Cîțu despre eliminarea pensiilor speciale ale primarilor: Există o reformă a sistemului, acolo vom lua măsuri pentru toate tipurile de pensii

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 13:28 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul interimar Florin Cîţu a declarat, întrebat în legătură cu eliminarea pensiilor speciale ale primarilor, că există o reformă a sistemului de pensii şi acolo vor fi luate măsuri pentru toate tipurile de pensii. ”Noi vrem să trecem toate pensiile pe principiul de contributivitate”.

Florin Cîţu a fost întrebat, sâmbătă, într-o conferinţă de presă, ce se va întâmpla cu pensiile speciale ale primarilor, în contextul în care parlamentarii PNL au votat la fel ca cei ai PSD un raport de respingere a legii prin care acestea erau abrogate.

”Aici eu aş vrea să fim foarte pragmatici. În fosta coaliţie aveam un grup de lucru care trebuia să găsească soluţii pe sistemul de pensii. Noi vrem să trecem toate pensiile pe principiul de contributivitate. Nu are sens să avem în Parlamentul României şi asta i-am rugat pe parlamentarii PNL, tot felul de proiecte în Parlamentul României care merg împotriva a ceea ce facem noi în programul de guvernare. Există o reformă a sistemului de pensii, acolo vom lua măsuri pentru toate tipurile de pensii şi aceste pensii vor fi incluse acolo. Nu are sens să luăm decizii în Parlamentul României care merg împotriva a ceea ce vom face în viitor”, a afirmat Cîţu, citat de News.ro.

Actualul guvern intermiar, demis de Parlament prin moțiune de cenzură, are atribuții limitate, neputând adopta modificări ale legislației, cu atât mai puțin pachete de reforme.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2197 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    Nu stiu despre ce vorbeste deimsionarul asta (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 13:34)

    Luk [utilizator]

    Avem un PM demis si-un guvern demisionar. Oamenii astia pur si simplu nu inseamna nimic, nu pot face nimic pentru votanti.

    In Parlament au 20% si atat. Cetateanul asta a fost demis cu 3/4 din voturi si vad ca tot insista ca "are planuri" :))

    Asta isi inchipuie ca poate ramane PM prin referendum sau ce?!

    Exista doar doua solutii mari si late pentru un guvern: ori sustinere USR, ori sustinere PSD, asta-i tot.
    O tot amana, dar tot acolo o sa ajunga, indiferent ce viseaza domnul Golf.
  • +19 (21 voturi)    
    jaful continua cu pensii fara contributivitate (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 13:42)

    hopsinoi [utilizator]

    in fiecare an generatii de speciali semneaza angajari la stat si apoi dupa 15 ani cer pensie speciala.

    Cat de simplu si rapid este sa se schimbe contractele cu statul pentru cei noi veniti in sistem? Nici CCR nu ar putea sa se opuna. Atunci de ce?

    Intelegem problema cu cei iesiti la pensie fara contributivitate, aici e de munca, puteti angaja firme serioase de avocatura sa va invete cum sa faceti o lege care sa treaca de CCR. Sau o lasati pe Turcan sa faca legea?!
    • +14 (20 voturi)    
      ce idiot (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 14:05)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      PNL a votat cot la cot cu PSD ca sa se mentina pensiile astea si pentru primari.

      Citu in loc sa spuna ca le elimina cat mai repede e cu "stai asa... ca tre' vazut ce si cum".

      Eu chiar nu pricep de ce l-a adus Alina in PNL. Omul asta se potriveste de minune in PSD.
    • -4 (10 voturi)    
      Ce fel de probleme înțelegi tu? (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 14:16)

      tedycv [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      Citez din postul tău: “ înțelegem problema cu cei ieșiți la pansie fără contributivitate …”
      Tu vorbesti de “jaful cu pensii fără contributivitate” dar “înțelegem problema, bla, bla, bla …?
      Pe ce lume trăiești si ce înțelegi din viata pe care o trăiești? Sau doar postezi ca sa te afli in treaba?
      Eu cu certitudine nu te înțeleg.
  • +10 (12 voturi)    
    ai avut sansa ta (cu PNL) si USR-, dar ce faceti (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 13:52)

    hopsinoi [utilizator]

    de mai mult de un AN? Altceva. E momentul sa lasati pe altii (in guvern si parlamet) mai bine pregatiti sa opreasca furtul cu pensii fara contributivitate.
  • +4 (8 voturi)    
    omul inca se afla (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 15:15)

    zot [utilizator]

    in episodul USA, nu si-a revenit
  • +3 (5 voturi)    
    Reforma reformei reformatoare a pesiilor! (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 15:38)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Facuta de Turcana!

    Acum cand se baga si Cuțu Cuțu o sa iasa ce nu a vazut Romania!
    Pensii speciale pentru toti!
    Cum au "invatat" ei la lectia de "liberalism".
    Fiecăruia pensie dupa nevoi!

    Ha,ha,ha!
    Cuțu - Cuțu si pensiile!
  • +5 (5 voturi)    
    Traducere în limba română (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 19:24)

    JustinCase [utilizator]

    ”Nu le vom elimina”.
    • +1 (1 vot)    
      Ghinion de data asta...tre sa le elimine (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 21:30)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      Banii din PNRR sunt conditionati de eliminarea tuturor facilitatilor fiscale din toate ramurile...

      Asta este "reforma" ce trebuie s-o faca si despre care nu discuta imbecilii :))) Nu stiu cum s-o dea...

      Oricum nu apuca sa faca ceva in sensul asta...cade pe urmatorul guvern :)))
  • +3 (3 voturi)    
    Sincer . (Sâmbătă, 16 octombrie 2021, 22:33)

    Timonierul [utilizator]

    Este normal intr-o țara guvernata de putori nesimțite , cum sa dai pensii așa cât vrei tu ?Ăstora le trebuiesc o bătaie serioasă sa se dezmeticească definitiv pe lunea cealaltă .
    Sunt un om f f pașnic , dar ăștia depășesc cu mult raționamentul hoției …
    • 0 (2 voturi)    
      da, e normal!!! (Duminică, 17 octombrie 2021, 4:32)

      EXILAT2 [utilizator] i-a raspuns lui Timonierul

      pt ca "putorile nesimtite" care au guvernat si guverneaza au fost votate ( in majoritate ) de imbecilii si incultii din romania...unii dintre ei au si certificate de ...revolutionari....asa ca mucles , nu va mai plingeti...aveti ce meritati....
      • +1 (1 vot)    
        Domnule Exilat… (Duminică, 17 octombrie 2021, 13:51)

        Timonierul [utilizator] i-a raspuns lui EXILAT2

        Nu te contrazic, doamne ferește , te aplaud pentru aportul adus aici la democratizarea ( care nu prea exista)
        Aparentele, ca suntem doritori cu toată inima despre o noua Românie , din ‘89 aștept , și zău Mai Electorat ! Este timpul sa va treziți din beția de proasta calitate a alcoolului !
        Înțeles ca multe capete luminate, au plecat pe alte meleaguri, și au rămas numai comuniști libidinosi ?

        Am discutat capitolul acesta cu electoratul cu f f mulți și majoritatea mi-a răspuns “ dai mai draq….ăștia sun aranjați , pierdere de timp și energie mai sa mergi la vot “

        Asta este jalnic, dar se pare ca in state bine democratizare , se copiază sistemul” românesc , se fura la numărătoare ( vezi ultimele alegeri americane )

        Este un mare păcat sa furi viața oamenilor, sa numeri doua in loc de una …

        Recurg și la ultima ruga suprema “Diane ajuta puțin romanul care Votează și Numără voturile !
        • -1 (1 vot)    
          alt trumpist !!!! (Duminică, 17 octombrie 2021, 17:40)

          EXILAT2 [utilizator] i-a raspuns lui Timonierul

          "" se fura la numărătoare ( vezi ultimele alegeri americane )"".....ai fost aici ( usa ) cind au fost alegeri ??...sau asa se vede din mocirla ??
          • +1 (1 vot)    
            Sigur (Duminică, 17 octombrie 2021, 19:51)

            Timonierul [utilizator] i-a raspuns lui EXILAT2

            sunt aici de 45 de ani și se pare ca se formează o mocirla “a la România “
            Sănătate multă și Doamne ajuta pentru nepoții sa nu guste din otrava comunismului !