Negocieri PNL-UDMR pentru formarea guvernului. Kelemen: Am discutat dacă putem continua împreună guvernarea. Răspunsul e da / Când ar putea avea loc votul în Parlament

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 22 octombrie 2021, 13:06 Actualitate | Politic


Florin Citu si Kelemen Hunor
Foto: AGERPRES
O primă rundă de negocieri PNL-UDMR pentru guvernul minoritar condus de Nicolae Ciucă a avut loc vineri, liderii celor două partide spunând că nu s-a discutat încă despre împărțirea portofoliilor. "Am discutat dacă putem continua împreună guvernarea. Răspunsul a fost da", a afirmat Kelemen Hunor.

Florin Cîțu a afirmat că, cel mai probabil, noul guvern va cere votul Parlamentului joi.

Întrebat de ce au eliminat USR din noua formulă de guvernare și au pactizat cu PSD pentru susținerea Cabinetului Ciucă, liderul PNL, Florin Cîțu, a susținut din nou că USR este cel care a provocat criza politică, iar PNL "nu face niciun pact" cu PSD:
  • "Nu se face niciun pact (cu PSD - n.r.). Mergem în Parlamentul României. Nu este niciun pact cu PSD, se merge în Parlament şi USR are şansă să voteze acest Guvern.
  • Astăzi suntem aici pentru că USR a votat o moţiune a PSD, ca să fim foarte clari".
Reamintim că președintele Klaus Iohannis a anunțat oficial, joi, că a decis să îl desemneze pentru funcția de premier pe generalul în rezervă Nicolae Ciucă, șeful statului declarându-se "mulțumit și bucuros că PNL a venit cu o nouă abordare".

Iohannis a făcut anunțul alături de Ciucă, acesta spunând că va negocia cu "toate forțele" responsabile pentru ca guvernul propus să fie aprobat în Parlament.

După ce președintele Klaus Iohannis le-a cerut liberalilor nominalizarea lui Nicolae Ciucă pentru funcția de premier, se pregătește guvernare minoritară cu susținerea PSD în Parlament. Surse politice au declarat pentru HotNews.ro că planul era deja parafat, iar funcțiile au fost deja împărțite între PNL-PSD și UDMR. Pesediștii nu vor nominaliza oameni în Guvern, dar vor primi șefia Camerei Deputaților. Premiu de consolare pentru Cîțu va fi șefia Senatului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5288 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    Le ghioraie matele (Vineri, 22 octombrie 2021, 13:21)

    moima [utilizator]

    si le curg balele dupa fondurile alea europene... aproape ca nu se aude nimic din ce zic
  • +18 (20 voturi)    
    "Răspunsul e da" (Vineri, 22 octombrie 2021, 13:25)

    c2 [utilizator]

    ar fi fost o stire ca UDMR sa zica "nu" participarii la guvernare... nimic nou!
    • +2 (4 voturi)    
      UDMR nu a tradat niciodata o coalitie din care a f (Vineri, 22 octombrie 2021, 20:37)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui c2

      facut parte. Pe cand ai nostri nu au ratat nici o coalitie.
      Mereu am platit prostiile lor. Ei bine mersi au platit politic . . . .
  • +13 (15 voturi)    
    Astea sunt optiunile (Vineri, 22 octombrie 2021, 13:27)

    Caligula [utilizator]

    Desigur, Ciuca poate negocia cu toti actorii politici responsabili si scoate tara si PNL din criza prin refacerea aliantei PNL+USR+UDMR, ca la urma urmei conditia USR de participare e acum indeplinita, dar sustinerea PSD e mai importanta.
    • -1 (7 voturi)    
      ..... intelepciune ....... (Vineri, 22 octombrie 2021, 15:34)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      '' Fereste-ma Doamne de aliati in coalitie ca de adversarii politici ma feresc singur ''. Macar adversarii sunt pe fata si depun motiuni de cenzura la care ma astept.
  • +14 (18 voturi)    
    USL 2,3 etc coopteaza si UDMR...fara numar (Vineri, 22 octombrie 2021, 13:54)

    A.S [utilizator]

    Igen, Igen...continuam...si la noi place ciolan, vine Craciun, facem un frumosa repetitie la Halloween - gurven nou si de An Nou totii A-laturi.
    • 0 (4 voturi)    
      Crapa ranza in USR-isti de ciuda dupa prostia (Vineri, 22 octombrie 2021, 20:39)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui A.S

      facuta...
  • +2 (10 voturi)    
    :)) (Vineri, 22 octombrie 2021, 14:49)

    nahir [utilizator]

    :)) :))
    Cine-și închipuia că chelemen nu va zice da, e un mare tăntălău.
    Păi măi chelemene, șmecher cu pretenții de a fi maghiar (ca și iohannis care are pretenția că e neamț), tu știai de mult că iohannis clocește renașterea usl, d-aia nici nu ai mai negociat ceva cu USR, pt. că știai că ai locurile tale în guvernul ăsta. Zât de-aici!
  • +6 (8 voturi)    
    ahahahaha (Vineri, 22 octombrie 2021, 15:04)

    liviu_ [utilizator]

    ba faza cu "nu facem nici un pact cu psd" imi aminteste de un banc:

    "Replica lui Maria cand Ion o prinde in pat cu altu:
    - Ioane, tu o sa crezi ce vezi, sau ce iti spun eu?"
  • +5 (9 voturi)    
    Corb la corb nu scoate ochii (Vineri, 22 octombrie 2021, 15:21)

    mr_mojo [utilizator]

    Cum să piardă UDMR un guvern? Trebuie să fie in toate!
  • 0 (4 voturi)    
    Se aude că un individ periculos și instabil, (Vineri, 22 octombrie 2021, 19:03)

    Rescator [utilizator]

    pe numele lui Rareș Bogdan este propus ministru al
    apărării.Doamne ferește,mai bine ar fi să fie numit
    Garcea.