Interviurile HotNews.ro. cu sefii de campanie

Miron Mitrea: Ce importanta are pentru Primarie ca Iliescu il iubeste pe Oprescu?

de Andreea Pora     HotNews.ro
Miercuri, 21 mai 2008, 17:41 Actualitate | Politic


Intr-un interviu in exclusivitate acordat HotNews.ro, Miron Mitrea, coordonatorul campaniei PSD, sustine ca Cristian Diaconescu nu are cum sa fie nemultumit de campania facuta de PSD.

"Campania nu i se face unui om, si-o face fiecare, deci Cristi nu are cum sa nu fie multumit de ceea ce face chiar el". Mitrea mai spune ca ceea ce face Ion Iliescu "este alta mincare de peste", si ca pentru Primarie nu conteaza ca Iliescu il iubeste pe Oprescu si nu pe Diaconescu. In privinta unui tur doi in care ar intra Oprescu, Mitrea afirma ca exista si posibilitatea ca organizatia de Bucuresti sa nu-l sustina datorita tensiunilor existente.



A.P. Nu pareti foarte implicat in campania lui Diaconescu. De ce?
M.M.  In campania lui Diaconescu nu sint implicat 100%, eu doar o supervizez.

A.P. Si, sinteti multumit?
M.M.  Sint multumit in ceea ce priveste campania de outdoor, este foarte bine facuta, proiectele de care ne-am ocupat impreuna cu Cristi sint foarte bine facute si ele. Foarte buna e si prezenta la televizor, poate ii lipseste o oarecare agresivitate, care insa nu este tipica pentru Cristi.

Nu are cum sa fie nemultumit de ceea ce face chiar el

A.P. I-ati reprosat aceasta lipsa de agresivitate sau faptul ca pare ca evita intilnirile cu alegatorii?
M.M Nu i-am reprosat nimic. Nu sintem aici ca sa cautam vinovati. Eu, personal, nu i-am reprosat nimic, cei de la Bucuresti i-au pregatit intilniri destule, la care este foarte prezent, s-a dus si cu Ion Iliescu si cu alti colegi la aceste intilniri.

A.P. Chiar Diaconescu nu pare multumit de cum i se face campanie.
M.M Campania nu i se face niciunui om, campania si-o face fiecare. Deci, nu are cum sa nu fie multumit de ceea ce face chiar el. Eu cred ca el munceste destul de mult in campania asta.

Este o poveste a presei ca PSD l-ar sustine pe Oprescu

A.P. Exista o perceptie, dle Mitrea, care razbate si in presa si in opinia publica, aceea ca partidul l-a abandonat pe Diaconescu in favoarea lui Oprescu.
M. M Aceasta este o tema a presei, nu a noastra. Niciuna din echipele de campanie, nici a Bucurestiului, nici cea pe care o coordonez eu nu este cu Sorin Oprescu. Este o tema falsa. Vreau sa spun clar, PSD il sprijina pe Diaconescu, nu pe Oprescu, la organizatia de Bucuresti este chiar o reactie destul de negativa impotriva lui Oprescu, citeodata chiar exagerata. Asta este o poveste a presei.

Ion Iliescu este alta mincare de peste

A. P. Asta spuneti dumneavoastra, dar uitati-va la Ion Iliescu, si el il sprijina pe Diaconescu?
M. M. Asta este alta mincare de peste. Este unul dintre membrii de partid. Dar chiar si Ion Iliescu a fost in foarte multe intilniri alaturi de Diaconescu. Vineri, simbata, duminica a fost cu Diaconescu. Nu cred ca a fost in vreo intilnire cu Oprescu.

A.P. Dar intilnirea de la sectorul 6, din parcul Moghioros, unde l-a lasat balta pe Diaconescu, de exemplu?
M.M. Nu-i adevarat.

Ce importanta are pentru Primarie, ca Iliescu il iubeste pe Oprescu?

A.P. E important, totusi, ca Iliescu da semnale clare, inclusiv prin declaratii, ca il prefera pe Oprescu. Admiteti sau nu ca gruparea Iliescu il sustine pe Oprescu?
M.M. Important  e ce face echipa de campanie si PSD, alta e ce face Iliescu. Cristi Diaconescu are trei echipe de campanie, una strinsa care lucreaza pentru el si cea mai importanta, echipa de la Bucuresti, care i-a instalat 200 de corturi, care se ocupa de imaginea lui, care ii aranjeaza intilnirile, cea nationala care lucreaza la program si la idei, care ii spune care sint temele. Dar mai mult cea de Bucuresti se implica. Ce se poate face mai mult? Saptamina viitoare va avea iarasi intilniri si va merge cu Ion Iliescu prin oras.

A.P. Minimalizati, e foarte important semnalul lansat de Iliescu.
M.M. Nimeni nu-l intreaba, ce faci tu ca primar? Toata lumea il intreaba ce parere ai ca nu te iubeste Iliescu si ca il iubeste pe Sorin Oprescu. Ce importanta are asta pentru primaria Capitalei? Din pacate, nu se merge in aceasta campanie pe temele de fond, presa merge pe o tema foarte populara. Pe o tema politicianista, ce face Ion Iliescu in relatia cu Sorin Oprescu.

Sondajul ne-a ingrijorat si am schimbat un pic tipul de campanie

A.P. Cum comentati sondajul INSOMAR, unde Oprescu are 39% si Diaconescu e pe pozitia a patra, cu 11%?
M.M.  L-am vazut si eu, l-am  cercetat, ne-a ingrijorat si am schimbat un pic din tipul de campanie pe care il facem. Asta-i tot. Asta n-are nicio legatura cu faptul ca-l iubeste sau nu-l iubeste cineva pe Cristi Diaconescu. Eu am mari dubii cu privire la acest sondaj si la sfirsitul saptaminii asteptam date noi.

Oprescu raspunde politicianist la intrebari concrete

A. P. Dar campania lui Oprescu cum vi se pare?
M. M Nu l-am vazut pe Oprescu nici in oras, nici pe outdoor prea mult, si la televizor nu spune nimic, raspunde politicianist la intrebari concrete.

A. P. Perceptia e ca PSD are doi candidati si ca e vorba de o strategie.
M.M.  Nu e nicio strategie, PSD are un singur candidat, dar dupa ce Oprescu a fost 15 ani membru de partid, normal ca asta-i perceptia.

Exista posibilitatea ca organizatia de Bucuresti sa nu-l sprijine pe Oprescu in turul doi

A.P. Daca sondajele au dreptate, il veti spijini pe Oprescu in turul doi de scrutin?
M.M. Nu s-a discutat inca aceata chestiune. Pot sa va spun insa ca PSD va avea o singura decizie.

A.P. Exista vreo posibiltate ca  PSD sa nu-l sprijine in turul doi?
M.M. Da, exista, pentru ca, asa cum am spus, exista o tensiune foarte mare intre Oprescu si organizatia de Bucuresti. Ei sint foarte suparati de situatia in care au fost pusi. Exista deci si posibilitatea ca organizatia de Bucuresti sa nu-l sprijine in turul doi.

Nu se poate intoarce in PSD inainte de un an

A.P. Se va intoarce Oprescu in PSD, dupa alegeri?
M.M. Nu stiu, dar cel putin un an de zile de acum inainte nu poate, conform statului. Oricum, el a spus ca nu-l intereseaza si atunci, ce putem raspunde. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















940 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    eu nu il inteleg pe dl Mitrea ! (Miercuri, 21 mai 2008, 18:11)

    anonymus [anonim]

    de ce nu isi vede de treaba lui ,are sacii plini si in caruta ,m-am saturat sa tot il vad in prim-plan !
    • +1 (1 vot)    
      Daca il iubeste... (Vineri, 23 mai 2008, 16:39)

      tactu' [anonim] i-a raspuns lui anonymus

      Daca Iliescu il iubeste pe Oprescu atunci sa se marite cu el...si poate vor fi fericiti impreuna pana la adanci batraneti(adica sa traiasca momentul).
      Nu cred ca o sa conteze foarte mult, dar totusi ar fi normal ca intreg PSD-ul sa-si sustina candidatul oficial, nu pe razvratitii care fac pe eroii. Oprescu se invarte in jurul capitalei de cativa ani buni...pan acum a invatat toate manariile care se petrec pe acolo, problema e ca nu poate face nimic sa stopeze fenomenul pentru ca face parte din el. Diaconescu ar trebui sa fie promovat mai intens pentru ca e singurul care ar putea sa introduca legalitatea in Bucuresti.
      • 0 (0 voturi)    
        il iubeste clar (Sâmbătă, 24 mai 2008, 15:08)

        antonim [anonim] i-a raspuns lui tactu'

        mi se pare evident ca il iubeste. si ia propus sa se intoarca in partid daca renunta la candidatura. si mi se pare foarte posibil sa accepte.
        • 0 (0 voturi)    
          care-i oare? (Sâmbătă, 24 mai 2008, 19:28)

          trotil [anonim] i-a raspuns lui antonim

          mitrea e prost sau se preface? nu-si da seama ca prin astfel de afirmatii nu face decat sa incurajeze votantii psd sa il voteze pe oprescu? si daca tot il sustine atat pe oprescu de ce nu il ia frumos de manuta si sa se duca la o plimbare. si sa nu se mai intoarca!!!
    • 0 (0 voturi)    
      nimic bun (Vineri, 23 mai 2008, 17:06)

      ruxy [anonim] i-a raspuns lui anonymus

      pentru mine ca alegator nu are nicio importanta asta. ba dimpotriva.. stiu trecutul "necurat" al lui oprescu si trecutul la fel de patat al lui iliescu. acestia doi pusi laolalta nu pot realiza nimic bun.
      • 0 (0 voturi)    
        0+0=0 (Sâmbătă, 24 mai 2008, 5:55)

        BINladenu [utilizator] i-a raspuns lui ruxy

        adevarul ca nu are vreo anume importanta pt ca un nimic(oprescu) plus un alt nimic(iliescu) egal tot nimic, chestie ca aceste nimicuri sa nu ajunga la primarie...ar fi un esec total...
    • 0 (0 voturi)    
      adio oprescule (Sâmbătă, 24 mai 2008, 15:48)

      bibanul [anonim] i-a raspuns lui anonymus

      oprecu oricum nu va castiga. nici macar cu prijinul lui iliescu. este o badaranie ce face iliescu, asta in primul rand, iar in al doilea rand, sa fim seriosi..2 hoti la primarie.. ca doar nu o sa stea unul fara celalalt..ar fi deja prea mult.
    • 0 (0 voturi)    
      Mitrea, esti penibil (Sâmbătă, 24 mai 2008, 16:40)

      Gelu [anonim] i-a raspuns lui anonymus

      Domnule Sef de campanie PSD, dumneavoastra pe cine sustineti la primaria Bucurestilor ca e clar ca pe Diaconescu nu ? Iliescu il sustine pe Opreescu, lafel si Vacaroiu, parca si dumneavoastra tot din grupul acesta faceti parte, ce interese urmariti??
    • 0 (0 voturi)    
      Mitrea (Sâmbătă, 24 mai 2008, 16:56)

      BINladenu [utilizator] i-a raspuns lui anonymus

      Domnule Sef de campanie PSD, dumneavoastra pe cine sustineti la primaria Bucurestilor ca e clar ca pe Diaconescu nu ? Iliescu il sustine pe Opreescu, lafel si Vacaroiu, parca si dumneavoastra tot din grupul acesta faceti parte, ce interese urmariti??
  • +1 (1 vot)    
    Va place psd? (Miercuri, 21 mai 2008, 18:11)

    Transilvanian man [anonim]

    Pe fata ne fac ...astia sunt psd-ii...VOTATII si o sa vedeti ce fain va fi
    • 0 (0 voturi)    
      dap (Joi, 22 mai 2008, 11:14)

      huhu [anonim] i-a raspuns lui Transilvanian man

      chiar am de gand, pentru ca in ultimii 15 sunt singurii care au avut cresteri economice,au facut amaratii aia de km de autostrada si o gramada de chestii bune retul s-au tinut de bancuri si circ,de manipulat si de aruncat cu fecale in ce nu le-a iesit celorlalt bine fara ca ei sa fie in stare sa faca orice constructiv.
    • 0 (0 voturi)    
      nu imi place oprescu (Joi, 22 mai 2008, 18:05)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Transilvanian man

      noi nu votam psd..ci votam cu cel care e diferit prin tot de ceilalti si care merita sa fie ales este diaconescu. ceea ce face iliescu este bataie de joc pentru nenorocitul de oprescu nu ar face altceva decat sa ne fure banii si sa se mai si planga fara limite.
    • +1 (1 vot)    
      Asculta!!! (Vineri, 23 mai 2008, 4:23)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui Transilvanian man

      PSD-ul are intr-adevar o reputatie proasta, asta datorita unui grup de oameni pe care nu-i simpatizez..insa au si oameni cu adevarat valorosi. Uite Cristian Diaconescu este un om care nu poate fi acuzat de nimic rau, nu a fost implicat in nici un scandal de coruptie si este un profesionist desavarsit. Daca vrei sa-ti fie mai bine, fa abstractie ca e in PSD si voteazal pe el ...
  • 0 (0 voturi)    
    ce opereta jucati tovarasi (Miercuri, 21 mai 2008, 21:37)

    newyorkezul [utilizator]

    sper ca toata lumea sa afle ca ilici il iubeste pe fiul securistului. Ce naste din pisica soareci mananca.
    oPREScU lui ilici va juca cum ii va spune tata ilici
  • 0 (0 voturi)    
    Dle Mitrea, sunteti un nimeni !!! (Joi, 22 mai 2008, 0:23)

    Ovidiu [anonim]

    Domnu Mitrea, iesi afara din viata publica domnu mitrea....

    Dar nu iti e rusine dom'le sa fugi de justitie si sa vii sa ne povesteti si sa ne ametesti?

    Domnu Mitrea, de ce ne crezi prosti, dle Mitrea? Chiar asa de rau am facut, noi , romanii incat sa meritam, pe langa ca nu ne lasati sa traim, sa ne otraviti si la radio si ziare?

    Domnu Mitrea, un barbat care fuge si cauta ascunzisuri de justitie nu e barbat, dle Mitrea. Un barbat ce se ascunde nu mai are onoare, dle Mitrea.

    Oricate case, masini si conturi ar avea, un barbat ce se ascunde de justitie, nu mai are onoare, nu mai are obraz.

    Nu mai are nimic, dle Mitrea....nimic...Un om fara onoare e un nimeni, e un nimic...dle Mitrea...

    Oare cand o sa intelegeti atat dvs cat si celelalte nimicuri, ca JUSTITIA nu e o notiune abstracta...

    JUSTITIA e dreptatea poporului Roman, dle Mitrea...

    Cum puteti trai si dormi cu atata ipocrizie, pe de-o parte fugiti de legile pe care fiecare dintre noi le respectam, si carora noi, toti ceilalti ne supunem si pe de alta parte sa veniti in fata noastra, in Radio si TV sa ne spuneti parerea dvs.

    Dle Mitrea, ne-am saturat de mizerii ca dvs. Intai mergeti si rezolvati problema cu justitia, aratati-mi ca nu aveti nimic de ascuns, si va voi asculta.

    Pana atunci, pentru mine nu existati, sunteti un nimic, un nimeni, un damnat dle Mitrea, un bufon...

    Cum puteti dormi noaptea, stiind ca va ascundeti de popor?

    Puteti dormi?
    • 0 (0 voturi)    
      aveti dreptate 100% (Joi, 22 mai 2008, 2:18)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      dar tare cred ca va cheama Valentin Stan
  • 0 (0 voturi)    
    nu are importanta (Joi, 22 mai 2008, 9:58)

    oana [anonim]

    cum sa nu aiba importanta, mai Mitrea nu ne mai insulta inteligenta.
    Daca il sprijina sa o faca pe fata, sa NU se mai dea Oprescu asa INDEPENDENT. De ce nu recunoasteti ca aveti doi candidati la primaria capitalei si GATA. Dar asa sa ne jucam de-a independentul si bunicuta independentului mi se pare jignitor pt mine ca om care a fost "nascut si crescut" in Bucuresti.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru ca nu e asa (Joi, 22 mai 2008, 11:21)

      huhu [anonim] i-a raspuns lui oana

      hmmm sa vedem... Oprescu nu este si nici nu era membru PSD cand s-a inscris in cursa prin urmare ghici de ce nu se poate recunoaste ce sugerati ?pentru ca nu e adevarat .

      dar stiu "vorbeste lumea" "se zice" "am auzit ca"
      "articole din presa au sugerat ca" ... deci asa trebuie sa fie nu ?

      manipularea e in floare.
  • 0 (0 voturi)    
    despre tandemul Iliescu - Oprescu (Joi, 22 mai 2008, 10:07)

    ciprian [anonim]

    Oprescu este sprijinit de Iliescu, dar asta nu face decat sa-i dauneze pt ca lumea stie cine a adus minerii in Bucuresti.Pe de alta parte nici Oprescu nu a fost usa de biserica.....se cam stie ce frumuseti de magarii a facut si el, asa ca...!?
    • 0 (0 voturi)    
      cum cine (Joi, 22 mai 2008, 11:17)

      huhu [anonim] i-a raspuns lui ciprian

      infractorii din asa zisele partide traditionale catre au vrut sa dea o lovitura de stat , bine ca nu s-a intamplat asa ... macar s-au putut ocupa eroii din PSD sa tina tara asta pe linia de plutire cand aceste partide au facut orice ca sa o duca in jos a se evdea 1996-2000 si 2004-prezent unde principala reforma e circul la televizor si plimbatul adversarilor la DNA prin fata camerelor de luat vederi.
  • 0 (0 voturi)    
    asa este (Joi, 22 mai 2008, 11:54)

    cristina [anonim]

    oprescu a fost este si va fi omul lui iliescu asa ca cine mai vrea o conducere psd ...poate vota ori cu oprescu ori cu diaconescu
  • 0 (0 voturi)    
    P S D (Joi, 22 mai 2008, 12:00)

    elis [anonim]

    psd a pus la inaintare doi candidati pt a fi siguri ca ajung la primaria g-rala in turul doi Diaconescu ii v a plasa voturile lui Oprescu dupa care Oprescu v a reveni la psd.Tot circul cu demisia etc sunt pt naivi pt a le lua voturile.Cand a spus Ilici adevarul?
  • 0 (0 voturi)    
    ce face dna? (Joi, 22 mai 2008, 12:17)

    tamara [anonim]

    in loc sa-si vada de dosarele pe care le are,mitrea are tot felul de preocupari.
  • 0 (0 voturi)    
    si cine te crede? (Joi, 22 mai 2008, 12:27)

    mihaela [anonim]

    importanta consta in faptul ca tot PSD-ul il va sustine pe Oprescu desi candidatul PSD este Diaconescu.este penibil totusi ca ei incearca inca sa ne arate ca de fapt ei nu il sustin pe Oprescu si ca aceasta nu a fost o tactica de a strange voturi pentru 2 candidati.
  • 0 (0 voturi)    
    Are vreo importanta? (Joi, 22 mai 2008, 12:43)

    Denis [anonim]

    Iliescu nu va putea influenta alegerile pentru primarie , indiferent ca il prefera pe Oprescu.Imaginea lui Diaconescu nu are de ce sa sufere din cauza lui.
  • 0 (0 voturi)    
    e important pentru Diaconescu (Joi, 22 mai 2008, 13:52)

    colonelul barbugiu [anonim]

    Asa e.. pentru noi nu e important. Pentru Diaconescu insa nu, pentru ca toti banii care in mod normal se duceau la Diaconescu in campanie se duc acum la Oprescu. Pentru noi nu are nicio importanta pentru ca oricum nu o sa ajunga Oprescu la primarie.
  • 0 (0 voturi)    
    SENZATIE (Joi, 22 mai 2008, 14:36)

    Manea Vasile [anonim]

    Normal ca Iliescu il iubeste pe Oprescu!
    Am auzit mai nou ca i-a propus sa renunte la cursa pentru primarie si in schimb va fi primit inapoi in PSD.
    De cateva zile Dl. Oprescu nu se mai face vazut.
    L-o fi pus pe ganduri oferta.
  • 0 (0 voturi)    
    Tam tam-ul lui Oprescu (Joi, 22 mai 2008, 14:53)

    Cititor [anonim]

    Normal ca Oprescu a facut tot tam tam-ul asta cu candidatura la primaria capitalei pentru a atrage pe langa el finantatori si oameni cu bani nu ati vazut in ultimul timp cate jeep-uri se invart are pe langa el?
  • 0 (0 voturi)    
    mdea.. (Joi, 22 mai 2008, 15:02)

    BINladenu [utilizator]

    da??? sincer era de asteptat... deoarece cainele nu musca niciodata mana ca il hraneste...
  • 0 (0 voturi)    
    Oare e adevarat??? (Joi, 22 mai 2008, 17:14)

    Victor D [anonim]

    Domnul Oprescu, din sponsorizari si donatii se aude ca ar fi strans 5 mil de euro , pe care presupun ca ar trebuii sa ii returneze prin anumite servicii care le va presta in favoarea celor care l-au sponsorizat,sustinut,ajutat ….cu anumite donatii si semnaturi.
  • 0 (0 voturi)    
    cui i face mitrea campanie ? (Joi, 22 mai 2008, 23:31)

    ion14 [utilizator]

    salut.cui ii face dl mitrea campanie ? chiar nu inteleg ,,implicarea,, dansului care este mai mult decat formala.necunoscutele vor fi elucidate pe 1 si 15 iunie.
  • 0 (0 voturi)    
    PSD (Vineri, 23 mai 2008, 9:54)

    Mugurel [anonim]

    Singurii care nu baga milioane de euro in campanie si o fac cu cap sunt cei de la PSD si sper ca DIaconescu sa reuseasca e cel mai bun orice ar zice altii, eu cred ca el e cel mai potrivit!
  • 0 (0 voturi)    
    e un circ,sau pur si simplu politica!!! (Vineri, 23 mai 2008, 17:41)

    ganga [anonim]

    eu nu-i inteleg pe oameni astia.?! mi se pare stupid sa "ignori" un candidat atat de bun, cu atata potential cu este Cristian Diaconescu.ar fi trebuit sa iasa de mult in fata,pentru ca pe buna dreptate se diferentiaza de ceilalti..imi pare rau ca oamenii cu valoare nu sunt sustinuti.ideea este ca macar noi sa ne mobilizam pentru a aduce schimbarea mult dorita.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Vineri, 23 mai 2008, 17:44)

    iuliana [anonim]

    Nu are nici o importanta ca iliescu il iubeste pe oprescu oricum nu va castiga primaria va esua si acum cum a mai facut si in trecut mai mult nu poate !
  • 0 (0 voturi)    
    Mitrea expirat (Vineri, 23 mai 2008, 21:29)

    Spiridon [anonim]

    Cred ca parerea lui Mitrea nu ar trebui sa intereseze pe nimeni. Am vazut dovada capacitatii lui manageriale precum si dovada integritatii lui morale in mandatul trecut.
    Chiar numai avem alti oameni capabili?
    Sunt convins ca da. Asa ca ar fi timpul sa lasam si pe altii sa faca dovada capacitatii lor/
  • 0 (0 voturi)    
    Oprescu e patat (Sâmbătă, 24 mai 2008, 10:51)

    paul [anonim]

    Oprescu a cumparat sondajele asa cum a cumparat titlul de profesor in medicina ! nu ai cum sa scapi de trecutul tau negru ! nu poate ajunge primar pentru ca va face Bucurestiul un santier de constructii pentru urmatorii 100 de ani cu autostrada lui suspendata !