Ciolacu: România nu intră într-o zonă de stabilitate cu un guvern minoritar

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 21 octombrie 2021, 9:18 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu votează la motiunea de cenzura
Foto: AGERPRES
Liderul PSD, Marcel Ciolacu, a declarat joi, înaintea ședinței PSD privind mandatul cu care delegația partidului va merge la consultările de la Cotroceni, că își menține părea că un guvern minoritar nu ar asigura acum stabilitatea de care România are nevoie.

”Îmi menţin părerea că România nu intră într-o zonă de stabilitate cu un guvern minoritar. Mai ales cu ce avem de-a face în acest moment. Ştiţi că într-o zi în România au fost mai multe decese decât în toată Uniunea Europeană", a spus Ciolacu.

El a refuzat să dea detalii legate de poziția PSD, o declarație clară urmând a fi făcută după ședința partidului și după consultările cu președintele Klaus Iohannis.

La prima rundă de negocieri, PSD a pledat pentru alegeri anticipate și nu a înaintat nicio propunere de premier.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2036 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    mda (Joi, 21 octombrie 2021, 9:28)

    SoulSearcher [utilizator]

    asa este, mai frumos este un USL2 unde toti furati impreuna si nu va deranjeaza nimeni :DDD
    • 0 (0 voturi)    
      Si la USL e o problema (Joi, 21 octombrie 2021, 10:33)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      In eventualitatea unui guvern PNL-PSD, PSD ar avea pondere de 60%, indiferent cine va conduce guvernul si cine vor fi ministrii, si in plus va avea 80% din administratia locala. Si... e foarte greu de adunat suficienti bani cat sa multumesti 80% din primarii si CJ-uri, oricat ai vrea tu sa furi. Iar PNRR-ul, desi cu foarte multi bani, e totusi supus unor verificari OLAF, nu poti fura chiar ca-n codru, cum sunt invatati ai nostri.

      Ca sa nu mai spunem ca in 2024, dupa 3 ani de guvernare, PSD si PNl ar iesi serios sifonate in alegeri.
    • +2 (2 voturi)    
      Pai nu vedeti cum se inmoaie declaratiile? (Joi, 21 octombrie 2021, 10:37)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      1: Nu vom sprijini in niciun caz un guvern cu premier liberal!

      2. Nu vom sprijini in niciun caz un guvern cu premierul Citu!

      3. ”Îmi menţin părerea că România nu intră într-o zonă de stabilitate cu un guvern minoritar"

      Auzi la el, isi mentine parerea. E ca in bancul cu Bula la sedinta de partid: Tovarasi, eu am o parare, dar sa stiti ca nu sunt deloc de acord cu ea.

      Deci sunt sanse mari sa avem un guvern minoritar, care va trece cu votul PSD.
  • +6 (6 voturi)    
    Chiar si tampitii.... (Joi, 21 octombrie 2021, 9:32)

    gigiN [utilizator]

    ....mai au, uneori,dreptate.
  • +10 (10 voturi)    
    si totusi... (Joi, 21 octombrie 2021, 9:34)

    ember [utilizator]

    pentru "stabilitatea tarii", "sanatatea romanilor", interesul national", si complicitatea criminala a membrilor USL vor vota noul guvern Catu.
  • -2 (6 voturi)    
    Are dreptate! (Joi, 21 octombrie 2021, 9:36)

    Mortaciune ambulanta [utilizator]

    De data asta, are dreptate Ciolanu'!
  • 0 (0 voturi)    
    Deci, (Joi, 21 octombrie 2021, 9:45)

    John M. [utilizator]

    dupa mintea ta, e mai bine fara guvern...
    Sau poate -cine stie-o sa fiti voi, comunistii, chemati sa "salvati tara", cum a facut Iliescu in 89! Sau il aduceti inapoi pe Nastase, care a bagat actiune de reabilitare, sau pe Dragnea, sau pe Hrebenciuc, sau pe "Auto" (il mai tineti minte?!)
  • +1 (1 vot)    
    huh (Joi, 21 octombrie 2021, 9:49)

    transpenibilus [utilizator]

    Da ciolacu stie ca el lua in ras pandemia, purtarea mastii (il sufoca anul trecut, exact ca pe sosoaca) si ca suntem aici din cauza psd (in proportie de 90%)?

    Ca nu ne duceti pe toti de nas cu propaganda latrinista...
  • 0 (0 voturi)    
    Hai (Joi, 21 octombrie 2021, 12:00)

    human_nature [utilizator]

    dati-o pe fatza si refaceti USL-ul