USR aprobă lista miniștrilor Cabinetului Cioloș și programul de guvernare, ultimul pas înainte de audierile și votul din Parlament

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 17 octombrie 2021, 8:06 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos
Foto: AGERPRES
Programul de guvernare şi lista Cabinetului Cioloş urmează să fie aprobate duminică după-amiază de conducerea USR, pentru ca luni să fie depuse la Parlament în vederea declanşării procedurii de învestire a noului guvern. Noua echipă ar urma să fie formată exclusiv din membrii propuși de USR, după ce PNL a refuzat orice variantă și l-a trimis pe Dacian Cioloș să negocieze cu PSD și AUR care au votat moțiunea de cenzură împotriva Cabinetului Cîțu. Tot liberalii au susținut că, în cazul în care Cioloș nu obține votul de încredere al Parlamentului, vor demara discuții cu toate partidele parlamentare, mai puțin AUR.

Premierul desemnat Dacian Cioloş a precizat că printre membrii Executivului ar trebui să se regăsească fostul ministru al Transporturilor Cătălin Drulă şi fostul vicepremier Dan Barna.

Dacian Cioloş a anunţat încă de vineri seară că primeşte deja propuneri de nume de miniştri de la membrii Biroului National al USR şi că va forma o listă scurtă pe fiecare minister.

Duminică dimineaţă, Biroul Naţional va decide forma finală a listei cu miniştri, care, alături de programul de guvernare discutat sâmbătă, va fi prezentată şi supusă aprobării Comitetului Politic al USR duminică, de la ora 18:00, într-o şedinţă care va avea loc online, potrivit news.ro.

Dacian Cioloş a precizat că va menţine actuala structură a Guvernului, pentru a evita procedurile suplimentare pe care o eventuală modificare le-ar implica, ceea ce ar duce la prelungirea crizei politice.

Lista cu propunerile de miniştri şi programul de guvernare USR vor fi depuse luni în Parlament, iar Birourile Permanente ale celor două Camere stabilesc data şedinţei comune pentru învestirea noului Executiv, termenul fiind de cel mult 15 zile.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11073 vizualizari

  • -10 (28 voturi)    
    mda (Duminică, 17 octombrie 2021, 8:11)

    Arl [utilizator]

    Circula o listă... Mda, Barna ministru de externe...
    • -4 (30 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 17 octombrie 2021, 9:31)

      [anonim] i-a raspuns lui Arl

      • +4 (6 voturi)    
        hahahaha (Duminică, 17 octombrie 2021, 11:17)

        murangura [utilizator] i-a raspuns lui

        poate la razboiul stelelor mergi tu.
        hai lasa vrajeala si mai baga un seinfield sa te racoresti...
  • -9 (19 voturi)    
    URAAA! (Duminică, 17 octombrie 2021, 8:19)

    mike123 [utilizator]

    Problem solved!
  • -12 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 17 octombrie 2021, 8:22)

    [anonim]

  • -4 (30 voturi)    
    cine o sa voteze guvernul? (Duminică, 17 octombrie 2021, 9:03)

    eucomentez [utilizator]

    E o decizie schizofrenica. Nu are sustinere politica, dar propune un guvern.
    • -8 (26 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 17 octombrie 2021, 10:36)

      [anonim] i-a raspuns lui eucomentez

      • +13 (21 voturi)    
        nu mai fi prost (Duminică, 17 octombrie 2021, 11:00)

        murangura [utilizator] i-a raspuns lui

        Cioloș: "M-am vaccinat cu Johnson&Johnson în iunie, după ce m-am vindecat de Covid."
    • +7 (9 voturi)    
      Schizofrenie ... (Duminică, 17 octombrie 2021, 11:52)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      ...e când gândesti una si faci alta.
      Macar USR-ul face ce a spus.
      Nu e si cazul smenarilor USL-isti.
      Daca poporu' asta ar fi mai luminat am avea si noi un viitor mai plin de serenitate...
  • -11 (33 voturi)    
    Bunul simt, (Duminică, 17 octombrie 2021, 9:03)

    constan [utilizator]

    Dl Ciolos si-a facut echipa de ministri,dar a uitat un nume,este vorba de Bunul Simt.Poate ne spune si noua dupa ce criterii(morala,integritate...) si-a alcatuit echipa?
    Tinind cont de felul cum s-a comportat d-sa si partidul pe care-l conduce cu partenerii de coalitie si cu alegatorii in general,care le sunt asteptarile?
    • +2 (2 voturi)    
      ai (Duminică, 17 octombrie 2021, 13:24)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui constan

      tintit gresit; lipsa bunului simt este la tabara Cățu si a pnl,care deja au anuntat negocieri cu psd.
      • 0 (0 voturi)    
        Gresit, (Duminică, 17 octombrie 2021, 21:53)

        constan [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

        Eu nu sustin ca ceilalti sunt mai buni dar in cazul de fata este vorba de Ciolos si ai lui.In timp o sa-mi dai dreptate.
  • -14 (26 voturi)    
    Unul si unul... (Duminică, 17 octombrie 2021, 9:29)

    Joro [utilizator]

    a tunat si i-a adunat!!!
    • +7 (7 voturi)    
      da (Duminică, 17 octombrie 2021, 12:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Joro

      măi, niciunul nu știe să fure, corect.
  • -11 (35 voturi)    
    *Dragă* Julien Cioloș, (Duminică, 17 octombrie 2021, 9:42)

    Rescator [utilizator]

    Te rugăm să-ți iei echipa de ciocoflenderi neomarxiști
    și să plecați în Botswana,unde puteți confisca casele
    oamenilor și repartiza bunurile după *nevoi*.Salarlile
    pentru noii miniștri vor fi plătite în moneda statului
    menționat.Hai că se poate!
    • -15 (23 voturi)    
      Se pare că după ora 09.00 s-au trezit (Duminică, 17 octombrie 2021, 10:40)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      și activat neomarxiștii și au început să toarne minusuri,
      semn că îi cam doare adevărul și nu-l suportă.
      • -1 (9 voturi)    
        ce sa vezi (Duminică, 17 octombrie 2021, 11:02)

        murangura [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        altii sunt oameni normal, se odihnesc in weekenduri.
        nu muncesc duminica ca voi....
      • -5 (9 voturi)    
        Lasa-i sa se obisnuiasca (Duminică, 17 octombrie 2021, 11:52)

        Joro [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        cu ideea, sa nu aiba Doamne fereste, un soc real la primele alegeri! :)
  • +1 (7 voturi)    
    guvern ciolos (Duminică, 17 octombrie 2021, 11:31)

    doiion [utilizator]

    Judecați greșit propunerea "guvern Coloș"
    Premierul desemnat cere Parlamentului votul de investitura pentru guvernul sau si nu-l primește.
    Este primul pas pentru anticipate.
    - Poate Președintele si PNL sa riște al doilea pas către anticipate desemnând premier pe F V Catu ?? Daca da, USR este justificat, pentru electoratul sau, sa nu-l voteze, deci cade al doilea premier desemnat ; calea pentru anticipate este deschisa. Nu vrea Johanis ? Situația României si presiunea opiniei publice îl obliga. Tot nu nu vrea ? USR este nevoit sa ceara suspendarea președintelui care este înlocuit, interimar, de președintele Senatului, userista Anca Dragu. Aceasta desemnează un premier liberal care reface coaliția. Nu vor liberali ? Bun , la anticipate !
    - Poate Președintele si PNL sa propună alt premier nu pe Catu. USR-ul joca tare pentru că poate sa nu voteze noul premier mergând pe scenariul de mai sus, impunând miniștri si portofolii care-i convin.
    - Ce va face PSD ?