Dacian Cioloș: Nu ni s-a cerut sprijinul / Liderul USR spune că a avut „câteva discuții neconcludente” cu premierul desemnat Nicolae Ciucă, din care a tras „concluzia că există un soi de înțelegere între PNL și PSD”

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 22 octombrie 2021, 20:03 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos
Foto: AGERPRES
Președintele USR Dacian Cioloș cere PNL și PSD „să propună rapid un program de guvernare și o echipă cu care să vină în Parlament cât mai rapid” și cu care „să garanteze că poate gestiona criza sanitară și cea energetică”. Despre susținerea Guvernului condus de premierul desemnat Nicolae Ciucă, Cioloș spune că „nu ni s-a cerut sprijinul sau ajutorul, am avut câteva discuții telefonice neconcludente din care am tras concluzia că există un soi de înțelegere între cele două partide”, respectiv PNL și PSD.

„PNL și PSD sunt datoare să lămurească ce își doresc de la actuala situație și cum vor să iasă din această criză politică. USR a propus o soluție care a fost refuzată de către Parlament și, în consecință, nu poate face altceva decât să aștepte ca cele două partide să găsească o modalitate prin care să deblocheze situația. Suntem conștienți de gravitatea situației și cerem PNL și PSD să propună rapid un program de guvernare și o echipă cu care să vină în Parlament cât mai rapid. Premierul desemnat, Nicolae Ciucă, trebuie să formeze o listă de miniștri și să ofere un program de guvernare prin care să garanteze că poate gestiona criza sanitară și cea energetică”, a scris Dacian Cioloș, vineri seară, într-o postare pe Facebook.

„Nu ni s-a cerut sprijinul sau ajutorul, am avut câteva discuții telefonice neconcludente din care am tras concluzia că există un soi de înțelegere între cele două partide, așa că nu ne rămâne decât să vedem ce soluție pot oferi. Presupun că în ultimele săptămâni au lucrat la soluții concrete, așa că e momentul să le prezinte. Suntem în continuare convinși că o criză politică nu poate fi rezolvată decât politic și că ea trebuie asumată de către partide care să fie direct răspunzătoare în fața electoratului. Orice altă soluție e o fugă de răspundere și cauționează greșeli care nu vor putea fi niciodată asumate politic, pentru că am ales premieri de fațadă”, a mai spus Cioloș.



Iohannis a făcut anunțul alături de Ciucă, acesta spunând că va negocia cu "toate forțele" responsabile pentru ca guvernul propus să fie aprobat în Parlament.

După ce președintele Klaus Iohannis le-a cerut liberalilor nominalizarea lui Nicolae Ciucă pentru funcția de premier, se pregătește guvernare minoritară cu susținerea PSD în Parlament. Surse politice au declarat pentru HotNews.ro că planul era deja parafat, iar funcțiile au fost deja împărțite între PNL-PSD și UDMR. Pesediștii nu vor nominaliza oameni în Guvern, dar vor primi șefia Camerei Deputaților. Premiu de consolare pentru Cîțu va fi șefia Senatului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2563 vizualizari

  • -5 (31 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 22 octombrie 2021, 20:15)

    [anonim]

    • -1 (5 voturi)    
      Nu ai înțeles. (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 9:21)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

      Dacian Cioloș a vorbit cinic. Să ceri ajutor USR după cele făcute ,cu demolarea propriului guvern, înseamnă să vrei moțiune de cenzură. La asta, au dovedit , USR sunt specialiști. Au și jucat la cacialma, băgând 2-3 moțiuni, una trebuia să reușească. Deci USR și-au realizat misiunea, nu mai este nevoie de sprijinul lor acum.
      • +1 (3 voturi)    
        Pare-mi-se mie ca motiunea (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 12:40)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        votata a fost cea initiata de PeeSeeDee si nu de USR. Ca a votat-o si USR si AUR asta spune doar ca cei de la PeeSeeDee au avut noroc si au reusit ce au dorit: sa demita "guvernul meu". Iar USR nu mai era in guvern cind s-a votat motiunea.
  • -1 (23 voturi)    
    Liberalii nu invata din greseli ! (Vineri, 22 octombrie 2021, 20:27)

    Susufler0 [utilizator]

    E adevarat ca acum nici Iohannis care a capturat pe persoana fizica PNL -ul nu ii lasa sa o faca si ii indeamna catre "solutia Tariceanu" adica guvern minoritar cu sprijin din partea PSD in Parlament.

    PS. Poate ca unii isi mai amintesc care a fost finalul : PNL a devenit sclavul PSD iar dupa trei ani de erodare la guvernare si de erodare morala fata de alegatorii sai traditionali a pierdut alegerile parlamentare in favoarea PSD si PDL (cel pe care Tariceanu il scosese din guvern).

    PPS. Sunt premise suficiente ca si de data aceasta sa se intample la fel : PNL sa piarda alegerile parlamentare peste trei ani in favoarea aceluiasi PSD si, de data aceasta a USR care a inlocuit PDL-ul in noua paradigma.

    PPPS. USR sa-si vada de opozitie iar in 2024 sa nu faca gresala PDL din 2009 !
  • -6 (26 voturi)    
    USR- ul a cerut fara catzu si pezede (Vineri, 22 octombrie 2021, 20:27)

    rov [utilizator]

    iar iohanel a ales solutia GRIVCO:

    PIEZEDE&PIENELE,

    Atata il duce capul, ar zice unii, altii stiind cat de lacom, infumurat, lenes, si egotic este, isi explica de ce am ajuns in situatia asta.

    Atentie, au murit mai multi oameni nevinovati decat la revolutie, acest "om" calca pe cadavre.
  • +1 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 22 octombrie 2021, 20:30)

    [anonim]

  • +5 (27 voturi)    
    Wernerul și-a jucat magistral cărțile, data asta (Vineri, 22 octombrie 2021, 20:41)

    Harald [utilizator]

    Cioloș a fost desemnat premier, a avut ocazia să formeze un guvern și s-a demonstrat că nu are destul sprjin parlamentar pentru investire. End of story.
  • +8 (26 voturi)    
    Wow! (Vineri, 22 octombrie 2021, 20:52)

    John M. [utilizator]

    Ce v-ati mai ars! Marii reformatori, salvatorii neamului...Aveti meserii?!...
    • -5 (25 voturi)    
      Toti au...spre deosebire de incompetentii USLului (Vineri, 22 octombrie 2021, 21:14)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Care doar paraziteaza bugetul Romaniei de 31 de ani.

      Incearca alta minciuna ca asta nu tine!
      • -1 (17 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 22 octombrie 2021, 21:25)

        [anonim] i-a raspuns lui UnOarecare

        • +2 (10 voturi)    
          sau cu cumul (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 0:11)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui

          si pensie si leafa!
          • +2 (8 voturi)    
            Da, ca Ciuca...de asa face USL2 reforme la greu (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 0:25)

            UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

            ...
            • -4 (6 voturi)    
              nu, nu te face ca nu stii! (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 5:08)

              miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

              ca aia de a pus-o iu$ereul secretar de stat la mai.
              • +3 (3 voturi)    
                "Aia" a fost protejata lui Blaga si a PNL-ului (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 10:16)

                Denulu [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

                Nu inteleg de ce a adoptat-o Ciolos, dar nu inteleg nici de ce suporterii PNL insista cu ea ca exemplu negativ, cand partidul lor e cel putin la fel de implicat: in 2009 era deja chestor.

                "în 2016 s-a pensionat la doar 42 de ani"
                "La doar 35 de ani, Irina Alexe a devenit cel mai tânăr chestor din Poliția Română"
                "Numirile sale pe funcții înalte au fost puse pe seama apropierii sale de Vasile Blaga."

                https://www.hotnews.ro/stiri-esential-24629954-irina-alexe-fosta-politista-pensionata-42-ani-fost-numita-pana-urma-secretar-stat-ministerul-interne.htm
  • -4 (24 voturi)    
    Intelegere? E USL-ul.. chiar el.. (Vineri, 22 octombrie 2021, 21:09)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    De vreo zece ani formeaza un cuplu, se mai cearta se mai impaca dar ei merg inainte si la bine si la rau.
  • +4 (26 voturi)    
    Ati ratat sansa, dle Ciolos. (Vineri, 22 octombrie 2021, 21:16)

    Cataleya [utilizator]

    Ati avut posibilitatea sa le spuneti PNL-istilor si UDMR-istilor ca, indiferent ce guvern vor forma, USR il va sustine, din responsabilitate politica. Le-ati fi aratat ca sunteti mai buni ca ei si ca puneti interesele statului inaintea celor de partid.
    Dar in loc de asta, v-ati cocotat in turnuletele voastre de fildes crezand ca o sa apara si Citu si Johannis si Kelemen ca sa va roage in genunchi sa-i ajutati.
    Faceati o delegatie frumoasa, va duceati la Catu, Kelemen, Johannis si le-ati fi spus.
    Bai, nu mai intindem pelteaua acum. Bagati-va guvernul in fund, cu tot cu premier, ca in aceste momente nu ne intereseaza nici coalitia si nici guvernarea.
    Dar o sa va sustinem din responsabilitate pt oameni si pt criza energiei care vine odata cu prima zapada.

    Si daca PNL si UDMR v-ar fi dat cu flit, aveati o baza pt declaratiile voastre ulterioare.
    Domne, noi ne-am oferit clar si fara echivoc sa susinem guvernul si tot clar si fara echivoc ni s-a trantit usa in nas. Si astfel ar fi fost clara treaba pt toata lumea.
    Dar in loc sa procedeze asa, Ciolos vine acum si declara ca de vreo 3 zile el ar fi mirosit ca PNL ar vrea sa faca intelegere cu PSD, ca una ca alta.
    Lasa tu mirosurile, parerile si cine stie ce alte presupuneri, ca din cauza lor ati ajuns unde-ati ajuns.

    Chiar si acum, in ceasulal 12-lea si chiar daca guvernul are asigurate voturile PSD, voi aveti sansa sa sustineti guvernul, fara sa cereti nimic la schimb, doar ca sa dati dovada ca tot discursul lui Ciolos despre tara, pandemie, popor, energie, n-au fost vorbe in vant.
    Cand ati fost votati de doar 8 parlamentari din afara USR, ati clamat imediat ca voi sunteti singurul partid responsabil!
    Pai , acum, dupa nici o saptamana, v-a trecut cheful de responsabilitate? Nu e valabila decat la ciolan?
    Ce faceti, ridicati iar cozile pe sus si declarati ca niste copii rasfatati ca, daca PNL si UDMR au deja voturile PSD, noi vom vota contra.
    Noi toti cei 80 de la Termopile.

    Uite-asa.
    De-a dreaq
    • +3 (13 voturi)    
      Nu se trateaza cu teroristii!!! (Vineri, 22 octombrie 2021, 22:17)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      PNL si USD au fost in cahoots tot timpul. Acum is pe fatza!!!! Ce intelegere putea sa aiba cu PNL cand astia nu au vrut si tot ce a facut Catzu cu Iohan a fost sa ii zboare afara pe USR, complet, ca sa poata jafui ei linistiti? C'monnn man, chiar nu stii in ce tara traiesti???
    • -1 (11 voturi)    
      v-ati cocotat in turnuletele voastre de fildes (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 0:13)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      fildes pe reaqu!
      plastic reciclat!
  • 0 (14 voturi)    
    Domnule Ciolos (Vineri, 22 octombrie 2021, 22:07)

    Timonierul [utilizator]

    cu tot respectul, Dvs ați fost remarcat și apreciat când ați distrus un guvern !
    Se pare ca v-ați adus aportul la distrugerea unui guvern .
    Doriți sa-l distrugeți și pe următorul?
    • +3 (5 voturi)    
      Nu! (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 10:59)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Timonierul

      Acum e randul lui Ciuca al nostru!