Candidatul PSD si-a pregatit strategia pentru Capitala

Cristian Diaconescu: In ultimii 18 ani Bucurestiul a traversat si traverseaza in continuare un moment dezastruos

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 7 mai 2008, 13:25 Actualitate | Politic


Cristian Diaconescu promite ca va schimba fata Bucurestiului
Foto: Rompres
"In ultimii 18 ani Bucurestiul a traversat si traverseaza in continuare un moment dezastruos", a afirmat, astazi, candidatul PSD la Primaria Capitalei, Cristian Diaconescu, in cadrul unei conferinte de presa. Diaconescu a acuzat faptul ca "haosul si coruptia au pus stapanire pe administratia Bucurestiului", adaugand ca, in opinia sa, "vinovatii sunt cei care au condus destinele acestui oras, incepand, sau sfarsind, cum vreti, cu primarii din Bucuresti".

Cristian Diaconescu a anuntat ca a pregatit o strategie pentru Bucuresti, in cazul in care va fi ales primar al Capitalei, care va fi publicata pe internet. El spune ca le propune bucurestenilor "aplicarea legii in Primaria Capitalei, respectul fata de cetateni, bunul simt, transparenta".

"Voi renegocia toate contractele existente in beneficiul cetatenilor si voi initia consultarea prin referendum privind resubordonarea Metrorex, a RATB, a Politiei Rutiere, sau a pompierilor la Primariei Capitalei", a promis candidatul PSD.

El a adaugat ca vrea sa faca in asa fel incat primarul general sa fie singurul ordonator de credite si ca va face publice toate contractele incheiate pe bani publici.

Scopul sau: "Bucurestiul trebuie sa devina o capitala europeana de prim rang, un oras curat, sigur, cultural si turistic". Pentru aceasta, Cristian Diaconescu spune ca pregateste o platforma de masuri privind dezvoltarea durabila a municipiului Bucuresti, strategie care, inainte de a fi aplicata, va fi discutata cu primariile de sector, in cazul in care Cristian Diaconescu va fi ales primar general.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1210 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    un moment ... de 18 ani? (Miercuri, 7 mai 2008, 13:37)

    Mioara S [anonim]

    Cum vine asta? Tipu' e ori obosit, ori agramat ... In ambele cazuri, e grav.
    • +4 (4 voturi)    
      exact (Miercuri, 7 mai 2008, 15:00)

      old man [utilizator] i-a raspuns lui Mioara S

      Exact la asta ma gandeam si eu, asta vroiam sa scriu.
    • +4 (4 voturi)    
      telectualu stangii (Miercuri, 7 mai 2008, 16:36)

      ipse [anonim] i-a raspuns lui Mioara S

      si eu la fel! chiar deschisesem dex-ul sa transcriu definitia momentului.
  • +2 (4 voturi)    
    Eu unde alerg sa votez? (Miercuri, 7 mai 2008, 13:52)

    Alergatoru confuz [anonim]

    Alegeti PSD care vine cu o bogata experienta. In plus buzunarele si conturile sint inca largi si foarte incapatoare. Tocmai ce s-a deschis un show room pt ferrari iar in piata constitutiei e expozitie de yachturi. Pai pentru cine daca nu pentru clasa conducatoare?
    Realitatea e ca ori cum am da-o, tot n-avem cu cine vota. ...Parerea Mea.
  • +5 (5 voturi)    
    al doilea PROSTANAC al psdilor (Miercuri, 7 mai 2008, 14:02)

    gogu [anonim]

    daca se mai straduieste un pic ajunge chiar primul.
  • +6 (6 voturi)    
    Vinovatii sunt primarii din Bucuresti? (Miercuri, 7 mai 2008, 14:17)

    andi [anonim]

    Da, domnule Diaconescu, aveti dreptate. Dar uitati ca in majoritatea cazurilor, primarii de sector din Bucuresti au fost PSD. Deci, cu alte cuvinte, va trageti singur cu stangul in dreptul.

    Felicitari! O prostie mai mare ca asta probabil ca nu puteati sa spuneti.

    ((aplauze furtunoase))
    • -4 (4 voturi)    
      Alegeti PDL "ca se merita" (Miercuri, 7 mai 2008, 15:31)

      Alegatorul difuz [anonim] i-a raspuns lui andi

      Lasa ca e mai bun "Videanu v-a castiga", sau Blaga mostenitorul lui la scaunul de primar. Sa mai faca schimburi "avantajoase" de terenuri din parcuri cu Costanda (sa faca blocuri in loc), sa mai schimbe niste borduri (din 2 in 2 saptamani), sa mai puna niste marmura, sa mai faca niste parcari "publice" pentru blondina prezidentiala, sa mai strice niste strazi ca sa aiba ce asfalta "regii asfaltului" prietenii Cotrocenilor. Jaful pe care l-au facut la primarie trebuie sa continue. Da, "se merita" sa fie din nou primar de la PD. Ca tare buni au fost aia 2 de pana acum. Bucurestiul e ca o floare, o adevarata capitala europeana.
      • +1 (1 vot)    
        S-o fi meritand PSD-ul ... (Vineri, 9 mai 2008, 11:20)

        andi [anonim] i-a raspuns lui Alegatorul difuz

        Intreaba-i pe cei din sectorul 5 cat de multumiti sunt de "Primarul Care Este" si mai discutam dupa aceea.
  • +6 (6 voturi)    
    CATA PROSTIE (Miercuri, 7 mai 2008, 14:40)

    Adrian [anonim]

    Cata prostie in discursul lui.
    Coruptie e peste tot. Si in partidul lui sunt corupti. Cu ce isi finanteaza PSD-ul pomenile (bere, mici)? De unde vin banii cheltuiti in campaniile electorale de catre PSD? De unde vin banii cu care e sustinut in campanie Diaconescu ?
    Vinovatul principal de dezastru din tara asta e chiar PSD-ul din cauza ca e partidul care a stat cel mai mult la guvernare si nu a facut nimic ca sa indrepte coruptia si dezastru.
    Diaconescu parca s-a nascut ieri.
    Ne ia de proaspeti.
    Ne-am saturat , bai, frate, de minciuni.
    Mai schimbati textele, desi nu cred ca mai punem botu'.
    A trecut vremea vorbelor. Vrem fapte.
    Din pacate PSD-ul si toti membrii lui de frunte sunt repetenti la capitolul asta.
    Nu ca ceilalti (PNL, PDL, PC, UDMR....) ar fi cu ceva mai buni.
  • +5 (5 voturi)    
    Hotul striga hotul! (Miercuri, 7 mai 2008, 14:51)

    DD [anonim]

    Cind Basescu a spus ca in citiva ani in Bucuresti nu o sa se mai poata circula, nu l-a bagat nimeni in seama, ba din contra...PSD-ul i-a taiat investitiile iar acum... iese si tipa!
  • -5 (7 voturi)    
    OK SI???? (Miercuri, 7 mai 2008, 14:54)

    TUDOR DIN BRASOV [utilizator]

    Vad intre cei care comenteaza diferite culori ...de la portocaliu...la galben. Este doar parerea mea??? Uite eu ma gandesc sa spun asa: DACA VRETI SA AJUNGETI SA TRAITI CIVILIZAT INTR-UN ORAS CIVILIZAT, APRECIATI BUNUL SIMT AL LUI DIACONESCU...RESTUL SUNT VORBE!
    • +2 (6 voturi)    
      PENTRU TUDOR DIN BRASOV (Miercuri, 7 mai 2008, 15:22)

      ADRIAN [anonim] i-a raspuns lui TUDOR DIN BRASOV

      Daca Diaconescu vrea sa fie considerat serios : sa vina cu proiecte clare, date limita pentru finalizare si sa promita ca-si da demisia daca nu le indeplineste.
      Dar nu ai sa vezi asta nici la el, nici la altii.
      Nu exista bun simt sau onoare la politicienii nostri.
      Partidul lui ne momeste cu mici si bere.
      Atata e spaga ca sa inchidem ochii si sa-i votam? Sa ne prefacem ca nu vedem ca sunt incapabili ?
      O intrebare pentru tine : daca ai fi membru PSD si daca ai afla ca PSD-ul e un partid plin de corupti si incapabili, ai mai ramane membru ?
      Faptul ca Cristian Diaconescu e membru PSD, ba mai si urla ca va starpi coruptia, cand de fapt coruptia e chiar sub nasul lui, in partid, spune multe.
      Sunt satul de bataia asta de joc la care suntem supusi.
      Crede-ma : sunt din Bucuresti, si nu am un candidat preferat la primaria capitalei.
      Singurul om pe care il admir si il sustin este primarul de la sectorul 3 : Negoita - e un exemplu. Nu are nevoie sa promita nimic.
      Faptele lui vorbesc.
      Un proverb romanesc spune : cainele care latra mult, nu musca. Asa si Diaconescu. De mai bine de 18 ani auzim promisiuni peste promisiuni. Ne-am saturat ! Gata! Diaconescu daca avea ceva de dovedit , putea sa o faca si ca politician.
      Bun orator da. Ca executant....nu am auzit nimic de el.
      • -2 (2 voturi)    
        m-am prins (Miercuri, 7 mai 2008, 16:14)

        TUDOR DIN BRASOV [utilizator] i-a raspuns lui ADRIAN

        M-am prins. Esti bucurestean, te inteleg perfect. Imi pare rau ca te-a deranjat postul meu. Probabil ca pe site-ul asta sunteti doar pro Basescu. Scuze si promit ca nu mai fac. Apropo, roaga pe sefii tai sa te dea afara. Negoita pe care il aperi respecta femeile iar eu sunt una dintre ele. Seara buna :)
  • +2 (2 voturi)    
    Aceleasi galusti (Miercuri, 7 mai 2008, 15:05)

    Marian [anonim]

    Numai si numai aceleasi vrajeli ieftine ... am ajuns sa fim o capitala europeana ce este dezgustata de tot ce se intampla in jur ... imi este sila de toata vrajelile si dezinvoltura cu care ii vezi pe unul si pe altul pe la TV. Sa nu mai zic de toti rromii ce se inghesuiau la mici si bere din parcul Izvor. Poate ar trebui acesti lingai sa lase locul si altor tineri cu initiative politice
    • 0 (2 voturi)    
      Pe Hot news sintem liberi! (Miercuri, 7 mai 2008, 15:18)

      alergatoru confuz [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Deci nu trebuie sa folosesti termenul de RROMI. Se numesc tigani de citeva secole incoace.
  • +3 (3 voturi)    
    Primarii din Bucuresti (Miercuri, 7 mai 2008, 15:11)

    Un roman anonim [anonim]

    Noi, in sectorul 5 am fost bblestemayi sa avem doua mandate la rand pe "cel care este", stapanul almanahelor, care este si seful organizatiei pdsr pe Bucuresti si suntem sectorul cel mai murdar si cu infrastructura cea mai proastai. Daca d-l Diaconescu are drept exemplu un astfel de primar sa ne fereasca Dumnezeu. Pe dealta parte nu sunt de parere sa-si puna cizmele dar pentru mine doar fosti activisti de partid purtau tot timpul costum si cravata ( sunt constient ca sunt situatii cerute de un minim protocol si o minima politete in care aceasta tinuta se impune si in astfel de cazuri ma aliniez si eu cerintelor). Este la fel de scortos ca acesti indivizi de trista mintire si poarta tot timpul costum si cravata sau prin asta vrea sa se impuna in fata
    "mahalagiilor"? Mai sunt destui oameni, inclusiv printre tineri, pentru care o astfel de tnuta conduce la o respingere. Oare nu admite, atunci cand este cazul, si o tinuta mai putin scortoasa, sport?
  • +4 (4 voturi)    
    Mielul domnului (Geoana) vorbeste ! (Miercuri, 7 mai 2008, 15:21)

    martin [anonim]

    Dupa ce mai mult a tacut intens, stupefiat de capcana in care a cazut, mai ales dupa aparitia talentatului pagiator, "Doctoru" Oprescu, dusmanul sistemului ticalosit, dar cam nedefinit ,Cristian Diaconescu a inceput sa vorbeasca ,copiind de la altii si adaugand platitudini proprii.
    Vom analiza numai doua din ideile emise:
    - Vrea sa obtina pentru Bucuresti metroul (vor si altii) si inca prin referendum,desi nu exista legislatie. Sa zicem ca guvernul l-ar da (ipotetic), dar salariatii,care treptat ar pierde din drepturile uriase , il vor manca pe Diaconescu (ce pierdere!!!).
    - Vrea sa imbunatateasca circulatia (cine nu vrea!)
    Eu zic ca ar rezolva integral problema prin metoda Ceausescu imbunatatita ,adica sa nu se circule nici in zilele cu sot,nici in cele fara sot !
    II urez succesul meritat, adica cam de loc si la fel pentru plagiatorului Doctoru !
    • -4 (4 voturi)    
      Suparare marrre :) (Miercuri, 7 mai 2008, 16:07)

      TUDOR DIN BRASOV [utilizator] i-a raspuns lui martin

      Nu vreau sa te supar dar cred ca este rau intentionata pozitia ta aici :) (de fapt cel putin rau intentionata). Daca vrea sa faca ceva, nu e bun ca va spune ce vrea sa faca, daca face ca seful tau, adica vine cu-o hartie, fraierii il voteaza si dupa patru ani contati si tu si cei din jurul tau ca v-ati pacalit; fireste tu nu te poti plnage...:) Atunci, nu este oare mai potrivit sa vina un Diaconescu stilat si tanar, citit si mai putin aplecat spre alcool (am spus doar asa...) si sa iti zica verde in fata ca vrea sa faca aia aia aia aia si ca nu e dispus sa isi lase cravata pe spatarul scaunului doar ca sa intelegi tu ca este ca seful tau???? Hai, concentreaza-te nitzel ca este simplu. Deci tot Diaconescu este ok :) Seara buna.
      • +2 (2 voturi)    
        stai (Miercuri, 7 mai 2008, 18:18)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui TUDOR DIN BRASOV

        la tine in brasov, daca chiar stai acolo, si mai lasa brasoavele pdsriste, slujbasule, ca nu impresionezi pe nimeni.
        Ati umplut forumurile cu propaganda voastra de kko. Nu va mai agitati atita, ca deja mirositi a transpiratie, nu va cistiga in veci unu ca asta in bucuresti.
  • 0 (4 voturi)    
    @Adrian (Miercuri, 7 mai 2008, 15:32)

    Vericu' [anonim]

    Cu tot respectu' prietene...imi zici si mie cati bani iti iei ca sa scrii tu toate balariile astea pe site?
    Dar hai sa reformulez eu problema ta....de unde isi iau partidele TOTI banii necesari campaniei electorale?! Tu pui smechereste problema...dar scoti din calcul al doilea mare partid din Romania. Este oare necesar sa iti desenez ca cei mai multi bani in campaniile electorale din 2004, 2007 si din prezent sunt bagati de PDL?! Si aia au facut pomeni elecorale...dar cand ai ori simpatii ori esti platit sa scrii prostii manipulatoare pe forumuri....viata e mai grea si scrii si tu din ce esti invatat sau ce trebuie sa scrii.
    Lasa-ne bai baiatule....ca stim cu totii ca banii din campanii sunt bani negrii...si ca ce apare in statistici reprezinta numai o mica parte din ce s-a cheltuit, pastrandu-se insa proportiile.

    Si da....Cristian Diaconescu sau Blaga, sau Oprescu....sau Gusa....nu il vad pre vreunu' sa fie apt pentru a ocupa postul asta. Oricum Blaga demisioneaza imediat ce ajunge PDL la guvernare....si sa vezi atunci alte alegeri...si alte campanii...si alti bani cheltuiti....sa mai vedem ce ne mai zice prietenul nostru Adrian cu a mic.
    • -3 (3 voturi)    
      @ vericu (Miercuri, 7 mai 2008, 16:09)

      TUDOR DIN BRASOV [utilizator] i-a raspuns lui Vericu'

      Dupa fraza...scrie gratis :)) . Lasa-l :))
  • +5 (5 voturi)    
    momentul (Miercuri, 7 mai 2008, 16:01)

    ratza antipatica [anonim]

    un moment penibil traverseaza el prin angajarea intr-o candidatura pe care nu o doreste si o sustinere infima din partea PSD-ului pentru ca sunt constienti de infrangere.
  • +4 (4 voturi)    
    ce zice asta? :)) (Miercuri, 7 mai 2008, 16:16)

    Ursuletzu anonim [anonim]

    "Voi renegocia toate contractele existente" - normal ca va face asta, probabil vrea sa treaca totul pe firmele PSD'ului. Tocmai astia tipa de coruptie, ei nu se uita in curtea lor? Daca justitia ar puternica la noi in tara ar fi primul partid de urmariti general... ar face declaratii de genul asta de dupa gratii.
  • +4 (4 voturi)    
    Multumim (Miercuri, 7 mai 2008, 17:54)

    ionion [anonim]

    Multumim lui Iliescu zis bunicuta si PSD-ului pt rahatul adevarat in care ne-au bagat si pentru efortul pe care-l fac sa ne indese ultimele lingurite....
  • +2 (2 voturi)    
    Si el si Oprescu sunt doi perdanti! (Miercuri, 7 mai 2008, 20:02)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    PSD are in jur de 15% din intentiile bucurestenilor la vot deci cei doi sunt in pozitia de a face un split interesant la Capitala. Vor pierde amandoi, primul pentru ca nu are nimic de-a face cu administratia iar cel de-al doilea pentru ca nu are nimic de-a face cu primaria ci doar cu Iliescu.
  • +2 (2 voturi)    
    marioneta (Joi, 8 mai 2008, 11:30)

    adrian [anonim]

    pana la urma, diaconescu este doar al doilea candidat al PSD, doar o marioneta in incercare aliantei psd-pnl de a pune mana pe primaria capitalei
  • +2 (2 voturi)    
    Minciuni (Joi, 8 mai 2008, 12:04)

    Ionel38 [anonim]

    Pai daca fascistii au ocupat bucurestiul in 90 cum sa mearga bine..Saracii tineri care au simtit mania faraonului Iliescu, saracii bucuresteni care chiar daca au avut primari de centru si de dreapta au fost condusi de la stanga. Pai diaconescu si asa dispare oprescu este acolitul lui iliescu mai bine zis marioneta, orban este creat doar pt a face concurenta lui blaga. Singurul care merita este blaga. un om capabil care a ajutat romania. datorita lui putem calatori liber in spatiul european.
  • +2 (2 voturi)    
    diaconescu se roaga sa piarda (Joi, 8 mai 2008, 12:48)

    cristiana [anonim]

    cum are tupeul diaconescu sa mai zica ceva de campanie cand el nici macar nu a fost de acord sa intre in cursa pentru capitala?
    asta face parte tot din planul diversiunii aplicat de psd.diaconescu acum mimeaza ca isi doreste sa castige cand el de fapt cred ca face rugaciuni seara sa nu fie ales.
  • +2 (2 voturi)    
    mincinosii (Joi, 8 mai 2008, 12:51)

    claudia [anonim]

    diaconescu nu are absolut nici o strategie in aceasta campanie pentru ca nu vrea sa iasa primar.
    cum putem vota un om care a fost silit sa candideze pana in ultimul moment?
  • +2 (2 voturi)    
    palavrageala gratuita (Joi, 8 mai 2008, 13:03)

    ambrozia [anonim]

    si in cazul in ke iese primar(ceea ce ar fi mai mult decat penibil),ne arata si noua cineva fondurile?da' p bune,nu "coafate".ce ziceti,domnule diaconescu?va tine?:))
  • +2 (2 voturi)    
    vai , ce e de capul lui ?? (Joi, 8 mai 2008, 13:42)

    miruna [anonim]

    interesant , probabil , strategia va ramane acolo unde sia publicato , pe internet , nu va pune nimic in practica , ia exemplu de la orban
  • +2 (2 voturi)    
    interesant (Joi, 8 mai 2008, 13:48)

    cosmina [anonim]

    cum sa faca bucurestiul un oras sigur daca ei sunt niste hoti....
  • +2 (2 voturi)    
    fictiune (Joi, 8 mai 2008, 14:07)

    dana [anonim]

    domnul Diaconescu stie doar sa atace si sa dea vina. dar nu face nimic pentru a ne castiga voturile si nici nu prea are cum. dupa ce ca a fost obligat sa candideze la primarie, acum se da mare si tare ca el e cea mai buna alegere. nici macar partidul lui nu il sprijina. asta ma cam pune pe ganduri...
  • 0 (0 voturi)