Mircea Dinescu il sustine pe Laszlo Borbely in cursa pentru Primaria Targu Mures

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 11 mai 2008, 16:11 Actualitate | Politic


Mircea Dinescu a anuntat, duminica, la Targu Mures, ca il sustine pe ministrul UDMR Borbely Laszlo in cursa pentru primaria orasului, relateaza NewsIn.Dinescu a mai povestit ca Ion Iliescu l-a vizitat recent la mosia sa de la Cetate, prilej cu care i-a oferit liderului PSD o sticla de vin.

Poetul si-a lansat, sambata, la Casa Bernady, un volum in limba maghiara - "Corigent la cele sfinte". Mircea Dinescu le-a vorbit celor prezenti despre politica, CNSAS si despre vinul pe care il produce la mosia lui de la Cetate. El a povestit ca Ion Iliescu a vizitat de curand mosia lui de la Cetate.

"Acum vreo doua zile, a fost si Ion Iliescu si i-am dat din vinul meu. Dupa care mi-a dat un telefon si m-a intrebat ce fel de vin fac, ca, dupa ce a baut cateva pahare, s-a simtit mai frumos si mai destept.

Asta va fi sloganul meu, i-am spus avocatei sa-l inregistreze la OSIM. Asa si tu Loti, ca ministru al Integrarii sau ce esti tu, daca te simti mai frumos si mai destept dupa ce bei vinul meu, sa stii ca asa a patit si Iliescu.

Poetul s-a declarat extrem de contrariat ca nu poate participa la emisiuni tv in care sa isi faca si mai mult publica aceasta optiune. "Este o mare porcarie aceasta decizie de a nu putea vorbi public in campania electorala. Pai cand sa vorbesti despre asta daca nu acum, cand este cazul? Este ca si cum le-ai interzice pompierilor sa vorbeasca despre foc. Borbely mi-a spus sa lansam o carte, sa nu fie, intr-un fel, atat de publica aceasta sustinere, dar eu i-am spus ca vreau sa se stie ca il sprijin politic", a mai spus Dinescu.

Ministerului Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Locuintelor, Laszlo Borbely, il are drept contracandidat principal la functia de primar pe actualul edil al municipiului Targu Mures, Dorin Florea de la PD-L, care candideaza pentru al treilea mandat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1855 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    economia de piatza ... (Duminică, 11 mai 2008, 18:05)

    cristian [anonim]

    pai normal ca-l sprijina, ca doar daca si-a publicat o carte in limba maghiara cine dracu sa-i cumpere cartea daca nu sprijina si iel un maghiar doi acolo.
    ce patetici sunt ignorantii astia care cred ca lumea nu-si poate face propia lor opinie despre un candidat, musai trebuie sa aiba un celebru doi ca altfel nu-i bun. meri mai dinescule la mosie la tine, si stai acolo ca nici naiba nu te mai baga in seama. evident ca asta nu e decat punctul meu de vedere. termeni si conditii se aplica la punctul de vedere exprimat.
  • -1 (1 vot)    
    tzucalul cu vin (Duminică, 11 mai 2008, 18:18)

    anonymus [anonim]

    mascariciul neamului ,din spita aleasa ,os domnesc de matase ,dinastia Kaldarar de Tuci,astazi producator de vinuri si priceput in toate,
    vai noua , buzunarelor si portofelelor noastre,daca unul ca asta ajunge sa dea directia in tara asta !
  • -1 (1 vot)    
    sa ne facem ca lucram (Duminică, 11 mai 2008, 18:55)

    ticu [anonim]

    cind scapam de astia?
  • 0 (0 voturi)    
    Pagina lui Borbely Laszlo (Duminică, 11 mai 2008, 18:58)

    gr [anonim]

    Pagina de web a lui Borbely Laszlo: www.borbelylaszlo.ro

    Merita de vazut! Tot sprijinul meu pt el!!!
  • 0 (0 voturi)    
    decit Florea mai bine altul (Duminică, 11 mai 2008, 19:37)

    Vasile [anonim]

    no serustoc,
    decit hotul de Florea Dorin mai bine oricare dintre ceilalti candidati.
    La cit rau a facut comunitatii Florea si la ce mafie are in jurul lui, oricare ar veni ar fi mai bine pentru comunitate.

    In rest despre Dinescu numai de bine. Face si el ceea ce poate.
    Macar este sincer si tine cu ungurul ca sotia lui este unguroaica din cite stiu.
  • -2 (2 voturi)    
    Dinescu (Duminică, 11 mai 2008, 20:44)

    Dan [anonim]

    Lasati-l in pace pe Dinescu, bai Miticilor semianalfabeti sau semibeti ! Va mananca invidia ca nu sunteti in stare decat de barfa si ciordit, nu produceti nici un castravete ! Daca aveti argumente si idei, sa le auzim, dar nu va luati de intelectuali ca minerii de la Mineriada ! Sunteti niste jalnici la..gii !
    Vorbiti de unguri ca de lighioane, voi care nu cunoasteti personal nici un ungur ! Urla prostia si sovinismul de mahala din voi !
    • -1 (1 vot)    
      fa o lista (Duminică, 11 mai 2008, 22:35)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Dan

      sa inteleg ca agentul kgb Paturica-Dinescu este subiect tabu si se afla in capul listei, ai o slabiciune pentru latifundiari?pe lista ta figureaza si Becali? industriasii de mucava Patriciu,Vantu , figureaza si ei pe lista ta?
      • 0 (0 voturi)    
        fa tu o lista (Luni, 12 mai 2008, 10:06)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        Mai bine fa tu o lista cu cartile pe care le-ai citit (din Dinescu, si in general, cred ca le poti numara pe degete) ! Am ceva impotriva celor care se baga fara sa aiba habar ! Am ceva impotriva celor care ataca artistii si intelectualii
        fiindca ei sunt "altfel ! a invidiosilor care nu pot vedea cum cineva are succes si mai si produce efectiv ceva, nu doar vorbe goale! Cum poti sa-l pui pe Dinescu in aceeasi oala cu Becali, Patriciu, Vantu? Inseamna ca esti complet pe dinafara problemelor! Du-te la seral si lasa comentariile pentru altii !
        • 0 (0 voturi)    
          am facut lista (Luni, 12 mai 2008, 10:59)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Dan

          si Dinescu nu se afla pe ea,[am numarat pe degete inclusiv ala din nasul tau si tot nu mi a iesit opera 'poietului' Dinescu] dar eu nu ma refeream la 'intelectulul' Dinescu ci la caracterul lui de arendas,lipsit de scrupule si gata oricand sa incalce orice principiu etic si moral pentru un ciolan cat mai consistent.Acum dumneata ma 'condamni' ca l am pus in aceiasi oala cu Patriciu,Becali sau Vantu,insa dumneata esti pe dinafara,fiindca Dinescu a intrat cu angajarea unui arendas lacom in aceiasi oala cu cei enumerati mai sus,oala pe care unii nu fara temei ar numi o cloaca. PS renunta sa mai pozezi in domn Trandafir dand 'indicatii sau note',incearca sa intelegi ca simpla eticheta de artisti si intelectuali nu acopera un caracter josnic. succes
  • 0 (0 voturi)    
    Dinescu nu e zapacit,e doar foarte interesat! (Duminică, 11 mai 2008, 22:04)

    martin [anonim]

    Acest scriitor spiritual,dar cam lipsit de o opera consistenta, vrea sa dea impresia ca e un zapacit dezinteresat, dar nu e nici zapacit si in niciun caz dezinteresat. L-am vazut la bufetul unei manifestari a partidului Conservator Umanist Roman (initialele spun totul), dar nu a mai intrat in sala ,ca nu s-a inteles probabil la pret cu "anticomunistul" Felix Voiculescu., ca s-au balacarit apoi in presa.
    A avut si oarece neintelegeri cu unul Patriciu, dar pe urma s-au inteles profitabil, desigur pentru obiectivul Dinescu. Il sprijina acum intens pe excelentul Orban, astfel incat are ceva in ochi si nici nu mai vede accidentele acestuia, dar are urechea buna si apreciaza muzica diferitelor avantaje, cu sunete metalice utile pentru mosia de la Cetate.
    Si dat fiind ca gustul vine mancand, il sprijina acum si pe Borbely la Targu Mures, unde e posibil sa mai aiba o mosie noua,tot parte a mostenirii printilor de Slobozia !
  • +1 (1 vot)    
    alegator din tg ms (Duminică, 11 mai 2008, 22:46)

    veroh [anonim]

    Dorin Florea, actualul primar a schimbat fata orasului, a reusit sa puna la punct un spatiu de agrement care era in paragina din cauza fostilor primari si mai are inca multe proiecte pe care cred ca va reusi sa le puna in aplicare deoarece a dovedit ca e un om de actiune. Sa nu uitam ca a reusit sa atraga si simpatia cetatenilor maghiari si asa a castigat primaria. Nu neg faptul ca face si el afaceri mai putin curate dar eu cred ca este absurd sa ne asteptam ca in Romania un om politic sa fie 100% curat. Este nerealist. Dinescu imi place dar ar fi bine sa nu se amestece peste tot ca nu e chiar atotstiutor iar in ceea ce il priveste pe Borbely cred ca i se potrivesc mai bine joburile in care mai mult vorbeste si mai putin face cum este cel de ministru (din pacate). Sa nu uitam ca despre Borbely se spune ca are afaceri marete si cred ca nu prea curate fiind proprietarul unei firme de constructii care a colaborat si cu statul.
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarul despre Florea (Luni, 12 mai 2008, 10:25)

    Pandi [anonim]

    Pt VEROH: dupa ce te uiti la aceste 2 filmulete iti vei schimba parera despre primarul tau atit de adorat!

    http://www.youtube.com/watch?v=4WQY0DzuTzU
    si
    http://www.youtube.com/watch?v=OnZ5ZgS-QWo

    sa vezi ce limbaj suburban ,ce tupeu .
  • 0 (0 voturi)    
    Adevaruri despre Dr. primar Florea (Luni, 12 mai 2008, 10:35)

    Pandi [anonim]

    Pt VEROH: dupa ce te uiti la aceste 2 filmulete iti vei schimba parera despre primarul tau atit de adorat!

    http://www.youtube.com/watch?v=4WQY0DzuTzU
    si
    http://www.youtube.com/watch?v=OnZ5ZgS-QWo

    sa vezi ce limbaj suburban ,ce tupeu .
    • 0 (0 voturi)    
      conteaza realizarile nu temperamentul (Luni, 12 mai 2008, 13:24)

      veroh [anonim] i-a raspuns lui Pandi

      Faptul ca Florea se enerveaza pe unii din consiliul local nu mi se pare ceva iesit din comun. Se stie ca in Targu Mures exista o lupta politica si etnica in consiliul local si din aceasta cauza foarte multe proiecte sunt blocate. Daca esti un om care nu face nimic ci doar povesteste asa cum fac multi politicieni iti permiti luxul de a vorbi frumos si de a nu realiza nimic. Florea ar face bine sa reuseasca sa isi stapaneasca nervii dar pe mine si pe majoritatea muresenilor ne intereseaza ca avem un oras frumos cu loruri de recreere si nu nervii primarului.
  • 0 (0 voturi)    
    Ungurii si Mircea Dinescu (Luni, 12 mai 2008, 13:23)

    alin [anonim]

    Atat moldovenii cat si cei din fosta Tara Romaneasca sunt de acord ca Ardealul este mai civilizat, mai frumos (arhitectural) decat locurile lor de provenienta. Daca ne gandim la o diferenta semnificativa intre Moldova si Tara Romaneasca pe de o parte si Ardealul pe de alta parte nu-mi vine in minte decat prezenta ungurilor. Oare sa nu aiba si acestia un merit in situatia actuala?
    Deci nu vad de ce n-ar sustine Mircea Dinescu un ungur la primaria Targu Mures. Eu as sustine un ungur si la presedentie si ca prim ministru.
    Iar cei care-l critica acum pe Mircea Dinescu ar trebui sa o faca exact cu aceeasi intensitate cu care-l criticau pe Ceausescu in momentul in care MD era arestat la domiciliu pe motive de dizidenta politica.
    • 0 (0 voturi)    
      discutie generala (Luni, 12 mai 2008, 14:01)

      alina [anonim] i-a raspuns lui alin

      Nu este vorba de a alege un ungur sau un roman la modul general. Tg Muresul a avut vreo 8 ani dupa revolutie primar ungur care nu a facut nimic totul era in paragina iar acum avem de 8 ani un primar roman care a fost ales si de maghiari si care a facut treaba. Atat ungurii cat si romanii pot fi buni gospodari sau buni de nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    pt. alin (Luni, 12 mai 2008, 23:32)

    ungur [anonim]

    Felicitări, bravo. Dacă toţi românii ar fi ca dvs. noi am fi devenit a doua Elveţie.....sau ..prima?
  • 0 (0 voturi)    
    xxx (Luni, 12 mai 2008, 23:45)

    xxx [anonim]

    cu nevasta unguroaica pe cine sa sustina si el saracu
  • 0 (0 voturi)    
    dinescu-corigent (Marţi, 13 mai 2008, 11:58)

    jeremy [anonim]

    Dinescu e dubios cu sustinerile lui ; sa nu uitam ca tot el l-a sustinut pe iliescu i. din primele sedinte cpun !!
    daca il sustine si pe laszlo sa-l ia la el acasa .
  • 0 (0 voturi)    
    Dinescu (Marţi, 13 mai 2008, 14:56)

    marius [anonim]

    KGB&UDMR
    Nu e nimic deosebit !
    Terenuri, administratia domeniilor statului cu UDMR, interese proiecte europene pt. Dinescu
    INTERESE mari pentru Dinescu care din senin se baga intr-o campanie, nu pe gratis ....