Un an de la ziua cea mai lunga

19 aprilie 2007 - ziua suspendarii lui Traian Basescu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 14:39 Actualitate | Politic


Un an de cand "cei 322" au votat suspendarea
Foto: Rompres
Poate ca putini isi mai amintesc acum. 19 aprilie 2007 a fost ziua in care Romania a avut primul presedinte suspendat din istoria sa moderna. 322 de parlamentari au votat, atunci, pentru suspendarea sefului statului, 108 impotriva, in vreme ce 10 voturi au fost anulate. PSD, PNL, PRM, UDMR si PC au votat impotriva lui Traian Basescu, presedintele fiind sustinut doar de PD si PLD. O luna mai tarziu, la 19 mai, 75% dintre romanii care s-au prezentat la referendumul pe tema demiterii presedintelui au votat pentru ca Traian Basescu sa se intoarca la Cotroceni.

Suspendarea lui Traian Basescu a scos in strada 4 mii de bucuresteni, simpatizanti ai presedintelui suspendat, care s-au adunat in Piata Universitatii in ziua votului din Parlament. "N-am facut altceva decat sa servesc interesele romanilor. Forta poporului se vede la vot, aceasta este modalitatea de a ne manifesta intr-o democratie. Probabil ca daca as fi acceptat sa negociez cu partidele care astazi au votat modul in care sa se desfasoare lucrurile in administratia centrala romaneasca, astazi nu as fi fost suspendat. N-am facut-o, nu o voi face si ma intorc la popor", a afirmat, atunci, Traian Basescu, in fata simpatizantilor sai.

Procedurile pentru suspendarea din functie a lui Traian Basescu fusesera demarate de PSD, care a sustinut ca seful statului ar fi incalcat Constitutia in mai multe randuri.

Legea fundamentala prevede ca "in cazul savarsirii unor fapte grave prin care incalca preverile Constitutiei, Presedintele Romaniei poate fi suspendat din functie de Camera Deputatilor si de Senat, in sedinta comuna, cu votul majoritatii deputatilor si senatorilor, dupa consultarea Curtii Constitutionale. Propunerea de suspendare din functie poate fi initiata de cel putin o treime din numarul total al parlamentarilor. In cazul in care initiativa de suspendare din functie a Presedintelui este aprobata, in cel mult 30 de zile se organizeaza un referendum privind demiterea. Pe parcursul suspendarii din functie interimatul este asigurat, in ordine, de presedintele Senatului sau de presedintele Camerei Deputatilor."

Asa s-a intamplat si in cazul lui Traian Basescu. Timp de o luna, cat a fost suspendat seful statului, interimatul la Palatul Cotroceni a fost asigurat de presedintele Senatului, Nicola Vacaroiu. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1701 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    un an (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 15:14)

    catalin [anonim]

    un an de cand poporul le-a dat m..e parlamentarilor.
    • +1 (1 vot)    
      le-a dat m..e (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 16:08)

      releu [anonim] i-a raspuns lui catalin

      corect, doar ca la referendum pt. nominal poporul nu a mai venit, am ramsa la1/2 drum si hahalerele alea scarboase isi fac de cap in continuare, vezi suspendarea CNSAS, schimbarile din Codul de procedura penala etc...
  • +5 (5 voturi)    
    I-a facut praf Basescu (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 15:15)

    Razvan007 [utilizator]

    Dupa suspendare si-au dat seama politicienii romani ca nu este de gluma cu Basescu pentru ca are real sprijin din partea populatiei, lucru pe care nu mai pot sa il spun despre alt politician actual cu exceptia lui Iliescu.

    Dar electoratul lui Iliescu si Basescu este complet diferit. Iliescu are ca electorat in cea mai mare parte "oamenii de bine" cu 2-3 clase de la tara, in timp ce Basescu ii are cea mai mare parte din electorat la oras.

    Asta s-a vazut cand a canditat contra lui Nastase: dimineata (cand merg oamenii de la tara la vot) Nastase avea un avantaj mare, iar spre seara (cand au iesit orasenii la vot), Basescu l-a devansat pe Nastase.

    Eu ii doresc presedintelui inca un mandat la Cotroceni. Pentru mine, cu foarte putine exceptii (exemplu de exceptie: casa din Mihaileanu), prestatie presedintelui a fost buna.
    • -3 (3 voturi)    
      real sprijin popular? (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 16:57)

      ilie [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      A fost 75% din cei prezenti care erau parca sub 50%. Multi sunt plecati in Spania, Italia, Canada etc. - multi nu s-au sinchisit sa voteze sau pur si simpu nu voiau/erau contra Base - dar sa nu uitam de actiunile care mie mi-au produs o mare dezamagire din Piata Universitatii - la ultima, cea cu desfiintarea CNSAS erau doar vreo cateva sute si aceia pensionari in marea parte - poporul asadar este plin de lehamite si daca o continua asa, isi merita mogulii, baronii etc. - parerea mea..
  • +4 (4 voturi)    
    nu a uitat nimeni (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 15:36)

    edif [anonim]

    Vine acusi nota de plata pentru cei 322. Asa ceva nu se uita...
  • 0 (0 voturi)    
    metro (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 15:47)

    metro [anonim]

    eu l-as prefera pe base prim ministru. Ar fi delicios
  • +3 (3 voturi)    
    vine decontul (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 15:56)

    tetelu vindicativ [anonim]

    suspendarea lui basescu a fost cea mai mare prostie pe care au facut-o PSD si PNL. au reusit astfel sa-i radicalizeze impotriva lor pe cei mai multi dintre romani, si de-asta vor sta patru ani in opozitie dupa viitoarele alegeri.
  • +4 (4 voturi)    
    haideti (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 17:25)

    mariusm [anonim]

    peste o luna si ceva va trebui sa terminam ceea ce am inceput acum un an, si anume sa dam o lectie talharilor din psd, pnl, pc, prm si udmr.
    hotii, talharii si tradatorii nu au ce cauta in politica si nici altundeva.
    • -1 (1 vot)    
      PD-L? (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 21:54)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui mariusm

      Da' hotii din PD-L??? Unde sunt Marius??? Sau acolo sunt numai niste imaculate fecioare??? Fii, te rog, impartial!!! Iar Basescu a incalcat Constitutia, chiar daca Curtea Constitutionala a spus "nu grav" :)) Sa fim seriosi... toti, dar absolut toti sunt la fel, in frunte cu zeul tau, basescu
  • -1 (1 vot)    
    inca o data (Duminică, 20 aprilie 2008, 8:00)

    nedumeritu [anonim]

    mai suspendati-l odata definitiv...
  • +1 (1 vot)    
    constitutie... (Duminică, 20 aprilie 2008, 8:42)

    aaa [anonim]

    Constitutia asta a fost facuta ambigua de catre PSD ca sa poata genera ulterior legi constitutionale cu care sa fure in tara asta.
    Uitati-va la reglementarile legale care au aparut in ultima vreme (finantarea partidelor, raspunderea ministeriala, codul penal, etc.)
    Cred ca ar fi bine sa ne intoarcem sa revizuim constitutia, insa nu am incredere in politicienii romani s-o faca.
    Cred ca cel mai bine ar fi sa luam ca referinta 1 la 1 o constitutie dintr-o tara necorupta.
  • 0 (0 voturi)    
    mai exista doar o singura sansa.... (Duminică, 20 aprilie 2008, 16:56)

    judex [anonim]

    sa-i vedem si pe PDL in majoritate la guvernare si in parlament. Cu ceilalti m-am lamurit. Daca nici ei nu schimba Constitutia si legile si nu trec la modernizarea si civilizarea Romaniei in forta (am pierdut 18 ani), nu mai avem nici o sansa. Eu voi fi primul care voi recunoaste ca Romania nu are clasa politica si termin definitiv cu comentariile politice.
  • 0 (0 voturi)    
    Singura sansa a Romaniei ! (Luni, 21 aprilie 2008, 9:12)

    martin [anonim]

    Ziua de 19 aprilie 2007 trebuie amintita mereu, deoarece atunci s-a vazut clar atat simbolic cat si practic, de ce in acel moment istoric a devenit caduca intreaga politica a Romaniei bazata pe un multipartidism zis democratic. Atunci si-au dat mainile stanga PDSR cu dreapta PNL,cu nationalistii tulburi PRM, cu ungurii mereu guvernamentali UDMR si in plus cu partidul nevotat de nimeni dar mereu imoral PC, cu scopul de a lovi un presedinte incomod, dar care conform Justitiei nu incalcase Constitutia, fapt confirmat ulterior de poporul constient ,cel care voteaza, prin referendum.
    Ca sa nu se mai intample tradari ale celor 322 de oportunisti, este absolut necesar ca la alegerile al caror ciclu incepe in curand , un partid sa castige o majoritate clara ,cu care sa poate modifica Constitutia si Legislatia.
    Acest partid nu poate fi decat PD-L si nu pentru ar fi superior doctrinar sau ca personal, ci pentru ca are interesul sa faca Schimbarea si sa-l sprijine pe Traian Basescu. Cei care se opun sunt condusi de personaje odioase ca Tariceanu ,Iliescu, Felix Voiculescu,W.C.Tudor, Gioana, Orban Mincinosul, Norica cea aproape Ministru,Vanghelie si altii.
    Judecati si Alegeti !