Traian Basescu s-a plimbat in caleasca alaturi de Regele Suediei, Carl XVI Gustaf

de M.Z.     HotNews.ro
Marţi, 11 martie 2008, 14:53 Actualitate | Politic


Basescu, in caleasca
Foto: Rompres
Presedintele Traian Basescu, aflat in vizita de stat in Suedia, a parcurs drumul catre palatul regal din Stockolm intr-o caleasca, alaturi de regele Carl XVI Gustaf. Intr-o alta caleasca au sosit Regina Silvia si Maria Basescu. Basescu se afla in Suedia pentru o vizita de doua zile, fiind primul sef de stat roman care intreprinde o vizita de stat la Stockolm dupa 1989.

Din delegatia romana mai fac parte ministrul Afacerilor Externe, Adrian Cioroianu, si ministrul pentru IMM-uri, Comert, Turism si Profesii Liberale, Ovidiu Silaghi.

Marti seara, Traian Basescu si sotia sa vor participa la un dineu de gala oferit in onoarea lor de Regele Carl al XVI-lea Gustaf si Regina Silvia.

















2502 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Ce-i lipseshte chelului.. (Marţi, 11 martie 2008, 16:15)

    _ [anonim]

    ..caleashca suedeza! Bravo dom' Basescu! Poate il gasiti si pe Bivolaru..la un shpritz ceva, il convingetzi sa renuntze la azilul politic...atentzie insa la sucul de oranges ;)
  • -1 (1 vot)    
    Ar fi pacat... (Marţi, 11 martie 2008, 16:33)

    Stefan [anonim]

    Sper sa Nu pateasca si regele Suediei rusinea pe care a patit-o Elisabeta a II-a cu Ceausecu si Leana lui. Chiar daca suntem acum in UE etc., tentatia e mare iar cultul personalitatii nu si l-a creat Ceausescu singur ci bocii si stolojanii lui. Vezi promovarea odraslei mezine in fruntea organizatiei de tineret a PD-L. Oricine isi poate da seama ca Monica Ridzi (parca sa o cheama) e presedinta doar de forma si Elena va conduce de fapt. Si Elena Ceausescu era prim-vicepriministru dar sufla vreun prim ministru in fata ei?!
    • 0 (0 voturi)    
      of, of...mai, mai... (Marţi, 11 martie 2008, 17:22)

      vai, cai [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Ce-are sula cu bascula? Sunt multe asemanari intre Ileanu lu' Ceasca si fatuca asta , ce-i drept....of, doamne
  • +1 (1 vot)    
    In Suedia Regalitatea este un rang de noblete! (Marţi, 11 martie 2008, 17:26)

    uluit [utilizator]

    Ma bucur ca, Regele Suediei are consilieri cu un bun simt al realitatii si incurajeaza relatiile diplomatice la nivel inalt. Astfel se recunosc meritele luptei politice ale presedintelui Basescu pentru ca Romania sa fie real in randul tarilor cu traditie democratica.

    Pe cand si la noi o recunoastere reala a regalitatii Majestatii Sale Regele Mihai I?
    Stim cu totii foarte bine ca, regele a fost inlaturat de la putere de ocupatia bolsevica. In primul rand, astfel s-ar face o necesara reparatie morala. Regele ar fi garantul real al stabilitatii politice si recunoasterii internationale a valorilor monarhiei.
    • -1 (1 vot)    
      Regele Mihai????!!! (Marţi, 11 martie 2008, 21:39)

      Lina [anonim] i-a raspuns lui uluit

      Nu sunt de acord cu tine in ceea ce il priveste pe Regele Mihai. A fost inlaturat de la putere pt ca nu a stiu sa isi apere locul. E adevarat ca avea 17-18 ani ... dar asta nu e o scuza. Nici macar faptul ca mai tarziu nu a facut nimic pt a ajuta Romania, ci doar a profitat de faptul ca avea titulul de "Rege al Romaniei" (ceea ce nu a fost niciodata practic)
  • -1 (1 vot)    
    Basescu :D (Marţi, 11 martie 2008, 18:13)

    Nautilus [anonim]

    Se plimba Basescu si Regele Carl XVI Gustaf in caleasca, si la un moment dat unul dintre cai trage un "vant" exploziv ca o mica bomba atomica

    Basescu, rosu de sus pana jos: vai, ma scuzati Majestate, imi pare rau

    Regele: nici o problema, as fi crezut ca a fost calul :)))))

    ~Nautilus
    • +1 (1 vot)    
      Bancul e vechi (Miercuri, 12 martie 2008, 8:01)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

      si se refrea la calatoria cu caleasca reginei Elisabeta a II-a a lui Bush. Nu amai fa pe spiritualul cu orice pret sau vino cu ceva nou.
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu in caleasca (Marţi, 11 martie 2008, 19:31)

    Nae [anonim]

    Sa nu sarim in sus de bucurie de primirea facuta , cu ani in urma si Ceausescu se plimba cu caleasca cu regina Angliei !
  • +2 (2 voturi)    
    Am fost acolo! (Marţi, 11 martie 2008, 22:00)

    Sofia [anonim]

    Emotionat momentul in care am auzit imnul national in curtea palatului regal suedez...