E oficial

Mitrea: Oprescu este a doua optiune a PSD

de A.P.     HotNews.ro
Miercuri, 30 aprilie 2008, 16:20 Actualitate | Politic


In situatia in care Cristian Diaconescu nu va intra in turul doi de scrutin, a doua optiune a PSD pentru primaria Capitalei este Sorin Oprescu. Afirmatia a fost facuta de Miron Mitrea, care a adaugat ca se bucura ca Oprescu a ramas in cursa. Citat de NewsIn, Mitrea sustine ca Oprescu ia aproximativ 11-12% din voturi de la PD-L, vreo 7% de la PSD si 8% de la Gusa si PNL.

Coordonatorul campaniei PSD, Miron Mitrea, a afirmat citat de NewsIn, ca dorinta partidului este sa cistige Diaconescu, dar ca in situatia in care acesta nu va intra in turul doi de scrutin, optiunile PSD se vor indrepta spre Oprescu. " Din doi unul va cistiga sigur, eu sper sa fie Diaconescu. Daca domnul Oprescu cistiga, lucru pe care i-l dorim, este a doua dorinta a noastra. Dorinta noastra este sa luam Capitala de la PD-L. A treia dorinta este primul ministru, Guvernul in toamna si apoi presedintele", a spus Mitrea.

Potrivit unui sondaj de opinie, a carui sursa ramine neprecizata, Oprescu ar lua mai multe voturi de la PNL si PD-L. "Oprescu ia vreo 7% de la noi, 8% de la Gusa si liberali si 11-12% de la PD-L", a afirmat Mitrea. El s-a aratat bucuros ca Oprescu a ramas in cursa.

"Am spus de la inceput ca ar fi fost pacat sa se termine cu o decizie administrativa, ma bucur ca nu s-a termin in acest fond. Sint convins ca il vom avea drept candidat fix pe Cristian Diaconescu pina la sfirsit, nu s-a gindit nicio clipa sa se retraga din cursa".

Reamintim ca la auzul informatiei ca Sorin Oprescu va ramine in cursa pentru Capitala, Cristian Diaconescu a spus ca va cere convocarea Biroului permanent, pentru ca PSD "sa-si stabileasca candidatul". Referitor la acest subiect, Mitrea a precizat ca reactia lui Diaconescu a fost una emotionala si ca nu se pune problema retragerii lui din cursa. " Ca fost ministru de justitie, Cristian Diaconescu a fost mirat ca Procuratura a pus doua rezolutii diferite pe acelasi dosar", a justificat Mitrea reactia lui Diaconescu.

Cea mai dificila situatie ar fi cea in care Diaconescu si Oprescu ar intra impreuna in turul doi de scrutin. "Va fi o mare problema daca in turul doi ramin Oprescu si Diaconescu, a recunoscut Mitrea, dar vom vota cu Diaconescu". In ce priveste semnaturile false de pe listele de sustinatori, vina o poarta stafful, considera Mitrea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















983 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    manivela a trecut de partea lui ilici (Miercuri, 30 aprilie 2008, 16:33)

    mihneavoda [anonim]

    mai exista pesedei care il sprijina pe diaconescu?
    ce partid gretos!!!
  • 0 (2 voturi)    
    aha, s-au prins! (Miercuri, 30 aprilie 2008, 16:41)

    Codruta [anonim]

    bajetii de gashka de la PSD (dupa ce n-au ridicat un deget sa-l apere in privinta scandalului cu listele) s-au prins ca Oprescu ar pierde masiv din votanti daca lumea l-ar asocia cu un viitor al PSD la PMB - asa ca acum fac pe bucurosii, doara-doara il compromit!

    Daca pana acum aveam indoieli, m-am lamurit acum ca in scandalul cu listele PSD a pus serios umarul - si m-am lamurit si cine i-a dat avocat si badeguarji la penzionara aia... >:

    :-p
  • 0 (0 voturi)    
    Cu asa prieteni... (Miercuri, 30 aprilie 2008, 16:47)

    GGG [anonim]

    D-le Oprescu, cu asa prieteni ca d-nl Mitrea, nu mai aveti nevoie de dusmani. Trebuie sa luati pozitie fata de aceste afirmatii, care incearca sa va submineze independenta.
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri (Miercuri, 30 aprilie 2008, 16:52)

    saru [anonim]

    Misto manevra a facut PSD -ul ! Oprescu trage voturi de la ceilalti in numele PSD-ului. Totul e un truc cu contestatiile
  • +1 (1 vot)    
    cine e Gusa (Miercuri, 30 aprilie 2008, 17:26)

    andrei d. [anonim]

    8% de la Gusa si PNL!!! dar cine e Gusa? mai exista PNL? nu am auzit de ei! PSD-ul joaca la doua capete, ce m-as bucura sa se friga. Daca, prin absurd, bucurestenii il voteaza pe Oprescu primar atunci isi merita pe deplin renumele de mitici. Vom vedea.
  • 0 (0 voturi)    
    Specific PSD (Miercuri, 30 aprilie 2008, 20:13)

    noname [anonim]

    Nu-mi vine sa cred ! Sincer... ma gandeam ca s-au clarificat niste lucruri, dar se pare ca, cu cat sunt mai atent, cu atat inteleg mai putin! Cata marsavie adunata intr-un singur partid(PSD) care mai vrea si Presedintia Romaniei....Doamne fereste sa o castige. De fapt din cauza lui Iliescu + PSD am plecat din Romania .... cu speranta ca intr-o zi ma voi intoarce. Daca va castiga PSD-ul voi ramane departe. Dar nu indiferent. Din pacate.
  • +1 (1 vot)    
    Oprescu e terminat, stati linistiti! (Miercuri, 30 aprilie 2008, 23:10)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Oprescu, conform investigatiilor HOTNEWS a facut o gramada de falsuri in listele de sustinatori pe care de fapt nu-i are! Deja e degeaba in campanie!
  • 0 (0 voturi)    
    Upss (Joi, 1 mai 2008, 8:58)

    Transilvanian man [anonim]

    Naivilor va mai indoiti si acum de 'independenta"lui oprescu?NU REALIZATI nici macar acum ca e omul penalilor si a criminalilor din psd?Vorati-l ca sa aveti dupa aceea ce plange ca sunteti condusi de comunisti ca ilici cozmanca ssmd!!!POPOR DE HANDICAPATI MINTALI SI CREDULI ASTA SUNTEM !!!!!
    PS Chestia cu falsurile pe listele de adeziuni pt primarie nu v-au spur nimic referitor la caracterul omului pe care intentionati sa il votati?Eu daca as fi fost judecator as fi cerut o expertiza grafologica asupra semnaturii acelei doamne ce pretindea ca NU A SEMNAT PE ACEEA LISTA si daca se confirna ca e falsa ...era CAZ PENAL pt tov oprescu.DAR ILICI NU DOARME LUCREAZA PT VOI !!!VOTATI COMUNISTII NEGRII SI APOI PLANGETI CA NU E DEMOCRATIE!!!
  • +1 (1 vot)    
    Oprescu=PSD (Joi, 1 mai 2008, 10:38)

    Gabi M [anonim]

    Mitrea are dreptate!Degeaba si-a dat demisia Oprescu din PSD ca tot al lor este!Doar nu degeaba Iliescu este cu sufletul aproape de el.Au crezut ca ne pot pacali,facandu-l independent pe Oprescu,incercand sa fure voturi de la alte partide,voturi care de altfel tot spre PSD ar merge!Au o experienta comunista de ti se face greata!Cred ca mai pot repeta experienta Vanghelie din 2004!
  • -1 (1 vot)    
    Lui 16.33 (Joi, 1 mai 2008, 16:46)

    Maria D [anonim]

    Mai lasa-ne. Ne-am saturat de minciunile voastre. PSD a batut palma cu Baselu. Se pregatesc sa guverneze impreuna. Cu toata opozitia lui Iliescu, vor in burta molohului! Halal de tara!