Miron Mitrea si Vasile Blaga. PSD si PDL scot greii pentru Primaria Bucuresti

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Duminică, 6 aprilie 2008, 22:57 Actualitate | Politic


Miron Mitrea si Vasile Blaga
Foto: Rompres
Va fi saptamana lansarii candidatilor. In ringul pentru Bucuresti intra categoria grea. PD-L merge pe mana lui Vasile Blaga, iar PSD alege a treia cale: nici Oprescu, nici Vangelie, ci Miron Mitrea. Lansarea  PD-L este programata vineri 11 aprile, la Sala Palatului, unde democrat-liberalii isi vor prezenta  candidatii atat pentru primaria Bucuresti, cat si pentru principlaele orase si Consilii Judetene  din tara. Pe de alta parte, PSD ar putea anunta chiar in cursul saptamanii varianta Mitrea, desi fostul ministru al transporturilor a declarat pentru HotNews.ro ca inca nimeni nu i-a propus sa candideze, dar ca ar accepta.


Dupa ce Adrian Videanu si Liviu Negoita au refuzat sa candideze pentru fotoliul de edil sef al Capitalei, conucerea PD-L a mizat pe Vasile Blaga. Fostul ministru de interne si startegul PD-L  a fost convins sa candideze in urma unor sondaje care il plaseaza pe un loc fruntas in preferintele bucurestenilor.

Conducerea PD-L spera ca, aruncandu-l pe secretarul general al partidului in cursa, vor castiga alegerile de la Bucuresti din primul tur, indiferent de ceilalti candidati. Conform surselor Hotnews.ro Vasile Blaga va  marsa in campanie pe experienta ca ministru de interne si pe faptul in perioada cand a fost ministru de interne a inceput procesul de descentralizare a administratiei locale, proces care a fost blocatde liberali imediat dupa iesirea PD-ului de la guvernare.

Pe sectoare Murgeanu, Negoita, Poteras si  Prigoana

Conducerea PD-L a nominalizat in mare parte oamenii care vor duce batalia pe sectoare. Conform surselor Hotnews.ro, la sectorul 1 va candida Razvan Murgeanu, la sectorul doi Daniel Ionescu, Liviu Negoita va merge pentru un al doilea mandat la sectorul 3, deputatul Cristian Radulescu la sectorul 4.  iar la sectorul 6 Cristian Poteras. Conducerea PD-L asteapta pentru sectorul 5 raspunsul afaceristului Silviu Prigoana.

Conform surselor Hotnews.ro  Silviu Prigoana a conditionat candidatura cerand  democrat liberalilor sa se semneze un contract. Prigoana a cerut ca Bucurestiul sa fie transformat in metropola, iar primarii de sector sa fie desfiintati si sa se transforme in consilieri zonali.

Conducerea PD-L a fost de acord cu aceste propuneri dar a cerut un ragaz pentru a valida “contractul” in Biroul politic.

 PD-L urmeaza sa  se intalneasca luni, in Biroul permanent  al partidului si sa valideze candidaturile pentru primarii si consiliile judetene la alegerile locale din iunie. Tot in sedinta de luni, conducerea PDL va stabili calendarul campaniei electorale a PDL, la nivel national. Lansarea oficiala este organizata cu mult fast la Sala Palatului  vineri 11 aprilie in prezenta a 7000 de persoane.

Negoita, strategul lui Blaga in campanie

Conducerea PD-L a stabilit Liviu Negoita se ocupa de consilierea lui Vasile Blaga in lupta pentru primaria Capitalei si Adrian Videanu impreuna cu Gheorghe Flutur de campania la nivel national. Conform surselor Hotnews.ro, democrat liberalii l-au ales pe Negoita strategul pentru Bucuresti in urma sondajelor de opinie si a bunei imagini de care se bucura acesta in randul bucurestenilor.

Conform calculelor pentru zona Muntenia, mai exact pentru Bucuresti Negoita si Blaga vor fi prezentati in tandem, fapt care va creste popularitatea  fostului ministru de interne.  Cei doi vor fi         prezentati impreuna, liderii PD-L sperand  ca Negoita sa transfere din increderea sa si lui Blaga

Adriean Videanu va coordona campania in tandem cu vicepresedintele Gheorghe Flutur. De altfel, Flutur si candideaza la Consiliul Judetean Suceava si are in sarcina organizarea campaniei in judetele din zona Moldovei, fapt care il face pe Adrian Videanu seful campaniei la nivel national.

Strategia PD-L- omul sfinteste locul

Strategia pentru campania electorala a PD-L se va baza pe promovarea liderilor cu notorietate din partid. Toti lideri marcanti ai partidului s-au inscris in cursa electorala fie candideaza la primarii fie la Consiliile Judetene reprezentand astfel cate o regiune a tarii.

Campania PDL in Moldova va fi centrata pe vicepresedintele Gheorghe Flutur, candidat pentru CJ  Suceava si pe Gheorghe Stefan(Pinalti), cre candideaza pentru un al doilea mandat la primaria Piatra-Neamţ.  

Transilvania va fi in jurisdictia lui Emil Boc, candidat pentru un nou mandat la Primaria Clujului. Alturi de Boc este vicepresedintele Ioan Oltean, candidat pentru sefia CJ Bistrita, si George Scripcaru, pentru un nou mandat la primaria Brasovului.

In Banat PD-L va fi reprezentat de vicepresedintele Sorin Frunzaverde, care candideaza pentru presedintia CJ Caras-Severin, iar in Dobrogea, Dorel Onaca se bate pentru primaria Constantei.

Oltenia este reprezentata de  senatorul Radu Berceanu, candidat la sefia CJ Dolj, secondat de candidatii Antonie Soloman pentru Craiova  si Darius Valcov candidat la primaria Slatina.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1704 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    halal strategie (Luni, 7 aprilie 2008, 0:03)

    monica L [anonim]

    ha, ha...omul sfinteste locul cu exceptia situatiei cind se cheama videanu si-l rusineaza prin minciuna si hotie... presimt ca la inceputul verii o sa le pice "greu" greii celor doua partide...
    • 0 (0 voturi)    
      Propune tu alternative.. (Luni, 7 aprilie 2008, 8:26)

      moldoveanu [utilizator] i-a raspuns lui monica L

      ..ca doar nu o sa ramana tocmai capitala fara primar. :-)
  • +2 (2 voturi)    
    Blaga are caracter (Luni, 7 aprilie 2008, 6:42)

    AndreiMoraru [utilizator]

    nu multi se ridica la talia lui Blaga. Are experienta si e un strateg excelent.

    Multa bafta. Sper sa obtina si sustinere in consiliu ca sa vedem niste miscari in Bucuresti.
    • -2 (2 voturi)    
      Citat şi candidaţi (Luni, 7 aprilie 2008, 9:48)

      Wasile [utilizator] i-a raspuns lui AndreiMoraru

      Citat din textul de mai sus:
      "Vasile Blaga va marsa in campanie pe experienta ca ministru de interne si pe faptul in perioada cand a fost ministru de interne a inceput procesul de descentralizare a administratiei locale, proces care a fost blocat de liberali imediat dupa iesirea PD-ului de la guvernare."

      Mi se pare puţină lipsă de imparţialitate jurnalistică în exprimare. Hai să ne jucăm frumos şi să zicem ceva de genul "fost ministru de interne a început procesul de descentralizare a administraţiei locale, proces ce, susţine Blaga, a fost blocat de liberali imediat după ieşirea PD-ului de la guvernare". Cred că este mai potrivit aşa.

      În ceea ce priveşte candidaţii în sine... o boy... Miron Mitrea, ăla cu taxiurile la aeroport, care, culmea, au câştigat licitaţia pentru că se pliau exact pe caietu' de sarcini? Sau Prigoană? Naţiune, nu votaţi pe cei care-i cunoaşteţi din telenovele! La naiba, tare mi-e frică dacă este să candideze Mutu la primărie... sigur îl votează o grămadă de lume, pe motiv că este atât de popular!
      Iar restu' toţi apa şi pământ. Parcă Negoiţă făcu ceva prin trei, da' ăsta nu se lasă la generală că ştie că sunt nişte interese mai mari decât îl duce plapuma pe el...
    • 0 (0 voturi)    
      Blaga? (Luni, 7 aprilie 2008, 17:38)

      Amadeus [anonim] i-a raspuns lui AndreiMoraru

      nea andrei moraru...esti pe din-afara. Pai ce partid e dominant in consiliul capitalei? S-a facut ceva? Nu ne ruga Base cand era in campanie pt Primaria capitalei sa ii dam consiliu de aceeasi culoare? Si.....ce s-a facut in Bucuresti?
      NIMIK......capitala arata mai rau decat fasia Gaza.
      PDL.....o mare tzeapa
  • 0 (0 voturi)    
    he he (Luni, 7 aprilie 2008, 7:39)

    busymind [anonim]

    Tot aceasi gunoaie .... de 15 ani chiar ceva mai bun nu au gasit partidele astea???
  • 0 (0 voturi)    
    Zoaie si Laturi.... (Luni, 7 aprilie 2008, 9:34)

    Anonim [anonim]

    Deci aceiasi hoti iar si iar.
    Romani nu ramane decat sa punem mana pe furci si topoare ca ei singuri nu se spanzura!
  • +1 (1 vot)    
    nu e bine (Luni, 7 aprilie 2008, 10:08)

    sadwank [anonim]

    Videanu nu mai avea nici o sansa la Bucuresti, a fost pionul de sacrificiu, a transformat Bucurestiul in santier si oamenii nu pot sa treaca usor peste asta.
    Mai bine faceau altfel:
    - pentru 2009: Blaga prim-ministru si Stolojan la primarie, ca in 2014 ii era mai lesne sa ajunga presedinte;
    - pentru 2014: Stolojan presedinte, Basescu prim-ministru.
    Oricum ar fi insa, se pare ca Macovei se indreapta spre Justitie spre terifierea Bombonelului care cred ca deja prezinta sudori reci pe sira spinarii si scaune moi, incontralabile.
  • 0 (0 voturi)    
    Blaga sau Negoita! (Luni, 7 aprilie 2008, 14:29)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Oricare dintre ei ar fi castigat din primul tur, mai ales acum cand Traian Basescu a acumulat puncte in politica externa ca nimeni altul pana acum. La lansarea candidatilor PD-L cred ca va veni si el si asta va fi un pas inainte pentru castigarea Capitalei de catre PD-L!
  • 0 (0 voturi)    
    iarasi Mitrea (Luni, 7 aprilie 2008, 17:13)

    Manivela [anonim]

    Ce mama naibii,astia de la PSD-nu mai au si alti oameni,tot din astia euro 1 sau non euro baga la inaintare?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu inteleg ... (Marţi, 8 aprilie 2008, 9:10)

    Bula [anonim]

    de ce Mitrea e un greu. Poate e greu la dosare sau din cauza burtii care o are.
  • 0 (0 voturi)    
    ICREDIBIL DAR ADEVARAT (Marţi, 6 mai 2008, 17:05)

    Bruno Mihailescu [anonim]

    Nu pot sa cred ca romanii sunt asa de slabi si creduli si din cauza sistemului au ajuns o natie de lasi de ce? simplu pt ca de mai bine de 18 ani aceeasi comunisti si securisti care lucrau intens la manevre de manipulare a maselor au creeat un sistem de furt de japca nationala care poate speria si cea mai de temult mafie din lume.Nu pot ca cred ca lumea inca se lasa tentata de mituiri electorale ca nu vad aceeasi oameni care au lasat tara in mizerie de se sinucid tati ca nu mai pot sustine casa, mame care isi arunca copii de la etaj, batrini calcati in picioare pt o punga de 2 bani si pt ce? nu ne trezim? pt ca nu avem curaj sa exprimam nici supararea, nici bucuria nimic suntem o natie de roboti si cine are de castigat? EI aceeasi mizerabili care au ucis sufletul acestei natiuni.Nu avem nevoie de ei avem nevoie de noi, oameni de caracter oameni priceputi cu onoare oameni pregatiti , scoliti nu inculti, jegosi si mizerabili care folosesc politaica pt a-si face plinul ei si acolitii lor.TREZIREA ROMANIA ca deja e prea tarziu.