Oficial: Nicolae Ciucă, propunerea de premier cu care liberalii merg la Cotroceni

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 21 octombrie 2021, 10:12 Actualitate | Politic


Nicolae Ciuca
Foto: Facebook - Nicolae Ciuca
Nicolae Ciucă este propunerea impusă liberalilor de Klaus Iohannis și cu aceasta merge PNL la consultările de la Cotroceni. Decizia a fost luată miercuri seară, într-o întâlnire restrânsă a liderilor PNL cu președintele Klaus Iohannis la Vila Lac și formalizată joi, într-o ședință de doar câteva minute a Biroului Permanent Național. Surse liberale au declarat pentru HotNews.ro că Nicolae Ciucă va conduce un guvern minoritar cu sprijinul PSD în Parlament.
Potrivit surselor citate, liberalii sunt interesați de colaborarea cu PSD la nivel parlamentar iar guvernul condus de Nicoale Ciucă să fie unul minoritar.

Deciziile au fost oficializate joi dimineață într-o ședință a Biroului Național Permanent care a durat doar câteva minute.

Miercuri seară, liderii PNL s-au întâlnit la Vila Lac cu președintele Klaus Iohannis și au discutat mai multe variante pentru nominalizarea candidatului PNL pentru postul de premier: Florin Cîțu, Nicolae Ciucă și Lucian Bode. Nicolae Ciucă a fost însă preferat de șeful statului pentru funcția de prim-ministru, fiind unul dintre fidelii șefului statului.

Surse din PNL declarau pentru HotNews.ro că șansele lui Florin Cîțu de a fi nominalizat de către președintele Klaus Iohannis pentru funcția de premier au scăzut considerabil în ultimele zile. "Contextul crizei sanitare și politice nu mai permite negocieri pe termen mediu și lung și trebuie identificată imediat o soluție. Noi vrem ca președintele partidului să fie și premierul, dar nu mai este timp. Nominalizările pe funcții se pot schimba. Așteptăm un semn de la președinte, decizia îi aparține", au explicat sursele citate.

Încă de săptămâna trecută, informațiile HotNews.ro arătau că o parte dintre liberali recunoșteau neoficial că Florin Cîțu nu mai are șanse de a fi din nou premier, însă nimeni nu și-a asumat să-i ceară acestuia să își retragă candidatura.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17823 vizualizari

  • +8 (26 voturi)    
    Cum e cu teza de doctorat e plagiata or ba? (Joi, 21 octombrie 2021, 10:20)

    hopsinoi [utilizator]

    Sau vom afla mai tarziu ca era santajabil?
    • +1 (15 voturi)    
      Cum era cu statutul PNL "Fara aliante cu PSD"? (Joi, 21 octombrie 2021, 11:21)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      Acum cativa ani se bateau cu pumnul in piept ca sunt "anti-PSD" si au trecut in statut asta, ca nu vor face aliante cu PSD.
      Intre timp au uitat asta?
  • -16 (40 voturi)    
    minoritar, singura solutia rationala la moment... (Joi, 21 octombrie 2021, 10:20)

    demaGOGU [utilizator]

    ...cu un extra-bonus prin faptul ca zonele taliban-vitriolice din politichia rom (USR+AUR) raman in afara jocului guvernamental (dar nu si parlamentar).

    bemolul vine desigur din postura unui prim-ministeriat militar(izat) care ne plaseaza mai degraba in grupa democratiilor esuate sud-americane decat la periferia Occidentului.
    • +1 (13 voturi)    
      Un joc simplu (Joi, 21 octombrie 2021, 11:11)

      moima [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      PSD nu intra la guvernare ca sa nu lase liber tot peisajul de "opozite" in schimb vor fi lasati sa jefuiasca in continuare, cot la cot cu PNL.

      Sa te tii acum politie politica cu toti ofiterii corupti la putere si cu crima organizata subordonata structurilor.
  • +20 (44 voturi)    
    Excelent (Joi, 21 octombrie 2021, 10:22)

    ThalesdeTeleorman [utilizator]

    Doar liberalii puteau gasi o nulitate mai mare decat Citu pe care sa o desemneze prim-ministru. As mai propune alte cateva, Coldea, Pahontu, Oprea, Ontanu, etc...
    • +2 (6 voturi)    
      Si DZ-Titel ??? nicio mentiune? (Joi, 21 octombrie 2021, 11:12)

      moima [utilizator] i-a raspuns lui ThalesdeTeleorman

      :P
    • +3 (15 voturi)    
      specific tarilor bananiere (Joi, 21 octombrie 2021, 11:42)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui ThalesdeTeleorman

      un general in functia de prim ministru, (nu mai vorbesc de capacitatile lui)
  • +21 (37 voturi)    
    Un lucru foarte bun...dealtfel, (Joi, 21 octombrie 2021, 10:23)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    sa vedem acum daca se va cauta sustinere de la PSD sau de la USR pentru investirea in parlament...

    Daca vor merge la PSD...FRATIA HOTIEI(PSD + PNL + UDMR) se va reface, se va fura ca in codru, adio reforme si scarba populatiei pentru clasa politica veche, va creste exponential...Asta va ajuta AUR si poate USR...

    PNL va fi pe topogan....desi va incerca sa se redreseze prin pomeni electorale, avand controlul banilor

    PSD va putea santaja oricand din parlament un guvern minoritar, PNL+UDMR, pe care il va sustine la inceput...

    Pentru toti e importat sa nu fir USR la guvernare si s anu ceara reforme, pentru ca astfel clasa veche politica va pierde privilegiile!!!
  • +7 (21 voturi)    
    Cine este generalul...sustinut de PSD si PNL (Joi, 21 octombrie 2021, 10:24)

    Gryphus [utilizator]

    CIUCA
  • +13 (25 voturi)    
    Good Bye, Lenin(Catzu)! (Joi, 21 octombrie 2021, 10:26)

    CezarN [utilizator]

    Asta inseamna ca, in cateva luni, baronii PNL (nu mai putin voraci decat cei de la PSD) il vor devora pe Catzu si va incepe o noua lupta pentru putere in PNL. Sper doar sa nu fie la fel de nociva pentru tara cum a fost precedenta.
  • +8 (26 voturi)    
    pe scurt (Joi, 21 octombrie 2021, 10:26)

    cucuveauamov [utilizator]

    soldatul fanfaron va conduce o tara din America de Sud
  • +12 (22 voturi)    
    Seful (Joi, 21 octombrie 2021, 10:26)

    bogdaniulian [utilizator]

    Seful e acea persoana la care te duci cu ideile tale si iesi cu ideile lui....pai ce facem cu statutul PNL??? tz tz tz
    • -1 (5 voturi)    
      Dar asta se intampla numai (Joi, 21 octombrie 2021, 11:57)

      Ibit [utilizator] i-a raspuns lui bogdaniulian

      Dupa ce te duci la consultari ......
  • +1 (21 voturi)    
    guvern minoritar (Joi, 21 octombrie 2021, 10:27)

    averageJoe [utilizator]

    au sucit mana la spate USR-ului. Propunerea e un pas spre o solutie, un pas in spate facut de Catu.
    • -1 (9 voturi)    
      N-au sucit-o (Joi, 21 octombrie 2021, 11:23)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui averageJoe

      Nu le-au sucit mainile la spate, deoarece USR asta a spus din capul locului, catul raus!

      Daca PNL venea de la bun inceput cu solutia asta, totul era in regula.
    • +1 (9 voturi)    
      eh, pas in spate (Joi, 21 octombrie 2021, 11:26)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui averageJoe

      cutu nu stie cum e aia cu pasul facut in spate, probabil a primit un bobarnac de a ajuns in spate :)
  • +10 (24 voturi)    
    Si inca ceva... (Joi, 21 octombrie 2021, 10:34)

    ThalesdeTeleorman [utilizator]

    In timpul asta, maCiuca asta va incasa si pensia speciala si salariul de prim-ministru! Sictir!
  • +6 (16 voturi)    
    Propunere PNL (Joi, 21 octombrie 2021, 10:36)

    Horley [utilizator]

    Predictibil
  • +6 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 octombrie 2021, 10:42)

    [anonim]

    • -2 (4 voturi)    
      eh (Joi, 21 octombrie 2021, 12:08)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui

      Va fi number 2 ca si presedinte al Senatului.
      Si dupa ce se rearanjeaza cercurile in PNL va fi inlocuit cu cineva cu mai mult capital de incredere.
      Iar Catu va pleca in irelevanta langa Crin Antonescu, Videanu, Blaga, etc.
  • +23 (37 voturi)    
    Nu puteau totusi... (Joi, 21 octombrie 2021, 10:42)

    FloriGel [utilizator]

    sa vina de saptamana trecuta cu aceasta propunere. Au vrut sa le dea o lectie celor de la USR fara sa le pese de situatia curenta din tara.
    • 0 (8 voturi)    
      JOHANNIS GANDESTE MAI INCET (Joi, 21 octombrie 2021, 12:45)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui FloriGel

      In opinia mea, daca lui Johannis i-ar fi mers mintea mai repede si chiar i-ar fi pasat de Romania mai mult decat de vacantele lui lungi si dese. in clipa in care guvernul a ramas fara o parte din ministrii ar fi trebuit sa cera demisia lui Catu fara a mai fi nevoie sa se ajunga la motiune.
      Daca facea lucrul acesta atunci, am fi avut guvern legitim de acum o luna.
      Din pacate insa, interesul Romaniei in ansamblul ei, a ramas ca intotdeauna pe ultimul loc.

      Personal, sper sa nu treaca aceasta noua propunere, sper sa fie suspendat si dupa alegerea unui nou presedinte sa avem alegeri anticipate.

      Daca privim cu atentie la tot ce se intampla, putem constata ca traim intr-o tara ce se guverneaza (descurca cum poate) singura.
      In aceste conditii, parlamentul, daca mai are un dram de responsabilitate, poate da legile necesare in regim de urgenta fara a mai fi nevoie de o gramada de ordine de guvern.
  • +7 (23 voturi)    
    PNL + PSD deci (Joi, 21 octombrie 2021, 10:43)

    SerbanBjd [utilizator]

    Iesim in strada?
    • 0 (10 voturi)    
      da (Joi, 21 octombrie 2021, 11:13)

      angrycloud [utilizator] i-a raspuns lui SerbanBjd

      voi si sosoaca, cei mai constienti oameni ai pandemiei
    • +4 (8 voturi)    
      Nu (Joi, 21 octombrie 2021, 11:25)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui SerbanBjd

      Nu. Eu nu ies. Am treburi mai importante decat asta. O sa vad la urmatoarele alegeri ce voi face.
      • 0 (8 voturi)    
        Dar noi nu votăm în România (Joi, 21 octombrie 2021, 12:03)

        rusul.viclean [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        Șt tu ți-ai exprimat dreptul de vot pentru Duma, nu trebuie să exagerezi
    • +1 (7 voturi)    
      evident, ASA ar trebui (Joi, 21 octombrie 2021, 12:52)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui SerbanBjd

      .
  • +11 (25 voturi)    
    PNL se joaca cu bricheta in benzinarie (Joi, 21 octombrie 2021, 10:43)

    ciprian_ [utilizator]

    Guvern minoritar PNL-UDMR

    1. E greu sa furi cu USR in guvern, sa imparti miliardele cui vrei si sa permiti 2000 de euro pentru un bec sau 80000 pentru o toaleta de scoala. Nasol sentimentul sa stai pe lada cu aur si sa nu poti lua din ea.

    2. Posibil ca: neoficial - PNL a fost asigurat de sprijinul PSD - o pacaleala. Oficial - in momentul votului in parlament - PSD va vota 100% impotriva. Guvernul propus PNL-UDMR nu trece si se ajunge la anticipate acolo unde PNL va pierde tot.
  • +7 (17 voturi)    
    Rezerva de cadre este inexistenta (Joi, 21 octombrie 2021, 10:44)

    axxa [utilizator]

    Dintre cei 3 vehiculati pare cea mai buna alegere. Ciuca e de preferat lui bode, iar citu nu ar fi mai trebuit sa fie vehiculat dupa ce a fost demis prin motiune.
    Pnl recunoaste ca sta rau in ceea ce priveste oamneii de valoare, atat citu, cat si ciuca ajungand recent si din intamplare in pnl si in politica.
    • -2 (6 voturi)    
      Numai simpla prezenta a ubicuului Bode pe (Joi, 21 octombrie 2021, 20:33)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui axxa

      Lista de propuneri imi da fiori.
      Omul ala e propus si impins pe orice functie disponibila in Guvern de zici ca e adevaratul SuperMan.M-am uitat pe CV-ul lui, inginer energetician cu 5 ani din cei 8 petrecuti in profesie presedinte de sindicat!
      In rest, studii doctorale la Cluj, nu stim daca exista si diploma doctorala si nelipsitele cursuri de politruci de la Academia de Aparare "Carol I"
      O fi vreun geniu discret fiindca de cand ii aud numele pe scena politica nu am auzit de vreo mare fapta de administratie comisa de el!
      Deci cam in asta consta rezerva de cadre a PNL-ului! Oameni inter-schimbabili oricand cu cei ai pSD-ulul
  • +12 (22 voturi)    
    vai cat de penibil (Joi, 21 octombrie 2021, 10:47)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Cat de penibili au devenit cei din gasca castigatoare, au tot tinut-o langa cu Catu premier pana ieri si azi.....
  • +6 (18 voturi)    
    interesant, vor guvern minoritar PNL+UDMR ... (Joi, 21 octombrie 2021, 10:47)

    viziru [utilizator]

    interesant, vor guvern minoritar PNL+UDMR ... PSD a zis ca nu vor sprijini un guvern cu prim-ministru Cutzu ..... dar pentru ca e Ciuca (se pare ca liberalii s-au blocat la litera C) PSD va sprijini un guvern minoritar, adica PNL+UDMR+PSD=USL2.0 .....
  • +13 (25 voturi)    
    adica Klauss Iohannis (Joi, 21 octombrie 2021, 10:54)

    Remarque [utilizator]

    Fix asta este propunerea lor. El presedinte, tot el prim-ministru. Guvernul meu, pm-ul meu (sau a mea, ma rog), totul al meu.

    Iar USL traieste bine-mersi. Marele perdant pare sa fie citu, insa poate se face loc de presedinte la Senat sau Camera. Depinde cat de obedient mai este micul om politic.
    • +1 (19 voturi)    
      pai e unul din armata (Joi, 21 octombrie 2021, 11:01)

      naenae [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      pentru ca in Romania poporul mai are incredere doar in armata si biserica, iar cum popa nu putea sa puna...
      Fereasca Dumnezeu sa isi asume vreun politician responsabilitatea asta.
  • +18 (32 voturi)    
    De ce doar acum? (Joi, 21 octombrie 2021, 10:54)

    O_parere.. [utilizator]

    De ce pana in acest moment nu a fost posibila nicio alta optiune decat Catzu?
    De ce orgoliul Presedintelui a primat in fata urgentelor nationale?
    De ce a permis Presedintele escaladarea acestei crize care devine pe zi ce trece o tragedie nationala?
    De ce a fost nevoie de toata mascarada de la cel mai inalt nivel pentru a ajunge in final la solutia (un alt premier din PNL), pe care insistent au cerut-o cei din USR?
    De ce ai permis ca Romania sa devina exemplu de "asa Nu!", si sa ocupe pagini intregi in presa internationala??

    De ce nu iti asumi public domnule Presedinte toate aceste greseli grave???
  • +10 (24 voturi)    
    Generalul Mos Teaca (Joi, 21 octombrie 2021, 10:54)

    copturie [utilizator]

    Care si-a angajat sotia si a facut ofiter dupa ce a mutat-o la MAI deaorece depasise varsta in care putrea trece din subofiter in ofiter, prin mutarea la MAI a gasit o portita pentru scamatoria asta.Faptele sale de arme sunt penibile, probabil s-a ocupat cu apararea latrinelor soldatilor americani din Irak, este tipic Mos Teaca cu un vocabular limitat, grasunel si sters.Sluga perfecta pentru Iohannis, tocmai de aceea a fost si propus!
  • +1 (19 voturi)    
    Poate e mai bine asha (Joi, 21 octombrie 2021, 10:55)

    bogdan1477 [utilizator]

    O guvernare USL de 2-3 ani, cu criza sanitara si cea energetica, va duce PSD si PNL la 30% impreuna. POoate in felul asta ajungem la un bloc lopitic USL versus unul USR. Plus AUR pentru votantii lui Vadim.
  • -11 (33 voturi)    
    USR si USL (Joi, 21 octombrie 2021, 10:56)

    winston_smith [utilizator]

    Aceeasi mizerie.
  • +12 (26 voturi)    
    Traiasca USL 2.0 ! (Joi, 21 octombrie 2021, 10:56)

    Susufler0 [utilizator]

    Traiasca ! Traiasca Strategul de la Cotroceni !

    PS. Ne-am luat cea mai mare teapa cu Iohannis si PNL !

    PPS. Si totusi ce obtine Iohannis pt toate astea de la cei care l-au pus sa actioneze in felul asta iresponsabil ?
  • +8 (20 voturi)    
    mda (Joi, 21 octombrie 2021, 10:56)

    justin [utilizator]

    atata s-au dat de ceasul mortii ca nu accepta alta nominalizare, ca exista doar cutu si atat. tot spectacolul asta grotesc putea fi terminat acum 2 luni, daca cutu nu calca pe cadavre pentru a fi numit presedintele pnl.

    si acum vin cu un militar... si asta tot din motive strict de politica interna si interesul lui cutu. el stie ca orice alta nominalizare ar fi un pericol pentru locul lui de presedinte al pnl. nea ciuca probabil ca nu e interesat de asa ceva, deci e varianta usoara pentru el.
  • +9 (27 voturi)    
    Mda (Joi, 21 octombrie 2021, 10:57)

    asx [utilizator]

    Sper ca USR sa nu voteze acest guvern pentru "binele suprem" daca e doar o combinatie cu PSD si nu vor face parte din el.
    • -1 (7 voturi)    
      efect zero (Joi, 21 octombrie 2021, 11:08)

      sitizan [utilizator] i-a raspuns lui asx

      Ca "gest politic" da, dar fara efect. USL nu are nevoie de ei pentru majoritate.
      O opozitie dura dupa, totusi, o sa-i prinda bine USR-ului.
      • -3 (5 voturi)    
        Efecte: (Joi, 21 octombrie 2021, 12:34)

        asx [utilizator] i-a raspuns lui sitizan

        - USR vor ramane pe principii si pentru noi conteaza, chiar daca toata presa urla ca "trebuie un guvern".
        - toate tunurile vor fi pe ideea de USL, se creeaza conditiile pentru ca macar partial electoratul PNL sa fie dezamagit si sa migreze la USR
        - exista macar teoretic sansele ca voturile PSD si taberei Orban sa nu fie suficiente pentru a trece
    • -3 (9 voturi)    
      pai, de ce? (Joi, 21 octombrie 2021, 11:13)

      PentruContra [utilizator] i-a raspuns lui asx

      ...de ce ar vota USR acest guvern?
      USL 2.0 au destule voturi sa treaca guvernul in parlament.
      Johanis s-a scapat si de USR si de Catzu. Are si el agenda care a primit-o si trebuie sa se tina de ea.
      Imi pare rau ca l-am votat, mi-ar fi parut si mai rau daca nu l-as fi votat.
    • +2 (10 voturi)    
      binele suprem (Joi, 21 octombrie 2021, 11:15)

      angrycloud [utilizator] i-a raspuns lui asx

      usr au mai votat intr-o combinatie cu psd deci nimic nou
  • 0 (12 voturi)    
    Se inroseste tara (Joi, 21 octombrie 2021, 11:10)

    Mircu [utilizator]

    La alegeri oamenii au votat sa nu mai conduca tara comunistii, liberalii sunt de alta parere.
    Se inroseste iarasi tara.
    Felicitari liberalilor si presedintelui!!!
    • -4 (6 voturi)    
      Esti sigur? (Joi, 21 octombrie 2021, 13:42)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Mircu

      Asa ti s-a parut tie? Dupa numarul de voturi obtinute, PSD a castigat alegerile! Numai manaria lui KWI - o combinatie de perdanti incompetenti doar pentru a obtine "guvernul meu"- a dus la dezastrul de azi!
  • +4 (14 voturi)    
    Yó napot kívánok PSD! (Joi, 21 octombrie 2021, 11:10)

    2mai [utilizator]

    Așadar guvern minoritar? Deci atâta tam-tam și fumigene doar pentru a scoate USR de la guvernare? Atâta circ și prefăcătorie pe spatele românilor doar pentru refacerea USL? Acum pare că acesta a fost planul de la bun început!
    Cum se spune "Noapte bună România!" în ungurește?
  • +2 (14 voturi)    
    Cum adica, PNL doreste un guvern minoritar ?!... (Joi, 21 octombrie 2021, 11:23)

    Olyx [utilizator]

    Te crucesti, nu alta, de ce traznai le trec unora prin cap...Asta insemna ca USR va fi lasat pe dinafara si nu va avea niciun ministru in noul cabinet...Dar, acelasi cabinet va cere sprijin politic de la ...PSD !??? E de "noaptea mintii" ceea ce a ajuns politica romaneasca...Totul e "pe țâfnă" si orgoliu PERSONAL, PROSTESC, nimic nu e facut pentru cei care i-au inscunat pe decidentii politici in Palatul Victoria si in Parlament...
    • +1 (1 vot)    
      Caragiale redivivius (Vineri, 22 octombrie 2021, 11:30)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      Privind la ce se intampla in politica romaneasca zici ca se joaca la nesfarsit "O scrisoare pierduta" .

      Aceiasi moftangii!
  • +2 (14 voturi)    
    PNL n-a vrut cu USR (Joi, 21 octombrie 2021, 11:30)

    gizmo [utilizator]

    Se duce sa se prostitueze cu PSD acum. Se rasucesc bratienii in mormint bai politrucilor. Ati devenit niste marionete corupte si inepte in mainile unui presedinte fara viziune, rupt de realitate si furnizor de solutii dezastruoase (Alina Gorghiu, Busoi, Giorgiana Hosu, Catu). A rupt Coalitia si acum va arunca in bratele PSD. Veti avea soarta PNT-CD.
  • -2 (8 voturi)    
    militar (Joi, 21 octombrie 2021, 11:31)

    gpavel [utilizator]

    am fi unicul stat ue cu premier militar de cariera!
    de la franta lui de gaulle,in europa occidentala ,nu au mai fost premieri militari!macar de gaulle era premier imediat dupa razboi!!
  • -3 (13 voturi)    
    Hai, USR, acum sa va vedem! (Joi, 21 octombrie 2021, 11:34)

    Cataleya [utilizator]

    Daca USR accepta (si daca mai sunt acceptati) sa intre la guvernare, coalitia si majoritatea parlamentara se reface, iar PSD ramane cu buza umflata in opozitie, alaturi de hAUR.
    Daca USR refuza sa intre la guvernare sub comanda lui Ciuca, sau PNL si UDMR refuza sa-i mai accepte in coalitie, atunci USR ramane in opozitie.
    Dar si din opozitie, USR poate sa-i tina in sah si pe PNL-isti si pe PSD-isti.
    Pt ca chiar daca guvernu va fi minoritar, PSD si hAUR nu au nicio putere fara USR.
    Deci, chiar daca nu intra la guvernare, USR poate totusi sa sprijine guvernul, situatie care i-ar scoate din joc pe PSD.isti
    sau
    USR continua sa-si tina coada sus si se aliaza din nou cu PSD si hAUR si atunci situatia e clara pt toata lumea.
    La ora actuala, USR poate sa aleaga o situatie win/win sau sa continue sa se faca de ras si sa mentina haosul generat de ei insisi.
    • 0 (2 voturi)    
      Hai, nu! (Joi, 21 octombrie 2021, 13:46)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      "USR poate sa-i tina in sah si pe PNL-isti si pe PSD-isti." Poate ne explici si cum cu mareztele 15 %? Esti glumetz!
      • +4 (6 voturi)    
        Grea matematica? (Joi, 21 octombrie 2021, 17:49)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui atc

        Uite iti explic, ca precis mai sunt si altii care nu pricep despre ce e vorba.

        Nu e vb de aici de 15 sau 45%.
        E vorba de cele 80 de voturi pe care le detin.

        Sa presupunem ca PNL si UDMR fac guvernul, iar PSD ii voteaza. Suficiente voturi ca guvernul sa fie investit.
        Dar PSD nu ar putea sa controleze guvernul si nici sa-l demita cu motiune fara voturile USR.
        Acum ai priceput.?
        Deci, daca PSD se supara la un moment dat pe Ciuca, si vor sa-l dea jos.
        Fara USR nu pot.
        Asta e metoda clara si simpla prin care USR poate tine PSD-ul in sah.
        Iar referitor la guvernul PNL-UDMR, tot asa poate fi tinut in sah de USR.
        Fratilor, aveti grija ce faceti pe la guvernare ca daca o sa calcati pe bec, cu prima ocazie "favorabila" repetam circul. Daca PSD se supara pe voi la un moment dat si vrea sa va dea jos, noi suntem prezenti si votam alaturi de ei si de hAUR.
        Ca acum stim cum se face!

        Na, ai priceput acum?
        • -3 (7 voturi)    
          Ce spui tu!? (Joi, 21 octombrie 2021, 19:23)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          1. Daca iti inchipui ca parlamentul exista pentru a se da jos unii pe altii, ai inteles prost. El legifereaza! Iar USR cu cele 80 voturi are exact 0 ( adica zero) putere de a se opune!
          2.La cat v-au "facut" TOTI ceilalti, de-ati ramas pe marginea santului, mai putin tupeu v-ar prinde bine, mai strategule. Daca asa gandesc si sefii tai, nu-i de mirare unde ati ajuns ( inclusiv in sondaje, de va uitati la AUR in sus)
          Na, ai priceput acum? !
  • -3 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 octombrie 2021, 11:57)

    [anonim]

  • -1 (9 voturi)    
    Deci, USL 2 (Joi, 21 octombrie 2021, 11:58)

    Erwin [utilizator]

    Acum USR trebuie sa inceteze luptele interne si sa faca o opozitie serioasa la PNL si PSD.
    Are acum ocazia sa acapareze din electoratul urban al PNL, evident dezamagit.
    Pe termen lung, trebuie sa isi construiasca / consolideze prezenta in provincie si sa destructureze treptat reteaua PNL. Doar asa poate sa impinga PNL sub 15 %, iar USR sa depaseasca 20%.
    • +4 (8 voturi)    
      Opozitia perfecta. (Joi, 21 octombrie 2021, 12:29)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Erwin

      Ciolos si Simion sau USR si hAUR, brat la brat in opozitie, latrand in pustiu sau fluierand a paguba.
      Treaba lor.
      Au mai stabilit inca un record!
  • -4 (6 voturi)    
    ? (Joi, 21 octombrie 2021, 13:49)

    atc [utilizator]

    Intamplator Pentagonul venea, cu Klaus si Ciuca se-ntretinea si de 2 mld. se interesa!