VIDEO Florin Cîțu: Eu am făcut propunerea ca Nicolae Ciucă să fie premier

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 21 octombrie 2021, 12:01 Actualitate | Politic


Florin Citu, ales presedinte PNL 4
Foto: Facebook PNL
Florin Cîțu a declarat, joi, că el este cel care a propus ca Nicolae Ciucă să fie premier al unui guvern minoritar PNL-UDMR, susținând că aceasta este soluția pentru deblocarea crizei politice.

„Este o propunere pe care eu am făcut-o. A fost acceptată în unanimitate în BEX. Suntem într-o criză politică, noi credem că aceasta este soluția”, a spus Cîțu.

Întrebat insistent dacă președintele Klaus Iohannis este cel care l-a impus pe Nicolae Ciucă, Cîțu a spus doar că propunerea a fost a lui.

Declarațiile lui Cîțu:
  • România trece printr-o criză politică și de sănătate. PNL a dat dovadă de maturitate și s-a prezentat cu o propunere de premier pentru a debloca criza. Un guvern minoritar cu UDMR.
  • În acest moment mizăm pe responsabilitatea parlamentarilor români.
  • Este o propunere pe care eu am făcut-o. A fost acceptată în unanimitate în BEX.
  • Suntem într-o criză politică, noi credem că aceasta este soluția.
  • A venit în contextul unei crize politice pe care nu PNL a provocat-o
  • Sunt sigur că vom găsi susținere în Parlament







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7932 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Superman :))) (Joi, 21 octombrie 2021, 12:08)

    Luk [utilizator]

    Luna trecuta (25 septembrie) zicea ca PSD ramane cel mai mare dusman al PNL si azi face USL 2.0.

    O marioneta pe care o joaca Iohannis cum doreste, asta a fost planul de la bun inceput.

    Sa va voteze uselistii...
  • +11 (13 voturi)    
    Principiile lui Dragnea (Joi, 21 octombrie 2021, 12:09)

    axxa [utilizator]

    Il pui pe cel mai paralel cu realitatea ca sa nu zic altfel, doar ca sa fii sigur ca nu-ti sufla scaunul proaspat ocupat prin mita si minciuna. pnl, psd nici o diferenta.
    • +6 (8 voturi)    
      diferenta (Joi, 21 octombrie 2021, 14:10)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui axxa

      dancila chiar era ok ca om fata de cacitu. Pusa de fatada, altii luau deciziile, dar nu era atat de nesimtita.
  • +13 (13 voturi)    
    #Romaniacastigatoare locul 1 la coronavirus (Joi, 21 octombrie 2021, 12:14)

    cici balerina [utilizator]

    Cine il mai crede pe Pinochio asta interlop?

    Tot tu ai facut si coalitia cu PSD nu-i asa frustratule?
    Mic satrap ce baga Romania in gunoi pentru orgoliile lui marunte, liberalii ar trebui sa fie mandrii de #echipacastigatoare
  • +13 (15 voturi)    
    Superman (Joi, 21 octombrie 2021, 12:17)

    Luk [utilizator]

    Superman e un soi de "muppet", o papusa care vorbeste cu vocea ventrilocului Iohannis.
  • +8 (10 voturi)    
    Hai ma cutule (Joi, 21 octombrie 2021, 12:19)

    justin [utilizator]

    cine sa te creada? De ce nu ai mers la tura precedenta de consultari cu aceasta solutie? Te-a lovit deodata inspiratia? Penibiliule
  • +13 (13 voturi)    
    asta minte cu nesimtirea carutasului (Joi, 21 octombrie 2021, 12:21)

    acribion [utilizator]

    prins la ciordeala.
  • +11 (13 voturi)    
    Citu (Joi, 21 octombrie 2021, 12:23)

    loveparade [utilizator]

    nu poate sa isi propuna lui sa isi streaga mucii de pe barbie daramite sa propuna si un prim ministru
  • +12 (12 voturi)    
    Prost ești, Doamne! (Joi, 21 octombrie 2021, 12:26)

    mr_mojo [utilizator]

    Și fudul pe măsură.
  • +8 (10 voturi)    
    Ei, asta e! (Joi, 21 octombrie 2021, 12:27)

    somesanu [utilizator]

    L-a detronat pe Ponta cu scaunul gol de la UE! Sau cu parerea diferita a deputatului Ponta fata de parerea PM-ului Ponta :/
  • +6 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 octombrie 2021, 12:32)

    [anonim]

  • +5 (7 voturi)    
    A scris dupa dictare (Joi, 21 octombrie 2021, 12:33)

    UnOarecare [utilizator]

    :))
  • +9 (9 voturi)    
    guvern minoritar? (Joi, 21 octombrie 2021, 12:36)

    Neam Prostit [utilizator]

    Pai nu zicea Vasile ca daca nu au majoritate nu propun PM? S-au sucit? Din nou?

    Vasilica minte si cand doarme. Aterizare lina spre 10% ii doresc PNL!
  • +4 (6 voturi)    
    Mda. Marioneta lu' marioneta... (Joi, 21 octombrie 2021, 12:37)

    IancuJianu [utilizator]

    .
  • +5 (5 voturi)    
    citu (Joi, 21 octombrie 2021, 12:42)

    mihai53 [utilizator]

    Ma taci ma caraghiosule. Tu primesti ordine, nu faci propuneri. Mai stai putin la Senat si valea.
    Sper ca Ciuca va face curatenie in guvern, scotand incapabilii din echipa castigatoare.
  • +5 (7 voturi)    
    BA, NE LASI ?!? (Joi, 21 octombrie 2021, 12:44)

    gmb72 [utilizator]

    Ti-a bagat-o sefu-tau KWI pe gat, chiar ne iei de prosti ?!?
    Parca te si vad peste cateva luni, daca vezi ca merg (poate, Doamne ajuta !) treburile, ca incepi si tu ca Orban, sa-l sapi pe unde poti pana termini si cu Ciuca, nu care cumva sa-ti zboare scaunul....
    Oricum Ciuca era si cred ca a ramas prima dragoste a lui KWI, asa ca esti pe duca....
  • +7 (9 voturi)    
    *Dragă* Super-Cîțule, (Joi, 21 octombrie 2021, 12:45)

    Rescator [utilizator]

    Ai propus tu pe dracu!Ai primit ordin executiv de la
    KWI.Nici măcar acum nu ai înțeles că nu te mai vrea
    nimeni.Ai produs numai nenorociri pentru România și
    cetățenii români.Cere azil politic în Botswana și dute!
    • +4 (6 voturi)    
      buna alegearea destinatiei, (Joi, 21 octombrie 2021, 14:12)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      ca bani are de la multa lume
  • +7 (7 voturi)    
    Die hard (Joi, 21 octombrie 2021, 13:02)

    TrueBlue [utilizator]

    Citule, te-au dat jos ba! Au reusit!
  • +3 (5 voturi)    
    O propunere inteleapta (Joi, 21 octombrie 2021, 13:08)

    Propinatiu [utilizator]

    Dar fara USR, greu cu anticoruptia.
  • +4 (6 voturi)    
    Deci esti sluga pana la capat :)) (Joi, 21 octombrie 2021, 13:09)

    CezarN [utilizator]

    Sluga Romaniei, ma refeream. :))
  • +8 (8 voturi)    
    Reporter: V-ati dat demisia sau ati fost dat afara (Joi, 21 octombrie 2021, 13:10)

    ciprian_ [utilizator]

    Antrenor de fotbal: Cand m-au dat afara nici eu nu am mai vrut sa stau.
  • +8 (8 voturi)    
    Serios? (Joi, 21 octombrie 2021, 13:15)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Si in 2020 tot el? Ca parca Ciuca era backup-ul lui Iohannis si atunci.

    Eu unul nu il mai cred pe Citu nici daca-mi spune ca afara e noapte. Mai bine ma uit la ceas ca sa fiu sigur.
  • +10 (10 voturi)    
    M#13 (Joi, 21 octombrie 2021, 13:17)

    deville2010 [utilizator]

    Câțule.Inceputul sfarsitului pentru tine.Un gângăvit mizer.
  • +4 (4 voturi)    
    Daca te hotarai (Joi, 21 octombrie 2021, 15:22)

    yol [utilizator]

    mai devreme nu mai era tot circul asta….
    Sa spui asta acum, deja e prea penibil.
  • 0 (2 voturi)    
    ha (Joi, 21 octombrie 2021, 16:12)

    csan [utilizator]

    ce i-a zis pres-ul Romaniei : spune ma ca este propunerea ta ca sa fi tu cineva, sa dai impresia ca tu faci jocurile in tara asta. Ai primit premiul de consolare pentru cate pupaturi ai dat. Parca ii timiteai pe aia de la usr sa negocieze cu psd. Si ce sa vezi , te-ai dus tu. Asta asa ca sa ne demonstrezi , daca mai era nevoie cat de mizerabil esti.
  • 0 (0 voturi)    
    Stim Citule (Joi, 21 octombrie 2021, 21:30)

    galeo [utilizator]

    Ca tu esti superman.