Cristian Diaconescu este candidatul PSD la Primaria Bucuresti

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Vineri, 11 aprilie 2008, 11:00 Actualitate | Politic


Cristian Diaconescu, la reuniunea Comitetului Executiv National al PSD
Foto: Rompres
Social-democratii l-au desemnat vineri pe Cristian Diaconescu drept candidat la Primaria Generala a capitalei. Diaconescu a fost validat cu unanimitate de voturi, prin ridicarea mainii, chiar in prezenta presei. La finalul votului, presedintele PSD Mircea Geoana a declarat: "De azi putem sa spunem ca avem primar". Comitetul Executiv al PSD s-a reunit pentru a pune capat disputei interne dintre Marian Vanghelie si Sorin Oprescu.

Presedintele PSD Bucuresti, Marian Vanghelie, a declarat ca va face tandem cu Cristian Diaconescu, candidatul PSD la Primaria Capitalei, el urmand sa candideze la functia de primar al Sectorului 5 si sa fie cap de lista pentru Consiliul General al Municipiului Bucuresti.

"Toata organizatia de Bucuresti e alaturi de Diaconescu", a spus Vanghelie.
Vanghelie a precizat ca Diaconescu a fost propunerea Organizatiei PSD Bucuresti, recunoscand ca "Ne trebuia o solutie de imagine buna pentru ca sunt multe discutii in cadrul partidului si ma interesa solutia viabila... Aveam nevoie de imaginea cea mai buna si de partea de organizare si de forta mea".

Pana acum au mai fost vehiculate numele lui Marian Vanghelie, a carui candidatura a fost anuntata chiar de Mircea Geoana. Ulterior in competitie a aparut Sorin Oprescu, sustinut de Ion Iliescu. Recent a aparut o a treia varianta: Miron Mitrea. De altfel, surse din PSD, citate de Rador, declarau ca noul candidat va fi vicepresedintele formatiunii, Cristian Diaconescu. Aceleasi surse sustineau ca seful campaniei PSD, Miron Mitrea, ar fi decis sa nu fie contracandidatul lui Sorin Oprescu in cursa interna pentru Primaria Bucuresti. Pe de alta parte, nici Oprescu nu renunta la ideea candidaturii independente, in cazul in care nu va fi nominalizat in cadrul Comitetul Executiv al PSD.

Vulnerabilitati:

  •  Sotia lui Cristian Diaconescu - implicata in dosarul Eximbank

In 2006 presa relata despre cazul Eximbank, in care era implicata sotia senatorului PSD, Mariana Diaconescu. Sotia lui Diaconescu s-a aflat in atentia procurorilor DNA, intr-un dosar cu un prejudiciu estimat la cateva milioane de euro din patrimoniul public si de aproape 1,5 miliarde de lei vechi din banca.

Dosarul se refera la acordarea a patru credite de comert exterior pentru persoane juridice din Romania care au contracte in afara granitelor tarii. Astfel, contractantii au depus diferite acte false la banca, in care erau marite fictiv valorile produselor ce reprezentau garantia creditului. Anchetatorii spun ca garantiile petru aceste credite sunt fie din resurse proprii, fie din bugete de stat. Dupa ce au obtinut creditele, persoanele juridice respective nu au rambursat valoarea acestora, astfel ca statul roman a fost acela care a suportat paguba.

Un alt scandal legat de sotia lui Cristian Diaconescu se refera la salariul incasat de aceasta. Mariana Diaconescu a fost, vreme de patru ani, presedinte al Eximbank. In 2001, odata cu instalarea guvernului Nastase, Cristian Diaconescu a devenit secretar de stat in MAE, iar ulterior a fost numit ministru al justitiei, iar sotia sa - presedinte al Eximbank.

Mariana Diaconescu avea un salariu lunar de 118 milioane de lei, la care se adaugau 80% sporuri si 40% indemnizatii. Dupa o majorare salariala  Mariana Diaconescu a inceput sa castige in medie cam 600 milioane de lei net pe luna. In ultimele luni, salariul depasea 800 milioane de lei pe luna.

  • Cristian Diaconescu - judecator in procesele „la fata locului“

Evenimentul Zilei a prezentat in luna februarie extrase din mapa profesionala a lui Cristian Diaconescu, care a fost magistrat inainte de ’89. Potrivit documentelor, Diaconescu a intrat in randurile PCR in aprilie 1982. Inainte de Revolutie, traseul social-democratului a presupus si legaturi cu Securitatea, functii UTC, cursuri aprofundate de marxism si aprecieri superlative despre ambitia si pregatirea sa ideologica.

Cristian Diaconescu a negat ca ar fi detinut functii pe linie politico-ideologica.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6027 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Desemnarea dlui Diaconescu (Vineri, 11 aprilie 2008, 13:49)

    nicolae [anonim]

    Cred ca pentru PSD este valabila acum zicala "Da-mi doamne mintea de pe urma a romanului"!
    De departe nu puteau face o alegere mai buna pentru ei, domnul Cristian Diaconescu detasandu-se net de (majoritatea) colegilor sai de partid.
    • 0 (0 voturi)    
      ti se pare bun Diaconescu? (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:29)

      sempere [anonim] i-a raspuns lui nicolae

      stai sa vezi cand s-o da drumul la scandaluri, campanii de presa, etc, etc. etc
      • 0 (0 voturi)    
        zis si facut ! (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 21:06)

        Riri [anonim] i-a raspuns lui sempere

        s-a dat drumul !
  • +2 (6 voturi)    
    a'nebunit marmota (Vineri, 11 aprilie 2008, 13:53)

    mario [anonim]

    mare lucru ca nu l'au propus pe tatucu' iliescu...oricum, au luat'o razna rau de tot daca de 3 luni o tot tin cu uite candidatu', nu e candidatu' si la final vin cu un baiat care nu are nici o treaba cu primaria...ma mir ca jiji nu l'a propus inca pe dan pavel la primarie ca mare'i gradina ta, Doamne!
  • +1 (3 voturi)    
    FARSA (Vineri, 11 aprilie 2008, 13:54)

    milli [anonim]

    Toata asa zisa cearta a psd a fost PIESA DE TEATRU marca iliescu! Diaconescu a fost de mult in carti, fiind tot timpul la televizor.
    N-ati vazut ce vesel era Vanghelie? Asta a aratat ca totul a fost un aranjament. Au asteptat PD-L si au facut nominalizarea exact in ziua in care PD-L isi tinea “serbarea”.Acum toata ziua se va vorbi numai de PSD, PD-L raminind undeva in fundal.
    Sa vedem daca PD-L mai merge cu Blaga.
  • +5 (5 voturi)    
    vor sa-l compromita... (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:03)

    mihneavoda [anonim]

    exact asa au facut cu Geoana in 2004
  • +7 (11 voturi)    
    buna alegere (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:05)

    johny [anonim]

    Diaconescu n-are fata de primar... nu cred ca are vreo sansa... oricum PSD nu va castiga primaria Bucurestilor o suta de ani de acum inainte dupa episodul in care nea' Nelu si ortacii plantau panselute la Teatrul National (probabil pe mormintele a peste 100 de bucuresteni)
  • +7 (7 voturi)    
    Si Totusi (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:06)

    roberto [anonim]

    Diaconescu este cel mai bun candidat al lor impotriva lui Base. Inseamna ca alegerile prezidentiale din 2009 au fost sacrificate.

    Dar poate ca o sa candideze Oprescu sau Vangelis la anul.

    A nu, Geoana....
  • +9 (9 voturi)    
    MANEVRA (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:11)

    EccE [anonim]

    Manevra lui Geoana. Diaconescu era de departe cel mai bine vazut PSD-ist cu sanse reale la postul de presedinte al partidului. Asa..ori castiga la primarie..ceea ce e destul de greu..cu Blaga, dar isi erodeaza popularitatea cu problemele nesfarsite ale Buc, ori nu castiga si atunci iar pierde din credibilitate in interiorul partidului. D-le Diaconescu iti doresc succes, dar mai ai de invaztat politicianisme. Deocamdata de 1-0 pt Geoana, care castiga si pe partea ca i-a impacat pe ailalti cu o solutie de mijloc.
  • +7 (7 voturi)    
    interesant subconstientul asta ... (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:12)

    JW [anonim]

    "NU mi s-a cerut acest lucru, NU mi s-a propus sa candidez si NU m-am oferit sa candidez. Mi-am dorit sa merg in zonele pe care le cunosc in politica, Primaria Bucuresti NU e un loc care sa-mi fie strain, NU am oferit candidatura mea, N-am sa fac asta nici azi", a declarat deputatul PSD.

    Numarati putin de cate ori apare "nu" in 2 propozitii ale lui Mitrea: de 6 ori. Un fel de "nici usturoi n-am mancat, nici gura nu-mi miroase" :) . Ce sa facem, s-a obisnuit sa tot nege de pe la DNA ... :-)
  • 0 (8 voturi)    
    ... (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:14)

    Emil [anonim]

    Nu spun ca ar fi ideal, dar dintre "care este", "plagiat" si "manivela" e cel mai bun.

    Desi nu voi vota in veci cu psd-ul, cred ca-i voi da votul lui Diaconescu.
    • +8 (8 voturi)    
      Dai-l sa-l duca acasa Emile draga (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:26)

      Un tanar din Titan [anonim] i-a raspuns lui Emil

      Emil :" Desi nu voi vota in veci cu psd-ul, cred ca-i voi da votul lui Diaconescu."
      Voteaza cu Diaconescu, el duce acasa ce i-ai dat si nu la PSD. Da-il lui CDiaconescu ca este din partidul laburist din Australia si nu din PSD-ul unde dicteaza Ilici
  • +5 (9 voturi)    
    Diaconescu este un domn (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:19)

    Un tanar din Titan [anonim]

    Diaconescu are batista, vorbeste frumos, e prezentabil la fel ca si Cioroianu. iar cei ce-l vor vota il vor vota pentru asta. Cind era minstru la Justitie era la fel. Nu a ramas nici o urma din ministeriatul lui dar a fost baiat salon.
    Sper sa nu apara pe afise in camasa cu mineca scurta cum aparea Geoana atunci cind Bombo i-a tras un sut si l-a trimis sa candideze la primarie....
    Blaga e buldogu, pupinbaselu, vamesul, cu lipsa de farmec. Eu pe el il voi vota.
    De Cozmin, Pavelescu, chitaristu', nici nu mai vorbesc : baieti simpatici de coloratura.
  • +5 (5 voturi)    
    cred ca D-l Diaconescu a fost pedepsit... (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:20)

    judex [anonim]

    Au reusit, in sfarsit, sa-l indeparteze si sa-l pedepseasca. Singurul castig este ca, daca Pavelescu, Codrin Stefanescu si Gusa nu se vor porci, vom avea o campanie serioasa si civilizata.
  • +5 (9 voturi)    
    Cine mai este si Cristian Diaconescu asta? (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:21)

    Ion Gogu [anonim]

    Ce a facut la viata lui?
  • -3 (3 voturi)    
    candidatura Iliescu (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:21)

    Adi [anonim]

    PSD nu a castigat niciodata primaria generala a Bucurestiului.
    Daca ar fi candidat Iliescu, cred ca ar fi castigat cu brio.
  • +4 (4 voturi)    
    se dezbraca de costum ca Geoana? (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:22)

    bogdan [anonim]

    Sa fim sinceri, nu stiu ce sondaje fac ei dar Diaconescu e prea subtire pentru primarie (cu fata de european - vb lui Basescu), n-are nicio sansa. Chiar si ca independent Oprescu o sa-l bata mar pe Diaconescu...Sunt doar trei care au sanse: Blaga, Oprescu si cu putin noroc Orban...
  • +5 (9 voturi)    
    justitie contra interne (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:23)

    constantinescu [anonim]

    Felicitari domnului Cristian Diaconescu ! Intr-adevar, este o persoana de marca, cult si onorabil. Are alura europeana si poate indeplini cu succes functia de reprezentare a Primariei Bucurestiului. De curand, m-a surprins placut declaratia domniei sale cum ca doreste o Romanie ca o tara fara terminatia "stan", altfel zis o tara autentic occidentala.
    Stiu insa ca nu va putea niciodata sa-si puna planurile in aplicare, deoarece nimeni nu sufla-n front, acolo in PSD. Persoanele impinse la inaintare nu au dreptul la actiuni personale, ci doar la unele in favoarea intereselor de partid (cel putin asa cred eu, daca ma insel astept sa mi se demonstreze contrariul). Regret acest fapt.
    Cat despre batalia electorala, e foarte simplu. Se lupta 2 fosti ministri, justitia cu internele, teoria cu practica, finetea cu severitatea. Or, acolo la primarie nu se poate lucra cu manusi. Acolo, avem nevoie de oameni activi, pragmatici si duri. Intr-o societate haotica numai acestia pot instaura ordinea necesara. Altfel, ii mananca "baietii destepti". Este domnul Cristian Diaconescu un dur ?
  • -1 (3 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:24)

    Bogdan [anonim]

    Cred ca orice alta optiune ar fi insemnat suicid politic pentru PSD! Asa... sunt din nou in carti! Nu stiu ce candidati mai buni ar putea propune cei din PNL, PLD, sau din alte partide. Desi sunt anti PSD, ma tem ca au cam spart piata! Jos palaria in fata domnului Diaconescu. Un OM politic asa cum ar trebui sa arate toti politicienii din Romania. Parlamentul nostru ar fi parfum de trandafiri (fara referire la sigla PSD) daca asa ar fi toti oamenii politici ai Romaniei. Viata politica ar arata altfel, si pe cale de consecinta Romania ar arata altfel.
    La urma urmei, social-democratia nu este o idee rea, dar nu prea are cine sa o promoveze cu adevarat in Romania actuala.
    Felicitari! Si bafta :)
  • +6 (6 voturi)    
    Sa fim seriosi! (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:33)

    C [anonim]

    toata aceasta diversiune sa vi cu un candidat la fel de slab pt primarie cum era si geoana! spune vanghelie ca diaconescu e un bun candidat pt ca e un bun diplomat. nu vad ce legatura are asta cu primaria. oricum tot ce vine din partidul lui iliescu si e sustinut de acesta nu e de incredere.
    Sper ca domnul Blaga va castiga din primul tur.
  • 0 (2 voturi)    
    pentru Emil (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:34)

    nicolae [anonim]

    Nu stiu daca au gandit-o, dar in mod cert PSD va obtine voturi de la cetateni care nu agreaza acest partid dar il apreciaza ca om pe domnul Cristian Diaconescu. Personal voi vota cu un alt candidat - care, deasemenea, se bucura de aprecierea mea - dar asta nu ma impiedica sa-i urez mult succes domnului Diaconescu si sa-mi exprim multumirea ca sporesc sansele ca bucurestenii sa aiba parte de o campanie electorala curata.
  • +4 (6 voturi)    
    diaconescu (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:36)

    adrian [anonim]

    Tovarasul Kimirsen Diaconescu a fost desemnat cu unanimitate de voturi pentru postul de viitor loser la primaria Bucuresti. Felicitari!
    Ce uita comunistii din PSD este ca daca Leguma asta pe nume Diaconescu ar fi candidat la postul de prim ministru al Romaniei, ar fi avut mai multe sanse, pentru ca se mai adunau voturi si din Moldova, din Oltenia, sau mai stiu eu ce sate uitate de lume. Dar nu in Bucuresti. Aici PSD este un partid proscris si asa va ramane!!
  • -1 (7 voturi)    
    Bravo2 (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:37)

    Cristian [anonim]

    O decizie inteleapta...e singurul psd-ist caruia i-as da vreodata votul, fie doar pentru echilibrare.
  • +2 (2 voturi)    
    Inteleapta (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:45)

    gabifm [utilizator]

    O alegere inteleapta. Totusi, nu ii va face fata lui Blaga. Chiar daca se va ajunge la turul doi nu toate voturile PNL se vor duce catre el chiar daca li se va cere votantilor. Oricum numai el alaturi de Oprescu aveau sanse sa puna mana pe ceva voturi, in turul doi, de la votanti PNL.
  • +6 (8 voturi)    
    Solutia de avarie Diaconescu, alt perdant anuntat! (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:53)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Solutia de avarie a PSD,Cristian Diaconescu nu are nimic de a face cu primaria sau administratia locala! Este diplomat, un fost Ministrul al Justitiei in guvernul Nastase care ne-a lasat cu o gramada de stegulete rosii la capitolul Justitie pentru intrarea in Uniunea Europeana si o gramada de dosare ascunse in sertare. Daca Mitrea se mai pricepea cat de cat la administratia locala, Diaconescu e total pe dinafara, la fel cum a fost Geoana cand l-a batut Traian Basescu din primul tur! Se poate adauga si faptul ca sotia lui Diaconescu a devalizat Eximbank pe cand era directoare la aceasta banca. A scapat-o de inchisoare Saguna de la Curtea de Conturi, pus acolo de PSD! Blaga il va face mar din primul tur, asa cum Traian Basescu l-a facut mar pe Mircea Geoana! Istoria se repeta! PSD pierde din nou!!!
  • -3 (3 voturi)    
    O decizie OK (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:57)

    Cristian [anonim]

    N-am fost niciodata PSD-ist, dar Diaconescu este in regula. Cred ca partidul nu-l merita. Intre guzgani si baroni, neocomunisti si sfertodocti, C. D. e rara avis. Voi vota cu el, sa aiba si Bucurestiul un primar cu fata de european. Dupa atatea prestatii jalnice (Oprea, Halaicu, Ciorbea, Lis, Basescu si Vicleanu), meritam o sansa!
  • +2 (2 voturi)    
    Si noi ce facem? (Vineri, 11 aprilie 2008, 15:01)

    Un roman anonim [anonim]

    Tot nu scapam de Paranghelie de la sectorul 5. Sunt nefericit ca nu-si rupe gatul (politic vorbind). Vai de noi, inca un mandat cu el si se alege praful definitiv.
  • -4 (4 voturi)    
    Good Job! (Vineri, 11 aprilie 2008, 15:03)

    liviu [anonim]

    Bravo! Excelenta miscare.

    C.Diaconescu are sanse.

    Jos cizma pedista (Base 4 ani, Murgeanu 1/2 ani, Videanu 4 ani) de la Primaria Generala!
  • +1 (1 vot)    
    Hai ca e groasa rau ! Da doctoru' ce zice ? (Vineri, 11 aprilie 2008, 15:07)

    Un tanar de stanga [utilizator]

    Vad aici pe hotnews ca la ora la care scriu nimeni nu stie daca Oprescu se razgindeste si nu mai candideaza. Ar fi de tot mukalul ca don' doctor sa mearga inainte !
  • +3 (3 voturi)    
    Cine este Diaconescu? (Vineri, 11 aprilie 2008, 15:38)

    Matrafox [anonim]

    Raspuns: Un prostanac mai mic ...
  • +2 (2 voturi)    
    Experienţă politică la PSD??? (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:02)

    hopşieu [anonim]

    Prima întrebare care mi-a venit în gând, bine-nţeles după uluirea faţă de această alegere a conducerii din Kisselef.Păi cum putem vorbi despre experienţă politică atunci când desfiinţarea lui Geoană a început prin prestaţia penibilă pe care ne-a oferit-o în campania pentru primărie în 2000???? Penibil conturat de apetenţa căpitanului de vas (care-şi aminteşte câteodată de matelotul care făcea cu mopul pe punte...parcă Justiţie se numea,nu?) penibil mai accentuat conturat de potrivirea gen "nucă-n perete" a domnului Geoană la funcţia (sau o fi DEMNITATEA???) de primar. Un diplomat de carieră nu poate mirosi a primar. Sigur se va spune " Ce diplomat de carieră domnule ? Oportunist.". Dar totuşi un aşa oportunism încât să fii ambasador la Washington sub tutela a două "regimuri" diferite, pentru ca mai apoi să continui în postura de ministru de externe, fără a-ţi fi trâmbiţate deficienţe inacceptabile, totuşi mă face să cred că are o tuşă mai accentuată de profesionalism. Ce mai? A fost clar. Pe Geoană l-au sacrificat în lupta cu Băsescu, fără să-i interseze omul, calitatea acestuia, utilitatea. Asta este. Resursele limitate de imagini nepătate au determinat opţiunea asta genială...în iresponsabilitatea sau mai degrabă, nepăsarea ei.
    Mult am spus de trecut. Puţin despre prezent: Se întâmplă acelaşi lucru, cu mici nuanţe (pe care bunul-simţ ne impune să le observăm). Diaconescu primar? Diaconescu bătăios? Nu. La noi prin bătăios nu se înţelege un om care vorbeşte la obiect şi argumetează (binenţeles nepermiţându-şi mari derapaje de la discursul partidului) de câte ori este posibil. Dar ce contează toate astea??? Ce contează că în timp domnul Diaconescu poate deveni o portavoce reală a unei stângi autentice?Ce contează o persoană care să construiască pe principii, oportunităţile de putereale unui partid? Nu. hai cu el în rezbelul politic al citadelei, că e curat, stilat şi la fel ca-n 2000 n-avem imagini curate. O mişcare de geniu a stângii,pardon, a stângăciei române
  • -2 (2 voturi)    
    aberant (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:42)

    rex [anonim]

    l-ati vazut vorbind pe Blaga...fratele meu zici ca e nebun. "Imi doresc un oras european"..pai cine draq a fost la primarie pana acum? Io? ce penibili. Eu nu mai votez niciodata.
  • 0 (2 voturi)    
    Inca niste alegeri de rahat (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:57)

    BlackHack [utilizator]

    Inca niste alegeri fara o oferta electorala egala. Si la primaria generala si la sectoare avem de a face numai cu oferte neatractive, niste oameni care ori sunt stersi, ori nu au facut nimic sa se evidentieze pana acum, ori sunt incompetenti.

    Cu exceptia notabila a primarului de la sectorul 3. Care din pacate a refuzat sa candideze la primaria generala. Probabil pe niste motive foarte bune.

    Constat ca din '90 pana acum cu exceptia lui Traian Basescu si a lui Liviu Negoita, toti primarii au fost ori hoti, ori prosti ori incompetenti ori si una si alta. De consilierii locali, nu mai zic. Niste ilustri anonimi.

    Din pacate ne vom confrunta cu aceasta problema si la alegerile din 2008. Nu avem o oferta electorala reala.

    Cum nu stau in sectorul 3, cred ca nu ma voi obosi sa ma deplasez pana la sectia de votare sa dau cu stampila pe nu stiu care candidat no-name.
  • 0 (0 voturi)    
    Imaturitatea unui fost ambasador (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:59)

    goe [anonim]

    "- Tu esti prost!
    - Ba tu esti prost!
    - Gata, am castigat! Avem primar!"

    Uff... ma intreb cand s-o maturiza si Geoana asta...
  • -2 (2 voturi)    
    gata cu hotia (Vineri, 11 aprilie 2008, 17:07)

    Bucur [anonim]

    Diaconescu este o alegere mai buna decat Vanghelie sau Mitrea, dar mai proasta decat Oprescu. Oricum, este o alegere mult mai buna decat oricare alta venita din partea partidului borduristilor PD. Mi-au ajuns 8 ani de hotie monstruoasa. Poate scapam de "reparatiile" lunare pe marile bulevarde, de parcarile asa zis "publice" "amenajate" pe strada (dar aflate in proprietete la duduia blonda), de schimbarile saptamanale de borduri, de interventiile nerusinate pentru a impiedica penalizarea firmei de apa si canal, etc... Gata! Ajunge cu ipocrizia!
  • +1 (3 voturi)    
    cine? (Vineri, 11 aprilie 2008, 17:19)

    Ruxi [anonim]

    ma scuzati, poate traiesc pe alta lume, dar cine este cristian diaconescu? fiindca eu pana azi, n-am auzit de el. eu si cu mai mult de trei sferturi din bucuresteni.
    sa recunoastem, anu' asta, nici n-avem, naibii , pe cine sa alegem la primarie!
    • -1 (1 vot)    
      diaconescu (Vineri, 11 aprilie 2008, 23:36)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Ruxi

      Ruxi ma tem ca ii desconsideri pe cei 3 sferturi din Bucuresteni de care vorbesti.
      Diaconescu are vizibilitate. Trebuie doar sa te intereseze putin politica
  • 0 (2 voturi)    
    FFF B. (Vineri, 11 aprilie 2008, 17:29)

    Mircea SCALAT [anonim]

    Ma bucur MULT.

    Ii urez succes.

    Se pare ca e un Om de ISPRAVA.

    Dumnezeu sa-l ajute si romanii sa nu-i de la geoale.
  • -2 (2 voturi)    
    unul si unul (Vineri, 11 aprilie 2008, 17:30)

    rex [anonim]

    da daca stau sa ma gandesc pana acu a fost unul mai bun decat celalat...Imi vine sa rad.
    Problema lor cea mare e ca nu mai au pe cine sa dea vina...ce sa zica el acu Blaga, ca Videanu e un hot?
  • 0 (2 voturi)    
    nu e bine (Vineri, 11 aprilie 2008, 18:36)

    andrei p. [anonim]

    nu e bine, il preferam pe Mitrea. Cu asta PSD-ul are o sansa, chiar daca e tot din tagma lor. E mai bine vazut, asta e clar.
  • -1 (3 voturi)    
    Diaconescu (Vineri, 11 aprilie 2008, 18:58)

    Marascu [anonim]

    Felicitari!
    Asteptam de mult o stanga democrata, revolutionata, de actualitate si cu oameni de marca. Am fost de atatea ori dezamagiti, sper sa nu se mai intample asta, iar valoarea, calitatea, consistenta sa ajunga in normalitate. Sa speram ca de acum inainte asta va fi trendul stangii romanesti.
  • 0 (2 voturi)    
    eu cred... (Vineri, 11 aprilie 2008, 20:01)

    liviu [anonim]

    ca giana nu la lasat pe oprescu ca i-e frica de el ca-i ia ciolanu
    oricum atata timp cat o sa se certe ca boii intre ei nu nici o sansa nici la primarie, nici la presedentie, nici la guvernare ma rog...

    totusi nu inteleg d c nu l-a lasat pe marean ca ala e terminat...

    scapa si sectoru 5 de un terminat ... poate scapa si asa... ca ren da ajutoare numai unei parti mai colorate din sector restu n-au nevoie de ajutor
  • +3 (3 voturi)    
    Diaconescu primar general?!! (Vineri, 11 aprilie 2008, 21:01)

    N.Titulescu [anonim]

    Prin aceasta alegere PSD a aratat clar ca nu doreste sa ia Primaria capitalei. Singurul care ar fi putut sa si-o adjudece ar fi fost Dr. Oprescu. Se repeta istoria cu aruncarea in arena a ingenuului Mircea Geoana.
    In al doilea rand, desemnarea lui C.Diaconescu este de fapt o victorie a la Pirus pentru acesta. S-a urmarit sa fie tras pe dreapta pana la noi ordine, intrucat avea deja o vizibilitate prea mare in PSD . Din acest punct de vedere, candidatura sa este o noua victorie a vechilor hoaste din partid, in detrimentul elementelotr tinere, care nu reusesc inca sa iasa de sub tutela lor.
    In al treilea rand, C.Diaconescu are multe elemente de "dosar personal", care vor fi speculate din plin, ceea ce va contribui la esecul sau in aceasta cursa kamikadze in care a fost trimis.
  • +2 (2 voturi)    
    variatiuni pe tema psd... (Vineri, 11 aprilie 2008, 23:15)

    monica L [anonim]

    ca un cetatean bucurestean (cum as fie eu, par example) sa ajunga sa puna stampila pe numele lui cristi diaconescu trebuie sa se intimple simultan urmatoarele:
    - sa dea crezare aparentelor potrivit carora candidatul psd nu are nici firme, nici viloaie, nici termopane, matusi, soacre si angajamente secu, sri, kgb etc. etc. asa cum au toti ceilalti capi psd-isti
    - sa fie atit de distrus de viata incit sa voteze cu psd-ul
    - sa participe la alegerile locale din 2008... in rest, noroc bun, ortaci!!!
  • -1 (1 vot)    
    dai Doamne romanului mintea cea din urma (Vineri, 11 aprilie 2008, 23:38)

    samanta [anonim]

    Ma mir ca PSD-ul a facut o astfel de propunere buna... Ma obijnuisem sa vad numai tampenii. Insa, se observa de la o posta ca partidul mai bajbaie si nu are o strategie. Publicul trebuia pregatit de acum cateva luni cu cateva solutii viabile, acum insa Candidatu' tre' sa traga tare si sansele sunt mici...
    Bine macar ca nu s-au prezentat cu marean.....
    Ura!
  • 0 (0 voturi)    
    FA bula (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 0:58)

    suedezul [anonim]

    Ca sa isi scape penele negre de buldogul care il alerga,corbul smecher l-a bagat in fata pe iepuras.
  • +2 (2 voturi)    
    nu-l cunosc pe dl Diaconescu, (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 9:21)

    DM [anonim]

    dar anturajul sau politic ma sperie. NUUU !!!
  • +1 (1 vot)    
    PSD nu are candidati pentru Primaria Capitalei (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 11:42)

    anca [anonim]

    Se pare ca nici de aceasta data PSD nu a gasit candidatul care sa castige alegerile in capitala. Pacat, mare pacat! Speram sa vedem de ce sunt in stare ei. De fapt in afara dr. Oprescu nu stiu cine ar fi fost mai bun....toti sunt implicati in scandaluri de coruptie, toti au dosare la DNA. Chiar daca nu au fost judecati si condamnati ar trebui, daca ar avea bun simt, sa dispara din politica. Daca cele scrise in articol despre sotia d-lui Diaconescu sunt numai in parte adevarate, acest domn ar trebui sa dispara din politica daca ar avea demnitate.
  • 0 (0 voturi)    
    Catavencu (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 12:05)

    Catavencu [anonim]

    Catavencu ... dandanache uita-te

    cine a zis ca nu e actual se inseala
    or sa future toti steagul infrangerii ca d le=au pierrdut bine
  • +1 (1 vot)    
    traiasca securitatea (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 12:18)

    timbaland [anonim]

    In sfarsit unul care nu numai ca arata ca un securist, chiar este unul. Stati linistiti ca o sa fie bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Candidatul manciurian! (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 18:58)

    martin [anonim]

    Cristian Diaconescu este un tip decent si urban,asa ca nu prea cred ca e reprezentativ pentru poporul PDSR-ist din Bucuresti (cum ii place sa-si alinte publicul Oprescu ), fiind reprezentativ doar pentru inaltii functionari atrasi de Nastase in guvernarea sa. E un vorbitor bun de televizor,avand si abilitatea de a nu-si arata ideile proprii, daca le are. Nu are sanse in fata buldog-ului Blaga, dar PDSR spera la un scor cat de cat onorabil. Daca nu va ataca prosteste si de fapt nici nu e stilul lui, nu isi va distruge complet imaginea si va ramane utilizabil pentru vreo posibila combinatie viitoare !
  • 0 (0 voturi)    
    Fuga de raspundere (Duminică, 13 aprilie 2008, 16:27)

    cititor [anonim]

    Numirea Domnului Diaconescu candidat la primaria Bucurestiului reprezinta fuga intrgii conduceri a PSD de raspundere si gasirea unui vinivat perfect la esec.
    Minunata comparatia lui Cristian Tudor Popescu cu "sacrificiul la triburile barbare inaintea unor evenimente importante".
  • 0 (0 voturi)    
    Bine!!! (Vineri, 18 aprilie 2008, 16:55)

    cetatean al capitalei [anonim]

    Nu are vreun sens sa il votam pe Cristi Diaconescu ca spre deosebire ceilalti primari ai capitalei este inteligent , bun manager , un om responsabil , bun organizator si este si scolit. Noi la capitala il votam pe cel mai prost , cel mai taran , pe cel cu scoala profesionala si daca ii place sa mai si "traga la masea" ar fii chiar perfect si sa nu uitam cea mai importanta calitate sa fie HOTZ . Hey candidatul ideal la capitala e Blaga si candidatul ideal al romanului la orice functie in acest stat este Traian Basescu- ei le au pe toate, la fel ca romanul= prost , taran, betiv si hot!