Ziua 50 a crizei politice: Cioloș, misiune imposibilă în parlament. Va face Cîțu pasul înapoi? Tot ce știm până acum

de D.D.     HotNews.ro
Miercuri, 20 octombrie 2021, 6:37 Actualitate | Politic


Ciolos cere votul Parlamentului
Foto: AGERPRES
​​Sunt 50 de zile de când România este în criză guvernamentală, care se suprapune peste dramatica criză sanitară. Dacian Cioloș vine azi în plenul parlamentului pentru a cere votul de învestitură pentru un guvern USR, o misiune imposibilă de vreme ce se bazează doar pe cele 80 de voturi ale propriului partid. După ce momentul va fi consumat, iar guvernul nu va primi votul de învestitură, președintele Klaus Iohannis ar trebui să convoace din nou partidele la Cotroceni pentru desemnarea unui nou prim-ministru. Ce știm până acum?

Șansele ca Guvernul Cioloș să treacă de votul Parlamentului sunt aproape nule. Cabinetul USR nu se bazează decât pe voturile propriilor parlamentari, 80 la număr. I-ar trebui 234. PNL, PSD și UDMR au anunțat că nu vor vota un Guvern Cioloș. De altfel, miniștrii propuși au primit avize negative pe bandă rulantă cu excepția lui Cătălin Drulă.

În aceste condiții, votul de astăzi din Parlament pare o formalitate.

După încheierea acestui capitol, președintele Klaus Iohannis ar trebui să convoace din nou partidele la Cotroceni pentru a desemna un nou prim-ministru.

Marea întrebare este dacă șeful statului va merge în continuare pe mâna lui Florin Cîțu. Ultimele declarații ale președintelui arată că acesta ar fi luat o oarecare distanță față de premierul pe care l-a susținut necondiționat în ultimele șase luni de zile.

În premieră, Klaus Iohannis a recunoscut marți seară, în cea mai neagră zi de la începutul pandemiei în România, că autoritățile nu au făcut ce trebuia pentru gestionarea crizei sanitare dând dovadă de o alarmantă inacțiune. Este prima critică de până acum la guvernul condus de Florin Cîțu.

În actualul context, o nouă nominalizare a lui Florin Cîțu, așa cum insistă PNL, sau cel puțin locotenenții premierului, ar putea prelungi criza și mai mult. USR a anunțat că nu se va întoarce la masa discuțiilor cu actualul premier, iar o susținere din partea PSD i-ar vulnerabiliza și mai tare pe liberali, care oricum se rostogolesc pe toboganul sondajelor.

Florin Cîțu susține că nu va face niciun pas înapoi, având o decizie a partidului în favoarea sa. Au apărut informații însă că președintele Klaus Iohannis i-ar fi cerut premierului să se retragă. Apropiați ai lui Florin Cîțu vorbesc însă de analize atente pentru a face ce e mai bine „pentru țară și pentru partid”.

O ipoteză este că vor încerca să pună presiune pe USR pentru a-l convinge pe Dacian Cioloș să vină la negociere cu Florin Cîțu. Acesta însă, cel puțin pentru moment, a exclus o împăcare cu premierul.

„Toate opțiunile sunt în continuare pe masă”, a comentat un lider PNL.

PSD stă deocamdată pe țușă. În declarațiile publice, liderii partidului lui Marcel Ciolacu merg pe varianta alegerilor anticipate în primăvară, până atunci propunând ca țara să fie condusă de un guvern de specialiști.

Pentru moment, președintele Klaus Iohannis și-a rezervat în agendă pentru miercuri o ședință cu responsabilii guvernamentali pentru a decide noi restricții care să ducă la limitarea efectelor dezastruoase ale pandemiei. Certificatul verde peste tot este prima opțiune, pe care însă trebuie să o adopte parlamentul, dar și în acest caz este nevoie de o majoritate care să susțină acest lucru.

*Criza guvernamentală a fost declanșată la 1 septembrie, odată cu revocarea ministrului USR al Justiției, Stelian Ion.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7775 vizualizari

  • +6 (22 voturi)    
    Numai cretinii nu voteaza pentru Romania (Miercuri, 20 octombrie 2021, 7:12)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Europa e speriată şi că pandemia care bîntuie la noi se va reaprinde la ei.
    Între Dumnezeu şi Europa, se află Iohannis – un robot stricat, care mimează empatia – ceea ce-l face să arate penibil.
    E o sansa cu Ciolos acum.
    Chiar si declarativ, chiar hulit de asazisii liberali , el poate sa se bage la guvernare.
    E responsabil.
    Comparati cu Cuțu-Cuțu!
    Si compania!
    Toti imbecilii politici din Parlament trebuie sa voteze responsabil!
    Macar o data!
    Sa-i dam o sansa!
    • +9 (23 voturi)    
      USR si restul hotilor! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 7:46)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Mi se pare normal ca ministrii propusi de USR sa primeasca avize negative in comisiile parlamentare...
      Cum sa il ai Justitie pe Stelian Ion care doreste desfiintarea Sectiei Speciale si anularea legilor justitiei care permite marilor corupti sa scape cu purcoiul de bani furati de la romani? Nu e mai bun un Tudorel Toader de la PSD sau un Catalin Predoiu de la PNL, doi artizani ai macelaririi legilor justitiei in favoarea coruptiilor din propriile partide?
      Cum sa o ai la Sanatate pe Ioana Mihaila cand puteai sa o ai pe madam Sorina Pintea, spagarita penala din PSD sau pe Nelu Tataru de la PNL care schimba managerii spitalelor pe criterii clientelare si de partid?
      Cum sa il ai la Finante pe Dragos Paslaru cand poti apela la cineva de teapa lui Eugen Teodorovici de la PSD alintat cu porecla de "Discoteca" datorita "profesionalismului" sau pe Dan Valceanu de la PNL venit de la PSD, niste spagari notorii care invart finantele in favoarea grupurilor infractionale organizate din PSD si PNL?
      Cum sa il ai pe Catalin Drula de la USR cu un aviz pozitiv neclar cand poti sa te rasfeti cu un fost puscarias condamnat pentru coruptie ca Dan Sova de la PSD sau o limba de lemn ca Lucian Bode de la PNL, amandoi foarte talentati in mazgalirea unor harti cu autostrazi inexistente si proiecte de fezabilitate de durata pe sume astronomice?
      Cum sa il ai pe Ionut Mosteanu de la USR la Dezvoltare cand poti sa ai un Constantin Nita de la PSD condamnat la 4 ani de inchisoare cu executare sau pe agramatul de Ion Stefan de la PNL, amandoi gata sa vireze toate PNDL-urile din lume in buzunarele partidelor pe care le reprezinta?
      Chiar asa, dupa 32 de ani de fiasco politic, social si economic, de ce sa schimbam lucrurile cand suntem fruntasi la mortalitate in lume, la nevaccinati si la coruptie? Sa-i lasam pe cei care au inceput acest genocid national sa-si desavarseasca proiectul! ...��
    • +8 (18 voturi)    
      iohan si catu + psd si-au batut joc (Miercuri, 20 octombrie 2021, 7:53)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      de vietile oamenilor cu aceasta numire. Toata lumea stia ca nu o sa aiba nicio sansa Ciolos. L-au pus in speranta ca o sa mai dea in USR astfel, o sa esueze lamentabil si vor mai pierde din procente. Cum a indraznit USR-ul sa se opuna supermanilor din PNL si a dulapului de la Cotroceni?
      Toate reprosurile si de la motiune si ale presedintelui tarii s-au varsat impotriva USR.

      Iohanis nu a zis nimic de PSD sau PNL. Nici PSD de PNL, nici PNL de PSD... asta se cheama coalizare! si se numeste USL!
    • -1 (1 vot)    
      ..... mi-au dat lacrimile ..... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 10:07)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      N-am mai vazut atatea lozinci adunate la un loc de pe vremea PCR. Avem traditie, hai sa facem USR partid unic si fericirea Romaniei este garantata.
  • +9 (19 voturi)    
    trosnește a (Miercuri, 20 octombrie 2021, 7:28)

    nahir [utilizator]

    USL de la o poștă, asocierea lui cîțu cu ciolacu se vede din comisiile de examinare a miniștrilor propuși de Cioloș. Să te ții ce castane or să ia ăia care l-au validat din greșeală pe Drulă.
    • 0 (0 voturi)    
      a fost greseala cu premeditare (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:53)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      " Drulă a primit aviz favorabil din eroare procedurală, după ce în comisii nu s-au întrunit voturile necesare pentru un aviz nefavorabil."

      https://www.hotnews.ro/stiri-esential-25119012-parlamentul-intruneste-pentru-votul-investire-guvernului-propus-dacian-ciolos-sedinta-incepe-ora-10-00.htm
  • +1 (1 vot)