Dezbatere HotNews.ro-BBC

Pe cine va avantaja candidatura preotilor: PD-L, PNL, PSD sau PRM?

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Duminică, 16 martie 2008, 13:47 Actualitate | Politic


 documente
(16 Mar 2008) DOC, 123KB
Preotii care vor candida la 1 iunie pentru functia de consilier judetean sau consilier local vor lua voturi in special de la PD-L, afirma teologul Radu Preda. El a declarat, la Discutia Saptamanii difuzata duminica de HotNews.ro si BBC, ca prin dezlegarea data preotilor de a candida la functii in administatia locala, este posibil ca Biserica Ortodoxa sa faca de fapt un joc politic. Purtatorul de cuvant al Patriarhiei, parintele Costel Stoica a declarat ca, desi pare o utopie, este posibil sa se intample asa. Stoica a precizat insa ca prezenta preotilor in administratia locala tine seama de problemele comunitatii si nu este o implicare in politica.

“Eu ma intreb, retoric deocamdata,  daca nu cumva noi prin aceasta decizie facem un joc politic pe deasupra capetelor credinciosilor si chiar a preotilor care candideaza”, a declarat teologul clujean Radu Preda la dezbaterea HotNews.ro-BBC. Preda spune ca face un exercitiu de fantezie si ca in loc de 6 consilieri PD-L intr-un consiliu din mediul rural, este posibil sa intre “patru si jumatate”.

“E un gand, o proiectie politica ca un cetatean ce sunt. Si anume, de fapt de unde isi vor trage respectivii candidate-preoti voturile? Din ce zona a electoratului daca nu cumva din acea zona a dreptei romanesti atat de greoaie si inca divizata, lipsita de programe, de viziuni. Nu cumva aceasta portita oferita de Patriarhie, pana la urma urmei , constient sau nu, declarat sau nu, ascunde un joc politic pe care chiar ca ar trebui sa-l evitam daca intr-adevar  el ar corespunde unei realitati”, s-a intrebat Radu Preda.

In replica, purtatorul de cuvant al Patriarhiei, parintele Costel Stoica, a declarat ca “este de discutat si deocamdata s-o luam doar ca fantezie. Pare o utopie, dar in egala masura este si posibil sa se intample”. Stoica a spus insa ca  “preotul pledeaza pentru construirea unei mori, pentru asfaltarea soselei din satul respectiv” si ca nu va fi implicat in probleme politice.

 Scriitorul Horia Roman Patapievici s-a declarat insa impotriva candidaturii preotilor  la functii in administratia locala. “Eu vreau sa-mi vad preotul in  biserica, in comunitate si in relatia mea personala cu el ca duhovnic. Eu nu vreau sa-l  vad facand politica chiar si a binelui comun, la nivelul structurilor administrative de stat. Deloc”, a spus Horia Roman Patapievici.

Sfantul Sinod a decis in 6 martie sa le permita preotilor sa candideze ca independent la functia de consilier local sau consilier judetean, dar a mentinut interdictia din 2004 astfel incat preotii nu vor putea candida la functia de primar sau sa intre in politica.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1822 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    vai de capul nostru! (Duminică, 16 martie 2008, 15:37)

    Cosmin [anonim]

    Ne indreptam spre eliminarea statului laic in Romania. Mai intai se cauta cu orice pret introducerea religiei ca materie obligatorie, culmea idioteniei in sec XXI, acum vor functii politice.<br> Popii nu se mai satura! Cat mai vreti, fratilor? Nu va ajunge ca luati banii saracilor si faceti cu ei biserici pompoase si spalatoare de creieri, precum si vile pentru voi si copiii vostri, vreti si putere politica?
    • -2 (2 voturi)    
      Rusine Hotnews! (Luni, 17 martie 2008, 13:07)

      ortodox [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

      Vai de capul vostru Hotnews.. nu e saptamana sa nu apara o stire legata de religia ortodoxa, preoti sau ceva asemanator. Pentru ce faceti asta ? Pentru trafic? Pentru a-si exprima frustrarile toti semidoctii din tara? Care e ideea? Sunteti atei? Chiar nu va inteleg - desi nu pot sa nu observ toata campania declansata cam peste tot de media impotriva bisericilor si a preotilor(ca si cum toti ar fi rai iar noi i-am judeca si nu Dumnezeu). Ar trebui promovata biserica si valorile reale ale ei care ne mai tin uniti si sa nu uitati ca ceea ce propvaduieste ea va poate face sa stati linistiti, ma intreb cum ar fi oare fara Ea, cu Haos-ul de rigoare? Chiar atata rautate puteti avea in voi?
      • +1 (1 vot)    
        fara rautate (Luni, 17 martie 2008, 18:10)

        chiar mai multa [anonim] i-a raspuns lui ortodox

        daca a vrea sa crezi in altceva decat biseric, preoti si 'valorile' lor inseamna rautate atunci avem chiar mai multa 'rautate' decat crezi !

        cu sau fara bisercia tot haos e, iar biserica-l mentine de 2000 de ani.
        (nu prea-i priesc lucrurile argumentate stiintific)
  • 0 (2 voturi)    
    BOR = cel mai mare MANIPULATOR ! (Duminică, 16 martie 2008, 16:09)

    Telly [anonim]

    Religia = spalarea creierilor celor fara de cultura ...

    se stie unde duce Crestinismul la = CRETINISM !
    • -2 (2 voturi)    
      ... (Duminică, 16 martie 2008, 20:08)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui Telly

      "Religia = spalarea creierilor celor fara de cultura ..."<br><br>Nici nu stii cat ma doare ca traiesc printre unii ca tine !
      • +1 (1 vot)    
        ce te doare pe tine e altceva ... (Luni, 17 martie 2008, 11:30)

        cthulhu [anonim] i-a raspuns lui Vali

        if you get my drift.

        in plus, daca te doare sa traiesti printre unii ca el, nu te impiedica nimeni sa gasesti o cladire mai inalta de pe care sa iti incerci aptitudinile de aviator.

        si cu tine poti sa iei restul populatiei indobitocite care confunda religia cu biserica si care viseaza reinstaurarea inchizitiei.
    • -1 (1 vot)    
      spalarea creierilor celor fara de cultura (Luni, 17 martie 2008, 9:30)

      x [anonim] i-a raspuns lui Telly

      Steinhart, Petre Tutea si lista poate continua..
      Cine esti tu ca sa spui despre cei de mai sus ca au fost fara cultura???
      • +1 (1 vot)    
        "Don't do the dumb shit religious people do" (Luni, 17 martie 2008, 10:52)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui x

        Steinhart si Petre Tutea erau mari fani ai lui D-zeu, si nu ai bisericii. Eu va recomand sa treceti la religiile protestante - ele au fost create pentru oameni inteligenti. Ortodoxismul e o unealta buna pentru prosti.
        • 0 (0 voturi)    
          wrong answer (Luni, 17 martie 2008, 11:17)

          x [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Daca Steinhart nu respecta biserica, nu se calugarea... ci statea la el acasa.
          El a ales o viata crestina activa, post, rugaciune, viata ascetica in manastire.
          Cat despre protestantism .... raman niste secte amarite fara istorie si fara viitor - niste erori de interpretare a bibliei. As alege "reliigiile protestante" dar sa imi zici care dintre ele si de ce tocmai pe ea.
          • +1 (1 vot)    
            ateism (Luni, 17 martie 2008, 15:53)

            ateu [anonim] i-a raspuns lui x

            LOL viata crestina "activa":
            post,rugaciune,ascetism,manastire...
            :)))
            Protestant=ortodoxism=islam=absurd
            • 0 (0 voturi)    
              Absurd este tu amice (Luni, 17 martie 2008, 22:34)

              x [anonim] i-a raspuns lui ateu

              Ai idee despre viata si de ce existi pe pamant? Incerca sa te gandesti la cele mai de pe urma ale tale. Crezi ca o sa mai razi si cand o sa fi in cosciug la 3 metri sub pamant?:D
  • +2 (2 voturi)    
    Pacate grele (Duminică, 16 martie 2008, 17:05)

    Iulian [anonim]

    Unei fete bisericesti care mi-ar cere votul i-as pune urmatoarele intrebari:
    Ce imi garanteaza faptul ca sfintia sa nu a colaborat cu Securitatea, pentru ca Sinodul apara securistii din biserica, probabil ca ii si promoveaza?
    Ce garantii de moralitate imi da biserica in conditiile in care a recunoscut abdicarea fortata a lui regelui? Asa cum a facut acest lucru pentru niste avantaje, slujitorii acesteia de ce ar fi mai retinuti?
    Daca va milita pentru ca religia ortodoxa sa fie religie nationala cu toate urmarile acestui lucru, adica impozite, inscriere in actul de identitate, discriminarea celorlalti ....?
    Daca isi face campanie electorala in biserica, amenintand cu focul iadului pe cei care nu-l voteaza si santajandu-i cu pacatele marturisite la spovedanie?
    Si cate ar mai fi de spus.............................
    Patrunderea preotilor in politica ar fi un element de progres daca s-ar face dupa o curatenie temeinica a bisericii, ajutandu-l pe Dumnezeu la judecata de apoi a acestora si oprindu-i pe cei nevrednici sa continue pacatele.
  • +1 (1 vot)    
    preoti si alegerile (Duminică, 16 martie 2008, 17:34)

    popescu ilie [anonim]

    vor fi toti pesdisti,ne vom transforma intrun stat fundamentalist,vai de noi
  • +2 (2 voturi)    
    ultima zvicnire a hidrei rosii (Duminică, 16 martie 2008, 18:03)

    hidra [anonim]

    popii sint in mare parte securisti si reprezinta ultimul bastion de aparare al vechii orinduiri. I-au scos si pe astia la bataie. Disperarea e mare.
  • +2 (2 voturi)    
    implicarea in politica (Duminică, 16 martie 2008, 18:16)

    clau [anonim]

    Ce-a facut Isus cand au vrut sa-l faca rege???(adica sa-l implice in politica)? A fugit!!! si a mai spus:"Imparatia mea nu face parte din lumea asta"
    Deci clar: astia nu-s de-ai lui Isus.
    • 0 (0 voturi)    
      clau???? (Luni, 17 martie 2008, 9:34)

      x [anonim] i-a raspuns lui clau

      Amice ... pe Hristos nu au vrut sa il faca rege. Replica citata de tine este data lui Pilat din Pont si nicidecum aceta nu vroia sa il faca rege.
      Deh....semidoctii astia care vorbesc din auzite....
  • +2 (2 voturi)    
    ne indrepatam spre Iran? (Duminică, 16 martie 2008, 19:25)

    george [anonim]

    Ne apropiem de situatia din Iran unde conducerea tarii este asigurata de oameni din structurile religioase.Acolo preotii(similarii acestora) conduc tara, au condus armata in razboiul contra Irakului, cand datorita incompetentei au dus la moarte milioane de iranieni.
    Preotii, ca si activistii fostului PCR sunt buni in orice functii, bani sa iasa!
    Vorbind serios, este o mare prostie sa lasi preotii sa intre in lupta politica. Biserica va avea numai de pierdut.
    • -1 (1 vot)    
      x (Luni, 17 martie 2008, 9:37)

      x [anonim] i-a raspuns lui george

      Mai precis cine sa nu-i lase sa candideze? Sunt cetateni egali ai tarii ca si tine si ca si mine. Deci au dreptul legal prin constitutie sa aleaga si sa poata fi alesi.
      Esti liber sa nu ii votezi. Daca toti din tara ar fi de aceeasi parere cu tine nici unul nu ar fi votat. Dar sti bine ca nu e asa :D. IN PLUS SUNTETI MINORITARI, DA CU GURA MARE !
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Luni, 17 martie 2008, 9:55)

    liviu [anonim]

    pai popii au SUVuri
    construiesc catedrale cu banii credinciosilor
    baga religia obligatorie in scoli
    acu o sa mai fie si presedinti pprimari etc...
    astept cu nerabdare primul atentatt sinucigas romanesc...
    si reinstaurarea inchizitiei in romania


    rusine1!!! tara de kko...
    • -2 (2 voturi)    
      Sa mori tu ca au suv-uri!! (Luni, 17 martie 2008, 11:12)

      x [anonim] i-a raspuns lui liviu

      urla frustrarea din tine ca nu ai SUV.
      Bai eu am si eu il duc cu SUV-ul meu pe preotul duhovic oriunde imi cere: inmormantari, botezuri, manastiri. Dacia lui 1310 sta mai mult pe butuci..
      • +1 (1 vot)    
        esti prost... (Luni, 17 martie 2008, 12:07)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui x

        ideea nu e ca au SUVuri sa aiba ce vor...
        ideea e CUM au luat SUVurile alea...
        ca ma indoiesc ca-si permit din salariu de preot 50 000 euro
        si faza cu donatiile iar ma indoiesc...

        PS: e normal sa zica popii ca ar fi bine sa nu se incurajeze donarea de organe?
        • 0 (0 voturi)    
          Amice, eu nu te-am facut prost (Luni, 17 martie 2008, 14:05)

          x [anonim] i-a raspuns lui liviu

          Te-ai facut singur! Pentru coerenta reciteste postul meu.
  • +1 (1 vot)    
    preoti in politica (Luni, 17 martie 2008, 9:55)

    mocanu [anonim]

    singura politica a preotzilor trebuie sa fie DUMNEZEU !!!!
  • 0 (2 voturi)    
    sa se faca dreptate (Luni, 17 martie 2008, 12:10)

    parintele popa [anonim]

    aceasta mare realizare a noastra , a celor ce ne jertfim zilnic pe altarul credintzei in lupta cu tentatziile lumeshti, nu poate deecat sa ne creeze ascendentul moral asupra acelor necredincioshi din consiliile sateshi care credeau ca pot sa ne stavileasca pohta de inavutzire :(
    !!!! rushine voua credincioshilor ca nu ne datzi mai multa putere
  • -1 (1 vot)    
    cititi (Luni, 17 martie 2008, 12:32)

    jiji [anonim]

    Uite asa se face campanie electorala in toata tara:
    http://www.monitorulab.ro/cms/site/m_ab/news/35780.html?cp=1
  • +1 (1 vot)    
    Religia.... (Luni, 17 martie 2008, 13:32)

    dreapta chibzuinta a lui massaro verita [anonim]

    .........este un instrument de manipulare si de opresiune, asa a fost de-a lungul istoriei recente-moderne,;insasi slujitorii altarului unii cei mai onesti, altii ajunsi intamplator victime ale unor calai pe care i-au slujit de fapt , deci insusi slujitorii altarelor suferind rigorile istoriei....

    Credinta in Sine transcende insasi istoria, dincolo de orice idei si religii......., credinta ramane un dat, fundament al existentei umane, repet dincolo de orice conceptualizari sau speculatii mai mult sau mai putin sterile.....
  • +1 (1 vot)    
    Sa chibzuim bine... (Luni, 17 martie 2008, 17:36)

    Nedumeritul [anonim]

    Am vazut multe comentarii postate vis-a-vis de implicarea preotilor in politica. Si cei care-i acuza pe preoti au dreptate, si cei care spun ca preotii sunt cetateni, prin urmare au dreptul de a candida, au dreptate.

    Unde este problema, insa?

    In faptul ca din experienta pe care lumea a acumulat-o din trecut, BOR nu a dat dovada de credinciosie in ceea ce priveste urmarea Cuvantului lui Dumnezeu, prin urmare lumii ii e greu sa creada ca acesti preoti vor fi "credinciosi", cu buna credinta, in ale politicii. La adresa de mai jos gasiti cateva articole stranse despre implicarea BOR in politica:

    http://www.greco-catolica.org/c54-BOR-si-politica.aspx

    Daca in schimb BOR si preotii ei ar fi oameni cu frica de Dumnezeu, oameni care sa caute dreptatea si propovaduirea Cuvantului lui Dumnezeu, nu cred ca cineva ar avea o problema cu implicarea lor in politica. Ai sti ca macar sunt in politica cativa oameni cu "frica de Dumnezeu". In conditiile actuale, insa, nimeni nu are certitudinea ca implicandu-se in politica, preotii ortodocsi nu vor deveni mai rai decat dracii care deja sunt in politica.
  • -1 (1 vot)    
    o mare greseala (Luni, 17 martie 2008, 18:32)

    seba [anonim]

    Trec peste parerile atee sau impotriva ortodoxiei pentru ca imi dau seama ca sunt exprimate de oameni suferinzi care nu pot asimila iubirea lui Dumnezeu. Poate ca nici macar nu sunt ei de vina pentru atitudinea pe care o au ci parintii care i-au educat. Sau poate o mare parte din vina o au chiar preotii ortodocsi care ca si in cazul de fata umbla dupa putere lumeasca si nu dupa lucrurile lui Hristos. Treaba preotilor este spovedania, maslul, liturghia, savarsirea tainelor in vederea vietii vesnice, nu treburile lumesti ale urbei. Tare mi-e teama ca e influenta Patriarhului Daniel care gandeste prea lumeste pentru pozitia pe care o are.
    Practic castiga astfel simpatia multor preoti nu prea dedicati misiunii lor si face astfel si ceva jocuri politice la nivel inalt. Va intari pozitia Bisericii in stat...dar cu ce pret pentru mantuirea credinciosilor?
    O miscare clasic securistica!!!
  • +1 (1 vot)    
    solutie pentru rezolvarea acestei mari probleme (Luni, 17 martie 2008, 19:09)

    alex [anonim]

    Ar fi bine ca toti preotii ortodocsi si cei care se declara cresini ortodocsi sa fie adunati in piete,arsi pe rug, sau pedepsiti exemplar pentru ca nu vor sa fie atei ,sectari,catolici,greco-catolici,etc si atunci dintr-o data totul va fi minunat .