După anunțul lui Ciucă, Ciolacu plusează: Putem reduce TVA nu doar la energie, ci şi la gaze naturale, şi nu la 1 aprilie, ci din 1 februarie

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 11 ianuarie 2022, 19:31 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Agerpres
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a anunţat marţi că va propune, la prima şedinţă a liderilor coaliţiei de guvernare, reducerea TVA nu doar la energie, ci şi la gaze naturale.


„Mă bucur că premierul Ciucă a fost de acord cu demersul PSD şi a înţeles necesitatea adoptării unor noi măsuri de protejare a românilor în faţa efectelor crizei energetice. Măsurile anunţate azi sunt corecte, dar e nevoie de mai mult. Sunt convins, însă, că putem avea tăria şi voinţa politică de a lua decizii şi mai îndrăzneţe! Putem reduce TVA nu doar la energie, ci şi la gaze naturale - şi nu la 1 aprilie, ci din 1 februarie. Acum, nu în aprilie, factura energetică îi arde cel mai tare pe oameni. Aşa face Polonia, din 1 februarie: TVA zero la gaze, îngrăşăminte şi mâncare, plus taxe reduse la carburanţi. Acesta este modul corect de reacţie a statului, pe care îl voi propune ca model de urmat la prima şedinţă a liderilor coaliţiei”, a scris Ciolacu pe Facebook, conform Agerpres.


El a adăugat că, în momente excepţionale, o guvernare poate proba prin „măsuri excepţionale” că este preocupată cu adevărat de viaţa cetăţenilor săi.

„Nu cu miniştri care se lamentează la televizor că o companie de stat din energie îi fură pe români, dar nici măcar nu schimbă conducerea firmei unde ministerul său este acţionar. Nu rezolvăm criza nici cu strategii energetice pe hârtie, nici cu planuri măreţe privind schimbările climatice. Ci cu decizii curajoase, simple şi rapide care să protejeze în mod real nivelul de trai al românilor”, a afirmat Ciolacu.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2831 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    Deci Nasui (Marţi, 11 ianuarie 2022, 19:39)

    yol [utilizator]

    a avut dreptate, pana la urma….
    Diferenta e ca ala propunea prin noiembrie, nu acum la sfarsitul iernii.
  • +3 (13 voturi)    
    v-a trans-o în freză PSD-ul (Marţi, 11 ianuarie 2022, 19:42)

    stanescu [utilizator]

    domnilor de la PNL .
    Președintele are alte preocupări , la lovit ecologia. E rupt total de ce se întâmplă în țară. Cel mai rău lucru ce i se poate întîmpla unui om politic este să devină penibil și ridicol.
    • +2 (2 voturi)    
      DU-TE LA SCOALA... (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 8:10)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui stanescu

      Invata sa scrii si pe urma stai pe tastatura!
    • +2 (2 voturi)    
      Știi bancul cu Gheorghe și Măria? (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 9:54)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui stanescu

      Așa este Ciolacu. El(PSD) și poate și vrea, dar nu-i nici-o grabă. Bancul spune //ce-i atâta grabă!//.
  • +4 (14 voturi)    
    Sunt disperati,de frica sa nu iasa lumea in strada (Marţi, 11 ianuarie 2022, 19:46)

    Radoh [utilizator]

    cand au vazut PSD-istii imaginile din kazachstan au zis...aici putem ajunge, sa dam iar ordin ca-n 89 sa se traga in populatie

    si atunci mai bine hai sa imprumutam si sa indatoram romania cu inca 10 miliarde de euro dar macar stam linistiti
  • +8 (16 voturi)    
    Puteati mai multe, blestematilor !!! (Marţi, 11 ianuarie 2022, 20:00)

    gmb72 [utilizator]

    Stiati de prin anul 2010 de cand a aparut notiunea de "certificate verzi", ca prin pretul lor se va descuraja in timp producerea de energie prin mijloace poluante. Ati facut ceva sa modificati tehnologiile de producere a energiei, din arderea pacurii, carbunilor sau gazelor, in alte resurse ? NU V-A PASAT.
    Apoi, au fost gasite gazele din Marea Neagra. Stam ca prostii cu fundul pe ele, ca nenorocitul care v-a condus partidul inaintea ta, a incercat sa-si negocieze cu ele libertatea. In mintea lui imbacsita de scenarii, nu putea concepe ca va fi condamnat pentru ce a furat, ci pentru ca asa "vor americanii". Si a blocat exploatarea resurselor de gaze, sub pretext ca "ni le fura strainii", incercand sa le dea americanilor la schimb cu libertatea lui, credea ca pentru gazele alea, astia or sa "vorbeasca cu Kovesi" sa-l lase in pace. In cretinismul lui, credea ca asa merg lucrurile.... N-a ca s-a inselat. Si acum platim pretul ca un bandit a luat tara pe persoana fizica, si i-a folosit resursele incercat sa-si negocieze interesele, iar alti incompetenti care conduc institutii importante (SRI, SIE, DIICOT, etc) n-au fost in stare sa probeze matrapazlacurile si tradarea astuia....
    Si acum vii cu pseudo-solutii ?!? Va dati salvatorii neamului, dar realitatea e ca n-au dracii-n iad suficiente cazane, la cat meritati sa ardeti in focurile iadului, pentru cat rau ati facut si faceti poporului asta, de 32 de ani !!!
  • +4 (8 voturi)    
    sunt bani sau nu sunt? (Marţi, 11 ianuarie 2022, 20:28)

    Dofe [utilizator]

    cred ca sau facut sondaje electorale si stau prost, trebuie sa faca ceva
  • +4 (6 voturi)    
    eu zic sa pluseze dom' ciolacu (Marţi, 11 ianuarie 2022, 21:06)

    qwerasdf [utilizator]

    si sa taie direct din pretul de la rusi, sa se duca la ei si sa le lipeasca milionu' (ala vechi) pe frunte sa lase aia la 30% pretu'
  • +2 (4 voturi)    
    Si de unde mai strangi bani cu 5%TVA (Marţi, 11 ianuarie 2022, 22:32)

    <> [utilizator]

    Ciolacule la bugetul de stat sa platesti pensiile speciale, bursele elevilor si studentilor, alocatiile copiilor, pensiile de contributivitate, salariile bugetarilor, ale politiei, armatei, jandarmeriei?
  • 0 (2 voturi)    
    Platit sec! (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 0:53)

    danmarian [utilizator]

    De maine ! Si chiar si la PAINE !
  • +3 (5 voturi)    
    (v)orbeste lumea ... (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 5:15)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    pesedeu 'a ramas tot la cu-mpartitu' a ce nu avem ... da' de judecatori nimic-neam ...
  • 0 (2 voturi)    
    ia seama la ce spune soldatul svejk (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 8:28)

    Contributors [utilizator]

    Generale, ia seama la ce spune soldatul svejk. Pai ce credeai, cu tara e ca la armata?
  • +2 (6 voturi)    
    Vorba unui var de-al meu: (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 8:50)

    John M. [utilizator]

    "Tu ii injuri pe comunisti de cand erai mic, dar ei sunt singurii care mi-au marit pensia si acum ne ajuta sa trecem prin iarna"...
    • +3 (3 voturi)    
      Amesteci vorbele. (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 9:57)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      La înjurături, comuniștii se pricep La ei treci prin iarnă mort.
      • +1 (3 voturi)    
        Realpolitik (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 11:40)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Asa zice varu'...El e comunist...A lucrat in mina de carbuni pana la pensie, are pensie buna, si-a dat copiii la scoli inalte si i-a aranjat pe toti...Eu sunt exact opusul lui...El mi-a zis asta si il cred...
  • 0 (0 voturi)