Kelemen Hunor le cere scuze românilor pentru scandalul politic / De mâine, mai trebuie făcut un efort pentru resuscitarea coaliției de guvernare

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:21 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Guvern
În discursul său din ședința Parlamentului pentru votul de învestitură a Guvernului Cioloș, vicepremierul demis Kelemen Hunor le-a cerut scuze românilor pentru scandalul și circul politic.
  • "Acum un an nu am promis conflicte interminabile, nesiguranță și haos social. Promisiunile noastre au fost stabilitate, predictibilitate și redarea speranței pentru un trai mai bun. Așa am promis cu toții, indiferent din ce formațiune politică facem parte.
  • Și de câteva săptămâni, cam de o lună, de două luni, majoritatea clasei politice oferă cetățenilor doar scandal, circ, nesiguranță, instabilitate.
  • Vedem supărare, isterie și balet politic inutil.
  • În aceste condiții, înainte de orice, trebuie să cerem scuze de la oameni, de la cetățenii care ne-au trimis în Parlament cu alte așteptări. Vă cer scuze, stimați cetățeni, dar, sigur, nu pot să o fac în numele fiecărui parlamentar.
  • Degeaba suntem o mână de oameni care am încercat să ne ținem departe de scandal. Imaginea noastră, a tuturor, e una catastrofală", a spus Kelemen Hunor.
După ce a enumerat problemele care ar trebui rezolvate urgent de clasa politică, Kelemen Hunor a anunțat că parlamentarii UDMR vor participa la vorul de învestire a Guvernului Cioloș, care "a ținut morțiș să demonstreze că este victima celorlalți". "Stimați colegi, ați cam rămas singuri".

Liderul UDMR le-a mai transmis celor din USR că, "începând de mâine, mai trebuie făcut un efort pentru resuscitarea" coaliției de guvernare: "Sunteți așteptați la dialog. Împreună, și nu separat".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6184 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    le cere scuze (Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:36)

    panda_rosu [utilizator]

    dar nu voteaza guvernul.
    • -6 (8 voturi)    
      ce sa voteze? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:46)

      eucomentez [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Guvernul propus de Ciolos are un singur ministru care a trecut de comisiile de specialitate.
      • 0 (4 voturi)    
        amice (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:38)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

        avizul comisiilor este numai consultativ. Puteau vota guvernul daca ar fi vrut.
    • +1 (5 voturi)    
      cum ar putea ? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:06)

      om_normal [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Se supara usl-ul si nu ii mai lasa si pe ei la furat ...
  • +4 (6 voturi)    
    Daca fatarnicia (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:05)

    Dorelul [utilizator]

    ar durea, multi ar urla in continuu.
  • +3 (7 voturi)    
    ! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:18)

    tudorr [utilizator]

    Udmr, una din marile mizerii aparute dupa 89... Macar daca isi reprezentau cu onoare etnicii care ii voteaza, in practica sunt doar niste mafioti bugetari care sprijina mafia din Harghita si Covasna!
  • +3 (7 voturi)    
    Acum un an (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:27)

    asx [utilizator]

    Ati promis si desfiintarea SIIJ. Nu mutarea ei, desfiintarea. Si ati mai promis un acord de coalitie, care a fost incalcat abuziv de micul dictator pe care il sustineti.
  • +2 (4 voturi)    
    rusine maghiarilor (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:56)

    MCR [utilizator]

    Chiar asa . Poate il impresio ati pe CTP dar eu v-am citit. Sunteti tot hoti.
  • -1 (3 voturi)    
    Ne cerem scuze dar nu ne asumăm (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:18)

    mr_mojo [utilizator]

    Adică da, suntem nasoi, dar nu noi; e doar un fel de-a spune.
  • 0 (4 voturi)    
    Alt responsabil (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:39)

    yol [utilizator]

    care se plange ca e circ, dar el n a propus nimic, nicio varianta. Pai guvernul de ce nu l ati votat daca va pasa asa de mult de romani.
    De ce e mai bine sa avem guv peste 2 sapt decat acum?
  • -2 (4 voturi)    
    Distrugi o tara, apoi ceri scuze (Miercuri, 20 octombrie 2021, 14:26)

    V. Istina [utilizator]

    Nu, nici o scuza! Cereti scuze romanilor morti pe holurile spitalelor, unii etnici maghiari.

    NU a exprimat nimeni un motiv rational pentru nevotarea guvernului Ciolos.

    E vorba pur si simplu de banii impartiti deja de PNL in cardadie cu PSD si mereu „bine-intentionatii“ de la UDMR. Daca e sa faca rau Romaniei, si sa pastreze si banii primiti… de ce nu?