Rezultat previzibil. Guvernul Cioloș nu a primit votul de încredere din partea Parlamentului

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:42 Actualitate | Politic


Dacian Cioloș
Foto: Facebook
Guvernul Cioloș nu a reușit să obțină numărul necesar de voturi pentru a fi învestit, rezultat previzibil, de altfel, astfel că se va prelungi criza politică. Au fost 88 de voturi "pentru", iar ca să fie învestit Cabinetul USR avea nevoie de 234 de voturi.

"Împotrivă" au votat 184 de parlamentari.

UPDATE 12.50: Se anunță rezultatul oficial al votului:
  • total parlamentari - 466
  • deputați și senatori prezenți - 343
  • total voturi - 272
  • voturi pentru - 88
  • voturi contra -184
USR are 80 de deputați și senatori, astfel că 8 parlamentari din afara partidului au votat pentru învestirea Guvernului Cioloș.

Prin urmare, nu e întrunită majoritatea pentru ca Parlamentul să acorde încrederea Guvernului Cioloș, astfel că se va prelungi criza politică. Ce urmează? Președintele trebuie să convoace din nou consultări cu partidele parlamentare și să facă apoi o nouă propunere de premier.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















29245 vizualizari

  • +27 (73 voturi)    
    Pai... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:44)

    Soljenitin [utilizator]

    Pai, nu este nici o noutate.
    FSN inca traieste sub forma PSD si PNL si voteaza impotriva Romaniei.
    • -16 (60 voturi)    
      Pai da... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:52)

      holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Pai da, dupa cum nu este nici o noutate nici ca Secu inca traieste sub forma USR si isi bate joc de romani.
      • +7 (31 voturi)    
        :) (Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:42)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

        Hai cu probe, te rog. Dovedeste dincolo de orice dubiu ca in USR sunt securisti.
        Linkuri catre documente oficiale, clipuri in care sunt demascati, tot.
        Asta daca nu esti doar un postac prapadit.
        • -2 (14 voturi)    
          Securitatea e peste tot. D'aia e stat esuat! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:18)

          PlanetaVerde [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

          Securitatea e peste tot. D'aia Romania e stat esuat!

          Probe, sunt milioane, peste tot. Incepand cu aia care au trecut prin "mediul universitar", Academia SRI, chestia aia cu Inalte Studii de Aparare, scoli de militieni, etc. Astia sunt 2/3 din mediul politic...ii vezi pe toate listele de ministri, secretari de stat, sinecuri, etc.

          Apoi, tot dovezi sunt si Dosarele care sunt incepute si nelucrate cu anii, dar apar la fix cand trebuie flexat cate unul mai capos.

          Cand vezi unul ca Barna - nulitate absoluta - ca a facut bani toata viata lui din contracte "de consultanta" cu statul, nu ai nicio intrebare? Macar o mica tresarire? Ciolos nu e in stare sa produca suport politic de la macar 10 parlamentari care nu sunt din partidul lui...dar tu il vezi ca mare politician?

          D'aia Romania e stat esuat, ca Securitatea e peste tot. D'aia NU se va face vreodata ceva cu pensiile speciale. Se va darama statul, da' specialii raman. Ei trancend natia.

          Mai vrei exemple? Cate sute de mii, milioane? Le vrei pe toate?
          • +1 (1 vot)    
            gargara (Joi, 21 octombrie 2021, 10:30)

            Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui PlanetaVerde

            Gargaragiu si tu. Nimic elocvent, nici o proba, doar dat din gura, dezinformare si teoria constipatiei.
        • 0 (14 voturi)    
          da (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:43)

          gelu antigelu [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

          din ciclul ce nu e link nu există. mișto!
          • -2 (6 voturi)    
            Eu am un tricou: Sunt securist! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:39)

            PlanetaVerde [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

            Eu am un tricou: Sunt securist ONG-ist! Autentificat.
            Cumperi? Dupa cum toata planeta stie, trebuie sa porti tricoul asta la vedere in toate relatiile cu publicul. Acasa se permite sa-l dezbraci...din cand in cand.
          • 0 (2 voturi)    
            Dar tu ce dovezi ai? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 20:45)

            gavrone [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

            Vorbe goale? Sau mai bine zis calomnii.
        • -1 (9 voturi)    
          Use(cu)ristii (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:15)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

          Ce-ar fi sa nu te mai dai lovit si sa cauti singur, ca e la liber: declaratiile lui Ciolos, ale lui Voiculescu - despre rudeniile lor, anchetele de presa depre securistii din familiile lui Nasui, Drula, Raluca & Roxana Pruna, Roxana Wring, etc. Mai vrei? Pune mana si cauta!
          • +1 (1 vot)    
            asta inseamna (Joi, 21 octombrie 2021, 9:34)

            gwolf [utilizator] i-a raspuns lui atc

            ca familiile lor fac parte din institutia care a dat cei mai multi eroi ai Revolutiei. Trupele securitatii au reprezentat cam 55% din mortii Revolutiei (ucisi de ARMATA) !! Victime pentru care se scriu cantece si se inalta monumente.

            Asa ca analisti de balta si instante morale de carton, lamuriti-ma si pe mine, CARE ESTE PROBLEMA?
            • 0 (0 voturi)    
              Revolutia securistilor! (Joi, 21 octombrie 2021, 13:22)

              atc [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

              Doar atat poti? Echivalezi carnea de tun din trupele de securitate- simpli executanti- cu securistii de frunte care-au dat ordine sau cu cei ce-au devalizat tara? Atunci, echivaleaza si cei 4,5 mil. membri PCR cu Ceausescu si cu securistii!
              2. Faptul ca nu te deranjeaza ca acelesi familii de securisti au fost / au ramas la butoane / resurse, iti cam devoaleaza zona in care te-nvarti. Cam asta-i problema! Mare atentie ce spui, nu cumva sa-ti pierzi "serviciul"!
          • +1 (1 vot)    
            lol (Joi, 21 octombrie 2021, 10:31)

            Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui atc

            Las-o pe asta cu cauta singur, ca nu tine. Probe, bobita. Ca la judecatorie. Ca la judecatorie nu ii zici judecatorului sa se duca sa isi caute probe, ci i le aduci tu, in calitate de acuzator.
      • +3 (23 voturi)    
        mă mir (Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:46)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

        că nu te îneci de câtă minciună (ca să nu-i zic altfel) verși din tine. Mai ai un pic să susții cât de imaculați sunt usl-iștii, cât de fete mari sunt de peste 30 ani de când coabitează doar spre binele lor, atât în Parlament cât și în guvern sau prin consiliile locale ale localităților.
      • +6 (8 voturi)    
        Securitatea si PNL (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:33)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

        Ori nu stii si ti dai si tu cu parerea, ori dezinformezi.

        Implicarea SRI in alegerea lui Catu ca presedinte PNL a fost de un nivel probabil fara precedent in 90 incoace. Nici nu ai idee cate presiuni au fost in teritoriu. Daca SRI nu se implica, orban castiga cu 80% minim.

        Au crezut ca va ceda si USR intrun final, dar surpriza!

        PS sunt curios daca comentariul meu va trece, nu stii niciodata
    • -2 (14 voturi)    
      FSN (Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:25)

      Dramniceanu [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      FSN nu includea PNL. FSN era PSD si ramura aia de politicieni care acum e in jurul lui Basescu, fostul PDL.
      Iar USR nu reprezinta Romania. Doar 15% din ea, aia care au votat cu ei...
  • +18 (20 voturi)    
    Să înceapă dansul (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:46)

    Trexman [utilizator]

    .
  • +11 (17 voturi)    
    Ce surpriza... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:49)

    Luk [utilizator]

    .
  • -7 (33 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:50)

    revo [utilizator]

    .
  • +21 (47 voturi)    
    E momentul... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:50)

    Tescovin [utilizator]

    ...ca Dulapul de la Cotroceni să mai „dea o șansă Peee Seeee Deeee-ului”.
    • -3 (11 voturi)    
      Si nu l-ai votat? Acum suporta! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:09)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Pai nu l-ai votat pentru un al doilea mandat la Cotroceni? Acum suporta.
    • +1 (1 vot)    
      Sansa” (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:12)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      sa mai de-a o sansa a dat-o usr-ul .
  • +17 (49 voturi)    
    Rusine!!! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:51)

    brigadierul [utilizator]

    Un Parlament de Kakao… RUSINE!
    • -1 (13 voturi)    
      Ce zici tu? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:01)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui brigadierul

      ...ales democratic prin vot!
      • +1 (3 voturi)    
        Daca studiezi putin problema ... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:43)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui atc

        ... ai sa vezi ca din cauza unei legi electorale cretine, pe care nici un sef de partid nu vrea s-o schimbe, in fapt parlamentul Romaniei e in foarte mare masura ne-democratic.

        Anume, teoretic se voteaza pe liste, da' practic, doar poate o treime, poate mai putini dintre parlamentari ajung de la varful listelor in parlament, pe baza voturilor directe pe care le primesc. Majoritatea ajung in parlament la redistribuire - se numara cate voturi a primit fiecare partid pe ansamblu, dupa care sefii partidelor, fara nici o restrictie legala, fara nici o legatura cu rezultatele din diversele circumscriptii, decid cine, de pe liste, ajunge in parlament pana se umplu locurile alocate partidului respectiv. Aia face ca multi dintre candidatii de la coada listelor, care n-ar fi avut vreo sansa nici dac-ar fi luat partidul lor 80% din voturi in circumscriptia in care-au candidat, sa ajunga in parlament. Daca procesul asta e democratic io mi-s martian.
        • 0 (4 voturi)    
          De studiat (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:49)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          1.Esti sigur c-ai inteles sistemul? Incearca sa citesti Legea alegerilor parlamentare. Nu-i usor de inteles, da' poti. Iar faptul ca se aduna numarul de voturi ale aceluias partid( care n-au generat un mandat "intreg" la nivel de judet) si se transforma in "mandate" la nivelul tarii de ce n-ar fi democratic? Si, poate ai sa intelegi ca-n niciun caz numarul de mandate prin redistribuire nu are cum sa fie majoritar fata de cele directe. E chestie de aritmetica elementara! Asa ca problema trebuie studiata ceva mai mult, da' nu de mine!
          2. Chiar sa afirmi ca e" din cauza unei legi electorale cretine, pe care nici un sef de partid nu vrea s-o schimbe,..." pare cam hazardat din partea ta, care nici macar n-ai inteles-o! Pare ca Marte e prea aproape!
  • -29 (63 voturi)    
    pacat (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:53)

    cucuveauamov [utilizator]

    era la fel de bun precum guvernul Citu
  • +32 (46 voturi)    
    Lol (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:55)

    mitg [utilizator]

    Acum sa vedem ce usele apare.
  • -35 (73 voturi)    
    Record absolut! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:55)

    Cataleya [utilizator]

    Seful minoritatilor din Parlament, a declarat de la tribuna ca vor fi si cativa deputati din grupul sau care vor vota guvernul Ciolos, in mod simbolic.
    Probabil ca de-acolo s-au strans cele 8 voturi in plus fata de cele ale USR.

    Bravo USR-istilor!
    Ati mai obtinut un record.
    Hai, repede la defilare, ca televiziunile, ziarele, FB abia asteapta sa va auda vaicarelile si laudele de sine, ca numai voi sunteti responsabili, restul nu.
    Da, voi sunteti responsabili 100% pt haosul politic in care se afla Romania la ora actuala.
  • +23 (41 voturi)    
    Un Motiv Serios Sa Acceada in Parlament (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:55)

    un domn [utilizator]

    Oameni NU Partide !

    Oameni fara Istoric la NICI un Partid in Romania!
  • -13 (55 voturi)    
    Sunt socat (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:56)

    doz2018 [utilizator]

    Nu mi-am imaginat un asemenea rezultat. O asemenea rasturnare de situatie. Ciolos este devastat de un scor atat de neverosimil. Dupa ce ca nu stia ca face parte din acest guvern propus, sa mai si pice...
    • -2 (4 voturi)    
      Daca matale esti socat ... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:44)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      ... inseamna ca ti-ai tinut urechile si ochii astupati ultimele cateva luni bune de zile. In conditiile alea, nu prea are relevanta cat de socat esti matale.
  • +38 (50 voturi)    
    miscarea lui Iohannis (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:56)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    ne face sa pierdem timp si se stia de la inceput. Noroc ca e la ultimul mandat ca nu mai prindea altul.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu-i chiar asa (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:23)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      KWJ mizeaza pe discreditarea oricarui politician sau formatiune capabila sa guverneze cu succes! Va promova si se va inconjura de ""izmanari" cu al caror sprijin se vrea viitor prim-ministru!!! Fara sanse! va fi atunci,nu numai fost presedinte, ci un expirat politic, oricat va incerca o resapare pana atunci! El si PNL au prea multe comorbiditati ca votul popular sa-i mai ressciteze! deja nu mai au ATI nici in popor si nici in Servicii!
    • 0 (0 voturi)    
      SUSPENDARE! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 23:52)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      Sper din tot sufletul sa treaca prin parlament initiativa de suspendare a presedintelui.
      Cred ca va fi cea mai mare prezenta la vot din ultimii 10 ani iar rezultatul ii va da o lovitura uriasa mandriei stimabilului nostru presedinte.
      Daca serviciilii ii lasa in pace prevad ca asta va urma si mai apoi niste alegeri anticipate.
      Ca si alti presedinti, nici asta nu a inteles ca a fost votat din "prea multa dragoste" pentru ceilalti candidati.
  • +9 (45 voturi)    
    Asa sa procedeze si USR cu psd, pnl si udmr (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:58)

    Cozmin II [utilizator]

    Asa trebuie sa se poarte si USR, cu likelele de la psd, pnl si udmr, la viitoarele audieri in parlament si la votarea altui guvern.
    Foarte bine ca USR nu a ramas in guvern cu asemenea likele.
    Likelele sunt de acord sa ramana infractorul Catu premier si sa-si bata joc in contiunare de banii din reverva guvernului si din PNDL3.
    • +8 (16 voturi)    
      Vezi... alegerile anticipate rezolva multe. (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:45)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin II

      Sau guverne minoritare si parlamente divizate care sa ii scada pe toti inafara de populisti.
    • +2 (10 voturi)    
      abia așteaptă (Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:54)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin II

      cîțu să fie respins de Cioloș în brațele pesedacilor. Va avea o scuză oficială pentru oficializarea unor relații foarte vechi și vizibil excelente între cele două găuri negre ale bugetului național. Parcă-i și văd rânjind cu balele curgându-le pe la colțurile gurilor și cu ochii sticloși de poftă la PNDL3 și PNRR (că doar nu o fi Codruța așa de bună să-i prindă, zic ei).
    • -4 (8 voturi)    
      Corect! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:04)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin II

      Chiar conteaza cu 15%!
    • -2 (10 voturi)    
      Unde mai pui (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:11)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin II

      și că e mult, mult mai ușor în opoziție DECÂT LA GUVERNARE. În opoziție strigi, critici și atât... La guvernare trebuie SĂ ȘI FACI NIȘTE LUCRURI. Oamenii ăștia (și PNL, și USR) nu înțeleg că O DOVADĂ DE COMPETENȚĂ PROFESIONALĂ MAJORĂ ar fi fost să știe cum să netezească asperitățile dintre ei și să construiască ÎMPREUNĂ. Atunci i-aș fi crezut pe toți că îi interesează binele general, nu interese meschine personale și de gașcă partinică. Când îl aud pe Ionuț Moșteanu că au comis partea lor de haos pentru binele românilor mi se face greață. Tot așa și Dan Vâlceanu sau Rareș Bogdan.
  • +18 (40 voturi)    
    vaaai (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:58)

    liviu_ [utilizator]

    ce surpriza... nu mai asteptam

    eu credeam ca parlamentarii sunt oameni responsabili, nu ma asteptam sa faca doar jocuri politice si sa amane in guvern in prina pandemie (a se citi dezastru sanitar)...
  • +28 (42 voturi)    
    Wow, ce surpriza. (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:59)

    feroviarul123 [utilizator]

    Ok am trecut de pasul 1 al comediei. Pasul 2.
    Alta surpriza de proporții. Ceva la care nu va așteptați nici într-o mie de ani: Următorul premier desemnat va fi El lidero supremo del penele messire Cazzo.
    Si il vom vedea săptămâna viitoare căzând la fel in bot.
  • +32 (40 voturi)    
    Rezultat previzibil si circ cu morti (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:59)

    cristian.l [utilizator]

    Aici e marea problema.
    Daca nu era pandemie si o criza care batea oricum la usa nu era o problema, dar sa creezi o criza globala cand obligativitatea era ca toate institutiile statului sa fie in alerta maxima si sa ia decizii rapide, rezultatul este cel pe care il avem.

    Cred ca reprezentantii statului trebuie sa raspunda - sunt 3 institutii care ar trebui sa fie luati la intrebari: primul e Citu, al doilea Ministerul Sanatatii, al 3-lea si presedintele - nu zice nimeni sa nu mergi la golf, dar dupa ce iti faci treaba. Intrebarea este tu ti-ai facut treaba ca de ceilalti zici ca nu si-au facut treaba. Ai mediat ca sa nu fim in o astfel de criza sau ai participat si tu cu interes la ea.
  • +9 (21 voturi)    
    Ipocrizia "legislativa" (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:59)

    contributor.bis [utilizator]

    Vrem si noi o lege a votului popular obligatoriu DAR tinându-se cont de VOTURILE ALBE (adica, te prezinti dar nu votezi !) adica exact ceea ce fac acum si mereu cei ce-si zic "legislatori" dar se considera deasupra vulgului (ce trebuie sa fie) obedient.
  • -10 (26 voturi)    
    nu au avut precizie (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:59)

    tahomir [utilizator]

    ca daca aveau, votau ptr Ciolos fix 233, sa se oftice la maxim
  • +19 (39 voturi)    
    Deci Cioloș are șanse data următoare... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:59)

    BEDE [utilizator]

    Prin urmare PNL s-a ales cu toate bilele negre cu putință pentru ce s-a întâmplat în ultimii 2 ani și m-aș mira să ia mai mult de 10% la următoarele alegeri. Cred că o parte din cei care au votat cu PNL și nu ar vota nicidecum cu PSD vor vota cu USR și USR va depăși PNL ca scor la următoarele alegeri. Deci, prin faptul că a picat acum, Cioloș capătă o șansă mai bună pentru data viitoare, pe când, dacă ar fi ajuns acum să aibă guvernul votat, rezultatul ar fi fost că era dat jos peste patru luni, după ce trecea ce-i mai rău din criza COVID și se alegea cu mai multe bile negre.
    Se va ajunge oare la anticipate anul viitor? Ar fi o premieră, dar dacă PSD și AUR vor anticipate, atunci așa va fi.
    • -15 (35 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:31)

      [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      • +1 (7 voturi)    
        hehe (Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:27)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui

        Si psd 1,6 %, iar aur 0,9%. Te-ai emotionat si ai uitat, e de inteles. Plus ca esti cu holodomoru in frigider :)))
      • 0 (2 voturi)    
        Pasarea malai viseaza (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:48)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui

        Nu mor caii cand vor cainii.
    • -2 (10 voturi)    
      nu va mai exista o 'data viitoare' pentru Ciolos (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:04)

      Daniel007 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      a cazut de prost, a intrat in jocul celorlalti de a trage de timp...
  • +24 (34 voturi)    
    Multumim din inima Partidului ! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:03)

    un_moftangiu [utilizator]

    Multumim Presedintelui iubit!

    Este exact ce isi doreau romanii astazi. In special cei 433 de morti din cauza campaniei dumneavoastra de vaccinare.
  • +19 (31 voturi)    
    Nici măcar acum (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:03)

    Lionheart [utilizator]

    Nici în al 12-lea ceas minunații noștri din parlament nu se gândesc decât la ei. Sictir!
    • +10 (14 voturi)    
      Foame mare (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:45)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Lionheart

      Un guvern minoritar USR acum ar fi scos castanele din foc pentru PSD și pentru PNL. PSD ar fi cîștigat la pas în 2024, ca în 2016, după precedentul guvern Cioloș iar PNL ar fi rămas singura voce a opoziției, cu voie de la PSD, evident.

      Acum, indiferent ce se va mai întîmpla, PNL cade în cap. În funcție de gafele PNL, și PSD va avea mai mult de muncit pentru următoarele alegeri, care, la limită, din incompetența lui Iohannis, ar putea fi chiar anticipate. Singurul avantaj al respingerii unui guvern USR neputincios este că acum și aici nu se pierde nici măcar parțial accesul la resurse și la numirile din justiție. foame mare, frică de penal, pe măsură.
      • +3 (3 voturi)    
        ai dreptate! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:58)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

        foame mare!
        si ce bine le aranjase ghinea!
        miliarde de euro ptr consultanta din pnrr ptr firmele lor!
  • -13 (33 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:05)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      Poate manual de isterie (Joi, 21 octombrie 2021, 8:22)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui

      Chiar nu ești sănătos!
      De fapt, USR nu a fost niciodată la putere la modul în care au fost PSD și PNL. Deci nu poate fi acuzat de relele din prezent, spre deosebire de PNL și de PSD, care este clar că au o responsabilitate pentru dezastrul actual.
      Va dispărea USR? Va dispărea PNL? Nu știu. Și dacă ar fi să dispară nu le-aș plânge de milă partidelor. Totul este să fie totuși mai multe partide și nu doar un singur Partid. Regreți cumva PCR?
  • -14 (42 voturi)    
    Ciolos (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:09)

    mmmircea [utilizator]

    avand in spatele sau marele plus, adica 5% din voturile romanilor, ar vrea sa fie uns sef. Ales democratic, nu are nicio sansa, isi da si el seama, asa ca n-ar zice nu unui puci, cam ca cel de la berarie asa, numai sa puna el mana pe ciolan.
    • -1 (3 voturi)    
      Matale nici sa numeri nu stii (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:51)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      USR are 16.6% din camera deputatilor si 18% din senat. Aia nu s-a obtinut cu 5% din voturile romanilor. Cata vreme atat de priceput esti in ale ganditului, mai bine mergi si te culca, nu-ti obosi neuronii degeaba.
  • -16 (40 voturi)    
    Victorie (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:10)

    Mayhem [utilizator]

    Securila nu e premier. Hai cu smiorcul!
  • +33 (41 voturi)    
    am primit exact ce a dorit johannis (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:10)

    varavara [utilizator]

    sa vedem acum urmatoarea sa mutare, parca vad ca il propune iar pe citu, pentru ca bataia de joc la adresa Romaniei sa fie deplina.
    • +1 (1 vot)    
      Cre' ca mai asteapta o tura (Miercuri, 20 octombrie 2021, 17:55)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui varavara

      Parlamentul mai poate respinge o propunere fara sa existe risc de anticipate. De-aia, io cre' ca iar o sa propuna o varianta complet nefezabila, care sa nu capete votul de incredere, si abia dupa aia o sa-l propuna din nou pe Catu, in speranta ca majoritatea parlamentarilor o sa-l voteze ca sa evite alegerile anticipate. Pentru majoritatea parlamentarilor PSD si PNL, locul din parlament e o afacere in care au investit semnificativ, si anticipatele, pentru ei, ar insemna o investitie pierduta, asa ca nici macar sefii de partide (Ciolacu, in mod specific) n-o sa prea poata convinge multi parlamentari sa voteze pentru anticipate.

      Smecheria mai grava e alta. Chiar daca totusi pica inca un premier propus de florile marului, si dupa aia pica si Catu, Johannis tot nu e obligat sa desfiinteze parlamentul. Constitutia zice doar ca are voie, nu ca e musai. Asa ca s-ar putea s-o mai lalaim cu guvern provizoriu inca mult timp de-acu' inainte, daca Johannis nu capata premierul pe care si-l doreste.
  • -13 (43 voturi)    
    previzibil (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:12)

    angrycloud [utilizator]

    USR si-a destituit propriul guvern cu numar record de voturi si apoi a picat la investitura propriului guvern cu un numar record de voturi.
    asta e rezultatul arogantei si suficientei. in plus trebuie sa fii un foarte bun negociator sa astepti ceva de la pnl sau udmr cand constant ataci aceste partide.
    ce urmeaza acum? victimizare si opozitie, punctele forte ale usr.
    • -1 (3 voturi)    
      N-a fost guvern USR (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:00)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui angrycloud

      Ministrii USR - 6 ministri din 22 de membri ai guvernului - si-au dat demisia din guvern in momentul in care-a devenit clar ca pe de-o parte daca continua ce-au inceput (concursuri pe posturi, investitii nealocate firmelor abonate la contracte cu statul, demiterea celor pusi pe pile) o sa fie dati afara, la fel ca Voiculescu, si pe de alta parte ca Catu are de gand sa dea cateva zeci de miliarde primarilor PNL, fara nici un criteriu de performanta sau vreo reglementare a cheltuirii banilor - adica cadou numa' bun de praduit.

      Daca ministrii USR nu si-ar fi dat demisia, ar fi devenit complici la praduiala banului public, fara a putea promova pe bune vreo reforma. Demisia a fost singura chestie de bun simt pe care-au putut-o face. Nu stai la masa cu un hot dupa care te dai cinstit.
  • +24 (48 voturi)    
    Vina lui Citu (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:16)

    Alex S [utilizator]

    Incredibil cum am avut o oportunitate sa schimbam tara asta si Citu a decis sa arunce totul in aer doar ca sa castige presedentia PNL.Un sociopat pe care l-am admirat o perioada.
    • +16 (22 voturi)    
      hmmm (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:28)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      greu de admirat un asemenea personaj daca citeati putin despre istoricul lui.... nu cel aparut acum, cel stiut de acum cativa ani
    • +10 (12 voturi)    
      Cel mai frustrant (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:39)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      Cel mai frustrant e ca aproape sigur ar fi castigat presedentia PNL si fara Anghel Saligny si tot circul asta
    • 0 (8 voturi)    
      Barna a aruncat totul în aer. (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:21)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      Dar, băi nea Poveste , zici că vrei schimbi țara asta?Cum? O dai la schimb cu alta? Țara nu ești numai tu, să poți hotărî ce vrei să schimbi. Democratic este, să discuți întâi ce vrei să schimbi, altfel nu vei reuși nimic.
      • 0 (2 voturi)    
        Pai USR cam aia a facut - a discutat (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:07)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Au discutat, dupa demiterea fara nici un fel de consultare a lu' Voiculescu. Au primit asigurari ca Catu nu se va mai abate de la regulile pe baza careia s-a format alianta. Dupa care a venit treaba cu Anghel Saligny, cand Catu a ignorat complet toate obiectiile USR privind lipsa de reglementare si lipsa avizelor pentru programul ala. Cine-i ala cu dinamita?
    • -2 (2 voturi)    
      Miza n-a fost presedentia PNL (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:04)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      Miza sunt cele 50 de miliarde din programul Anghel Saligny. Presedentia partidului e doar o asigurare in plus ca n-o sa aibe probleme in parlament.

      Prin programul asa-zis de investitii Anghel Saligny Catu vrea sa dea vreo 50 de miliarde de lei primariilor - fara nici o regula, insa. Aia ce-o sa insemne? O sa insemne ca primarii o sa poata iar face achizitii aberante pe bani publici (un bec led 80000 de lei, o chiuveta 3000 de EUR, chestii de-astea) cum s-au facut in vremea guvernului Dancila. Evident, banii aia o sa mearga la firmele de partid, de unde o buna parte o sa mearga mai departe in buzunarul celui ce-a facilitat toata magaria - Catu.

      Asta-i de fapt miza. Sefia partidului e un moft.
  • +8 (28 voturi)    
    400 morti de Covid astazi (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:27)

    vlad.pe [utilizator]

    400 morti de Covid astazi dar la TV PNL, PSD si Iohannis vor declara ca pentru ei conteaza soarta romanilor, atat de mult incat nu au sarit peste orgoliul lui Florin Citu.

    Presedintele Klaus Iohannis si-a indeplinit planul, urmatoarea propunere va fi talentatul Florin Vasile Citu pentru ca mai are cativa bani pentru mituirea Primarilor PNL si PSD.
    • -1 (7 voturi)    
      altfel se prezenta situatia (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:00)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      cu barna presedinte si u$ere la guvernare!
  • -2 (40 voturi)    
    USR, total izolat politic. Nu e Ciolos de vina (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:29)

    animatron [utilizator]

    S-a intamplat in politica "mare" exact ce s-a intamplat si pe retelele sociale, acolo unde membrii si simpatizantii miscarii useriste au acuzat si insultat pe absolut oricine incerca un dialog cu ei.

    Acum e dovedita imaturitatea si iresponsabilitatea conducerii Barna, care a mentinut atmosfera oengista de "noi contra tuturor".

    Am militat, pe langa oamenii din USR pe care ii cunosc, pentru dl.Ciolos la conducere, cu argumente, si nu am fost singurul, dl Barna a pierdut sefia.

    Fost premier si lider de grup in PE dl.Ciolos a marcat mult mai bine momentul si contextul, a acceptat la fel de "surprinzator" sa incerce obtinerea unei majoritati, a comunicat ne-userist, a prezentat inteligent noua pozitionare USR.

    Numai ca raul este deja facut, nu exista nici un partid romanesc (sau maghiar din Romania) care in acest moment sa accepte nesilit sa discute ceva cu USR.

    Simpatizantii stangii progresiste isi inchipuie ca izolarea asta se datoreaza exclusiv faptului ca toti, dar absolut toti cei neuseristi sunt tampiti, hoti, rai, prosti, dacopati, crestinopati, vanduti lui Putin, etc.

    E pur si simplu o isterie colectiva a unei grupari ultraminoritare in peisajul romanesc si e o problema de echilibru psiho-emotional atunci cand ajungi sa crezi ca esti singurul care detine "adevarul" si singurul "sanatos la cap", in timp ce restul semenilor tai ar fi ei niste "nebuni".

    USR are o pretentie ridicola, aceea de a decide cine conduce alte partide si cine are dreptul sa fie candidat la guvernare din partea altor partide.

    Cat timp atitudinea asta va continua, incurajata pe retele sociale si in media asociata progresismului varianta romaneasca, USR-ul nu va gasi parteneri decat "in extremis" si va fi expulzata din jocul politic imediat ce respectivii vor avea alte solutii politice de alianta.

    Sper sincer ca dl Ciolos va schimba treptat algoritmul de reactie userista si ca va deveni un personaj suficient de respectat de alte partide pentru a fi acceptat ca premier.
    • +1 (29 voturi)    
      Eu as privi si la istoria USR (Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:00)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      . Exista nenumarate coincidente legate de conlucrarea conducerii USR cu ONG-uri progresist/bolshevice care au finantari cam de la aceleasi fundatii-umbrela. Atat dl Bârnă, cat si alti apropiati ai lui au legaturi prin ELSA la organizatii din apropierea serviciilor secrete ce doreau sa atraga si sa creasca tineri ce urmau sa intre in domeniul juridic al tarilor-tinta. Dl Ciolos are si dansul un istoric interesant de colaborare cu partide si miscari bolshevice, lucru care pare ca nu i-a daunat deloc in viata, ba din contra.

      Conducerea USR a cultivat extremismul si elitismul arogant al propriilor membri prin discursuri de ura, turnatorie interna, eliminarea dizidentilor din partid si spalare pe creier. Ceea ce vedem pe forumuri sunt rezultatele acestei strategii. Patologia mesianica a "salvarii" este o tactica prin care multi oameni creduli sunt atrasi de povesti frumos ambalate. Liderii, cei care se imbogatesc din functiile obtinute (Vice prim-ministru etc) - si care isi plaseaza rudele si prietenii in joburi platite generos - stiu foarte bine ce fac. Sunt niste sarlatani imbracati frumos, tunsi si frezati, cu limbaj pompos si CV periat cu atentie, dar goi de substanta.

      Autointitulat "o alternativa" la partidele vechi, USR-ul vine cu modalitati noi de coruptie. Ei nu fura direct, primesc sponsorizari, comisioane din contracte pe fonduri europene, joburi in ONG-uri si fundatii, parandarat prin intermediul sotului/sotiei. Avand si un buget de partid parlamentar in valoare de zeci de milioane, USR-ul isi poate rasplati sponsorii cu contracte preferentiale, <dupa formula clasica folosita de PSD, PNL, UDMR>. Alegerile interne sunt tinute cu ajutorul unor softuri ce pot fi controlate de catre creatori sau alte persoane cu acces.

      USR-ul ca partid s-a remarcat in ultimii ani printr-o campanie virulent anti-romaneasca: "dacopati", "antivaxxeri", "mentalitate de ev mediu", "pupatori de moaste", "xenofobi", "rasisti", "conservatori", "uselisti" etc.
      • +4 (6 voturi)    
        Bravo (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:39)

        doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

        O mica completare: Banii se sifoneaza prin contracte de consultanta enorm de scumpe pentru lucruri de domeniul fantasticului care in mod evident nu se concretizeaza niciodata in nimic. Metri cubi de dosare de consultanta de sute de milioane de euro despre tot felul de bazaconii. Culmea, in unele cazuri apar si dosare de proiectare a bazaconiilor caci mai "ramasesera" ceva bani de cheltuit
        • +2 (2 voturi)    
          a.s. (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:58)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

          Vezi si cele peste 20 de SF-uri ras-ras- refacute la proiecte de a.s -iar unele SF noi la proiecte nefinantate- lansate de Drula pentru parandaraturi rapide.
    • +6 (24 voturi)    
      A te lasa calcat in picioare (Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:01)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Ca o carpa de sters pe jos nu e nicio dovada de maturitate si responsabilitate.

      USR a fost partener de guvernare, nu un sclav care sa isi ia capace dupa cap de la Citu.

      Maturitate si responsabilitate ar fi trebuit sa ceri de la Florin Citu ce a dinamitat coalitia cand l-a demis pe Vlad Voiculescu, si apoi a recidivat cu ministrul justitiei.
    • 0 (14 voturi)    
      USR nu a gresit pentru ca nu a avut de ales (Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:52)

      ciprian_ [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Chiar nu a avut de ales. A fost pus pe un drum fara alternativa de presedinte si premier pentru ca premierul sa castige lupta interna cu o mita de 10 miliarde de euro din banii nostri data structurii locale PNL ca sa il voteze. Daca nu e caz penal atunci probabil ca ar trebui sa fie.

      E in situatia unei femei batute de barbat de doua ori. Prima data (Vlad Voiculescu) - treaca mearga, barbatul se jura ca nu mai face, da cu semnatura ca nu mai face, trec cateva luni si ... o bate din nou pe un motiv care nici macar nu exista.

      Singura pretentie a femeii batute de doua ori e sa nu mai stea in casa cu agresorul.

      In plus pt PNDL trebuia consultat si USR-ul, nu dat afara ministrul. Asa cum un sot cand cumpara un apartament ii cere si parerea sotiei chiar daca are salariu mai mic.

      In momentul in care accepti resemnat abuzuri repetat atunci nu mai esti partener, ti se anuleaza demnitatea si identitatea si devii pres. Ori o coalitie nu se face prin injosirea celui mai mic asa cum nici in familie un barbat nu trebuie sa anuleze demnitatea unei femei din orice motive (poate e mai slaba sau are salariul mai mic, etc). Respectul si demnitatea nu se negociaza.

      Primul ministru Catu a ajuns si datorita USR acolo, intre timp s-a dovedit a fi bully, tot USR a putut si sa il dea jos.

      USR e intr-o situatie similara cu a presedintelui in ce priveste primul ministru: nu poate sa zica cine sa fie insa are 100% dreptul sa se opuna.

      Legat de atitudine - daca usr e condus de principii si nu se preteaza aranjamente eu zic ca e de bine, fix pentru asta i-am votat pana acum. Sunt satul de aranjamente. De asta e Ro acolo unde e acum - toti au facut aranjamente si nimeni nu a tinut la principii.

      Pana acum USR a mers pe pilot automat, doar a reactionat firesc la niste evenimente .

      Usr a declarat ca nu negociaza decat cu PNL si UDMR. Pnl include si PSD.

      Ar fi tare PSD sa le zica PNL ca ii sustin si sa il pice pe Catu in parlament=>anticipate
  • +8 (20 voturi)    
    Circ marca Iohannis (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:57)

    galeo [utilizator]

    O mascarada marca Iohannis.

    Daca Iohannis credea in acest guvern Ciolos, le-ar fi cerut liberalilor, ca tot e zeul lor, sa voteze acest guvern. Nu ar fi avut cum sa-l refuze peneleii pe zeul lor.

    Daca nu vroia acest guvern Ciolos, nu il numea pe Ciolos prim ministru.

    Ce e cu tot circul asta?
    Iohannis isi bate joc de romani si multi inca il sustineti.
    • 0 (6 voturi)    
      Pai nu putea! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:02)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Singurul partid care s-a prezentat cu o propunere a fost USR...Iohannis nici nu avea cum sa nu-l numeasca...El trebuia sa numeasca un premier desemnat dintre optiunile date...El a avut doar una...

      Acum PNL o sa-l numeasca pe Catu (ca vezi domne nu e imediat si nu se incalca constitutia) si circul o sa continue.

      Daca PNL insa il nominalizaza TOT pe Catu, este singurul responsabil pentru alegerile anticipate si eventual rezultatele lor...
      • +2 (4 voturi)    
        Dar cine e frate Citu asta (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:12)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        De e dispus Iohannis sa faca orice numai pentru a-l numi prim ministru.
        Ce are de e asa de neinlocuit.
        • +2 (2 voturi)    
          E, aia e intrebarea de milioane (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:17)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Ba chiar de miliarde :-)

          Dupa cum arata treaba, cineva, nu se stie cine, ii tine lu' Johannis ... bijuteriile familiei in mana. Daca Johannis nu face ce i se dicteaza, mana aia se strange. Cineva-ul ala pare foarte interesat de Catu premier. Asa ca io l-as cauta pe ala printre cei cu care Catu a avut mai in trecut relatii mai apropiate, nu musai pe linie politica. Si nu musai foarte ortodoxe.
      • -1 (1 vot)    
        Io cre' c-o sa mai astepte cu Catu (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:13)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Parlamentul mai poate pica inca o propunere, pana sa fie risc de anticipate. Asa ca prima data Johannis o sa mai nominalizeze un premier fara sanse, si abia a treia propunere, aia care daca pica deschide calea spre anticipate, o sa-l nominalizeze din nou pe Catu. In momentul ala, parlamentarii fomisti de la PSD si PNL, care-s in parlament doar ca sa faca afaceri, o sa voteze orice, numa' sa nu-si piarda scaunul.

        Chiar daca printr-o minune Catu pica, anticipatele tot nu-s obligatorii. Constitutia ii permite presedintelui sa desfiinteze parlamentul, daca trei propuneri de premier pica, da' nu-l obliga. Asa ca la cat de chitit e sa-i iasa premierul pe care-l vrea el, Johannis poate prelungi interimatul pe termen oricat de lung, pana la urmatoarele alegeri parlamentare ordinare.
      • 0 (2 voturi)    
        Impotriva minciunii! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 19:04)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Au mai propus: UDMR: Hunor si AUR: Georgescu.
        Alegerea a fost pentru umilirea lui Ciolos si adaugarea mortilor din cele 10 zile pierdute. La fel se va-ntampla si cu urmatorul liberal, inainte de Citu- cu mortii respectivi-, daca nu-l trag "serviciile" de maneca!
  • -3 (19 voturi)    
    nici nu era nevoie de vot... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:58)

    CetateanulRoman [utilizator]

    si nu fiindca formula parlamentara este potrivnica acelei propuneri de guvern.
    Este suficient sa ti cont de modul cum au cautat candidatii propusi - propunerile au fost facute pentru a sicii; este suficient sa ti cont de declaratiile pline de fronda, de obraznicie a tuturor celor de la usr ce au iesti in spatiul public - capacitatea lor de negociere este zero si este permanent subminata de atitudinea lor de misecuvinisti convinsi.
    Toata mascarada asta a fost un exercitiu de imagine, usr a incercat sa arunce in ventilator din raspunderea pt faptul ca au adus tara in situatia asta in plin val pandemic - bun, catzu nu a crezut ca va exista valul 4, dar ministrii sanatatii au fost usr, ei au crezut oare; si daca au crezut cu au reusit sa isi convinga colegii ca nu e un moment sa distruga sansa de a reactiona la valul pandemic si ca trebuie sa adopte alta cale pt a rezolva atitudinea necorespunzatoare a lui catzu.
    Din tot ce s-a vorbit aiurea zilele astea am inteles ca toti cei care au darimat guvernul au facut-o din maxima responsabilitate si ca acum nu e vina sau problema lor ca au condamnat romanii la moarte.
    Controlul pe care il avem asupra politicienilor nostrii este practic nul. De asemenea e foarte simplu de observat ca trimitind sosoace in parlament ne facem rau singuri - democratia nu e pentru maimute, asta e limpede - si nu stiu cum se face dar de 30 de ani marea majoritate a parlamentarilor sint sosoace mai mari sau mai mici, hoti de mai mica sau mai mare anvergura. Pina la urma parlamentul este imaginea fidela a celor ce voteaza.
    Sansa de a ne desprinde de trecut s-a stins odata cu trecerea in nefiinta a lui Ion Ratiu respectiv Corneliu Coposu. Apoi am avut numai catastrofe.
    • -5 (5 voturi)    
      dar de ce insisti (Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:26)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      sa compromiti imaginea lui Ratiu prin asocierea cu colborationistul Campeanu ?
      • +1 (3 voturi)    
        unde ai citit asta in ceea ce am scris?? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:52)

        CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        te rog sa reiei textul
  • +1 (11 voturi)    
    Atitudinea USR (Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:23)

    PDV [utilizator]

    ...e obligatorie pentru un partid nou care se delimitează fundamental de modul de a face politică al celorlalte partide.
    • +2 (2 voturi)    
      USR (Miercuri, 20 octombrie 2021, 19:06)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui PDV

      Exista si varianta: nou si prost!
  • -3 (9 voturi)    
    Ati stat in frig , la coada (Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:36)

    galeo [utilizator]

    Sa il votati pe Werner, si acum Werner isi bate joc de voi.
    Eu cel putin nu l-am votat
  • +4 (12 voturi)    
    Previzibil. PNL prefera PSD in locul USR (Miercuri, 20 octombrie 2021, 15:30)

    Soro [utilizator]

    Se pare ca PNL merge mai departe si ma gandesc ca ultimul lucru care ii intereseaza e soarta romanilor. PNL prefera sa castige PSD ca astfel primesc si ei o bucatica de ciolan de furat. Cu USR castiga doar romanii iar cumetriile raman pe tusa.
    Urmatorul pas e vot comun PNL+PSD in parlament pentru un nou guvern PNL+UDMR. Astfel PSD castiga fonduri la intelegerile ascunse cu PNL si capital politic pentru urmatoarele alegeri iar USR e scos in afara guvernului si in minoritate in parlament.
    PNL va avea de suferit oricum pentru ca votantii PNL nu sunt chiar prosti iar pana la alegerile din 2024 vor primi lovituri din toate partile.
    PSD va vota un guvern PNL cu o prefacuta "scarba" cum ca nu mai vor sa prelungeasca soarta romanilor dar de fapt se inteleg deja cu PNL.
    Castigatori ai alegerilor din 2024: PSD.
    Pierzatori: romanii nelegati prin contracte cu statul sau care nu lucreaza la "deconcentrate".
    • -2 (4 voturi)    
      Nu chiart (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:37)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui Soro

      Net castigatori sunt si raman UDMR + minoritatile. A se vedea reactiile UDMR inainte si dupa prezentarea guvernului Ciolos; in fapt ca balama este UDMR mai toxic decat AUR; Raman nesatui de favoruri si putere sub orice guvernare, iar populimii i se distrage atentia cu AUR! Nu-i vorba ca nici minoritatile nu sunt altfel - invizibili dar soparlari!
  • -5 (9 voturi)    
    Refuz, dar lucrurile sunt clare! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 16:34)

    O_parere.. [utilizator]

    Bravo USR+!
    O imagine clara: toata clasa politica existenta se opune schimbarii, schimbare care "bate" doar dinspre USR+.
    • +6 (6 voturi)    
      USR+ e chintesenta schimbarii (Miercuri, 20 octombrie 2021, 18:41)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui O_parere..

      S-au preschimbat din securisti si militieni in "oameni noi".