Verdictul Curtii de Apel: Sorin Oprescu poate candida la Primaria Capitalei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 25 aprilie 2008, 19:54 Actualitate | Politic


Oprescu, candidatul PSD pentru Cotroceni?
Foto: Rompres
Curtea de Apel a admis, in aceasta seara, contestatia lui Sorin Oprescu, ceea ce inseamna ca acesta poate candida ca independent la Primaria Capitalei, anunta Antena 3. Decizia Curtii de Apel este definitiva si irevoocabila, aceasta fiind cea mai inalta instanta care s-a pronuntat in acest caz. Sorin Oprescu a declarat, dupa anuntarea verdictului, ca a avut incredere in justitie. Avocatii lui Sorin Oprescu au prezentat instantei date din ultimul anuar al Institutului National de Statistica, potrivit caruia in Capitala exista 1,5 milioane de romani cu drept de vot, si, in consecinta, cele 35 de mii de semnaturi valide adunate de Sorin Oprescu sunt suficiente pentru ca acesta sa poata candida. 

Cu toate ca sedinta fusese programata, initial, pentru maine la pranz, judecatorii Curtii de Apel s-au reunit, in aceasta seara, pentru a lua o decizie in privinta contestatiei depuse de Sorin Oprescu la decizia de ieri a Tribunalului Bucuresti, care a mentinut, ieri, hotararea  Biroului Electoral Municipal. BEM respinsese, miercuri, candidatura lui Sorin Oprescu la Primaria Capitalei, motivand ca unele dintre semnaturile stranse de acesta nu sunt valide.

Avocatii lui Sorin Oprescu au sustinut si ca Biroul Electoral Municipal ar fi acceptat, initial, candidatura lui Sorin Oprescu, pentru ca ulterior sa revoce aceasta decizie.

Biroul Electoral Municipal a decis sa nu accepte candidatura fostului social-democrat, motivand ca unele dintre semnaturi nu sunt valide, fiind trecute doar CNP-urile persoanelor care au semnat.

Biroul Electoral Municipal a respins, miercuri, candidatura lui Sorin Oprescu pentru Primaria Capitalei.Presedintele BEM a declarat ca semnaturile stranse de Sorin Oprescu au fost numarate de mai multe persoane de cateva ori. Foarte multe dintre adeziuni, aproape 5.000, fusesera inscrise doar cu CNP-ul, fara datele din buletin.

Sorin Oprescu a anuntat saptamana trecuta ca va candida ca independent pentru functia de Primar General al Capitalei. Decizia a fost luata dupa ce organizatia de Bucuresti a PSD l-a desemnat pe Cristian Diaconescu ca reprezentant al social-democratilor la Primaria Bucuresti. Oprescu sustinea atunci ca strans deja 100.000 de semnaturi, adica de trei ori mai mult decat numarul prevazut de lege.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4538 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    hahaha (Vineri, 25 aprilie 2008, 20:33)

    gigi [anonim]

    S-a nascut un nou "animal" politic, o fiara ranita, dar intr-o forma de zile mari...adrenalina ii va da forta nemasurata....intra in turul doi fara doar si poate.
    Basescule...in sfirsit ai un contracandidat "stilul" tau! Beware!!!
    • +6 (8 voturi)    
      Basescu e Presedintele Romaniei (Vineri, 25 aprilie 2008, 21:56)

      alex [anonim] i-a raspuns lui gigi

      nu stiu daca ai observat, dar Basescu nu candideaza la primaria Bucuresti, asadar orice alaturare a vreunui candidat la primarie cu Basescu este irelevanta...
    • 0 (0 voturi)    
      Hmmm (Vineri, 25 aprilie 2008, 22:47)

      Ionut Calugaru [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Istoria asta are putin iz de PERSONAL BRANDING.
    • +4 (4 voturi)    
      hmmm (Vineri, 25 aprilie 2008, 23:01)

      rochiri [anonim] i-a raspuns lui gigi

      MIe mi se pare doar un doctor arogant (maj. sunt asa).Si fiind independent nu stiu cat poate sa ajute Bucurestiul.
      • +2 (2 voturi)    
        ASA ESTE! (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 19:43)

        FLORIN [anonim] i-a raspuns lui rochiri

        Un cocalalar! Smecher prost! Baiatu' lu' tata... generalu...!
        O sa ia ..... in ambele maini!
  • -1 (7 voturi)    
    decizie corecta (Vineri, 25 aprilie 2008, 20:37)

    cititor [anonim]

    Felicitari judecatorilor Curtii de Apel.
    Primul semn spre o justitie corecta si cu adevarat independenta.
  • -2 (8 voturi)    
    Normal ar fi (Vineri, 25 aprilie 2008, 20:46)

    dan [anonim]

    Normal ar fi acum ca "slugile" din BEM si din prima instanta sa isi dea demisia. Prin decizia lor (gresita si partizana) nu numai ca au sicanat un cetatean care dorea sa isi exprime dreptul de a fi ales, dar au creat o situatie sociala cu potential exploziv. Dar cum nu exista ONOARE la cei care au judecat anterior, ii vom vedea si la viitoarele alegeri luind pozitia de drepti si executind ordinele. Rusine, ba!
  • +1 (5 voturi)    
    de astia cine ne scapa? (Vineri, 25 aprilie 2008, 20:47)

    cristi [anonim]

    Problema e de competenta si de salariile pe care si le-au tras magistratii. Biroul Electoral si Tribunalul care l-au respins pe Oprescu au aratat ca habar n-au pe ce lume sunt. Este o vorba: prostia se plateste. In cazul lor, se plateste bine, judecand dupa salarii.
    Exista doua relicve ale unui regim totalitar si retrograd in ROMANIA la 20 de ani dupa rasturnarea lui Ceausescus: Justitia si SECURITATEA, travestita in mediu de afaceri
  • 0 (4 voturi)    
    de astia cine ne scapa? (Vineri, 25 aprilie 2008, 20:47)

    cristi [anonim]

    Problema e de competenta si de salariile pe care si le-au tras magistratii. Biroul Electoral si Tribunalul care l-au respins pe Oprescu au aratat ca habar n-au pe ce lume sunt. Este o vorba: prostia se plateste. In cazul lor, se plateste bine, judecand dupa salarii.
    Exista doua relicve ale unui regim totalitar si retrograd in ROMANIA la 20 de ani dupa rasturnarea lui Ceausescus: Justitia si SECURITATEA, travestita in mediu de afaceri
  • +3 (9 voturi)    
    Ce Curte de Apel!! (Vineri, 25 aprilie 2008, 20:51)

    AR [anonim]

    ...de rahat! Deci ce conteaza ca Oprescu nu a dovedit ca cele 365 semnaturii in dreptul carora era trecut doar CNP, probabil ca nu apartin unor votanti din Bucuresti!!! Oprescu "trebuie" sa candideze, nu??? MI-E SILA!!! Singele care dovedesc ca semnaturile apartin sau nu unor votanti bucuresteni sunt SERIA SI NR DE BULETIN/C.I.!!Aveti conducatorii si magistratii pe care ii meritati, dragi romani!!
    • +1 (5 voturi)    
      N-ai inteles (Vineri, 25 aprilie 2008, 23:20)

      PR [anonim] i-a raspuns lui AR

      Nu mai este vorba de CNP-uri, ci de numarul de semnaturi. Datele "din ultimul anuar al Institutului National de Statistica, potrivit caruia in Capitala exista 1,5 milioane de romani cu drept de vot" dovedesc faptul ca cei de la BEC habar n-au pe ce lume traiesc.

      2% insemnand 30.000 de semnaturi valide, iar Oprescu avea peste 35.000 valide. Ai inteles acum?
      • +5 (7 voturi)    
        pt PR (Vineri, 25 aprilie 2008, 23:50)

        AR [anonim] i-a raspuns lui PR

        Problema este alta,chiar daca acum,chipurile, sunt suficiente semnaturile,pt ca ar fi mai putini votanti in Bucuresti,decat cei estimati initial:asadar,problema e ca Oprescu e un mincinos ahtiat dupa functii:a declarat mai demult ca a strans 100 mii semnaturi,iar in final a venit cu o treime,si nici acelea stranse conform legii!!Si-a permis sa minta,deci de 2 ori,o data in privinta nr de semnaturi,iar a doua oara in privinta nerespectarii legii(omitand pt o parte sa le treaca seria si nr de C.I.).Din pct meu de vedere,Oprescu e un ZERO,fie si numai din aceste douam motive(fara a pune la socoteala felul cum si-a dobandit titlul de profesor universitar,despre care presa a tot scris,dar UMF Bucuresti a "musamalizat"cazul)
        • +4 (4 voturi)    
          de acord (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 0:09)

          PR [anonim] i-a raspuns lui AR

          de acord cu cele spuse, nici eu n-o sa-l votez - fiind omul lui Ilici.
    • -2 (2 voturi)    
      trebuie sau nu trebuie? (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 19:38)

      alex.dumitrascu [anonim] i-a raspuns lui AR

      Cat de mult l-ar incurca pe Baselu tau sa umble altcineva decat Blaga sau Videanu prin dosarele primariei?
      Te-a apucat asa subit lehamitea, nu?
      Simti ca ti se face rau?
      V-a apucat lehamitea pe toti, si inca ce o sa va mai apuce.
  • +5 (9 voturi)    
    alba-neagra (Vineri, 25 aprilie 2008, 20:51)

    bucuresteanca [anonim]

    Halal ierou! Halal alba-neagra!

    Nenea asta care ni se prezinta pe cai albi si-a masluit dosarul de promovare in fonctie academica! Bleah. Yuck.
  • -3 (11 voturi)    
    In sfarsit! (Vineri, 25 aprilie 2008, 20:51)

    Beatrice [anonim]

    Tare nedreapta era chestiunea cu CNP-urile vs. seriile de la buletin. Pentru marsavia asta eu votez cu el; altfel, stateam acasa si nu votam cu niciunul. deja nu mai conteaza daca poate face ceva pentru Bucuresti; situatia este asa de grava ca nu-mi dau seama cum ar putea fi mai rau. P.S. tocmai se schimba bordurile in fata scarii unde locuiesc a doua oara anul asta:)
  • -4 (6 voturi)    
    teoria conspiratiei ... (Vineri, 25 aprilie 2008, 20:52)

    Oarecare [anonim]

    ... spune ca oprescu e omul lui basescu, si dupa ce acesta din urma se va retrage ii va lua locul :D ... daca va mai prinde varsta.

    Personal, il vad primar pe oprescu la bucuresti, dar nu il vad candidand pt. presedentie. Eu unul, ii urez bafta
    • +1 (1 vot)    
      DOAMNE FERESTE! (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 11:56)

      Mihai C [anonim] i-a raspuns lui Oarecare

      Nici nu e potrivita pentru d-sa candidatura asta. Cu maretia incomparabila si propensiunea si capacitatea nemaiîntâlnite catre cumul de functii executive care-l caracterizeaza, pentru d-sa si numai pt. d-sa ar trebui instituita candidatura simultana la toate primariile din Bucuresti :))
      Lasand gluma la o parte, eu în calitate de simpatizant liberal ma bucur de candidatura a doi pesedisti si daca as fi avut ocazia i-as fi dat si eu semnatura pentru candidatura. Asta si pentru ca nu-l dusmanesc (ca, de altfel, pe nimeni altcineva) si, daca omul vrea sa candideze, eu sunt de acord sa aiba ocazia sa primeasca voturile electoratului sau, care o fi el. Eu unul, însa, nu l-as vota în veci, pentru nici o funcție!
      Sunt perplex sa constat ca NICI UN analist, comentator sau politician nu face distinctia între cele doua lucruri, care nu au nici o legatura de determinare logica între ele si gasesc anormal faptul ca unii candidati au primit mai putine voturi decât semnaturile pentru candidatura, cred ca asta ar fi un defect al legii si ar trebui cumva interzisi asemenea candidati!!! BAGATI-VA, BRE, MINTILE-N CAP!
  • -4 (10 voturi)    
    Succes, Domnule Doctor! (Vineri, 25 aprilie 2008, 20:56)

    Ioana [anonim]

    Va felicit pentru victotia partiala si va doresc succes si nu ma indoiesc de faptul ca ii veti pune la respect pe contracandidati.
    Asteptam sa te vedem la Primarie, acolo unde trebuia sa fii de acum opt ani!

    Cit despre "justitia independenta", ma indoiesc , sint doar prefacatorii in clipe in care justitiarii simt ca au intrecut orice limita!
    altfel, est aceeasi "independenta" , o vom mai vedea etalata pe la DNA in lunile ce vin.
    • -4 (10 voturi)    
      eu il votez (Vineri, 25 aprilie 2008, 21:02)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      daca ramine independent, il votez, aveam de gand pe blaga, cu toate c am-am saturat de politicieni, daca ramine independent, il votez, si deja e hotarita toata familia mea si toti cunoscutii, pt a scapa din mizeria asta si boala asta de bucuresti, e nevoie clar de un doctor, care sa faca o " operatie chirurgicala" deoarece, cu tratament, nu mai merge, trebuie ceva mai radical, si cred ca e omul. Ma bucur ca i s-a dat dreptate.
      • +7 (7 voturi)    
        Oprescu independent??? (Vineri, 25 aprilie 2008, 21:58)

        alex [anonim] i-a raspuns lui eu

        In cazul in care Oprescu va castiga primaria Bucuresti, acesta va ramane independent vreo cateva secunde dupa anuntarea invingatorului.

        Amintiti-va de Vanghelie...
  • 0 (4 voturi)    
    corect (Vineri, 25 aprilie 2008, 21:00)

    dan [anonim]

    candideaza gusa si altii de teapa lui si unul care strange in cateva zile,zeci de mii de semnaturi sa nu poata candida???acum e in regula:nu facem din oprescu o victima.daca va aduna suficiente voturi...o sa ajunga primar si se va reintoarce ca si vanghelie in psd...eu cred ca nu va fi ales,dar isi joaca sansa!!!
  • +5 (7 voturi)    
    Oprescu fara nici o sansa! (Vineri, 25 aprilie 2008, 21:08)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Fiul de general de securitate, dupa ce a falsificat semnaturile, nu va mai putea falsifica si voturile. Un PSD-ist si mai ales omul lui Iliescu nu poate lua niciodata Bucurestiul. Nici in turul doi nu ajunge!
    • -4 (4 voturi)    
      Ti-aduc aminte stimabile... (Vineri, 25 aprilie 2008, 22:09)

      jean [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      ...ca si Blaga a fost o buna bucata de vreme PSDist(fost FSN) si ca atare omul lui Iliescu Daca fiul are vreo vina pentru ca tatal sau a avut o anumita profesie atunci ce ziceti de actualul presedinte al PDL Salaj Viorel Stanca fost colonel de securitate si pe care Basescu nu numai ca nu-l reneaga dar l-a si avansat de curand general ?
  • +6 (8 voturi)    
    COMIC! (Vineri, 25 aprilie 2008, 21:14)

    C [anonim]

    Oricum cine mai crede in oprescu? Sa fim seriosi, a fost creata o diversiune pt a i se crea o imagine de candidat oprimat de toti ceilalti. Dar nu cred ca alegatorii vor cadea in aceasta capcana.
  • -6 (8 voturi)    
    bravo doctore... (Vineri, 25 aprilie 2008, 21:27)

    octav_todi [anonim]

    bravo ! mafia a pierdut in jocul asta...
  • +6 (8 voturi)    
    pt. Oprescu regulile sunt totdeauna interpretabile (Vineri, 25 aprilie 2008, 21:32)

    papadie [anonim]

    Cum a ajuns profesor asa si candidat. Oprescu crede ca isi poate bate joc de taote regulile. Daca a fost o regula, chiar daca nu e foarte buna de ce nu a respectat-o. A falsificat dosarul de profesor pentru ca nu indeplinea conditiile si a falsificat si lista cu alegatorii caci nu avea destui. Daca se straduia sa mai munceasca un pic ar fi indeplinit baremul de profesor, daca mai lucrau comisiile care strang semnaturi cateva ore, avea si semnaturile necesare. Dar nu, balcanicul Oprescu modifica regulile asa cum vrea muschii lui si merge. Este exclus sa votez asa un om ca primar. La fel se va comporta si in primarie, nu cum spun regulile ci cum vrea muschii domnului doctor, fiu de general de securitate. Ma intreb daca la admitere la facultate nu a intrat tot asa.
  • -5 (7 voturi)    
    Blaga (Vineri, 25 aprilie 2008, 21:38)

    Mihai [anonim]

    Eu votez cu Blaga ca sa termine de pus borduri in tot Bucurestiul. Munca lui Videanu trebuie continuata.
  • +4 (4 voturi)    
    fum in ochi (Vineri, 25 aprilie 2008, 21:38)

    alex [anonim]

    Poate intr-o zi o sa ne desteptam si o sa votam primari strict pe baza de programe economice, sociale, administrative etc- adica pe baza de promisiuni clare si transparente care pot fi si verificate.

    Pana atunci...urmarim vechea poveste...tot felul de telenovele inainte de alegeri ca sa ne induca reactii emotionale si nu decizii de vot logice si echilibrate.
  • 0 (0 voturi)    
    VERDICT-FINAL (Vineri, 25 aprilie 2008, 21:51)

    ASAN SEVIM [anonim]

    Am o intrebare: intr-un stat democratic cine plateste greselile facute de altii? Ca ma intreb si eu atata cat magistratii de toate categoriile sunt platiti din bani publici dar gresesc de prea multe ori grav,si sunt platiti foarte bine.Sau banii pe care ii incaseaza sunt direct proportionali cu prostia de care dau dovada unii dintre ei. Ar fi normal intr-un stat normal ca cel ce greseste indiferent de statut sa plateasca respectivul si nu populatia.
    Sunt prea multe cazuri in care demnitari alesi in mod democratic nu raspund democratic de faptele lor(parlamentari)nu mi se pare normal. eu cred ca constitutia ROMANIEI pe care jura ei e incalcata grav chiar de ei.
  • -4 (6 voturi)    
    Singur impotriva tuturor! (Vineri, 25 aprilie 2008, 21:55)

    Vlad [anonim]

    Bravo Oprescu! Esti un haiduc adevarat. Tu esti Alesul, esti Neo care ne salveaza din Matrix-ul sistemului ticalosit. Sperantele noastre se indreapta numai catre tine. Cu bunele si cu relele tale noi te vom urma s iti uram mult Succes!
  • -3 (5 voturi)    
    A trecut de tribunal! Va trece si de DNA? (Vineri, 25 aprilie 2008, 22:00)

    doru [anonim]

    Nu fiti asa optimisti ! Uitati ca Basescu l-a declarat deja invingator pe Blaga care ,pe deasupra ,are si o avere colosala cu toate ca din 1990 este exclusiv functionar public,inclusiv sef al vamii Bors Daca in privinta lui DNA nu se va sesiza (casele lui n-au termopane?} in schimb o va face cat de curind in privinta lui Oprescu pentru ca e chirurg si a primit in mod sigur mita Doctorul acesta incapatinat nu pricepe ca are un nume predestinat si ca atare trebuie OPRIT!
  • +4 (8 voturi)    
    Oprescu e o facatura a PSD! (Vineri, 25 aprilie 2008, 22:11)

    Rodica [anonim]

    Se inseala amarnic daca cineva il crede ca el, care a supt la cate 3 spitale cateodata si mai era basca si profesor si senator, este impotriva sistemului! Un om care a stat 19 ani in PSD si prieten la toarta cu Ion Iliescu nu este altceva decat o facatura care va fi spulberata din primul tur!
  • 0 (2 voturi)    
    de ce nu sunt o duzina de instante (Vineri, 25 aprilie 2008, 22:26)

    toto [anonim]

    judecatoresti? Ar da prilej de pronosport de zile mari 1-2-x...
  • +6 (8 voturi)    
    Independentul (Vineri, 25 aprilie 2008, 22:41)

    Albu Zahar [anonim]

    Cum poti pacali multimea daca nu facand circ?

    Politicienii nostrii nu fac programe pentru ca nu asta e scopul candidaturii. Ei candideaza doar pentru a servi interese. Pentru ca nu au proiecte si nu fac nimic pentru oamenii care ii voteaza, nu pot sa castige decat prin manipulare.

    A facut Iliescu la revolutie. A facut Constantinescu in Piata Universitatii. A facut Basescu atunci cand a eliberat ziaristii. O face parlamentul cand lupta impotriva coruptiei institutionalizate.

    Era randul lui Oprescu, adevaratul candidat al PSD. (Apropo, ati auzit ceva de Diaconescu sau macar ati vazut reactii violente in PSD impotriva candidaturii lui Oprescu?)

    Cum spuneam, era randul lui Oprescu sa manipuleze poporul.
    Dupa circul facut cu independenta, PSD pune in joc si influenta asupra BEM si Curtii de Apel inscenand reactia "SISTEMULUI CORUPT" impotriva candidaturii revolutionare a lui Oprescu.
    Astel, pe langa aura de revolutionar acum are si tente de erou invingator.
    Chiar nu mai poate pierde alegerile ...

    Faptul ca Oprescu apare acum la stiri afirmand ca in Romania s-a dovedit ca exista Justitie si ca nu mai traim timpurile de alta data, nu arata decat un om care se complace in manipularea ordinara pregatita de PSD.

    Asta e viitorul primar al Bucurestiului.

    Estimati voi in cat timp dupa alegeri o sa renunte la masca de revoltat-eliberator si o sa revina in randul colegilor de partid.

    Atunci sa va amintiti de spusele lui: In Romania exista Justitie si nu mai traim vremurile de alta data...

    Votam circarul, oricum nu avem ce alege.

    Paste fericit!
    • +5 (7 voturi)    
      Nu, (Vineri, 25 aprilie 2008, 23:06)

      Sandy [anonim] i-a raspuns lui Albu Zahar

      nu votam nici un circar.De ce,ar trebui?Eu nu ma raliez la isteria generala.Pentru mine Oprescu este un medic,asta e meseria lui,ca politician mai degraba slab,nu stiu ce ar cauta la primaria Buc.
      Nu are absolut nici o calitate in sensul asta.Din vorbe sunt sigur ca poti fi si tu primar.Si eu,si el,si ea...Ca e simpatic sau nu,asta e o prostie.Mie de exemplu nu mi-e.Mi se pare mediocru chiar si ca limbaj.Dar asta e subiectiv.In orice caz a dovedit ca e haotic,nu cunoaste legile,se bazeaza pe un staff nepregatit profesional si doreste cu orice pret sa-si satisfaca orgoliul.
      Daca tu ai fi maiine primar,crezi ca ai putea rezolva problemele extraordinar de grele ale capitalei numai cu lozinci si heirupisme?
      Cred ca nu.Avem nevoie de un BARBAT(fara a fi misogin,nici pomeneala), pe care il duce capul si spatele,nu de un showman.Avem nevoie de un tip dur si nu de un papusel pe care doamnele il iarta cand mai face cate o nazbatie.
      Eu nu l-as vota IN VIATA MEA pe unul ca Oprescu.Nu cred ca a pierdut ceva prin primarie doctorul asta.
  • -4 (8 voturi)    
    Argumentatie inteligenta (Vineri, 25 aprilie 2008, 22:53)

    Aurel [anonim]

    Ce-or fi avand in vedere cei care au calculat numarul de semnaturi necesare ? Este limpede ca organizatorii alegerilor au dorit sa-l elimine din cursa. De ce ? Pentru ca este periculos. Basescu a avut stofa de primar, dar nu si-a ales bine succesorii. Si acest lucru il costa acum . Oprescu este aproape ca valoare de Basescu si pe deasupra este bucurestean. Este inteligent si in acelasi timp are tupeu, acoperind astfel tot spectrul de votanti.
    • +3 (3 voturi)    
      Oprescu este anagramat si om al sistemului! (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 8:08)

      un cetatean [anonim] i-a raspuns lui Aurel

      Aseara, pe Realitatea TV, Liiceanu si Hurezeanu l-au facut muci pe Oprescu! Liiceanu l-a facut anagramat si un nimeni iar Hurezeanu s-a suparat pe Realitatea ca au fost intrerupti la emisiunea dedicata Monicai Lovinescu tocmai de Oprescu, un ins care a fost dusmanul unor oameni ca Monica Lovinescu si Virgil Ierunca avand radacinile in comunism si folosindu-se de sistemul ticalosit creat de PSD!
      • +3 (3 voturi)    
        de acord (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 9:37)

        bizonul naiv [utilizator] i-a raspuns lui un cetatean

        Realitatea TV este in picaj. Ce a facut moderatorul ieri seara este inadmisibil. Zece puncte pentru reacţia invitaţilor. De fapt observaţi insistenţa cu care sunt invitaţi la discuţii funar, pavelescu, gusa, paunescu, sandru etc. Nici dispariţia emisiunilor lui Gheorghe şi lui Turcescu nu este intâmplătoare!
      • -4 (4 voturi)    
        Anagramat mai AGRAMATULE? (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 9:45)

        gica [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

        Cand infiera PSDul la RealitateaTV Hurezeanu cred ca a uitat un lucru esential: Ca a acceptat postul de consier al lui Adrian Nastase la palatul Victoria ! Asta da caracter !!! V-as dori tuturor care-l atacati pe Oprescu sa ajungeti la cutitul lui ca sa va dovedeasca ce inseamnacu adevarat CARACTER SI PROFESIONALISM!!! Se stie de altfel ca el l-a operat pe Coposu! Mai mocofane,de unde ai scos-o ca Oprescu a fost impotriva Monicai Lovinescu? El o fi servind regimul comunist pe la Anvers? Mai basescienilor , nu mai aveti argumente credibile si deveniti caragiosi
        • +3 (3 voturi)    
          eşti paralel gică! (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 11:27)

          bizonul naiv [utilizator] i-a raspuns lui gica

          măi gică, dacă oprescu este aşa de bun profesionist, cred că nu ai avea vreo problemă să poţi să iţi urezi şi ţie să ajungi sub cuţitul lui. Baftă.
          Iar pe Coposu îl confunzi cu dan iosif. Seniorul nu a fost operat de oprescu, a fost spitalizat la universitar. de altfel acesta suferea de cancer pulmonar, iar oprescu nu este chirurg toracic (de altfel ca şi multe alte chestii). iosif a fost operat de oprescu dupa ce a căzut beat de pe gardul televiziunii in campania prezidenţială in 1996.
          Dar ca de obicei vinovat e numai băsescu!
          nu oprescu a fost impotriva Monicai Lovinescu, ci tacsu. el stătea liniştit în primăverii pe vremea aia.
          recomand pesediştilor să fie mai subtili pe forumuri!
      • -3 (3 voturi)    
        ??? (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 10:56)

        GIGI [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

        anagramat? adica are numele format din amestecarea literelor altui cuvint? esti batut in cap amice!
      • 0 (0 voturi)    
        .... (Duminică, 27 aprilie 2008, 7:49)

        anagrama noastra [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

        ori a fost o metafora criptica a dl Liiceanu sa-l numeasca pe dl Oprescu "anagrama" si atunci poate ar trebui sa incercam sa intelegem care e sensul, ori l-o fi numit simplu pe acesta din urma "agramat"; stimabilul cetatean comentator putea de asemenea sa-l citeze pe un mare ganditor al lumii contemporane si manelist care a transat - tot la tv - chinuitorul cuvant si sa spuna pe sleau "agramaticalitate"
    • +2 (2 voturi)    
      greşit (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 9:30)

      bizonul naiv [utilizator] i-a raspuns lui Aurel

      Greşit!!!. Confunzi şmecheria cu inteligenţa. Iar noţiunea de valoare îţi este străină. Oricum politica românească şi valoarea nu au nimic în comun!
  • +3 (5 voturi)    
    Marioneta lui Iliescu (Vineri, 25 aprilie 2008, 23:04)

    metronom [anonim]

    Daca Diaconescu nu va lua mai multe procente decat Oprescu, atunci putem spune ca astazi Iliescu l-a invins definitiv pe Geoana.
  • -3 (7 voturi)    
    Rade-i pe toti... (Vineri, 25 aprilie 2008, 23:18)

    emil [anonim]

    Rade-i pe toti... Oprescule, BAFTA!
  • +6 (8 voturi)    
    Basica Oprescu se dezumfla! (Vineri, 25 aprilie 2008, 23:36)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Dupa ce a fost lasat sa candideze, interesul pentru Oprescu scade incet, dar sigur. In campanie, cand va fi vorba de proiecte, de PSD si de spitalele pe care le conducea toate in acelasi timp, o sa apara ca un fals grosolan al independentului Oprescu. Nu o sa intre in al doilea tur, nici el, nici Diaconescu!
  • -4 (6 voturi)    
    Daca si pe hotnews.... (Vineri, 25 aprilie 2008, 23:42)

    Calin [anonim]

    parerile sunt relativ egal impartite - pro si coontra oprescu , rezultatul este clar. In sfarsit o sa avem un primar de capitala!!
  • +3 (5 voturi)    
    in mod normal... (Vineri, 25 aprilie 2008, 23:56)

    marius d. [anonim]

    in mod normal si in orice tara civilizata acest individ nu ar avea nici o sansa. Cu un dosar de profesor univ. mai mult decit dubios, cu sefie la 3 spitale de la care a supt din plin, su invirteli politice si de afaceri neclare, ar oferi material de lovit la ceilalti candidati din plin. Insa suntem in Ro si la noi totul e posibil. Preferam sa nu il lase sa candideze.
  • +4 (4 voturi)    
    Scenariul... (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 0:00)

    Observator [anonim]

    ...cam asta ar fi (dupa cum a observat pina acum o singura persoana): incercam sa captam atentia (putina, cita mai este) a publicului bucurestean nemultumit - si pe buna dreptate - de halul in care arata orasul, il facem macar semi-erou* pe Oprescu (sa se spuna "uite, se opune pe fatza PSD-ului sau originar, asta ne trebuie! Are CORAJ..." :-) ) si incercam sa-l darimam pe Blaga cu acest 'telectual care e doctor dar si 'den popor'... Nu cred ca va tine dar PSD + PNL sint puternic obsesionati de cucerirea redutei Bucuresti...

    * Giraudoux scria in "Razboi cu Troia nu se face" ca pe semi-eroi ii rezervam semi-fetelor! :-) ) Recunosc, n-are legatura cu Oprescu dar - de cite ori vine vorba despre semi-eroi - imi amintesc replica asta...
  • +4 (6 voturi)    
    oprescu (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 0:16)

    lawyer [anonim]

    oprescu...fiu de general de securitate...apropiat al lui iliescu....profesor prin impostura....si glume grosolane....

    vorba CTP-ului...manipulare...si primitivism politic..

    cu ce program a venit pana acum oprescu pt BUC?

    niciunul pt ca nu are...
  • -4 (6 voturi)    
    Lui Marian Eugen (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 0:18)

    Pascu Dumitru [anonim]

    Faptul ca ,,Marian Eugen" a scris deja doua comentarii arata cit de disperate sint anumite cercuri. Ca sa-l parafrazez pe Basescu spun ca Oprescu ,,il va spulbera " pe Blaga. Da dl. Marian va dau dreptate n-o sa existe un al doilea tur de scrutin pt. ca Oprescu va fi ales din primul iar interesul pt. Oprescu creste vijelios. O sa asistam la o surpriza de proportii. Sustinerea publica a lui Blaga de catre Basescu a fost o gresala de proporti ( a cita...). Alegatorii il vor asocia pe Blaga cu Basescu care a fost contra promulgari Legii pt. majorarea pensilor si-i vor plati nota de plata.
    • +5 (5 voturi)    
      Dle. Pascu (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 0:41)

      Sandy [anonim] i-a raspuns lui Pascu Dumitru

      Stimate domn,ce intra in sfera dvs.de interese in primul rand?:
      O vendetta politica de carciuma sau un interes pragmatic general de imbunatatire a vietii si personale,si generale?Nu puteti defini situatiile decat printr-o similitudine cu un joc de table?
      De-aia traiti prost si sunteti frustrat:pentru ca alegeti cu burta,stimate domn.
      La primaria unei capitale europene unde chiriile se aduna in fata münchenul-ui,de exemplu,nu poti sa pui orice diletant,si treaba asta NU ARE NICI O legatura cu pensiile.Lasati pe cei tineri sa-si aleaga destinul prin vot.Dvs.,cei varstnici nu mai tineti pasul nici informational,nici analitic.TACERE.NU MAI PRICEPETI NIMIC.
    • +6 (6 voturi)    
      Bati campii baiete la greu! (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 6:32)

      Anca [anonim] i-a raspuns lui Pascu Dumitru

      Ceea ce spui tu inseamna ca jumatate din cei care sunt sustinatori ai PD-L sa voteze cu Oprescu, un pesedist sadea, ceea ce este practic imposibil. Chestia cu independent dar ma intorc la PSD si la Iliescu nu mai tine demult. Smecherasul de doctor nu fraiereste decat cativa prosti, restul stiu sa citeasca realitatea.
    • +4 (6 voturi)    
      Oprescu este un perdant abonat! (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 6:47)

      Viorel Negulescu [anonim] i-a raspuns lui Pascu Dumitru

      A fost batut de 3 ori la primarie si de Vanghelie in partid. Tu crezi ca lumea e proasta in Bucuresti ca la tara si va vota omul lui Iliescu, fiu de general de securitate din Directia a V-a? Pe 15 Mai se implinesc niste ani de la mineriada, tot ce este PSD-ist va avea de pierdut! Cu atat mai mult Oprescu, omul lui Iliescu!
      • 0 (0 voturi)    
        ce mineriada? (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 10:57)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui Viorel Negulescu

        ce mineriada pe 15 mai, bey? vezi ca ai dat calendarul cu o luna inainte!
  • +4 (8 voturi)    
    Circ total (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 0:23)

    suedezul [anonim]

    Oprescu vorbea de sistemul ticalosit ,uitand ca face parte dintre cei care la creat.Astazi prin decizia magistratilor sa dovedit ca sistemul functioneaza.Nu democratia a invins ci sistemul ticalosit.Magistrati au admis ca sant mai putin bucuresteni cu drept de vot decat se estimeaza pe liste.Logica nu a functionat la referendumul din mai 2007 cand cei 322 +PSD+PNL+PRM+PC+UDMR au incercat sa il demita pe Basescu.In mai 2007 ,nu a contat ca cel putin 3milioane de romani nu mai sant in tara iar sectiile de votare din strainatate sant insuficiente.Atunci ca si acum ,sistemul ticalosit a invins.
  • -5 (5 voturi)    
    DL. DR.OPRESCU (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 7:09)

    george [anonim]

    FELICITARI PENTRU TARIA DVS SI REUSITA FATA DE NEISPRAVITII DIN SISTEMUL TICALOSIT!
    PANA LA URMA,DLE DOCTOR,NEISPRAVEALA LOR,A CELOR CARE AU TRAS SFORILE SAU SI-AU ZDRELIT DEGETELE APASAND PE BUTOANE , A DUS LA UN DUBLU SERVICIU...V-AU CRESCUT POPULARITATEA SI AU PUS PIETRE DE TEMELIE SERIOASE LA ADVERSITATEA DE CARE SI ASA ERAU INCONJURATI. OR SA SIMTA LA ALEGERI CE AU REUSIT...PE MANA LOR.
    MULT SUCCES ,DLE DOCTOR ,SORIN OPRESCU!
    • +4 (6 voturi)    
      Cateva date despre Oprescu! (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 7:52)

      Sandu [anonim] i-a raspuns lui george

      Fostul general de Securitate Mircea Oprescu, tatal doctorului Sorin Oprescu, ocupa abuziv un imobil in cartierul Primaverii, cistigat in instanta de proprietarul de drept. De 12 ani, Mircea Oprescu are domiciliul intr-o vila care nu-i apartine, de pe strada Maxim Gorki din Bucuresti, intr-unul dintre cele mai selecte cartiere, Primaverii. Cladirea pastreaza caracteristicile constructiilor din vechiul Bucuresti: 22 de incaperi, dispuse pe doua etaje, camere inalte cu ferestre largi. Nu sistemul ticalosit i-a dat lui Oprescu ce este al altuia? Nu era sistemul ticalosit si cand era director la 3 spitale, profesor universitar si senator in acelasi timp? Dar cand a plastografiat lucrarile de diploma, cine era sistemul ticalosit? Un om invins de Vanghelie si prieten a lui Ion Iliescu nu are cum sa ajunga primar! Chiar si pentru simplu fapt ca nu a facut nimic in ultimii 8 ani, a stat doar ascuns si a aparut cand i-a spus Bunicuta de Ilici sa faca declaratii agramate...
      • -4 (6 voturi)    
        casa de pe Mihaileanu, ai? (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 10:59)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui Sandu

        sustinatorii lui basescu n-au voie sa behaie despre case luate de altii pana ce tov. pres. nu renunta, platind si despagubiri, la casa de pe Mihaileanu!
  • +3 (3 voturi)    
    legea in Romania (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 7:26)

    cristian [anonim]

    Desigur legea este absurda, pretinzand un numar prea mare de semnaturi pentru un candidat independent in timp ce partidulete de buzunar isi pot depune liste fara probleme.
    Pe de alta parte observam ca aplicarea legii este atat de aproximativa incat practic o desfinteaza.
    Ca deobicei o lege se aplica inegral,partial sau deloc in functie de diverse interese. Ca sa nu mai spun ca in urma cu numai doua saptamani, vajnicul luptator impotriva sistemului ticalosit si director a unui numar impresionant de spitale o tinea sus si tare ca detine peste 100.000 de semnaturi.
    • 0 (0 voturi)    
      om de mai mare aproximatie (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 8:38)

      toto [anonim] i-a raspuns lui cristian

      decat acest chirurg (!!) mai arar.
  • +4 (4 voturi)    
    Grea alegere (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 7:37)

    stefan v [anonim]

    Sigur ca electoratul e satul de gastile politicienilor. Si totusi, ce-ar face un independent la primaria generala in care deciziile importante sunt luate de Cons. General? Iarasi o sa auzim obsedant: dati-mi un CG si voi face treaba?
    E nevoie de un primar general care sa poata fi sprijinit de CG, sa aiba minte ci croiala de inginer, sa poata negocia cu parteneri straini contracte de miliarde de euro, sa fie ajutat de guvern cu fonduri. Traficul din capitala e altceva decat circulatia sangelui sau traficul de organe.

    Daca facem un portret robot cu "dotarile" personale si politice al viitorului primar, indiferent de simpatii si antipatii, avand in vedere si trendul politic, s-ar califica Blaga.

    Vot emotional sau vot rational?

    Cum liberalii si-au epuizat combustibilul (cu folos zic eu-maurul si-a facut datoria, maurul poate pleca), cum votul negativ inca functioneaza (si in Italia dupa 50 de ani de votari), cum PSD, pt. cat a furat va sta in post si penitenta inca mult timp, pana la schimbarea garzii, alta solutie RATIONALA nu prea exista.
  • +6 (6 voturi)    
    cit de naivi sinteti unii!!! (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 8:04)

    x1 [anonim]

    Ma mir de naivitatea celor care sint fericiti ca va candida Oprescu,

    ma mir de faptul ca Oprescu a reusit sa va pacaleasca....sa va induca impresia ca acest om lupta impotriva sistemului ticalosit,

    cind el insusi face parte integranta din acest sistem, atit inainte de 1989, cit si dupa.

    mai analizati, mai ginditi, ce poate sa faca oprescu care in afara de purtator de diverse titulaturi in acelasi timp (parlamentar, director peste 3-4 spitale, medic...)

    nu a facut mai nimic.

    succes!
  • +1 (1 vot)    
    Quo Vadis? (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 8:05)

    Un Bucurestean [anonim]

    Nimeni nu mai crede in NIMENI; nimeni nu mai crede in NIMIC. Aici ne-a adus marsavia politicienilor pe care ii avem in toate partidele politice! Este nevoie de o noua clasa politica.
    Sa speram ca acest Paste ne va aduce LUMINA de care avem nevoie. Va trebui sa incepem odata.
    • 0 (0 voturi)    
      si un nou popor (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 9:04)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui Un Bucurestean

      Clasa politica este emanatia poporului, care are conducatorii pe care ii merita. Avem alegeri libere, nu uitati.
  • +6 (6 voturi)    
    felcitari (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 8:15)

    elena [anonim]

    felicitari bucurestenilor!!!!

    ATI DAT BUCURESTIUL LUI ILIESCU. ACELA CARE A ADUS MINERII SA VA BATA!!

    ODATA CU ALGEREA DOCTORULUI (sub semnul intrebarii) BUCURESTIUL DEVINE A LUI ILIESCU.
    Oprescu este mana dreapta a comunistului.
    • +5 (5 voturi)    
      prostie sau naivitate? (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 9:15)

      bizonul naiv [utilizator] i-a raspuns lui elena

      Oprescu: a fost mai intai fiul lui tata, apoi membru de partid ( fsn pdsr, etc....), apoi director de spital, spitale, profesor, senator, colegiul medicilor, .....(nu prea stiu unde sa incadrez activitatea de chirurg)
      Nu poate fi independent unul care nu a reuşit nimic prin resurse proprii. Este creat de partid PSD şi va fi in veci obligat partidului şi sistemului (ticaloşit), care l-a creat. (şi el pe sistem şi sistemul pe el). "Bandul" Oprescul este un mit, bun la toate in general şi la nimic in particular. Dupa cum a spus cineva mai sus "oprescu...fiu de general de securitate...apropiat al lui iliescu....profesor prin impostura....si glume grosolane....". Prototipul golanaşului smecher dă Bucuresti, vezi interviurile din Catavencu "numai doctorii fumoşi şi dăştepţi nu se pişă pe veceu".
      Este o manevrş electolală , atît independenţa cît şi respingerea candidaturii. Sper să piardă!
  • +5 (5 voturi)    
    asta e circ PSD ist (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 8:45)

    Florin [anonim]

    asta e un circ aranjat, poate prostimea va inghiti pastila, vrea sa atraga atentia, dara primaria va fi castigata de Blaga asa ca PSD cu toti corupti si mincinosi lor au sa cam despara de pe scena politica.
  • -2 (2 voturi)    
    Unui chirurg candidat la primarie (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 10:15)

    Ion Moise-Ploiesti [anonim]

    Te lupti sa intri-n primarie
    Dispus sa tai in carne vie.
    Dar primaria-i "pregatita"
    Pe jumatate "amortita"
    Nu stiu cat esti de iscusit
    Sa "operezi" nestanjenit.
  • 0 (0 voturi)    
    Circul continua (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 10:38)

    florin [anonim]

    Dupa consumarea actului 1 al circului dambovitean urmeaza actul 2.Dragii candidati pregatesc de pe acum motivele de contestare a votului care va urma.
    Deci:
    -Stim ca avem un anuar statistic care nu se potriveste cu numaratoarea BEC;
    - Stim noi oare cati sunt cei cu drept de vot? evident nu pentru ca aia pe care ii stie Bec-ul nu sunt egali cu cei care decurg din anuar;
    -cnp-ul ajunge ca sa te identifici? pai se pare ca da; dar din cnp stii ca locuiesti in bucuresti?; evident , nu;
    Deci avem tot felul de motive si subiecte de declaratii emisiuni TV
  • +3 (3 voturi)    
    Proiectilul si blindajul! (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 11:06)

    martin [anonim]

    La sfarsitul secolului XIX era o concurenta acerba intre proiectilele tot mai penetrante si blindajele tot mai rezistente. Astazi se constata ca unii avocati au devenit tot mai inventivi si mai buni, dar marea problema a acestei cauze si extrema sa ciudatenie este rapiditatea cu care a actionat justitia. In multe alte cazuri justitia nu pare a se stradui atata si de aceea acum nu e deloc sigur ca nu e tot o masinatie politica, dar nu se stie a cui. Spre examplificare amintiti-va de cazurile pururi nerezolvate ale marilor posibili mari infractori ca Patriciu, Voiculescu, Nastase etc. Nu e vorba de Sorin Oprescu, pe care o noua conspiratie mediatica incearca sa-l transforme intr-un cavaler al dreptatii, total contrar fiintei si evolutiei sale ,dar care sigur ca avea dreptul sa candideze. Problema este ca s-a rezolvat cauza tot printr-un subterfugiu procedural, ceeace va indeparta momentul modificarii acestor legi proaste si mincinoase,prin renuntarea la acest sistem de adeziuni, care este foarte trucabil si manipulabil emotional,bani sa fie !
  • -5 (5 voturi)    
    Ghicitoare (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 11:47)

    Istrate Ion [anonim]

    Ghici ghicitoarea mea : pe cine credeti ca vor prefera bucurestenii : sa urmeze sfaturile unui marinar vulgar ,intrigant si lipsit de caracter, pe un vames PD-L-ist ne-bucurestean , pe un incult PSD-ist sau pe un doctor chirurg profesor universitar si o somitate stiintifica ? Nu uitati este vorba de bucuresteni......
    • +4 (4 voturi)    
      somitate!!!!!!!!! (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 14:41)

      bizonul naiv [utilizator] i-a raspuns lui Istrate Ion

      "....un doctor chirurg profesor universitar si o somitate stiintifica ..." vezi că ia şi nobel-ul, până la alegeri!
  • -3 (5 voturi)    
    Ole, ole, (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 12:04)

    Ismir Paul [anonim]

    Ole, ole, Oprescu primar e. Asa vom cinta in seara de dumineca dupa alegeri. Cu cit trepadusii responsabili cu propaganda vor incerca sa-l defaimeze pe Oprescu ( fiu de general, falsificator etc ) cu atit va creste poplaritatea lui. Daca credeti ca lumea nu cunoaste metodele de manipulare securiste , va inselati. Din pacate am trait o vasta experienta . Bucurestenii nu sint prosti. Disperarea este mare in tabara lui Base....
  • +5 (7 voturi)    
    votati (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 12:33)

    transilvanian man [anonim]

    VOTAND OPRESCU VOTATI ILIESCU ...ASA CA BAGATI CU DRAG CA BUCURESTIUL SA AJUNGA PE MANA COUNISTILOR .Asa ne trebuie daca suntem PROSTI.Ne meritam conducatorii...SUNTEM UN POPOR DE HANDICAPATI MINTALI CARE MUSCAM !!!!Somn usor ilici lucreaza pt voi !!!!!
  • +5 (7 voturi)    
    Cam repede au fost date deciziile Curtii nu? (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 13:21)

    Slimerninja [anonim]

    In numai cateva saptamani s-a rezolvat un caz in Bucuresti si alte procese de 2 lei tin cu anii. Nu bate la ochi? iarasi PSD martirizeaza un om ca sa adune votul fraierilor care cred in scenariul asta pina acuma.
    Treziti-va romani! Faptele si coada oamenilor astia trebuie urmarita sa vedeti ce moralitate au nu faptul ca joaca teatru cu complicitatea BEC, Magistrati+curte de apel.
  • -5 (5 voturi)    
    mai draga, trasilvanian man (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 13:53)

    tov ilici [anonim]

    Daca tot sunteti Domnia Dvs transilvanean, de ce nu va vedeti de Transilvania Dvs? Cred ca Domnia Dvs este un handicapat, iubitor de Mare Carmaci si atat. Sunteti un vesnic si vioi campion de curling prezinential. Chiar Domnia Dvs crede ca voteaza cineva dupa sfaturile HotNewz??? (Pt. tonomatul prezidential care cenzureaza cestia asta: Mai linishte-te, mai draga! In plus, nu mai comenta Domnia Matale, ca nu asa te-au invatat la Baneasa. Nu vine IPeul ca sa te holbezi Domnia Matale in el si sa-l comentezi. Domnia Matale esti acolo doar ca sa filtrezi injuraturile de mama. Cred ca este clar la ce ma refer!)
  • -5 (5 voturi)    
    Basescieni de la butoane .... (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 15:11)

    ardelean [anonim]

    ...pentru voi nu e sambata mare si la noapte Invierea? sunteti platiti pentru acordarea voturilor negative pentru interventiile antibasesciene si in cele mai sfinte zile si mai aveti tupeul sa vorbiti de securisti! Hai sa facem prezenta la ora 13 si sa vedem cati stati de veghe ,bravi osteni PS Cand nu aveti ce butona v-as recomanda sa va numarati zilele de scoala (eventual si ale idolului,fiicei si amantei blonde) si va garantez ca sunt mai putine decat zilele de vacanta ale lui Oprescu!!! S-a ajuns ca Trabantul sa critice Mercedesul
  • -5 (5 voturi)    
    pentru Sorin Oprescu (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 15:20)

    marc [anonim]

    Bravo! SUPER! Rupe-i SORINE!! Dai 'nainte ! Mult succes, intelepciune si forta !
    Numai bine tuturor.
  • -4 (4 voturi)    
    raspuns lui Sandy (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 15:28)

    Pascu D-tru [anonim]

    Scrieti : ,,De-aia traiti prost si sunteti frustrat ca alegeti cu burta" Chiar credeti ca conditiile materiale nu au nici un rol in alegeri ?
    Srieti: ,,La primaria unei capitale europene unde chirile se aduna in fata münchenul-ui de exemplu nu poti sa pui un diletant". In primul rind nu se pune ci este ales de cetatenii localitatii. Chiar primarul orasului dat ca exemplu de Dvs., München (trebuie scris totusi cu litera mare....) domnul Ude a fost reales la alegerile locale care au avut loc anul acesta la data de 2 martie desi este membru SPD iar Münchenul este capitala landului Bavaria unde CSU la ultimele alegeri pt.Parlamentul Landului care au avut loc in anul 2003 a inregistrat 60,7% din voturi in timp ce SPD numai 19,6%. Cea mai mare problema pt. dl. Ude este sa bata cu cit mai putine lovituri de ciocan, cepul la butoiul cu bere la festivitatile de deschidere ale Oktoberfest-ului. Credeti ca dl-Blaga PD-L de profesie .....vames este mai putin diletant decit dl. Oprescu de profesie medic chirurg ? Va inselati daca credeti ca alegerea Primarului Bucurestiului n-are legatura cu pensile. Faptul ca dl. Blaga a fost sustinut public de dl. Basescu va face ca parintii mei sa voteze pe oricine numai pe dl.Blaga nu.
    Spuneti : ,,Lasati pe cei tineri sa-si aleaga destinul prin vot" . Deci cei in virsta n-ar mai trebui sa voteze dupa parerea Dvs.? Mesajul Dv. este contraproductiv din punct de vedere al campaniei electorale pe cere o duceti, stimate domn. El are darul sa mobilizeze pe cei virstnici dispretuiti de Dvs. prin afirmatia ,,ca nu mai tin pasul nici informational nici analitic". Cei virstnici sint cei mai buni analisti si din pacate tinerii nu manifesta prea mare interes pt. alegeri. La tineri se inregistreaza procentul cel mai mare de absenteism, scirbiti fiind manipularea ca cea la care asistam.
  • -4 (4 voturi)    
    Optiunea mea: Orban turul 1, Oprescu turul 2 (Sâmbătă, 26 aprilie 2008, 20:59)

    Vlad [anonim]

    Iar marele "buldog" care de fapt seamana cu un godac rasa mangalita va iesi din primul tur! Pe usa din dos bineinteles.
  • 0 (0 voturi)    
    DIN NOU CONTESTAT (Luni, 28 aprilie 2008, 9:31)

    george [anonim]

    Si,uite asa,"stimati tovarasi",in urma protestelor maselor largi,un cetatean,"constient de rolul sau civic" ,a depus o contestatie impotriva particiarii
    "dusmanului de clasa" OPRESCU la alegerile de primar.Oare cine o fi in spatele acestei actiuni?Cui i-o fi asa de frica incat nu mai stie la ce strambe sa mai recurga,de data asta ascunzandu-se in umbra unui X-ulescu?Nu mai fiti penibili ,dlor! Lasati-l sa piarda prin voturile exprimate nu prin sforarii !
  • 0 (0 voturi)    
    Asa fratilor combateti ,combateti... (Marţi, 29 aprilie 2008, 19:44)

    vasile [anonim]

    Si ofticativa ca nu a reusit tentativa de al bloca, din reactiile voastre se vede o frica nemarginita ca omul chiar poate castiga primaria, nu o sa reuseasca in tara noastra in care furaciunea ,calomnia ,sunt la mare voga un om cinstit nu are absolut nici o sansa. Si totusi ma amuza la maxim felul cum reactionati....mai ales ,,deontologii" de la postul tv al lui vantu. Un lucru este sigur daca nu ar fi avut sansa nu v-ati fi agitat atat de mult sa-l denigrati...
  • 0 (0 voturi)    
    Poate... (Luni, 26 mai 2008, 0:52)

    Mada [anonim]

    Afise,clipuri publicitare,aparitii seara pe la tv ,cu totii incearca sa obtina cat mai multe voturi pe 1 iunie.dar oare cati vor sa fie cu adevarat primari si nu slugi ale unor oameni de afaceri?treziti-va fratilor,iar vor astia sa ne fure.Eu votez Cristian Diaconescu,singurul politician fara trecut murdar.