Kelemen Hunor: Ciucă este un militar excepțional, dar e o problemă politică. În democrații, guvernele nu sunt conduse de militari

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 21 octombrie 2021, 13:18 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Guvern
Liderul UDMR Kelemen Hunor a declarat joi că uniunea este deschisă la dialog în ceea ce privește nominalizarea lui Nicolae Ciucă, dar a subliniat că există totuși o problemă pe palierul politic în condțiile în care, în statele democrate, guvernele nu sunt conduse de militari, fie ei în rezervă. ”Nu avem o problemă cu persoana sa, e un principiu. În condiții normale, guvernele nu sunt conduse de militari”.

”Am luat act de propunerea PNL. Ciucă este un militar excepțional care a muncit, a mers în teatrele de război. Pe palierul politic este însă o problemă pentru că nu este foarte uzual, în ultimii 50-60 de ani, în țările democrate niciun militar nu a condus guvernul. Din acest punct de vedere avem o oarecare reținere, dar înțelegem propunerea și dorința PNL de a căuta o soluție rapidă. Suntem deschiși la dialog, să vedem și punctul de vedere al lui Florin Cîțu. Dacă Iohannis îl va desemna, probabil că vom discuta și cu el dacă va dori și vom vedea care sunt prioritățile”, a declarat Kelemen Hunor.

La insistențele presei, el a spus că UDMR poate accepta acum o astfel de soluție și că este important ca săptămâna viioare să avem un vot în Parlament pentru un nou guvern.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5603 vizualizari

  • +32 (38 voturi)    
    KH are dreptate (Joi, 21 octombrie 2021, 13:23)

    axxa [utilizator]

    dar udmr nu are o problema cu asta, ar fi de acord si cu o matura pe post de prim ministru, doar sa fie parte la guvernare.
    • +1 (3 voturi)    
      cuvantul lui Hunor este destul de clar: (Joi, 21 octombrie 2021, 14:31)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui axxa

      ,,Nu sunt de acord cu Ciuca, dar daca dati functii ptr cei din UDMR, atunci vom vota acest guvern".
  • +2 (16 voturi)    
    Ciuca stie cine este platit de Informacios Hivatal (Joi, 21 octombrie 2021, 13:27)

    CezarN [utilizator]

    Si asta este o problema. :))
    Poate ca Catzu sau un civil nu stie sigur, sau nu este informat, sau nu crede, insa Ciuca stie sigur cine si ce hram poarta, cine este pe statele Informacios Hivatal(HI), sau FSB, sau CIA, sau DGSE, sau BND, sau Mossad, sau ... ca pe statele romanilor nu prea mai avem din pacate.
  • +10 (12 voturi)    
    Hopa! Negociem (Joi, 21 octombrie 2021, 13:32)

    Remarque [utilizator]

    Inseamna ca UDMR are cateva conditii de pus, pentru care in acest moment nu s-a batut palma insa. Probabil ceva ministere, secretari de stat, etc.
  • +2 (20 voturi)    
    Romania NU e democratie (Joi, 21 octombrie 2021, 13:40)

    Gryphus [utilizator]

    in Democratie se respecta Constitutia si se supun la vot motiunile de cenzura

    in Democratie drepturile si libertatile cetatenilor NU se ingradesac prin HG sau OUG

    etc
    • -2 (4 voturi)    
      tu vorbesti mujicule ? (Joi, 21 octombrie 2021, 14:07)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      tu vorbesti mujicule ?
    • -2 (4 voturi)    
      ce motiune (Joi, 21 octombrie 2021, 14:40)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      nu s-a votat? de fapt nu se poate vota decat una pe sesiune. daca au fost doua s-a votat una doar. pentru ca altfel nu se poate. asa scrie in constitutie, despre care tu spui ca trebuie respectata. si a fost.
  • -11 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 octombrie 2021, 13:42)

    [anonim]

    • +2 (6 voturi)    
      si dai (Joi, 21 octombrie 2021, 14:46)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui

      si linge, pana faci luna si bec. atat de frica sa va fie de usr incat sa va aliati cu psd? :))
      alegerea asta "minunata" va va duce la ghena de gunoi. si e posibil sa distrugeti si scorul usr, la cum va pozitionati.
      insa alegatorii vostri nu vor uita ca i-ati lasat pe mana psd aur, pentru ca asta se va intampla la alegerile urmatoare.
  • -6 (18 voturi)    
    Sunteti dusi cu capul (Joi, 21 octombrie 2021, 13:49)

    Dogul [utilizator]

    Ciuca este un cetatean ca toti ceilalti. Se intampla sa fie militar de cariera. Si ce? Nu are dreptul la absolut orice functie publica? Unde scrie asta? V-ati spalat creierele, domnilor? Asa reactionati, de parca Ciuca e dusmanul statului. Adica o tuta ca Veo a putut fi premier, da Ciuca nu, nu poate, nene. La ce i-a folosit Veoricai faptul ca era ... profesoara de lucru manual si nu militar? Reveniti in 2021, speriatilor, ca nu vine Ciuca sa va aduca tancurile in fatza portii.
    • +1 (5 voturi)    
      Ciuca e FOST militar. (Joi, 21 octombrie 2021, 14:14)

      Cetateanu' [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      A trecut in rezerva inainte de a deveni ministrul Apararii. Standardele NATO cer ca ministrul apararii sa fie civil. Dar dl. Ciuca acum e rezervist, deci civil (dpdv legal, cel putin).
    • -1 (5 voturi)    
      Aberezi (Joi, 21 octombrie 2021, 14:38)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      Ciuca n-are ce cauta acolo

      Tu chiar nu intelegi ce inseamna APV?
  • -1 (13 voturi)    
    e o chestie de nuanta.. (Joi, 21 octombrie 2021, 13:50)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Nicolae Ciuca este general in RETRAGERE. A fost militar
    PE acest rationament tuturor romanilor ce au facut armata le este interzis sa ocupe functii politice? Interesant..... mai ales venind din partea Udmr..

    Ailalti deja si-au dat arama pe fata: nici eu nu vor cu general, nu sprijina un guvern minoritar - chiar daca al lor era singura optiune!!! - vor mai mult ciolan la molfait pt a fi de acord
    Mai bine sa piara tara decit sa isi calce ei "printzipiile nereperate"
    • +1 (5 voturi)    
      Militari securisti si militieni (Joi, 21 octombrie 2021, 14:48)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      Nu au ce cauta in politica.

      Probabil in Africa este ok.
  • +6 (16 voturi)    
    democratie? (Joi, 21 octombrie 2021, 13:52)

    cmariusalin [utilizator]

    democratie?! unde? ca in Romania nici vorba...
  • -2 (6 voturi)    
    asta e situatia, (Joi, 21 octombrie 2021, 14:30)

    nick1587873340950 [utilizator]

    voi astia, chir nu intelegeti ca situatia e grava ?
    SI NU E VORBA DESPRE VIRUS
    POATE CINEVA DIN CSNT ISI FACE TIMP SA PREZINTE SITUATIA REALA SI FARA PERDEA
  • -1 (5 voturi)    
    Si ce te faci (Joi, 21 octombrie 2021, 14:37)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    daca politicienii sunt incompetenti si corupti ?
    Cred ca este nevoie de o dictatura militara de vreo 2 - 3 ani ca sa realizam ca nu am inteles bine democratia.
    • 0 (4 voturi)    
      politicienii sunt la fel ca voi (Joi, 21 octombrie 2021, 15:08)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      Aka populatia Ro.

      Deci un dictator va fi la fel. Incompetent si spagar

      Realitatea doare.
  • -1 (3 voturi)    
    Cum sa nu! (Joi, 21 octombrie 2021, 17:04)

    John M. [utilizator]

    N-ai auzit de Colin Powell ?! Fost general, devenit secretar de stat (un fel de prim-ministru)
  • -3 (3 voturi)    
    Cel mai serios partid din Romania (Joi, 21 octombrie 2021, 17:11)

    CristianG [utilizator]

    este, din pacate, UDMR.