PNL a fuzionat prin absorbtie cu partidul lui Emil Constantinescu

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 18 aprilie 2008, 11:37 Actualitate | Politic


Fostul presedinte s-a inteles cu actualul premier
Foto: Rompres
PNL a fuzionat vineri cu Actiunea Populara, formatiunea fostului presedinte, Emil Constantinescu. Evenimentul a avut loc la Palatul Parlamentului, relateaza NewsIn.

Presedintele PNL Calin Popescu Tariceanu a sustinut, la congresul fuziunii PNL-AP, ca aceasta miscare politica va duce la consolidarea dreptei autentice impotriva "populismului de doi bani", practicat de un partid prezidential fara scrupule si ideologie.

Tariceanu a explicat ca fuziunea PNL-AP este o necesitate. “Ca principal reprezentant al dreptei autentice trebuie sa ne asumam refacearea uinitatii dreptei". Presedintele PNL a adaugat ca in contextul in care scena politica romaneasca evolueaza catre formarea unor poluri de putere "este interesul PNL ca, in fata unei stangi puternice, rezultate din alianta abia semnata PSD+PC, trebuie opusa o dreapta unita si puternica, care sa lupte si impotriva “populismului de doi bani” mascat de PD-L, care in stilul sau populist va deveni principalul adversar ideologic al PSD".

Este vorba de o fuziune prin absorbtie, proces in urma caruia Actiunea Populara va fi "stearsa" din registrul partidelor politice. Multe personalitati din Actiunea Populara vor fi cooptate in forurile de conducere liberale. Printre acestea se numara Smaranda Enache, care va primi functia de vicepresedinte PNL. Alti membri cunoscuti ai AP care pot primi un post in Biroul Politic Central al PNL sunt Zoe Petre si Sorin Botez. Membri ai AP ar putea fi inclusi si pe listele pentru consiliile judetene.

Dupa acest congres, fostul presedinte Emil Constantinescu se va retrage de pe scena politica, urmand sa activeze in sfera societatii civile.

Fuziunea dintre PNL si Actiunea Populara face parte din proiectul de coagulare a fortelor de centru dreapta, demarat de liberali anul trecut dupa destramarea Aliatei Dreptate si Adevar. Atunci, PNL a semnat o platforma de centru-dreapta cu Actiunea Populara si cu PNTCD.

Actiunea Populara a fost creata in anul 2003 de fostul presedinte Emil Constantinescu. La alegerile din 2004, singurul test electoral la care a luat parte, a obtinut sub 1% din sufragii. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1163 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    .. Taricel - Razgandel (Vineri, 18 aprilie 2008, 12:07)

    Marcus [anonim]

    Taricel - Razgandel ... o sa fie bagat inseama de cineva .. doar daca o sa invete ca trebuie sa-ti respecti cuvantul dat ! ... la el nu e cazul !
    In rest ...se poate alia si cu PSD ca nu o sa mai surprinda pe nimeni ! .. Iar daca maine se va transforma in PCR .... si va colabora intens cu PC .. nu va fi privit decat ca o evolutie pe scara maturizarii a Noricilor si Orbanilor ! :)
    • -1 (3 voturi)    
      CORECT!!! (Vineri, 18 aprilie 2008, 14:31)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Marcus

      S-au unit doua partide care au avut ocazia sa dovedeasca ce pot. Parerea mea e ca e corect sa mai vedem inca o data ce pot dupa vre-o 10 ani cand poate apar personaje capabile pe ideologia prezentata. Si la fel cu PSD-ul.
      • +2 (2 voturi)    
        Realizari (Vineri, 18 aprilie 2008, 19:58)

        Sinoda [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Si uite asa s-a gandit domnul Alex-masinuta sa comenteze ca sa poata si el sa-si mai faca un plin la masina cumparata pe banii guvernului Romaniei. Exact ca in maneaua celebra: "imi fac plinul de benzina, / Si in dreapta o blondina "
        Sa enumeram cateva marete realizari:
        D-nul constantinescu a condus popularitatea propiei persoane si a PNT-ului de la un procent de 2 cifre prin care aproape guverna singur la O.
        Performanta greu de realizat, trebuie sa recunoastem.
        Constantinescu care era un mare conducator in lupta impotriva comunismului a ajuns aliat cu Iliescu (prietenul coruptilor) impotriva lui Basescu si PDL , oamenii cu cea mai mare popularitate.
        Tariceanu: Un neica nimeni pe care nu-l cred nici curcile, lasat de Basescu si Stolojan sa conduca PNL pana la alegerile anticipate.
        Corupt si comunist sadea nu se mai tine de cuvant ca orice nulitate atunci cand se afla la putere. Si uite asa face ceva pe munca lui Stolo &Stoica&Company care au adus Partidul de la 7% la 23% si il readuce la 7% ca asa il duce pe Tariceanu capul. Ca e mai misto sa fii mic si super coruptibil decat mare deoarece implica
        munca de convingere de care nu sunt capabili oricum.
        Eu sper ca Tariceanu sa aiba soarta lui Constantinescu adica sa devina un cadavru politic.
        Poate imi explici si mie sintagma " personaje capabile pe ideologia prezentata". Chiar ti-as fi recunoscator
        • +1 (1 vot)    
          Limba de Lemn (Vineri, 18 aprilie 2008, 20:25)

          uluit [utilizator] i-a raspuns lui Sinoda

          Limba de lemn e bat-o vina si-l doare-n crestetu' capului :)
          Nu trebuie sa incerci sa intelegi ceea ce scrie el.
          e un... "Troll"
          Cat despre comentariul tau, pot spune ca, ai conturat o realitate corecta a miscarilor politice de pe scena romaneasca.

          PS - are misiunea de a provoca dispute negative, doar pentru a atrage atentia.
  • -5 (7 voturi)    
    Doamne ajuta! (Vineri, 18 aprilie 2008, 12:16)

    Dreptul [anonim]

    In sfarsit se contureaza din nou o forta de dreapta! Sa dea Dumnezeu sa contracareze jocurile populiste ale Cotrocenilor. Sincer, m-am saturat de securisti si oameni unsi cu toate alifiile. Parca in fosta CDR nu au fost totusi atati oameni de onestitate indoielnica asa cum gasim azi (si din totdeauna) prin PSD, PC, PD(plus sau minus)L! PRM este o categorie in sine :)
    Mult succes PNL-ului la alegeri! Poate cu ocazia asta reuseste si PNT-CD, partidul istoric distrus de actualul nostru presedinte si acolitii lui, sa intre in parlament. Avem nevoie de taranisti in parlament, este in interesul nostru, al tuturor!
    Si baietilor, fetelor, din orice partid ati fi, furati mai putin, lucrati mai mult si aveti grija si de nevoile mele, ale sub-omului, ale cetateanului de rand. LA MUNCA!
    • +5 (5 voturi)    
      Dreptul ....in stangul!!!!!! (Vineri, 18 aprilie 2008, 14:52)

      bugsy [anonim] i-a raspuns lui Dreptul

      @Dreptul. Chiar in halul acesta ati ajuns?


      Paleologu, Sandulescu,Quintus, Mona Musca, Stolnici in ce partid au fost?

      Cu cine s/a aliat PNL in incercarea de a da jos presedintele tarii (PSD, PRM, PC)?

      Cu sprijinul cui conduce PNL/ul?
  • +3 (5 voturi)    
    (...) (Vineri, 18 aprilie 2008, 12:47)

    Brownie [utilizator]

    Tusea si Junghiu', Tradiceanu si Tzapu'.

    Dar e de bine. Scapam de amandoua odata.
  • -5 (7 voturi)    
    aliante fuziunii aliante (Vineri, 18 aprilie 2008, 13:12)

    ion14 [utilizator]

    o decizie inteleapta menita a consolida spectrul politic de centru-dreapta.se vorbea de un pol de centru -dreapta in care trebuia cooptat si pntc-cd...poate pana la parlamentare se vor mai limpezi apele...
    • +4 (6 voturi)    
      LUCREAZA BAIETIII !!! (Vineri, 18 aprilie 2008, 13:24)

      Brownie [utilizator] i-a raspuns lui ion14

      Acelasi comentariu in Evenimentul Zilei !!!

      http://www.expres.ro/articole/detalii-articol/800301/PNL-A-FUZIONAT-CU-AP/


      Comentariu nou | Raspunde | Inchide
      Subiect comentariu: aliante aliante aliante
      Utilizator: poescu ion
      Data: 2008-04-18 13:01
      o decizie inteleapta menita a consolida spectrul politic de centru-dreapta.se vorbea de un pol de centru -dreapta in care trebuia cooptat si pntc-cd...poate pana la parlamentare se vor mai limpezi apele...



      MAI RAR BAIETI, MAI RAR ...
      CHIAR ASA PE FATZA.

      De-as putea sa le vedem IP-urile .. probabil iar apar de institutii guvernamentale.
  • +6 (6 voturi)    
    Demonstratie ! (Vineri, 18 aprilie 2008, 13:47)

    martin [anonim]

    Aceasta fuziune prin absorbtie intre PNL si Actiunea Populara nu va avea nici un efect electoral, insa naste intrebari tulburatoare. Minunatul Prim Ministru Tariceanu (minunea este persistenta sa pe post) spune ca s-a intarit adevarata dreapta, opusa dreptei false si basesciene,atat de nocive.
    Se poate demonstra o legatura cam jenanta spre stanga, inafara celei evidente dar nemarturisite intre PNL si PDSR. Astfel desi ex-presedintele cu barba de tap nu intra in PNL, poate fiindca nu l-au vrut candidat la alegerile prezidentiale, este foarte probabil ca unii colaboratori de marca vor intra. Asa ca va intra probabil investigatorul Ciuvica, aflat in solda (marturisita ) a familiei Voiculescu in lupta nesfarsita cu balaurul Basescu cel cu 7 capete.
    Dar cine zice Voiculescu, vede imediat PC, care are ce-i drept o culoare politica incerta,desi tare schimbatoare. Acest PC s-a aliat recent cu PDSR-ul ,care se revendica si poate chiar este, de stanga.
    Deci se demonstreza ca Tariceanu vrand cica sa intareasca dreapta, face de fapt rost de metastaze spre stanga ! Dar tot nu o sa-i ajute la nimic !
    • -4 (4 voturi)    
      Idei putine,da'fixe! (Vineri, 18 aprilie 2008, 14:40)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui martin

      Daca va dati cu parere despre politica (nu e fotbal sau manea) v-ati uitat de curiozitate la temele de campanie in ntarile civilizate(coledzii nostri car'vasa zica!)? Acolo lumea discuta despre modul cum s-a guvernat tara,de evolutia nivelulu de trai din perioada respectiva,de legile adoptate pe domenii principale,de moralitatea guvernantilor , de reprezentatarea tarii in relatiile externe etc.Daca cineva obiectiv face o evaluare a guvernului Tariceanu dupa aceste criterii va reiesi fara indoiala ca a fost si este inca cel mai performant guvern roman din toate timpurile! Daca romanul verde basescian este interesat numai de can-canuri si barfe cotroceniste ,va zice de la volanul noii sale masini sau de la fereastra noii lui case sau cu mana pe caruciorul plin de marfuri ca pe el il intereseaza mai mult motocicleta lui Tariceanu,dosarul de cadre a Noricai sau barbisonul lui Constaantinescu! Si totusi in campanie Blaga sau Videanu trebuie sa ne lamureasca si pe noi un lucru care nu se vede : care este o realizare concreta a Zeului Basesescu?
  • +5 (5 voturi)    
    iotete.... (Vineri, 18 aprilie 2008, 14:28)

    Dedalus [anonim]

    S-au unit fostii impotenti cu actuali impotenti, in ideea ca poate, poate...

    (impotenti=fara putere)

    Se face economie la hartia de builetine de vot, ca-i cu o sigla mai putin. Ca stampile pe sigla aia, poate or fi doua (poate 3 daca pune stampila si Petr Imre, asa, ca-i liberal).

    "Pol de centru-dreapta"??? He, he, he!!!

    De abia astept Comisia de ancheta pentru tot ce au facut astia de 4 ani incoace. Ca pol de dreapta nu au facut....

    Sa vedem si noi conturile domniilor lor, sa le verifice cineva cu declaratiiler de avere....

    Nu e o invinuire, pur si simplu asa trebuie la final de mandat- altefel ce rost mai au declaratiile de avere?

    Ca ANI sigur nu are nici o putere- cand imi amintesc ca putea sa-i fie Presedinte impostorul ala de VICTOR ALISTAR (Transparency), ala care a tacut subit dupa ce a fost propus in functie si dupa ce a inceput sa furnizeze instruire cam peste tot pe unde liberalii detin puterea... m-am cam lamurit eu.
  • -4 (4 voturi)    
    pnl (Vineri, 18 aprilie 2008, 15:02)

    mitra [anonim]

    o fi el razgandeanu dar este bine intentionat.ca liberal ma bucur ca personalitati autentice pun umarul la miscarea noastra .pentru ca reformele pasoptiste n-au fost definitivate ,este nevoie in continuare de oameni care sa puna pe primul plan interesele confratilor lor inaintea intereselor personale.intelectuali fini precum zoe petre,botez emil constantinescu,sunt destui in tara asta,de ce preferam tot felul de mitocani n-am sa-nteleg niciodata.sa se fi epuizat genetic acest neam?
  • -4 (4 voturi)    
    echipa completa (Vineri, 18 aprilie 2008, 15:40)

    iepurash [anonim]

    este o idee foarte buna, care va aduce castig celor doua partide, astfel echipa de dreapta este completa si-si poate continua campania pt a le arata oamenilor ca ei merita postul de primar general si asa mai departe..oricum succes liberalilor
  • +3 (3 voturi)    
    unirea nulitatilor (Vineri, 18 aprilie 2008, 15:54)

    barbq [anonim]

    Eu trag trei concluzii din aceasta absorbtie:
    - nimeni nu trage nici o concluzie, niciodata, din ceea ce s-a intamplat anterior (nici macar cu 7-8 ani inainte); unirea unui las (Constantinescu) cu comportament de maidanez si a unui tradator imoral si razganditor (Tariceanu) nu va aduce nici macar 1 000 de voturi;
    - anticomunistii , cati au mai ramas in AP, vor fi subordonatii cadrelor securiste de nadejde (Norica si Olteanu);
    - de orice se intampla in tara asta (alegeri locale, drumuri proaste, inundatii, grindina etc) e de vina Basescu si "partidul prezidential"
  • +3 (3 voturi)    
    interesant.... (Vineri, 18 aprilie 2008, 16:07)

    judex [anonim]

    Cei 322 se reaseaza; mai daunazi PSD+PC, acum PNL+AP, iar maine vom asista la constituirea oficiala a Frontului Salvarii Nationale - PSD/PNL.
  • -3 (3 voturi)    
    judex judex (Vineri, 18 aprilie 2008, 18:14)

    nnn [anonim]

    Frontul Salvarii nationale a fost PSD cu PD (redenumit PDL)

    toti sunt rai si isi cauta interesele lor. Dar prefer pe unii care mai fac si cate ceva pentru tara. Basescu a fost la putere ani buni, dar nu-a facut nimic, in afara de a-l da jos pe Ciorbea si Constantinescu. Acelasi joc l-a facut atunci ca acum.

    PNL nu s-a aliat cu PSD. A jonglat cum a putut. Voi ce ati fi facut? V-ati fi dat la o parte?

    in germania guverneaza o coalitie stanga-dreapta. nu se iubesc deloc, dar guverneaza. PNL incearca sa fie la putere. Si Base ar fi facut la fel.

    Nu va faceti griji, o sa iasa PDL pe primul loc la algeri si o sa vedeti voi cat de bine o sa guverneze. A cata oara va fi cand va veti fi pus increderea intr-un partid si acel partid nu va fi facut mai nimic?

    Sa traiti bine

    Inca ceva: voi tot scrieti ca PNL nu o sa ia mare lucru la alegeri...sa asteptam si sa vedem, pentru ca eu nu cred ca PDL este asa tare cum se spune....
  • +1 (1 vot)    
    au fuzionat prin absorbtie... (Vineri, 18 aprilie 2008, 18:35)

    uluit [utilizator]

    Este mai mult o mutare politica de imagine, care in cele din urma va avea un efect ca de 'vant' tras pe la colturi.
    Sa analizam:
    - Emil se lasa absorbit, dupa care se retrage (iar) din viata politica... ha, ha, ha... buna banc! baieti, pai asta anuleaza din start absorbtia cu surle si tam, tam.
    - daca aduni nimic (AP) cu alt partid mic (PNL) atunci tot ni"mic" ramai.

    Oare cine din PNL comenta fuziunea PD-PLD c-ar fi o absorbtie si nu o fuziune? uite ca cei de la PNL se tine bine... inghit orice :D
  • -2 (2 voturi)    
    Dreapta puternica (Vineri, 18 aprilie 2008, 19:12)

    Adi [anonim]

    Subscriu la parerea ca in Romania avem nevoie de o dreapta puternica si aceasta o reprezinta PNL-ul, iar guvernul actual este cel mai performant guvern din istoria postdecembrista. Economia a crescut cu cate 5% pe an (e drept si datorita unei conjuncturi favorabile date de intarea in UE). S-au introdus unele masuri europene: colectarea deseurilor electrocasnice, investitii masive in infrastructura scolilor (toate colegiile nationale mari sunt in reparatie), oferirirea de bani profesorilor de liceu pentru achizitionarea de carti (pentru prima data de la revolutie!), subventii de 200 de euro pentru achizitionarea de calculatoare noi pentru elevii saraci si de 1000 de euro pentru achizitionarea de masini noi pentru orice om, sarac sau bogat (programul Rabla), introducerea unei taxe auto pentru protectia mediului (ca in orice tara civilizata), acum oferirea de USB key pentru elevi, pentru prima data in istoria Romaniei legile sunt in dezbatere publica, in special legea educatiei si legea taxei auto de prima inmatriculare. Desigur, mai sunt progrese de facut, dar suntem pe linia buna. Romania are nevoie de o forta de dreapta. Frumos ar fi sa se uneasca si PNTCD-ul cu PNL-ul. Nu cred PDL ca este de dreapta si nu cred ca PNL-ul va obtine un scor asa mic la alegeri. La europarlamentare a surprins pozitiv PNL-ul si negativ PD-ul. Sa vedem continuarea. Vor fi alegeri foarte interesante.
  • 0 (0 voturi)    
    tariceanu&constantinescu (Vineri, 18 aprilie 2008, 19:37)

    elolodia [anonim]

    Tusea si junghiul s-au unit sa ne fraiereasca iar?
    Sa creada ei !
  • 0 (0 voturi)    
    Jeg la jeg trage (Vineri, 18 aprilie 2008, 21:00)

    Jeg la jeg trage [anonim]

    E doar o parafrazare a zicalei: BAN la BAN trage, dar, in acest caz e mai mult decat adevarata!

    Teroria multimilor; o multime VIDA + o multime VIDA = o multime VIDA

    un tap + un neputinceanu = o multime VIDA

    Ha, Ha, Ha! Nulitatilor, neglijabililor!
  • 0 (0 voturi)    
    Tradatorul si lasul Constantinescu (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 5:41)

    RODICA [anonim]

    a predat A.P. liberalilor.Datorita acestui tarie brau PNTCDeul, a ajuns partid neparlamentar .PNTCD trebuie sa-si pastreze linia politica Maniu-Mihalache-Coposu si sa nu se amestece in ciorba Tradiceanu-Tapul!