VIDEO Iohannis admite că „nu s-a făcut ceea ce ar fi trebuit” pentru combaterea pandemiei și anunță o ședință pentru noi restricții: E alarmantă lipsa de acțiuni concrete din partea autorităților

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 19 octombrie 2021, 18:06 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
În cea mai neagră zi de la începutul pandemiei, președintele Klaus Iohannis a admis, în premieră, că „nu s-a făcut ceea ce ar fi trebuit până acum” și a anunțat că va face miercuri o ședință cu responsabilii guvernamentali implicați în combaterea pandemiei pentru stabilirea unor restricții clare. „Este alarmantă lipsa de acțiuni concrete din partea autorităților”, a spus șeful statului.

Șeful statului a spus că sunt necesare măsuri urgente „pentru a opri acest val pandemic foarte agresiv” și este nevoie de ele acum. „Fie că vorbim de Certificatul verde adoptat în regim de urgență de către Parlament sau de alte măsuri capabile să reducă pe termen scurt mobilitatea și interacțiunea umană, nu trebuie să mai pierdem nicio clipă în a le asuma și pune în aplicare, indiferent cât de nepopulare ar părea. Orice zi pierdută sau de ezitare poate avea efecte dramatice pentru noi toți, ca societate”, a afirmat Iohannis.

Președintele a mai spus că ceea ce se întâmplă acum este o „dramă națională de proporții teribile”, iar „prioritatea zero este în acest moment salvarea vieții semenilor noștri, protejarea sănătății celor vulnerabili și a celor bolnavi”.

„Orice alte teme trec în plan secund, nimic, nimic nu este mai presus de viață și trebuie să facem tot ce este omenește posibil, chiar și în ceasul al doisprezecelea, pentru a o proteja”, a mai spus el.

HotNews.ro a transmis LIVE declarațiile președintelui:





  • 18.863. Nu este un simplu număr, sunt 18.863 de inimi de români care de astăzi bat cu teamă de necunoscut, cu teama că sunt bolnavi de COVID-19, fiecare dintre ei cu familii și oameni dragi care poate au luat și ei, la rândul lor, boala.
  • 574. Nu este un simplu număr, sunt 574 de inimi de români care au încetat să mai bată fiindcă au pierdut lupta cu acest virus ucigaș. Oameni care, în urmă cu doar câteva săptămâni, se bucurau de viață, visau și își făceau planuri de viitor, lasă acum în urmă lacrimile și disperarea celor care le plâng moartea.
  • Mame și tați despărțiți definitiv de copiii care niciodată nu vor putea fi consolați de pierderea părinților. Oameni care îi pierd pe cei pe care îi iubesc, fără să mai apuce să-și ia rămas bun, oameni care îngroapă acum alături de cei dragi și o parte din sufletul lor.
  • 1805. Nu este un simplu număr, sunt 1805 de români care se luptă minut de minut pentru fiecare respirație, pentru fiecare gură de aer.
  • Toate acestea, 18.863 de cazuri noi de îmbolnăviri de COVID-19, 574 de decese, 1805 cazuri la secțiile de terapie intensivă sunt doar raportările zilei de astăzi.
  • În realitate, sunt milioane de români afectați, cu viețile schimbate de multe ori ireversibil de efectele acestei pandemii.
  • Spitale arhipline, secții de terapie intensivă care nu mai fac față, medici epuizați. Acest coșmar ne arată că, din păcate, valul patru se dovedește mult mai agresiv chiar și decât cele mai pesimiste așteptări și prognoze.
  • Pregătirea acestui val, pe fondul unei campanii de vaccinare care s-a mișcat mult prea lent, a fost deficitară, cauzele sunt multiple, dar, și dacă vedem cine și ce a greșit, acum ceea ce mai contează este să reușim să depășim această mare cumpănă.
  • Este alarmantă lipsa de acțiuni concrete din partea autorităților și cifrele de astăzi confirmă, din păcate, că nu s-a făcut ceea ce ar fi trebuit până acum.
  • Am decis să convoc mâine o ședință cu toți responsabilii guvernamentali implicați în gestionarea pandemiei, pentru instituirea unor măsuri clare, restrictive, singurele care mai pot diminua în acest moment răspândirea infectărilor.
  • Este o perioadă a suferinței, o dramă națională de proporții teribile. Nu avem însă altă opțiune decât să o depășim.
  • Prioritatea zero este în acest moment salvarea vieții semenilor noștri, protejarea sănătății celor vulnerabili și a celor bolnavi, pe care asistența medicală îi poate ajuta să depășească cu bine această maladie.
  • Orice alte teme trec în plan secund, nimic, nimic nu este mai presus de viață și trebuie să facem tot ce este omenește posibil, chiar și în ceasul al doisprezecelea, pentru a o proteja.
  • Zi de zi, chiar în aceste momente, medicii și personalul medical din spitalele noastre duc o luptă epuizantă pentru viață. Dar nici sistemele medicale performante din țări cu o infrastructură sanitară dezvoltată nu pot face față unui număr atât de mare de îmbolnăviri.
  • Este motivul pentru care am solicitat ajutor extern și suntem recunoscători tuturor statelor care ne vin în sprijin.
  • Dragi români, vaccinarea este singura soluție care vedem că funcționează în toate statele în care pandemia a fost semnificativ redusă prin vaccinarea populației în proporție covârșitoare.
  • Este în același timp și argumentul suprem împotriva tuturor celor care, contestând cu premeditare sau din ignoranță vaccinurile, sunt indirect responsabili și vinovați de suferința semenilor pe care, chipurile, încearcă să îi salveze de efecte secundare adverse imaginare.
  • Vaccinurile anti COVID sunt sigure și eficiente, la fel cum și formele severe și decesele cauzate de această boală sunt reale și dramatice.
  • Conspirațiile și teoriile fake news fac extrem de mult rău celor încurajați să refuze tocmai soluția care le-ar putea salva viața.
  • În același timp, pentru a opri acest val pandemic foarte agresiv, sunt necesare măsuri urgente care să stopeze transmisia comunitară intensă și este nevoie de ele acum.
  • Fie că vorbim de Certificatul verde adoptat în regim de urgență de către Parlament sau de alte măsuri capabile să reducă pe termen scurt mobilitatea și interacțiunea umană, nu trebuie să mai pierdem nicio clipă în a le asuma și pune în aplicare, indiferent cât de nepopulare ar părea. Orice zi pierdută sau de ezitare poate avea efecte dramatice pentru noi toți, ca societate.
  • Dragi români, Știu că este foarte greu, dar nu vă pierdeți speranța! Istoria națiunii noastre greu încercate stă mărturie că atunci când am fost solidari am trecut cu bine peste cele mai cumplite încercări. O putem face și acum.
  • Vaccinați-vă, purtați mască, evitați aglomerațiile, păstrați distanța socială cât mai mult timp posibil! Suntem în al doisprezecelea ceas, să ne protejăm și să salvăm viețile celor apropiați!






    Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















    40851 vizualizari

    • +55 (91 voturi)    
      Președinte sas, punctualitate românească (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:13)

      Nyk1 [utilizator]

      Azi dimineață era vorba că apare la 18 fix.

      Nicio problemă, vă fac eu rezumatul a ceea ce va spune: că privește cu extremă atenție și îngrijorare cum cresc numerele de infectați și de morți, că ar fi bine să lăsăm jocurile politice deoparte și să votăm guvernul Câțu II, pe care-l va propune mâine imediat după votul asupra propunerii curente.
      • +56 (86 voturi)    
        Scopul e sa-l puna pe CUTZU prim ministru (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:32)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        maine o sa ne spuna ca se impune stare de urgenta, si ca trebuie sa avem un guvern...evident cu Cutzu prim ministru

        dar vaccinarea se poate face doar prin LEGE
        • 0 (44 voturi)    
          De ce mâine? (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:46)

          Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          Ordinul de lockdown va fi dat mâine, pentru că încă nu a fost tradus în limba română.
          • -8 (22 voturi)    
            Ah, si asta (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:33)

            Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

            e ca Biblia, se traduce din doua limbi?
        • +15 (45 voturi)    
          congresu penele (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:16)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          si pesede, ne-a adus aici.
          Romania trezeste-te si nu mai vota mizeriile astea umane.
          • +12 (28 voturi)    
            Va mai mira de ce nu se doreste un guvern Ciolos? (Marţi, 19 octombrie 2021, 22:22)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui rov

            Mi se pare normal ca ministrii propusi de USR sa primeasca avize negative in comisiile parlamentare...
            Cum sa il ai Justitie pe Stelian Ion care doreste desfiintarea Sectiei Speciale si anularea legilor justitiei care permite marilor corupti sa scape cu purcoiul de bani furati de la romani? Nu e mai bun un Tudorel Toader de la PSD sau un Catalin Predoiu de la PNL, doi artizani ai macelaririi legilor justitiei in favoarea coruptiilor din propriile partide?
            Cum sa o ai la Sanatate pe Ioana Mihaila cand puteai sa o ai pe madam Sorina Pintea, spagarita penala din PSD sau pe Nelu Tataru de la PNL care schimba managerii spitalelor pe criterii clientelare si de partid?
            Cum sa il ai la Finante pe Dragos Paslaru cand poti apela la cineva de teapa lui Eugen Teodorovici de la PSD alintat cu porecla de "Discoteca" datorita "profesionalismului" sau pe Dan Valceanu de la PNL venit de la PSD, niste spagari notorii care invart finantele in favoarea grupurilor infractionale organizate din PSD si PNL?
            Cum sa il ai pe Catalin Drula de la USR cu un aviz pozitiv neclar cand poti sa te rasfeti cu un fost puscarias condamnat pentru coruptie ca Dan Sova de la PSD sau o limba de lemn ca Lucian Bode de la PNL, amandoi foarte talentati in mazgalirea unor harti cu autostrazi inexistente si proiecte de fezabilitate de durata pe sume astronomice?
            Cum sa il ai pe Ionut Mosteanu de la USR la Dezvoltare cand poti sa ai un Constantin Nita de la PSD condamnat la 4 ani de inchisoare cu executare sau pe agramatul de Ion Stefan de la PNL, amandoi gata sa vireze toate PNDL-urile din lume in buzunarele partidelor pe care le reprezinta?
            Chiar asa, dupa 32 de ani de fiasco politic, social si economic, de ce sa schimbam lucrurile cand suntem fruntasi la mortalitate in lume, la nevaccinati si la coruptie? Sa-i lasam pe cei care au inceput acest genocid national sa-si desavarseasca proiectul! ...��
            • +6 (10 voturi)    
              mda (Marţi, 19 octombrie 2021, 22:59)

              qwertyasd [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              Este un banc, cu unul care se ruga la Dumnezeu sa castige la loz in plic. Dupa 30 de ani de rugaciune se aude vocea Domnului care spune: "Du-te si cumpara un loz".

              Acest genocid national este cauzat exclusiv de prostia romanilor pe care nici un politician nu isi permite sa o discute public.

              Prostul fudul este cel care "stie" cel mai bine ca adevarul e invers decat cred aia destepti si care zilele astea pe limba lui piere.

              Sincer nu cred ca e ceva de discutat, totul este cat se poate de clar.
            • -1 (1 vot)    
              cine-i criminalul ?? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:42)

              sareta [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              Totusi cine-i criminalul care acopera aceste nelegiuiri ?
      • +55 (87 voturi)    
        Iohannis, un esuat! (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:36)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        PNL, un partid esuat. PSD, o gasca ce se vrea partid, esuata. AUR, un ghiveci de prosti, legionari, antisemiti, interlopi, esuati. Noi, poporul roman, care am votat timp de 32 de ani asemenea esuati, suntem normal esuati. Suntem pe primul loc in lume la mortalitate la un milion de cetateni si mai mult ca sigur la prostie. Ne meritam soarta, noi i-am votat, tot noi am decontat ...
        • -17 (79 voturi)    
          usr (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:57)

          balex [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          usr au condus min sănătății perioada asta și în loc să aducă medicamente sau să spele spitalele ei recomandau ca fotbaliștii să joace cu mască. noaptea minții.
          • +13 (55 voturi)    
            USR e de vina ca nu te vaccinezi tu (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:44)

            vladionvladion [utilizator] i-a raspuns lui balex

            cu siguranta ...
            • +2 (28 voturi)    
              nu...dar... (Marţi, 19 octombrie 2021, 20:41)

              iqwe [utilizator] i-a raspuns lui vladionvladion

              dar pentru lipsa testarii cine e vinovat?
              • -1 (15 voturi)    
                ha ha (Marţi, 19 octombrie 2021, 22:44)

                GIGI_CIOC@N [utilizator] i-a raspuns lui iqwe

                dar cine te-a oprit sa te testezi? .. mergi frumusel la o clinica si te testezi.. pe banii mei NU,MS... daca preferi sa te tratezi cu musetel in loc sa te vaccinezi, din partea mea poti ma irepeded sa te duci de suflet.
          • +19 (33 voturi)    
            Tovarasu' comunist PSD! (Marţi, 19 octombrie 2021, 21:16)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui balex

            Ca sa cumperi medicamente, iti trebuie un buget pentru ele. Mihaila a explicat clar ca tovarasu' Citu nu a dat drumul la bani. Asa ca taci si nu mai incerca sa dai vina pe Mihaila cand Citu a condus campania de vaccinare. Unde este Gheorghita, ca nu l-am mai vazut de mult timp?
        • +9 (19 voturi)    
          aur = legionari? (Marţi, 19 octombrie 2021, 20:55)

          Ike [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          :)) :))

          in ce univers paralel aur sunt legionari?
          o adunatura de idioti nimic mai mult.
        • -1 (5 voturi)    
          de ce nu sunt afise peste tot cu promovarea vacci (Marţi, 19 octombrie 2021, 23:45)

          Mihai02 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          zgarciti sau liisti de imaginatie ?
      • +26 (36 voturi)    
        Era murdar după partida de golf... (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:39)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Și i-a luat ceva timp să facă dușul de rigoare.
        • +2 (4 voturi)    
          Nu-i aminti de golf că are remușcări: (Miercuri, 20 octombrie 2021, 8:02)

          ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          a uitat să înscrie golful ca disciplină obligatorie in ROMÂNIA EDUCATĂ.
      • +52 (60 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:42)

        [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

        • +29 (33 voturi)    
          ... (Marţi, 19 octombrie 2021, 20:12)

          cartograful [utilizator] i-a raspuns lui

          Mda, cu cazier judiciar si bancar in SUA, Catzu nu trecea nici un background check pt. a fi contabil intr-o multinationala serioasa.
          Dar probabil ca pt. guvernul Romaniei un ins iresponsabil si santajabil e valoros.
          • -20 (26 voturi)    
            Cum îți explici (Marţi, 19 octombrie 2021, 20:21)

            Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

            că a lucrat și prin banca centrală din Noua Zeelandă?

            Pariu că va fi următorul președinte după Werner?
            • +17 (19 voturi)    
              ... (Marţi, 19 octombrie 2021, 21:02)

              F35 [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

              Cadrele de nadejde ale serviciilor sunt purtate prin diverse functii, menite a le cladi cariere profesionale care, mai apoi ,sa le justifice implantarea cat mai sus in societate. Cazul Catzu este de manual
            • -9 (17 voturi)    
              Shaoline, iar vreti sa o propuneti pe Dancila? (Marţi, 19 octombrie 2021, 21:15)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

              Sau pe Ciolacu?
              Daca mai veniti cu din astia,da. Catu are ceva sanse sa fie viitorul.
              • +5 (15 voturi)    
                Faci confuzie stimabile (Marţi, 19 octombrie 2021, 21:24)

                Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

                Nu toți suntem activiști de partid ca tine.
          • -8 (14 voturi)    
            Catu e un javrete dar faptele lui nu tin de (Marţi, 19 octombrie 2021, 21:13)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

            Cazier.
            Si oricum, orice cazier are termen de prescriptie in functie de fapta!
      • +39 (51 voturi)    
        Asta o face pe Dancila sa para inteligenta (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:52)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Pe cuvant de onoare ca Dancila nu era mult mai inadecvata decat pampalaul asta.
        Asa ceva n-am mai vazut de pe vremea comunistilor...

        Zici ca-i in reluare de anul trecut, omul asta e complet depasit...
      • +14 (34 voturi)    
        da' ce mă, (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:09)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Putin al tău dacă zice că bombardează Moscova la 15:23, fix la ora aia dă cu bombardeaua?
        Problema nu e asta ci faptul că el se incriminează cu seninătate pe el însuși.
        ”E alarmantă lipsa de acțiuni concrete din partea autorităților” e sinonim ă cu o autocritică, că doar el nu face o constatare, ca și noi de atâta vreme, de pe marginea drumului, ca un cetățean obișnuit. El este vârful acelor autorități incriminate.
      • +11 (29 voturi)    
        5 sau 6... (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:11)

        EXILAT2 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        """Nu este un simplu număr"""...sunt case care apartin unui fost profesor de meditatii cind alte "inimi de români" nu au un adapost..."dragi romani" sunteti intr un rahat cit voi de mare pt ca de 31 de ani alegeti numai hoti si escroci pt a conduce tara aia...si in consecinta aveti ceea meritati....multe succesuri in viitor!!!
      • +16 (18 voturi)    
        ce grea a fost previziunea ... (Marţi, 19 octombrie 2021, 20:26)

        VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        of manca-l-ar ma-sa ... incep sa cred ca toti la al doilea mandat innebunesc pur si simplu...
      • -8 (10 voturi)    
        da, presedinte sas, punctualitate (Marţi, 19 octombrie 2021, 20:41)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        romaneasca si postak ruznak.
      • +10 (12 voturi)    
        Devalizarea fondului de rezerva al guvernului (Marţi, 19 octombrie 2021, 23:21)

        Cozmin II [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        De ce nu se sesizeaza din oficiu Parchetul pentru banii din fondul de rezerva al guvernului si din PNDL3, aruncati de Catu la oamenii pnl, pentru a-l alege presedinte ?
        De ce nu este inca trimis Catu in judecata ?
        Ce astepta organele statului pentru a-si face datoria ?
      • -1 (5 voturi)    
        de ce nu ati facut campanie media (Marţi, 19 octombrie 2021, 23:44)

        Mihai02 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        intrebare:

        de ce -
        nu ati dat shut down la vociile rosii care pacalesc oamenii sa nu se vaccineze ( amenzi, explicatii la fiecare iesire antisanitara in media, vizite anaf la popi rebeli, monitorizare media)

        - de ce nu ati rulat spoturi provac la latrina 3, realitatea paralela , pe toate posturile ?

        - de ce nu sunt afsue cu vaccinarea peste tot - de ce medicii de familie nu suna pe toti din propriile listea sa le explice beneficiile vaccinarii?

        de ce? ca pana cum a mers dar acum numia merge ca omul se uita la pretul la gaz si la rca si numai tine treaba cu distrusil economiei penrtu niste comunisti angajati de la fini pana la nepoti in INSP si guvern care are nu stiu sa se organizeze
      • +3 (7 voturi)    
        prostii se educa cand le vorbesti pe limba lor (Marţi, 19 octombrie 2021, 23:49)

        Mihai02 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        pt vaccinare prostii se educa cand le transmiti pe limba lor

        la bagi promo la antena 3 pana invata , le bagi pe limba lor ca sa inteleaga, de 20 de ori pe ora,

        le bagi la radio in masina, le bagi afise in metrou, fluturase la usi,

        pui medicul de familie sa si sune toti sa le explice,pui popa sa le explice, dai amenda la popa de constanta , ii mai dai un purifici a taxe pana se calmeaza ce e mai sus cu fonduri guernamentale si din fondurile de salarii ale INSP si ale altor mancatori inutili de bani
    • +64 (78 voturi)    
      21 iunie 2021 (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:17)

      maiorulmura [utilizator]

      ”Campania a fost un succes, practic am oprit pandemia. Faptul că avem așa puține cazuri – nu mai avem un interes foarte mare pentru vaccinare”
      • +39 (41 voturi)    
        Si lista poate continua (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:36)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

        Pe 8 septembrie, dupa pierderea majoritatii parlamentare de catre guvernul Citu, declaratie din Elvetia: Situatia guvernamentala nu e grava deloc.

        Pe 19 septembrie, de pe un teren de golf: indeman romanii sa joace golf.

        Pe 25 septembrie - se organizeaza congresul PNL, cu 5000 de oameni intr-un spatiu inchis. Iohannis participa, fara masca evident. Nu e cazul.
        • +15 (15 voturi)    
          Mi-as dori (Marţi, 19 octombrie 2021, 21:47)

          cetatean13 [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          Ca intre jurnalistii care sunt acreditati la Cotroceni sa existe macar unul care sa-l intrebe despre toate declaratiile de mai sus.
          Ceva in genul situatiei in care a fost pus Basescu cand a spus ca l-a reevaluat pe Oprea.

          Soricul e gros, dar la un tip lipsit de orice forma de spontaneitate, probabil ca raspunsul ar fi un zambet tamp ce s-ar dori arogant. Si urmatorul pas ar fi incarcatul pe youtube...macar sa "ne" radem, ca de la Tiger Woods de Romania nu te poti astepta la prea multe.

          P.S. poate ar fi necesar un test psihologic pentru candidatii la presedintie care sa arate ca nu-s sociopati si pot empatiza cu durerea altor oameni.
        • +2 (12 voturi)    
          Corect (Marţi, 19 octombrie 2021, 21:59)

          VOX. [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          Dar Iohannis stie formula circumferintei cercului, pe cand Dancila, nu. Nu asta a fost criteriul cand l-ati votat? Atunci, de ce va plangeti?
        • +7 (7 voturi)    
          Perfect comentariul! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 2:51)

          Paper_tiger [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          In cateva zile, Iohanis il va nominaliza din nou pe acelasi Catzu, desi stie clar ca partenerii din USR nu il inghit pe specimen. Daca ar obliga PNL-ul sa nominalizeze pe altcineva si sa cada la pace, s-ar rezolva in cateva zile, si s-ar ocupa de pandemie... De fapt, putea sa faca asta de acum 1 luna+, si cate vieti erau salvate!
      • 0 (2 voturi)    
        de INSP nu a alocat bani pentru promovarea Vac (Marţi, 19 octombrie 2021, 23:46)

        Mihai02 [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

        pentru campanie promo vare vaccinare inclusiv in sate si in media tabloida ( tv si presa)
    • +67 (91 voturi)    
      Catzu al tau a fost la conducere... (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:19)

      Dr.Mythnick [utilizator]

      Catzu al tau a fost la conducere... au murit pe mana lui.

      PNL-ul e de rahat, tu l-ai adus in situatia in care este. PSD-ului ai dat atatea sanse. Ai fost printre cei mai prosti presedinti.
      • +40 (50 voturi)    
        Vine acum sa spuna ca e groasa treaba (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:29)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Dar nu a zis maestrul Superman ca nu e deloc si ca nu tre' nicio carantina? Niciun lockdown? Pai nu e el expertul cu care s-a legal PNL la gat pana in panzele albe? Hotariti-va fratilor! Ori e genial, ori e praf.
      • +25 (37 voturi)    
        "Printre cei mai prosti presedinti" ? (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:42)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Ceausescu nu se pune ca e din alta era iar Milica Constantinescu care era cel mai prost presedinte (singurul lui merit fiind apropierea Romaniei de NATO) a fost intrecut de actualul Presedinte mai cunoscut sub nickname-ul de @Premierul de la Grivco" !

        PS. Nu l-am introdusin clasament pe Iliescu pt ca face parte din categoria prnalilor ( Dosarele Revolutiei si Mineriadei) !
      • +9 (17 voturi)    
        Nu ai dreptate (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:31)

        Ibit [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        La conducere a fost primul primministru Iohannis !
        Deci el este raspunzator !
      • +10 (24 voturi)    
        Hai sa urmarim Raspunderea Decizionala (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:45)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        ...din Romania.

        In ordinea numerelor de pe tricouri:

        1. Dulapul
        2. Orban
        3. Citu
        4. Tataru
        5. Voiculescu
        6. Mihaila
        7. Comisia Arafat, Gheorghita & Co

        Cam acestia sunt direct responsabili de Deciziile din Sistemul Sanitar si gestionarea Pandemiei si Vaccinarii.

        Restul sunt circari pe la TV si prin online fara Decizie in Statul Roman...

        Cine are Decizia...trebuie sa si-o asume....nu se prescrie :)))
        • +2 (10 voturi)    
          Cine mai e vinovat? (Marţi, 19 octombrie 2021, 20:47)

          marcelp55 [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

          I-ați uitat pe membrii CCR și Avocatul poporului !!!
          • +6 (6 voturi)    
            Nu exista "mai vinovat"... (Marţi, 19 octombrie 2021, 21:57)

            FortApache [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

            Toti au facut sau nu au facut ceva....in timpul Pandemiei...decizia a fost tot timpul la ei...nu la mine sau la tine. Ei semneaza banii indiferent ca-s ministri sau responsabili in sanatate.

            Medicamente, spitale, dotari, plata cadrelor medicale....atributii conform fisei postului daca mai exista asa ceva .

            Exista solutii si pentru CCR si AVP daca chiar se doreste...nimeni si nimic nu este de neinlocuit mai ales pe timp de Stare de Urgenta.
            • 0 (2 voturi)    
              mda (Marţi, 19 octombrie 2021, 23:05)

              qwertyasd [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

              daca romanii se vaccinau, aveai dreptate. Bine cu forta nu poate face nimeni, in special in democratie. Orice ar face orice echipa tot vom fi campioni (europeni) la covid19. Pardon, vice, ca mai sunt si bulgarii.
              • +4 (6 voturi)    
                Cand vezi ca oamenii nu se vaccineaza (Marţi, 19 octombrie 2021, 23:44)

                FortApache [utilizator] i-a raspuns lui qwertyasd

                ...din prostie, ignoranta, manipulare sau durere in pix....ce faci? Continui sa cumperi vaccinuri care expira sau te rezumi la o cantitate mai mica si te concentrezi financiar pe medicamente si echipamente specifice covid si ATI?

                De la inceputul anului romanii se vaccineaza lent...10 luni oare nu-s suficiente macar sa dublezi capacitatile ATI sau sa faci stocuri de antivirale? Cam asta e ideea...

                Nu ne trebuiesc genii dar macar oameni care sa aiba bun simt, discernamant ...si poate ca o rezolvau si cu vaccinarea mai rezonabil...ca nu poti sa-mi zici ca Sosoaca si cu Simion sau nu stiu ce circar de pe la TV sau Facebook au fost mai destepti decat ministrii acestia impreuna cu presedintele si Comisia la un loc!?!?...ca daca e asa atunci o sa ne trezim cu astia la conducere...

                Si mai e ceva...daca nu esti bun/nu ai rezultate bune....de ce te tii de scaun aiurea? Dar pentru asta iti trebuie bun simt si discernamant :)))
        • +6 (12 voturi)    
          Comisia lui Gheorghita era si este direct (Marţi, 19 octombrie 2021, 21:20)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

          Subordonata lui Catzu.
          Las-o cu Orban si ridica -l pe Catz pe doi si pe trei comisia, apoi vin restul cu mentiunea ca ministrii Sanatatii sunt totusi subordonati Primului Ministru, Cand Voiculescu a cracnit cu privire la centrele de vaccinare speciale si cu cu privire la cifrele reale a zburat din sistem. Mai usor cu pianul pe scari!
          • +3 (7 voturi)    
            Mai simplificat ar fi cam asa.... (Marţi, 19 octombrie 2021, 22:38)

            FortApache [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            ...fiecare are fisa postului si juramantul de ministru...toti au decis cate ceva in Pandemia asta...s-au axat pe vaccinare in mod gresit si au neglijat dotarea spitalelor cu echipamente si medicamente specifice covid. Azi se vad efectele...

            Nu trebuie sa ai calitati intelectuale speciale sa-ti dai seama ca daca oamenii nu se vaccineaza (din prostie, din manipulare, sau ca nu vor etc.) spitalele vor fi goale si nu vor fi necesare stocuri de medicamente si spatii ATI suplimentare...in containere in corturi asa cum e in toata lumea...

            Au fost atatea exemple din care puteau invatza: China, Italia, GB, Brazilia, USA etc....unde dupa terminarea primului val responsabilii s-au dotat cu tot ce trebuie depasirii valurilor urmatoare....insa interesele in Ro au fost altele.

            Mana asta de oameni trebuie trecuta printr-un proces indiferent ca vor fi achitati...doar asa vom afla ce au avut sau nu in capatzani...de ce dupa 1,5 ani, miliarde cheltuite si 3 ministrii ai sanatatii paturile ATI sunt aceleasi si lipsa medicamentelor persista acum cand toate tarile au?

            Cam asa arata pianul pe scari...si vine cu viteza :)))
    • +26 (52 voturi)    
      dragi romani ... (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:23)

      cccrrr [utilizator]

      v-am mintit, v-am furat si ne-am batut joc de voi ani de zile si acum dorim sa aveti incredere in noi ... ca se supara aia mari din afara pe noi si ne dau jos de la putere ca suntem incompetenti. va rugam ... pana o sa va obligam.
      • +13 (19 voturi)    
        Gata, hai pa, că tre să mă duc la golf. (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:40)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui cccrrr

        Data viitoare, cu noutăți...
    • +23 (35 voturi)    
      wtf??? (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:24)

      abisala [utilizator]

      N-a spus nimic.
    • +22 (32 voturi)    
      dragi romani (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:24)

      Coco Whistle [utilizator]

      uite ce clasament de nedorit:
      https://www.worldometers.info/coronavirus/

      Demisia sau Suspendarea...in al 12-lea ceas...multa sanatate...cita ticalosie
    • -22 (58 voturi)    
      Lol (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:24)

      HP [utilizator]

      Ridicati toate restrictiile, milioanele de romani s-au saturat ca de 2 ani incoace sa le fie data existenta peste cap, economia e in groapa, copiii sunt iremediabil distrusi, iar voi si Arahat stati cu mintea tot la lockdownuri si restrictii.

      Vrei sa scapi de pandemie, exista o singura solutie - vaccinarea obligatorie pentru cei din grupele de risc, din care 80% sunt cei peste 60 de ani.

      Sa se introduca conditionarea talonului de pensie de dovada vaccinarii, si pana la 1 ianuarie scapam complet de mizeria asta de virus.

      Da, o parte nu vor reactiona favorabil nici vaccinati, dar tot scapi de 80% din decese si sistemul medical va putea face fata fara probleme.

      Daca nu faci asta, dar esti dispus sa sacrifici alte milioane cu restrictii si certificate, tot ce spui e gargara, fiindca ti-e frica de voturile pensionarilor.

      Fa-le un bine cu forta si taci.
      • -4 (6 voturi)    
        Ca in China tovarase. le sudezi usa si scapa care (Marţi, 19 octombrie 2021, 21:56)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui HP

        poate.
        Hai sa ne lamurim, vaccinarea obligatorie nu e o solutie asa cum nici lockdown-ul total nu e o solutie.
        Exista una de mijloc, lockdown pentru cei nevaccinati! Si masca pe freza pentru cei vaccinati!
        • +1 (7 voturi)    
          Lol (Miercuri, 20 octombrie 2021, 1:01)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Lockdownul nu rezolva nimic asa cum nu a rezolvat nici prima data.

          E clar cine pune presiune pe sistem si acolo trebuie actionat.

          Tarile unde vaccinarea a fost masiva sunt acum ok nu pentru ca s-au vaccinat toti ci pentru ca intre cei vaccinati au fost si batranii.

          Dar asta e ca si cum ai trage cu tunul dupa muste.

          Nu poti distruge economie, educatie, tot unde participa fix cei neafectati de covid doar ca sa nu moara (si tot mor, logic) cateva mii de batrani in loc sa ii obligi sa se vaccineze.

          E noaptea mintii, zici ca le-ai face vreun chin, cand in fapt le salvezi vietile si pe noi toti ca efect secundar.
    • +25 (33 voturi)    
      Cit bla-bla (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:24)

      Sthelian [utilizator]

      S-a intors de pe terenul de golf!
      Si ii da in limba de lemn negeluit...
      Pai cine maraia ca a invins pandemia?
      Pai cine a asistat fara un cuvint la masluirea cifrelor ca sa se tina congresul PNL si sa-l inscauneze pe SUPERMAN?
      Niculaita, oi striga tu ca vine lupul la stina, dar acum nu te mai crede nimeni.
      Hai, i-ati bitele de golf si du-te!
    • -11 (37 voturi)    
      Pai asta e o prostie.. (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:24)

      Idiotul_fUtil [utilizator]

      Salvarea de vieti ca "prioritate zero" dovedeste o gandire destul de ingusta. Adica chiar si lucruri ca sinucidere economica devin permise doar pentru "salvarea de vieti".
      • +5 (9 voturi)    
        și vaccinarea obligatorie (Marţi, 19 octombrie 2021, 20:45)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui Idiotul_fUtil

        tot pt salvarea de vieți, s-au comandat 120 mil doze vaccin...DNA cercetează de ce s-au comandat 120 mil doze, sau cerceta, amu că vine starea de urgență, sigur nu mai cercetează
    • +9 (51 voturi)    
      S-a trazit. Certificatul verde sa fie obligatoriu (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:24)

      Zimbru [utilizator]

      Daca chiar vrea sa scoata tara din rahat ar face certificatul verde obligatoriu pe tot teritoriul tarii ar obliga angajatii la de la stat sa se vaccineze etc.
      • +8 (22 voturi)    
        Angajatii obligati sa se vaccineze... (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:53)

        VOX. [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

        ...s-ar putea sa se simta obligati sa faca si ceva ce politrucilor nu le-ar placea.

        Iohannis nu e faraon, iar politrucii nu sunt stapanii oamenilor.
      • +5 (23 voturi)    
        printre cei (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:13)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

        bolnavi de covid, recent s-au găsit vreo 800 de inși cu certificate de vaccinare false.
    • +13 (29 voturi)    
      votul de mâine (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:25)

      of of [utilizator]

      Declarație pentru votul de mâine?
      Vom avea guvern minoritar USR?
    • +26 (34 voturi)    
      Atribuții (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:26)

      fdaniel [utilizator]

      Asta nu era atribuția/obligația primului ministru?
      • +16 (18 voturi)    
        Citu nici macar nu exista. (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:16)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        Daca te gandeai cumva la el.
    • +31 (33 voturi)    
      Depasit... (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:28)

      Andreas1256 [utilizator]

      ...total de evenimente.
    • +21 (45 voturi)    
      Sa convoace si BOR (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:28)

      moima [utilizator]

      sa faca un sobor sa-i vindece cu rugaciuni pe aia pe care i-au conditionat sa nu se vaccineze.

      popii sa preia bolnavii si sa-i cazeze in biserici.

      si olivia steer sa le faca niste ceaiuri naturale cum stie ea.

      vaccinu e gratis. tratamentul ar trebui sa coste 1000 de euro platit in avans.
      • +8 (14 voturi)    
        BOR face bani gramada acum (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:20)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui moima

        ... ca tocmai s-a depasit norma.
        • +1 (11 voturi)    
          Da ba! (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:35)

          moima [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

          Si tot nu le-ajunge! D-aia zic, sa faca bisercile d-astea de covid si sa deconteze tratamentu cu tamaie si rugaciuni direct la CNAS.

          50 eur/lumanare/ora, max 4 lumanar/zi/bolnav

          30 eur/gram de tamaie da nu mai putin de 1 gram/30 minute, max 4 ore/zi

          capela 400 eur/zi max 3 zile, intra la paleative

          etc
    • +12 (26 voturi)    
      Statul eșuat (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:29)

      Ochii_pe_voi [utilizator]

      cu sistem de exterminare (zis de sănătate( eșuat
    • +36 (46 voturi)    
      Mutu in ceasul al 13-lea (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:35)

      crisab [utilizator]

      Masurile trebuiau luate de mai bine de o luna insa pt presedintele Mutu Ficus a fost important congresul pnl si matrasirea nesupusilor de la USR PLUS, mortii de astazi sunt datorita lipsei masurilor guvernamentale si mizeriei de mass-media care a dat, pt un jeg de audienta, drumul pe toate caile la ineptiile anti-vaccinistilor. Peste toate aiurelile, saracia intelectuala a acestui neam blestemat ne-a dus in dezastrul sanitar de astazi!
    • +29 (37 voturi)    
      papagal (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:36)

      balex [utilizator]

      ii spune cineva astuia cine a fost premier si cine a fost la conducerea min sănătății în aceasăt perioadă?
      îi spune cineva ce declara in vara?
      îi spune cineva că astăzi 350 dintre decese aveau peste 70 de ani? a făcut ceva îna cest sens? știe cum trebuie să se adreseze. oamenii ăștia nu folosesc facebook sau alte canale de intoxicare ci trebuie să te duci la ei.
      dăm din gură fără să gândim.
    • +6 (14 voturi)    
      glumite cu rime (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:36)

      mctweety [utilizator]

      si eu am fost in strada in 2017 si singurul lucru care se striga impotriva PSD erau niste glumite coorporatiste, cu multe rime, si hipsteri de prin birouri, care si-au dat un "meet" and a "join" la niste ëvents", care mai de care mai cool, because is not funny any more! ( daca ceva urasc, e romgleza din ziua de azi, dar asta e limbajul auzit nonstop). Cam aceleasi glumite le va face si Klaus (mai tineti minte rimele...kalus klaus, scapa-ne de micky mouse?), sau "laura-codruta, taie-le xxxutza? Romania este o gluma in esenta ei, dar nu gasesc rime la morti si virus. Cred ca imediat intru pe site-ul web de zboruri, caci maine cand se anunta lock=down, se vor scumpi.
    • +12 (24 voturi)    
      Dulapul (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:36)

      Laic [utilizator]

      s-a trezit, păzea !
      • +17 (27 voturi)    
        doarme (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:48)

        balex [utilizator] i-a raspuns lui Laic

        cred că se culcă la loc. face iar amenințări de paradă, și pe urmă la somn. rar mi-a fost dat să văd un om politic de o așa nulitate.
    • -3 (9 voturi)    
      Restric mie (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:42)

      iSteal [utilizator]

      Restric tie
    • +10 (12 voturi)    
      Adica... (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:44)

      Lucky1 [utilizator]

      pres-ul isi asuma functia de premier. Inca o premiera...
    • +13 (19 voturi)    
      votez suspendarea , rapid! (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:44)

      Francisc 1 [utilizator]

      .
    • +18 (24 voturi)    
      Asta (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:47)

      Luk [utilizator]

      Asta e cea mai idioata declaratie facuta vreodata de un presedinte al Romaniei!

      Cred ca asta-i fratele mai inalt al lui Cescuta sau var cu Elena Academiciana...

      Omul e de un absurd incredibil, a ajuns la un nivel de penibil pe care nu l-am vazut nici macar la Dancila...
    • +17 (17 voturi)    
      Cum s-ar spune (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:48)

      BibiAfricanul [utilizator]

      too little, too late!
    • +4 (10 voturi)    
      sa nu uitati sa facilitati imbulzeala la (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:58)

      Francisc 1 [utilizator]

      sf mitica ! ca sfintenia tamaduieste!
    • +7 (15 voturi)    
      lasati natura sa-si faca treaba (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:04)

      c2 [utilizator]

      eliminati orice restrictie
    • +26 (28 voturi)    
      Arde gazul de pomana (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:05)

      EU_e_cu_noi [utilizator]

      "Este alarmantă lipsa de acțiuni concrete din partea autorităților" - de parca vorbeste de autoritatile din China si nu de autoritatile statului roman al carui sef este.
      "Am decis să convoc mâine o ședință cu toți responsabilii guernamentali " - care guvern ? cel demis si care nu mai poate da nici OG sau cel pe care Ciolos ar trebuie sa-l formeze si pe care l-a propus stiind foarte bine ca nu are sanse sa fie votat ?
      Nu e prea mult, d-le presedinte ?
    • +20 (22 voturi)    
      De ce a fost nevoie de conferinta asta? (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:06)

      my_opinion [utilizator]

      De ce a asteptat pana seara ca sa ne spuna ce va face maine, cand putea sa-l cheme pe cutu la el direct si sa faca efectiv ceva? O zi pierduta si inca 500 de vieti pierdute ca sa se mai vada odata la TV.
    • +24 (24 voturi)    
      Un idiot… (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:08)

      Pinochio [utilizator]

      Care se autodenunța.

      E alarmantă lipsa de acțiuni concrete din partea autorităților

      El e șeful statului. Șeful autorităților.
    • +17 (23 voturi)    
      Mai bine tacea (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:09)

      my_opinion [utilizator]

      Sau si mai bine le spunea slugilor din PNL si asociatior din PSD sa voteze maine guvernul macar sa avem pe cineva la conducere care are curaj sa faca ce trebuie facut.
    • +25 (25 voturi)    
      Demisia frate (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:10)

      John_Re [utilizator]

      Johanis a ajuns monument de incompetenta.
      • +1 (1 vot)    
        Johanis a ajuns monument de incompetenta. (Miercuri, 20 octombrie 2021, 8:36)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        și IMPOSTURĂ.
    • +11 (21 voturi)    
      Grivcannis, (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:12)

      Mita Beciuklista [utilizator]

      fațada trebuie să rămînă intacta, coste cîte o costa! Aroganța și neamprostia narsicistului ăsta vor lăsa Țara în Evul Mediu, acolo unde e de 80 de ani.
      Pregătiți-vă de și îmbăloșirea altor oase de mort de către cohorte de imbecili bigoți pusi pe drum de cel mai bogat și corupt SRL din România: BORporația condusă de securistul Daniel Ciobotea. O corporație care a rămas puternică în toate regimurile politice, de la cel carlist la cel legionar, bolșevic și ceaușist. BOR îngroapă proștii și-i laudă c-au murit ascultînd de popi, fără să întrebe sau cerceteze.
    • +15 (25 voturi)    
      Toți îs vinovați (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:15)

      Dogul [utilizator]

      Suntem vinovați noi, ca popor, că ăia din Parlament sau Guvern nu-s veniți de pe Lună, ci-s oglinda noastră, noi i-am votat. Vina, așadar, aparține acestei nații neșcolite, analfabete și credule, care ascultă de șoșoci, nu de doctori.
      • -1 (5 voturi)    
        Bine ca recunoasteti (Marţi, 19 octombrie 2021, 21:54)

        VOX. [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        Voi i-ati votat, voi sunteti vinovatii. In concluzie, nu mai dati vina pe sosoci, conspirationisti si extraterestrii.
        • -1 (3 voturi)    
          De ce șoșocule? (Marţi, 19 octombrie 2021, 22:33)

          Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

          Te simți cu musca pe căciulă? Îți e teamă de viitoarele repercusiuni pentru minciunile pe care le-ai răspândit?
    • +18 (18 voturi)    
      si e musai (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:18)

      gigilu [utilizator]

      sa se mai faca cel putin o comisie care sa analizeze de ce si cine e vinovat de ce s-a intamplat. Si ca de obicei n-o sa cada nici un cap. Sau , ca intotdeauna , cei vinovati vor fi penalizati prin avansari prin diverse locuri cu bani mai multi si mai caldute. Ca tot vine iarna.
    • +23 (25 voturi)    
      Neamțul trebuie demis! (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:26)

      Bota [utilizator]

      Din discursul neamțului am aflat că nu trebuie să căutăm cine sunt vinovații pentru situația dezastruoasă în care ne aflăm, însă toată lumea cunoaște că principalii vinovați sunt neamțul și pupilul său Cîțu.
      Mai aflăm că mâine se vor întâlni din nou să ce? Să-l mângâie pe creștet, să-l concedieze sau declare lockdown!
      • +6 (10 voturi)    
        Nu este neamt (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:33)

        Ibit [utilizator] i-a raspuns lui Bota

        Este sas .
        • +7 (9 voturi)    
          Răspuns (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:40)

          Bota [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

          Tot un fel de neamț.
    • +13 (21 voturi)    
      trebuia sa inceapa asa... (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:34)

      mike_the_hunter [utilizator]

      Condoleante ,Romania! cum a scris dna Clarice mai devreme.
      Si urmeaza : eu si guvernul meu ne asumam raspunderea! Am esuat si statul a esuat...
      Ei bine, nu , cica acum nu mai conteaza cine a gresit! facem maine o...sedinta!
      Adica nu ti-e rusine, dle presedinte? As putea sa v-o spun in fata si nu vreau ca PSD si AUR sa ajunga la guvernare dar Dv ., baietii de la PNL cu orgolii cat casa si minte putina, idem USR, ati esuat, ati spulberat sperantele a milioane de romani care v-au votat, si nu credeau ca sunteti in stare sa faceti un dezastru din Romania , un fel Congo , unde vine OMS sa ne dea sfaturi si medicamente.
    • +6 (12 voturi)    
      nimic nou sub soare (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:40)

      Tessian [utilizator]

      Un muc penibil cu aspiratii dictatoriale. Ce sa faca si el decat sa ia exemplele altora din afara care au spus ca daca nu vreti sa va vaccinati de bunavoie o veti face cu forta! Nu va veni cineva la voi la usa cu injectia ci veti fi arestati la domiciliu pe principiul: "nu esti vaccinat, nu ai drept la viata"
      • -1 (7 voturi)    
        El e penibil. De acord (Marţi, 19 octombrie 2021, 20:46)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Tessian

        Dar tu îl întreci. Felicitări.
    • +22 (22 voturi)    
      esti praf, joha (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:44)

      Remarque [utilizator]

      Ai iesit ca sa ne spui fix ce am citit in presa. Te trag cancelariile europene de palton, cred ca de-aia ai iesit public, fii sincer. Macar realizezi ca al tau obedient pee-nee-lee ne-a adus aici, prin nepasare, incompetenta si lacomie?
      Apropo, greu cu masca pe fata, asa-i? Ce diferenta fata de congresul pnl.
      Si o rugaminte: nu-l pune pe citu pm, sau astazi ai iesit degeaba. Ti-ai stricat si somnul de frumusete, ar fi pacat.
    • +5 (15 voturi)    
      ! (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:53)

      tudorr [utilizator]

      Cata vreme aratari ca sosoanca, constantinescu, lazarus si alte... sunt liberi nu se intampla nimic bun!
    • +2 (10 voturi)    
      Crime de razboi? (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:53)

      rac74 [utilizator]

      Lipsa de reactie a celor alesi, referitor la situatia C-19, nu se catalogheaza ca "war crime"?
    • +3 (23 voturi)    
      omor in masa cu premeditare (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:55)

      Razvan_M [utilizator]

      Cine de aproape 2 ani de zile decide ce tratamente se fac in Romania contra Covid? Cine a decis actuala strategie, care clar nu functioneaza? De ce singura cale alease pentru Romania a fost pe strategia injectarii populatiei, cand era clar demult ca nu va functiona? Cine a dat ordinul interzicerii altor tratamente si ordinul cenzurarii informatiilor? De ce la noi mor 1/3 din oamenii aflati la urgenta, una dintre cele mai mari cifre din lume? In toata Europa indicatorul asta este la 1/10-1/20. In India este undeva sub 1/20. De ce la noi, in 2021, trebuie sa vina familiile pacientilor cu medicamente de acasa, cand sistemul de sanatate este teoretic gratuit?

      Acuma vin bossii de la OMS sa-i bata pe crestet pe ascultatorii guvernanti care au bagat mii de oameni in groapa. Bravo bai, ati fost ascultatori, doar ca au murit niste fraieri pentru prostia si incompetenta voastra.
    • +6 (16 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:57)

      [anonim]

    • +2 (12 voturi)    
      Masurile sunt cu adevarat intarziate (Marţi, 19 octombrie 2021, 20:02)

      mmagic [utilizator]

      Dar ... Pentru ca sunt unii din noi stim sa citim niste grafice oferite in mod generos de agentiile statului vedem cum R numarul de reproducere al virusului este pe o curba in continua scadere, acum este 1.02 , chiar asa fara nici o masura.

      Ceea ce indica ca virusul a consumat in mare parte populatia vulnerabila si nu prea mai are noi persoane la care sa se raspandeasca.

      Asa ca ori luati voi acum masuri in mod tardiv ori nu luati numarul de infectii oricum scade in curand. Automat numarul de morti va scadea si el.

      Acum sincer ... da bine sa zici ca totusi ai facut ceva, dar scaderea care va urma nu se datoreaza masurilor.

      Oricum cei mai multi romani care nu doresc nici vaccinare, nici masti, nici alte masuri adica 70% din populatie sincer nu se vor supara pe guvern ca nu a facut nimic.
    • +14 (16 voturi)    
      Pai.. (Marţi, 19 octombrie 2021, 20:07)

      mihaivls [utilizator]

      Nu el a vrut "a...le...ge...ri...le me...le" acum un an, "par...ti...du...l meu...", "la...che...ul meu..." anul acesta? Nu el a manipulat totul despre pandemie?
    • +17 (17 voturi)    
      Pestele de la cap se impute (Marţi, 19 octombrie 2021, 20:33)

      Fu Leng [utilizator]

      Am vazut ca sunt destui postaci care o dau cu ssoosocii, prostia, educatia, biserica, etc....pt nevaccinare.
      Intrebarea: Cine sustinea sus si tare ca Pandemia a fost invinsa in vara???
      • +10 (10 voturi)    
        Werner (Marţi, 19 octombrie 2021, 21:00)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

        poartă o foarte mare parte din vină. Fără discuție.

        Dar n-am auzit de nimeni care să nu se vaccineze pentru că l-a auzit pe Werner. Mulți refuză pentru că le e frică de cipuri, sataniști și efecte secundare.

        Repet, dulapul ar trebui să înfunde pușcăria alături de cățelușul lui și cei ce i-au propulsat aceste două nulități în funcții.

        Dar la fel de vinovați sunt și Șoșoaca, AURolacii cu priză la o drojdia societății, BOR-ul și parte din massmedia.

        AAa și evident propagandiștii, activi și aici pe HN, ce au răspândit informații false. Într-o formă sau alta cu toții vor plăti. Garantat.
        • +6 (8 voturi)    
          Pai asta spun, Dulapul a asigurat populatia (Marţi, 19 octombrie 2021, 21:35)

          Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          ca Pandemia a fost infranta, atentie la intelegerea cuvantului "infrant". Si inteleg si celelalte cauze. Dar Presedintele si cu Guvernul sunt direct responsabili de gestionarea Vaccinarii. In alte tari guvernele s-au implicat puternic la toate nivelurile, tarile care au presedinti i-au avut si pe acestia in primul plan. Canada de exemplu are un bou PM, si era pe ultimile locuri in lume la vaccinare dar pana si boul de Turdeau s-a putut activa si in numai cateva luni a ajuns la 75% vaccinare cu a doaua doza.
          Dulapul ce a facut in afara de vorbe si vegheat cu atentie?
          Cutzu ce a facut in afara de barbut???
    • +13 (17 voturi)    
      pai nu USR e de vina? (Marţi, 19 octombrie 2021, 20:41)

      Francisc 1 [utilizator]

      e confuz! schimbați-i bateriile !
    • +8 (10 voturi)    
      Joha la oha, (Marţi, 19 octombrie 2021, 20:45)

      acribion [utilizator]

      siktir, buey esuatule!
    • +8 (12 voturi)    
      Cine este vinovat!?!? (Marţi, 19 octombrie 2021, 21:00)

      remicristian [utilizator]

      1. Lipsa de educatie in rindul populatiei in general
      2. Lipsa de masuri care sa stimuleze vaccinarea
      3. Lipsa pregatirii sistemului medical pentru valul 4
      4. Lipsa masurilor de aplicare a legilor care asa permisive cum sunt pot totusi impune unele masuri coercitive impotriva manipularii.
      5. Lipsa masurilor de respectare a portului mastii si a participarii imbecile la aglomerari in malluri, evenimente laice sau relogioase gen Untold sau Parascheva si mai nou sf. Dumitru.
      6.Lipsa de bun simt a politicienilor de la guvernare care schimba legi si reguli pentru a putea organiza congres live cu 5000 participanti fizic ca sa iasa la alegeri cine trebuie.
      Acum cu sicriul alunecind cu viteza la vale nu prea mai ai ce face decit sa impui o carantina generala pentru 2 saptamini ca sa speri ca ajungi mai repede pe fundul gropii si sa nu fii ingropat prea adinc! Orice alta masura nu va da rezultate pe termen scurt petru a potoli un pic avalansa si a nu sacrifica un plus de 10000de suflete. Probabil ca daca se luau masuri in prima parte a lui septembrie erau cu 2-3000 de morti mai mai putin pina acum! Insa din cauza congresului PNL nu s-au luat masurile impopulare dar necesare in conditiile unei rate mici de vaccinare si cu restictii aprope inexistente! In iulie atit Citi cit si Iohanis se autoflatau ca au terminat cu pandemia. Atit Presedintele cit si Citu impreuna ca comitetul lui Arafat se fac vinovati pentru situatia in care ne aflam acum si ar trebui sa iasa din viata politica si sa raspunda inclusiv penal pentru inactiune criminala. Daca ai nesansa sa fii linga un accident rutier si nu intervii poti fi pasibil de inchisoare! Conducatorii nostrii au fost informati de ce urmeaza de catre specialisti si nu au facut nimic asa ca nu ar strica fie cerecetati penal!
      Majoritatea celor morti, adica peste 92% sunt persoane nevaccinate si poate ca selectia naturala isi spune cuvintul cumva prin raportare la nivelul lor intelectual, insa conducatorii ar fi putut evita catastrofa!
    • 0 (10 voturi)    
      rușine (Marţi, 19 octombrie 2021, 21:08)

      Lake123 [utilizator]

      Ce rușie, ce incontiență la cei care aici, ca și-n alte părți,critică și au criticat mereu autoritățile, ne respectând regulile necesare răspândirii virusului. Ăștia sunt adevărații vinovați, de situația gravă în care ne aflăm.
    • +2 (10 voturi)    
      Cand 2 se cearta ca prostii (Marţi, 19 octombrie 2021, 21:16)

      cristian.l [utilizator]

      Kelemen Hunor iasa premier............ din punct de vedere politic si strategic Iohannis in momentul de fata nu are alta iesire. Nominalizandu-l pe Kelemen Hunor impaca USR ca nu va mai fi Citu premier si chiar daca nu-i convine lui Citu il instaleaza in locul lui Orban sau ii da ceva de plimbat hartii ca sa taca..... Fereasca sa ajunga la BNR ca ne-am dat naibii.

      Citu daca insista ca doreste premier, iar Iohannis il nominalizeaza din nou, in urmatoarele 5 minute lumea e in strada si vor fi rasi mai rau ca Ceausistii. Acum ai informatii clare si sondaje care iti spune ca nimeni nu il mai vrea pe Citu si sa continui doar din orgoliu impotriva interesului national puteti fi trasi la raspundere de tradare nationale. Cum sa nominalizezi un premier tocmai demis, este inadmisibil si anticonstitutional, incalci princiipile democratice, de aia a fost demis ca sa fie numit o alta persoana deoarece incredere in el nu exista.

      Oricum sa ai istoric cand stiai cat de contagioasa este forma asta de Covid si sa nu te pregatesti, nu mai esti la primul val...... aici e de caz penal..... au murit oameni carora le-ati incalcat drepturi constitutionale, statul este obligat sa protejeze cetatenii sai privind sanatatea publica.
    • 0 (10 voturi)    
      Mai mult decat sa le dai gratis (Marţi, 19 octombrie 2021, 21:36)

      persuasiv [utilizator]

      vaccinu',nu prea aveai ce sa le faci.Si peste 100 de ani,tot in stadiul asta ii gasesti...NCSF
    • -1 (7 voturi)    
      Semn rau (Marţi, 19 octombrie 2021, 21:47)

      VOX. [utilizator]

      Cand apare Iohannis la orele 18, e semn rau...
    • +6 (10 voturi)    
      Mineriada (Marţi, 19 octombrie 2021, 22:05)

      Casargoz [utilizator]

      S-a gasit carantina la peneleu!
      Trebuie facut ceva : congres la Romexpo?
    • +6 (8 voturi)    
      Autoritatile de dare zice Iohannis cine sunt? (Marţi, 19 octombrie 2021, 22:15)

      Popcea [utilizator]

      Iohannis asta a uitat ca el e presedintele tarii?! Autoritatile alea de care spune ca nu fac nimic inseamna exact Guvernul Cîțu, adica fix ala pe care il sprijina cu toate puterile ... ca sa nu faca nimic? E noaptea mintii! Nici macar nu mai poate da vina pe USR pentru ca USR a iesit de la guvernare de o luna si jumatate, din 6 septembrie. In 6 septembrie erau 1035 de cazuri de Covid-19 si 25 de morti. Azi, dupa o luna si jumatate de guvernare PNL-UDMR sunt 18,863 de cazuri si 574 de morti. Sa-multumim lu' Cuțu!
    • +4 (8 voturi)    
      alte cauze (Miercuri, 20 octombrie 2021, 0:03)

      Toni_Romania [utilizator]

      CATASTROFA COVID LA NOI
      O ALTA cauza, pe langa "neinjectarea populatiei", cu care ne omoara massmedia, este si faptul ca spitalele sunt vraiste, pline de infectii intraspitalicesti, cu lipsa de medicamente, si in plus imunitatea romanilor adulti e praf de la mancare proasta/insuficienta si/sau alcool/fumat. Plus negijarea igienei minime, la multi.
    • +6 (6 voturi)    
      Culmea tupeului! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 1:22)

      yol [utilizator]

      Sa fii primul responsabil al tarii si tu sa cauti iresponsabilii! Si nu o data….
      Va tot uitati sa prindeti niste greseli de acum 5 luni de la sanatate, ca sa aveti ce mesteca toti la partid, si uitati ca intre timp au mai fost niste concerte, niste congrese, niste indrumari de inchidere a bucurestiului din partea INSP.
      A mai fost un Dan Valceanu care zicea ca usr vrea lockdown, foamete si saracie…. Daca astazi propuneti aceasta masura, sa nu va mirati daca o sa iasa fix pix. Dar nici noi nu mai vrem sa vedem cum cautati iar responsabili dupa, domnu pres
    • 0 (4 voturi)    
      Nu spun nimic nou (Miercuri, 20 octombrie 2021, 2:22)

      adicici [utilizator]

      Se vede clar pe harta europei, unde numarul de vaccinati
      este de asemenea reprezentat, ca suntem asemanatori la preferinte cu cei din periferia europei. Altfel spus, se vede cum nestiinta si indobitocirea selectiva ca si metode de control de zeci de ani duc la lipsa de incredere in orisice are legatura cu entitati centralizate de conducere sau autoritati. Dupa ce iti bati cainele si il fentezi zeci sau sute de ani nu te astepta sa mai vina la mangaiat. Este trist, dar asa dispar popoarele, nu mai exista identitate, nu exista grija pentru aproape, doar durere si protectie pentru propriul individ, pleaca toti pe unde apuca. Se destrama si gata, nu a fost sa fie, nu a fost unitate, ca altfel se lasau vaccinati oamenii si se evita situatia asta. Nu meritam sa existam ca si tara
    • +3 (3 voturi)    
      Guten morgen herr Klaus (Miercuri, 20 octombrie 2021, 5:20)

      tontu [utilizator]

      A trebuit sa vina OMS in Romania sa se trezeasca si presedintele.
    • +5 (7 voturi)    
      suspendare! (Miercuri, 20 octombrie 2021, 6:54)

      Edmond_Nicolaus [utilizator]

      Iohannis trebuie suspendat. Nesimtirea trebuie sanctionata. Eu am creionul de vot pregatit.
    • +2 (4 voturi)    
      Ingrijorare prezidentiala (Miercuri, 20 octombrie 2021, 7:53)

      Lascu [utilizator]

      De fapt, Presedintele aminteste ca :
      daca romanii ar respecta indemnul de a merge la golf, ar pastra distanta impusa de normele anticovid si nu ar exista aceasta situatie !
    • +6 (6 voturi)    
      nu cred că (Miercuri, 20 octombrie 2021, 7:56)

      Fu Thien Zbang [utilizator]

      mă înșel dacă spun că se vede,literalmente, cum curge nesimțirea pe el!
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Miercuri, 20 octombrie 2021, 8:03)

      Elfu [utilizator]

      atat timp cat ii protejati pe cei vinovati de situatia curenta nu faceti decat sa demonstrati ca nu exista lege in tara asta ....


      sunt vinovati ca nu au facut ce trebuie ocupandu-se mai mult de partid decat de tara care ii plateste.

      sa va fie rusine ( o fi posibil ? )
    • +3 (3 voturi)    
      Experimentul Romaniilor paralele (Miercuri, 20 octombrie 2021, 9:13)

      Bla_Bla_Bla [utilizator]

      Presedintele a calatorit mereu prin alte Romanii! Teoria relativitatii se dovedeste inca o data ca este corecta si daca esti plecat intr-un alt spatiu, cand te intorci gasesti lumea altfel decat ai lata-o! Presedintele a calatorit acesti 7 ani mereu prin alte Romanii. Cand sa mai intoarce gaseste mereu o tara in situatii ddezastruase, fara guvern, fara parlament, fara unitate, fara niciun tel! Si atunci se mai adreseaza, noua, multimii, cu ton de diriginte de clasa V-a,cu sprinceana ridicata, mai. mai sa ne dea afara din clasa (tara). OARE UNDE A TRAIT, DE CE NU A PURTAT MASCA, DECE NU A ADUS GUVERNUL "SAU" LA APEL???? A aparut ieri la TV anuntand ca maine, adica astazi, dupa inca peste 500 de morti, vor lua niste masuri!!! DRUM BUN apoi spre alte Romanii, domnule Presedinte!!!! si Dumnezeu sa na aiba in paza LUI!
    • +4 (4 voturi)    
      Asta este (Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:13)

      Ibit [utilizator]

      Statul Roman esuat de catre Iohannis si Citu !
      Intrebari pentru Iohannis :
      Unde este Romania educata ?
      Dar Romania europeana , moderna si prospera ?
      Dar Romania lucrului bine facut ?
      Ce spui Iohannis ?
      Ai esuat in toate proiectele tale de tara .
    • +2 (2 voturi)    
      Institutia Prezidentiala (Miercuri, 20 octombrie 2021, 13:08)

      Ibit [utilizator]

      Nu face cumva parte dintre " autoritati " ?
      Ce spui , Iohannis ?