Moşteanu (USR) cere PNL să desfiinţeze pensiile speciale pentru primari: Curaj, Nicolae Ciucă, Rareş Bogdan şi Florin Cîţu! Aveţi curajul să vă opuneţi baronilor locali şi PSD-ului!

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 3 decembrie 2021, 16:11 Actualitate | Politic


Ionut Moșteanu, deputat USR-PLUS
Foto: Hotnews
Deputatul USR Ionuţ Moşteanu le solicită liberalilor să desfiinţeze pensiile speciale pentru primari, care urmează să intre în vigoare peste 29 zile. Moșteanu spune că plata acestor pensii speciale au ”un impact anual de aproximativ 600 milioane de lei”.

”Cu banii respectivi am putea construi, anual, peste 100 de noi creşe”, spune reprezentantul USR.

”Aş vrea să-l aud pe Rareş Bogdan cum ne vorbeşte, din nou, de „desfiinţarea pensiilor speciale în 30 de zile”. Aş vrea să văd o poziţie asumată din partea noului prim-ministru, Nicolae Ciucă, pe tema pensiilor speciale. PNL trebuie să desfiinţeze pensiile pentru primari şi preşedinţi de consilii judeţene nu în 30 zile, ci în 29 de zile. Dacă de penalii din Guvern şi avocaţii interlopilor PNL nu a spus nimic, mă aştept măcar să aibă o reacţie pe tema acestei noi categorii de privilegiaţi care ni se pregăteşte. Curaj, Nicolae Ciucă, Rareş Bogdan şi Florin Cîţu! Aveţi curajul să vă opuneţi baronilor locali şi PSD-ului!”, scrie Ionuţ Moşteanu, pe pagina sa de socializare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1406 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    Evident ca nu vor fi desfintate ! :(( (Vineri, 3 decembrie 2021, 16:37)

    Susufler0 [utilizator]

    O suta si ceva de milioane de euro pe an ? Pai nici nu-i mult !

    PS. Noi in Romania suntem invatati cu cifre mari ! Ne ingrijoram de la miliard in sus ! :)))
  • +3 (9 voturi)    
    reformulare: oprirea jafului poporului roman prin (Vineri, 3 decembrie 2021, 16:46)

    hopsinoi [utilizator]

    pensii fara cotributivitate si pedepsirea vinovatiilor pentru acest jaf, si banii inapoi!
  • -9 (21 voturi)    
    Asta e un exemplu de ce USR (Vineri, 3 decembrie 2021, 16:59)

    FortApache [utilizator]

    Nu face mare branza la alegeri....are tot soiul de membrii care tin conferinte pe teme promise in campania electorala ca le rezolva odata cu intrarea la guvernare...

    Acum se comporta ca si cum nu au fost la guvernare....si cred ca lumea e proasta...nu mai tine minte :)))

    E bufoniada multa...mai lipseste Barna...care dupa ce a pierdut alegerile....tot se tine de scaun :))) Lasa-i frate pe altii cu idei mai bune ca de ale tale ne-am convins toti, fa pasul inapoi de onoare daca ai...
    • -1 (13 voturi)    
      Stefan Morar('Adevarul'): (Vineri, 3 decembrie 2021, 17:21)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      "De fapt USR-ul este format din aproximativ 20 de oameni care „sunt buni” pentru orice funcţie. Aceştia sunt rotiţi şi reşapaţi de câte ori este nevoie. Acesta este şi unul din motivele pentru care USR a ieşit de la guvernare. Dacă ar fi fost un partid cu o politică de cadre solidă, nu ar fi fost o problemă ca avocatul lui Radu Mazăre(Stelian Ion) să fie înlocuit cu un alt membru de partid atunci când a fost demis de Florin Cîţu. Doar că partidul nu avea un om pe justiţie printre cei 20 de la vârf şi nu şi-ar fi permis niciodată să coboare şi să recruteze un om competent din rândul membrilor deoarece nu făcea parte din grupul lor şi nu puteau să îl controleze. La fel a fost şi cu propunerea lui Dan Barna pentru poziţia de Ministru de Externe, fără a avea nicio competenţă în acest domeniu atât de important şi de sensibil în acelaşi timp. Astfel au apărut sintagmele „SUA şi-au luat mâinile de pe Europa de Est” sau „România face parte din formatul de negocieri 5+2”. Aşa s-a format acest sistem reproductiv de la vârful USR, în care cei 20 nu se mai dau plecaţi de la butoane.."
      • +1 (5 voturi)    
        Dragos Tudorache (Vineri, 3 decembrie 2021, 22:24)

        RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Stefan Morar e platit de Patriciu sa manance maro. USR puteau numi in secunda 2 pe altcineva, spre exemplu Dragos Tudorache. Nu de asta au ales sa nu fie carpa lui Catu.
        Intr-adevar, pt Aparare, Interne si Externe USR nu are oameni cu istoric profesional foarte relevant. E si oarecum normal pt un partid venit din afara sistemului. De asemenea e adevarat ca se gasea unul mai bun ca Barna in USR pt pozitia asta.
        Dar daca e sa comparam per ansamblu calitatea oamenilor propusi de USR drept ministri, cu cea a celor propusi de FSN, USR iese net favorabil. In afara de Rafila, Aurescu, Ciuca (la aparare), Catu (la finante), si Violeta Alexandrescu, pe restul ori nu ii recomanda absolut nimic, ori erau niste jeguri dovedite la momentul nominalizarii. Intre timp Alexandrescu a fost matrasita, iar Catu s-a dovedit si el a fi un mare jeg. Banuiesc ca si Rafila a luat spaga cu duiumul la viata lui (dar sa-l presupunem nevinovat pana la proba contrarie). Ciuca o fi competent pe nisa lui militara, dar sta pres in fata celor care l-au numit PM.

        Cat despre USR, gasesc 5 exemple de propuneri/numiri de ministri dezamagitoare: Teleman, Barna, Falcoi, Berescu si Pop. Restul au realizat ceva in mediul privat sau la organizatii internationale, o buna parte au studii la universitati de top din Vest si o buna parte au fost membrii de vaza ai "societatii civile".

        Totusi, USR ar trebui sa mentina un standard net superior FSN-ului. Ar putea fi un partid mai meritocratic. Sunt multi oameni de calitate profesionala inalta in USR care nu au fost propusi ca ministri in zonele in care au activat.
      • +1 (1 vot)    
        Ntttt.... (Sâmbătă, 4 decembrie 2021, 17:15)

        paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Adanc !
        Ca bine le zice !
        Si io , care credeam ca problema a fost ca PM Catu a incalcat deliberat intelegerea facuta cu USR dupa ce l-a demis pe Vlad Voiculescu ...
        Prin care se angaja ca va anunta partenerii de guvernare ( USR ) despre intentia de a remania un ministru care le apartine ...
        Da' Stefan Morar ( ' Adevarul ' ) face lumina . Si spune Adevarul !
        Ce e aia - respectarea cuvantului dat / respectarea unei intelegeri scrise ?
        Mofturi , nene !
        USR nu avea om sa-l inlocuiasca pe SI !
        Ce simplu era !
        Asta poate sa o priceapa tot omu' ...
        Aia cu respectarea cuvantului dat e o treaba cam greu de inteles in Romanica ...
        Si - oricum - lipsita de importanta ...
    • +2 (10 voturi)    
      Ce i-ai gasit pe aia cu idei mai bune ! :))) (Vineri, 3 decembrie 2021, 18:11)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      De 31 de ani le tot implementeaza PSD, PNL si UDMR : furt, coruptie, trafic de influenta !

      PS. Unde mai pui ca sunt si plini de onoare ! :)))))))
      • +1 (9 voturi)    
        USR se vrea un partid diferit de ce a fost (Vineri, 3 decembrie 2021, 20:48)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Pana acum pe piata politicii din Ro...asa spun asa promit prin campanii, pe la proteste, pe Facebook etc. Dar cand vad ca Barna dupa ce a pierdut alegerile ,nu ma refer la cele in fata lui Dancila, tot joaca tontoroiul pe la TV, pe la partid...ca si cum Ciolos este asa acolo de forma presedinte...da impresia de rotatia cadrelor partidului comunist :)))

        A pierdut...sa faca pasul inapoi sa lase pe altii din partid sa incerce alta strategie...altfel se vor impiedica mereu de Barna.
    • +2 (2 voturi)    
      Desi e un partid mic (Duminică, 5 decembrie 2021, 12:57)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      USR are cea mai mare baza de oameni cu adevarat competenti in administratia de stat. Asta pentru PSD sau PNL, nu au deloc, se bazeaza pe actualii bugetari expirati din ministere si alte instituții de stat, fara sa mai vorbim de tot felul de sefuti adusi prin nepotisme si PCR. Vezi administratia Firea la Bucuresti care a lasat capitala falita, greu de remontat.
      Oare ce tanar bine instruit va pleca din sistemul privat sa lucreze pentru un Ciolacu sau un Cîțu? USR se apucase de reforme, aducand oameni apolitici buni de munca in administratie și organizau concursuri pe baza de competență.
  • -1 (9 voturi)    
    ? (Vineri, 3 decembrie 2021, 19:53)

    Gigi Kent [utilizator]

    Domnul Mosteanu are si o solutie pentru anii lipsa din vechime ai primarilor si care i-ar penaliza la o pensie bazata exclusiv pe contributivitate?

    Intreb pentru un prieten care s-a saturat de ipocrizia USR-istilor. La putere si acum in opozitie dar la fel de ipocriti.
    • +4 (6 voturi)    
      Salariul de primar? (Vineri, 3 decembrie 2021, 22:03)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Salariul de primar nu e bun? Nu ai contributivitate in baza lui? Sau te pomenesti ca FSN-istii vostri renunta la salarii de 10 mii de euro pe luna in privat pt a fi primari? Daca asa sta treaba, nicio problema. Sa nu mai candideze. Nu ii roaga nimeni sa se sacrifice pentru noi
      • -2 (6 voturi)    
        Nu numai despre primari e vorba... (Sâmbătă, 4 decembrie 2021, 0:33)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

        Uita-te la CV-urile parlamentarilor sau ai ministrilor cu intreg aparatul lor...ai sa constati exact ce ai scris :)))

        O gramada de baieti si mai putine fete scoliti pe $60-70 mii pe an prin USA, Canada sau UE apoi au lucrat prin diverse corporatii pe bani grei....brusc i-a cuprins patriotismul :))) sacrificiul pentru Romania prin parlament si guvern :)))

        Baietii acestia au fost pregatiti de sistem pentru a prelua stafeta...au fost scoliti si initiati in afacerile sistemului si sunt si in PSD si in PNL si in USR...in toate partidele importante, se merge pe principiul : daca nu o fac eu...o va face altul :)))
        • +3 (5 voturi)    
          Ai ce ai tu cu USR. Mereu incerci s-o lipesti (Sâmbătă, 4 decembrie 2021, 13:04)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

          de PSD, PNL si UDMR fara sa fie cazul ! Daca tot nu poti sa ii aperi pe fata pe cei trei "clasici" ai politicii romanesti, macar sa manjesti pe nou venit ca sa se poata spune ca nu se deosebeste cu nimic de ceilalti !

          PS. Aaa, pardon... USR ii lipseste experienta alora "batrani", asa ca pana la urma sunt de preferat in opinia ta tot hotii !
          • 0 (0 voturi)    
            N-am nimic cu USR, sunt constient (Sâmbătă, 4 decembrie 2021, 15:14)

            FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Si sustin tot ce am scris mai sus...toti ii au pe ai lor altfel n-ar fi existat in politica.

            Decat cu psd pnl si udmr mai bine cu usr si aur...macar ei nu sunt inca manjiti cu experienta "batranilor" :))) Asta e opinia mea.
  • -3 (5 voturi)    
    Simpatici cei de la USR ! (Sâmbătă, 4 decembrie 2021, 8:15)

    asavreau [utilizator]

    Ei cer. Nu fac. Au fost la guvernare și nu au făcut. Despre pensiile primarilor, propunerea USR este un fel de //capra vecinului//. Ei nu au primari, nu le pasă și, dacă PNL scoate pensiile speciale ale primarilor, aceștia se vor supăra pe PNL și ghiciți unde vor merge? La USR ! Din păcate Moșteanu nu gândește. USR este blocat în propriul regulament. nu sunt singurii, prostia asta au făcut-o și PNL și ia ținut USR în corzi de nu sau văzut.
  • +3 (5 voturi)    
    USR a fost la guvernare 10 luni si le ceri sa faca (Sâmbătă, 4 decembrie 2021, 12:57)

    Susufler0 [utilizator]

    in 10 luni cat fac altii in sapte ani. (Ca in basme !) dar pesedistii penelistii si udemeristii sunt de trei decenii la putere (si singuri si in coalitie) si in afara de furt, coruptie si trafic deinfluenta ce-au facut ?

    PS. Ce repede va plictisiti voi de unii abia veniti in politica si cum luati in brate aceleasi trei partide ruginite pline de loaze !