VIDEO Diaconescu: Directorul Eximbank propus de PNL are un salariu lunar de 1, 4 miliarde

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Duminică, 20 aprilie 2008, 16:59 Actualitate | Politic


“Directorul Eximbank pus de PNL ia de doua ori salariu pe care il lua Mariana si e in regula”, a declarat Cristian Diaconescu la Discutia Saptamanii, difuzata duminica de HotNews.ro si BBC. Diaconescu a precizat ca sotia sa, fost director Eximbank sub guvernarea PSD, nu mai este cercetata penal de 9 luni. El sustine insa ca inspectorul de la Curtea de Conturi care a depus plangerea este anchetat de DNA pentru abuz in serviciu. Presa a scris ca Mariana Diaconescu a incasat, in ultimele luni la conducerea Eximbank, 800 de milioane de lei. Candidatul PSD sustine ca noul director propus de PNL incaseaza un salariu lunar de 1, 4 miliarde.

DNA a inceput verificarile in dosarul “Eximbank” in 2006, fiind cercetate 13 persoane din fosta conducere pentru abuz in serviciu, intre care si Mariana Diaconescu, sotia candidatului PSD la Primaria Capitalei. Cristian Diaconescu a declarat ca inspectorul de la Curtea de Conturi care a facut plangerea este cercetat de procurorii anticoruptie pentru abuz in serviciu in timp sotia sa a iesit din vizorul DNA in urma cu 9 luni:

  • “Domnul fost consilier de Curte de Conturi Ispir care, sigur, pe un mecanism politic bine pus la punct, nu vreau sa le amestec acum, dansul a facut un act incalcand legea. Acel act, ma rog, a fost transmis in presa si la DNA si de aici a plecat toata povestea. Dincolo de toate aceste chestiuni, Consiliul de administratie al Eximbankului, deci nu s-a inceput urmarirea penala si asta este o solutie de acum 8 sau 9 luni. Dar, repet, cel care a facut acel act, se afla si acum in ancheta. Si vad ca nu deranjzeaza pe nimeni.”

Diaconescu a declarat ca este vorba de o persoana care face parte din conducerea PNL. Presa a scris ca Mariana Diaconescu incasa, in ultimele luni de mandat la conducerea Eximbank, un salariu lunar de 800 de milioane de lei. Cristian Diaconescu sustine ca directorul propus de PNL are un salariu lunar de 1, 4 miliarde.

Mitrea: Foarte bun director a fost Mariana la Eximbank

Rep: Acum de principu, e OK, dvs erati secretar ed stat, daca nu ma-nsel in MAE in perioada in care sotia dvs a fost numita la conducerea Eximbank si avea un salariu de 800 de milioane?
CD: Nu salariul cred eu ca  este problema, in primul rand, pentru ca acest salariu se ia din bugetul bancii, nu de la stat. In al doilea rand eram secretar de stat la MAE fara a fi membru PSD si nici ea n-a fost niciodata membru PSD.

MM: Foarte bun director a fost Mariana la Eximbank, cel mai bun cu care am lucrat. Eu personal n-o cunosc, cand lucram eu cu banca, colegii mei.

Rep: S-a inchis si dosarul legat de presupusul prejudiciu?
CD: Nu exista, nu a existat nici un dosar. Oamneii au facut o cercetare corecta, dincolo de tot ce s-a intamplat, la un interval de timp dupa ce s-a trimis respectivul act .

Rep: Deci DNA-ul n-a mai fost instrument politic aici?
CD: Nu, absolut deloc.

Rep: Pai, uneori e, alteori nu e?
CD: Eu va spun la ce m-ati intrebat, la cazul in speta. Sigur, daca discutam in plan general, atunci putem sa gasim tot felul de lucruri. Dar la cazul in speta nu, nici pe departe. Cu atat mai mult cu cat ei si-au continuat investigatiile si dupa ce Curtea de Conturi a retras sesizarea facuta de Ispir. Si nu pentru ca l-am ajutat eu pe Saguna, ci pentru simplul fapt ca era ilegala.

Procurorii anticoruptie au calculat un prejudiciu de peste 5 milioane de dolari si aproape 1 milion de euro de pe urma unor presupuse operatiuni bancare ilegale de contractare, acordare, creditare, precum si emitere de polite de asigurare comise pe vrea cand Eximbank era condusa de Mariana Diaconescu.

Mitrea: Nu l-am denuntat pe Nastase la DNA, am spus doar ca a gresit in campanie

In legatura cu proprile sale dosare de la DNA, Miron Mitrea a declarat ca nu este interesat de soarta lor si ca nu stie nimic despre ele, dar a precizat ca procurorii vor trebui sa explice de ce i-au pus intrebari politice. Mitrea a mai spus ca nu l-a denuntat pe Nastase la DNA, ci le-a spus doar procurorilor ca "Nastase a gresit" in campanie.

Rep: In 2006 se intelegea din declaratiile domnului Nastase ca va suspecta ca l-ati fi denuntat la Parchet intr-unul din dosare si spunea asa: “ in declaratiile pe care le-a dat in legatura cu campania electorala sunt unele comentarii pe care consider ca el – adica Miron Mitrea – ar fi trebuit sa le faca intr-o discutie particulara cu mine, daca avea nemultumiri”.
MM: A citit dupa aceea cu grija materialele respective si a vazut ce am spus. A fost o nervozitate de-a lui. Au fost declaratii de genul ‘cred ca a gresit Nastase’ sau “Nastase a gresit’.  De ce erau interesati cei de la Parchet unde a gresit Nastase in campania electorala, probabil ca vor raspunde intr-o zi. Si el nu a fost atunci luat de val, n-a inteles ca declaratiile care l-au nemultumit pe el, erau declaratii la raspunsuri politice. Ei ma intrebau : ‘credeti ca a facut bine Nastase  in campania cand a facut nu stiu ce declaratie”, si eu am zis nu,  cred ca a facut prost. Nici astazi n-am inteles de ce Parchetul era preocupat atunci, in cazul Nastase, de aspectul politic al campaniei.

Rep: Atat? La asta se rezuma declaratiile pe care le-ati dat?
MM: Restul a fost foarte multumit de faptul ca am spus lucrurile asa cum au fost, pentru ca nu el si-a condus din punct de vedere financiar si organizatoric campania. E o tampenie ce au spus cei de la procuratura in ce-l priveste pe el, si am scris lucrul ala in declaratie. Nu s-a ocupat el.

Diaconescu despre salariul sotiei sale



Mitrea despre dosarul Nastase









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4861 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    coerenta (Duminică, 20 aprilie 2008, 17:11)

    george atanasie bongescu [anonim]

    Politicienii astia chiar nu sunt in stare sa duca o fraza de la cap la coada . N-am intles absolut nimic din ce voia sa zica distinsul domn Diaconescu. Penibil.
    • +1 (1 vot)    
      altceva (Luni, 21 aprilie 2008, 9:57)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui george atanasie bongescu

      ideea prinicipala era: politia politica facuta de domnul Basescu din momentul in care a devenit presedinte.
  • +4 (4 voturi)    
    Salariu in Romania = 19000-38000 euro pe luna (Duminică, 20 aprilie 2008, 17:16)

    x1 [anonim]

    Oare si in Occident exista asemenea diferente de salarii???

    esti director la banca in Romania ai: 19.000-38.000 euro PE LUNA.

    esti un pirlit de profesor ai: 300-400-700 euro/luna

    esti un inginer pasionat de munca ta: 400 euro

    esti pensionar : de la 100 la 400 euro pe luna, daca esti fost tortionar ai mai mult, spre 800-1000 euro pe luna....doar pensia, ca daca esti si parlamentar veniturile devin si mai mari.


    ce tara mai este si asta?

    ce minuni scoate un director de la eximbank de cistiga intre 18000 pina la 38.000 euro?

    de peste O SUTA DE ORI mai mult ca restul gloatei, indiferent de meserie!
    • 0 (0 voturi)    
      nu asta e problema (Duminică, 20 aprilie 2008, 17:59)

      zvezda [anonim] i-a raspuns lui x1

      Problema e ca desi au asemenea salarii nu le ajung banii!
    • +1 (1 vot)    
      clar! (Luni, 21 aprilie 2008, 9:45)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui x1

      => salariul nu are nici o legatura cu competenta
      Foarte adevarat: pensii&salarii exagerat de mari primesc tortionarii din fosta Securitate si cei manjiti politic.
  • +3 (3 voturi)    
    Salarii PNL (Duminică, 20 aprilie 2008, 18:16)

    gabifm [utilizator]

    TOTI directorii pusi de PNL au salarii foarte mari. Nu va mirati. A fi in acest partid se plateste; in ambele directii.
    Toti au salarii indecente. Este o realitate. Vedeti ce salarii au directorii societatilor cu capital majoritar de stat si va veti cruci. Este incredibil.
  • +2 (2 voturi)    
    cata logica!!! (Duminică, 20 aprilie 2008, 18:18)

    just me [anonim]

    ma doare capul cand citesc tampeniile astora...cu mari functii...care nu stiu sa lege doua vorbe...domnilor, lasati-ne!!!...ca ne-am saturat de prostiile voastre...
  • +3 (3 voturi)    
    Votatii (Duminică, 20 aprilie 2008, 18:56)

    Transilvanian man [anonim]

    Astia sunt si psd-ii si pnl-ii "inteligenti cititi din almanahe".Votatii si o sa fie exceptional in tara asta .ASTA E MOTIVUL PT CARE EU VOTEZ PDL..Din pacate trebuie sa votez CEL MAI MIC RAU ADICA PDL decat sa votez cei ce duc in fiecare zi tara de rapa.NICIODATA NU VOI VOTA OAMENII LUI ILIESCU SI AI LUI PATRICIU !!!!
    • -4 (4 voturi)    
      Raspuns (Duminică, 20 aprilie 2008, 20:58)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Transilvanian man

      Voteaza pe jartelele lui Basescu, toti au lucrat la stat si sint multimilionari. Ce gindire de sluga plecata poti sa ai.
      Bravo tie !
    • -2 (2 voturi)    
      Partidul, Ceausescu, Romania (Luni, 21 aprilie 2008, 17:05)

      just_me [anonim] i-a raspuns lui Transilvanian man

      Am observat ca de fiecare data cand are ocazia Transilvanian man face campanie pro-PDL pe fata: votati, lume, lume ... e si asta un job ...
      N-am inteles de unde a scos-o ca infometatii de la PD-L sunt "raul cel mai mic" dar in fine ...
  • +2 (2 voturi)    
    Interesant (Duminică, 20 aprilie 2008, 18:58)

    Dan [anonim]

    Problema era sotia lui Cristian Diaconescu si problema ei cu Eximbank. Ca doar asta faceam azi ne ocupam de candidatul Cristian Diaconescu dar ia sa vedem nu putem devia si ... gata cu devierea la salariul celor numiti de PNL. Este si asta o problema dar il uitam pe Cristian Diaconescu si candidatura lui pentru primaria Bucurestiului. Astfel ramane baiatul acela cult care vorbeste frumos si dupa aia ne miram de ce timp de patru ani de ce nu face nimic la primarie. Maestrii in manipulare.
  • 0 (2 voturi)    
    hotnews manipuleaza!? (Duminică, 20 aprilie 2008, 19:20)

    votantul bleg [anonim]

    Mai intai ne puneti sa va punem intrebari, pe care dl Tapalaga sa le adreseze candidatului Cristian Diaconescu; pe urma faceti kk pe intrebarile noastre;
    Dl Tapalaga nu a pus nici macar o intrebare referitoare la biografia candidatului, din cele puse de cititorii hotnews; RUSINE!
    Continuati politica de inselare a electoratului inceputa acum 61 ani!
    • +1 (1 vot)    
      Eximbank foloseste banii statului tinandu-i... (Luni, 21 aprilie 2008, 11:11)

      Profesorul de serviciu [anonim] i-a raspuns lui votantul bleg

      Ce spune Diaconescu ca cei de la Eximbank sunt platiti din bugetul propriu al bancii este adevarat, dar uita sa spuna ca statul roman prin Min. Finantelor a dat Eximbank 400-500 milioane de euro sa fie acordati prin intermediul acestei banci IMM -urilor pentru a sustine activitatile de export ale acestora. Numai ca Eximbank tine acesti bani in conturile BNR si primeste dobanda la ei...asa face Eximbank profit si are bani sa platesca salarii uriase , prime imense si plimbari peste hotare ale presedintelui si vicepresedintilor care sunt niste nulitati ale sistemului bancar numiti politic. Actuala presedinta a Eximbank (Carmen Radu) a fost sef la Administratia financiara de sector, apoi director in Min. Finantelor o luna, fara nici o zi experienta bancara si a fost numita de Tariceanu pentru ca sotul sau este prieten cu hrebenciucul din PNL - Dan Radu Rusanu. Toate acestea ar trebui sa fie anchetate de catre DNA nu numai de catre Curtea ce Conturi.
      • 0 (0 voturi)    
        Banca privata cu bani publici (Luni, 21 aprilie 2008, 22:08)

        Idiotul [anonim] i-a raspuns lui Profesorul de serviciu

        Interesant este ca si eu stiu aceeasi poveste dar ai relatat-o inaintea mea. Mi-au ramas ceva completari. Ispir , actualmente reprezentatul Romaniei la Curtea de Conturi a U.E. se pare ca este "finul" hrebenciucului pnl. Si pentru ca nu a putut fi numit presedintele Curtii de Conturi a Romaniei a fost promovat pe alte meleaguri.Pentru presedinta bancii, numita pe criterii politice, au fost blocate( toata aceasta perioada) doua posturi de director: la administratie si la M. F. Sotul sau nu este numai prieten ci si manager...Doamna Diaconescu nu era atat de bine pregatita dar a facut servicii...psd-ului. Pentru un asemenea salariu, a imprumutat banca si cand nu era nevoie. Inainte postul a fost detinut de Dan Radu Ruseanu... Rotatia cadrelor politice pe bani publici! Iar reporterul nu pune intrebarea elementara: de ce Curtea de Conturi daca nu sunt bani publici? ....Hei ! vremea credulilor a trecut... Cine va mai poate vota?
  • 0 (0 voturi)    
    dobinzi (Luni, 21 aprilie 2008, 10:45)

    milionarul [anonim]

    Cred ca acuma s-a lamurit toata lumea de ce avem cele mai mari dobanzi din EU la operatiunile executate prin banci. Cel mai elegant furt este acela cand furi cate putin de la multi,daca se poate de la toti-la asta psd-istii si pnl-istii sant maestrii.NEMERNICI!
  • +1 (1 vot)    
    Pai, Dom Diaconescu, se poate! (Luni, 21 aprilie 2008, 12:22)

    Vali cel batran [anonim]

    Cand distinsa Dvs. Doamna era director si avea 900 de milioane salariu un litru de ulei costa 30000. Astazi acelas litru costa 75000. Deci ce salariu avea Doamna Dvs.? Cam ceva mai mult de 2 miliarde astazi! Cunoasteti vreun produs de larga folosinta care sa nu-si fi dublat pretul? Sau, am uitat, pe Dvs. cei care traiti in sfere inalte de cristal maruntisurile astea nu conteaza.Totul e fluturi pe la nasul fraierilor (care va voteaza) niste cifre care sa ii ameteasca.
  • +1 (1 vot)    
    Familiei Diaconescu ii prieste tranzitia! (Luni, 21 aprilie 2008, 13:28)

    martin [anonim]

    Stiu ca suntem intr-o indelungata tranzitie, care are ca cel mai evident efect ,discrepante uriase intre venituri. Ni se spune ca si in occident e cam la fel, dar nu este adevarat si raporturile dintre venituri desi mari, nu sunt la fel de inspaimantatoare ca la noi. Domnule Diaconescu era mai bine pentru dvs, in pozitia de candidat, sa nu stie ce venituri uriase are familia ,desi sunt familii de directori din PNL si mai bine platite. Nu degeaba curtea constitutionala , a opinat ca nu e constitutional sa se stie veniturile membrilor clasei politice. E mai sanatos asa, dar doar pentru clasa politica !
  • 0 (0 voturi)    
    impozit (Luni, 21 aprilie 2008, 22:31)

    entertainer [anonim]

    iti dai seama saracii cat impozit platesc la salariul asta mizer??? oare e suficient spatiu in declaratia 100??
  • 0 (0 voturi)    
    Sinecuristii (Miercuri, 3 februarie 2010, 23:58)

    Eye [anonim]

    Salarii halucinante ce depasesc si salariile presedintilor Americii - Frantei etc. in Romania muribunda cu populatia vlaguita in saracie.....eu cred ca "sinecuristii" si nesimtitii care nu fac nimic pentru eradicarea acestei molima in curand vor avea nevoie de toata fortele SPP pentru protectia impotriva descatusarii cetatanilor Romaniei.