele comandate de Oprescu, Blaga ar fi la 9 procente in urma. In alte cercetari de piata, diferenta dintre cei doi se reduce la numai trei-patru procente. In sondajele de opinie realizate la inceputul campaniei, intre Vasile Blaga si Sorin Oprescu era o diferenta de aproape 20 de procente, candidatul PD-L plasandu-se la acea vreme mult sub scorul obtinut in Bucuresti de propriul sau partid.

Chestionar HotNews.ro

1.    Il va ajunge Vasile Blaga pe Sorin Oprescu pana la turul I?
2.    Cine va castiga in turul II?
3.    De ce candidatul PSD, Cristian Diaconescu, are un scor atat de slab, fiind mult sub partid?






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5621 vizualizari

  • -8 (16 voturi)    
    Adevarul iese la iveala ! (Luni, 26 mai 2008, 18:25)

    Constantin [anonim]

    Se pare ca adevarul iese la iveala si il detroneaza pe Oprescu, cel care oricum comandase primul sondaj isomar in care el avea 39%, iar domnul Blaga nu are decat sa viseze pentru ca nu va ajunge el acolo unde spera.
    Cel care merita si a si urcat cu 7% este dl. Diaconescu.
    • +11 (21 voturi)    
      visuri (Luni, 26 mai 2008, 18:32)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      visati voi mai departe ce.i de la PSD, voi aveti impresia ca bucurestiul are nevoie de coruptii de la PSD?.
      Ghidativa ca i-l veti avea pe Blaga ca Primar si nu o sa va mearga bine, ca nu mai e de furat nimica, Blaga e caine rau, cum va prinde cum va musca :-))
      • -6 (10 voturi)    
        la scoala, apoi "i-l" vedetipe Blaga in "visuri" (Luni, 26 mai 2008, 18:56)

        ionut [anonim] i-a raspuns lui Florin

        haha :)
        • -3 (9 voturi)    
          valabil si pentru tine "vedetipe" (Luni, 26 mai 2008, 20:47)

          Florin [anonim] i-a raspuns lui ionut

          hahaha :-))
      • -3 (5 voturi)    
        Gramatica si logica (Marţi, 27 mai 2008, 12:31)

        jamal [anonim] i-a raspuns lui Florin

        Este destul de greu de inteles cum un comentariu plin de greseli gramaticale si fara strop de logica si bun simt a primit 13 voturi pozitive din 15.
        Oare chiar asa de fanatici sunt sustinatorii PDL de pe acest forum?
        Atunci ce sa ne asteptam de la cei pe care-i voteaza ei? In privinta gramaticii am cam vazut cum stau lucurile. ("Blaga v-a fi primar.")
        • -1 (1 vot)    
          cu sau fara gramatica (Marţi, 27 mai 2008, 18:30)

          Florin [anonim] i-a raspuns lui jamal

          vezi draga Ionut/Jamal, noi oameni de rand grabiti si fara gramatica, facem foarte bine diferenta intre HOTI si nehoti.
          De aea asa multe voturi, trebuie sa-ti intre in cap, ca suntem satui de PSD si PNL.. care ne fura in fata si se pisa pe noi, poate tu esti pervers si te excita asa ceva, noi oameni de rand fara gramatica nu! nu deloc.
          De cand a venit Base la putere iata ca Hotii
          sunt nervosi, se dau unu pe alul in gat(vezi minciunile lui ORBAN-PNL cu acidentul), minciuna si furturile se televizeaza, asa vrem noi romani de rand, ca sa stim pe cine sa alegem, vrem tranparenta.
          - Traeasca Base si toti care-l ajuta.
          • 0 (0 voturi)    
            Replica (Miercuri, 28 mai 2008, 12:41)

            jamal [utilizator] i-a raspuns lui Florin

            Am inteles. Scuze de deranj.
      • 0 (0 voturi)    
        re visuri (Marţi, 27 mai 2008, 14:57)

        swoosie [anonim] i-a raspuns lui Florin

        esti fraier daca crezi ca Blaga va muscamana care l-a hranit.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Marţi, 27 mai 2008, 19:23)

        elena [anonim] i-a raspuns lui Florin

        da-mi o explicatie la ce ai afirmat? ai o substanta in ceea ce spui sau esti doar un sustinator si atat al lui Blaga.da-mi un exemplu valid de coruptivitate,de exemplu a candidatului ce reprezinta partidul Psd Cristian Diaconescu.dak tot sunteti inpotriva,macar justificati-va!!!
  • +2 (16 voturi)    
    da,da ,da de trei ori Da! (Luni, 26 mai 2008, 18:33)

    Hubertus [anonim]

    1.il va si intrece (cu sergentu'zece) pe neatarnat (independent adica )
    2.turul II va fi castigat de Blaga -e scris in stelele Bucurestiului !
    3.Cristian Diaconescu are un scor atat de mic deoarece :
    a) seamana cu Geoana la sex
    b) e ca o vrabiuta printre ciori -chiar si un prooost ca pavelescu este parfum pe langa el
    c) l-au lucrat umflatii din partid sa iasa prost mentorul sau, celebrul reformator Geoana
    d) in rest, e decent ceea ce spune mult !
  • -1 (7 voturi)    
    semnaturi (Luni, 26 mai 2008, 18:35)

    ionut [anonim]

    mai fratilor, dar parca oprescu nu avea cateva mii de semnaturi. cate draq ii lipseau lui blaga si celorlalti? nu faceti un demers in sensul asta?
    • +3 (7 voturi)    
      ceilalti nu aveau nevoie de semnaturi... (Luni, 26 mai 2008, 18:46)

      toto [anonim] i-a raspuns lui ionut

      ..pt ca sunt sustinuti de partide. Numai independentii au nevoie.
    • +2 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 26 mai 2008, 22:31)

      [anonim] i-a raspuns lui ionut

    • -1 (3 voturi)    
      il va intrece (Marţi, 27 mai 2008, 6:07)

      termi [anonim] i-a raspuns lui ionut

      il va ajunge, il va intrece si va cadea si el. pentru ca nu merita niciunul dintre ei sa fie primarul bucurestiului. oricum sunt masluite sondajele!!!
  • +2 (8 voturi)    
    noi votam pesede pen'ca e independent (Luni, 26 mai 2008, 18:43)

    mitica [anonim]

    De ce candidatul PSD, Cristian Diaconescu, are un scor atat de slab, fiind mult sub partid?

    Pen'ca Oprescu e independent si nu se da telectual; e mitic de-al nostru; e cu pulimea pesedea.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Joi, 29 mai 2008, 16:03)

      ingrid [anonim] i-a raspuns lui mitica

      Diaconescu are un scor slab, pentru ca P.S.D.-ul are sustinatori ca dumneata.
  • +5 (13 voturi)    
    Blaga -Primar general (Luni, 26 mai 2008, 18:43)

    Bibi [anonim]

    Am toata increderea in bucuresteni.
    Ei sunt cei mai informati si stiu sa separe neghina de secara.
    Nu va lasati BUCURESTENI manipulati de fostii securisti ,de fostii comunisti.
    Demonstrati ca doriti democratie .
    Important sa vina bucurestenii sa voteze .
    Daca stati deoparte si va plangeti s-ar putea sa va para rau mai tarziu.
    Blazarea cred ca nu e specifica bucurestenilor.
    • -2 (8 voturi)    
      Nu ne-am saturat inca de portocaliu? (Marţi, 27 mai 2008, 11:43)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Bibi

      Nu ne-au ajuns opt ani portocalii? Noi Bucurestenii chiar nu vrem binele acestui oras? Doctorul este singurul care poate vindeca ranile portocalii ale Bucurestiului!
      • +2 (4 voturi)    
        ! (Marţi, 27 mai 2008, 13:42)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Chit ca o sa fiu cenzurat. Da' tineam sa-mi exprim opinia, cand am vazut mesajul mi-a crescut instantaneu tensiunea. Din doua motive: pe de-o parte, nu stiu ce e de capu' doctorului ca doctor, ca n-a avut treaba cu el, pe de alta parte, ai 12 ani neportocalii dinainte or fi fost mai buni, te pomenesti?
  • +9 (15 voturi)    
    tine-o tot asa Oprescu!!! (Luni, 26 mai 2008, 18:44)

    mitul [anonim]

    nu-i doresc altceva lui Oprescu decat s-o tina tot asa. sa scada in sondaje cat de mult pana o sa ajunga la zero. Asta este adevarata sa valoare 0, si ca politician, dar mai ales ca om.
  • -4 (12 voturi)    
    oprescu (Luni, 26 mai 2008, 18:44)

    tudor [anonim]

    "Ghidativa ca i-l veti avea pe Blaga ca Primar" imi place ca e destept florin asta. probabil a facut generala cu baseasca mica au avut aceeasi profa de gramatica. in leg cu oprescu si blaga, il prefer pe oprescu de 7 ori cu tot cu coruptii lui din psd decat pe blaga si pe coprutii lui din pdl. nu de alta da la cati bani am dat numai eu lu dali de-a lungu timpului sustineam juma din bugetu de campanie a bulldogului.
  • +4 (8 voturi)    
    PD-L a gresit (Luni, 26 mai 2008, 18:48)

    toto [anonim]

    Probabil Blaga va castiga pana la urma, cu greu, dar PD-L a facut o mare greseala. Daca veneau cu Negoita castigau din primul tur, lejer si ne faceam si cu un primar care a dovedit ca poate face treaba.
    La sectorul 3, Negoita o sa aiba peste 80%.
    • 0 (2 voturi)    
      :) (Marţi, 27 mai 2008, 14:27)

      alex [anonim] i-a raspuns lui toto

      da, cu Negoita ar castiga lejer, cred ca stiu si ei asta.
      Din cate am citit Negoita a vrut sa candideze doar la sector.
  • -1 (11 voturi)    
    Oprescu - Blaga - Diaconescu (Luni, 26 mai 2008, 18:50)

    Comentator [anonim]

    Cam asta va fi ordinea la exituri. Blaga are un aparat de partid bine structurat, a carui mobilizare in ziua votului poate face diferenta. Oprescu are popularitate. Diaconescu e afectat si de ambiguitatea propriului partid (raportat la Oprescu) dar si de faptul ca nu si-a consolidat profilul de "candidat la primarie". Pacat de potentialul lui politic si ar fi o greseala daca i se va reprosa scorul pentru a fi scos in decor.
  • +7 (13 voturi)    
    oprescu is going down (Luni, 26 mai 2008, 18:51)

    denis [anonim]

    ne am saturat de sondaje false si daca ar fi adevarate cam ce ar face oprescu daca electoratul lui nu vine la vot?avand in vedere ca este preferat de domni si doamne de peste 70 de ani...
    • -6 (12 voturi)    
      In your dreams... (Luni, 26 mai 2008, 21:58)

      AlGor [anonim] i-a raspuns lui denis

      Lasati-va de postari, tot oprescu iese.
  • -6 (10 voturi)    
    raspunsurile (Luni, 26 mai 2008, 18:56)

    dana [anonim]

    cine mai crede in sondajele de la noi din tara ? cum sa aiva atatea procente blaga si oprescu pai credeti ca electoratul va fi mai mult de 50 % ??iar Dl Diaconescu sta prost in sondaje pentru ca nu a dorit sa cumpere sondaje pentru manipularea oamenilor cum fac oprescu si blaga !
  • +5 (7 voturi)    
    raspuns (Luni, 26 mai 2008, 19:01)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    1. da
    2. blaga
    3. pt ca candidatul pdsr si al tatucului este oprescu, diaconescu nici macar de iepuras nu a fost bun, poate nu din vina lui.
  • -4 (10 voturi)    
    Sondaj (Luni, 26 mai 2008, 19:03)

    Emil Stamate [anonim]

    In turul II vor intra clar Oprescu si Blaga. Intrebarea-i alta, cu cine vor vota simpatizantii dl. Diaconescu ?
    Ma indoiesc ca vor trece in tabara PD-L...cred ca dl.Oprescu va castiga turul II.
    Dl. Diaconescu n-a fost sustinut de partid, desi merita, are o anumita tinuta, e altfel decat ceilalti.
    • +4 (6 voturi)    
      Ai dreptate Dle Stamate. (Luni, 26 mai 2008, 20:56)

      P.DUCA [anonim] i-a raspuns lui Emil Stamate

      Are o anumita tinuta de dezorientat. Nici dansul nu crede ca va avea sanse la primarie. Cat priveste sustrinerea de catre partid i-i face mai mult rau decat bine.
    • +8 (12 voturi)    
      de-abia astept... (Luni, 26 mai 2008, 21:15)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Emil Stamate

      sa-l vad pe Oprescu primar cu un consiliu dominat de PDL. Sa vedeti atunci ce pumni in cap or sa-si dea tampitii care l-au votat pe Oprescu.
      • +1 (3 voturi)    
        1 vot (Marţi, 27 mai 2008, 13:20)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui judex

        Pentru ca nu sunt inscris oficial pe forum te votez in acest. fel. Este singurul comentariu rational de pana acum. Cand or afla oare toti fraierii care fac spume pe forum ca cel are puterea este consiliul municipal, adica parlamentul bucurestenilor, iar primarul este pe jumatate onorific. Adica ce poate Oprescu si gasca lui de fosti securisti contra unei majoritati de alta culoare. Poate doar sa o tina 4 ani pe votca, si dupa sa se retraga ca o victima.
  • +12 (14 voturi)    
    ratiune (Luni, 26 mai 2008, 19:10)

    cristian [anonim]

    Blaga este un excelent administrator si capabil sa duca o treaba la bun sfarsit. Indiferent de simpatiile politice ale fiecaruia mi se pare alegerea normala.
    Eu locuiesc in sectorul 3 si am vazut cat de multe lucruri se pot schimba in bine in patru ani daca administratia este condusa de oameni competenti si cu viziune. Problema cea mare a Bucurestiului din punct de vedere administrativ este ca din cauza rivalitatilor politice primarul general si-a pierdut majoritatea atributiunilor. Practic sant sapte primari , ceea ce este o aberatie. Din pacate totul se reduce la o lupta de persoane, asa ca problemele tinand de organizarea administrativa nici macar nu au fost abordate in campania electorala. Ma bucur ca Liviu Negoita s-a tinut tare si a rezistat presiunilor de a intra in lupta pentru primaria generala. Doctorul Oprescu nu depaseste nivelul unui smecheras de cartier, dar ce sa te miri ca atat de multi il prefera cand vezi obrazniciile si golaniile unora care atunci cand sant pe patru roti se considera stapanii lumii.
    • -1 (1 vot)    
      @ cristian (Marţi, 27 mai 2008, 15:53)

      rapa galbena [utilizator] i-a raspuns lui cristian

      blaga e pe dracu in patru.am obserrvat ce admin e cand a fost la vami. a crescut spaga de nu mai puteai sa treci granita fara 100 euro cu toate ca erai okay.
      negoita a facut treaba pt ca i-a pasat un pic si pt ca a avut mai multi bani.
      si tu esti un neghinita fara creier daca il votezi pe bleaga.
  • -3 (9 voturi)    
    greseala (Luni, 26 mai 2008, 19:11)

    baby boo [anonim]

    Este o maaare greseala sa ii votezi pe doctorul nebun si carcotash,oprescu; pe buldogul satul de banii nostri de la vama, blaga; si pe lasul de orban ce calca oameni si fura de la locul crimei. Credeti ca va realiza ceva bun unul dintre acetsia trei? va zic eu ca nu.
  • -5 (9 voturi)    
    cine puncteaza comentariile? (Luni, 26 mai 2008, 19:40)

    gelu [anonim]

    Recunosc, fraier sunt ca-mi dau cu parerea pe-aici. Dar daca tot am facut-o, ma intreb: cine sunt cei care puncteaza si depuncteaza?de ce orice tampenie de partea lui blaga e cu + si orice altceva e cu -?Mi se pare normal sa depunctezi un comentariu in afara subiectului, un comentariu stupid sau ceva nepotrivit. Observ de 18 ani ca romanul care are o parere, tine cu tot dinadinsul sa-i faca si pe altii sa voteze ca el. Ma intreb: de ce sunt unii asa siguri ca parerea lor e cea mai buna? Daca se insala, nu dau nici o sansa celorlalti care ar fi putut lua o decizie buna. S-a si vazut de altfel.
    • +8 (8 voturi)    
      eu punctez (Luni, 26 mai 2008, 20:04)

      Psycon [utilizator] i-a raspuns lui gelu

      Daca iti faci cont pe HotNews poti puncta si tu comentariile. PD-L este asa bine vazut pe site pentru ca are printre electoratul tinta tinerii, care stiu mai toti sa foloseasca un site, de asemenea oamenii cu studii superioare etc (exact targetul site-ului). Daca te uiti bine foarte putine comentarii sunt facute de utilizatori inregistrati si dintre astea eu nu am vazut pe langa subiect cum face mai tot neica nimeni care e anonim.
      • -5 (7 voturi)    
        era o intrebare retorica (Luni, 26 mai 2008, 20:31)

        gelu [anonim] i-a raspuns lui Psycon

        nu ma intereseaza cu exactitate persoana care voteaza, nici nu vreau sa votez. Vroiam sa va atrag atentia celor care punctati ca nu prea e corect sa promovati un partid inchizand anumite comentarii. In plus, imi face impresia ca sunt anumite persoane care stau pe net toata ziua si posteaza ataca comentariile anti-pdl (adica fac propaganda). Deci nu sunt "public tinta" ci propagandisti - si asta nu prea e ok decat pentru publicatiile de partid. Cred ca am fost mai clar. Oricum observ ca forumul asta e mai ponderat decat altele de saptamna trecuta.
        • +2 (2 voturi)    
          raspuns gelu (Marţi, 27 mai 2008, 9:57)

          Lili [anonim] i-a raspuns lui gelu

          Sa stii ca mie mi se pare un site mult mai obiectiv. Spre exemplu daca intri pe kappa vei vedea ca in general sunt cam pro psd. Eu am incercat sa postez pe acel site un comentaru pro blaga de 2 ori si nu a aparut. Macar aici cred ca apar toate comentariile noastre daca sunt in limita decentei.
        • +1 (3 voturi)    
          @gelu (Marţi, 27 mai 2008, 13:37)

          luanica [utilizator] i-a raspuns lui gelu

          Nu cred ca voteaza nimeni pentru comentariile pro blaga pentru ca il sustin si cred ca va fi un primar bun, ci majoritatea sunt scarbiti de oprescu si de jocul dublu al PSD-ului.
          Asa ca nu o lua personal!
  • +5 (7 voturi)    
    sa fim seriosi (Luni, 26 mai 2008, 19:42)

    paula [anonim]

    e amuzant ce se intampla cu sondajele astea nu cred ca se va duce atata electorat la vot dar in fine daca ei cred ca ne mai prostesc cu vrajelile astea e o greseala !
  • +10 (10 voturi)    
    M-am prins ce e cu Oprescu asta! (Luni, 26 mai 2008, 19:49)

    dan [anonim]

    Initial vroiam sa votez cu Oprescu. Era independent nu mai votam PD dar nici PSD.. Faza cu voturile de pe lista lui m-a facut sa-l cred ca e altfel.. Pana cand l-am vazut le o emisiune inganfat, superficial, fara idei realizabile (auzi autpstrada peste magheru si LOL). Mi-am adus aminte de zvonurile cu un afacerist care e in spatele lui. Apoi oameni din PSD si-au dat arama pe fata sustinandu-l pe el in loc de Diaconescu..

    Acuma sper ca toti sa vada cine este acest individ. O sa-l votez pe Blaga care pare mult mai serios si realist. Plus ca chiar daca nu ma agat de PD-L, tin cu Basescu in lupta lui cu adunatura asta de hoti din politica si massmedia .
  • -5 (7 voturi)    
    haos (Luni, 26 mai 2008, 19:54)

    raul [anonim]

    a innebunit lumea cu sondajele pai bey oprescule sau blaga voi inca ne credeti prosti sa nu ne dam seama ca ati cumparat sondajele ?
  • +2 (10 voturi)    
    Se va juca in turul 2 (Luni, 26 mai 2008, 20:12)

    radu [anonim]

    1. Blaga nu va putea creste 9 procente pina la 1 iunie.

    2. Diaconescu sta atit de prost pentru ca practic candidatul PSD pentru Bucuresti este Sorin Oprescu.

    2. Turul doi nu va fi decis de candidatioi iesiti din cursa ci de alegatorii ramasi in cursa.

    Sorin Oprescu este perceput ca independentul, omul care a rupt-o cu partidele care nu s-au schimbat de peste 15 ani, un fel de Basescu fara dosarul Flota.

    Va mai convinge si in turul doi, cind probabil va avea nevoie de sprijinul deschis PSD? Depinde de el, depinde de Blaga. Depinde care alegatori vor veni la vot: cei care se sufoca din cauza problemelor orasului (si tarii) sau cei care vor doar sa "le arate lor" in cabina de vot?

    Depinde de bucuresteni: vor observa mai curind ca proiectele demarate de Basescu in 2000 se vor finaliza oricum si ca PDL nu a pregatit nimic nou si de substanta pentru a continua sau vor constata ca o autostrada prin Bucuresti nu are sens cita vreme nu au fost finalizate inelele orasului - din interor si exterior?
    • +3 (3 voturi)    
      Oprescu perceput ca independent ?! (Marţi, 27 mai 2008, 11:40)

      Fifi [anonim] i-a raspuns lui radu

      nici macar copilasii nu mai cred asa ceva, sa fim seriosi ! E de notorietate publica faptul ca doctorul nu reprezinta ruptura cu partidele ... bla, bla, bla ... ci reprezinta un anume grup de interese sustinut de Iliescu, adica dinozaurii comunisti de genul ilici, bombonel, mitrea, hrebenciuc &co care grup are emanatiile lui petrolier pe partea Dinu paturica (adica Patriciu). Ce spun eu e o banalitate, gandita si spus in gura mare de majoritatea cetatenilor. Tu pe ce lume traiesti ?
      Apoi, cum speri tu sa convinga Oprescu in turul doi ? cu ce argumente ? ca proiect valabil nu are si victimizarea nu prea mai are nici ea trecere.
      Fii sincer : chiar nu vezi ca Oprescu e NUL ?
  • -6 (6 voturi)    
    Orban in finala (Luni, 26 mai 2008, 20:20)

    cornel [anonim]

    Orban va ajunge in turul 2 cu mari sanse de a castiga Primaria Capitalei.
  • +7 (7 voturi)    
    scoruri mici... (Luni, 26 mai 2008, 20:22)

    Psycon [utilizator]

    Eu sper ca Blaga sa ia primaria... Oprescu este un neica nimeni cu nici o mare realizare in spate... mai putin aia de a se inscrie in PSD. Vad ca politica romaneasca se rezuma tot in capacitatea de a debita mai multe cuvinte pe minut decat adversarul.

    Scorurile de sub media partidului se datoreaza expunerii slabe in mediul TV ce a devenit o masina de dezinformare. Cel putin Blaga nu este un mare orator iar pe Diaconescu eu unul nu l-am vazut (nici nu ma uit asa des la TV). Cel mai mult ma enerveaza pe mine cronometrele alea cand vorbesc candidatii... e o egalitate tipic comunista care avantajeaza pe aia care nu au nimic de spus.

    Eu sper ca sondajele sa fi fost facute pe un target viciat si ca Oprescu nu e vazut chiar asa bine de bucuresteni, dar la un scor asa mare chiar nu stiu ce sa mai zic.
    • +3 (3 voturi)    
      Este foarte simplu (Marţi, 27 mai 2008, 0:20)

      george [anonim] i-a raspuns lui Psycon

      Sondajele astea comandate politic s-au facut pe un esantion de cateva sute de persoane, aproape de1000. Teoria statisticii spune ca trebuie pentru a avea o eroare mica trebue sa alegi un esantioin cat mai semnificativ (varsta, sex, educatie, religie ...). Ori lucrul asta nu s-a intamplat. Sondajul mediatizat intens la Realitatea TV a fost facut alegand aleatoriu niste numere de telefon sintr-o baza de date. E clar ca au raspuns mai mult pensionarii care au fost acasa deci e evindet ca sondajul nu are absolut nici o relevanta. In plus sunt inca peste 100 mii de bucuresteni care nu au telefon.
      Si eu pot sa fac un astfel de sondaj si sa-l scot pe Blaga castigator din primul tur
  • 0 (8 voturi)    
    raspunsuri (Luni, 26 mai 2008, 20:25)

    sadwank [anonim]

    1. Nu, deoarece bucurestenii s-au saturat de santierele si bordurile lu' Videanu. Videanu - PDL, Blaga - PDL. Atita timp cit PDL nu se dezice de Videanu, Blaga are probleme.
    2. Blaga, deoarece doctorul nu va putea face fata presiunii; organismul votantului este mult mai sensibil decit al pacientilor pe care ii poate ingropa el fara remuscari. O sa iasa la iveala si educatia de mic securist.
    3. Fiindca nimanui nu-i plac oamenii de paie.
  • +9 (11 voturi)    
    NU- MAI SPUNETI OPRESCU (Luni, 26 mai 2008, 20:30)

    ANTI JAPCA [anonim]

    de fapt oprescu e doar un om de paie in spatele lui e costel bobic si psd care asteapta la japca cu taxe mari n-au nici o treaba cu pulimea psd-ul
  • +7 (7 voturi)    
    Manevra Iliescu cu Oprescu s-a fasait! (Luni, 26 mai 2008, 20:42)

    martin [anonim]

    A aparut un nou sondaj Insomar de data asta nu telefonic, ci clasic ,dar nu cred nici in noile rezultate, desi Oprescu e in cadere planata. Acest nou sondaj este facut doar pentru ca Insomar sa-si salveze fata.
    Ati vazut in sondajul cu note care mai este in curs pe Hotnews, ca adevarata situatie este cu Blaga bine lansat, dar si cu cateva note bune date de partizanii lui Orban, Diaconescu si Gusa. In schimb Oprescu e practic lichidat sau in curs de disparitie.
    Planul aripii complotiste din PDSR conduse de Iliescu, Nastase, Vacaroiu, Mitrea se baza pe sondaje umflate ,care sa-i convinga pe nedecisi sa voteze Oprescu, in speranta unei dinamici de lunga durata in favoarea PDSR.
    Acest plan s-a prabusit si acum daca PDSR va primi cat mai putine voturi pentru ambii candidati, va deveni posibila eliminarea din PDSR a aripii Iliescu si punerea premizelor aparitiei unui partid adevarat de stanga, necesar tarii !
  • +4 (4 voturi)    
    da (Luni, 26 mai 2008, 20:47)

    petcu [anonim]

    1. nu
    2. Blaga
    3. asa e normal
  • +6 (6 voturi)    
    Fiecaruia locul sau (Luni, 26 mai 2008, 21:00)

    Nicolae [anonim]

    Blaga, Diaconescu, Orban .... La oricare dintre ei ii vad locul la PMB. Daca este adevarat ca domnul Oprescu este un medic bun, atunci locul sau este intr-un spital,unde are posibilitatea sa faca ce se pricepe. Restul - conducerea primariei, vocabularul de ultim bulevardier, ca si planurile de urbanism SF - nu i se potrivesc.
  • +8 (8 voturi)    
    Sondaje gen facatura PSD! (Luni, 26 mai 2008, 21:25)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    INSOMAR isi va pierde toata credibilitatea dupa turul intai si acum nu face altceva decat sa incerce disperat sa mai dreaga cate ceva, caci scorurile vor fi total diferite de porcariile aruncate pe piata de acesti securisti de la INSOMAR!
    Am citit in EVZ ca Oprescu este cu duiosie bun prieten cu Vantu, ceea ce nu m-a mirat deloc, stiind ca fostul puscarias Vantu e prieten cu toate scursorile Romaniei.
    INSOMAR ne arata ca PD-L are doar 36% la consilieri, iar PSD are 27%, ceea ce o facatura ordinara, caci numai acum 4 luni, la europarlamentare PSD a obtinut doar 15% in Bucuresti. In toate celelalte sondaje, PD-L este peste 40%.
    Oprescu nu a avut niciodata mai mult de 25%, atat cat poate strange PSD (16%) si nehotarati care ar vota PSD (9%)!
    1. Da
    2.Nu va fi turul 2
    3. Pentru ca sondajele sunt masluite in favoarea lui Oprescu! (Oprescu isi masluise un sondaj in care era mai popular in Bucuresti decat Traian Basescu!
  • +6 (6 voturi)    
    Chestionar HotNews.ro (Luni, 26 mai 2008, 21:58)

    LGLuck [anonim]

    1.da
    2.Blaga
    3.In Bucuresti, PSD oricum va pierde multi ani de aici incolo!
  • +4 (4 voturi)    
    sondaje la comanda politica (Luni, 26 mai 2008, 22:18)

    ion14 [utilizator]

    salutare.nu am nici mai mica incredere in sondajele facute la comanda politica.o sa vedem pe 1 iunie care sunt adevaratele rezultate !
  • -3 (5 voturi)    
    il va ajunge Blaga pe Oprescu? (Luni, 26 mai 2008, 22:47)

    ioan [anonim]

    nu-l va ajunge in veci vecilor!
    ne-am saturat de primari ai Conventiei!Sa ne lase in pace cu dreapta lor cu tot!
  • +1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 26 mai 2008, 23:04)

    [anonim]

  • -4 (6 voturi)    
    minciuni (Luni, 26 mai 2008, 23:24)

    er [anonim]

    nu este adevarat domnilor ..astia de la pd l nu mai stiu ce sa faca sa nu piarda alegerile ..peste tot pe unde mergi ..vasile blaga pe pereti pe jos in copaci ...de unde atatia bani de campanie...si inca o treaba diaconescu 10%..? asta kiar este o treaba dirijeata
  • -3 (7 voturi)    
    Parerea MEA (Luni, 26 mai 2008, 23:26)

    Stefan T. [anonim]

    Sunt omul cu commentul : "Ciudat si Dubios" de acum vre-o 2 zile la un articol pe aceiasi tema. As putea continua cu o tematica asemanatoare spunand ca articolul de mai sus suna a manipulare subtila din partea redactiei HotNews a suboconstientului uman. . Ca apar doar 2 nume mari si ca intrebarile sunt formulate in vafoarea D-lui Blaga.

    Prefer insa sa raspund la intrebari mai mult decat sa dezvolt ceea ce e scris mai sus:

    Cred ca nu il va ajunge Vasile Blaga pe Sorin Oprescu. Cel putin teoretic vorbind. Practic probabil ca da. Cred ca toata lumea stie cat de fair - play e sistemul electoral la romani. Cred ca Sorin Oprescu o sa castige lupta pentru primarie si Cristian Diaconescu are un scor slab din cauza carismei deloc impunatoare si agresiva asemenea celei pe care o posteaza adversarii sai. Pur si simplu in il ajuta fata.
  • -2 (4 voturi)    
    blaga-oprescu (Luni, 26 mai 2008, 23:29)

    marius [anonim]

    de pe partea mea nu vreau sa-i vad pe niciunul dintre cei doi in functia de primar al bucurestiului sunt ridicoli si nu mi doresc ca orasul meu sa fie condus de astfel de persoane
    • -2 (2 voturi)    
      Raspuns (Marţi, 27 mai 2008, 0:39)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui marius

      Adevar graiesti, prietene.
  • -3 (5 voturi)    
    diferenta va creste (Marţi, 27 mai 2008, 0:32)

    Valer [anonim]

    Degeaba . Ori cit s-ar stradui HotNews nu reuseste sa reduca diferenta din sondaje. Blaga este la la distanta mare in urma dr. Oprescu. Distanta nu se poate recupera , ea se va adincii. Nu uitati , bucurestenii sint oameni instruit si nu accepta manipularea,.Acest rezultat se datoreste in special urmarea sustinerii lui Blaga de catre Basescu. Basescu este contraproductiv. Pensionarii si familiile lor nu uita faptul ca PD-L a fost contra, iar Basescu a refuzat promulgarea Legii pt. majorarea pensiilor. Asta este numai inceputul. La alegerile generale Dr. Oprescu are toate sansele sa candideze cu succes pt. functia de Presedinte al Romaniei.
    • +2 (4 voturi)    
      presedintia (Marţi, 27 mai 2008, 2:18)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Valer

      n-am nimic impotriva sa candideze la presedintie, dar cand? daca vorbiti de urmatoarele alegeri, atunci sa inteleg ca noi ar trebui sa fim asa de masochisti incat sa votam un om care o sa stea la primarie doar cateva luni, dupa modelul patentat de basescu?
  • +4 (4 voturi)    
    Raspunsurile (Marţi, 27 mai 2008, 3:15)

    Padureanu [anonim]

    1.Probabil ca nu.
    2.Foarte probabil Blaga
    3.Pentru ca PSD-ul si-a pierdut de mult credibilitatea si cum bine zicea si prezicea candva Silviu Brucan, a devenit deja si el, aidoma raposatului PCR, un alt cal mort, care nu mai poate asigura accesul la putere. Acesta este de fapt motivul pentru care Oprescu candideaza ca independent, ca sa mai aibe totusi o sansa. Iar faptul ca electoratul PSD i-l prefera pe Oprescu si tot mai putini pe Diaconescu confirma aceasta tendinta de parasire a partidului.
  • +1 (3 voturi)    
    minciuni (Marţi, 27 mai 2008, 5:16)

    rady [anonim]

    Ia uitati cu ce se lauda ce idoi ales:Domnule BLAGA nu prea ati facut mare lucru din postura de ministru de interne...Politia romana in mintea oricarui roman nu are o imagine buna ,iar dvs ati reusit sa o inrautati....iar sintagma solutii nu vorbe este prafuita n ati putut inventa ceva mai nou..Problema nu este in acesta chestiune ci ca pe fiecare stalp din bucuresti aproape este un afis cu dumneavoastrade unde aveti atatia bani...?,sa fie doar acel milion.in campanie care l ati declarat..?Eu cred ca dumneavoasta urmariti partea financiara in aceasta campanie ,,,ca si domnul oprescu deasemenea ,da dumneavoastra domnule Oprescu ori ajungeti in fotoliul de primar pus de un grup de interese care va prospera financiar ori va veti retrage contra unei sume de bani inainte de alegeri
  • -2 (2 voturi)    
    Si??!!? (Marţi, 27 mai 2008, 8:18)

    Ciprian [anonim]

    Si daca-l ajunge, in turul doi toti votanti lui Diaconescu, Orban sau care or mai fi, vor vota cu Oprescu.
    • 0 (2 voturi)    
      Pentru Ciprian (Marţi, 27 mai 2008, 10:59)

      Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      Si daca prezicerea ta se adevereste, atunci bucurestenii vor avea ceea ce si-au meritat. Dar, pe de alta parte, nu e bine sa subestimezi inteligenta alegatorilor, sau macar simtul lor practic: ce sa caute la perdanti? Chiar si cei de tipul alegatorilor lui Vanghelie (sa ziocem), merg cu el ca se mai capata cu cate o punga sau un vanghelion, dar de la Oprescu ce sa capete? o operatie pe gratis? O zicere bascalioasa si piparata?? Oprescu o s-o ia frumusel pe autostrada lui suspendata catre periferia politicii, ca cine cauta - gaseste!
  • +2 (4 voturi)    
    Doctorasul oborean (Marţi, 27 mai 2008, 9:21)

    Dr Marutza [anonim]

    Blaga trebuie sa castige si va castiga! Doctorasul sa se intoarca la meseria lui (daca mai e in stare s-o practice!!) Bascalia lui Oprescu nu tine decat la muribunzii din spital, ca sa le mai inveseleasca sfarsitul!! Daca scapa pe poarta spitalului, ne baga pe toti in groapa, atata-i de "priceput" in ale primaritului de Bucuresti!
    Si-acum la modul serios: Blaga e omul potrivit, la locul potrivit! Bucurestiul (simbolic pentru intrega tara) n-are nevoie de saltimbanci recitatori de porcarele, dar doctorasul n-a aflat inca asta. Sa- i-o spunem noi prin voturile noastre!
    PS Si asta n-are a face cu simpatiile sau antipatiile pentru un Iliescu sau Basescu!
  • 0 (2 voturi)    
    oprescu blaga (Marţi, 27 mai 2008, 9:45)

    john fowless [anonim]

    tatal luii oprescu a fost general de securitate, iar blaga e el insusi ofiter acoperit!..deci, bataie intre doi securisti!,,cu cred ca blaga il va ajunge pe oprescu si va cistiga, insa asta nu inseamna ca bucurestenii o vor duce mai bine!..blaga e maestru in tot felu lde combinatii!,,a fost prefect la bihor si sef la direectia vamilor bihor!..si e combinat cu insusi magureanu!..take care!..
  • -2 (2 voturi)    
    Rezultatul e clar (Marţi, 27 mai 2008, 10:01)

    Catalin [anonim]

    Indiferent de sondaj, ca sunt cele comandate de catre anti-pdlisti sau cele comandate de catre pdl (toti stim du 18 ani de "democratie" cum functioneaza sondajele, sa fim seriosi....), trendul e cat se poate de clar. Oprescu este pe primul loc, cu un procent intre 32-37%. Insa trebuie observat ca o parte din electorat voteaza in primul tur cu Orban (13-17%) cu Diaconescu (10-13%) cu Gusa (5-7%) sau cu Pavelescu (2-3%) si Codrin (2-3%). Acestia sunt candidati care au o campanie clar anti pdl, in care dezvaluirile si comentariile privitoare la proasta administrare pdlista nu mai contenesc. E clar ca acest electorat in turul 2 nu va vota cu blaga! Defapt cei 25-28% primiti de Blaga in primul tur reprezinta procentul de populatie a Bucurestiului ce inca mai cred in Basescu si pdl (diferenta pdl de pana la 34-35% provine din sectorul 3 unde negoita a atras simpatia mai multor bucuresteni prin cateva lovituri de imagine populiste). Orice analiza obiectiva, nepartinica va evidentia acelasi lucru! In Bucuresti votul e anti pdl si antibasescu! E un vot negativ, a unui oras care s-a saturat sa tot fie vandalizat, sa fie blocat in trafic zi de zi, administrat fara o viziune clara, cu parcuri ciuntite si cladiri mamut, urate, fara personalitate, aruncate oriunde banul dicteaza! Blaga nu il va ajunge pe Oprescu. Acesta va castiga Bucurestiul! Electoratul fidel psd, care il sustine pe dicaonescu, vor oferi votul lui oprescu! la fel ca si electoratul celorlalti candidati! Diaconescu la viitoarele alegeri parlamentare prin vot uninominal va fi un candidat al Bucurestiului care va atrage votul si simpatia unui electorat enorm. Si din parlament poate va avea sansa sa ajute acest oras mai mult ca de la primarie!
    • -2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 27 mai 2008, 10:44)

      [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      • -2 (2 voturi)    
        Asa e! (Marţi, 27 mai 2008, 10:57)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui

        Ai dreptate! vrabia e Blaga nu?
        • -1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 27 mai 2008, 11:17)

          [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          • -3 (3 voturi)    
            ok (Marţi, 27 mai 2008, 11:42)

            Catalin [anonim] i-a raspuns lui

            Deci vrabia-i Basescu!
            • 0 (0 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Marţi, 27 mai 2008, 14:33)

              [anonim] i-a raspuns lui Catalin

  • +2 (2 voturi)    
    intrebari (Marţi, 27 mai 2008, 10:08)

    florin [anonim]

    1. Blaga il ajunge pe Oprescu
    2. In turul II castiga Blaga
    3. Pentru ca Diaconescu este candidatul psd scriptic, iar faptic este Oprescu.
    Pana acum, intre Blaga si Oprescu, diferenta din punct de vedere al abilitatilor de administrator si manager cred ca este clara in favoarea lui Blaga.
    senzatia mea este ca el a fost impins spre aceasta candidatura de catre partid, si ca totusi omul nu si-a dorit cu ardoare aceasta functie.
    Asta s-ar putea sa se datoreze "obligatiilor" pe care le va mosteni de la actualul primar, si care cred ca nu-i prea sunt pe plac.
  • +2 (2 voturi)    
    esantionul nu e reprezentativ (Marţi, 27 mai 2008, 10:11)

    dana eugenia [anonim]

    pentru ca ori erau pe strada la ora aia si i-au selectat din 10 in 10, ori erau pensionarii care au raspuns la tel (ca restul erau la munca) si deci nu e de mirare ca oprescu e la mare distanta de BLAGA ... nu cred ca bucurestenii vor vota cu neica-nimeni cu limbaj de mahala (cu exceptia vecinilor mei din sect 5) ci vor alege seriozitatea si capacitatea de a FACE lucrurile sa mearga a lui Blaga; plus ca nu cred ca blaga s-a bagat (fost convins sa) candideze stiind cu ce are de-a face
    • -1 (3 voturi)    
      E reprezentativa prezenta la vot! (Marţi, 27 mai 2008, 10:23)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui dana eugenia

      Sa nu uitam ca pensionarii reprezinta un segment masiv de electorat care se prezinta constiinciosi la vot! Daca electoratul lui Oprescu este alcatuit in mare parte de pensionari atunci Blaga are mari probleme! Populatia de varsta tanara si medie (20-40 ani) nu prea merge la vot! Atat trebuie sa fie o zi cu soare si calda si pdl primeste o mare lovitura de la acest electorat captiv weekendurilor la munte, la mare sau la iarba verde! Cu Oprescu voteaza cei care sunt anti basescu si administratia pdl. Daca ar fi cum spui tu cu limbajul de mahala sa ne aducem aminte de limbajul presedintelui, care a injurat cu "p...la mea "in campanie acum ceva anii in urm, care a facut un ziarist "gaozar", o ziarista "pasarica" si "tiganca imputita", care are o atitudine evident misogina (propunerea de a o "pune pe birou" pe o ziarista ce intreba de respiratia gura-la-gura)...pai basescu cu limbaj de mahala, de smecheria a castigat! Se pare ca e o solutie 100% sigura!
  • +3 (3 voturi)    
    nu mai pot pacali lumea ca inainte (Marţi, 27 mai 2008, 10:21)

    proto [anonim]

    Mi se poare clar un lucru: a devenit mai greu sa pacalesti bucurestenii sa inghita orice gogoasa electorala.

    La alegerile din 2004, Vanghelie a candidat la Primaria sect. 5 în postura de, vezi doamne, independent, proaspat rebel demisionat din PSD. Dupa ce a castigat alegerile, partidul l-a iertat si l-a primit inapoi. Chiar cred cei de la PSD ca mai merge o astfel de stratagema si in 2008?

    In plus, ceea ca a facut ca Oprescu sa scada in sondaje este faptul ca lumea si-a dat seama ca nu are nicio viziune concreta de ceea ce ar trebui facut dupa alegeri. A propus construirea autostrazii ˝zburatoare˝ ce traverseaza Bucurestiul, desi pana si copiii isi dau seama ca este un proiect stiintifico-fantastic.

    Blaga a impresionat prin echilibru, lucru ce este apreciat de catre bucuresteni, care isi dau seama ca cei care promit marea cu sarea ii jignesc, deoarece ii iau de prosti.
    • -1 (3 voturi)    
      chiar asa? (Marţi, 27 mai 2008, 11:35)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui proto

      Toata lumea e constienta ca oprescu e om de stanga, chiar daca nu va intra in psd pe durata mandatului! Sigur va colabora cu psd. Sa fie asta un lucru rau? pai de 8 ani avem primar de dreapta, de 4 ani are si consiliu de dreapta si Bucurestiul e distrus. Cine zice ca Bucurestiul "traieste bine" e ori naiv ori rau-intentionat.
      Sa vorbim de autostrazi zburatoare? Sau sa ne aducem aminte de autostrada ce taia orasul de-a lungul Dambovitei, propunere Videanu? Sa ne aducem aminte de Esplanada, cu tot cu gradini suspendate? De cele 14 sau 16 parcari subterane? De centura verde, impadurita, a capitalei, promisa de videanu, in timp ce sulfina barbu sustine ca pt padurea baneasa e bine sa tai pomii? Blaga promite ca pana in 2012 face o noua magistrala de metrou (Pantelimon - Dr.Taberei, adica un tunel de 20-25 km!!!) si extinde inca doua! Hai sa fim realisti! Cine sunt campioni la proiecte fantastice? Priveste harta lui blaga si te convingi ca la batut campii si la promisiuni extravagante e de neegalat!
      Blaga nu inspira echilibru, el exprima servilism si supusenie fata de tatucu din Cotroceni! Ca minsitru de interne nu a facut nimic notabil, politia are aceasi imagine dezastruoasa ca inainte! Iar declaratia de avere ridica mari semne de intrebare (imprumutul de 800 mii euro ca sa isi cumpere apartament!)
      In privinta jignirilor...hai sa nu fim ipocriti! Ca Basescu e campion al insultelor, al hahaielilor, al atitudinii smecheresti si misogine si a castigat!
  • +1 (3 voturi)    
    Blaga (Marţi, 27 mai 2008, 10:52)

    ducu [anonim]

    Trebuie sa castige dl Blaga. Mie unul imi plac bordurile facute de firmele d-lui Videanu. Parca sunt castele de nisip care se dezmembreaza la primul inghet. In acest fel se asigura locurile de munca ale catorva sute de oameni. Iar dl Videanu, chiar daca nu le are el cu ortografia, este foarte istet. Firma lui nu a pus decat 2% din borduri. Cine spune ca pune videanu borduri, primeste raspunsul ca numai 2%. (restul sunt puse de aliatiilui) Vedeti: Hotia la romani. Cred ca dl. Blaga va castiga pentru a duce mai departe prosperitatea Videano - PDLista.
  • +4 (4 voturi)    
    raspuns (Marţi, 27 mai 2008, 11:17)

    marius [anonim]

    Diaconescu are un scor asa de slab, pentru ca este doar o marioneta.
    Sunt convins ca stiau de la inceput ca nu are sanse.
    Nu are stofa, nu are fler si plus de asta, exista posibilitatea ca de fapt candidatul PSD sa fie Oprescu.
    Independent, independent....pana dupa alegeri, cand ooops! uite ce fain ar fi sa colaboram cu PSD-ul....
  • +4 (4 voturi)    
    Abureala Oprescu n-o sa tina (Marţi, 27 mai 2008, 11:57)

    Nemo Provincialu' [anonim]

    1. Nu conteaza. Opresu incearca lovitura "Mazare-independent" (ca la Constanta) dar cu succes indoielnic. Daca ar fi candidat Prigoana, nu
    s-ar mai fi pus problema turului II (cand apare riscul "blaturilor").
    2. Blaga. Nu are contracandidati seriosi iar Bucuresti-ul e greu. Are nevoie de primar cu cohones, nu de pacalici limbutzi(fie ei si charismatici).
    3. Pacat de Cristian Diaconescu ! ( un rar PSD-ist decent ) Nu era locul lui aici dar n-au avut alt candidat credibil. E sacrificat politic degeaba.
    • 0 (4 voturi)    
      Pai... (Marţi, 27 mai 2008, 12:15)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Nemo Provincialu'

      Pai aici e problema...ca pe Blaga lumea il vede ca pe un om fara cohones! Daca era barbat accepta din prima sa candideze, nu se codea atat, ca mai avea putin si o lua la fuga, cred ca l-a tinut legat basescu de calorifer pana a acceptat. Nici macar in poza nu pare hotarat, din sutele de poze facute au nimerit -o pe aia, in care loveste cu latul palmei sub centura (simbolic totusi, adica votati-ma si v-o trag la cohones dintr-o lovitura), si unde are niste ochi plansi si disperati....Aici e buba lui!
      Blaga e un primar fara cohones, e mic, in umbra, melancolic si usor ratacit in acest oras! O primadona feciorelnica, intr-un un invelis de presedinte imbuibat de colectiva!
  • -1 (3 voturi)    
    nici unul (Marţi, 27 mai 2008, 12:07)

    poate [anonim]

    nu si nu ,NU cred ca va trece vreunul din ei in turul 2 .Nu o sa castige nici unul din astia 2! hai cu diaconescu
  • +1 (3 voturi)    
    Chestionar (Marţi, 27 mai 2008, 12:32)

    Nick [anonim]

    1. Cred ca Blaga deja l-a ajuns pe Oprescu.
    2. Blaga o sa castige cu siguranta alegerile intrucat aduce solutii plauzibile, cu termene pana in cei 4 ani. Are cel mai bun proiect pentru Bucuresti; nu "autostrazi zburatoare", vorba Nasului de la B1 TV.
    3. E vorba de PSD. E normal sa se intample asa... O lupta interna in care e sacrificat Diaconescu (dupa parerea mea pare un om sincer). Oprescu e doar un doctor bun. Cineva spunea: "Daca Oprescu ar castiga alegerile, am pierde un bun doctor si am obtine un primar prost". Cred ca avea dreptate.
  • +3 (3 voturi)    
    Oprescu -Diaconescu PSD (Marţi, 27 mai 2008, 13:32)

    elis [anonim]

    cred ca lumea se prinde ca psd vrea sa ajunga la primaria g rala pe usa din spate.A aruncat doi candidati in campania pt alegeri sperand ca vor cumula la un moment dat voturile.Sa deschidem ochii nu trebuie sa ne lasam convinsi de carisma lui Oprescu.Il v a ajunge Blaga pe Oprescu.Daca nu face "blat" psd nu au nici o sansa.Cat priveste Diaconescu - nu este pt.el acest loc {primaria}.Diaconescu ca si Geoana au aliura de dimplomati mai degraba.
  • -1 (3 voturi)    
    orban pe primul loc (Marţi, 27 mai 2008, 13:41)

    denisa [anonim]

    locul trei va fi primul loc, degeaba da pdl cadouri si imparte pliante portocalii..nu le foloseste la nimic, omul le ia si pleca si tot cu pnl voteaza....
  • +3 (7 voturi)    
    Chestionar? (Marţi, 27 mai 2008, 13:57)

    Votez_Cozmin [utilizator]

    Desigur ca Hotnews a luat de bune sondajele care-i arata pe cei 3 in frunte. Din fericire pentru bucuresteni, sondajele sunt irelevante. Mai mult, asa cum a spus mai devreme cineva, conteaza cine va merge la vot duminica, si mai ales conteaza ce vreme va fi in Bucuresti si la munte / la mare.

    Eu mai sper insa ca bucurestenii sa se trezeasca odata si sa nu mai penduleze intre stinga - dreapta. Atat PSD cat si PD(L) au avut ocazia pina acum sa demonstreze cit ne respecta: se apuca de treaba exact in ultimul an (anul electoral), iar in rest fiecare fura cit poate de mult (mai direct, sau mai indirect).

    Solutia e simpla, logica si de bun-simt: hai sa-i trimitem in provincie pe cei de la PSD + PD + PNL.

    Hai sa dam dovada de responsabilitate si sa venim cu totii, CU TOTII, la vot, indiferent cum va fi vremea, indiferent daca avem chef sau nu sa stam la coada.

    Hai sa o rupem odata cu FSN-ul si cu mentalitatea de "cine fura mai repede". Sa-i trimitem pe expirati acolo unde le este locul: afara din Bucuresti.

    Chestionarul este asadar inutil si nu face decat sa dea impresia ca pune pret pe sondaje.

    Adevaratul chestionar ar fi trebuit sa fie acesta:

    1. De ce PSD, PD, PNL au inca credibilitate la nivelul Bucurestiului?

    2. Cine va avea scor mai mare: Cozmin Gusa sau Aurelian Pavelescu?

    3. De ce ii este frica Bucurestiului de oameni tineri, deja realizati prin forte proprii?

    Aveam impresia ca Bucurestiul este bastionul anticomunismului romanesc. Teoretic, suntem de acord cu totii ca sa este.

    Practic, mentalitatea comunista inca ne manipuleaza constiinta si gandurile.

    In 1989 totul a inceput la Timisoara.

    Haideti sa facem o alegere pentru care copiii nostri ne vor felicita: sa fim mandri ca in 2008 schimbarea a inceput in Bucuresti !

    Eu votez Cozmin Gusa.

    Voi?



    1. Il va ajunge Vasile Blaga pe Sorin Oprescu pana la turul I?
    2. Cine va castiga in turul II?
    3. De ce candidatul PSD, Cristian Diaconescu, are un scor atat de slab, fiind mult sub partid?
    • +1 (5 voturi)    
      Raspunsuri la chestionar (Marţi, 27 mai 2008, 14:19)

      preto_7100 [utilizator] i-a raspuns lui Votez_Cozmin

      Am sa raspund eu la chestionarul tau:

      1. Faptul ca PSD + PD + PNL au iesit in top in sondaje arata polarizarea bucurestenilor pe candidatii care au acces liber la mediatizare (tv + panouri publicitare + presa scrisa). Pun pariu ca majoritatea nici nu iau in serios candidatura celor tineri (Cozmin Gusa sau altii) datorita mentalitatii comuniste (scuze, dar asta e convingerea mea), gen "tatucul care are grija de noi".

      Bucuresteni, adevarul e unul singur: nimeni nu are grija de voi, decat voi insiva. 18 ani au trecut degeaba ? Atentie pe cine votati !

      2. Cozmin Gusa, care pina si in sondajele oficiale este mai bine cotat.

      3. Sper ca intrebarea era retorica, pentru ca eu cred ca bucurestenii nici nu ii cunosc cu adevarat pe cei tineri datorita unui adevarat "monopol" al "expiratilor" pe mass-media.

      Comentariul tau chiar mi-a placut.

      Apropo, si eu votez tot Cozmin Gusa :)
    • +1 (3 voturi)    
      Guşă ??? Tu eşti ????? (Marţi, 27 mai 2008, 15:25)

      Felix [anonim] i-a raspuns lui Votez_Cozmin

      Eu NU votez Gusa.

      Uitati-va la clipul lui electoral plin de injuraturi si convingeti-va ! Cred ca si Vanghelie s-ar inrosi daca ar auzi/vedea videoclipul.

      Sorry dar Cozmin Gusa, cu toata agitatia lui si cu toate posterele alea enervante care aduc mai degraba cu reclama la Coca-Cola, nu reuseste sa convinga ca este "un tanar care a reusit prin forte proprii". Cel putin nu a reusit pe mine sa ma convinga. Si nici nu va reusi, caci sunt mai incapatanat :)))))
      • +1 (5 voturi)    
        Serios? (Marţi, 27 mai 2008, 15:42)

        preto_7100 [utilizator] i-a raspuns lui Felix

        Cozmin Gusa a acceptat sa aiba ca videoclip ceea ce i s-a propus de catre un nimeni. Pentru ca, daca nu stiai, noi, bucurestenii, suntem un "nimeni" pentru toti primarii PSD, PD sau mai stiu eu care s-au tot perindat pe aici si si-au facut palate si conturi in Elvetia.

        Eu nu vreau sa conving pe nimeni ca sa-l voteze pe Cozmin Gusa. Nici macar pe tine.

        Trebuie sa te convingi singur.

        Problema e cat timp iti va lua sa te convingi ca "expiratii" din PSD + PD + PNL niciodata NU POT oferi bucuresteanului ceea ce are el nevoie: onestitate si transparenta. Intelegi? NU POATE niciunul.

        Perfect, duminica voteaza sau nu cu Cozmin Gusa, sau cu cine vrei.

        Dar atunci cand iti va parea rau ca au mai trecut inca 4 ani cu aceeasi "primari", adu-ti aminte de ziua in care ai votat. Poate asa va fi mai bine si pentru tine.

        Succes !
  • 0 (4 voturi)    
    Opinie (Marţi, 27 mai 2008, 14:20)

    Nicolae [anonim]

    1. Turul I va fi cistigat de Oprescu
    2. Turul II va fi cistigat de Vasile Blaga
    3. Cristian Diaconescu se inscrie in lista perdantilor din PSD prin acceptarea acestei candidaturi. Batrinul edec prin manevra de sustinere a lui Oprescu nu urmareste altceva decit compromiterea ascensiunii politice a lui Diaconescu. Iliescu stie ca Oprescu e un loser dar incearca sa se razbune pe bucuresteni pentru refuzul de a vota PSD-ul timp de 18 ani. Ce s-ar alege de capul bucurestenilor cu un primar independent si consiliul general dominat de PD-L , PSD si PNL ? Dar daca e sa-si bage dracu' coada nu-i exclus sa vedem si o aratare cu trup de om si cap de gisca beata.
  • +1 (3 voturi)    
    Raspunsuri (Marţi, 27 mai 2008, 14:49)

    marc.andre [utilizator]

    Votez_Cozmin, uite ca iti raspund si eu:

    1. De ce PSD, PD, PNL au inca credibilitate la nivelul Bucurestiului?

    Raspuns: Pentru ca inca traim in paradigma stanga-dreapta (care e - hai sa recunoastem - o iluzie). Bucurestenii inca mai cred in concepte depasite, vechi, din mileniul trecut :))

    Important e un sigur lucru: sa gandim singuri, nu sa acceptam ganduri deja debitate de altii.

    2. Cine va avea scor mai mare: Cozmin Gusa sau Aurelian Pavelescu?

    Raspuns: Cozmin Gusa.

    3. De ce ii este frica Bucurestiului de oameni tineri, deja realizati prin forte proprii?

    Raspuns: Nu-i e frica, pur si simplu refuza sa ii ia in considerare, amagit inca de scamatoria stanga - dreapta, si de acceptarea statutului de "oaie pastorita de cioban". Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar asta e adevarul. Ne comportam ca niste infirmi, care cerem mereu ajutor.

    Recunosc, comentariul tau e tare !
  • +2 (2 voturi)    
    Sa nu-l dezonoram pe domnul Blaga (Marţi, 27 mai 2008, 15:12)

    hotnewsfil [utilizator]

    Oprescu nu este de nici o stanga. Este un fripturist, manipulat de Iliescu.A trait rasfatat, in cartierul Primaverii, a crescut impreuna cu odraslele privilegiatilor acelor vremuri, ca fiu de general de securitate.
    Este superficial, lenes, chefliu, trivial. Nu a facut nimic pentru vreun partid, cum nu ar face ca primar, daca Dumnezeu le-ar lua mintile bucurestenilor si l-ar alege majoritar.
    Este profund umilitor pentru domnul Blaga, ale carui merite in administratie au fost recunoscute si de UE, ca este pus in discutie alaturi de smecherul Oprescu nulitate absoluta politic.
    • +2 (6 voturi)    
      stanga-dreapta (Marţi, 27 mai 2008, 15:20)

      alban [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      De fapt, e umilitor pentru noi, bucurestenii ceea ce se intampla (lasam sa se intample) cu orasul asta.

      Sunt de parere ca atat timp cat credibilitatea iti este afectata din varii motive (personale sau de partid), celelalte calitati dispar intrun con de umbra.

      E si cazul lui Blaga.

      Degeaba e un bun administrator daca va continua sa lucreze cu aceleasi firme ale lui Videanu pentru a stoarce de bani bugetul capitalei.

      Ganditi-va ca s-ar fi putut face mult mai mult decat s-a facut, si asta cu aceiasi bani de care dispune bugetul, daca s-ar fi facut licitatii corecte. Dar, asta e, am platit bordurile la un pret de poveste.

      Nici cu Oprescu nu se schimba situatia. Comentariile raman valabile. Si el este doar un pion pus in fata pentru a sluji din plin interese de partid.

      Orban, nici nu mai intra in discutie.

      Asa ca, Votez_Cozmin are dreptate.

      Iar raspunsurile lui Preto_7100 sunt pe gustul meu :)

      Voi cu cine votati?
  • +2 (6 voturi)    
    Din nou, pentru edificare (Marţi, 27 mai 2008, 15:32)

    Votez_Cozmin [utilizator]

    Desigur ca Hotnews a luat de bune sondajele care-i arata pe cei 3 in frunte. Din fericire pentru bucuresteni, sondajele sunt irelevante. Mai mult, asa cum a spus mai devreme cineva, conteaza cine va merge la vot duminica, si mai ales conteaza ce vreme va fi in Bucuresti si la munte / la mare.

    Eu mai sper insa ca bucurestenii sa se trezeasca odata si sa nu mai penduleze intre stinga - dreapta. Atat PSD cat si PD(L) au avut ocazia pina acum sa demonstreze cit ne respecta: se apuca de treaba exact in ultimul an (anul electoral), iar in rest fiecare fura cit poate de mult (mai direct, sau mai indirect).

    Solutia e simpla, logica si de bun-simt: hai sa-i trimitem in provincie pe cei de la PSD + PD + PNL.

    Hai sa dam dovada de responsabilitate si sa venim cu totii, CU TOTII, la vot, indiferent cum va fi vremea, indiferent daca avem chef sau nu sa stam la coada.

    Hai sa o rupem odata cu FSN-ul si cu mentalitatea de "cine fura mai repede". Sa-i trimitem pe expirati acolo unde le este locul: afara din Bucuresti.

    Chestionarul este asadar inutil si nu face decat sa dea impresia ca pune pret pe sondaje.

    Adevaratul chestionar ar fi trebuit sa fie acesta:

    1. De ce PSD, PD, PNL au inca credibilitate la nivelul Bucurestiului?

    2. Cine va avea scor mai mare: Cozmin Gusa sau Aurelian Pavelescu?

    3. De ce ii este frica Bucurestiului de oameni tineri, deja realizati prin forte proprii?

    Aveam impresia ca Bucurestiul este bastionul anticomunismului romanesc. Teoretic, suntem de acord cu totii ca sa este.

    Practic, mentalitatea comunista inca ne manipuleaza constiinta si gandurile.

    In 1989 totul a inceput la Timisoara.

    Haideti sa facem o alegere pentru care copiii nostri ne vor felicita: sa fim mandri ca in 2008 schimbarea a inceput in Bucuresti !

    Eu votez Cozmin Gusa.

    Voi?
    • +3 (5 voturi)    
      raspuns (Marţi, 27 mai 2008, 15:50)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Votez_Cozmin

      pai pdl are credibilitate redusa la nivelul bucurestiului, iar psd si pnl apar ca principali oponenti ai lui basescu. eu zic ca scorul mare al pdl e facut cu scopul de a fura cat mai multe voturi! Fraudarea e posibila, s-a intamplat la fiecare alegere. Partidul care organizeaza alegerile (primaria adica) are posibilitatea de a ciugului intre 5-10% doar prin micile rotunjiri si adjustari la nivel de sectie de votare (unde presedintii sunt "independenti" numiti de catre primarie) pentru a da cheia de control. Cine e implicat in procesul electoral stie asta (discutii gen"mai taie 3% de la aia, ca oricum nu trec pragul" se aud in fiecare noapte postelectorala in salile unde se aduna procesele verbale. )Asa ca pdl, cunoscand adevaratul sau scor electoral(undeva in jur de 15-20%) isi pregateste frauda ce o coc de ceva timp pentru ziua de duminica.
      As vota cu Aurelian Pavelescu - insa si Gusa imi pare capabil a conduce o astfel de primarie! Sincer mi-as dori ca PIN si PNTCD sa treaca pragul electoral, aceste doua partide mici ar fi mult mai serioase si dedicate orasului decat (Doamne fereste) PRM si PNG.
      Bucurestiului nu-i e frica de tineri, insa se voteaza cu cel mai bine plasat contracandidat al pdl din disperare! Chiar vrem, ca Bucuresteni, sa salvam acest oras. Cat timp pdl va fi insa la putere in Bucuresti, viitorul e sumbru.
      Personal eu votez la partid cu PNTCD.
    • +4 (4 voturi)    
      nebunie mare... (Marţi, 27 mai 2008, 16:34)

      gsc [anonim] i-a raspuns lui Votez_Cozmin

      Citesc si recitesc si sunt un nu-mi vine sa cred...

      bai fratilor ori ati inebunit cu totii ori sunteti toti pusi de pdl sau psd sa scrieti pe aici... ori nu mai stiu eu ce sa cred ... voi traiti aici in Bucuresti ?

      nu-mi explic cum fiecare dintre voi mai poate sa comenteze elegant si civilizat o situatie de-a dreptul dezastruoasa...

      Hai sa le luam pe rand, da' aducere" aminte:

      - Nu se mai poate circula la nici o ora
      - Locuri de parcare nema'. Am ajuns se ne luam la omor pentru un loc de parcare.
      - Nu s-a facut nici macar o singura gradinitza, ce sa mai zicem de scoli sau spitale.
      - Sex-shop-uri in toate coltzurile orasului
      - Cazinouri peste tot
      - Seara e de coma... Curse de masini si de "bikers" cam peste tot.
      - Toata pegra din tzara s-a adunat aici. Politzia nu face nimic, pentru ca practic e depasita de sitiuatie
      - preturile au explodat la ... toate chestiunili'.

      Daca mai e ceva legat de "dezastru" puteti adauga la lista linistit, sigur e prezent in Bucale.

      cum s-o fi ajuns aici ? din senin asa ?

      Nu suntem altceva decat o sursa de "lovele" pentru toti interlopi astia, in cardasie cu toate neamurile astea proaste care isi zic politicieni.

      Pai merita astia sa-i comentezi civilizat ? Sincer nu prea cred.

      Si acu vorbesc cu baieitzi de la HotNews.

      Haideti sa facem altceva, dava va tzin balamele si aveti sange in instalatie.

      Haideti sa vedem CUM / DE CE s-a ajuns in situatia asta. Sunt sigur ca s-a mai facut, ideea e sa le luati pe toate si sa le puneti la un loc asa frumos, ordonat si catalogat. Sa vada lumea bine...

      Dupa care
      hai sa vedem CINE au fost aia care au avut legatura cu dezastrul asta. Pusi la un loc frumos ordonat si catalogat, cu CV cu tot.

      Dupa care
      hai sa vedem RELATIA dintre cei care candideaza acum cu cei care au avut si au legatura cu dezastrul asta. Pusi la un loc frumos ordonat si catalogat, cu CV cu tot.

      ce ziceti de ideea asta de "jurnalism" ?
      • 0 (0 voturi)    
        Ai dreptate, 18 ani sunt de ajuns (Miercuri, 28 mai 2008, 8:57)

        Votez_Cozmin [utilizator] i-a raspuns lui gsc

        Situatia din Bucuresti este rezultatul firesc al interesului pe care l-au avut intreg cortegiul de primari in cei 18 ani de libertate.

        Fiecare si-a vazut de propriul portofel, sau de interesele de partid sau de gashka.

        Niciun primar nu s-a gandit sincer si deschis, onest, la noi, bucurestenii. Nici macar unul.

        Asa ca te aprob si ideea ta merita pusa in practica.

        De-aia nu o sa votez pe nimeni din PSD + PD + PNL.

        Pentru ca m-am saturat cat ne-au furat !
  • -3 (5 voturi)    
    FW (Marţi, 27 mai 2008, 15:48)

    oana [anonim]

    1. daca exista un dumnezeu, da
    2.Blaga
    3.Pai la ce campanie ii face partidul ma mir ca are si atat, il ajuta lumea nu gluma doar ca in loc sa il ridice il coboara
  • +5 (5 voturi)    
    sondaje mincionoase ! (Marţi, 27 mai 2008, 15:52)

    duca [anonim]

    sunt sondaje masluite! pai Oare S.O Vantu nu il ajuta la greu pe camaradul lui Oprescu ! sa fim seriosi !
  • +4 (6 voturi)    
    Oprescu=Vantu=Insomar (Marţi, 27 mai 2008, 15:57)

    Amazon [anonim]

    Pai de ce credeti ca in toate sondajele Oprescu e pe primul? fiindca e prietenul lui Vantu iar Blaga la cati bani a furat e si normal sa plateasca ca sa fie sus in sondaje dar o sa avem surprize mari DUMINICA !!!
  • +4 (4 voturi)    
    sondajele lu' Oprescu (Marţi, 27 mai 2008, 17:05)

    andreiu [anonim]

    de ce sta Oprescu atat de bine in sondaje? Sa fie oare prietenia sa cu SOVu?Sau cea cu Bobic?
  • -2 (6 voturi)    
    Un raspuns pt CoZmin Gusa (Marţi, 27 mai 2008, 17:18)

    Nick [anonim]

    Eu cred ca e sincer Gusa, dar nu il duce capul. Parerea mea, e un mascarici. Nu are program electoral, are doar replici la ce au facut/nu au facut ceilalti pana acum. E praf, nu are nici o solutie pt Bucuresti. E la fel ca Becali cu mantuirea neamului. Degeaba a facut Becali acte de caritate si cred ca nici el nu va fura. Dar nu o sa-l votez ever. Stiti de ce.
    Gusa a trebuit sa vina in Piata Universitatii la suspendarea presedintelui ca sa isi dea seama cat il plac bucurestenii :)

    P.S. Cum poate sa il cheme Cozmin?
  • +1 (5 voturi)    
    omu'-sondaj (Marţi, 27 mai 2008, 17:58)

    horia [anonim]

    Buna treaba a facut Oprescu cu sondajele. Banii lui Bobic au fost investiti cu cap, nu haotic asa cum a facut Blaga care a reusit sa "astupe" gropile din asfalt cu "figura" sa.Preferatul sondajelor Oprescu este de fapt preferatul lui Vantu.
  • -4 (4 voturi)    
    Speranta (Marţi, 27 mai 2008, 19:00)

    stelian [anonim]

    Sa speram ca nu-l va ajunge si ca v-a castiga dr. Oprescu din primul tur! Dar la cati bani au bagat PD_L-istii in campania asta electorala, si la ce interese sunt in Bucuresti, orice pare posibil !
  • 0 (4 voturi)    
    oprescutza si blagutza (Marţi, 27 mai 2008, 19:06)

    vivi [anonim]

    blaga si oprescu sunt doi tampiti care -au aliat impotriva lui diaconescu ...e ceva intre astia doi de tot apar impreuna prin ziare...relatia lor atat de stransa prin bani ....mi-e scarba ,,,
  • +5 (5 voturi)    
    oprescu escrocul (Marţi, 27 mai 2008, 19:08)

    lola [anonim]

    nici in vis nu va castiga oprescu ,,,,poate sa isi bage in fund banii pe care i-a dat lui Vantu ,.,,,,escrocul ....
  • -4 (4 voturi)    
    cui ii este frica sa Diaconescu???? (Marţi, 27 mai 2008, 19:14)

    enache [anonim]

    sunt atenta la o emisiune in care invitat este Dl Cristian Diaconescu.m-a captat cu totul!mi se intaresc convingerile de a-l vota!ma bucur de prezenta acestei persoane pe piata politicii romanesti.parerea mea este sa-l sprijinim cu toti,pentru ca merita!!!
  • +5 (5 voturi)    
    ce rau imi pare (Marţi, 27 mai 2008, 21:16)

    ESA [anonim]

    CE RAU IMI PARE - ca eu ca bucurestean am de ales intre:
    ---- un beneficiar al comunismului fara nici un program care chipurile mai este si independent ( sa nu-mi spuna nimeni ca Oprescu in calitatea lui de fiu de general de securitate a trait in comunism ca noi ceilalti, va rog frumos )
    ---- un om care pana acum o luna nu era bucurestean si care pare ca nu prea ar vrea sa fie primar al Bucurestiului ( Blaga )
    ---- un om in care nu am nici cea mai mica urma de incredere, dar care chiar are un program viabil ptr oras ( Orban )
    ---- un om care mie mi se pare cinstit dar care nu are rautatea necesar ptr a conduce capitala Romaniei si nici macar nu este sustinut de partidul lui ( Diaconescu )

    Raspunsuri la intrebarile voastre:

    1. Blaga si Oprescu
    2. nu cred ca se poate da un pronostic acum
    3. ptr ca nici macar el nu crede ca este singurul candidat al PSD si nici nu are rautatea necesar ptr acest oras
    • 0 (2 voturi)    
      Tu alegi (Miercuri, 28 mai 2008, 8:47)

      preto_7100 [utilizator] i-a raspuns lui ESA

      Adevarul e ca tu alegi cine va fi primar.

      Sondajele dau ca favoriti pe primii 4 pentru ca nu trebuie nici macar sa aminteasca de ceilalti, de alternative. De ce? Pentru ca bucurestenii nu trebuie sa afle ca au o alternativa sau mai multe.

      Focalizarea trebuie tinuta pe "expirati", si asa se va face, pina la saturare. Vedem deja in mass-media: tv, presa scrisa, chiar si servicii cu priza la internauti cum este HotNews.

      Eu duminica votez pentru adevarata schimbare, m-am saturat de expiratii care sunt scosi mereu "in fata".

      Lista mea cu expirati:
      Vasile Blaga
      Sorin Oprescu
      Ludovic Orban
      Cristian Diaconescu

      M-am saturat cat ne-au furat.
  • -4 (4 voturi)    
    OPRESCU (Marţi, 27 mai 2008, 23:00)

    Lukon [anonim]

    Sincer la inceput nu ma asteptam, dar ma bucur enorm pt Sorin Oprescu. Cred ca este singurul care chiar ar putea schimba lucrurile in bine, Si... am 22 ani... deci alea ca mosii l-ar vota pe Oprescu este o aberatie.
    Trebuie sa te gandesti... faptul ca Oprescu a avut o problema cu numarul necesar de voturi pentru a candida... sa fi fost oare o shmekerie PNL- PD-L pentru a-l scoate din cursa pe singurul candidat real?
    De ce il sustin eu pe Oprescu oare?
    1. Bucurestiul s-a saturat de PD! 8 ani cred ca ar cam fi destul de Basescu si Videanu! Ramasese sa mai vina Blaga!
    2. Desi simpatizez cu PSD, Diaconescu nu are a face cu postul de primar, o greseala la fel de mare ca si candidatura lui Geoana din 2004.
    3. Oprescu chiar a avut experienta manageriala. Sa fii director in acelasi timp la Universitar si Elias nu e de aici de acolo.
    4. Initial ma resemnasem cu gandul sa il sustin pe Diaconescu care oricum avea sa piarda, dar se pare c exista o optiune mult mai buna...
    5. SA SCAPAM DE REMINISCENTE D.A. SI CDR SI SA ALEGEM UN OM CU ADEVARAT COMPETENT!!!
  • +2 (4 voturi)    
    De ce votez Cozmin (Miercuri, 28 mai 2008, 9:03)

    Votez_Cozmin [utilizator]

    Pentru ca nu am alte alternative serioase.

    M-am saturat de "expiratii" din PSD , PD si PNL. Astia oricare ar veni la primarie, vor "lucra" in beneficiul personal si al partidului, in loc sa se puna in slujba bucuresteanului.

    De ce-l cheama Cozmin? Intreaba-l pe cel care i-a scris numele pe actul de nastere :))

    Si mai am un motiv pentru care-l votez pe el: ca sa nu-mi para rau mai tarziu ca n-am facut-o acum.
  • -4 (4 voturi)    
    diaconescu ar fi primul daca sondajele ar fi reale (Miercuri, 28 mai 2008, 9:56)

    georgiana [anonim]

    neinteresant oricum sondajele sunt mincinoase si pe ultima suta de metri au inceput sa se bata cap in cap ceea ce dovedeste ca nu sunt de luat in calcul oricum votul meu merge la diaconescu fara doar si poate
  • +4 (4 voturi)    
    frauda (Miercuri, 28 mai 2008, 10:57)

    mirela22 [anonim]

    se pregateste fraudarea alegerilor si sa nu dea de banuit suntem manipulati cu sondajele
    • +1 (5 voturi)    
      Ca de fiecare data (Miercuri, 28 mai 2008, 12:24)

      alban [utilizator] i-a raspuns lui mirela22

      Ciolanul e prea ademenitor ...

      Scopul sondajelor este sa dea un plus de credibilitate rezultatelor alegerilor. Fraudarea continua de 18 ani in Romania.

      E timpul sa le aratam ca de noi depinde totul.

      "Ne-am saturat cat ne-au furat" !
  • 0 (0 voturi)    
    Primaria Capitalei (Joi, 29 mai 2008, 16:01)

    ingrid [anonim]

    Blaga il va depasi pe Oprescu inca din turul I si va castiga turul II.Diaconescu are un scor atat de slab pentru ca este subminat de catre Ion Iliescu, cum a facut acesta si cu Geoana acun 4 ani.