Razgindeala electorala a tichetelor cadou

La presiunea conducerii PNL, Tariceanu ar putea renunta la eliminarea tichetelor

de A.P.     HotNews.ro
Joi, 10 aprilie 2008, 13:38 Actualitate | Politic


Premierul e presat de liberali
Foto: Rompres
Conducerea liberala i-a reprosat premierului decizia de a stopta acordarea tichetelor. Surse din PNL au declarat pentru HotNews.ro ca cei mai vehementi critici au fost Ludovic Orban si Bogdan Olteanu, care l-au acuzat pe Tariceanu ca "isi bate joc de munca de campanie" si ca "le-au pus in cap toti profesorii". Ministrul finantelor a fost solictiat sa faca o evaluare a impactului bugetar, fiind foarte posibil ca executivul sa se razgindeasca in privinta eliminarii tichetelor.

Liderii PNL, intruniti in Biroul Politic, s-au opus vehement deciziei de a opri acordarea tichetelor cadou, sustinind ca ea afecteaza campania electorala. Tinta reprosurilor au fost premierul si ministrul finantelor, carora li s-a atras atentia ca prin masuri de genul acesta isi bat joc de munca celor implicati in campanie.

Teodor Melescanu a declarat, joi, ca lui Varujan Vosganian i s-a "cerut sa faca o evaluare si in cazul in care echilibrul bugetar nu este afectat, sa fie de acord cu reintroducerea tichetelor". Analiza ar urma sa fie gata pina la finele saptaminii, a mai precizat Melescanu.

Surse din conducerea liberala au declarat pentru HotNews.ro ca Ludovic Orban a cerut apasat sa se revina asupra deciziei, iar Bogdan Olteanu a spus ca nu este normal ca partidul sa nu fie informat de astfel de hotariri in campania electorala. " Ne ridicati toti profesorii in cap, in plina campanie", au protestat liberalii.

"Ce ne intereseaza pe noi deficitul bugetar? Noi trebuie sa cistigam voturi. Dupa aceea, daca nu obtinem un scor bun, Tariceanu o sa vina sa ne reproseze ca avem rezultate slabe", ar fi spus unii vicepresedinti si lideri de organizatii, potrivit NewsIn.

La sfirsitul sedintei de guvern de miercuri, premierul Tariceanu a sustinut ca executivul "nu este dispus sa faca pomeni electorale" in ce priveste pensiile si tichetele cadou. " Cu toate ca este un an electoral, lumea sa nu creada ca Guvernul este dispus sa faca pomeni electorale si iata ca nu facem", a declarat premierul.

La Biroul Politic, Tariceanu a incercat sa explice faptul ca reintroducerea tichetelor va fi vazuta ca o masura electorala, iar la nivel local unii primari nu vor putea sa le acorde si vor lua bani din buget. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















683 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    foarte bine!!! (Joi, 10 aprilie 2008, 14:23)

    Ank23 [anonim]

    Daca vrem se poate!!!Este de apreciat initiativa d-lui presedinte al PNL Bucuresti Ludovic Orban de a insista pe langa Guvern cu privire la masura dura de interzicere a tichetelor cadou pentru profesori.Este totodata o dovada de interes pentru binele cetatenilor!!!
  • -1 (1 vot)    
    unde se gandea tariceanu?! (Joi, 10 aprilie 2008, 14:23)

    ion14 [utilizator]

    hello.mi-se pare o atitudine de bun-simt, logica si corecta
  • +1 (1 vot)    
    Guvernul penibil (Joi, 10 aprilie 2008, 16:27)

    Ciprian [anonim]

    Guvernul acesta este penibil. Acesti oameni sunt penibili, isi bat joc de cetateni. Anumite categorii au nevoie de aceste tichete...Nu am vazut nicaieri atata incompetenta cum exista in guvernul Tariceanu. Iar PNL-ul crede ca lumea este tampita: Ank 23, probabil ai scris acest comentariu de la un calculator din sediul PNL, la fel si ion14. De-abia astept ca acest guvern sa-si termine mandatul rusions, o adunatura de oameni care nu au treaba cu politicile publice, nu au treaba cu nimic...numai cu afacerile lor!
  • 0 (0 voturi)    
    "Ce ne intereseaza pe noi deficitul bugetar?" (Joi, 10 aprilie 2008, 16:37)

    cthulhu [anonim]

    "Ce ne intereseaza pe noi deficitul bugetar? Noi trebuie sa cistigam voturi. Dupa aceea, daca nu obtinem un scor bun, Tariceanu o sa vina sa ne reproseze ca avem rezultate slabe"

    mai e ceva de zis ?
  • +1 (1 vot)    
    Ce-i intereseaza de profesori?! (Joi, 10 aprilie 2008, 18:34)

    Simona [anonim]

    Oricum profesorii au inceput sa primeasca tichetele cadou in anul 2007 in iarna...chiar inainte de anul electoral...iar pentru voturi cred ca sunt mai importanti (numerosi) pensionarii plus tiganii...asa ca nu au nevoie sa-i voteze profesorii...
    Nu mai spun de faptul ca pot dupa alegeri da inca o Ordonanta de Urgenta prin care sa elimine din nou aceste tichete..doar Guvernul este cel ce legifereaza - asta insemnad Parlamentul in vacanta si Romania in stare de necesitate, asediu, calamitate...mi-e sila de tot ce inseamna conducatori..
  • 0 (0 voturi)    
    seamana cu...... (Joi, 10 aprilie 2008, 21:26)

    ciampas [anonim]

    Imi amintesc de o piesa de teatru dinainte de 89 ( cred ca autorul era DR Popescu) se numea Studiul osteologic asupra unui mormant schelet de cal descoperit intr-un mormant avar din Transilvania. Era acolo un personaj- activistul de partid care dadea indicatii puneti portretul tv. stalin ; dati jos portretul tiranul stalinm . Facea acest lucru cred ca 3-4 ori.
    Asa si acest guvern dati tichetele; luati tichetele; si tot asa . de fapt este ceea ce caracterizeaza aceasta guvernare DAM si LUAM tot NOI ( adica ei guvernantii)
  • 0 (0 voturi)    
    munca de campanie (Vineri, 11 aprilie 2008, 8:14)

    Catelu [anonim]

    Adica astia chiar vor sa participe la alegeri? Incredibil! Si-au pierdut orice simt al ratiunii, nu mai au nici o legatura cu realitatea. Sa ne pregatim pentru PNTCD editia 2008 :-)
  • 0 (0 voturi)    
    cine are are (Vineri, 11 aprilie 2008, 10:37)

    Dora [anonim]

    Nu avem nevoie de pomeni electorale. Nu am primit niciodata aceste tichete pentru ca primarul nu a considerat ca am avea nevoie de ele. Tocmai acest arbitrariu trebuie stopat. Eu am invatat pe branci in cei patru ani de facultate si acum nu vad niciun motiv pentru care ar trebui sa stau la mila si cheremul unui primar.