Ciolacu: Susținerea unui guvern minoritar este o greșeală foarte mare. Noi nu susținem așa ceva

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 29 octombrie 2021, 10:36 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Facebook/ Marcel Ciolacu
Președintele PSD, Marcel Ciolacu a declarat vineri, că este exclus ca partidul său să voteze un guvern minoritar PNL - UDMR. Ciolacu susține că este o greșeală foarte mare susținerea unui guvern minoritar iar în acest context, PSD e de acord cu un guvern de tehnocrați sau cu alegerile anticipate.

„Soluția unui guvern minoritar este o greșeală foarte mare și noi nu putem susține așa ceva. Când ai de-a face cu patru crize, economică, sanitară, socială și politică, nu poți cu un guvern minoritar. Îți trebuie un guvern stabil, cu o majoritate în Parlamentul României. Un guvern minoritar este o ruptură între guvern și parlament. Știu că au mai existat guverne minoritare în România, dar nu în astfel de situații de criză. Cu certitudine, PSD nu va vota un guvern minoritar”, a declarat Marcel Ciolacu.

Președintele PSD mai spune că "dacă PNL e așa sigur că trece guvern minoritar, înseamnă că are deal cu USR". "Suntem deschiși la orice variantă, nu e prea târziu pentru un guvern tehnocrat. Haideți să lăsăm procedurile constituționale să aibă loc. Considerați că situația de acum este una.... Când nu se mai poate rezolva o criză, te întorci la popor și faci anticipate", a mai spus Marcel Ciolacu.

Declarația liderului PSD vine după ce liberalii au hotărât, joi seară, într-o ședința la vila Lac cu președintele Klaus Iohannis, să meargă în Parlament și să ceară votul pentru un guvern minoritar.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3918 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Vrajeala! (Vineri, 29 octombrie 2021, 10:52)

    Neam Prostit [utilizator]

    S-au inteles deja! Au decis sa se ascunda si sa nege orice intelegere pe care o au intre ei!

    Cica sa mai mergi la vot! Au distrus si ultima farama de spirit civic, acela de a vota!
    • 0 (4 voturi)    
      da PNL+PSD+dulapu vor ANTICIPATE .... (Vineri, 29 octombrie 2021, 12:34)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Neam Prostit

      da PNL+PSD+dulapu vor ANTICIPATE .... restul e balet pe gheata.....
      • 0 (0 voturi)    
        De (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:10)

        corsic [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        ce ar vrea PNL anticipate?
  • 0 (8 voturi)    
    Foarte bine le faceti acestor (Vineri, 29 octombrie 2021, 10:57)

    John M. [utilizator]

    "intelectuali" care au avut puterea si le-a cazut ciolanul din gura. Ce prosti!
  • +1 (7 voturi)    
    "Noi nu sustinem asa ceva." (Vineri, 29 octombrie 2021, 10:59)

    Susufler0 [utilizator]

    Nici nu apucase sa termine propozitia ca Ciolanu s-a aplecat brusc in fata, aparent fara motiv, dupa care a revenit la pozitia initiala !

    PS. Mai sa fie ! Desi avea masca trasa pana sub ochi, tot i-a fost frica de faptul ca i se pot vede ochii ranjiti si se pot prinde reporterii ca se amuza vizibil de minciuna spusa cum ca pesedistii nu vor sustine un guvern liberal ! :))
  • +1 (9 voturi)    
    Sublim! (Vineri, 29 octombrie 2021, 11:05)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Adica sa fure doar ei si noi nimica?
    Nu sustinem asa ceva!
    • +3 (3 voturi)    
      Si la ce te asteptai? (Vineri, 29 octombrie 2021, 13:05)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      Doar nu-s tembeli sa sustina un guvern PNL, sa fie asimilati cu guvernul, si sa nu poata fura decat ce le scapa Catu printre degete?

      PNL va trebui sa se decida daca vre cu PSD sau cu USR, altfel prevad o suspendare a lui Johannis urmata de anticipate.
  • +4 (10 voturi)    
    USR trebuie sa iasa din sala inainte de vot (Vineri, 29 octombrie 2021, 11:16)

    Gryphus [utilizator]

    pt a fi siguri ca PSD nu voteaza guvernul PNL si apoi sa dea vina pe USR, parlamentarii USR trebuie sa iasa din sala inainte de vot
  • +3 (9 voturi)    
    Hai cu anticipatele ! (Vineri, 29 octombrie 2021, 11:38)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Castiga PSD, face guvern si rezolva (ca prin minune !) toate problemele tarii.

    Un partid responsabil ar fi propus masuri logice/fezabile in Parlament, nu le tine la sertar in speranta ca pleaca ceilalti si vin ei sa salveze Romania.

    PSD nu va intra acum la guvernare, ca e extrem de greu sa treci peste iarna cu sute de morti de Covid zilnic si cu scumpiri pe care nu ai de unde sa le compensezi pentru amaratii care ii voteaza, decat cu pretul blocarii tuturor investitiilor.

    Doecamdata, PARTID=PATRIOT nu se aplica in Romania.

    Mai degraba se aplica PARTID=BANI.

    Astept, cu rabdare, ziua in care partidele vor fi sustinute de cotizanti, nu de la bugetul de Stat.

    Cu toate că e pandemie, partidele politice primesc bani de la stat chiar înainte de finalul lunii. Acestea primesc în luna ianuarie peste 19 milioane de lei din bugetul de stat, potrivit unui comunicat AEP.

    Partidul Social Democrat – 7.640.197 RON
    Partidul Național Liberal – 6.476.964 RON
    Uniunea Salvați România – 2.056.942 RON
    Alianța pentru Unirea Românilor – 1.546.315 RON
    Partidul Mișcarea Populară – 399.741 RON
    Partidul Libertate, Unitate și Solidaritate – 1.434.651 RON
    Partidul PRO România – 288.821 RON.
    • +1 (3 voturi)    
      Titlul bun, comentariul prost. (Vineri, 29 octombrie 2021, 12:25)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Nevotând guvernul PNL-UDMR se forțează anticipatele. Urmează faza următoare, guvern de tehnocrați. Cât vor fi de tehnocrați vom vedea. PSD, USR au spus că vor anticipate și situația politică actuală duce Spre anticipate.
      • 0 (2 voturi)    
        doar daca vrea muschiu' lui Joha' (Vineri, 29 octombrie 2021, 13:47)

        Neam Prostit [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Anticipate se fac DOAR daca vrea Presedintele si DOAR daca vor partidele. Nu exista un eveniment automat de anticipate, acestea se organizeaza DACA si DACA.
  • +2 (4 voturi)    
    Am obosit (Vineri, 29 octombrie 2021, 12:47)

    mr_mojo [utilizator]

    Nici nu mai citesc ce zic ăștia; toți o ard pe etnobotanice.
    Vedem la vot ce iese.
  • 0 (2 voturi)    
    De ce Johannis si-a batut joc de noi? (Vineri, 29 octombrie 2021, 13:40)

    Barbaneagra [utilizator]

    De ce a tras de timp ca sa-si regleze el micile rafuieli cu un partid politic care nu vrea sa fure sau sa influenteze justitia?

    De ce a nominalizat un premier care nu are nicio legatura cu politica, doar sa fie umilit public, ciuca batailor dintre mafiile liberale si pesediste?

    Ce a castigat Presedintele Romaniei? Experienta? La ce sa-i ajute? E expirat politic, moral si civic, pentru ca a compromis nu doar bunul simt al alegatorilor sai, ci chiar propria-i "doctrina": o Romanie Normala, o Romanie Fara Presedinte Jucator!!!