PSD+PC reloaded

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 14 aprilie 2008, 17:40 Actualitate | Politic


Social democratii si conservatorii vor sa mearga impreuna in campania electorala si au inceput deja discutii. Noul purtator de cuvant al PSD, Marius Lazar, a anuntat luni ca PSD va lua o decizie in acest sens in Consiliul National. Si conservatorii au confirmat, prin vocea lui Codrut Seres, ca la prima sedinta a Consiliul National se va discuta inceperea negocierilor cu PSD in vederea crearii unei aliante preelectorale.

Sursele de la varful ambelor partide au declarat ca alianta preelectorala dintre PSD si PC vizeaza alegerile parlamentare din toamna. Conservatorii sunt constienti ca sansele lor de a intra singuri in Parlament sunt reduse, in timp ce social-democratii isi pregatesc terenul pentru o sustinere cat mai larga a unui Guvern PSD.

Purtatorul de cuvant al PSD, Marius Lazar, a recunoscut luni ca intre social-democrati si conservatori exista un dialog pe tema unei aliante preelectorale.

“In cadrul Sedintei Consiliului National de miercuri vom decide asupra acestei chestiuni. Exista un dialog cu PC pe aceasta tema, sa asteptam ziua de miercuri sa vedem cum se finalizeaza aceasta chestiune. Nu ascund faptul ca si astazi si maine vor mai fi discutii pe această tema”, a declarat Marius Lazar.

Secretarul general al conservatorilor, Codrut Seres, a confimat pentru HotNews.ro ca partidul va decide marti, la Consiliul National, o eventuala colaborare cu PSD la alegerile din 2008.

“Este o alianta posibila, urmeaza sa fie validata de forurile de conducere ale celor doua partide. Deocamdată nu am ajuns in acel stadiu. O decizie trebuie sa fie luata in Consiliul National, probabil ca va fi unul dintre subiectele de maine de pe ordinea de zi a CN”, a declarat Seres.

De altfel, secretarul general al PC a explicat ca  la alegerile locale o colaborare cu PSD va fi posibila numai in turul doi, pentru ca in primul tur fiecare partid candideaza cu liste proprii. Seres a mai precizat ca alianta preelectorala ar viza “ toamna parlamentarelor si colaborarea legislativa”.

Cele doua partide au participat impreuna la alegerile legislative din 2004, dar PC (fost PUR) a renuntat la colaborarea cu PSD pentru a intra la guvernare cu Alianta DA.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1204 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Hehe (Luni, 14 aprilie 2008, 17:56)

    Opposite [anonim]

    La vremuri noi, tot noi.
  • +3 (3 voturi)    
    Era de asteptat (Luni, 14 aprilie 2008, 17:56)

    sile [anonim]

    Inca o dovada a faptului ca votul uninominal in forma in care a fost adoptat nu functioneaza.
  • +8 (8 voturi)    
    Sa ne mai pese de PSD? (Luni, 14 aprilie 2008, 17:58)

    jamal [anonim]

    Daca pana acum mai cochetam cu ideea de a-i vota pe unii social-democrati, acum chiar ca nu mai dau doi sobolani de hotel pe voi.
    In primul rand pierdeti voturi. Putini voteaza PC si, astfel, ei trag seva din electoratul vostru.
    Doi, nu castigati nimic, decat poate vreun comision gras. Si poate ce e mai grav, dati legitimitate si putere unui partid de securisti si turnatori. Jos Felix.
    • +4 (4 voturi)    
      Misto (Luni, 14 aprilie 2008, 18:07)

      Opposite [utilizator] i-a raspuns lui jamal

      Ai un + de la mine pentru expresia "sobolani de hotel" eu as spune "nu i-as scuipa nici dac-ar fi in flacari" si asta de mai demult. Crezi tu ca Ilici, Prostanacul, Guzganul si celelalte animale au fost surprinse cand au aflat ca Felix e un turnator?
  • +7 (7 voturi)    
    Votati (Luni, 14 aprilie 2008, 18:02)

    Transilvanian man [anonim]

    Dragi romani vrem din nou sa va tragem teapa ...VOTATI-NE si o sa fim din nou ce am fost ....ASTA E MESAJUL NESIMTITILOR CE AU DISTRUS TARA DIN 89!!!
    Vin in cateva clipe si pn-leii sa se alature ..."splendidei" coalitii
  • +4 (4 voturi)    
    PSD (Luni, 14 aprilie 2008, 18:04)

    sile [anonim]

    PSD are o adunatura de idioti in functii de conducere.
    Dovada?
    Se vede ,din avion,ca nu au inteles nimic din prima experienta de colaborare cu PC si anume cea din 2004.
  • +3 (3 voturi)    
    garnitura (Luni, 14 aprilie 2008, 18:12)

    comunistul [anonim]

    Buna combinatie! PSD-PC-Copilul Minune.Acuma garnitura este completa-VOTATI-I!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    publicitate (Luni, 14 aprilie 2008, 18:44)

    georgel007 [anonim]

    partid subunitar ofer spatiu de antena nelimitat, prostituate pardon ziaristi dornici sa linga sau sa muste orice, ziare care scriu oricum si orice, toate astea pentru loc in parlament. ne gasiti la sediul din baneasa, securistii si turnatorii au discount substantial.
  • -4 (6 voturi)    
    Lui Transilvanian man (Luni, 14 aprilie 2008, 19:54)

    Pascu D-tru [anonim]

    Nici un partid nu va depasi 33 % din voturi. PD-L spera sa aibe 35 % dar va avea surpriza ca in urma pozitiei ce a avut-o fata de pensionari si a comportamentului Presedintelui Basescu va inregistra un esec cumplit. Pentru formarea unei majoritati guvernabile sint necesare aliante. Asta nu este nimic nou intr-o democratie. Si nici rau. Nici un partid nu vrea sa aibe de a face cu PD-L si mai ales cu Basescu care si-a devorat toti aliatii. Deci va trebui sa ramina mai departe in opozitie
    • +2 (2 voturi)    
      si ce daca (Luni, 14 aprilie 2008, 20:18)

      scharke [utilizator] i-a raspuns lui Pascu D-tru

      Crezi ca cu 35% nu se poate face guvern sau care-i treaba?
      Teme-te, dupa un guvern PDL, nici dracu nu o sa mai poata fura voturi cum a facut PSD in 2004.
    • +3 (3 voturi)    
      democratie??? (Luni, 14 aprilie 2008, 20:33)

      AndreiMoraru [utilizator] i-a raspuns lui Pascu D-tru

      in ce democratie din lume vezi tu un partid ca PC ajungand la putere???? asta dupa ce a facut alianta cu partidul care a ajuns in opozitie???


      Basescu a facut o singura mare greseala: Tariceanu.
  • +1 (1 vot)    
    monstruoasa coalitie (Luni, 14 aprilie 2008, 21:15)

    Z [anonim]

    se reface sau mai precis se da pe fata.
  • +1 (1 vot)    
    SPUMA DIN POLITICA (Luni, 14 aprilie 2008, 23:27)

    dedeiu [anonim]

    Mai intai putin electorat din partea "consilierului" Adrian Simionescu(Adrian Plodul Minune), acum PC, oare la ce mai ajung? PRM? PIN? UDMR? Ce nu face PSD pentru electorat, dar chiar in halul asta? Pai imi este chiar mila de Iliescu care, probabil ca spumega si vrea prin laboratoarele din Siberia mai rapid. R U S I N E.
  • -3 (3 voturi)    
    Are dreptate Pascu (Marţi, 15 aprilie 2008, 0:28)

    Vancea Mihai [anonim]

    Dupa ce Basescu a lichidat pe Ciorbea pe Radu Vasile pe PetreRoman si altii , a produs degringolade in guverne si coalitii, cine mai vrea sa se alieze cu PD-L. La nici o luna dupa ce a ajuns la putere a inceput sa vorbeasca de alegeri anticipate numai ca sa-l instaleze la conducerea guvernului pe Stolojan. De data asta nu a reusit ori cit si-a dat interesul .
    • +2 (2 voturi)    
      chiar crezi (Marţi, 15 aprilie 2008, 7:34)

      Titi [anonim] i-a raspuns lui Vancea Mihai

      ca PD-L ar vrea sa se alieze cu alde PC ?! si ca PC si altii de aceeas teapa se tn mandri si se iau in brate doar cu imecabilul PSD ?! Esti liber sa crezi ce vrei, dar convingi.
  • -2 (2 voturi)    
    cum sta treaba (Marţi, 15 aprilie 2008, 8:42)

    @vancea Mihai [anonim]

    A incercat el sa distruga si PNL-ul prin intermediul lui Stolo dar nu i-a mers, Tariceanu a fost prea tare si a stiut sa il lucreze pe Base, asa ca acum se linge pe bot gandinduse ca a ramas fara sa poata manevra guvernul
  • -2 (2 voturi)    
    Ce sa zic (Marţi, 15 aprilie 2008, 8:56)

    Misulica [anonim]

    Cata valva pentru o alianta. Pana acum s-au facut si s-au desfacut nu stiu cate aliante la PNL si PD si nu s-a facut asa valva. Este stiut ca in politica din Romania toata lumea migreaza catre un partid sau altul, altfel la noi n-ar exista politica.
  • 0 (0 voturi)    
    Comunistii din nou impreuna, urmeaza si PNL! (Marţi, 15 aprilie 2008, 13:07)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Aceste miscari sunt puse la cale de mult timp. Dupa ce aceasta alianta a dezastrului va fi parafata, va urma si PNL sa adere pe fata sau pe la spate, cum le place lor! E doar o chestiune de timp pana cand cei "322" se vor uni pe fata pentru a-si ocroti imunitatile si banii furati!
    Degeaba, PD-L va castiga cu atat mai sigur alegerile cand PSD, PNL si PC fac greseli enorme de strategie si de candidati!
  • 0 (0 voturi)    
    imn (Marţi, 15 aprilie 2008, 14:43)

    nelu versejan [anonim]

    care este imnul partidului conservator? si cine il cinta? stie cineva?