VIDEO Marcel Ciolacu: Au fost 2 ani pierduți, de instabilitate și criză / Atac la Iohannis: Nu vom minți niciodată că am învins pandemia

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 25 noiembrie 2021, 10:48 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Agerpres
Liderul PSD, Marcel Ciolacu, a susținut, în discursul său din Parlament la votul de învestire a Cabinetului Ciucă, că ultimii doi ani au fost pierduți, cu instabilitate politică și criză, în care "milioane de români au fost abandonați de stat", iar PSD vine la guvernare "pentru că este responsabil": "Trebuie să aplicăm măsurile PSD încă din prima zi de guvernare".

Într-un discurs în care a criticat PNL și l-a atacat pe Klaus Iohannis, Marcel Ciolacu a susținut că PSD este "cel mai responsabil și mai stabil partid din România", care va pune capăt haosului sanitar și îi va scoate pe români din sărăcie:
  • "Azi, România e într-un punct critic. Este unul din acele momente în care deciziile pe care le luăm pot schimba direcția națiunii pe o perioadă lungă.
  • Au fost 2 ani pierduți, de instabilitate și criză, în care milioane de români au fost abandonați de stat
  • Suntem într-un punct critic, care necesită decizii pe măsură. PSD este cel mai responsabil și mai stabil partid din România. De aceea, PSD trebuia să facă o alegere: vom continua să criticăm o guvernare ineficientă sau ne folosim priceperea și experiența pentru a opri prăbușirea și vom fi alături de români?
  • Am acceptat responsabilitatea pentru că PSD nu fuge niciodată de responsabilitate. Am venit cu profesioniști, pentru că nu e timp de experiențe.
  • Trebuie să aplicăm măsurile PSD din prima zi. PSD știe să guvereze, a demonstrat-o întotdeauna, mai ales când am venit după dezastrul altor guvernări.
  • Trebuie să punem capăt haosului sanitar. A fost prea multă suferință, am pierdut prea multe persoane dragi. Acest lucru este inadmisibil, iar aici statul are o mare parte din vină. Am venit la guvernare pentru că e momentul ca oamenii să audă în sfârșit tot adevărul.
  • Nu voi minți niciodată că am învins pandemia. Nu putem face asta și în niciun caz singuri, doar într-un partaneriat putem să ținem lucrurile sub control".


La această oră are loc ședința de plen a Parlamentului în care Guvernul PNL-PSD-UDMR urmează să primească votul de învestire, după o criză politică declanșată în 1 septembrie și care, la final, i-a adus alături de liberali și de președintele Klaus Iohannis pe cei despre care susțineau în trecut că sunt marii lor inamici politici: pesediștii.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2289 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Masurile PSD: luat de la saraci si dat la bogati (Joi, 25 noiembrie 2021, 10:54)

    Vreau sa fiu furat deci votez PSD PNL UDMR [utilizator]

    Bogatasi lor desigur!
    • +6 (8 voturi)    
      Mai degrabă (Joi, 25 noiembrie 2021, 11:53)

      bumble-bee [utilizator] i-a raspuns lui Vreau sa fiu furat deci votez PSD PNL UDMR

      Luat de la clasa de mijloc, dat mare parte la bogaţi şi câteva frimituri la săraci. Bogaţii contribuie la partid, săracii votează, ăia de mijloc îs proşti şi muncesc.
    • +1 (3 voturi)    
      primul loc de munca al lui Ciolacu la 30 de ani... (Joi, 25 noiembrie 2021, 13:26)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Vreau sa fiu furat deci votez PSD PNL UDMR

      primul loc de munca al lui Ciolacu la 30 de ani... care era ala ? primul loc de munca al lui Marcel Ciolacu sefu PSD a fost de consilier la PSD Buzau ..... omului astuia ii place sa munceasaca mult ..... are avere garla ..... oare de unde ?????
  • +9 (17 voturi)    
    In sfarsit (Joi, 25 noiembrie 2021, 10:56)

    idealogul [utilizator]

    Am revenit la realitate si la normalitate.
    PNL a cazut in cap din turnul in care se izolase de popor.
    • +3 (7 voturi)    
      revenit la “normalitate” (Joi, 25 noiembrie 2021, 11:48)

      adrhc [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      din păcate ai dreptate @ideologu; dar nu normalitatea “normala” ci aia PSD-istă.
      • +4 (6 voturi)    
        Normaluitatea din cei 30 si de ani (Joi, 25 noiembrie 2021, 13:19)

        axxa [utilizator] i-a raspuns lui adrhc

        Adica psd a revenit dupa doar 2 ani de guvernare liberala si, culmea, au apa la moara. E halucinant ce ne-a putut oferi iohannis cu ai lui liberali.
  • +12 (16 voturi)    
    bai, marcele, (Joi, 25 noiembrie 2021, 11:02)

    maferescdeciuma [utilizator]

    ia mai du-te tu in origini. Ori stii sa numeri doar pana la 2, ori esti atat de ticalos incat te faci ca nu vezi numarul de ani pierduti cu psd la putere. Amintesc doar ultimii 4 ani din mandatul vostru precedent in care singura grija a fost modificarea legilor justitiei ca sa scape dragnaev de puscarie. Singur ta calitate, si a politicienilor care provin din FSN, este ca va pricepeti de minune sa mancati stiti voi ce. Atat. Sunteti mitomani, demagogi, cu gandire de infractori, fara niciun dram de constiinta. Nu va dati in laturi de la nimic pana nu mai ramane nimic de furat. Asa ca mai scuteste-ne de discursuri dinastea imbecile ca nu stiu cine te mai crede. Ti-a pus Dumnezeu mana in cap cu tradarea lui Iohannis, era sa faca psd-ul foamea 4 ani.
  • +9 (13 voturi)    
    Un an 2020 a fost guvern PNL sustinut de PSD (Joi, 25 noiembrie 2021, 11:06)

    Kivek [utilizator]

    apoi au fost 8 luni in 2021 de guvern PNL - USR - UDMR

    deci 1 an si 8 luni in care PSD cerea alegeri anticipate, si Ciolacu mintea ca PSD NU intra la guvernare
  • +12 (14 voturi)    
    "...îi va scoate pe români din sărăcie." (Joi, 25 noiembrie 2021, 11:11)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Cu banii baronilor PSD ?

    Nu cred, aia nu exista, sunt doar niste povesti :)))

    Cu banii NOSTRI, ai celor care mai si producem ceva in RO !
  • +5 (11 voturi)    
    normal ca nu o sa mintiti ca ati invins pandemia (Joi, 25 noiembrie 2021, 11:19)

    Gogu_cel_viteaz [utilizator]

    e in interesul "tuturor" ca pandemia sa nu se mai termine, iar daca e pe sfarsite ii faceti un rebranding cumva
  • +11 (13 voturi)    
    invingatorul (Joi, 25 noiembrie 2021, 11:21)

    PedaGogu [utilizator]

    Joaca tare Ciolacu, se da inteligent acuma, dar daca era el la guvernare la momentul respectiv, pun mana in foc ca ar fi zis si el ca a infrant virusul :-)
  • +12 (14 voturi)    
    dar cine a mintit marcele? (Joi, 25 noiembrie 2021, 11:25)

    snowflake [utilizator]

    1 - dar cine a mintit marcele? nu cumva partenerul tau partu si sustinatorul lui mumia de la cotroceni? si daca tu te asociezi cu cei 2 pe care si tu ii faci mincinosi ce spune asta despre tine marcelica?
    2 - astept si eu sa vad psd-it care nu minte, nu omite sa raspunda sau nu evita intrebarile. Poti incepe raspunzand la intrebarea desfiintati siij sau doar ii schimbati numele?
  • +3 (5 voturi)    
    lol (Joi, 25 noiembrie 2021, 11:41)

    liviu_ [utilizator]

    apropos psd pe vremea lui dracnea cum a fost!?

    ce repede uitam...


    da atata stie psd sa fure si apoi sa dea vina pe altii si sa-si minta electoratul...
    si trist e ca le merge de 30 si de ani...
  • +1 (7 voturi)    
    Macar PNL, are scuza pandemiei... (Joi, 25 noiembrie 2021, 11:58)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    ...Inainte de pandemie au fost 8 ani si mai prosti cu PSD la guvernare fara nici un obstacol major...

    Ciolacu e penibil...Are acum ocazia sa arate ce poate...
    • -2 (2 voturi)    
      intradevar (Joi, 25 noiembrie 2021, 13:18)

      kostake [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      este o scuza, desi personal nu vad ca a dat gres vechea coalitie. Ce este enervant, USR pare sa nu-si dea seama ca lovind in vechea coalitie(atat USR cat si diversi terti) sau in Citu, de fapt lovesc in ei insisi. Orbiti de ura, isi dai singuri la gioale. Oameni din vechea coalitie , aparati-va vechile realizari din timpul PNL-USR-UDMR, pentru ca nu sunt de ici colea. Ba s-ar putea sa fie ultimile realizari pe care le vedem in tara asta. De acum incep impartiri de fonduri, taieri de bani de la investitii ca sa ajunga si de pensii specilae,
  • +2 (4 voturi)    
    Urmeaza suspendarea lui iohanis? (Joi, 25 noiembrie 2021, 12:39)

    Contributors [utilizator]

    Spun asta din postura unuia care nu a votat NICI-ODATA cu stanga. Urmeaza suspendarea lui iohanis. Calculele lor arata ca acum ar avea sanse la functia de presedinte si sigur nu o s-o rateze. Pentru iohanis si gasca lui ar fi o lectie buna "sa se intoarca la popor".
    • 0 (2 voturi)    
      Ajunge (provizoriu) Câțu președinte ! (Joi, 25 noiembrie 2021, 16:04)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Contributors

      E numărul 2 în Stat...
  • -4 (4 voturi)    
    Au iesit postacii USR si anti PSD... (Joi, 25 noiembrie 2021, 15:33)

    mike123 [utilizator]

    Sa manjesaca noul guvern, chiar inainte de a apuca sa faca ceva pt tara.
    Nu au minima decenta sa astepte sa vada primele hotariri si primele rezultate......ei improsca cu laturi, ca altceva nu poate@
    • 0 (0 voturi)    
      Mihaita? tu te-ai uitat la CV-ul lui Ciolacu? (Vineri, 26 noiembrie 2021, 8:59)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Sau la ce scoate pe gura ala numit la Finante? Teodorovici era Farul de la Tuzla pe langa el!
      Ce sa asteptam de la ei?