PSD si PC au semnat protocolul de colaborare 

PSD si PC isi propun sa castige alegerile parlamentare si pe cele prezidentiale

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 17 aprilie 2008, 14:06 Actualitate | Politic


Mircea Geoana si Daniela Popa au semnat protocolul
Foto: Rompres
PSD si PC au semnat, astazi, la Palatul Parlamentului, un protocol de colaborare pentru alegerile parlamentare. Decizia fusese anuntata de cele doua formatiuni inca de acum cateva zile, iar detaliile protocolului au fost puse la punct in ultimele zile. Liderul social-democrat Mircea Geoana spune ca alianta PSD-PC isi propune sa castige alegerile parlamentare din aceasta toamna, sa alcatuiasca noul guvern si sa castige si prezidentialele de anul viitor. Cele doua partide vor merge, insa, pe liste separate la alegerile locale din luna iunie.

Protocolul a fost semnat intre liderul PSD, Mircea Geoana, si presedintele conservator Daniela Popa. Pactul nu este unul strict electoral, ca cel din 2004, ci este unul de colaborare politica, motiv pentru care va fi inregistrat si la tribunal, a explicat Mircea Geoana, potrivit Antena 3.

"Sunt onorat ca am ocazia sa semnez, in premiera, un protocol cu o doamna presedinte a unui partid si ii felicit pe colegii conseravatori ca au avut curajul sa promoveze o femeie in cea mai inalta functie din partid", a afirmat Mircea Geoana.

La randul sau, liderul PC Daniela Popa a afirmat ca scopul acestei aliante este "crearea unei opozitii reale si credibile pentru alegerile parlamentare din aceasta toamna si pentru cele prezidentiale, din 2009.

"Daca PD-L nu are ministri, nu inseamna ca este in opozitie, iar daca presedintele critica Guvernul, nu inseamna ca este in opozitie", este de parere Daniela Popa, presedintele PC. "Noi vrem sa oferim o alternativa, sa fim o opozitie reala si credibila".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















826 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Astia sunt BOLNAVI cu acte-n regula! (Joi, 17 aprilie 2008, 14:27)

    Romanul [anonim]

    Circ si comedie!

    Ce tel abordabil si-au propus ... nici mai mult, nici mai putin.

    Cred ca 80% din politicieni sufera cu mansarda ... poate chiar mai mult!

    RIP
  • +3 (3 voturi)    
    de rasu lumi (Joi, 17 aprilie 2008, 14:38)

    florin [anonim]

    hahahaha, astea manaca carne si beau sange :-))
    era cat pe ce sa ma kko pe mine de ras :-)
  • +2 (2 voturi)    
    abureli (Joi, 17 aprilie 2008, 14:53)

    dan [anonim]

    exact de "felicsi" avem nevoie.....cat de penibil poate fi geoana si ai lui,ce repede au uitat 2004.
  • +2 (2 voturi)    
    vai de mama lor (Joi, 17 aprilie 2008, 15:02)

    Andrei [anonim]

    Astia uita de alegerile trecute si nu vor sa intelega ca propaganda asta agresiva de la Antene nu le face decat rau. Nu vor sa inteleaga ca poporul asta e satul de propaganda de inainte de '89. nu mai doreste asa ceva. Iar antenele sunt campioane la agresivitate cand vine vorba de promovat x sau y ori de aruncat cu noroc in x sau y - pana si in promo-uri la o emisiune sau pur si simplu la televiziunea in sine, cum e cu Antena3 coreleaza imagini si texte de asa natura incat sa induca un anumit mesaj. Uita insa ca nu suntem cretini si ca ne prindem repede de prostiile de genul asta. Cu alifia asta chiar suntem "unsi". Avem deja in gene "ungerea" asta
    • 0 (2 voturi)    
      vai de mama noastra (Joi, 17 aprilie 2008, 15:35)

      iosiP [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Andrei,

      Cu parere de rau dar SUNTEM cretini!

      Nu judeca mitocanul mioritic dupa IQ-ul celor care citesc acest site. Mergi intr-un concediu la tara si discuta cu "talpa tarii": majoritatea il regreta pe Ilici si vor vota PSD ca doar astia le-au marit pensiile.

      Si cum alegerile vor cadea in "perioada zaibarului" tot micii si pastrama electorala vor decide componenta parlamentului.
  • +1 (1 vot)    
    FELIX PRESEDINTE! (Joi, 17 aprilie 2008, 15:04)

    jooo [utilizator]

    ..daca e sa-l acreditezi dupa cele mai multe merite PC (partidul comunist), felix e cel mai indreptatit sa-i urmeze lui iliescu....de ce nu,dupa balacareala din staulul INTACT,zici ca se pregatesc de-al 14-lea congres !

    FELIX ,ILICI,si poporul rus,libertatea ne-au adus !!!!!
    URA !!! URA!!!
    (de clasa/si de rasa)! ...mama voastra de bagabonti,ca prea v-ati luat-o in cap.....las´ ca ne intoarcem noi......v-om fi iarasi ce am fost!!!! si mai mult decat atat.........
    Geana tot prostanac o sa ramai.....doar ca o sa ai unde scuipa serile...la antene....
  • +1 (1 vot)    
    LOOOOOOOL (Joi, 17 aprilie 2008, 15:18)

    gogu [anonim]

    la balamuc cu ei !
  • +5 (5 voturi)    
    tradare,tradare,dar sa o stim si noi (Joi, 17 aprilie 2008, 15:35)

    directia 5 [anonim]

    toti acuza PC de tradare in 2004 ,nimic mai fals,PC a fost 'calul troian 'al PSD in guv. Tariceanu si momeala pe care liberalii au inghitit o cu lacomie. Daca 'solutia imorala', cum coret a denumit o presedintele ,nu ar fi participat la guvernare, am fi avut alegeri anticipate ,sunt convins ca Basescu nu ar fi numit un premier din afara aliantei.
  • +1 (1 vot)    
    ISTORIA !!! (Joi, 17 aprilie 2008, 16:02)

    Nicolae [anonim]

    Cine nu-si cunoaste istoria(vezi 2004) merita s-o retraiasca !
  • +1 (1 vot)    
    Ce combinatie (Vineri, 18 aprilie 2008, 0:21)

    suedezul [anonim]

    Interesanta combinatie,intre prostanacul lui Iliescu si prosti...ta lui Voiculescu.Din aceasta combinatie nu va rezulta nici 15 %din voturi.
  • 0 (0 voturi)    
    moarte sigura (Vineri, 18 aprilie 2008, 8:58)

    alin [anonim]

    oare de cate ori poate fi tradat un partid iar altul de cate ori poate trada. Foarte grav odinioara cel mai mare partid din tara se autodesfiinteaza
  • +1 (1 vot)    
    si-au propus sa castige alegerile (Vineri, 18 aprilie 2008, 9:51)

    george [anonim]

    Sa le castige de la cine? Ca de la romani nu prea cred...
  • 0 (0 voturi)    
    antene (Vineri, 18 aprilie 2008, 11:25)

    ion roata [anonim]

    De fapt, protocolul e intre PSD si Antene. Totusi, nu inteleg de ce a fost nevoie pentru ca oricum 'tonomatele' duduiau si pana acum impotriva Basescu & co. Probabil ca pe langa reportajele agenda a PC vor aparea si cele ale PSD in care ni se vor spune realizarile si proiectele marete ale partidului si fiilor lui iubiti (pacat; fara acele reportaje, departamentele de stiri ale antenelor ar fi de nota 10).
  • 0 (0 voturi)    
    rusine! (Vineri, 18 aprilie 2008, 11:27)

    adi [anonim]

    Un om cu ceva in cap nu pupa acolo unde tocmai a scuipat.
    Romanii au politicienii pe care ii merita!
    Sa le fie de bine!
  • 0 (0 voturi)    
    tusea si junghiul (Vineri, 18 aprilie 2008, 19:44)

    elodia [anonim]

    s-a refacut adunatura de a votat suspendarea lui basescu?