UPDATE: E oficial: Vasile Blaga e candidatul PDL la Primaria Bucuresti

de L. Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 8 aprilie 2008, 11:02 Actualitate | Politic


Vasile Blaga este, in mod oficial, candidatul PDL la Primaria Generala a Bucurestiului. Candidatura sa a fost anuntata marti, la ora 12.00, intr-o ceremonie organizata in Parcul Titanii din sectorul 3 - fieful lui Liviu Negoita, primarul sectorului.

"Sunt onorat de aceasta nominalizare", a declarat Vasile Blaga in timpul ceremoniei. "Candidez pentru ca am forta sa fac ce trebuie pentru Bucuresti. Sint bucurestean prin adoptie", a mai spus Blaga.

Ceremonia PDL a fost extrem de simpla: fara concerte, fara prea multi sustinatori ai partidului (trei exceptii notabile - Marcel Iures, Ducu Darie si Tudorel Filimon), fara fastul obisnuit.

Vasile Blaga a marsat, in scurtul sau discurs, pe realizarile primarului sectorului 3, Liviu Negoita, anuntand ca vrea ca tot Bucurestiul sa arate la fel. Blaga a anuntat, ca teme de dezbatere in campanie, traficul si lipsa spatiilor verzi din Capitala.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2522 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ...asta, cum il cheama, sotul doamnei Bahmuteanu?? (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:07)

    starlt (www.starlt.wordpress.com) [anonim]

    Cum il cheama, domnul cu mustata... domnul din Argentina, prietenul lu domnu Diaconescu... cum ii zice, de a facut-o doamna pe doamna Bahmuteanu... candideaza?
  • +1 (1 vot)    
    HUUUU (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:23)

    Transilvanian man [anonim]

    Decat vanghelionul sau manivela sau soferul betiv mai bine la-ti vota pe oradeanul BLAGA .E peste toti !!!!
  • -2 (2 voturi)    
    Blaga (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:33)

    The Blessed Juliana of Norwich [anonim]

    Dar domnul Blaga nu este securist?
    • +2 (2 voturi)    
      dar domnu' Orban (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:56)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui The Blessed Juliana of Norwich

      nu e odrasla de securist nenorocit si nu a lovit fara rusine o fetita ???
      • -2 (2 voturi)    
        nu! (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:42)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui sorin

        Orban nu a lovit fara rusine o fetita! incetati cretinismele astea pedeliste! iar tov. Blaga a facut atatea porcarii ca vames incat locul lui e la bulau, nu in politica si in fruntea BUCATELOR!
        • +1 (1 vot)    
          gargara penelista (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:57)

          sorin [anonim] i-a raspuns lui clujean

          Iar voi incetati cu gargara penelist-nikolaika ! Sunteti plictisitori !
          Toata lumea stie ca tovarasul respectiv a acrosat fetita, e consemnat si in raport, si securistul orban s-a dovedit si un las ordinar. Terminati voi !
      • 0 (0 voturi)    
        Minciuuuna (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 17:18)

        Securistu [anonim] i-a raspuns lui sorin

        Nu e copilu meu amice, si n-a lovit o fetita cu masina fara rusine. E odrasla lui tasu si i-a fost tare rusine ca era sa o loveasca. Fraiere...
  • +3 (3 voturi)    
    hai la treaba (Marţi, 8 aprilie 2008, 12:50)

    cetateanu' din titan [anonim]

    orasul asta e atat de haotic si dezechilibrat, incat mi-e teama ca nici macar un "politist" ca blaga n-o sa-i dea de cap. totusi, sunt sigur ca o sa fie mai bun decat videanu. sper ca o sa se tina de cuvant si o sa faca cat de cat ordine in bucuresti, incepand cu traficul, cu defrisarile, cu constructiile aberante si reclamele care ne sufoca, si terminand cu functionarii primariei.
  • +2 (2 voturi)    
    oradean (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:02)

    alpha [anonim]

    Daca e oradean e bine,poate un ardelean face ceva pentru "haznaua cu potential"
    • -2 (2 voturi)    
      pana cand? (Marţi, 8 aprilie 2008, 15:05)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui alpha

      Pot si eu sa stiu cand vom avea un primar BUCURESTEAN?
      • +2 (2 voturi)    
        de ce bucuresteam (Marţi, 8 aprilie 2008, 16:32)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        si de ce ma rog trebuie sa fie Bucurestean? Numai un Bucurestean crezi ca e destul de bun organizator/manager cat sa poata conduce cu succes Primaria asta ?
  • +1 (1 vot)    
    Primar (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:06)

    Bucuresti [anonim]

    Negoita a refuzat candidatura? Mi se pare de departe cel mai bun primar din Bucuresti.
    • +1 (1 vot)    
      candidatura (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:25)

      dunyazade2u [anonim] i-a raspuns lui Bucuresti

      Negoita NU a refuzat candidatura. El candideaza la primaria sectorului 3. Si bine face.
    • +3 (3 voturi)    
      Negoita (Marţi, 8 aprilie 2008, 14:09)

      mihneavoda [anonim] i-a raspuns lui Bucuresti

      Negoita e prea tanar pentru a-si compromite cariera politica preluand o functie atat de dificila. De la primarul general se astepta enorm, dar atributiile i-au fost in mare parte luate si transferate la sectoare pe vremea guvernarii Nastase. Toata lumea injura primarul general, dar aproape toate atributiile sunt la sectoare sau la guvern (metrou, politie...)
      De aceea Negoita prefera sa continue acolo unde isi poate pune in valoare "talentul" administrativ
  • -2 (4 voturi)    
    Sunt varza (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:16)

    magiun [anonim]

    dupa ce au dat-o in bara cu rasuflarea au mai facut si mare tam-tam cu lansarea. cum putem sa punem la conducerea capitalei niste mascote d-astea. oricum tot ei au fost si in ultimii 8 ani si n-au facut nimic
    • -1 (3 voturi)    
      Varza rau... (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:51)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui magiun

      Ai mare dreptate!
      Acum 4 ani Basescu ne cerea sa-i dam consiliu ca sa faca treaba, i-am dat si consiliu i l-am pus apoi primar si pe Videanu la insistentele lui. Sunt curios acum ce mai vor sa le dam ca sa poata face si ceva pentru Bucuresti si Bucuresteni...
    • 0 (0 voturi)    
      da, asa e (Marţi, 8 aprilie 2008, 17:18)

      major_ballsack [utilizator] i-a raspuns lui magiun

      Proiectele masive de refacere a infrastructurii sunt practic nimic. Dupa modul inteligent, educat si mistic in care scrii, sunt sigur ca tu le faceai batand din palme, si nu iti lua mai mult de 5-6 secunde.

      Sincer, trebuia sa candidezi la PMB si sa explici poporului cum se poate reface totul instant, gratis si fara nici un fel de zgomot sau deranj.

      Ti-as fi admirat jobenul si pelerina de magician, si te votam cu ambele maini.
      • 0 (0 voturi)    
        trezirea (Marţi, 8 aprilie 2008, 19:01)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui major_ballsack

        Pe alegatori ca tine s-au bazat toate hahalerele de primari ai Bucurestiului de pana acum...
        Ar fi bine sa nu iei ca biblie toate scornelile electorale Videniene.
        Marile prioecte de refacere ale infrastructurii ar trebui sa se mai si finalizeze... Sau e putin 8 ani pentru a si finaliza ceva?(Ca exemplu: Calea Floreasca a depasit 1 an de cand se tot reabiliteaza si cred ca mai dureaza inca unul. In ritmul asta Bucurestiul o sa fie reabilitat peste 100 ani). Ni se cere incontinuu sa avem rabdare si sa mai suferim. Pana cand? 10-20-30-100 ani?
        Pana una alta ar fi bine intai sa tragem o linie sa vedem ce s-a realizat din '89 pana acum din in Bucuresti:
        - 2 pasarele la Baneasa (din care una complet inutila)
        - s-au schimbat bordurile de 2-3 ori pe marile artere ale capitalei si partial si printre blocuri; s-au "protejat" insa gropile din carosabil sau denivelarile de prin intersectii datorate asfaltului tip "marmelada" ce se utilizeaza
        - se asfalteaza an de an marile bulevarde( asfalt care nu dureaza nici macar 2-3 luni ca e plin de valuri...).
        Altceva?

        Ar fi bine ca edilii nostrii sa mai si invete ceva de prin lungile lor peregrinari pe banii nostri peste hotare.
        Cum de la altii se poate? Budapesta, Viena Barcelona se asfalteaza anual stimate alegator?
        Nu, deoarece acolo se pune asfalt calumea nu magiun...

        (apropos: Golden Gate-ul s-a asfaltat intr-un weekend Podul Grand intr-o vara...)

        Hai sa incercam sa fim realisti lucrarile in Romania se fac in bataie de joc si intr-un timp enorm. Sa nu incercam noi acum sa gasim explicatii de ce dureaza asa mult, ca nu suntem primii care facem reabilitari, poduri, sosele...

        Astept sa-mi enumeri cateva din realizarile din ultimii 20 de ani din Bucuresti

        PS: Acum 2000 de ani Apolodor din Damasc a construit peste Dunare un pod in 2 ani si ceva... (poate ne mai trezim din visare cand dam crezare scuzelor edililor nostrii... si-i votam fara sa clipim)
  • -3 (5 voturi)    
    ATENTIE: vine "Tatal si Mama" spagii! (Marţi, 8 aprilie 2008, 13:47)

    gigi [anonim]

    "Amicul" Blaga a fost sef peste vamile din vestul tarii. Dupa cum stiti vamile romanesti reprezinta "doctoratul" spagii, iar dl. Blaga a fost chiar "rector" in o asa institutie de seama.
    Sa va tineti Bucuresteni: Videanu cu bordurile a fost mic copil, ceva asa ca de pe la gimanaziu, acum vine unu profesionist in domeniul spagii, a absolvit cred cel putin MBA-ul in spaga.
    Asta bineinteles dupa ce a facut si un stagiu de pregatire pe la ministerul de interne, o alta institutie recunoscuta cu rezultate de seama in ale spagii. Asadar amicul Blaga a bifat cam toate zonele fiebinti in care spaga e la putere. Acum vrea sa ia si titlul suprem Primaria Bucurestiului!

    Cred ca e blestemat Bucurestiul asta sa aiba parte numai de primari hoti si incompetenti...
    • +1 (3 voturi)    
      manivela al tau e academician (Marţi, 8 aprilie 2008, 14:13)

      mihneavoda [anonim] i-a raspuns lui gigi

      poate ii aduce si pe Neculaiciuc si Doru Sechelariu viceprimari... atunci vei avea academia spagii la primarie
      • -1 (1 vot)    
        manivela nu e al meu... (Marţi, 8 aprilie 2008, 14:44)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui mihneavoda

        Daca te referi la Mitrea afla ca urasc PSD-ul... si oricum toti care sunt acum in carti la PSD sa candideze sunt varza.
        Eu semnalam doar faptul ca n-o sa avem pe cine vota.. ca toti sunt distrusi... Avem de ales intre spagari...
  • -4 (4 voturi)    
    Blaga (Marţi, 8 aprilie 2008, 14:14)

    andrei [anonim]

    Un gunoi. Face pe el daca se uita stramb Elena Norvegiana
  • -4 (4 voturi)    
    . (Marţi, 8 aprilie 2008, 14:24)

    RRomeo [anonim]

    un candidat aiurit si corupt la fel ca si partidul asta improvizat.Nu mai vrem inca un om ca Videanu.Si cu toate astea nu are nici o sansa ,ca oricum Orban o sa iasa
    • 0 (0 voturi)    
      "oricum Orban o sa iasa" (Marţi, 8 aprilie 2008, 17:33)

      jooo [utilizator] i-a raspuns lui RRomeo

      ..primul din politichia lui patriciu.....o sa iasa orban...
      oricat ar da el la cobza...tot nu poate sa-l satisfaca pe ptronel,poate sa-l ia sef de campanie pe latraul dinescu!!! si tot nu intra la balatoj....
  • -3 (3 voturi)    
    Daca il las prin Bucuresti se rataceste saracu (Marţi, 8 aprilie 2008, 15:25)

    gd [anonim]

    Cum sa fie Blaga asta primar de Bucuresti?!?
  • 0 (0 voturi)    
    blaga versus negoita (Marţi, 8 aprilie 2008, 17:14)

    eu [anonim]

    ce amuzanti sunteti! Blaga este candidatul pd-l pt. 5 saptamani in a sasea adevaratul candidat in persoana lui Negoita va iesi la rampa.
  • 0 (0 voturi)    
    lasa-neee lasa-neee (Miercuri, 9 aprilie 2008, 12:26)

    bucurestean din nastere [anonim]

    Hai lasa-ma tati cu bucuresteanul tau prin adoptie... Ca imi pasa mie de care bucurestean e... zice cineva ce fel de bucurestean trebuie sa fie un primar? spunem ca vrem sa avem si noi strazi ca borduri in care sa intram incercand sa ocolim groapa avem... vrem si noi pietonale pe LIpscani fara sa ne cada pietre in cap... Insa.. toate astea nu le poate face decat un barbat adevarat care sa nu fie prea pupacios de Basesti, care sa se impuna si care sa fie destul de hotarat ca sa mai si faca ce zice. Dupa mine, Orban nu e perfect.. dar din ce se ofera pana acum este cel mai credibil candidat.