Scandal în PNL. Raluca Turcan și Dan Motreanu îi cer demisia lui Florin Cîțu / „Este puţin spus că s-a negociat cu PSD în genunchi” / „Nu mai ai nicio autoritate morală asupra liberalilor care au votat la Congres”

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 22 noiembrie 2021, 11:49 Actualitate | Politic


Florin Citu si sustinatorii sai
Foto: Facebook
​​Parafarea înțelegerii cu PSD ridică tensiunea în PNL. Raluca Turcan și Dan Motreanu îi cer demisia lui Florin Cîțu. „Este puţin spus că s-a negociat în genunchi”, susține Turcan într-un mesaj adresat colegilor de partid. „Ca “lider” politic al PNL nu mai ai nicio autoritate morală, niciun ascendent asupra liberalilor care au votat la Congres”, scrie Dan Motreanu, pe facebook.

Raluca Turcan, care l-a susținut pe Cîțu la șefia PNL, nu a participat la ședința conducerii partidului în care se votează înțelegerea cu PSD.

„Din tot ce am citit în presă, nu am văzut nicio idee politică, de viziune, de la negociatorii partidului pe care să o vedem transpusă în avantajul politic al PNL! PSD-ul v-a dat în fiecare zi teme, la care voi reacţionaţi. Este puţin spus că s-a negociat în genunchi. Mandatul lui Florin Câţu nu a fost decât un şir de minciuni, greşeli şi jocuri personale. Aş spune că e de domeniul patologicului. Florin, iţi imaginezi că nimeni nu se prinde de minciunile tale? Toţi se prind, îţi garantez. NIMIC din ce ai spus până acum, tu, preşedintele partidului, nu a fost adevărat! Doar un şir de minciuni. Şi nu numai de minciuni dar şi de lipsă de responsabilitate”, se arată în scrisoarea Ralucăi Turcan, citată de news.ro.

Ministrul Muncii îl acuză chiar pe premier că e „dispus să joace la poker până şi banii de pensii”. „De mai bine de o lună mă ţin de capul tău şi-ţi spun repetat că de vineri (26 nov) nu mai sunt bani de pensii şi de alocaţii pt că i-ai luat la rectificare doar ca să dai tu bine la cifre în postările de pe facebook”, spune Turcan.

La rândul său, Dan Motreanu amintește de poziționarea anti-PSD a lui Cîțu care a fost uitată în mai puțin de două luni.

„Niciunde în lumea aceasta NU îți poti încalca atât de repede și într-un mod atât de profund tot ceea ce ai susținut și promis pentru a te alege președinte de partid. Nu este permis! Nu poti castiga Congresul cu un program și un mesaj puternic împotriva PSD, nu îți poți construi cariera politică doar pe acest discurs, expus într-un mod aproape "isteric” în timpul Congresului și apoi, după nici două luni de zile, să propui tot TU să se facă Guvern cu PSD și să duci negocieri nu doar pentru guvern de criză cu măsuri imediate, de criză, ci să ai negocieri pe teme care ne despart ideologic precum fiscalitatea, justiția sau viziuni constituționale. Este absolut imoral și neprincipial, și chiar dacă pentru moment pare singura soluție pentru un Guvern stabil, ca “lider” politic al PNL nu mai ai nicio autoritate morală, niciun ascendent asupra liberalilor care au votat la Congres, pentru că probabil mulți te-au votat chiar pentru că te-ai prezentat anti-PSD în fața lor, și, din acest motiv, se impune un gest de onoare!”, a scris Motreanu pe Facebook.

PNL s-a reunit în ședință pentru a valida înțelegerea cu PSD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20249 vizualizari

  • +56 (58 voturi)    
    Sa vedem daca mai exista ONOARE la PNL (Luni, 22 noiembrie 2021, 11:52)

    Gryphus [utilizator]

    De fapt la PNL NU a existat onoare de vreo 20 de ani.

    Ei MINT alegatorii ca sunt anti PSD dupa care fac guvern cu PSD. Prosti sunt aia care ii mai cred.
    • +23 (25 voturi)    
      PNL = hartia igienica a PSD. (Luni, 22 noiembrie 2021, 12:13)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      PNL = hartia igienica a PSD.
    • +12 (14 voturi)    
      Poti cu incredere sa zici 75 de ani! (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:20)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Remember Tatarescu in '45, aliatul comunistilor stalinisti!
  • +59 (65 voturi)    
    s-a ofticat (Luni, 22 noiembrie 2021, 11:53)

    vox_bobuli_vox_bei [utilizator]

    doamna ca a ramas fara minister

    acum ce vrei sa spui, ca nu stiati cum e Citu la congres?

    daca traiesti pentru ciolan, mori pentru ciolan si na, s-a dus la PSD ciolanul de la Munca
    • +19 (21 voturi)    
      E evident, acum fac prea putin prea tarziu (Luni, 22 noiembrie 2021, 13:24)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui vox_bobuli_vox_bei

      De ochii lumii mai mult sau ca sa prinda vreun post gras cum a capatat Grindeanu la PSD.

      Altfel trebuiau sa-l dea jos pe Catu de cand s-a uitat prima data spre PSD la ordinul lui OHAnnis....probabil si-au facut gresit calculele la numarul de ministere aia ce il inghesuiau prin fotografii.
    • +12 (14 voturi)    
      A propos de Congres (Luni, 22 noiembrie 2021, 13:34)

      anapalink [utilizator] i-a raspuns lui vox_bobuli_vox_bei

      Dragi tovarasi si pretini! Cine l-a votat pe ineptul numit Citu? Acum spalati-va cu el pe cap, in multe ape, sa nu va procopsiti cu paduchi lati, apoi cu un pic de cenusa in cap, ajuta, macar pe fond psihic, iar dupa un dus rece, foarte rece, mergeti la culcare. Vre-o 5-6 ani. Dupa trezire, mai vorbim.
    • +12 (14 voturi)    
      "doamna" (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:15)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui vox_bobuli_vox_bei

      Ce doamna, e o mujica cu studii aprofundate la rusi. Ce fel de studii, vedem acum.
      A reusit sa-l dea jos pe Orban, acum se repede asupra lui Cacazzo, de parca ea n-a mancat rahat si gura nu-i pute.
      E de o nesimtire si un tupeu care i-ar aduce tone de aur daca ar putea fi cantarite.

      PNL e lucrat si desirat de la toate capetele. Cu astfel de PNL-isti si sub conducerea lui Ciolannis, disparitia e garantata.
  • +40 (46 voturi)    
    Un cetatean roman care a votat pentru schimbare (Luni, 22 noiembrie 2021, 11:56)

    Imax [utilizator]

    Bine ca v-ati dat arama pe fata ca sunteti dupa ciolan. Ce pretentii mai ai de la PNL? Nu e nici o diferenta intre PNL si PSD. De 30 de ani rup din ciolan mai ceva ca hienele.
    RUSINE ROMANILOR CA VOTATI / NU VOTATI DE 30 de ani cu panaramele astea!!!
  • +57 (61 voturi)    
    Deci USR a avut dreptate? (Luni, 22 noiembrie 2021, 11:58)

    Neam Prostit [utilizator]

    Sa inteleg ca si liberalii confirma faptul ca nu se mai poate cu Catzul?

    Deci USR a avut dreptate si bravo lor ca s-au indepartat de ciolan. Au dat dovada de caracter si merita sa culeaga aprecierea celor dezamagiti de PNL.
    • +9 (9 voturi)    
      Da, au avut dreptate! (Luni, 22 noiembrie 2021, 16:16)

      Forester [utilizator] i-a raspuns lui Neam Prostit

      Numai ca suprinzator de multi oameni nu realizeaza acest lucru.
    • 0 (0 voturi)    
      Deci USR a avut dreptate? (Miercuri, 1 decembrie 2021, 20:05)

      anapalink [utilizator] i-a raspuns lui Neam Prostit

      Nu înțeleg câtă dreptate a avut. Au făcut exact ca un copilaș răzgâiat. Și-au luat jucăriile și-au plecat. Nu s-au gândit că politichia este o poveste cu dus-și-întors, că este lucruri care se poate, lucruri care nu se .poate și lucruri care ie imposibile. Rahatul ăsta politic este despre cum să mutăm moțul în curtea altuia. Dacă nema putirința, ce chichirez gâlceava cauți?
  • +57 (57 voturi)    
    Ce tupeu la astia ! (Luni, 22 noiembrie 2021, 11:58)

    sfarleaza [utilizator]

    Bah ipocritilor ! Cina l'a impins pe alcolicul asta pana in panzele albe ??? Nu voi ? Turcanco, ai uitat cum te dadeai de ceasul mortii sa'l faci pe tzepar presedintele vostru ? Scarbosilor !
    • +16 (18 voturi)    
      Nu e tupeu, ci prostie. (Luni, 22 noiembrie 2021, 13:06)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Nici Raluca Turcan si nici altii din PNL, nu cunosc notiunea de baza a proprietatii: detine cu adevarat un lucru (obiect, institutie, guvern, etc.), ACELA CARE-L POATE DISTRUGE, nu acela care-l foloseste, care-l are in acte sau care-l conduce !
      Iar in situatia de fata, daca PNL va intoarce fundul, guvernul se spulbera. Si daca vor fi alegeri anticipate, tot PSD castiga, in urmatoarele 6 luni voi probabil ca nu veti obtine nici 5% sa mai intrati in șParlament !!!!
      Normal ca au negociat de pe pozitii de forta, iar pe voi va pune in toate pozitiile care-i fac placere: in genunchi, capra, pe o parte sau pe alta, etc.
      Incompententul ala de la Cotroceni, al carui nume incepe cu tot cu litera "i" si pe care nu vreau sa-l pronunt, alaturi de incompetenta, prostia si lacomia voastra, v-au bagat in situatia sa nu mai aveti alte alternative, nici de alte aliante, nici de alegeri anticipate. N-aveti decat sa inghititi ce va baga pe gat si pe unde o mai vrea, ce o vrea, PSD. Sa ziceti mersi ca v-au lasat si firimiturile alea, ca daca vroiau, va dadeau cateva deconcetrate si posturi de secretari de stat, si atat. Iar voi nu aveati alternativa.
      Si ca dovada ca am dreptate, cum va imaginati voi ca veti conduce Guvernul, daca SGG e tot al PSD ?!? Adica PSD organizeaza tot ce tine de activitatea guvernului si e la curent cu tot ce face si misca Ciuca.....
      Din secunda in care v-a traznit prin cap sa va aliati cu PSD, ati semnat (auto)distrugerea PNL. In toata istoria lui de 45+30 de ani, PCR apoi FSN, PDSR si acum PSD, si-au inchis, distrus sau inghitit aliatii. Si putin imi pasa de voi, dar ati pus Romania in mana celor care de 30 de ani, o tin in Evul Mediu. Vai de capul nostru...
  • +45 (45 voturi)    
    ''eroi'' (Luni, 22 noiembrie 2021, 11:59)

    traiang [utilizator]

    Ce mai vb nu voi l-ati ales cu entuziasm pe Citu !? Ati aratat ca nu sunteti in stare nici sa treceti strada degeaba va buricati acum cand ati avut 2 ani sa demonstrati ceva
    • +3 (3 voturi)    
      le-a (Marţi, 23 noiembrie 2021, 9:50)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      zis bine CTP ”partid de tejghetari”.
  • +6 (26 voturi)    
    Atat s-a putut (Luni, 22 noiembrie 2021, 11:59)

    pedalaion [utilizator]

    Astia o fi suparati ca nu vor fi in noul guvern?
    • +4 (6 voturi)    
      noooo, nu cred ca d-aia! (Luni, 22 noiembrie 2021, 12:28)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui pedalaion

      Eu zic ca sunt fericiti ca au adus stabilitatea politica in Romanika... si si-au salvat seful suprem, pe Ciolannis - VICTORIE pe toata linia, ce mai!

      Trebuie sa fie altceva - nu i-a invitat Citu, ieri, la o cafea, in Dorobanti, si pe ei, toti, sa sarbatoareasca succesul deplin al negocierilor.
  • +40 (46 voturi)    
    mission complete, reload next level (Luni, 22 noiembrie 2021, 12:03)

    razeshu [utilizator]

    Gata si cu Catzu, l-au folosit drept paratrasnet pentru acest aranjament penibil si acum se debaraseaza de el. Saracul nici nu si-a dat seama ca e pionul de sacrificiu, l-au facut usor din vorbve pentru ca e un arivist vanitos.
    Acum PNL-ul incepe propria actiune de albire, va arunca vina acestui acord in bratele lui Catzu incercand sa isi mai salveze niste trupe razlete de votanti confuzi.
    Dupa ce au strans cu greou 20+ de procente la alegeri cu singurul program electoral de care erau in stare "huo P$D" in noua coalitie vor fi eclipsati total de populistii din P$D. Singura lor sansa e sa fure repede acum cat au PM de la ministerele alea putine pe care le au si apoi sa treaca reped ein opozitie sa incerce sa mai salveze ceva din imagine, macar de un 5% sa devina si ei un partid balama mai relevant decat PMP -ul.
    De urmarit daca il pastreaza pe Catzu la butoane pana se scoboara cpaul tuturor relelor de pe TRON sau gasesc alt paratrasnet pentru esecurile care urmeaza. Desi nu vad de ce ar face-o, Catzu e atat de santajabil ca daca ii cer se inscrie si in P$D si injura din secunda 1 fostul partid imbracat in costum de omul Pinguin.
  • +16 (18 voturi)    
    exact (Luni, 22 noiembrie 2021, 12:12)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    lui Madame Turcan nici gura nu ii miroase. Organizatia ei de la Sibiu a votat pro alianta cu PSD. Prin comparatie Dan Motreanu a votat contra.
  • +15 (17 voturi)    
    echipa perdanta... (Luni, 22 noiembrie 2021, 12:55)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    care se credea "echipa castigatoare" a aflat tocmai acum ca pariaza pe un cal mort , un farsor si trisor care i-a dus undeva unde nici nu visau: sub calcaiul PSD.
    Acum oricum nu mai au loc de intors, daca nu se executa, ii mananca anticipate si pe KWJ suspendarea si demisia (ca doar nu va imaginati ca il mai apara cineva la referendumul de demitere).
    Deci, au ajuns in pozitia ghiocel. Nici nu isi putea imagina PSD un asemenea scenariu grozav- sa fie la guvernare, sa faca jocurile si in acelasi timp sa fie cat mai putin responsabili pt esecuri. Orice eroare va fi imputata PNL, ca doar ei au premierul si presedintele, nu?
    Orice castig si-l vor aroga ei, ca uite, au facut, dres, psomis, executat, livrat, nu?

    Si uite-asa, au reusit sa distruga ceva care putea fi functional si cu ei vioara intai.
  • +10 (14 voturi)    
    ... (Luni, 22 noiembrie 2021, 13:27)

    a.nonim [utilizator]

    Scandal în PNL? Care PNL?
    • +6 (8 voturi)    
      Scandal in PDL (Luni, 22 noiembrie 2021, 13:56)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      Bine punctat ;)
  • +13 (15 voturi)    
    D-l Citu (Luni, 22 noiembrie 2021, 13:29)

    sergiutales [utilizator]

    Pe care il iubeste Rares Bogdan, la care tine enorm Emil Boc si caruia nu poate sa-i refuze nimic pres. Iohannis!
    Si apropos, eu l-am votat pe Rares Bogdan ca europarlamentar. Ce cauta la Bucuresti! S-au terminat problemele Romaniei care trebuiesc sustinute a Bruxelles?
    Acelasi, promitea la inceputul carierei politice ca"nu va avea liniste pana cand vinovatii pentru 10 august nu vor fi pedepsiti!
    Politica romaneasca nu are nici o legatura cu poporul roman, cu suferintele si dorinta de dreptate, cu dorinta de mai bine a romanilor.
    Le-a reusit, m-au facut sa ma simt tampit.
  • +8 (10 voturi)    
    Io-te-te! S-a umflat tarita in Raluka? (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:16)

    mike123 [utilizator]

    Too late!
    Ministeriasa nu mai pupa ....
  • +6 (6 voturi)    
    scenariu (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:40)

    euue78 [utilizator]

    domnii demnitari ai PNL sa si dea demisia din partid si sa vedem cu este cu noua majoritate
  • +6 (6 voturi)    
    Raluca si Motreanu (Luni, 22 noiembrie 2021, 15:00)

    DanBruma [utilizator]

    Pai în astia doi sta PNL-ul sau cum? Cîtule, esti cel mai tare din parcare. PNL-ul are nevoie de putina curatenie si tu poti face asta. Astia fara patru clase gen RALUCA si MOTRI nu prea mai au ce cauta prin PNL ! Poate ca asistenti sau stagiari. Maxim !
  • +2 (10 voturi)    
    HN... (Luni, 22 noiembrie 2021, 15:19)

    dekar [utilizator]

    ...nu inteleg de ce mergeti asa murdarel cu cenzura in a-mi anula comentariile facut in parametri civilizati,chiar daca uneori mai ironice ,mai taioase dar drepte si meritate. Mai deunazi mi-ati "ignorat" opinia despre Ghinea,un userist plin de ifose, agresiv si neperformant iar acum, si nu numai azi,opinia despre liberalul oportunist Gh. Flutur,o desca batrana care stie sa cada mereu in picioare cand e sa fie trecut din patru in patru ani pe listele electorale,bagandu-si capul mereu in linia a doua dupa capetele "fruntase" peneliste.E mort dupa o functie si stiu bine ce a facut ca ministru al agriculturii acu mai bine de zece ani. Voi,deontologic, nu ar trebui sa va manifestati simpatiile sau aversiunea pentru unuii sau altii prin acest tip de atitudine.Opiniile sunt ale cititorilor nu ale voastre.De ce sunteti ticalosi ?Lasati-ma sa primesc minusuri la aprecierea celorlalti cititori si comentatori.Multumesc ,daca aveti resurse de intelegere si acceptare a corectitudinii.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 23 noiembrie 2021, 8:05)

    Elfu [utilizator]

    chestiile astea nu au nici o valoare acum.
  • +1 (1 vot)    
    DAR VOI (Marţi, 23 noiembrie 2021, 8:44)

    gibon47 [utilizator]

    ce autoritate morală mai aveți asupra populimii care v-au votat în 2020 ?
  • 0 (2 voturi)    
    Maaama! (Marţi, 23 noiembrie 2021, 9:09)

    John M. [utilizator]

    Astia-s mai ticalosi ca cei ce fura banii de bomboane ai copiilor!
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Marţi, 23 noiembrie 2021, 13:02)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      te referi la cei care cumpara armament in loc sa mareasca alocatiile?
  • +2 (2 voturi)    
    echipa (Marţi, 23 noiembrie 2021, 12:21)

    costelo999 [utilizator]

    cistigatoare se destrama, fabulos, asa cum spunea marele maestru rares bogdan, "citzu presedinte, citzu presedinte " .... la mop