Florin Cîţu vrea să fie coborâtă la 16 ani vârsta celor care pot vota

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 6 decembrie 2021, 15:31 Actualitate | Politic


Florin Cîțu
Foto: Facebook/ Florin Citu
Liderul PNL, Florin Cîțu, spune că ar fi "un lucru bun"modificarea Constituţiei pentru ca dreptul de vot să fie de la 16 ani.

Cîțu a fost întrebat de jurnaliști, luni, despre posibilitatea ca vârsta celor care votează să fie coborâtă la 16 ani.
  • "Vedem, de exemplu, în UE că vârsta pentru cei care votează este coborâtă la 16 ani (...). Din punctul meu de vedere, da. Eu cred că este un lucru bun", a spus Cîţu despre posibilitatea revizuirii Constituţiei de către actuala coaliţie PNL - PSD - UDMR, potrivit Agerpres.
El a susținut că o discuţie pe această trebuie să aibă loc în interiorul partidului pentru a clarifica ce se doreşte prin această modificare a Constituţiei.
  • "Am avut o discuţie şi în Biroul Executiv al PNL. Vreau întâi să avem o discuţie în partid, să vedem care sunt priorităţile. Este adevărat că avem acum o majoritate care poate să modifice Constituţia, dar asta nu înseamnă neapărat că trebuie să modificăm Constituţia, dacă nu avem exact ceea ce trebuie să modificăm.
  • Sunt mai multe lucruri pe care trebuie să le discutăm în PNL întâi. E adevărat, în ultimii ani am văzut, din experienţa şi parlamentară, relaţiile dintre preşedinte - Parlament - Guvern, Guvern - preşedinte ş.a.m.d., că există dezechilibre care ar putea fi corectate", a adăugat liderul PNL.
CITEȘTE ȘI: Ciolacu vrea revizuirea Constituției și limitarea atribuțiilor președintelui în desemnarea premierului / Cîțu face trimitere la aplicarea referendumului pe justiție






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2087 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    idiotenie (Luni, 6 decembrie 2021, 15:40)

    alexdrq [utilizator]

    Cand se stie ca creierul uman ajunge la maturitate pe la 26-28 de ani, adica atunci se termina de dezvoltat cortexul frontal (parte unde-i ratiunea) .
    Daca nu stiati, una din cele mai mari tragedii din istoria moderna - Revolutia Culturala a lui Mao - a avut loc 100% din cauza ca s-a dat putere politica puberilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Citu la 28 de era in puscarie pt sofat beat (Luni, 6 decembrie 2021, 18:19)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui alexdrq

      Restul de tacere.
  • +7 (7 voturi)    
    El crede frate, crede... in rest?! (Luni, 6 decembrie 2021, 15:52)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Vreo analiza, vreun raport, vreo statistica, comparatie cu alte tari, esantioane pe varstele prezente, sondaje la adolescenti sa vedem daca vor?

    E ceva la baza sau "asa crede el" ca "e parerea lui si are si el voie sa-si dea cu parerea" cum ar spune multi. Ca doar e "drept la libera exprimare", nu?

    Nu zic ca e o idee buna sau proasta dar nu faci chestii ca asa ti se scoala tie parul dimineata, trebuie sa ai ceva in spate ca sa poti implementa, nu doar impresii si pareri. Asta e diferenta dintre habarnisti si competenti.
  • +2 (2 voturi)    
    La parlamentare au venit cati? (Luni, 6 decembrie 2021, 15:55)

    Lok [utilizator]

    La referendum pentru constiputie cati or veni? Zici ca nu conteaza dar cand Constitutia proasta cum o fi ne-a aparat de Salvarea voastra nu stiu zau.
  • +6 (6 voturi)    
    heh (Luni, 6 decembrie 2021, 15:56)

    Soljenitin [utilizator]

    Probabil vrea sa aiba si el drept de vot :-P
  • +3 (7 voturi)    
    ... (Luni, 6 decembrie 2021, 15:58)

    a.nonim [utilizator]

    Votul scuza mijloacele... Cum sa hotarasca un pusti de 16 ani ce se intampla cu impozitele pe care le platesc eu? Intai sa puna mana sa munceasca, sa vada cum se castiga banii, sa plateasca taxe, si pe urma are tot dreptul.
    De-a lungul timpului, intotdeauna, soarta comunitatii a fost hotarata de cei instariti (care au muncit eficient) impreuna cu cei intelepti (batranii), nu de copii, nu de cersetori. A trebuit sa vina Marx sa ne invete.
    • +1 (1 vot)    
      Avocatul diavolului (Luni, 6 decembrie 2021, 18:32)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      Hai să fac un pic pe avocatul diavolului...
      Cei între 16 și 18 ani reprezintă, cât, 5% din populația cu drept de vot? Dacă la 1 ianuarie 2020 erau 4.2 milioane de minori, presupunând că ponderea pe vârste este aproximativ egală (legea numerelor mari), rezultă undeva între 450.000 și 480.000 de posibili votanți între 16 și 18 ani.
      Tot în 2020, populația cu drept de vot (18+ ani) era de aproape 19 milioane de cetățeni (https://www.roaep.ro/prezentare/en/stire/numarul-total-de-alegatori-inscrisi-in-registrul-electoral-la-data-de-31-ianuarie-2020/)
      Adică cei între 16 și 18 ani reprezintă... 2.45% din total.
      O adevărată catastrofă, nu?
      De asemenea, îmi place cum puneți semnul egal între „bătrân” și „înțelept”. Prostia asta nu mai e valabilă de pe la Renaștere.
      Cât despre hotărârile luate de cei înstăriți (care, cică, au muncit eficient) e o inepție scoasă pe gură doar de cineva care n-a citit sau n-a înțeles nimic din istoria umanității.
  • -2 (4 voturi)    
    sa se modifice constitutia? primesc (Luni, 6 decembrie 2021, 16:04)

    vox_bobuli_vox_bei [utilizator]

    starea de alerta sa devina regula si sa iesim din ea temporar doar daca nu se depisteaza niciun caz de guturai timp de 2 saptamani
  • +3 (3 voturi)    
    “Trebuie să discutăm”? (Luni, 6 decembrie 2021, 16:10)

    nick24 [utilizator]

    S-a discutat demult tot ce e incorect în constituție, tot ce a fost introdus în constituție de GAȘCA DE INFRACTORI ai lui Iliescu!
  • +3 (5 voturi)    
    Rezultatul (Luni, 6 decembrie 2021, 16:21)

    Tescovin [utilizator]

    Rezultatul cel mai important al reducerii pragului de vârstă la 16 ani va fi creșterea gradului de absenteism la vot.
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 6 decembrie 2021, 16:41)

      [anonim] i-a raspuns lui Tescovin

      • 0 (0 voturi)    
        Nu tocmai (Marţi, 7 decembrie 2021, 11:21)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui

        Pragul de 5% se calculează raportat la voturile exprimate, nu la votanții de pe liste, deci UDMR nu va fi afectat. Dealtfel nici nu cred că și-ar dori cineva ca UDMR să fie afectat. Și-ar tăia toți craca de sub picioare dacă ar da afară dama de companie a politicii românești.
  • +3 (3 voturi)    
    hehe (Luni, 6 decembrie 2021, 16:39)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    "un lucru bun" ar fi ca acest individ sa dispara definitiv!
  • +1 (1 vot)    
    Vasile la 28 de era in puscarie dupa un sofat beat (Luni, 6 decembrie 2021, 18:22)

    Fides [utilizator]

    Cand ai un creier atavic ce poti emana? Aburi si delir.
    PS La cate datorii a pus asta pe umerii tinerilor, sa zica bogdaproste ca nu e fugarit prin targ.