Rafila îl ironizeză pe Cîțu: Mă bucură eficiența lui, a fost eficient tot anul trecut

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 7 ianuarie 2022, 12:10 Actualitate | Politic


Alexandru Rafila
Foto: Guvernul Romaniei
​​Certificatul verde COVID a ajuns subiect de ironii în Coaliție. Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, îi bate obrazul șefului PNL, Florin Cîțu, care deși a fost la butoanele puterii anul trecut nu a făcut nimic pentru introducerea documentului.

Mă bucură eficiența dlui Cîțu, a fost eficient tot anul trecut. Asteptăm cu mare interes propunerea lui Cîțu si, în măsura în care va fi validată la nivel politic, eu nu am niciun motiv să mă opun”, a spus vineri Rafila.

Florin Cîțu intenționează să propună la viitoarea ședință a coalitiei ca proiectul pentru certificatul verde COVID, depus de el și mai mulți miniștri PNL și UDMR, să fie adoptat de majoritatea parlamentară. Liberalii vor susține ca certificatul verde să fie obligatoriu pentru angajații din sistemul de sănătate, Ministerul de Interne și Ministerul Apărării. Nu se va mai aplica pentru angajații din mediul privat. De asemenea, PNL va susține ca certificatul verde să fie folosit pentru a intra în alte unități, în afara de magazine esențiale.

Marcel Ciolacu a declarat marți că nu s-a ajuns la un consens în Coaliție pe tema certificatului COVID pe care nu-l consideră singurul instrument pentru combaterea pandemiei și în cazul căruia este „cam târziu” să fie introdus printr-o lege astfel încât să fie aplicat în valul 5. Liderul PSD s-a declarat împotriva vaccinării obligatorii. „Nu cred că neapărat trebuie să punem presiune pe români să se vaccineze sau nu”, a spus el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2795 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    sa tineti minte ca PNL va obliga la vaccinare (Vineri, 7 ianuarie 2022, 12:17)

    Radoh [utilizator]

    cand vin alegerile sa nu uitati cine v-a obligat sa va vaccinati si cine va opreste sa intrati in magazine, cine isi bate joc de libertatea noastra
  • +7 (7 voturi)    
    Putintica rabdare stimabile! (Vineri, 7 ianuarie 2022, 12:19)

    tontu [utilizator]

    Vom vedea asa cam pe la sfarsitul lui februarie cat a fost de eficient sistemul de sanatate. Noul ministru e bun de gura sa vedem daca si face cate ceva...
    • +2 (4 voturi)    
      Pariu” (Vineri, 7 ianuarie 2022, 16:07)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      la competenta menegeriala se va bate cu Vladut” ......................
  • +5 (9 voturi)    
    Astia doi, unul mai competent ca celalalt (Vineri, 7 ianuarie 2022, 12:19)

    UnAltVasile [utilizator]

    S-a "introdus" pe vremea lui Citu si Rafila a votat impotriva, ca e "stricat" certificatul.
    Dupa a venit Rafila si a "reparat" certificatul de a disparut de tot. Un politruc incompetent. Parca isi dadea demisia daca certificatul lui nu are succes. Inca asteptam, dar coloana lui vertebrala pare foarte flexibila.
  • +6 (6 voturi)    
    Romanica (Vineri, 7 ianuarie 2022, 12:53)

    arpi [utilizator]

    Doua potai.. Ala a fost anul trecut la butoane cu o cualitie fragila .. Rafila au acum o cualitie solida.. Dar impunerea de masuri restrictive afecteaza sondajele.. Cine credeti ca sufera????
  • +6 (6 voturi)    
    Politrucul asta o sa faca mai putin si decat (Vineri, 7 ianuarie 2022, 13:48)

    Susufler0 [utilizator]

    ministrul dinaintea lui Nelu Tataru, al carui nume aproape nimeni nu-l mai stie !

    PS. In rest, isi da usor usor drumul la tupeu !
  • 0 (0 voturi)    
    Rafila este priceput la persiflare (Luni, 10 ianuarie 2022, 12:32)

    kostake [utilizator]

    deocamdata eu observ ca actiunile guvernului erau mult
    mai articulate. Acum, cu 70% putere, nu faceti nimic. Si nu ma refer la Covid, unde Rafila a facut numai rau. Absolut nici o masura mai de doamne ajuta privind investitii, reforma administrativă, pensii speciale, investitii sa aducem mai repede acel gaz din marea neagra la mal, nimic, doar asteptati sa treaca timpul. Un guvern mai anchilozat ca asta nu am mai vazut.