Cristian Diaconescu cere demisia ministrului de Externe in cazul romanului mort in Polonia

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 6 aprilie 2008, 13:25 Actualitate | Politic


Purtatorul de cuvint al PSD, Cristian Diaconescu, a cerut declansarea unei anchete si demisia ministrului de Externe in cazul romanului mort in Polonia dupa ce intrase in greva foamei. Este vorba despre Claudiu Crulic, mort in 18 ianuarie 2008 intr-un spital din Cracovia unde a ajuns din arest, in stare de extrema epuizare cauzata de infometarea voluntara.

UPDATE: Ministerul de Externe a anuntat, printr-un comunicat de presa, ca Ambasada Romaniei din Polonia nu a fost informata de autoritatile poloneze in legatura cu faptul ca un roman a intrat in greva foamei.

Crulic fusese arestat pentru un presupus furt, si in septembrie 2007 a intrat in greva foamei, pe care a continuat-o pana cand a murit. El a sustinut tot timpul ca este nevinovat.

Cristian Diaconescu, purtatorul de cuvant al PSD, a sustinut ca Ministerul de Externe nu a depus eforturi pentru a rezolva problema romanului mort in Polonia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1296 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    stiri din viitor (Duminică, 6 aprilie 2008, 13:40)

    x1 [anonim]

    sincer imi pare rau pentru Crulic, dar el vine cumva din viitor?

    septembrie 2008!

    poate ati vrut sa spuneti 2007, ca altfel este S.F.
  • +2 (2 voturi)    
    Ceeeeee???? (Duminică, 6 aprilie 2008, 13:44)

    Transilvanian man [anonim]

    Tovarasi psd-isti CINE SUNTINE GUVERNUL FARA DE CARE S-AR DUCE 'TARA DE RAPA"??asa cum scumpul vostru conducator tov Ilici inteligentul ,bombonel fundic de fier ,mitrovici manivela ssmd V-A TRASAT SARCINA DE PARTIT?Nu va crapa obrazul de rusine sa iesiti si sa va agitati ca niste pepsi ce sunteti?Si acela este singurul roman care a fost lasat de izbeliste suntem TOTI CETATENII ACESTEI TARI distrusi de catre nesimtirea hotia si distrugerile pe care le produceti.
    VIN ALEGERILE GUNOAILEOR SI APOI MAI VEDEM !
  • +2 (2 voturi)    
    paruiala (Duminică, 6 aprilie 2008, 13:46)

    ilici [anonim]

    Da e campanie electorala si fratii psd dau in fratii lor penali
  • -1 (1 vot)    
    mi-e rusine cu asa minister (Duminică, 6 aprilie 2008, 16:00)

    mira [anonim]

    cum se face ca din ianuarie pana acum nu s-a sesizat ministrul nostru???...a trebuit sa aflam din surse straine...??? asa ne aparati domnilor?asa ne reprezentati ???n-am cuvinte ...greata noastra pt voi a ajuns la cote maxime...
  • -1 (1 vot)    
    ministrule.. pozitia ta nu e de coada vacii (Duminică, 6 aprilie 2008, 21:42)

    capcaunul [anonim]

    ai o responsabilitate fata de tara si cetateni, ca de-aia esti dracului pus acolo!! auzi, nenorocitule, a murit unul si in loc sa faci un protest sa cada polonia pe spate, stai ca prostul si justifici incompetenta crasa prin faptul ca nu ai fost instiintat? da' ce-ai facut cand ai aflat? ai protestat diplomatic fata de polonia? ti-e mintea numai la opera si rahat, ar trebui sa-ti dai dracului demisia.. toti te percep ca nu le ai, numai tu te incapatanezi sa-ti impui prezenta fara sa-ti dai seama ca asta nu e locul ptr un joc de orgoliu, prestigiul tarii sufera, mai mocofane.. ce looseri mai sunt prin gds'ul ala de ai ajuns tu sa faci parte din el..
    • +1 (1 vot)    
      de fapt a protestat.. pe 3 aprilie!! (Duminică, 6 aprilie 2008, 22:23)

      capcaunul [anonim] i-a raspuns lui capcaunul

      MAE cand a vazut ca i se ridica rahatul pe spate, s-a executat: pe 3 aprilie (adica acum 2-3 zile) a protestat fata de mai mariii zilei in polonia.. cica! e dat pe site'ul mae
  • -1 (1 vot)    
    cine ne conduc niste hotiiiiii (Duminică, 6 aprilie 2008, 23:32)

    eugen [anonim]

    cioroianule pleaca dracu de l a externe iesti vai mama ta bine ca ti dai freza intr o parte . Aveti grija conducatori de nimic ca se ingroasa mamaliga . sper sa aveti totii accidente de masina sa scapam de voi .Va imbracati de firma DAR sub haine pute hotia murdarilor
  • -1 (1 vot)    
    "un nimeni" (Luni, 7 aprilie 2008, 21:17)

    george [anonim]

    O parte din guvernantii de azi ,din pacate,l-au tratat ca pe un nimeni,asa cum trateaza tot poporul de fapt.SI CAND TE GANDESTI CA ,PROBABIL, A MURIT SI NEVINOVAT ACEL OM.. E strigator la cer sa vezi cu cata nerusinare MAE da comunicate ca partea poloneza nu a informat autoritatile ramane despre caz,dar la o emisiune OTV rudele tanarului aratau o scrisoare,semnata parca de consulul roman,in care se afirma ca este sanatos.Unde esti tu,Tepes ,Doamne...ca poate asa am mai scapa de neispraviti.
  • +1 (1 vot)    
    hai la razboi (Miercuri, 9 aprilie 2008, 12:01)

    pacifistul [anonim]

    Ce sa spun... vine Diaconescu sa mai ceara o demisie sa mai treaca si el ceva la activitatea politica... mai bine ar vedea cum face poate se scoate cu o capitala... ca se aude ca l-ar cam dori Geoana... Cat despre atitudinea MAE fata de Polonia... cam ce s-ar dori? Sa declaram razboi Poloniei?