Ciolacu: Pensiile speciale ale aleşilor locali vor fi amânate pentru o perioadă de un an / Este cea mai bună soluție

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 6 decembrie 2021, 22:01 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: PSD
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, afirmă că, la şedinţa de luni a coaliţiei de guvernare, s-a discutat despre pensiile speciale de care aleşii locali ar urma să beneficieze, el afirmând că în acest moment cea mai bună soluţie este să fie amânate pentru o perioadă de un an, relatează News.ro.

"S-a avut această discuţie şi credem că cea mai bună soluţie în acest moment este prorogarea. Pentru un an de zile”, a afirmat Marcel Ciolacu, luni seară, la finalul şedinţei coaliţiei, răspunzând unor întrebări legate de pensiile speciale ale aleşilor locali.

Şi ministrul Cercetării, Inovării şi Digitalizării, Florin Roman a declarat, luni, la emisiunea Talk News de la Profit TV că cel mai probabil, pensiile speciale ale aleşilor locali vor fi prorogate.

Întrebat ce se va întâmpla cu intrarea în vigoare a prevederii din Codul Administrativ privind pensiile aleşilor locali, Florin Roman a afirmat că cel mai "probabil, vor fi prorogate, aşa cum s-a întâmplat în ultimii doi sau trei ani, prin acea ordonanţă care prorogă termenele de intrare în vigoare a unor legi sau articole din Codul Administrativ”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3453 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 6 decembrie 2021, 22:14)

    [anonim]

  • +15 (21 voturi)    
    Nu pot fi desfiintate acest tip de pensii? (Luni, 6 decembrie 2021, 22:17)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Sau sa facem un canal cu ei!
    Au distrus localitatile pe unde au fost!
    Romania ramae in Evul Mediu din cauza lor!
    Dezvoltare nu inseamna panselute si borduri!
    Aceasta a fost de imagine si un pic de sorici!
    Au facut sali de sport on sate unde nu se mai nasc copii de 5 sau 10 ani!
    Pentru ce sa primeasca pensie speciala
    Sunt in afara speciei!
  • +12 (16 voturi)    
    Alti favorizati? (Luni, 6 decembrie 2021, 22:21)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    De ce?

    Poate ca nu stii dar e bine de stiut ca raportul intre minim si maxim este:

    - 1 la 90 la salarii,
    - 1 la 150 la pensii.
    Pot sa-ti dau si exemple dar concluzia e ca social democratia Psd a facut varza Romania!
    Discrepante intre venituri cum nu vezi nicaieri in UE!
    Cum e sa ai un salariu minim de 2000 lei sau pensie minima de 500 lei?
    Cum e sa ai salariu maxim de peste 180.000 lei sau o pensie maxima (cumul) pe peste 75.000 lei?
    Cum e Tov. Ciolacu cu social democratia in Romania?
    Foarte bogatii in PSD si saracimea unde e?
    Voteaza ?

    Fractura aceasta in societate nu produce decat anarhie si ura!
  • +11 (15 voturi)    
    N-au curajul sa fie ticalosi pe fata si sa resping (Luni, 6 decembrie 2021, 22:43)

    Susufler0 [utilizator]

    proiectul de lege privind abrogarea legii pensiilor speciale dar nici sa lase sa intre in vigoare legea si atunci aleg varianta dambovitzeana : "prorogarea termenului de intrare in vigoare a legii

    PS. Ca la noi la nimenea !
  • +8 (8 voturi)    
    Surprinzator Ciolcu dar nu ne lamureste (Luni, 6 decembrie 2021, 23:02)

    ty [utilizator]

    Cat o mai tot lalaie cu pensiile astea speciale?
    Raman stimabili cu pensiile lor dupa contributivitate. Este o normalitate pe care v-ati asumat-o
    prin programul vostru de guvernare: "Sustinem aplicarea generala a principiului contributivitatii in stabilirea dreptului la pensie, sens in care modernizarea sistemului public de pensii va conduce la eliminarea inechitatilor si reducerea decalajelor." Aplicati-l!
  • -9 (13 voturi)    
    Daca e un drept legal (Luni, 6 decembrie 2021, 23:03)

    Batur Mastor El-Ectric Al-Socrei [utilizator]

    Masura de amanare va fi atacata in instanta si statul va pierde.
  • +4 (6 voturi)    
    Orice lege..... (Marţi, 7 decembrie 2021, 6:52)

    gigiN [utilizator]

    ....cu "amanare" este o dovada de lasitate,indiferent la ce domeniu se aplica.
  • +1 (1 vot)    
    vor da statul in judecata (Marţi, 7 decembrie 2021, 12:29)

    nero47 [utilizator]

    Iar cand va iceta prorogarea li se vor da pensiile speciale retroactiv ????