Grindeanu, după ce Gorghiu a recomandat ceai de muşeţel pentru ca PNL, PSD şi UDMR să nu se mai atace: O abordare corectă / Ce spune despre durata noii coaliții

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 5 decembrie 2021, 11:50 Actualitate | Politic


Sorin Grindeanu
Foto: Agerpres
Vicepremierul PSD Sorin Grindeanu spune, despre recomandarea vicepreşedintelui PNL Alina Gorghiu de a bea ceai de muşeţel pentru ca PNL, PSD şi UDMR să nu se mai atace, că este ”o abordare corectă”: ”Avem foarte multe lucruri de făcut”.

Sorin Grindeanu a fost întrebat, duminică, la Prima TV, ce părere are despre declaraţia Alinei Gorghiu care a recomandat să se bea ceai de muşetel pentru calmare, înainte de a se face declaraţii, şi a afirmat: ”Cred că este o abordare corectă, pentru că avem foarte multe lucruri de făcut”.
În ceea ce priveşte bugetul pentru anul 2022, considerat una dintre priorităţile coaliţiei, Grindeanu a afirmat, potrivit News.ro: ”Un buget (...) trebuie să se plieze pe Programul de guvernare adoptat de această coaliţie (...) Sigur că, în momentul în care avem două partide mari – cele mai mari din România, care, sub diverse forme, 30 de ani au fost adversari politici – cele două partide au viziuni diferite asupra priorităţilor care trebuie să se regăsească într-un buget”.
El s-a declarat "optimist că se va găsi puntea de dialog necesară, astfel încât să avem un buget al României pentru anul 2022”.
Vicepreşedintele PNL Alina Gorghiu a comentat, luni, atacurile reprezentanţilor PSD la adresa guvernării liberale încă din primele zile ale noii guvernări de coaliţie, ea afirmând că le recomandă tuturor celor care merg la ministere "să servească un ceai de muşeţel şi să răspundă cu calm".

Despre durata coaliţiei: Nu avem motive să spunem că nu suntem optimişti că se duce acest acord politic până la capăt


De asemenea, întrebat, la Prima TV, cât crede că va dura acest guvern, Grindeanu a spus că cei din PSD sunt ”extrem de serioşi" să se "țină" de ceea ce au semnat cu PNL și PSD:
  • "(...) Nu avem motive în acest moment să spunem că nu suntem optimişti că se duce acest acord politic până la capăt, dar vreau să spun că suntem atenţi.
  • Da, ne-am asumat să intrăm la guvernare într-o perioadă nu simplă, România risca să intre în vrie cu toate cele patru crize una peste alta (...), dar asta nu înseamnă că trebuie să nu ştim ce înseamnă priorităţile PSD şi pentru ce ne-au votat oamenii pe noi”.
Chestionat dacă este posibil ca PSD şi PNL să candideze împreună în 2024, Grindeanu a spus că nu vede posibil.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7286 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Mda (Duminică, 5 decembrie 2021, 12:58)

    nlln [utilizator]

    Nu ma intereseaza daca acest nou grup constituit va rezista sau nu.
    Nu imi doresc decat ca PNL sa DISPARA.Nu se va simti ca un soc, poate doar o eliberare.scapam de toata incompetenta, minciuna, fatarnicia, incompetenta ,afisate ani de zile.
    Si nu in vreme de razboi!
    La 30 de ani de la caderea comunismului, in plina democratie, faci tu PNL in asa fel si de buna voie, cu zambetul pe buze si gandurile la profit aduci la guvernare ceea ce ,cea mai mare parte a celor care te-au ales au numit-o "ciuma rosie".

    Acest lucru nu este de uitat, nu este de iertat.

    Sa se duca pe urmele lui Antonescu sau poate Tariceanu.

    Poate asa va apare un partid care cu adevarat sa creada in doctrina liberala( nu este valabil pt nimic din ceea ce Orban va dori sa construiasca).
    • +7 (9 voturi)    
      USR (Duminică, 5 decembrie 2021, 14:48)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      USR-ul, asa cum e el, deschide calea catre o reformare a României Furate. Dacă vor fi cinstiţi şi inteligenti şi nu vor imita depravarea fanariotă a celorlalte partide, vor reuşi, poate, să ne dea noi speranţe. Deocamdată…
      Chiar daca USR-iştii nu sunt "cei mai cei", prin mimetismul manipulator al mass mediei îndoctrinate si înregimentate milioanelor ce trebuie sa ramână ascunse în buzunarele hotilor de tara (unii cu case, alţii cu televiziuni sau jurnale sau cu banii dispăruţi ai Securităţii), au devenit = "cei răi, "cei ce trebuie distruşi" pentru majoritatea celor ce nu au alt ideal (atentie, nu vorbesc de inexistenta siderantă a unei ideologii necesare !) decât sa ţina fie cu Steaua, fie cu Dinamo.
      PNL sau PSD (nu vorbim de apendicele inflamat cu aderenţe organice inadmisibile = UDMR si nici de "minoritatile" vândute) sunt FSN-iştii Revolutiei si ai Mineriadelor ("10 august" a fost doar o joaca a unui partid care..." a putut").
      PNL-ul a condus mereu tara în aceasta maniera (cautati articolele despre adevărata politică a Bratienilor iubiti de noul jurnalism ignorant în ale istoriei) iar PSD-ul...PSD-ul este nepotu' direct al PCR-ului, şcolit, mai nou, la triviala ştiinta a mojiciei invectivului ce ţine loc de "dezbatere" intelectuală. Ajunşi în fruntea bucatelor furate României, îşi scobesc dinţii cu unghia lungă a degetului mic căutând vreo ramaşiţă ce-ar putea fi scuipată "poporului iubit" adică celor ce-i ţin la putere de vreo 30 de ani.
      Când lucrurile încep să se facă aşa, cinic, pe făţă, fără nici un respect (sau frică de furia poporului), înseamnă că am ajuns în vârful Coruptiei Endemice, premisă a morţii viitorului nostru imediat.
      Crăciun fericit ? Să vi-l dea Domnu' vostru, sau PSD-u', sau cine mai vreţi voi, că viaţa e scurtă şi, mai ales, scurtată de "programele de guvernare" ce ne retează zilele, una câte une, în alcovurile prostituţiei politicii dâmboviţene.
      Nu mai gândiţi ! Beţi şi mâncaţi, căci Tătucul, clonat la nesfârşit, veghează pentru voi !
  • -8 (12 voturi)    
    PNL și PSD (Duminică, 5 decembrie 2021, 13:15)

    Con_stan_tin [utilizator]

    vor face tot posibilul să scoată USR din parlament la viitoarele alegeri. Pot să facă asta dacă demonstrează că fac o echipă care guvernează în interesul majoritații electoratului. Minoritatea aia cinstită, care votează USR, va fi redusă astfel sub 5%.
  • +5 (5 voturi)    
    Asta nu are (Duminică, 5 decembrie 2021, 13:33)

    yol [utilizator]

    oglinda in casa?!? Pai viorica e parfum pe lnga tine. Macar femeia aia de serviciu i-a spus “nu” lu dragnea. Tu ai putut sa-i spui vreodata “nu” lu dragnea??!
  • +7 (9 voturi)    
    Nu inteleg (Duminică, 5 decembrie 2021, 13:50)

    adriean [utilizator]

    de ce trebuie sa apara limbricul asta cu glumitele si comentariile lui de santier atat de des la stiri. Chiar m-am saturat sa-i vad mutra buha si parca pocita de bautura.
    • +4 (6 voturi)    
      Scopolamina mioritica dâmboviteana (Duminică, 5 decembrie 2021, 14:54)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui adriean

      Apare pentru ca altii nu avem !
      La Antena3 ar trebui sa li se dea Scopolamina la toti, înainte de "stirile zilei" ; am avea în sfârsit, un spectacol grotesc dar genial, am afla niste adevaruri (ale lui Polichinelli) iar A3 ar dispare în secunda doi din lipsa de material, cu tot cu Voiculescu (fugit cu cei 60 de milioane în vreo Costarica primitoare).
  • +8 (8 voturi)    
    (v)orbeste lumea... (Duminică, 5 decembrie 2021, 14:45)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    neica grindeanu asta scoate capu' tot mai des sa-si dea cu parerea despre ce si cum ... e un imbuibat , cu pretentii de politician onest in slujba tarii ...
  • +10 (10 voturi)    
    extraordinar (Duminică, 5 decembrie 2021, 14:53)

    kostake [utilizator]

    Politrucul asta cerea voie pe timpul lui Dragnea sa spuna cateva vorbe si acum gura nu-i mai tace. PNL vad ca tace in continuare, ce se intimpla cu voi, aveti ordin pe unitate sa taceti?
  • +8 (10 voturi)    
    Grindeanu LINGAUL perfect (Duminică, 5 decembrie 2021, 15:13)

    Gargara3 [utilizator]

    Marioneta lui dracnea, Grindeanu a dat OG13 , iar pentru ca nu-i mai era de folos, acesta l-a alungat din Palatul Victoria prin motiune de cenzura , pentru ca altfel a refuzat sa plece pozand ridicol in erou al anticoruptie si martir al poporului . Dapa aceast umilinta, ipochimenul , s-a dus in genunchi la dracnea si s-a milogit sa-i dea o sinecura,. Marinimos Dracnea i-a dat ANCOM.
    • 0 (2 voturi)    
      ”Avem foarte multe lucruri de făcut” (Duminică, 5 decembrie 2021, 16:11)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Gargara3

      Parca la transporturi vrea sa-si demonstreze competentele . . . . .
  • +2 (4 voturi)    
    PNL, (Duminică, 5 decembrie 2021, 19:26)

    sergiutales [utilizator]

    PSD, UDMR = "Fratia Ciolanului", film de mare succes in politica romaneasca, premiat cu marele premiu "Buzunarul de aur" laCotroceni.