Florin Roman, președinte interimar la Camera Deputaților după demisia lui Ludovic Orban

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 18 octombrie 2021, 17:41 Actualitate | Politic


Florin Roman si Anca Dragu, in parlament
Foto: AGERPRES
Plenul Camerei Deputaţilor a validat, luni, demisia lui Ludovic Orban din funcţia de preşedinte al Camerei Deputaţilor şi a luat act de vacantarea funcţiei. Ulterior, Biroul Permanent a decis ca interimatul funcției să fie preluat de către liberalul Florin Roman.

Interimatul lui Florin Roman la șefia Camerei Deputaților va fi pe o perioadă de două săptămâni, potrivit deciziei Biroului Permanent.

Florin Roman este vicepreședinte al Camerei Deputaților și membru al echipei lui Florin Cîțu și a fost propus de partid să preia conducerea interimară a Camerei Deputaților după demisia lui Ludovic Orban din funcția de președinte al Camerei.

De numele lui Florin Roman este legat scandalul recent de la citirea moțiunii de cenzură a USR-AUR. În ședința de plen comun, deputatul PNL Florin Roman a refuzat să cedeze microfonul și a continuat să ceară vot pe ordinea de zi, deși chestorii de ședința l-au rugat să părăsească prezidiul.

Florin Roman a continuat să vobească din picioare, ținându-se la propriu de microfon să nu fie îndepărtat de chestori, cerând votul pe ordinea de zi. În cele din urmă, Florin Roman a fost îndepărtat de la microfon, și-a luat rucsacul și a plecat de la prezidiu.

Reamintim că după ruperea Coaliției PNL-USR-UDMR niciun un partid nu are majoritatea parlamentară pentru a susține un președinte al Camerei Deputaților cu mandat plin. Până la finalizarea crizei politice nu va fi numit și votat de către deputați un președinte al Camerei inferioare cu mandat plin.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5652 vizualizari

  • +8 (20 voturi)    
    Nu știu de ce... (Luni, 18 octombrie 2021, 18:11)

    Nyk1 [utilizator]

    ...dar întotdeauna îi confund pe Florin Roman („Declar închisă ședința”) și Florin Iordache („Altă întrebare”).
    • +5 (5 voturi)    
      Mie imi aduce aminte de Nicolicea (Luni, 18 octombrie 2021, 21:09)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Acelasi tupeu si nesimtire le are
  • +7 (15 voturi)    
    Mai toxic ca fosgenul. (Luni, 18 octombrie 2021, 18:13)

    Ben-Zen [utilizator]

    Hai ca sunt "pe drumul cel bun" liberalii :)
  • +5 (15 voturi)    
    Astia nu mor si ei de covid?! (Luni, 18 octombrie 2021, 18:18)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Parca sunt prea multi ..
  • +9 (19 voturi)    
    Sa ne zica cineva (Luni, 18 octombrie 2021, 18:23)

    yol [utilizator]

    ce treaba are omul asta cu planeta pe care traieste! Stie cineva ca acest specimen sa fi facut ceva in viata lui, altceva decat stat atarnat dupa functii la partid?! Mai mult, detine recordul de a nu duce nicio fraza la cap. Doar propozitiile! Nu ma credeti, ascultati-l! Daca fraza e mai lunga, sfarseste prin a spune altceva decat incepuse, negresit. E un soi de viorica + nicolicea.
    Pnl si reforma:)))))))
  • +6 (18 voturi)    
    Poza spune tot! (Luni, 18 octombrie 2021, 18:29)

    yol [utilizator]

    S-au injurat ca doi tractoristi ce sunt, daca ati uitat. Sau poate lumea a uitat cum o injura soferul lu voicu pe cosette, iar nea tractor radea cu gura pana la urechi.

    E ca si cum psd ne-ar zice ca se reformeaza si-l pune pe mitraliera sef la camera dep. si pe rizea la justitie.:))))))))))
  • +13 (21 voturi)    
    Din cati oameni (Luni, 18 octombrie 2021, 18:31)

    yol [utilizator]

    seriosi sunt in pnl, sa te trezesti cu alde bode si acest matrafox in frunte tot timpul, cred ca e chiar frustrant si spune f mult despre oamenii care au ramas in jurul piticului isteric.
  • +4 (12 voturi)    
    Chiar, (Luni, 18 octombrie 2021, 18:41)

    yol [utilizator]

    cine il mai sustine florinel degetel?!
    Alinuta responsabila ( barbasu paria impotriva romaniei pe leu si voia sa fie min finantelor LOL), boculet-udrea( nu merci, i am vazut la treaba, boc are si acum dosarul microsoft deschis-deci, da e nasol stelian:)))), bode-40-400km autostrada/dormit profund in depasire cu girofarul dat drumul.
    Flutur- la suceava s-au constat cele mai multe terenuri de fotbal in panta dupa primul pndl. Managerul spitatlului judetean numit de acest fluturel e acelasi care a facut praf toate procedurile -cati o mai fi omorat pe cale de consecinta, domnu stie.
    Rares- aici inca mai asteptam cele 30 minute pt disparitia specialelor (am glumit, stiu ca nici pnl-istii nu-l iau in calcul pe acest dan diaconescu)
    Valceanu- mama lui a zis sa-i zicem om de afaceri, altfel lumea il striga Nelu.

    Deci astia sunt oamenii care au furat pnl-ul. Pai ziceti voi ca nici astia nu sunt reformatori….
  • +1 (11 voturi)    
    E nedrept (Luni, 18 octombrie 2021, 18:54)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Privind la acesti doi mascarici te gandesti ca mor atatia oameni nevoiasi, tineri sau batrani, vaccinati sau nevaccinati, cu comorbiditati sau fara..
  • +4 (12 voturi)    
    asta , chiar... (Luni, 18 octombrie 2021, 19:00)

    EXILAT2 [utilizator]

    are fata de liberal ...roman...nici nu e nevoie sa deschida gura....ma intreb de peste 31 de ani care e diferenta dintre fsn isti , psd isti , taranisti , liberali si alte vietati ...din politica ro...ca la mutre si "dictie" cam se aseamana....
  • +7 (9 voturi)    
    Mda... (Luni, 18 octombrie 2021, 20:00)

    Jolly Roger [utilizator]

    E un fel de șoșoaca liberală...
  • +1 (1 vot)    
    Cum sa nu ai incredere in Roman (Luni, 18 octombrie 2021, 20:54)

    galeo [utilizator]

    Aceasta tanara speranta a politicii romanesti
  • 0 (0 voturi)    
    Ati uitat o precizare (Marţi, 19 octombrie 2021, 10:23)

    DanCris [utilizator]

    Florian Roman a fost numit si cu voturile USR.
    Ca sa vorbim de "principii". Sa se stii pe viitor cand o sa se planga de acest personaj cei de la USR, facandu-se ca nu stiu cum a ajuns acolo...