Propunerea lui Nicolae Ciucă împarte PSD în două / Ciolacu în corzi: PNL să-și schimbe decizia că nu discută cu PSD

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 21 octombrie 2021, 13:34 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Hotnews
Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat joi, după consultările de la Cotroceni, că între PSD și PNL nu a existat până în acest moment niciun dialog pentru susținerea lui Nicolae Ciucă, dar nu a exclus că vor exista discuții după ce președintele va desemna un nou premier. Lideri ca Vasile Dâncu, Sorin Grindeanu, Paul Stănescu și Mihai Tudose s-ar fi opus susținerii PSD în Parlament a premierului desemnat Nicolae Ciucă, susțin surse social-democrate pentru HotNews.ro.

Întrebat de jurnaliști dacă este dispus PSD să discute cu Nicolae Ciucă susținerea unui guvern propus de acesta, Marcel Ciolacu a evitat răspunsul, dar nu exclude posibilitatea.

"Cred că ați început cu un neadevăr, faptul că PSD are opțiuni. Eu cred că PSD nu are opțiuni, fiindcă PNL are o decizie că nu discută cu PSD. Nu cred că liderii PNL încalcă statutul... (...) Nu există acest dialog până în acest moment privind formarea unei majorități. Conform Constituției, PSD a câștigat alegerile și atunci PSD nu poate face parte dintr-un guvern fără să aibă primul ministru desemnat din partea PSD. (...) În acest moment nu avem un candidat de prim ministru desemnat. În momentul în care vom avea un prim ministru desemnat, conform spuselor de ieri din Parlament, vom avea un dialog pentru formarea unei majorități și vom vedea ce decizii vom lua. (...) Cel mai stabil partid din România și cel mai responsabil este în continuare PSD. Dacă există opinii în interiorul partidului, mă mândresc cu acest lucru”, a spus Ciolacu, după consultările de la Cotroceni.

Surse social-democrate au declarat pentru HotNews.ro că în discuțiile din ședința PSD, Vasile Dîncu le-a cerut colegilor să nu voteze un guvern minoritar PNL-UDMR indiferent de numele premierului. Anterior, cu o zi în urmă și Sorin Grindeanu, Paul Stănescu și Mihai Tudose și-ar fi prezentat reținerea în ceea ce privește susținerea unui guvern minoritar.

La întrebarea reporterilor dacă este PSD împărțit în două în ceea ce privește susținerea premierului desemnat Nicolae Ciucă, Ciolacu a răspuns: "Cel mai stabil partid din România este în acest moment PSD. Există opinii în PSD și mă mândresc cu acest lucru".

Totodată, Ciolacu nu a vrut să răspundă la întrebarea dacă PSD dorește șefia Camerei Deputaților: "PSD nu cere nimic. Mie îmi este suficient să fiu șef la ciuma roșie", a replicat Ciolacu.

HotNews.ro a relatat că după ce președintele Klaus Iohannis le-a cerut liberalilor nominalizarea lui Nicolae Ciucă pentru funcția de premier, se pregătește o guvernare minoritară cu susținerea PSD în Parlament. Surse politice au susțin că președintele PSD Marcel Ciolacu ar fi fost de acord să susțină un guvern minoritar condus de Nicoale Ciucă în schimbul împărțiroi conducerii Parlamentului și direcționarea fondurilor publice către primarii PSD.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















33590 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    e sfasiat (Joi, 21 octombrie 2021, 13:58)

    nellino [utilizator]

    intre PSD si ordinul pe unitate
    • 0 (0 voturi)    
      Pacalit ca Gioana (Vineri, 22 octombrie 2021, 19:49)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Asa s-a pacalit si Gioana, intai cu Tariceanu pe care l-a tinut in functie trei ani si apoi cu Basescu ca a luat PSD la guvernare in "larga cualitie" cateva luni dupa care i-a dat afara. Gioana n-a mai ajuns presedinte, iar Basescu a cumparat parlamentari "la bucata" si i-a asigurat majoritatea lui Boc.
      Istoria se repeta: momiti cu ceva bani si functii Ciolacu &Comp. o sa-i sprijine. Diferenta o face pandemia: vor raspunde la comun si pt. morti!
  • +22 (24 voturi)    
    Aranjamente (Joi, 21 octombrie 2021, 14:33)

    JohnDoe666 [utilizator]

    Aranjamente, miș-mașuri, jocuri de interese, nepotisme, interese financiare, aranjamente de culise! Și asta în detrimentul populimii care asistă neputincioasă la acest joc pe banii și, mai de actualitate, pe sănătatea ei! Barbut între amici pe banii noștri! Halal!
    • +5 (5 voturi)    
      Corect, (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:26)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui JohnDoe666

      este un teatru ieftin, cele spuse de dvs se vor adeveri la votul ,, bârlamentului,, iar peezeedee și peeneelee ,, căcîțuhănuș ,, vor afirma sus și tare că e în interesul poporului , dar pentru o ,,pereoadă ,, !!!!
  • +18 (22 voturi)    
    Depinde de ordin pe unitate (Joi, 21 octombrie 2021, 14:44)

    Coco Whistle [utilizator]

    Din pacate romania e o tara a gradatilor si fratiilor. Acesti nu fac politica tarii ci a structurilor din care fac parte. Intr-o societate normala, ar trebui arestati.
  • +20 (24 voturi)    
    Ciolacu (Joi, 21 octombrie 2021, 15:09)

    yol [utilizator]

    spune un adevar, psd chiar a castigat alegerile.
    Inteebarea e: de ce nu desemneaza un premier si formeaza un guvern cu un program de guvernare.
    Daca nu face asta, care e rolul psd-ului. Sa fie remorca lui Iohannis??!
    • +2 (6 voturi)    
      pai il intreaba de sanatate cineva pe ciolacu? (Joi, 21 octombrie 2021, 22:29)

      credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui yol

      democratii trebuie sa guverneze cu deficit 9% din pib,asa e RO normala si educata!
      • +5 (7 voturi)    
        care democrați? (Vineri, 22 octombrie 2021, 0:25)

        anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

        PNL a ținut să iasă din categoria asta odată cu congresul din 25 septembrie.
  • +7 (9 voturi)    
    Guvern minoritar al lui Johannis (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:03)

    Gargara3 [utilizator]

    Exista o contradictie flagranta intre ce spune si ce doreste in fapt KWJ. Spune ca vrea incetarea crizei si un guvern stabil., dar numeste in prima etapa un premier pe care partidul pe care il conduce nu il voteaza Iar acum numeste al doilea premier din partidul sau de aceasta dat ,care n-are nici o treaba cu functia, el fiind un pensionar special ( cum va desfiinta pensiile speciale angajament din PNRR ?) cu care vrea un guvern minoritar incapabil de reforme fiind "la mana " PSD .WTF KWJ esti total debusolat
    • -2 (2 voturi)    
      nu cred ca... (Vineri, 22 octombrie 2021, 12:51)

      GNG [utilizator] i-a raspuns lui Gargara3

      ... desfiintarea pensiilor speciale este unul din angajamentele PNRR-ului .
      • +3 (3 voturi)    
        dar este (Vineri, 22 octombrie 2021, 13:29)

        mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui GNG

        unul de bun simt si reparator