Ilie Bolojan: Eu nu am susținut coaliția PNL cu PSD, dar nu poți să pleci / Nu îmi e rușine

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 29 noiembrie 2021, 11:07 Actualitate | Politic


Florin Cîțu PNL
Foto: Facebook
Liberalul Ilie Bolojan, președintele Consiliului Județean Bihor, spune că nu a susținut decizia PNL de a intra la guvernare cu PSD și că nici nu a votat-o, dar că nu i-a fost niciodată rușine că este membru PNL și nici nu ar pleca din partid, aluzie la demisia lui Ludovic Orban.
  • "În perioada viitoare vom vedea, funcție de prestația Guvernului, funcție de ce vor face miniștrii Cabinetului Ciucă, dacă PNL a luat o decizie bună sau nu”, a declarat liderul PNL Bihor duminică seara, la Digi24.
  • "Mie nu mi-a fost rușine niciodată că sunt membru al Partidului Liberal, nici când partidul era pe val, nici când nu era atât de popular. Vă pot spune foarte deschis: eu nu am susținut coaliția cu PSD, dar nu totdeauna ești în majoritatea care ia deciziile într-un partid sau altul.
  • Nu poți să pleci, să-ți dezavuezi partidul de fiecare dată când se iau decizii cu care tu nu ești de acord.
  • (...) Deciziile bune nu se iau întotdeauna pentru partid, ci e bine să le iei în primul rând pentru țară, pentru orașul tău, și unul din motivele pentru care eu cred că am reușit să dau niște rezultate este că întotdeauna ordinea de priorități a fost orașul Oradea sau județul Bihor, abia după aceea partea de partid”, a susținut Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan nu este de acord nici cu cei care îi cer lui Florin Cîțu demisia din fruntea partidului, susținând că cel mai simplu este să ceri demisii și cel mai greu este să livrezi rezultate.

Întrebat dacă viitorul politic al PNL este compromis pentru că a bătut palma cu PSD, Ilie Bolojan recunoaște că partidul trece printr-un moment dificil, dar spune că totul depinde de rezultatele Guvernului, de prestația miniștrilor și a tuturor celor care sunt în postura de a lua decizii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4491 vizualizari

  • +11 (21 voturi)    
    Normal pentru Câțu (Luni, 29 noiembrie 2021, 11:29)

    BEDE [utilizator]

    Normal pentru Câțu ar fi să-și dea el demisia deoarece PNL a ajuns să aibă mai puține ministere în actualul guvern decât avea în cel anterior și să fie al doilea partid din coaliție, pe când în guvernul anterior era primul partid... Grozav succes, nu? Nu-i așa că ar merita sărbătorit prin demisia lui Câțu?
    Și Johannis pare-se că aceasta a și vrut.
    Mai curând au vrut să fie cu P$D decât cu USR, ceea ce îi va costa la alegerile din 2024, când majoritatea celor care nu vor vota cu P$D și nici cu AUR vor vota cu USR și nu cu PNL. Marea problemă este cum va evolua AUR. Sper să scadă, nu să crească.
    • -5 (9 voturi)    
      Va vota cu... (Luni, 29 noiembrie 2021, 15:19)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      ...asta daca va mai exista USR in 2024.
    • -5 (7 voturi)    
      Speri mata (Luni, 29 noiembrie 2021, 20:48)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      dar speri degeaba ! USR este istorie !
  • +16 (26 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 29 noiembrie 2021, 11:51)

    [anonim]

  • -18 (24 voturi)    
    coalitia (Luni, 29 noiembrie 2021, 11:55)

    m.cobzaru [utilizator]

    Nu sunt membru de nici-un partid dar, cu o anumita expertiza, inteleg pozitia d-lui Bolojan, ca fiind cea corecta. Pozitia d-lui Orban, atat in conducerea PNL cat cat si pentru populatie, a fost de la inceput cea mai slaba si total gresita. In functie de situatia actuala, atat dl Presedinte KWI, cat si dl. Presedinte Citu, au ales pozitia cea mai inteleapta.
    Cu speranta ca majoritatea inteleapta a PNL sa actioneze si sa avem succes pe viitor spre mai bine pentru populatie si pentru tara, in cadrul U.E.
    • +7 (19 voturi)    
      "pozitia cea mai inteleapta" ?? (Luni, 29 noiembrie 2021, 13:43)

      inmono [utilizator] i-a raspuns lui m.cobzaru

      KWI, Florin Citu si PNL au primit voturile pe seama valului anti-PSD si promitand reforme, sustinute si de USR si negociate in fosta coalitie.
      Tradarea electoratului reprezinta "pozitia cea mai inteleapta" ? Un votant PNL oarecare si-a dat votul pentru a aduce PSD la guvernare ?
      Si-a scos si PNL-ul armata de postaci sa incerce sa explice mizeria galbena vizibila de pe luna.
  • -5 (21 voturi)    
    Mediul politic este imoral, (Luni, 29 noiembrie 2021, 12:20)

    Con_stan_tin [utilizator]

    dacă vrei să-l schimbi trebuie să-ți depășești greața și să te bagi în măruntaiele lui, așa că îl rog pe domnul Bolojan să se implice și la nivel central. Nu poți schimba democratic mediu politic venind pe un cal alb, din exterior, cum face USR, deoarece schimbarea presupune acceptul politicienilor imorali, nu îndepărtarea lor.
    • +9 (17 voturi)    
      Pe logica asta (Luni, 29 noiembrie 2021, 13:48)

      inmono [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      ... intrebi interlopul daca e de acord cu legile si codul penal ?
      Banuiesc ca da, din moment ce au pus-o imediat pe Vicol la comisia juridica. Vin banii de la UE, trebuie controlata justitia, nu cumva sa se trezeasca vreun baron rosu sau galben cu vreun dosar de fraudare a fondurilor.
      • -7 (7 voturi)    
        Bineînțeles, un cod penal discutat și (Luni, 29 noiembrie 2021, 14:29)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui inmono

        acceptat de interlopi este preferabil unuia care este contra lor. Cu legi contra nu rezolvi nimic, cu legi pentru mai sunt ceva șanse.
        Eliminarea ucigașilor nu rezolvă problema crimei, deci trebuie să fie o altă soluție. Legile trebuie să prevadă solutii pentru rezolvarea nu pentru eliminarea problemei.
        • +4 (4 voturi)    
          Povesti (Luni, 29 noiembrie 2021, 17:28)

          inmono [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          Preventia se face prin masuri / legi cu caracter social si/sau economic, nu prin codul penal. Codul penal este "un ansamblu al principalelor norme juridice care definesc infracțiunile și stabilesc sancționarea lor" - definitie.

          Mai departe, una e furtul din saracie, cauze socio-economice si alta e frauda din fonduri de stat.

          Cum faci preventie la un politician care deja are o avere si un salar ptr un trai decent, fara sa fie nevoie sa fure ? Si crezi ca e o idee buna sa il mai si intrebi ce pedeapsa crede ca i se cuvine ?
  • +19 (31 voturi)    
    Neam prostit (Luni, 29 noiembrie 2021, 12:33)

    Neam Prostit [utilizator]

    Nu, nu e gresala gramaticala :)

    Deci in viziunea Dlui Bolojan este ok sa iti prostesti electoratul si sa il chemi la vot ca sa scapi de PSD, iar apoi sa inviti PSD la guvernare. Si mai si recunoaste ca nu ii este rusine.
  • +6 (24 voturi)    
    Bolojane unii te-au vrut la carma partidului... (Luni, 29 noiembrie 2021, 12:42)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...dar ne trezim cu un ciolanist, care este interesat doar de avantajele proprii, nu ale partidului. Cei care nu au fost de acord cu alianta PSD-PNL, au plecat alaturi de grupul Orban. Tu ai ramas lg Citu, adica esti un pupincurist ca echipa castigatoare, Alinuta, Rares Fenechiu, Flutur, Boc si alte jigodii de teapa lor.
  • +3 (21 voturi)    
    Mda (Luni, 29 noiembrie 2021, 13:01)

    Tony_K [utilizator]

    Si uite asa se mai duce o speranta. Cica nu poate pleca :), nici nu m-ai trebuie. Ne-am lamurit. Daca era un om integru nu statea nici 5 minute in cloaca aia. Restul sunt basme!
    • -5 (11 voturi)    
      Bolojan, omul care sfinteste locul. (Luni, 29 noiembrie 2021, 15:06)

      mihai53 [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Atentie, nu vorbim de omul Bolojan, ci de presedintele C J Bihor. Daca pleaca din PNL, conform traditiei, adio bani de dezvoltare, pentru judetul Bihor. Bolojan ar face pe cocosul si bihorenii ar pierde banii. Daca in PNL ar fi liberali adevarati si Johanis ar vrea refacerea PNL ului, l-ar fi pus pe Bolojan prim ministru in locul lui citu, acesta ar fi dovedit imediat ca incepe sa faca ceva, refacea coalitia de dreapta si ar fi fost cum au vrut romanii la vot. Parerea mea este ca Bolojan nu a fost solicitat la modul serios, gasca demolatoare nedorind sa vina cineva sa tulbure amortirea in care lancezeau. De asemenea nici johanis nu vrea sa vina cineva care sa lumineze mai tare ca el, sa-i ia fata, preferand niste mormoloci docili.