VIDEO Dacian Cioloș, în Parlament cu programul de guvernare și cu lista Cabinetului: Nu e momentul pentru un experiment/ Sper să putem ajunge la o pace politică și să evităm convulsii sociale

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 18 octombrie 2021, 10:59 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos
Foto: AGERPRES
​Premierul desemnat Dacian Cioloş a depus luni la Parlament programul de guvernare şi lista Cabinetului USR pe care îl propune, cu șanse minime însă să treacă la vot. ”Sperăm că, în ultimul ceas, partidele parlamentare vor da dovadă de responsabilitate şi nu vor mai prelungi criza politică”, a spus Cioloș. Întrebat ce șanse de învestire dă Cabinetului său, Dacian Cioloș a evitat un răspuns clar: "Faptul că sunt azi aici și am depus această listă înseamnă că îi dăm o șansă și șansa o vor decide parlamentarii la vot".



UPDATE Surse parlamentare au declarat pentru HotNews.ro că audierile miniștrilor propuși de Dacian Cioloș se vor desfășura marți dimineață iar votul pentru întregul cabinet va fi dat miercuri, în plenul reunit al Parlamentului. Conducerea celor două Camere decide la ora 18.00, în ședința Birourilor permanente reunite, programul audierii miniștriilor propuși de către Dacian Cioloș.

Cele mai importante declarații ale lui Cioloș:
  • Am depus o listă de miniștri pentru un guvern monocolor pentru că nu e momentul pentru un experiment
  • Avem nevoie, în cazul în care acest guvern trece, de oameni care să răspundă rapid nevoilor politice şi care să îşi asume măsurile dificile care urmează. Noi suntem pregătiţi să ne asumăm aceste măsuri dificile
  • Din păcate, suntem într-un moment în care nu ne mai putem permite să pierdem nicio secundă. Avem nevoie de un executiv capabil să îşi asume în fiecare minut deciziile necesare şi să poate să acţioneze imediat
  • Programul nostru, programul de guvernare pe care l-am propus, poate să pară dur, dar e necesar, pentru că în situaţii excepţionale e nevoie şi de măsuri excepţionale
  • Ne vom concentra pe priorităţile evidente în momentul de faţă, avem nevoie de soluţii şi de măsuri imediate pentru criza sanitară
  • Deja e prea târziu şi vedem că mor zilnic oameni, zilnic sute de oameni, şi trebuie în acelaşi timp să ne pregătim pentru criza energetică ce poate să lovească puternic oamenii în această iarnă
  • Sperăm ca forțele politice din Parlament să înțeleagă urgența
  • Fiecare parlamentar va vota cu propria conștiință și sper să se gândească de 2 ori
  • Nu e momentul de jocuri politice
  • Soluția noastră avantajeasză pe toată lumea
  • Sper să putem ajunge la o pace politică și să evităm să ajungem la convulsii sociale
  • Asta este strategia noastră
  • Am încercat să negociem o majoritate, nu am reușit, dar am decis să mergem până la capăt
  • Noi suntem gata să ne apucăm de treabă cât mai repede
  • Faceți demersuri pentru majoritate parlamentară? Nu avem ce demersuri să mai facem. Nu negociem pe sub masă. În rest, căutăm să punem argumentele pe masă
  • Ceea ce am spus, că voturile se numără în Parlament, e o realitate
  • Luați în calcul majoritate, susținere pentru Guvern condus de Cîțu?
  • Nu eu o să îi creez o majoritate lui Cîțu, nu e treaba mea
  • Eu vin cu o propunere de guvern. Nu mai răspund la aceste întrebări
  • Noi am încercat până în ultimul moment să fim deschiși la discuții
  • După votul în parlament vom anunța strategia următoare. Vom vedea ce va decide Parlamentul
  • Nu am văzut nicio ofertă din partea PNL, decât să treacă timpul și rămânem cu Guvernul Cîțu
  • Dacă PNL nu se va prezenta la votul de învestire va mai sta USR la masă cu ei? Nu dăm ultimatumuri, căutăm soluții fezabile
  • Am propus soluții și avem nevoie de aceeași abordare și din partea partenerilor
  • Va fi un guvern votat de mai mult de 80 de parlamentari? Da, eu sper să fie votat de mai mult de 80 de parlamentari, dar asta e decizia fiecăruia
  • Vrem să aplicăm certificatul verde pentru acele categorii profesionale care intră în contact cu populația, e vorba de sănătatea oamenilor
  • Nu ne oprim la a face această propunere. E nevoie și de o accelerare a vaccinării și un acces mai mare la centrele de testare și testele să fie mai accesibile pentru cei care au nevoie. Nu cred că ați văzut vaccinare obligatorie nicăieri (în programul de guvernare al USR - n.r)
  • Suntem conștienți că dacă acest guvern va trece va fi fragil, dar asta nu înseamnă să nu facem propuneri
  • Măsurile din programul de guvernare sunt cele puse și în programul de guvernare al coaliției, discutate la finalul anului trecut, nu e nicio surpriză
  • Ia în calcul USR alegeri anticipate? Haideți să discutăm despre asta la finalul săptămânii, după ce sper că vom avea un rezultat pe ce am propus noi. Noi am propus o soluție pentru acum
  • Am spus că suntem un partid responsabil și am spus că luăm în calcul orice soluție care ar putea ajuta
  • Ce soluție magică aveți pentru accelerarea campaniei de vaccinare? Implicarea unor influenceri care ies din zona politică
  • Important e ca în astfel de campanie să fim empatici, pentru că nu funcționează teama. Există frică, trebuie să construim și încredere
  • Ce șanse dați Guvernului propus? Faptul că sunt azi aici și am depus această listă înseamnă că îi dăm o șansă și șansa o vor decide parlamentarii la vot
  • Cum ați descrie cabinetul propus? E un cabinet de criză

...........

Șansele ca Cioloș să ajungă la Palatul Victoria sunt foarte mici, în condițiile în care USR are doar 80 de voturi în parlament.


Lista de miniştri ai Guvernului propus de Dacian Cioloș



Lista membrilor Guvernului propuşi de Dacian Cioloş şi programul de guvernare au fost aprobate duminică de către conducerea USR:

  • prim-ministru - Dacian Cioloş
  • ministrul Afacerilor Externe - Dan Barna
  • ministrul Apărării Naţionale - Nicu Fălcoi
  • ministrul Afacerilor Interne - Alin Stoica
  • ministrul Justiţiei - Stelian Ion
  • ministrul Finanţelor - Dragoş Pîslaru
  • ministrul Transporturilor şi Infrastructurii - Cătălin Drulă
  • ministrul Energiei - Cristina Prună
  • ministrul Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului - Claudiu Năsui
  • ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale - George Căţean
  • ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor - Mihai Goţiu
  • ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene - Cristian Ghinea
  • ministrul Sănătăţii - Ioana Mihăilă
  • ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei - Ionuţ Moşteanu
  • ministrul Muncii şi Protecţiei Sociale - Oana Ţoiu
  • ministrul Educaţiei - Corina Atanasiu
  • ministrul Cercetării, Inovării şi Digitalizării - Monica Berescu
  • ministrul Culturii - Iulia Popovici
  • ministrul Tineretului şi Sportului - Tudor Pop

Ce urmează în Parlament




Conform prevederilor regulamentare, Birourile permanente urmează să se întrunească pentru a stabili data şedinţei comune, la cel mult 15 zile de la primirea programului şi a listei guvernului.

Fiecare candidat pentru funcţia de ministru va fi audiat în şedinţă comună de către comisiile permanente ale celor două Camere al căror obiect de activitate corespunde sferei de competenţă a viitorului ministru.

În urma audierii, comisiile vor întocmi un aviz comun consultativ, motivat.

În cazul neacordării votului de încredere pentru formarea Guvernului, Parlamentul, sub semnătura preşedinţilor celor două Camere, aduce de îndată această situaţie la cunoştinţa preşedintelui României, în vederea desemnării unui alt candidat pentru funcţia de prim-ministru.

Pentru învestirea Guvernului este nevoie de 234 de voturi. Șansele însă ca guvernul propus de premierul desemnat Dacian Cioloș să fie învestit de către Parlament sunt minime, în condițiile în care nu există o majoritate parlamentară anunțată.

Reamintim că membrii fostei coaliții de guvernare - PNL, UDMR - și minoritățiile au refuzat susținerea premierului desemnat. USR are doar 80 de senatori și deputați, număr insuficient de a valida cabinetul propus de Cioloș.

De menționat este că USR nu a negociat cu celelalte partide de opoziție - PSD și AUR. De altfel social-democrații au anunțat public că nu susțin un guvern USR.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9858 vizualizari

  • -33 (83 voturi)    
    Premierul zero, șanse zero (Luni, 18 octombrie 2021, 11:08)

    Mazeta [utilizator]

    Pun pariu că Guvernul Cioloș nu va obține nici măcar cele 80 de voturi ale USR, un partid care are mai mulți miniștri decât parlamentari.
  • -40 (82 voturi)    
    Dragă Julien Cioloș,franțuz de frunte, (Luni, 18 octombrie 2021, 11:09)

    Rescator [utilizator]

    O să-ți cânt melodia *vino mamă să mă vezi,cum lucrez
    la spații verzi*.Te rog să dispari în ceața din Canalul
    Mânecii!
    • +7 (17 voturi)    
      Ce smecher e romanasul ca tine (Luni, 18 octombrie 2021, 13:03)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Smecheria e mare, desi e vai de capul tau.
  • -29 (71 voturi)    
    un guvern cu care nu te joci si care nu e de ras (Luni, 18 octombrie 2021, 11:09)

    tahomir [utilizator]

    Barna la externe.
    Barna stiti ca e foarte suparacios si daca ONU nu il pune pe VV ministru planetar la sanatate si pe Stelica sefu la justitie pe mapamond atunci o sa fie consecinte.
    Intai o sa declare ca Romania o iasa din NATO, o sa se alieze cu chinezii ca sa declare razboi USA apoi o sa ceara sprijinul Rusiei ca sa atace China si la sfarsit o sa se roage de USA sa nu se supere ca impreuna o sa faca treaba buna ca sa invinga Iranul&Friends ca sa avem pace si prosperitate in lume.
    As mai scrie si despre Alin Stoica la interne , o idee extrem de nostima, nu zic nu, dar daca vroiau sa demonstreze ca au umor il puneau pe Bulai macar la cultura.
    • -13 (61 voturi)    
      asa am scris si eu in alte posturi, (Luni, 18 octombrie 2021, 11:19)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      mai de dimineata: este un guvern de mascarici, in afara de Drula la Transporturi niciunul nu si-ar merita functia.
      Iar propunerea Dan Barna la externe este cea mai comica propunere dintre toate.
      • -2 (48 voturi)    
        pe tine te reprezinta ... (Luni, 18 octombrie 2021, 11:57)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        pe tine te reprezinta modelul de lenjerie de la PNL si Veorica pisdista de la Banca Nationala...

        Tu spui ca esti bancher, dar probabil esti un valutist colorat si recuperator.
  • +17 (67 voturi)    
    thumb up (Luni, 18 octombrie 2021, 11:32)

    bancheru83 [utilizator]

    ar fi cel mai bun guvern al romaniei dupa revolutie !Doamne ajuta!
  • -3 (27 voturi)    
    Irina Alexe mai e secretar de stat? de ce nu e si (Luni, 18 octombrie 2021, 11:34)

    hopsinoi [utilizator]

    in guvernul Cilos?
    • -6 (12 voturi)    
      Tanara pensionara (Luni, 18 octombrie 2021, 12:39)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      de 42 de ani si pensie de 14000 de lei pt postul de ministru de interne iar Barna ministru la(invartit)Fonduri europene, ar fi fost mai potriviti in guvernul cel ma onest din galaxie ...
    • +12 (18 voturi)    
      Romania tuturor posibilitatilor! (Luni, 18 octombrie 2021, 12:57)

      axxa [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      Irina alexe nu a facut nimic ilegal iesind la pensie la o varsta atat de frageda si cumuland in continuare pensia cu salariul de la stat. Am vazut ca nici psd si nici pnl nu vor sa opreasca acest dezmat privind pensionarile pe banda rulanta si cumularea ulterioara a pensiei cu salariul de la stat. Cel putin pana acum, usr nu se poate face vinovat de aceasta situatie. Are multe bube dar nu-l putem acuza si de asta. Sa le dam posibilitatea de a guverna si apoi ii putem judeca. Pana atunci ...
  • -5 (11 voturi)    
    ... (Luni, 18 octombrie 2021, 12:16)

    buteflix [utilizator]

    normal ca nu e momentul pentru un experiment. dar atat PNL, cat si USR, impart vina in legatura cu initierea experimentului. sa nu fim ipocriti, USR putea sa astepte initierea acestui experiment sinistru cu procurorii sefi sau ce-o fi facut Stelian Ion acolo pana in primavara 2022, sa stim ca am scapat de valul 4 si de problemele legate de preturile la energie. in schimb, au incercat sa forteze, crezand ca daca urmeaza o perioada grea, PNL-ul nu va risca sa destabilizeze tara. ei bine, iata, a fost un calcul gresit. pana la urma, marsavia e de ambele parti. PNL-ul nu trebuie sa dea foc la tara pentru Citzu, este absurd. iar USR a initiat aceasta mizerie, in cel mai nepotrivit moment. moral, sunteti toti la fel de vinovati de ceea ce se intampla. si pentru ca am votat USR, eu personal ii consider chiar mai vinovati decat PNL, pentru ca aveau obligatia fata de votantii onesti sa se comporte altfel, fara manevre de culise. sunt curios daca hotnews va publica acest comentariu.
    • +5 (5 voturi)    
      USR nu are nici o vina in situatia curenta (Luni, 18 octombrie 2021, 21:43)

      EU_Adi [utilizator] i-a raspuns lui buteflix

      Daca prim ministrul era de la USR si dadea afara din cabinet un monistru PNL era motiune de cenzura in ziua respectiva...

      Singura vina este a lui Citu care a sabotat guvernul ca sa treaca PNDL3 si sa scape de USR. Asta e cat se poate de evident si fara dubii pentru tata lumea.

      Nu cred ca tu ai votat USR. Tu pari mai degraba un PNL-is moderat.
  • -7 (17 voturi)    
    Ciolos se crede inca în Comisie (Luni, 18 octombrie 2021, 12:20)

    DanBruma [utilizator]

    Ciolos se crede la Uniunea Europeana, în comisia europeana, unde nimeni nu cere socoteala politicienilor care halesc banul public fara sa faca mare lucru in afara de a plimba mapa de acasa pana la servici.
  • +11 (17 voturi)    
    pasul urmator (Luni, 18 octombrie 2021, 12:35)

    ..13 [utilizator]

    Probabil ca va fi audierea ministrilor si votarea programului si implicit a guvernului condus de DCiolos

    cel mai probabil nu va trece, dar nu stii niciodata ce se poate intampla in Parlament

    zarurile au fost aruncate a doua oara de USR.
    Vom vedea cum cad sau se ridica.
  • +13 (23 voturi)    
    Sah la USL2 (Luni, 18 octombrie 2021, 13:01)

    Neam Prostit [utilizator]

    PNL si PSD trebuie sa isi dea arama pe fata si sa isi oficializeze relatia. Vor vota si ei impreuna, la vedere :)

    Simpatizantii PNL vor vedea un PNL la brat cu PSD, cu acte in regula si vor decide in consecinta.

    USR au avut dreptate cand au demascat relatia PNL+PSD. Toate actiunile USR au fost legitime.
  • +13 (21 voturi)    
    Apreciez discursul care uneste (Luni, 18 octombrie 2021, 13:03)

    galeo [utilizator]

    Nu dezbina ca in cazul lui Citu.
    Apreciez asta desi nu sunt votant USR.
    • -6 (10 voturi)    
      Aveti dreptate (Luni, 18 octombrie 2021, 14:25)

      VOX. [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      In trecut, securistii erau uniti, nu dezbinati ca acum. Ce vremuri...
  • +8 (12 voturi)    
    nicio smecherie, mai degraba strategie (Luni, 18 octombrie 2021, 14:18)

    Barbaneagra [utilizator]

    Nu sunt de acord cu tragerile de timp care avantajeaza grupul Citsu/Werner.
    Dar, dl Ciolos joaca foarte inteligent toate oportunitatile (desi deja moarte, impuscate de Werner).
    PNL nu e interesat de un guvern condus de un tradator care A VOTAT O MOTIUNE IMPREUNA CU PSD. Corect dpv politic.
    Dar CAND PNL VA VOTA IMPREUNA CU PSD (PENTRU A NU STIU CATA OARA IMPREUNA) IMPOTRIVA UNUI GUVERN DE CENTRU DREAPTA, cum se va numi gestul????
    Oare nu va fi acelasi lucru, tradare si incalcare a principiilor liberale de a face (din nou) ALIANTA CU COMUNISTII?
    De aceea, eu cred ca Ciolos joaca intelept.

    Va apela Florinel la USR pentru a forma o majoritate, dupa ce a votat alaturi de PSD caderea guvernului Ciolos?
    • -3 (3 voturi)    
      draga Barba (Luni, 18 octombrie 2021, 17:11)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Barbaneagra

      si ce te faci daca PNL dispare din sala sau declara ca nu voteaza guvernul Ciolos???

      pentru ca acum vine randul PNL-ului sa arunce cu oarece tarana in USR desi penelistii de rit nou s-au dezis cu glas tare de orice asemanare/alipire cu USR dupa motiunea de cenzura.

      Adica ii pot face felul linistit in Parlament.

      Ca sa fiu la obiect nu va fi acelasi lucru cu cel facut de USR - practic FC si PNL s-au dezis de USR si cred ca isi vor gasi aliatii in alti membrii din Parlament ca sa treaca reformele -

      Chiar vor face presiune asupra USR, si pe buna dreptate, spunand ca programul scris de ei va fi votat prin legi tot de catre ei - na, ca s-au scos penelistii mandrii ca brazii - desi vai de inaitimea lor....

      concret:
      1. guv. usr nu are nici o sansa sa treaca chiar de ar fi poleit in aur nu are cum sa treaca in conditiile stiute din RO - doar flacara violet poate, poate...

      2. guv PNL va trece programul de reforme cu ajutorul USR asta daca nu vor sa ajunga in piata publica injurati si huiduiti de oamenii obisnuiti - ce isi face omul cu mana sa lucru manual se numeste.
      • +1 (1 vot)    
        Buna gluma (Luni, 18 octombrie 2021, 21:48)

        EU_Adi [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Buna gluma cu PNL care va face reforme...

        O fi postat Citu reteta cu ce pufuia el in tinerete cand conducea in zigzag in state.

        Rad cu gura pana la urechi.
    • -1 (3 voturi)    
      atat - Ciolos si USR vizibilitate maxima (Luni, 18 octombrie 2021, 17:16)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Barbaneagra

      dar din pacate fara alte rezultate.

      Audierile - mai ales ale unor membrii din guv propus - Alin Stoica, Falcoi, Barna sunt de urmarit cu pop-corn - chiar si fosta ministereasa a sanatatii care cu cu guritza ei a spus ca nu a fost pregatita pentru valul, ca malul de inalt, numit si 4...

      cat suntem de mici - in medie...
  • 0 (0 voturi)    
    Asta da preocupare! (Marţi, 19 octombrie 2021, 10:09)

    atc [utilizator]

    Cand in tara e dezastru umanitar, astia se joaca de-a prezentarea in Parlament a unui guvern de fantome! Cand se va trezi KWI sa cheme partidele la o consultare reala privind modalitatea de a salva populatia , lasand orgoliile idioate deoparte?!