UPDATE Primele acțiuni concrete ale Coaliției PNL-PSD-UDMR: Marcel Ciolacu, ales președinte la Camera Deputaților/ Anca Dragu a fost revocată de la șefia Senatului care i-a fost rezervată lui Florin Cîțu

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 23 noiembrie 2021, 11:07 Actualitate | Politic


Anca Dragu
Foto: Agerpres
Coaliția PNL-PSD-UDMR a început să funcționeze la nivelul Parlamentului. Marcel Ciolacu a fost ales președinte al Camerei Deputaților funcție care a aparținut până acum PNL. Următorul pas a fost cel de revocare a președintelui Senatului, Anca Dragu de la USR. În locul său a fost instalat Florin Cîțu, care n-a mai prins niciun post în guvern.

Marcel Ciolacu a fost ales cu 217 voturi pentru și 77 împotrivă. Marcel Ciolacu a mai fost preşedinte al Camerei Deputaţilor în perioada mai 2019 - decembrie 2020. Postul de preşedinte al Camerei Deputaţilor a rămas vacant din data de 18 octombrie, când plenul a luat act de demisia din funcţie a lui Ludovic Orban.

Anca Dragu a fost revocată de la sefia Senatului cu 82 de voturi pentru.

​„Revocarea ține cont de realitatea politică actuală. Nu e o pedeapsă”, precizase senatoarea PNL, Alina Gorghiu, la finalul ședinței Biroului permanent care a stabilit un singur punct pe ordinea de zi de marți, revocarea președintelui Senatului.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13043 vizualizari

  • +28 (42 voturi)    
    Ciolacu transeaza ciolanul (Marţi, 23 noiembrie 2021, 11:17)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Opozitia e PA !, pana la urmatoarele alegeri.
    Alianta asta USL v2.0 isi cam face de cap...
    Capul face, capul trage.
    • +9 (17 voturi)    
      Nu este prima actiune. Deja s-a inceput (Marţi, 23 noiembrie 2021, 12:27)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      colaborarea. Prima actiune a fost furaciunea de cateva miliarde de la Romexpo. A doua actiune a fost reinscaunarea bolsevicei Gubernat la CNA. Si cred ca inca mai sunt actiuni comune desfasurate cu suscces.
    • +5 (17 voturi)    
      Ciolacu (Marţi, 23 noiembrie 2021, 13:39)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      si Dancu reprezinta ,,civilizatia" de Sintesti !
    • -5 (13 voturi)    
      din punct de vedere democratic nu ai ce sa le faci (Marţi, 23 noiembrie 2021, 14:49)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      PNL+PSd detin peste 50% din fotoliile de parlamentar, au o majoritate lejera, acum chiar ca fac ce vor. In Parlament nimeni nu ii mai poate bloca.
      Imi pare rau de Anca Dragu ca a pierdut sefia Senatului in favoarea lui Citu, dar USR trebuia sa se gandeasca la aceste lucruri inainte de a face scandal. Ei au inceput scandalul facand pe printesele, ca PNL le incalca drepurile de partener in coalitie...dar au uitat sa se uite la ce procente au in Parlament. Lipsa de experienta a USR s-a vazut clar, trebuia sa negocieze si sa mai lase din pretentii; au crezut ca sunt singurii posibili parteneri de guvernare si prea au fortat mana liberalilor. Acestia, sulfe batrane, au negociat cu dusmanii de moarte, si au lasat USR-ul pe dinafara.
      • +2 (2 voturi)    
        macar sa le spunem pe nume (Marţi, 23 noiembrie 2021, 23:41)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Ce o mai lungim cu "Coaliția PNL-PSD-UDMR"?
        Toate dronele s-au intors la matca. Asta este un guvern FSN. Intamplator sau nu, Ilici inca mai traieste..

        Sunt sigur ca USR a inteles consecintele probabile ale miscarii lor, dar ce rost are sa ai functia de presedinte al Senatului cand partenerii de coalitie iti blocheaza de 9 luni toate proiectele de lege cu care incerci sa faci reforme agreata in programul de guvernare?
    • 0 (8 voturi)    
      Si dupa alegeri va fi PA...parerea mea (Marţi, 23 noiembrie 2021, 17:28)

      misup [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Nici o sansa ca USR sa faca majoritate in 2024... au facut o greseala strategica. Din pacate, sunt la fel de vinovati ca si PNL.
  • -10 (54 voturi)    
    O mica nulitate (Marţi, 23 noiembrie 2021, 11:20)

    Gib [utilizator]

    va fi inlocuita cu o enorma nulitate. Traiasca paritatea in coalitie.
    Si tractoristul Ciolacu primeste cadou camera derutatilor pe baza aceleiasi imparteli.
    • -22 (48 voturi)    
      macar.. (Marţi, 23 noiembrie 2021, 11:24)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Gib

      .. sa-si ia si ea salariu intreg pe novembrie.
  • -30 (54 voturi)    
    nu se poate! (Marţi, 23 noiembrie 2021, 11:31)

    cucuveauamov [utilizator]

    ne vedem la girafa sa o aparam pe d. Dragu! (cei care l-au votat pe Iohannis nu au ce cauta!)
    • +9 (29 voturi)    
      Mergi tu. (Marţi, 23 noiembrie 2021, 11:59)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ai rămas blocat în timp. Stai acolo și nu mai chema și pe alții. Se face înghesuială și nu poți respecta recomandările privind distanța.
    • +2 (12 voturi)    
      hehe (Marţi, 23 noiembrie 2021, 12:25)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Va e frica de popor ca o sa iasa peste voi, #ciumorosie :)))
      Da n-avea grija #penalule humorist, n-o sa scapati...
  • +16 (24 voturi)    
    Rușine de la un cap la altul! (Marţi, 23 noiembrie 2021, 11:48)

    Bubico [utilizator]

    Aparatnicii vremelnici cred, în ignoranța lor, că aceste demersuri nu vor fi sancționate...Se înșeală amarnic!
  • +42 (50 voturi)    
    nu era o decizie a ccr (Marţi, 23 noiembrie 2021, 11:49)

    berenger [utilizator]

    care spunea că un șef de cameră a parlamentului poate fi schimbat doar la inițiativa grupului parlamentar din care face parte?
    • +15 (15 voturi)    
      ba da ..... ci ciolacul stie asta la fel si cutzu (Marţi, 23 noiembrie 2021, 12:27)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      ba da ..... ci ciolacul stie asta la fel si cutzu .... ii doare in cooor de legi ...... vezi johannis cu purtatul mastilor .....
    • +8 (12 voturi)    
      Si acum o sa fie o noua decizie CCR (Marţi, 23 noiembrie 2021, 12:42)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      Prin care se va spune ca se poate.

      E ca replica aia: Tovarasi, astea sunt convingerile mele. Si daca partidului nu ii plac, sa stiti ca mai am si altele, opuse total!
  • +25 (37 voturi)    
    Asta numai pentru a satisface (Marţi, 23 noiembrie 2021, 11:55)

    ploiesteanu [utilizator]

    orgoliul lui Cîțu?
    • 0 (8 voturi)    
      huh (Marţi, 23 noiembrie 2021, 12:26)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Bineinteles ca nu. E pentru a satisface cerinta sponsorului vostru, cracanelul Putin.
      • -2 (2 voturi)    
        Putin îl vrea pe Cîțu (Marţi, 23 noiembrie 2021, 14:21)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        președinte de senat? Explică.
  • +24 (36 voturi)    
    pricopseala .... (Marţi, 23 noiembrie 2021, 11:57)

    asada [utilizator]

    ...nu altceva !!! Parlamentul Romaniei condus de un borfas si un avorton (al doilea om in stat-ce duet impreuna cu "maretul " presedinte ).doi +unu =tre , labe triste ale politichiei dambovitene !!!!
  • +45 (59 voturi)    
    Ce am votat si ce am primit. (Marţi, 23 noiembrie 2021, 11:58)

    glup [utilizator]

    Simplu.
    S-au pisat pe votul nostru.
    • +9 (13 voturi)    
      comert ! (Marţi, 23 noiembrie 2021, 12:26)

      PISSIKU [utilizator] i-a raspuns lui glup

      AI VOTAT PNL-
      PRIMESTI GRATIS PSD !
  • +23 (33 voturi)    
    Locul mortului (Marţi, 23 noiembrie 2021, 12:01)

    lucky luck [utilizator]

    Pt Citu.
  • +17 (17 voturi)    
    Constitutia Romaniei art. 64 al. 2 (Marţi, 23 noiembrie 2021, 12:11)

    inmono [utilizator]

    "Preşedintele Camerei Deputaţilor şi preşedintele Senatului se aleg pe durata mandatului Camerelor. Ceilalţi membri ai birourilor permanente sunt aleşi la începutul fiecărei sesiuni. Membrii birourilor permanente pot fi revocaţi înainte de expirarea mandatului."

    Daca Anca Dragu nu demisioneaza ca si Ludovic Orban sau nu incalca legea, noua alianta nu are dreptul legal sa o demita pentru ca e aleasa pe durata parlamentului actual, adica pana la urmatoarele alegeri.
    • 0 (0 voturi)    
      dacă (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 10:05)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      nu găsește dorneanu, la ordinul lui iohannis de data asta, vreo găselniță să-i respingă Ancăi Dragu sesizarea, parcă-l văd pe cîțu cum chelește instant.
  • +10 (14 voturi)    
    prin inertia lucrurilor... (Marţi, 23 noiembrie 2021, 13:10)

    Barbaneagra [utilizator]

    ...Astia ar fi in stare sa demita orice functionar public, cu sau fara acte legale.
    Oare Onanis mai rezista daca vine tsunami-ul uselist?

    Cand USL demite si pune in functii pe cine vrea muschii lui (lor?) nimeni nu mai zice nici pis...

    N-ar strica ceva mai dur, gen Ordonanta 13 . Ce ziceti?
    Adica: anularea tuturor dosarelor penale, deciziilor judecatoresti care privesc persoane politice sau clientelare USL (Onanis se include de la sine).
  • +15 (23 voturi)    
    Sa vedem acum parerea rusnacului Dorneanu (Marţi, 23 noiembrie 2021, 13:27)

    ember [utilizator]

    O decizie anterioara a CCR spune asa:
    "revocarea preşedintelui Senatului, ca şi a
    preşedintelui Camerei Deputaţilor, înainte de expirarea mandatului Senatului, respectiv al
    Camerei Deputaţilor, nu poate fi reglementată prin regulamentele acestora, decât la iniţiativa
    exclusivă a grupului parlamentar care a susţinut candidatura şi numai pentru abateri grave în
    exercitarea funcţiei. Schimbarea ulterioară a configuraţiei politice nu poate constitui un temei
    constituţional al revocării preşedintelui unei Camere parlamentare, deoarece o asemenea
    configuraţie politică nu rezultă din alegeri în condiţiile art.64 alin.(5)"
    • -10 (12 voturi)    
      haha (Marţi, 23 noiembrie 2021, 14:08)

      Giolgel [utilizator] i-a raspuns lui ember

      Nu contest daca e constitutional sau nu... dar daca Dna Dragu ramane la conducerea Senatului, nu inseamna ca se leaga de un scaun? De o functie? Cu ce se mai diferentiaza de un Citu sau alti PNL/PSD?
      • +6 (8 voturi)    
        NU! (Marţi, 23 noiembrie 2021, 15:34)

        ember [utilizator] i-a raspuns lui Giolgel

        Inseamna ca se respecta constitutia si se pune o foarte mica frana unei majoritati parlamentare puse pe distrus legislatia.
  • -6 (16 voturi)    
    clasa politica e toata cangrenata (Marţi, 23 noiembrie 2021, 13:47)

    mmmircea [utilizator]

    de la pnl-ul lui Catzu la struto-camila lui Ciolos, toate aceste partide sunt emanatii ale ciumei rosii, cea originala. Ponta, Base, Ciolacu, Grindeanu, Ciolos, toti sunt papusile fostei securitati.
    • +1 (5 voturi)    
      era un tip numit Jacob (Marţi, 23 noiembrie 2021, 13:59)

      Barbaneagra [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      care e invitat in fiecare seara la Romania TV. Parerea dvs nu difera prea mult de a dansului, in sensul ca toti ne tragem din maimuta, respectiv securitate. Ba, dl Jacob spune ca nu securitatea noastra e de vina ci aia de la "brusel" si de la "vashinton" care joaca politicienii romani pe sarma. Fiecare om are dreptul sa gandeasca ce vrea.
  • +6 (8 voturi)    
    acuma ca stim (Marţi, 23 noiembrie 2021, 14:13)

    tkd [utilizator]

    PNL=PSD=UDMR=aceeasi mizerie
    au cam ramas astia de la USR...ce sa zic nu i-am votat peste tot ca inca mai votam si PNL...dar acum votul meu va fi unul plin de ura si peste botul celor 3 sus amintiti la sectiunea Hazna
    Deci acum eu cel putin votez USR peste tot...si nu o gfac cuum ca asi fi un mare fan ci ca sa fiu impotriva puslamalelor cu dintii numai la ciolan

    Catule e bine ma sef la senat?

    Roman e bine la digitalizare?

    Vranceabu e bina la fonduri europene?

    Si sa nu uitam pe Budai,talambul ce crede ca banii cresc in copaci pe doamna cu sarma in intestinul gros,pe Dancu Hancu mare militar si lisat poate continua...

    Sa nu uitam pe Cseke Bate,pe Tanczos Zorro care la mediu este ce trebuie si sportivul paralimpic care habar are ce vb
  • +5 (7 voturi)    
    "realitatea politică actuală" (Marţi, 23 noiembrie 2021, 14:20)

    UnAltVasile [utilizator]

    ciocul mic, noi suntem la putere acum
  • -1 (5 voturi)    
    cred ca (Marţi, 23 noiembrie 2021, 14:48)

    liviu_ [utilizator]

    o sa ne fie dor de dracnea...

    am impresia ca nici ala nu o sa faca ticalosiile pe care le are pretatite psd+pnl+udmr - triada hotiei
  • -2 (4 voturi)    
    PSD va vota suspendarea lui Iohannis :-)))) (Marţi, 23 noiembrie 2021, 16:17)

    neagoe [utilizator]

    Daca Iohannis e demis cel care ii ia locul ca interimar va fi Ciolacu.
    Prima masura - Alegeri Anticipate si PSD 80%.
    :-)))))))
    • 0 (0 voturi)    
      mai pune (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 10:12)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      mâna pe o carte (nu vreuna de poker) și citește. Constituția, măcar.
      Nu Președintele Camerei Deputaților este Președinte interimar dacă îl suspendă pe titular, ci Președintele Senatului, adică în cazul de față, piticania de cîțu.
  • -3 (3 voturi)    
    totul e despre sefia senatului,PSD tot prosti sunt (Marţi, 23 noiembrie 2021, 16:56)

    jescu [utilizator]

    PNL a vrut sefia senatului ca sa nu se mai gandeasca alte partide la suspendarea lui Iohanis. PNL mai are si premierul si ii zboara pe toti ministrii PSD cand vrea, ramanand intr-o situatie mai buna. Adica situatia de acum, plus sefia senatului care include securizarea suspendarii lui Iohanis. Bazandu-se pe faptul ca dupa o eventuala cearta cu PSD, USR si AUR nu vor vota un inlocuitor de la PSD pentru Catu.