Marian Neacșu ar urma să fie numit secretar general al Guvernului / Ciolacu: Condamnarea e depășită juridic. Domnului Neacşu nu îi apare nimic în cazier. Ce facem, omorâm oamenii?

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 2 decembrie 2021, 7:32 Actualitate | Politic


Marian Neacsu
Foto: Facebook
Marian Neacşu urmează să fie numit în funcţia de secretar general al Guvernului, la propunerea PSD. Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a susținut că îşi "asumă" propunerea, deşi Marian Neacșu a fost condamnat penal. Ciolacu a adăugat că Neacşu nu are în cazier antecedente penale, pentru că acea condamnare "e depăşită juridic". ”Staţi uşor că domnul Neacşu am înţeles că a avut o condamnare pe incompatibilitate, pe conflict de interese... e depăşită juridic. Domnului Neacşu nu îi apare nimic în cazier. Ce facem, omorâm oamenii? Eu îmi asum această numire. Categoric!”, a spus liderul social-democraților, afirmând că premierul Nicolae Ciucă nu a avut nimic de comentat legat de propunerea PSD.


Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, afirmă că îşi "asumă" propunerea ca Marian Neacşu să fie susţinut de PSD pentru funcţia de secretar general al Guvernului, deşi acesta a fost condamnat penal pentru că și-a angajat fiica la biroul parlamentar.

"Am făcut această propunere domnului Marian Neacşu şi nu e atributul meu, e atributul primului ministru, am adus la cunoştinţă primului ministru că dorim să fie secretarul general”, a afirmat Marcel Ciolacu, miercuri seară, la România Tv, citat de News.ro.

Întrebat ce părere are premierul Nicolae Ciucă despre propunere, liderul PSD a răspuns: "Nu are nicio părere... domnul Neacşu este un om care a avut performanţe, e un om serios".

În ceea ce priveşte trecutul lui Marian Neacşu, condamnat, în februarie 2016, la şase luni de închisoare cu suspendare, acuzaţia fiind de conflict de interese, fiindcă şi-ar fi angajat fiica la biroul de parlamentar, Ciolacu a susţinut că acea condamnare "e depăşită juridic".

"Nu a fost atât de norocos ca alţi preşedinţi, de exemplu, de ţară. Ca să dau un exemplu. Hai să înţelegem, domnul Neacşu nu a furat nimic! Domnul Neacşu, ca mulţi alţi aleşi locali, primari, a făcut parte dintr-un Consiliu de Administraţie, nu a fost plătit, nici nu mai ştiu, la o şcoală sau aşa ceva. Şi-a angajat fata pe o perioadă de patru luni, deci haideţi... Asta e corupţie? În acest moment, cred că lucrurile sunt foarte clare! Staţi uşor că domnul Neacşu am înţeles că a avut o condamnare pe această incompatibilitate, pe conflict de interese... e depăşită juridic. Domnului Neacşu nu îi apare nimic în cazier. Ce facem, omorâm oamenii? Eu îmi asum această numire. Categoric!”, a adăugat preşedintele PSD.

Marian Neacşu, în vârstă de 57 de ani, ocupă în prezent funcţia de vicepreşedinte al Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE). Acesta a fost exclus din PSD, în anul 2018, în perioada în care preşedinte al formaţiunii era Liviu Dragnea, fiind unul din semnatarii scrisorii prin care solicita ca Dragnea să facă un pas în spate de la şefia PSD.

Ulterior, Neacşu s-a înscris în Pro România, în februariel 2019, însă în iunie 2019 acesta a fost susţinut şi votat în Parlament de către social-democraţi pentru a deveni vicepreşedinte al ANRE.

Fostul secretar general al PSD Marian Neacşu a avut două mandate de deputat, în legislaturile 2008 - 2012 şi 2012 - 2016.

El nu a mai putut candida pentru un nou mandat, deoarece instanţa l-a condamnat, în februarie 2016 la şase luni de închisoare cu suspendare, acuzaţia fiind de conflict de interese, fiindcă şi-ar fi angajat fiica la biroul de parlamentar.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11887 vizualizari

  • +27 (37 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 decembrie 2021, 7:38)

    [anonim]

    • +20 (24 voturi)    
      Are dreptate ciolanul,caci..... (Joi, 2 decembrie 2021, 10:25)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui

      ...cine poate fura mai bine decat un hot proaspat spalat!!!
      • +11 (13 voturi)    
        Exista vreun pesedist fara pata? (Joi, 2 decembrie 2021, 13:12)

        AnticoruptieinRomania [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

        Eu cred ca nu. Nu are cum. Un partid care a devalizat 32 de ani Romania nu poate fi format decat din hoti.
      • -7 (9 voturi)    
        totusi (Joi, 2 decembrie 2021, 19:41)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

        ce a furat individul? din articol reies niste incompatibilitati oricum ilogice din start; altceva?
  • +28 (34 voturi)    
    nea Ciocalul (Joi, 2 decembrie 2021, 7:40)

    copturie [utilizator]

    isi asuma normal, va dati seama cat a cotizat toarsu Neacsu la partid pentru asta si alte numiri anterioare in functii.Omul trebuie sa isi recupereze investitia.
  • +19 (25 voturi)    
    hai cu hotii (Joi, 2 decembrie 2021, 7:48)

    gopo2016 [utilizator]

    pe pozitii, care stie au ajuns bani la bnr?
  • +22 (28 voturi)    
    nicidecum (Joi, 2 decembrie 2021, 7:49)

    Jesper [utilizator]

    Se numeste moralitate. Dar n-ai cu cine.
  • +22 (28 voturi)    
    Daca n-au pe nimeni mai bun, fara condamnari... (Joi, 2 decembrie 2021, 8:02)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Cum primeste certificatul ORNISS, avand o condamnare ?
    Putea sa fie condamnat si pentru omor din culpa, tot condamnare este.
    Iar daca dl.Ciolacu tine cu dintii de el, desi ar gasi si alti oameni capabili in ditamai partidul, inseamna ca ii este dator...
    • +8 (8 voturi)    
      ce gluma buna.. (Joi, 2 decembrie 2021, 11:38)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Poate unii mai tineri nu va aduceti aminte scandalul cu Laurentiu Baranga, director adjunct ORNISS cu BAC luat la 32 de ani.

      Sau faptul ca fostul director ORNISS Marius Petrescu, securist cu acte, era tatal fostei vedete PSD Ioana Petrescu, ministru de finante scolit la Harvard.
  • +24 (30 voturi)    
    Adica e de-ai nostri (Joi, 2 decembrie 2021, 8:02)

    PedaGogu [utilizator]

    Are scoala vietii, e calificat, stie cum se fac lucrurile, e verificat. Garantat Ciolacu :-)
  • +23 (27 voturi)    
    așa da!! (Joi, 2 decembrie 2021, 8:08)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    bravo.joianis!
  • +29 (33 voturi)    
    Omoram oamenii? (Joi, 2 decembrie 2021, 8:20)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Nu zice nimeni sa ii omori pe cei cu condamnari penale, insa nu trebuie promovati. Chiar nu aveti in PSD oameni fara condamnari penale? Atunci va mirati ca oamenii (cel putin cei care gandesc singuri, nu prin intermediul moderatorilor de talk-show-uri) va considera un partid corupt? Exista destul spatiu intre "omor" si "numire in functie publica", ba chiar intr-una atat de importanta.
    • +9 (15 voturi)    
      Evident ca au (Joi, 2 decembrie 2021, 11:11)

      Votant Ilici [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      "Chiar nu aveti in PSD oameni fara condamnari penale? "

      Desigur ca exista si la pedesere oameni hai sa nu zicem competenti si intergi, dar macar FARA condamnari penale, si un pic mai priceputi decat Veorica.
      Dar nu vor fi niciodata promovati, deoarce sunt greu de controlat, pe cand unul cu multe "bube" este foarte usor de santajat!
  • +26 (36 voturi)    
    cata ipocrizie (Joi, 2 decembrie 2021, 8:21)

    maferescdeciuma [utilizator]

    daca era unul de la USR in situatia de a fi angajat dupa o condamnare, ar fi fost efectiv crucificat. latrau pesedistii si se dadeau de ceasul mortii pe la latrine. ironic cum de pe unul din USR il judeci prin prisma asteptarilor pe care le ai de la partid: corectitudine, transparenta, profesionalism, pe cand de la PSD nu mai ai asteptari si numirea unui condamnat penal intr-o functie publica pare un mizilic pe langa alte mizerii pe care le fac.
    • +5 (13 voturi)    
      Dar este perfect logic! (Joi, 2 decembrie 2021, 11:13)

      Votant Ilici [utilizator] i-a raspuns lui maferescdeciuma

      Da la USR avem pretentii, vrem ca oamenii sa fie "noi", ireprosabili.
      In schimb, partidul lui Ilcii se stie de mult ca este Partidul Penalilor, ce pretentii sa ai?

      De la USR+, de la liberali sau PMP te astepti ca oamenii propusi sa NU aiba cazier penal, dar de la pedesere este absurd sa pretinzi asta!
    • +3 (7 voturi)    
      corect! (Joi, 2 decembrie 2021, 13:37)

      Fu Thien Zbang [utilizator] i-a raspuns lui maferescdeciuma

      dar,până să-l facă pesediști l-ar fi crucificat latrinele!
      gunoaiele astea dau tonul și direcția+spațiu de dejecții! au o audiență captivă,fără multă scoală,f ușor de manipulat !sunt pe ideile lui joianis!
    • +2 (8 voturi)    
      Never Say Never ! (Joi, 2 decembrie 2021, 13:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui maferescdeciuma

      Printul Woke de Romania ( născut la Pericei) promovat de Tariceanu in Prima Line, fost activist Vatra Românească ( aripa Serviciilor Naționaliste din Transilvania ) nu se pune ?
  • +25 (33 voturi)    
    welcome bank soldier of Dragnea! (Joi, 2 decembrie 2021, 8:24)

    tkd [utilizator]

    Aveati impresia ca PSD nu mai este Ciuma Rosie?
    Aveati impresia ca nu va mai propune in functii publice infractori dovediti?

    Multumim Herr KWJ si PNL!
  • +22 (26 voturi)    
    Dl Neacsu nu a furat nimic (Joi, 2 decembrie 2021, 8:26)

    Lestoc [utilizator]

    Nu-i omorâm. Dar căutăm naibii alții. Chiar e așa de restrănsă e gașca? Nu mai sunt oameni pe pamânt? A ramas doar Firea si Neacsu?
    ”Dl Neacsu nu a furat nimic. A venit si timpul lui. Ce dracu!”
    Lui Vanghelie nimic? Ca tot se apropie vanghelionul.
  • +14 (22 voturi)    
    merge si-asa (Joi, 2 decembrie 2021, 8:32)

    Dogul [utilizator]

    De aia vom fi ultimii la toate, vom ramane la coada civilizatiei, desi suntem aproape in 2022... Cu -merge si-asa-, nu vom ajunge departe. Ce ca a violat/ucis/furat... il numim in functii, il alegem, il tinem in brate ca si cum nu ar fi comis nimic... suntem o societate bolnava.
  • +18 (28 voturi)    
    Depasire juridica !!! (Joi, 2 decembrie 2021, 8:43)

    gmb72 [utilizator]

    Se pare ca "Depasirea juridica a faptei", e o noua circumstanta care ar trebui sa inlature caracterul penal al faptei, cand interesele o cer.
    Chiar, poate d-ra Vicol, in calitate de preș. a comisiei juridice, vine si cu o propunere legislativa in acest sens ? Uite, fiindca e draguta si tinerica si sigur are altele mai bune de facut, ii sugerez eu un text de lege, sa nu mai stea sa compuna dumneaei, mai bine ne da o poza pe facebook in costum de baie si toata natia e mai castigata:

    Depasirea juridica a faptei penale.
    Atunci cand interesele sau politice necesita desemnarea unei persoane condamnate penal intr-o functie publica, se poate considera ca prin desemnare a intervenit depasirea juridica a infractiunii, ceea ce inseamna ca din data desemnarii acelei persoane in functie, se inlatura caracterul pernal al oricari fapte comise inainte de desemnare, chiar daca descoperirea acesteia are loc ulterior desemnarii si de asemenea, se amnisitiaza orice infractiune condamnata sau in curs de judecare, comisă inainte de desemnare.

    E, suna bine, Ciolacule ? Hai, pune-o pe d-ra Vicol s-o treaca prin șParlament, PNL nu va indrazni sa se opuna, ca ii bagi in alegeri anticipate, iar de pancartele si banerele USR (ca de mai mult nu-s in stare, din pacate....) nu cred ca va (mai) impiedicati...
    • +3 (5 voturi)    
      parafrazand un citat celebru (Joi, 2 decembrie 2021, 15:55)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      "Penalul - ce minunat suna acest cuvant", iti va raspunde Ciolacul.
      Legea propusa de tine e gata aplicata, dupa cum se vede.
  • +16 (26 voturi)    
    E clar (Joi, 2 decembrie 2021, 8:50)

    Luk [utilizator]

    PSD conduce, de fapt, guvernul. Ma bucur ca au ramas trolii USL fara aer si fara argumente. O sa mai fie numiri similare, tot soiul de "experti PSD", tot soiul de "solutii minune".
    Toate astea se adauga in traista lui Iohannis care considerat artizanul USL 3.0 de toata lumea din tara si din strainatate.
    Ies paduchii in frunte si incepe sa se vada intreaga ticalosie a USL in toata splendoarea ei.
  • +18 (24 voturi)    
    In Acest Moment Viorica Dancila Merita (Joi, 2 decembrie 2021, 8:50)

    un domn [utilizator]

    Sefia la BNR. Ca sa fie Coliva Romaniei Completa.
    • +8 (10 voturi)    
      Tare asta.... (Joi, 2 decembrie 2021, 10:54)

      TheBlizzard [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ...dar nu le da idei... Ca daca a fost ea PM poate sa fie si guvernator BNR.
      • +7 (7 voturi)    
        Soarta lui Manole de la Curtea de Ag (Joi, 2 decembrie 2021, 11:53)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui TheBlizzard

        se stie, Ana a fost Zidita, insa, Viorica Zideste Zacusca si Gemuri, care prin destinatie sunt pe Apetitul celor din Kiseleff 10 si Modrogan. In acest Moment, Romania este Asediata ! Sa ne Luam Tara Inapoi este Posibil doar printr o Insurectie !
  • +13 (19 voturi)    
    stat de bine (Joi, 2 decembrie 2021, 8:52)

    drago [utilizator]

    Cind l-a nascut mamica lui , Marian Neacsu a fost harazit sa fie parlamentar , vicepresedinte ANRE sau secretar general al guvernului!
    Am auzit ca sint posturi scoase la concurs le Bitdefender , o companie numai buna pentru ca dl Neacsu sa-si desfasoare competentele!
  • +14 (22 voturi)    
    Don Ciolaco zice bine (Joi, 2 decembrie 2021, 8:59)

    Amariei [utilizator]

    E om capabil, serios, tovaras de al nostru. Ce facem, omoram oameni, distrugem talente? Pai e o cruzime asa ceva, un tata trebuie sa aiba grija de fiica lui. Unde ne credem dragi tovarasi, in Europa? Asta e Romania, oameni suntem, o condamnare in plus sau in minus, nici nu mai conteaza....
  • +15 (23 voturi)    
    (Joi, 2 decembrie 2021, 9:00)

    raulito [utilizator]

    Ce naiba sa comenteze generalul păpușă? Așa e , nu apare nimic in cazier, nici macat bunul
    simț, onoarea și respectul. Mizerii de oameni!
  • +17 (25 voturi)    
    Guvernul hotilor (Joi, 2 decembrie 2021, 9:17)

    nick24 [utilizator]

    și infractorilor!
  • +22 (28 voturi)    
    cu penali in functii publice (Joi, 2 decembrie 2021, 9:23)

    revo [utilizator]

    Inteleg ca munca omara pe om, Ciolacu stie, el s-a ferit ca dracu de munca, toata vietisoara lui.

    La munca nu se pot duce penalii? Trebuie sa primeasca sinecuri de partid? Sa fie mot, in varful guvernarii?
    Sau partidul are stringenta nevoie de "expertiza" lor, conform sloganului PSD: "CU PENALI IN FUNCTII PUBLICE"?

    Sa-l vedem pe onor domn'ordonanta PSD ce face...
  • +14 (24 voturi)    
    Interlopii multișpăgari din politică (Joi, 2 decembrie 2021, 9:24)

    Rescator [utilizator]

    se întorc la locul faptei.Coteriile PSD/PCR și PNL
    se întrec în numiri ciudate și disprețuiesc profund
    opinia publică.E jale mare cu rezerva de cadre dacă
    nu-l au pentru postul ăla decât pe Neacșu!
  • +18 (26 voturi)    
    pai atunci puneti-l pe Nutu Camataru la interne (Joi, 2 decembrie 2021, 9:28)

    viziru [utilizator]

    pai atunci puneti-l pe Nutu Camataru la interne si pe Sile Camataru la Jandarmerie ..... e cam acelasi lucru, sunt oameni seriosi calificati ...... ciolacu are vreun neuron valid ?????
    • +7 (15 voturi)    
      crezi ca nu are oameni in parlament? (Joi, 2 decembrie 2021, 9:40)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      crezi ca nu are oameni in parlament?
  • +14 (20 voturi)    
    Cum vrei sa prezinti credibilitate (Joi, 2 decembrie 2021, 9:35)

    siviufxx [utilizator]

    Intr-un partid format, in mare parte, din infractori?
  • +15 (23 voturi)    
    MULTUMIM JOHANIS !!! (Joi, 2 decembrie 2021, 9:36)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    - asta inseamna sa fii mafiot...
    • +5 (11 voturi)    
      Giovanni Becali este Inger pe langa (Joi, 2 decembrie 2021, 11:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Johannis ! decat Zic !
  • +14 (14 voturi)    
    Multumim Johanis ! (Joi, 2 decembrie 2021, 10:45)

    mihai_mi [utilizator]

    Multumim PNL!
    Multumim USL!
  • +7 (11 voturi)    
    Asta e penibilul acela... (Joi, 2 decembrie 2021, 10:55)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    ....care cuvanta orice aberatie gandea Dragnea si printre altele declara razboi si statului paralel...

    Ciolacu, PSD si PNL sunt de-a dreptul penibili...

    Singura posibila solutie viabila, e sa ne grupam in jurul USRPLUS chiar daca mai au si ei bubite, dar nicidecum nu reprezinta adevarate ciume sau lepre cum e PSD si PNL...

    Despre AUR, e pur si simplu o boala si mai grava..SIDA si trebuie evitat chiar mai tare decat PSD si PNL!!!
  • +10 (12 voturi)    
    După... (Joi, 2 decembrie 2021, 11:03)

    ElDiablo [utilizator]

    ...mintea lipsă a tovarăşului Colacu, şăful la ciuma roşie, se ştie, infractorii numai sunt infractori după o anumită perioadă de timp. Criminali, violatori, hoţi, tălhari, evazionişti, traficanţi de droguri sau de influenţă, etc. sunt ca nou născuţi, conform codului penal alternativ al buhaiului pesedist.
  • +10 (12 voturi)    
    Moralitate zero (Joi, 2 decembrie 2021, 11:03)

    Lascu [utilizator]

    Legile noastre scrise si nescrise nu mai tin cont de moralitate : litera legii inseamna doar cuvinte goale si punctuatie : de cele mai multe dati punctuatia e mai importanta intr-un text de lege decat esenta ei. Moralitatea nu mai e judecata iar rusinea dispare.
  • +6 (12 voturi)    
    Si chiar daca ii aparea! (Joi, 2 decembrie 2021, 11:08)

    Votant Ilici [utilizator]

    Si chiar daca ii aparea ceva in cazier, ce mare lucru?!

    Ce, penalii nu e si iei oameni?
    Nu are drepturi?!
    Foarte bine ca a fost numit!
    Tov Ciolanu stie bine ce face, nu degaba l-a votat poporul!
  • +6 (8 voturi)    
    aha (Joi, 2 decembrie 2021, 12:37)

    John_Re [utilizator]

    tovarasii Johanis si Catu au deschis o noua pagina in istoria RO.

    penali la conducerea tarii.

    intrebarea e cat de jos va ajunge Ro?

    tarile din america centrala sau africa par normale acum, prin comparatie cu Ro.
  • +6 (6 voturi)    
    "Condamnarea e depasita juridic!" (Joi, 2 decembrie 2021, 14:07)

    Metec [utilizator]

    Am ras de n-am mai putut... Asa popor, asa conducatori!
  • 0 (4 voturi)    
    un nenorocit (Joi, 2 decembrie 2021, 18:24)

    sareta [utilizator]

    Dar cand v-ati hotarat sa nu dati pensiile,anuland Legea , nu omorati oamenii ,jigodiilor !
  • +1 (1 vot)    
    secretar general al guvernului (Vineri, 3 decembrie 2021, 10:41)

    bazilius [utilizator]

    Ciolacu: vreti sa omoram oameni ?
    Adica daca nu este numit secretar general,omul este condamnat la moarte. Cat adevar a spus presedintele PSD.........!
  • +1 (1 vot)    
    Ciolacu e sanatos la cap??? (Vineri, 3 decembrie 2021, 11:57)

    mpocol [utilizator]

    Dar in motiunea de cenzura nu era Ciolacu cel care spunea ca un penal (in speta Citu) nu poate fi premier (al 4-lea om in stat)? Nu tot Ciolacu a fost de acord ca un penal (acelasi Citu) sa fie al 2-lea om in stat (presedinte Senat)? Neacsu la SGG al catelea om in stat ar fi? De ce ar fi Ciolacu consecvent cu ce spune???